KomoryGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:69
Počet zobrazení:7 606

V tomto díle Geography Now se podíváme na malý souostrovní stát mezi Afrikou a Madagaskarem. Jak se žije na jednom z nejmenších států Afriky?

Přepis titulků

Jak asi víte, většinou mi pomáháte napsat scénář pro epizodu z vaší země. Ale z Komorských ostrovů se mi nikdo neozval, takže mám náhradu. Pozdravte kamaráda Nicka. - Zdravím. - Nick je z Mauricia. Já o Komorských ostrovech nic nevím. Sklapni, Nicku! Zdravím, jsem Barby. Komory, měsíční ostrovy.

Jmenují se po arabském slově komor, což znamená Měsíc. A víte, co dalšího má měsíc? Jejich vlajka. Současná vlajka byla vytvořena v roce 2002 a stojí za ní zajímavý příběh. Nalevo se nachází zelený trojúhelník směřující doprava, na kterém najdete půlměsíc a čtyři hvězdy. Trojúhelník překrývá žlutý, bílý, červený a modrý pruh. Hvězdy a pruhy reprezentují čtyři ostrovy Komorského souostroví. Žlutý Moheli, červený Anjouan, modrý Grande Comore a bílý Mayotte, ačkoliv Mayotte není součástí Komor.

Tady se dostáváme k rodinným problémům. Vysvětlíme si to. POLITICKÁ GEOGRAFIE Těmto ostrovům rád říkám dinosauří ostrovy. Každý z ostrovů má tvar hlavy dinosaura. Musíte chápat, že pokud jde o členění, Komory jsou africkou telenovelou.

Zaprvé, je to souostrovní stát ležící v Indickém oceánu. Leží na severu Mosambického průlivu mezi východním pobřežím Afriky a Madagaskarem. Hlavním městem je Moroni, ale ne anděl Moroni z Knihy Mormonovy. Moroni se překládá jako ohnivé srdce a nejspíš odkazuje k blízkým vulkánům. Teď se pobavíme. Pokud se bavíte s obyvateli Komorů, nejspíš vám poví, že mají čtyři ostrovy.

Mayotte jim prý patří. Ale obyvatelé Mayotte vám řeknou, že jsou Francouzi a Komory si je přivlastňují. Stalo se to nějak takhle. Lidi, kdo chce získat nezávislost na Francii? Já! V pohodě, já u ní zůstanu. To jako vážně? Kámo! Ostrovy mají francouzské i komorské jméno a jsou to Grand Camore čili Ngazijda, Anjouan čili Nzwani, a Moheli čili Mwali.

Když došlo na nezávislost v roce 1974, Mayotte čili Maore hlasovalo proti nezávislosti a dodnes jsou územím Francie. Komorská vláda dodnes referendum odmítá, protože referenda fungují pouze tehdy, když se lidé shodnou na tom, že se pletli. Komory si také nárokují Îles éparses de l'océan indien čili Roztroušené ostrovy.

Jo, už ten název je nudný. Nárokují si ostrovy Gloriózy, včetně Grande Glorieuse a Ile du Lys, čili Ostrov lilií, a šesti malých ostrovů a Banc du Geyser, což je útes s písečnou dunou, na kterou se jen těžko dostává. Výzva přijata! Největším a nejlidnatějším ostrovem je Grand Camore, kde sídlí hlavní město i vláda. Ale je to trochu složitější.

Menší ostrov Anjouan a nejmenší ostrov Moheli, mají jakousi malou autonomii, díky které si mohou částečně vládnout sami. Mají samosprávu, mají vlastní ústavy, parlamenty i vůdce, ale aby to bylo fér, spolkový prezident, který všem vládne, pochází pokaždé z jiného ostrova. Další prezident musí pocházet z jiného ostrova než ten předchozí. Mimo tyto velké ostrovy tu najdete ostrůvky, hlavně u ostrova Moheli, a písčiny a útesy u poloostrova Domini na Anjouanu.

Nejvýznamnějšími památkami je přístav u Páteční mešity na ostrově Grande Comore, citadela Mutsamudu na Anjouanu a jediný národní park Moheli, který leží na stejnojmenném ostrově. Najdete tu želvy a tropické ryby, takže se hodí k potápění. Chápu, že toto video se mění v laciná videa cestovních kanceláří... "Vítejte na Komorech. Čeká vás vaše vysněná destinace." Tak se podíváme, jaký tento stát je. FYZICKÁ GEOGRAFIE Komorské ostrovy jsou plné zeleně.

Pokud jste vulkanickým ostrovem, většinou máte úrodnou půdu. Avšak jednotlivé ostrovy se od sebe liší. Kvůli původů ostrovů žádný z nich nemá moc přístavů. Na rozdíl od ostatních ostrovních národů, jako jsou Seychely a Srí Lanka, Komory postrádají kontinentální šelf nebo jakékoliv mělčiny vhodné k zakotvení.

Proto je zde doprava, obchod i komunikace trochu složitější. Navíc jsou ostrovy vulkanicky aktivní. Pokud se podíváte na sever Grande Comore, najdete zde mnoho vulkanických kalder, které vypadají jako akné na povrchu ostrova. Sklapni, můžou za to moje hormony! Komory jsou domovem mnoha aktivních vulkánů, nejvyšší hora Karthala jen za poslední století vybuchla více než 20krát. V kaldeře bývávalo jezero, ale výbuch v roce 2005 ho naprosto zničil.

Vulkán vypařil celé jezero. Anjouan má trojúhelníkovitý tvar. Tři pohoří jménem Sim, Nioumakele a Jimilime vycházejí z nejvyšší hory Mitingui. Tento ostrov má také nejhezčí útesy. Moheli je nejmenší a nejméně rozvinutý ostrov, na kterém najdete krásnou přírodu, za kterou si vysloužil přízvisko "nejčistší ostrov."

Ostrovy se trochu podobají Madagaskaru. Najdete zde podobné rostliny, jako tropické dřeviny, mangrovy, palmy a ovocné stromy. Některá zvířata jsou unikátní. Najdete tu netopýra s rozpětím křídel dva metry, kterému se říká Livingstonův ovocný netopýr. Najdete ho jen na Anjouanu a Moheli. Představte si, jak vám přistane na zahradě. A počkejte si na Filipíny. Orná půda zabírá jen asi 45 % území a mnoho jídla se musí dovážet, protože poptávka je vyšší než domácí nabídka.

Avšak Komory mají pár zemědělských es v rukávu. Využívají tropické prostředí a získávají jeden z nejdražších produktů na světě. Komory jsou největší producentem kanangy vonné, která se využívá v parfémech. Vyvážejí asi 80 % celosvětové produkce. Téměř každý Komořan rybaří nebo zná někoho, kdo rybaří. Proto zde jedí spoustu polévek, vývarů a kari omáček s rybami a mušlemi. Často jsou trochu zvláštní, jako laguste á la vanille čili langusta ve vanilkové omáčce.

I když uvnitř země panují neshody, rozhodně umí vařit. Promluvme si tedy o obyvatelích. DEMOGRAFIE Pokud jde o obyvatele, Komory jsou zajímavou zemí. Kvůli komplikovaným dějinám je složení obyvatel dost zajímavé. Pokud vynechám Mayotte, ostrovy mají asi 800 tisíc obyvatel. A ačkoliv jde o druhý nejmenší africký stát, je čtvrtý nejhustěji zalidněný.

Asi 97 % obyvatel se identifikuje jako Komořané, zbytek tvoří směsice lidí jako Malagasi, Indové, francouzští běloši, a dokonce i pár Číňanů. Rád bych probral, kdo to Komořané jsou. Mají kořeny v mnoha etnikách. Podle archeologů Komory osídlili lidé Bantu z pevninské části Afriky někdy kolem 6.

století našeho letopočtu, ačkoliv podle některých to mohlo být dříve. Komory jsou technicky vzato zámořskou kolonií osídlenou Afričany. Super. Pamatujete, kdy jsme mluvili o něčem podobném? Časem přišli i Arabové a přitáhli s sebou i Malajce, pak se přidali i Francouzi, takže průměrný Komořan má původ minimálně ve dvou těchto skupinách. Ano, mnoho Komořanů může mít předky v Jihovýchodní Asii. To je trochu šílené. Země má tři oficiální jazyky: komorštinu, francouzštinu a arabštinu.

Většina lidí mluví dvěma, pokud ne všemi třemi jazyky. Komorština je z jazykové skupiny Bantu, takže je podobná svahilštině a občas se považuje za její dialekt. Děti se učí arabštinu v náboženských hodinách, ale komorština se používá v běžné mluvě a francouzština je jazykem obchodu a vlády. Země se drží tradic. Asi 96 % obyvatel se hlásí k sunnitské větvi islámu a Šáfiovskému mazhabu. Ostatní náboženství smí být vyznávána, ale jsou hodně omezována.

Islám se na Komorech nedrží tradičního stylu Blízkého východu. Většina žen ani nenosí hidžáb s výjimkou slavnostních událostí. Smějí nosit tradiční shiromani. Můžete zde spatřit ženy v masce msindanu, vytvořené ze santalového dřeva a korálů. Slouží jako opalovací krém a zjemňuje kůži. Komorská ekonomika se potýká s potížemi. Řadí se na dno tabulky států podle HDP. Je to dáno i věkovými rozdíly.

Skoro polovina populace je mladší 15 let. Většina obyvatel je závislá na penězích od příbuzných pracujících v zahraničí. Asi 400 tisíc Komořanů žije v zahraničí, z nichž 200 tisíc přímo ve Francii. To zahrnuje Komořany stěhující se na Myotte, kde doufají, že najdou lepší život. Asi čtvrtina obyvatel Mayotte jsou Komořané, kteří ho používají jako vrátka do EU, kde je HDP 9krát vyšší než na Komorech. Zdravotnictví a vzdělávání je zde také lepší. Mayoťané a Komořané...

Majoťané a Komořané jdou dolů po schodech... Britové mě pochopí. Mayoťané a Komořané mají společné dějiny a podobnou kulturu. Chvíli byli ve stejném sultanátu a později byli francouzskou provincií. Když došlo na nezávislost, Mayotte řekl: "Běžte sami. Já zůstanu Francouzem." Je to sranda, protože Nick je z Británie a já ho donutil to říct. Ačkoliv je stát poměrně nový a vládne federální prezident, od nezávislosti zde proběhlo asi 20 vojenských převratů.

První alespoň trochu spravedlivé volby nastaly až v roce 2006. Navíc Anjuane a Moheli vyhlásili nezávislost na Komorech v roce 1997 a snažili se vrátit k Francii, ale ta je už nechtěla. To je uvrhlo do 4letého zmateného konfliktu. Až v roce 2001 je za pomoci Africké unie opět připojili ke Komorům, ale se zvláštním postavením. Jak vidíte, na Komorech je to napjaté.

Ale jak si vedou na světové scéně? PŘÁTELÉ Ačkoliv si Komory od nezávislosti prošly mnoha problémy, jsou zaplaveny mnoha diplomatickými žádostmi. Měli byste vědět, že Komory jsou nejjižnějším členem Arabské ligy. Komory vždy byly spojeny s arabským světem, protože na začátku 7. století byly kolonizovány Araby během jejich obchodování s otroky.

Jejich nejbližšími přáteli je asi Libye a Katar. Libye sehrála roli v konfliktech po vyhlášení nezávislosti. Dodnes vysílají humanitární mise se zdravotnickými specialisty. Katar je dlouholetým přítelem, ale v současnosti i investuje do rybolovu. Mnoha Komořanům zprostředkovává práci. Také je součástí Komise Indického oceánu, kam spadá i Madagaskar a Seychely. - A Mauricius. - Ano, Nicku, i Mauricius. Spolu si domlouvají obchody se zahraničím.

Pokud jde o nejlepší přátele, možná neochotně zmíní Francii. Ano, přou se o Mayotte a vyhlásili na nich nezávislost, ale nemohou popřít, že s Francií stále mají důležitý vztah. Francie poskytuje pomoc, obchoduje s nimi, je diplomatický spojenec a trénuje jejich armádu. Možná to neradi přiznávají, bez Francie by na tom byli mnohem hůř. Komory jsou jakýmisi čtyřčaty, z nichž tři šikanují jednoho, který si vzal švagra, ke kterému se neradi hlásí.

Příště přijde na řadu Demokratická republika Kongo. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

I v Praze máme Komořany :D

50

Odpovědět

jasne ze se tam maj na hovno kdyz tam maj islam a ne ropu

12

Odpovědět

Komory jsou závislé na zahraniční pomoci k pokrytí každodenních potřeb obyvatelstva. 50% obyvatel mladší 15ti let. Co čekat od n***?.

1116

Odpovědět

Ono to ani tak nebude o barvě kůže jako o dlouhodobé okupaci cizím státem. Když vypustíš zvířátko ze zoo do volné přírody, taky brzo umře. Nebo jako puberťák, co se v 18 demonstrativně odstěhuje od rodičů a pak si k mámě chodí prát oblečení.

510

Odpovědět

+SleevaZ videa jsem nepochopil kdo je okupoval?

50

Odpovědět

+Cana96Možná jsem použila nepřesný termín, měla jsem na mysli období, kdy byli francouzskou provincií.

05

Odpovědět

+SleevaProblém je, že se k ním chováme jak malým harantům. Průměrný obyvatel Súdánu ti řekne, že potrava roste v kamionech. Vysrat se na ně a příroda už si to vezme do vlastních rukou.

152

Odpovědět

+nevimjmeno2Průměrný obyvatel Států ti řekne, že potrava roste ve Wallmartu. Evropské děti si myslí, že krávy jsou fialové. V Rusku lidé věří, že prezident opravdu jezdí na delfínovi.
A ano, vysrat se na kohokoli je jeden z funkčních způsobů samoregulace.

38

Odpovědět

No hlavně si zajeď stěžovat do Brusele, že těch 200 mld. korun nechceš a že raději budeš stavět své dálnice sám.

Přeju hodně štěstí (No i když rok 2020 se blíží a po tomto datu skončí "zahraniční pomoc" České republice). Spadli jsme do kategorie "rozvíjejících se států", dokonce jsme vypadli i s TOP10 s "nejrychlejším internetem"...

01