AlbánieGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:73
Počet zobrazení:5 974

V dnešním díle Geography Now! rozebere Barby Albánii, malý stát na jihu Balkánu.

Přepis titulků

Víte, jak je na střední vždycky ten Emo kluk, který je samotář a sedí v koutě, ale za asi deset let na srazu zjistíte, že má hodně přátel a je docela v pohodě? Tak taková je Albánie. Je čas učit se zeměpis – teď! Víte, jak to na začátku chodí, pojďme rozebrat vlajku. Jak vidíte, albánská vlajka je docela jednoduchá. Je to jenom červený prapor s dvouhlavou orlicí. Červená zastupuje odvahu a statečnost a dvouhlavá orlice je znak, o kterém Albánci tvrdí, že ho v minulosti používali, aby se vymezili jakožto skupina lidí, i když existují země, které by se asi hádaly.

POLITICKÁ GEOGRAFIE Ve smyslu politické geografie se Albánie nachází v oblasti jižního Balkánu, severně od Řecka, jižně od Černé Hory, západně od Makedonie a Kosova, i když Srbsko vám řekne, že Kosovo není Kosovo, ale jen část Srbska, ale to probereme v jiném videu. A na pobřeží Jónského a Jaderského moře.

Když přijde na albánské hranice, tak to skoro vypadá, jako by všechy země chtěly vzít Albánii tolik pobřeží, kolik můžou. Na jihu Řecko prostě jen: "Já si vezmu tady těch 16 kiláčků pláže." Na severu Černá Hora: "Jenom si tady vezmu celou řeku Bunu." Dokonce i ve vnitrozemí Makedonie prostě: "Prostě si vezmu většinu Prespanského a Ohridského jezera. A taky přístup k nim." Na Albánii prostě všichni kašlou. Na rozdíl od svých sousedů ze Středomoří nemají Albánci poblíž pobřeží moc ostrovů.

Ve skutečnosti mají jen 7–10 ostrovů, a většina z nich je malá, neobydlená nebo skoro neobydlená jako ostrovy Tongo a Stillo na jihu, které mají jen po jednom domě a většina ostatních nedosahuje málem ani velikosti IKEY. Nicméně hodně z nich má zajímavá historické místa a památky jako například Ali Pašův hrad na Butrintu a klášter ze 13.

století na ostrově Zvërnec. Až na jeden. Ostrov Sazan. Ostrov Sazan sehrál důležitou roli v albánských dějinách. Ovládli ho Římané, Byzanc, Osmané, Řekové, Italové, Britové, Řekové, ale ti to zase nechtěli, tak ho dali Italům. A pak ho Italové konečně dali Albánii, je to dlouhý příběh. Dodnes je Sazan jediný jaksi obydlený ostrov, protože lidé, kteří tam žijí, jsou tam jen proto, aby se starali o bývalé vojenské základny, které byly postaveny.

FYZICKÁ GEOGRAFIE Co do své fyzické geografie je Albánie asi ze 70 % hornatá a asi 25 % půdy je obdělávano pro zemědělství. Tento sektor zaměstnává skoro polovinu populace Albánie. Albánci berou své zemědělství velice vážně, na nějakou dobu byli dokonce úplně odříznutí od zbytku světa, a přesto soběstační. Kromě ovoce, zeleniny a dalších produktů Albánci také velmi rádi pěstují tabák. Prostě...

prostě ho pěstují. Albánie má taky spoustu dalších typů krajin: vlnité zelené kopce, bujné lesy a velmi hezké, mírně teplé pláže jako třeba ty u Ksamilu a Durrësu. Když už jsme u toho, takový zajímavý fakt, pokud půjdete kamkoli v Albánii, všude uvidíte betonové bunkry z období 2. světové války, protože v půlce 20. století starý komunistický vůdce Enver Hoxha přebral vládu a nechal jich asi 700 000 vybudovat všude po zemi kvůli válečné přípravě.

To samozřejmě stálo zemi hodně peněz, které neměla, a byla to špatná investice, protože je vůbec nepotřebovala. Nicméně dnes je z toho celkem zábavná hra. Až budete v Albánii, schválně kolik bunkrů najdete. DEMOGRAFIE Z hlediska demografie se 85 %, valná většina obyvatel Albánie, etnicky identifikuje jako Albánci. Jsou tu různé menšiny: Řekové, Makedonci a také Černohorci.

Drtivá většina lidí v Albánii také mluví albánsky, což je jeden z nejrozpoznatelnějších stránek této země. Albánský jazyk dodnes nesouvisí s žádnou jinou větví indoevropských jazyků na světě. Stojí sám o sobě a je to vážně jedinečný jazyk. Albánie má taky zajímavou historii co se týče víry. Asi 60 % se identifikuje jako nedenominační nebo světští muslimové a asi 20 % jako křesťané, většinou katolíci nebo pravoslavní. Ale z pohledu dějin jednou Albánie zakázala jakoukoli svobodu vyznání a byla vyhlášena první ateistickou zemí za komunistického režimu až do roku 1992.

Zajímavý fakt: v Albánii kroutí hlavou, aby řekli ano, a kývou, aby řekli ne. FRIEND ZONE Friend zone! Tady je to docela zajímavé, protože z pohledu dějin byla Albánie jedním z nejvíce společensky neohrabaných států na světě. Krátce po tom, co se Osmanská říše Albánie vzdala, si Albánie prošla pár desetiletími, kdy nevěděla, jak přesně být zase Albánií..

A tehdy přišli sověti. Na nějaký čas byla Albánie částí sovětského bloku, ale v průběhu čínsko-sovětské roztržky, což je něco, co budeme probírat v jiném videu, se Albánie rozhodla směřovat na Čínu, a ne na Rusko. To bylo strategicky asi špatné rozhodnutí, protože to z Číny udělalo jediného spojence Albánie na světě. Může to být těžké, když ti tvůj jediný spojenec na celém světě není vůbec zeměpisně blízko.

A ještě k tomu byla Čína v 70. letech jako: "Hele, Albánie, bylo roztomilý, jak ses chtěla přifařit, ale odteď jsi na to sama." A potom neměla Albánie žádné spojence. Posledních pár let komunismu, po smrti Envera Hoxhy, si Albánie uvědomila, co se děje a řekla si: "Musím to nějak změnit." A konečně v roce 1990 skončil komunistický režim, což udělalo z Albánie konstituční republiku, To otevřelo hodně dveří a od 90.

let dodnes se Albánie stala jednou z nejvíce společenských zemí, s otevřenou náručí se znovu snaží navázat co nejvíce diplomatických vztahů s co nejvíce zeměmi a k dnešnímu dni má asi 40 ambasád ve 40 různých zemích. Albánie není jenom lev salónů, je to úplný pterodaktyl salónů. Dokonce pojmenovali ulici po Georgi W. Bushovi, po tom co je jednou v roce 2007 navštívil. Zajímavá poznámka: Existuje jeden díl Simpsonů ze začátku, kdy se Bart zapíše na program výměnného pobytu studentů a jede do Francie, zatímco Simpsonovi dostanou studenta jménem Adil, který je z Albánie.

Tento díl natočili roku 1990 těsně před pádem komunismu a mírně vyobrazuje tehdejší napětí mezi Američany a zeměmi ovlivněnými sověty. Co se týče jejího nejlepšího kámoše, Albánie za něj považuje Kosovo. vzhledem k tomu, že většina lidí v Kosovu jsou Albánci. Musíte podporovat své bratry! Albánie možná byla to tichý děcko v koutě a možná v minulosti udělala jedno nebo dvě špatná rozhodnutí, ale vážně se změnila, to se jí musí nechat.

Zůstaňte na drátě, příště nás čeká Alžírsko. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Přeložíte Izrael a Německo?

10

Odpovědět

Rozhodli jsme se překládat epizody postupně, jak je vydával autor, takže i k Izraeli a Německu se časem dostaneme :D

00

Odpovědět

+annonOk i tak se k nim dostaneme :)

00

Odpovědět

Chudáci lidi, co tohle používají jako učební portál.... Že Albánie nemá žádný spojence? Vždyť byla do 1968 ve Varšavský smlouvě. A od 2009 je v NATO. Co třeba zmínka o UCK? Takovou dávku informací, co jsem dostal z toho videa by mi zvládla poskytnout i holčička ve třetí třídě na základní škole.

10

Odpovědět

Musíš se na to ale podívat tak, že je to pořad pro Američany. Vzhledem k tomu, že hodně z nich ví možná tak to, že nějaká Albánie vůbec existuje, je pro ně to video dost informativní. To je jako kdyby Američani prohlásili, že tolik informací o třeba Texasu by zvládl kdokoliv z jejich základních škol, ale zeptej se v Evropě a moc lidí ti podobnou dávku informací nebude schopna říct. :)

10

Odpovědět

vyzdvihuje albánčinu ako unikátny jazyk a nedal tam žiadnu ukážku

20

Odpovědět

Podle mě třeba zajímavé, že nesér znamená zítra :-D

Např. Zítra to bude. = Nesër do të jetë.

00

Odpovědět

Žádná zmínka, že v Albánii žije 2,5 milionu Albánců, ale na světě jich je 7-11 milionů. Žádná zmínka o Matce Tereze?

Podivuhodné...

70

Odpovědět

Matka Tereza je spíš makedonská záležitost ne?

20

Odpovědět

+anonym21V Makedonii se používá cyrilice a většina je pravoslavná; v Albánii se používá latinka a většina křesťanů jsou tam římskokatolického vyznání.

00

Odpovědět

Proboha, nepřekládejte Geography jako zeměpis...je to geografie, nejsme na základní škole -_-

45

Odpovědět

Já na střední geografii neměl, protože jsem byl na posraným technickým oboru, který mě straší ve snech ještě dnes, zasraná technická mechanika, strojírenstvíííí, brrrr. Ale ani lidi ze všeobecného zaměření na stejné škole ji neměli, měli zeměpis. Chceš tedy naznačit, že když jsme vylezli devítku, nastoupili jsme na novou základku, která jen předstírala, že je střední? Můj život je lež? To jsem fakt studoval 18 let dvě základky? Proč jsem ten časový úsek nezaznamenal? Co když teď mám robotí hadičku v hlavě a sloužím jen jako energetický zdroj pro roboty a ani o tom nevím, protože žiji v tomto virtuálním světě? Víš jistě, že se tomu říká zeměpis jen na základce? Prosím, řekni, že i na střední, jinak jdu skočit z okna....

21

Odpovědět

Díky za video a překlad! Těch pár chybějících čárek doroste.

12