EgyptGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:109
Počet zobrazení:8 114

V tomto díle se Barby společně se svým přítelem Mohabem podívá na slavný Egypt. A vězte, že toho v něm najdete mnohem víc než jen pyramidy...

Přepis titulků

Ahoj, tohle je Mohab. - Zdravím. - Je to skutečný Egypťan. Řekni nám, že v Egyptě je toho víc než jen pyramidy a mumie. No tak, děláš si srandu? Je tu knihovna v Alexandrii, Šarm el-Šejk, Luxor, Aswan, operní dům... Nejdřív úvod. Zdravím, já jsem Barby. Na řadě je Egypt.

Z filmů, hraček a módních časopisů se na svět valí ikonické zobrazení toho, čím Egypt je. Ale s pomocí Mohaba se podíváme, jak to je ve skutečnosti. - To zní jako plán. - To zní jako plán. Ani toho moc říkat nemusím. Egypt sehrál v dějinách světa tak výraznou roli, takže je těžké říct něco, co už nebylo milionkrát probíráno. Ale zkusím to.

Egypt leží v severovýchodním cípu Afriky a je spojen s Asií díky Sinajskému poloostrovu, Rudému moři a Akabskému zálivu. Egypt je transkontinentální zemí. Technicky je jedinou eurafrasijskou zemí. Ano, to slovo existuje. Pokud tedy chcete zabíhat do geopolitické sémantiky. Taky si pamatujte, že spravuje Suezský průplav, který spojuje Středozemní moře a Indický oceán skrz Rudé moře, což je z pohledu světové ekonomiky velmi důležité. Egypt na západě sousedí s Libyí a na jihu se Súdánem.

Na plošině Hassanein se nachází jejich společná hranice. Stát je rozdělen do 27 oblastí, z nichž většina leží u delty řeky Nilu, Hlavním městem je Káhira, je to největší město v arabském světě. Ale na jihu se Egypt pře se Súdánem o takzvaný Hala'ibský trojúhelník. Tam spadá národní park Elba a také město Hala'ib. Toto místo de facto spravují obě strany. Pak je tu birtawilský lichoběžník, který si ani jedna strana nepřivlastňuje. Proto přišel tento chlap, zarazil tu vlajku a vyhlásil království, aby jeho dcera mohla být skutečnou princeznou.

Saudská Arábie si nárokuje jejich ostrovy Tiran a Sanafir. 99 % obyvatel žije na pouhých 5,5 % území, především kolem delty řeky Nilu. Není těžké pochopit, proč tomu tak je. BEZ VODY S VODOU Voda je boží!

Všichni známe ty turistické pasti. Pyramidy, sfinga, nekropolis, Luxor, Mennofer... I potopené město Heraklion je plné turistů potápěčů. Pokud se vydáte mimo vyznačenou stezku, najdete velké množství krásných míst. Jen pár silnic vás zavede do řídce obydlených oblastí Nového údolí a Matrouhu, které leží v poušti na západě Egypta. Nejdelší vnitrozemská silnice vás zavede z oázy Siwa až k odříznutým bramborovým a pšeničným polím Al-Wahat a Al-Ain.

Po cestě se zastavte například u kobky Moussaka, což je jediné místo na světě, kde se smíte dotknout skutečné starověké mumie. A pokud si chcete hrát na písečného detektiva, hledejte několik pamětních desek Samira Lamy, rozbité nádoby v Aboubalas, vrakoviště 2. světové války a opuštěné směrovky. A to jsou lidmi vytvořená místa, přírodu ani nezmiňuju. Ale to se teď změní. Pokud se dobře podíváte na severní Afriku, zjistíte, že tam není jen písek.

Najdete zde mnoho erodovaných kamenů, náhorních plošin a hor, které vám naznačují, jak toto místo vypadalo před tisíci lety, než ho postihlo rozšiřování pouště. Proboha, v údolí Wadi Al-Hitan najdete zkamenělé kostry velryb. - Kostry velryb. - Ano! Roztomilé, ale počkejte, až se dostane na mou zemi. Stát leží na neuvěřitelně suché Saharské a Libyjské poušti. Tvoří je až 30 metrů vysoké duny a kamenné plošiny s občasnými oázami, které jsou odříznuté od okolního světa.

Výjimkou je Sinajský poloostrov, kde v horách občas sněží a kde jsou průměrné srážky asi 25 mm ročně. Ale i to je oproti jiným místům hodně dobré. Páni, nejsušší místo na světě. Co je, Egypte? Na mě nemáš! Ale já ano! V této poušti najdete nádherné poklady.

Najdete zde bílou poušť Al Farafrah se zvláštními vápencovými skalami, které vytvořil vítr a písečné bouře. Také zde najdete vyhaslé sopky a vyschlá vádí. Teď se dočkáte lekce v terminologii. Vádí je údolí, rokle nebo kanál, který je mimo období dešťů vyschlý. Pouze při něm se jím valí spousta vody, která nakonec vyschne. Egypt je zemí s největším počtem dolů. Je tu přes 20 milionů aktivních dolů.

To je 1 důl na 4,2 obyvatele. Asi nejdůležitější částí Egypta je řeka Nil. Jo, Nil... Je nejdelší na světě, je dlouhý přes 6 600 km. a ústí do Středozemního moře. Ten poskytuje Egyptu výhodu, kterou mnoho Afrických států nemá. Zavlažování sladkou vodou. Díky tomu je Egypt největším producentem datlí a artyčoků.

Ty jo, páni. Na jihu Nilu najdete Násirovo jezero, což je nádrž vytvořená jednou z největších přehrad na světě, která od roku 1971 zabraňuje záplavám. Bez Nilu by Egypt vypadal úplně jinak. Pochybuju, že by tam během tisíců let vznikla taková prosperující kultura. Ale ona tam existuje a promluvíme si o ní. Mohabe, co to znamená být Egypťanem 21.

století? Co myslíš? Páni, to je těžká otázka. Nevím, kde začít. S 90 miliony obyvatel se jedná o největší arabský stát a třetí největší v Africe, hned po Nigérii a Etiopii. 91 % obyvatel se identifikuje jako Egypťané, zbylých 9 % tvoří různé národnosti, jako Turci, Řekové, Beduíni a Núbijci.

Egypt je považován za nejstarší národ na světě. Údajně měl vzniknout kolem 5. tisíciletí př. n. l. a Egypťané si prošli tisíciletími plnými králů, faraonů, císařů, dobyvatelů, sultánů, povstání a prezidentů. Egypt není jen obrovský, ale je považován za jakési centrum arabského světa. Křižovatku mezi severní Afrikou a Blízkým východem. Proto je Egypt tak důležitý.

Egypt do rozpočtu Africké unie přispívá celými 15 %. Je jednou z největších ekonomik Blízkého východu. Má největší a nejsilnější armádu v Africe a má povinnou vojnu pro muže mezi 18 a 30 lety. Mohabe, takže ty jsi musel sloužit v armádě? Ne, já nevím... Asi jsem byl moc roztomilý. Narukoval jsem, ale pak mě... To je na dlouho, na to nemáme čas.

Jo, na dlouho. Kolem 80–90 % Egypťanů jsou sunnitští muslimové, s nemalým počtem súfistů, což je důvod, proč tu žije tolik Turků. Druhou největší skupinou jsou křesťané, především pravoslavní koptové.. Egyptských židů zbývá jen velmi málo. Egypt je také centrem arabských médií a filmu. Natočil asi 75 % všech arabských filmů od začátku 20. století. Natáčelo se ve studiu Medinet El Entag El Elamy, které je největším studiem v Egyptě.

- Je to arabský Hollywood. - Jo, je. Arabský Hollywood. Známí egyptští herci Adel Imam, Ahmad Zaki, a herec nominovaný na Oscara Omar Sharif se často objevoval na stříbrném plátně. Byl známý po celém arabském světě. Je velmi známý. V arabském světě ho zná každý. Dalšími ikonami budou zřejmě vítězové Nobelovy ceny, spisovatel Naguib Mafouz a chemik Ahmed Zewail.

Byl to první Arab, který zvítězil ve vědecké oblasti. A také vítěz Nobelovy ceny míru, bývalý prezident Anwar Sadat. Egypťané jsou také považováni za nejlepší arabské sportovce. Většinou si na Olympiádě vedou lépe než ostatní. Opatrně, tohle se mi nelíbí. Také mají asi nejúspěšnější fotbalový tým. Ty nevíš, kdy přestat...

Oficiálním jazykem je arabština čili Al-arabíja. Protože se jedná o bývalý britský protektorát, mluví se i angličtinou a trochu i francouzštinou. Především mladší generaci to učí ve školách. Tyto dva jazyky se využívají především v oblasti cestovního ruchu. - Podívejte, jak mluvím anglicky. - Přesně. V odlehlých oblastech najdete berberštinu, núbijské jazyky domari a beja a beduínský dialekt arabštiny, který je jedinečný.

Mnoho lidí tvrdí, že Egypťané mluví běžnou arabštinou, ale mají mnoho slangových výrazů, které se jinde nepoužívají. Mohabe, prosím. Honem. Dobrá práce. Jak je? Jo, jo. Jsi nejlepší. A sakra! Jak se máš? Chlape, páni.

Egypt má ale i své problémy. Platy jsou zde nižší než ve státech na Blízkém východě. Důchodový systém kvůli nákladům na život trpí a vláda má problém zajišťovat sociální jistoty. Inflace je na vzestupu a během posledních desítek let nezaměstnanost rostla. Základní vzdělání je povinné a zdarma, ale je podfinancováno a pod malým dohledem. Občas jsou třídy přecpané. Avšak Egypt má vzdělané ženy.

Na středních školách je víc dívek než chlapců a ženy tvoří 31 % státních zaměstnanců. A nyní se dostáváme k revoluci. Mohabe, můžeš to shrnout... Ty jsi expert. 11. března 2011 viceprezident Umar Sulejmán ohlásil, že Mubárak rezignuje na post prezidenta. Tím předal vládu představenstvu ozbrojených sil. Muslimské bratrstvo se dostalo k moci skrz volby.

Egypťané si zvolili islamistu Muhammada Mursího. Avšak vláda Mursího se dočkala odporu ze strany sekularistů a armády, takže proti němu propukaly protesty. Mursí byl sesazen ministrem obrany. Generál Abdel Fattah El-Sisin se v očích mnoha Egypťanů stal hrdinou a byl v roce 2014 zvolen prezidentem. Podle egyptské vlády byl El-Sisi zvolen 97 % hlasů. Nyní je stále prezidentem Egypta.

Boží, sám bych to neřekl lépe. To nejde. Proto je Mohab mým přítelem. Když už jsme u přátel... Pokud jde o přátele, musíte zohlednit dvě věci. Co vláda schvaluje a jak tomu bylo před a po roce 2013. Egypt je součástí Arabské ligy, jejíž sídlo je v Káhiře. Samozřejmě mají vazby na všechny arabské státy na světě. Před rokem 2013 se přátelili s Tureckem a Katarem, protože sdílely politické cíle a podporovaly se.

Ale po roce 2013 byly vazby silně omezeny a spíše se začaly přátelit se Saudskou Arábií, především po morální a finanční pomoci. Ale veřejnost na to má různé názory a univerzální shodu nenajdete. Dostáváme se k Izraeli a Palestině... MUSELO TO PŘIJÍT Když byl v roce 1979 podepsán mír v Camp Davidu, celý svět sledoval, jak Izrael souhlasil s navrácením Sinajského poloostrova, který po válce okupoval.

Na oplátku požadovali ukončení bojů. Bylo to poprvé, kdy nějaká arabská země podepsala dohodu s Izraelem. Dnes je tato dohoda jen na papíře a mnoho Egypťanů nemá Izrael příliš v lásce. Nyní je to, jako by si ty státy řekly: "Budu to dodržovat, dokud něco neprovedeš."

Není to antisemitstké, spíš antisionistické. Egypťané se židy dlouho spolupracovali. Pokud jde o Palestinu, Egypťané ji podporují, sdílí hranici s pásmem Gazy, ale hranice jsou uzavřeny a otevírají se jen při zvláštních příležitostech. Pokud jde o nejlepší přátele, Egypt by asi zmínil Súdán, Emiráty a Kuvajt. S Emiráty Egypťané nemají žádné rozpory a rádi tam jezdí pracovat. Kuvajt podporovali při válce v Zálivu, proto jsou tam vždy vítáni.

Súdán je jako malý bratr, který se právě naučil jezdit bez přídavných koleček. Občas potřebuje pomoct, ale Egypt ho miluje a pomáhá mu. Kdysi spadaly pod jeden stát. Arabský svět nelze pochopit, pokud nepochopíte Egypt. Egypt je centrem zodpovědným za rozvoj celé východní kultury. I po tisících letech je tento stát pořád stejně slavný. Je to tak, Mohabe? Jako bys četl mou duši.

Příště bude na řadě El Salvador. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

97% vo voľbách vždy smrdí korupciou. Už len z faktu, že zvrhnutím vlády si poštval tú väčšinu obyvateľov, ktorý volili islamistov

80

Odpovědět

Rozhodne by ste mali preloziť jeho video o FYROM-e
https://www.youtube.com/watch?v=hoBQRhNbreI

10

Odpovědět

Bylo by fajn, kdyby se tato videa překládala častěji :)

90

Odpovědět

Výborné videá, bolo by fajn, keby že sú tu častejšie. Taktiež som veľkým fanúšikom toho NOW!! v openingu. :D

72

Odpovědět

Ano, Sísí není pro Egypt úplná výhra, sice udržel sekulární stát, což je pro budoucnost a prosperitu Egypta důležité, ale ekonomice naprosto nerozumí a spíše než jak obrátit upadající hospodářství se zabývá honbou nejen na členy Muslimského bratrstva. Zhoršující se životní situace egypťanů může přilákat jinou skvadru islámských populistů a manipulátorů, než bylo muslimské bratrstvo, kteří z bídy obyvatel obviní západ a velice rychle může Egypt spadnout do islámské diktatury a vzhledem k velikosti své armády být hrozbou pro okolní země včetně Evropy.

11

Odpovědět

+WizardCzMáš nejaký fond? Rád by som investoval. Také predikčné schopnosti pri správe portfólia oceňujem.

01

Odpovědět

+WizardCzProč být hrozbou?

Vždyť bylo jasně řečeno, že Egypt je "superzávislý" na globální ekonomice. (Vybírá mýtné za průjezd Suezským průplavem.) Snad si i muslim se základním vzděláním dokáže spočítat, že na průplavu jeho země vydělává. (Podobně jako si Turecko uvědomilo, že Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina a Gruzie ani dohromady nezaplatí na mýtném to, co Rusko. )

01

Odpovědět

06:32 "Ortodoxni katolíci"? To je něco jak sunnitští šiíté ne?..opravte si to, jsou to pravoslavní koptové

120

Odpovědět

Opraveno.

50

Odpovědět

termín eurafrasie je zcestný. Označuje souvislé a mořem neoddělené území souše, tj. evropu, afriku a asii. S egyptem to nemá co dělat, ten je pouze na rozhraní Asie/Afrika

30

Odpovědět

Ono se spíše jedná o tzv. Starý svět.

Černá Afrika byla a je známá pod označením Ethiopia; dnes se jedná pouze o jeden z afrických států. ( Podobně jako v USA pojem Louisiana-nejdříve téměř půlka Severní Ameriky, dnes jen jeden stát.)

20

Odpovědět

Egypt je nádherné místo, a ti, kteří tam zavítaj na dovolenou se rádi vrací. Ale od doby, co je na ně Putin naštvaný kvůli tomu, že nakupují zbraně od Francie a ne od Ruska, blokuje turismus. Hotely jsou poloprázdné, jistě, byla jsem tam na přelomu listopadu a prosince, ale jak sami prodejci a ti co tam žijí říkali, je to bída, ani v době sezóny to nebylo žádný terno. Ulice jsou takřka bez turistů.
Velký problém je i obrovský nárust ceny eura a dolaru, zatímco ještě někdy v části léta bylo za Dolar a Euro něco okolo 6-8 liber, teď je to 16-18 liber. To je strašně moc za tak krátkou dobu.

212

Odpovědět

Tobě vadí, že jsou ulice prázdné a hotely levné.

Asi bys měla přemýšlet, co znamená, že za 1 euro dostaneš 16 místo 6 liber.

81

Odpovědět

Kôli Putinovi? :D hehe... Nemá náhodou úbytok turistov jaksi niečo spoločné s moslimským bratstvom? :)
Egypt je krásny, akonáhle dáš každému v egypte plášť neviditelnosti... Všade bordel a smradlavý žobráci...Ano je to pekné, ked si v hoteli a občas zbehneš na nejakú turistickú ekšn party... Skutočný egypt je len chudoba a smrad.

122

Odpovědět

btw... ako rasputin blokuje turizmus? :D To mi k***a vysvetli, bohovo rád sa pobavím :D
Kúpim si letenku do egypta a na letisku za mnou príde rasputin na medvedovi a doláme mi nohy?
Alebo prídem do hotela a rasputin pre hotelom na medvedovi blokuje priechod? :D
:D hehe.. čo vám to dali do tých makovíc k***a? :D

73

Odpovědět

něco si o tom přečtěte, primární přísun turistů měl Egypt hlavně z Ruska, ale teď z ruska letadla nelétají, nesmí.
Všichni Rusové, kteří by chtěli letět do Egypta nejdřív musí letět třeba do Německa apod, a až odtamtut si zakoupit pobyt v Egyptě, je tedy jasné, že raději zvolí nějakou jinou destinaci. Z Ruska se do Egypta zkrátka létat nesmí.
Dále, samozřejmě, že mě to nevadí, je fajn mít klid, ale levné to tam není, naopak, kvůli tomu, že takhle zvýšili kurz je tam všechno dražší.
A navíc, já se na to dívám z pohledu tamních lidí. Vám by se to líbilo? Kdyby vám během pár měsíců zdražili nájem, vodu, a prostě všechno? Protože to se bohužel stalo.

33

Odpovědět

+lenaciaJeště jednou...

Víš, co znamená, že za jedno euro dostaneš místo šesti liber, šestnáct liber. Že i když služba stále šest liber a nyní třeba dvanáct, pro tebe to znamená, že tuto službu získáš POD jedno euro. A dále méně zájemců o službu znamená NÍŽŠÍ cenu, nikoli VYŠŠÍ cenu.

31

Odpovědět

+orcinusorca2016ad Euro.... Víš, já tady vůbec nemluvím o sobě, já mluvím o obyvatelích Egypta! Těm se většina věcí zdražila. Což bys věděl, kdybys nekoukal jen na kurz ale mluvil přímo s těmi lidmi.

11

Odpovědět

+lenaciaehm... nieže by som do egypta lietal každý rok... boh chráň...
O tých spojoch som teda nevedel. Každopádne to nemení nič na tom, že za tým nestojí rasputin...Moslimáci zostrelili lietadlo, v polke moslimského sveta svištia rakety, tak dá rozum, že tade nebudú púšťať lietadlá... bezpečnostné opatrenie...
Ked rusáci odmrdali lietadlo na ukrajine, polka sveta sa čudovala, že tade lietadlá púšťali...
BTW. nieže by som sa rasputina zastával... boh chráň... nech zhnije v zemi, ruský pes.

10

Odpovědět

+ehmO těch letech je to taky rasputinovina (viz: http://www.flyhi.cz/smery/moskva-kahira/)

00

Odpovědět

+orcinusorca2016ee... lepšie googli... zjavne už tie lety obnovili, ale skutočne boli pozastavené...

00

Odpovědět

+ehmByly zastavené pouze lety dané letecké společnosti (naprosto standardní postup při vyšetřování leteckých nehod)

10

Odpovědět

+ehmNavíc žádné drakonické přelety z Moskvy do Německa a poté do Egypta, ale z Moskvy do Izraele a poté do Egypta. (http://zahranicni.ihned.cz/rusko/c1-64882170-ruske-cestovni-kancelare-porad-nabizeji-lety-do-egypta-putinuv-zakaz-obchazeji-prestupem-treba-v-izraeli)

00

Odpovědět

+orcinusorca2016to je každému jasné :D kto by k***a letel opačne? :D

00

Odpovědět

+ehmPřece "lenacia" ve své druhé větě o rasputinovi (_Všichni Rusové, kteří by chtěli letět do Egypta nejdřív musí letět třeba do Německa apod, a až odtamtut si zakoupit pobyt v Egyptě, je tedy jasné, že raději zvolí nějakou jinou destinaci._).

00

Odpovědět

+orcinusorca2016tak se omlouvám, ale vím, že Ruzové létají i z Německa, což nám pár Rusů v Egyptě i řeklo. Ostatně ruský pár letěl i spolu s náma z Prahy- opět stejný příběh- njedříve z Ruska k nám a od nás do Egypta).
Ale proč by to dělali? Většina Rusů než aby měli někde mezipřistání, tak raději poletěj do Turecka.

Sestřelené letadlo bylo neštěstí, ale důvodem k dlouhodobé blokaci Egypta by to nestačilo. Putin kromě toho trestá Egypt za nákup zbraní od Francie.

01

Odpovědět

+lenaciaTo nebolo žiadne nešťastie ale seriózny útok....A o žiadnu dlhodobú blokádu neišlo... Lety už idú opäť aj z ruska.
Trepeš pičoviny zlatíčko.

30

Odpovědět

+ehmnarozdíl od terbe, já tam byla, narozdíl od tebe já tam s nimi mluvila, narozdíl od tebe- já to vím

03

Odpovědět

+lenaciaPak asi víš, že více aerolinek blokuje EU, protože prostě nesplňují evropské bezpečnostní normy.
Rusko se tedy zachovalo tak, jak je v leteckém průmyslu obvyklé. Nastane katastrofa, automaticky přijde stop-stav, nehoda se vyšetří, komise navrhne zlepšení a až po provedení a zkontrolování zlepšení se letecká doprava opět obnoví.

30

Odpovědět

+lenaciaKde si bola? V tom havaranom lietadle? V celom egypte? s kym si hovorila? S rasputinom? s vedúcim aeroliniek? So všetkými rusmi a arabmi sveta? Čo vieš?
Zatiaľ si nám len napísala, že rasputin je zodpovedný za znížený turizmus v egypte...Aby si mohla povedať, že je to pravdivé tvrdenie, potrebovala by si výpoveď od každého rusa čo cestuje pravidelne do egypta... Trepeš pičoviny zlatíčko :) Neviem aký je problém priznať, že proste nevieš... nie, naopak... ešte sa budeš utvrdzovať :D

10

Odpovědět

+ehmzatímco já mám něco, ty máš co? Internet abys lidem nadával.... ubohé

01

Odpovědět

+lenaciaMoje zlaté, cituj, kde ti nadávam? :)
Kriste ježiši :D

10

Odpovědět

Jedna technická. Nejdelší řekou na světě není Nil, ale Amazonka. Její pramen objevil tým českého geografa prof. Janského před zhruba 20 lety a tím "sesadil Nil z trůnu". Škoda, že o tom ve světě skoro nikdo neví. Mimochodem, tenhle objev je považován za poslední velkou objevitelskou událost na povrchu Země.

43

Odpovědět

právě naopak, bylo nové měření a Nil je oficiálně opět nejdelší řekou

71

Odpovědět

+lenaciaTo nové měření muselo proběhnout v posledním roce. Pošleš odkaz?
Minulý rok jsem se učil na zkoušku (právě u Janského) a Amazonka stále vedla o několik set kilometrů...

21

Odpovědět

+Filiponi čeští výzkumníci si tam sice na jaře jeli měřít kde teče pramínek, ale jednak neustanovili jasné místo původu pramenu pouze jakousi oblast. V záři měli jet znova, kdy měli potvrdit své jarní měření, o jejich podzimní dovolené u pramene Amazonky však nikde není minimální zmínka, tak asi nejeli?
Dále, meznárodní vědecká obec to neuznala, takže se jejich měřená délka nemohla zapsat. Nemluvě o faktu, že často počítali i vodu průsakovou, která ale nemusela být stálým přítokem.

13

Odpovědět

+lenaciaOna se vždycky určuje "oblast pramenu" viz pramen Odry, Moravy, Labe, Vltavy atp.

Představa, že pramen je nějaké stálé a věčné místo je na úrovni první třídy. Jinak ve středověku byla řeka jasně určena svým prvním soutekem (proto mají řeky obvykle přídavná jména).

00

Odpovědět

je to super :D vi vubec o tom ze ho tu davate?

29

Odpovědět

Záleží na tom ?

63