GuineaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:19
Počet zobrazení:3 895
Dnes navážeme na minulý díl o Rovníkové Guineji. Jaká africká země by se dala shrnout ve větě: "Co se mohlo pokazit, to se taky pokazilo"? I přes nerostné bohatství a nádhernou přírodu postihla Guineu spousta nešťastných okolností, ze kterých se dodnes úplně nevzpamatovala.

Přepis titulků

Fakt slibuju, že se budu snažit vynechat nevkusné vtipy o ebole, ale víte jak... Tohle místo ale prostě v roce 2014 vyhrálo cenu "za vyděšení celýho světa". Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, já jsem Barby a další dva díly budou o guinejských dvojčatech, Guinea a Guinea-Bissau, které si rozdělily Francie a Portugalsko. Jsou to dvě nejméně navštěvované země v Africe, ale neznamená to, že jsou to zoufalé díry. Pokud jste cestovatelský hipster, měli byste se podívat po letenkách, protože tady určitě budete skoro sami.

POLITICKÁ GEOGRAFIE Nejdříve to jméno. Hodně zemí má v názvu "Guinea". Papua-Nová Guinea, Guinea-Bissau, Rovníková Guinea. Odkud to pochází? Má se za to, že z berberského slova "Aguinaw", což znamená "černá" nebo "země černých lidí" jižně od Sahelu. Záhada vyřešena, jdeme na mapu. Guinea leží na západě Afriky, má 6 sousedů a poměrně dlouhé pobřeží.

Země je rozdělena na osm regionů a hlavní město je Conakry, kde hodně prší a žije tu asi čtvrtina obyvatel. Conakry je samostatným regionem nebo "zónou" u pobřeží. A tvar země vypadá trochu jako hlava dehydrovaného koně. Conakry leží na úzkém poloostrově o šířce něco přes kilometr a půl a vypadá jako hrabáč, který se chystá sežrat trochu hmyzu. Tenhle kousek je vyhaslá sopka jménem Îles de Los blízko u pobřeží. Býval tam trh s otroky a věznice a posloužila jako inspirace pro knihu Ostrov pokladů.

Dnes je s bary a plážemi něco jako guinejská Havaj. Největší letiště jsou pochopitelně v Conakry a druhém velkém městě Nzérékoré. Většinu hranic tvoří řeky a menší toky a jediný hraniční spor má Guinea s Pobřežím slonoviny o město Kpeaba. Pak je tu situace podobná jako na hoře Roraima, na slavné hoře Nimba na jihu země, kde se nachází trojmezí. Guinea má špatnou dopravní infrastrukturu, nebo vlastně spíš infrastrukturu celkově.

Dokázala ale postavit 660 kilometrů dlouhou železnici, která vede z Conakry do Kankanu. Většina aut je přes 20 let stará a každý řidič může jezdit jako taxikář. - Něco jak nelegální Uber? - Jo, trochu. Nejznámější místa v zemi jsou mešita v Conakry, pláže na Cape Verga, Îles de Los, plošina Futa Džalon s útesem Dame Mali ve tvaru ženské hlavy, hotel SIB, trhy v Nzérékoré a vojenská základna v Kindii. A teď ta hlavní nepříjemnost, v roce 2014 tu začala epidemie eboly.

Zkrátka se to trochu zvrtlo, ale v roce 2016 Světová zdravotnická organizace zrušila poplašný stav, protože nákaza je pod kontrolou a probíhá očkování nakažených. To silně zasáhlo už tak slabý turismus v zemi, Guinea patří mezi 10 nejméně navštěvovaných zemí. To je i k něčemu dobré. Sice je tu spousta přírodních krás, které pravděpodobně zůstanou nepoznané, ale pokud sem přijedete, nebudou vám u těch krás překážet turisté.

FYZICKÁ GEOGRAFIE Víte, jak má každá západní africká země přezdívku podle pobřeží? Pobřeží slonoviny, Ghana je Zlaté pobřeží, Libérie Pepřonosné pobřeží a Guinea je Hliníkové pobřeží. Guinea se dělí na čtyři útvary. Basse Cote – pobřežní nížiny, Moyenne – střední Guinea, Haute – savana vysoké Guiney a džungle na jihovýchodě.

Pobřeží je tvořeno mangrovovými močály, řekami, pár plážemi a úrodnými přílivovými ústími. Střed země je asi nejkrásnější, jsou tu výšiny Futa, známe jako "vodárna Guiney". Pramení zde velké africké řeky jako Gambia, Senegal a nejdelší z nich, Niger. Tyto tři řeky poskytují vodu pro 200 milionů lidí v sedmi zemích. A všechny začínají právě tady.

Jo. Fakt? Takovou mám moc? - Můžu vyhlásit embargo? - Ne, se všema kamarádíš. Proč jsem tak regionálně diplomatický? Vysoká Guinea je pokryta suchou, ale bujnou savanou, plnou historických míst, a poslední zalesněný region je sice pokryt džunglí, ale jsou tu i velké doly, jako doly Simnadou a Nimba kousek od Nzérékoré.

Jako ostatní africké státy má i Guinea velké nerostné bohatství, hlavně železo, diamanty, zlato a stříbro, nejznámější je ale díky největším nalezištím hliníkové rudy, bauxitu, obsahujícím asi 7,5 miliardy tun, neboli 27 % světových zásob. To tvoří asi 17 % jejich HDP a přes 50 % vývozu. Nejvyšším bodem je hora Richard Molard, na seznamu přírodního dědictví UNESCO.

V zemi žije spousta zvířat, bongové, zebry, roztomilí hrošíci liberijští, štětkouni, krajty, vranule bělokrké a hromada primátů. Podle mnohých je pavián guinejský národním zvířetem. Protože Guinea leží v zeleném pásu hned jižně od Sahelu, je jedním z nejdeštivějších míst světa se srážkami kolem čtyř metrů vody ročně. Conakry je každou chvíli pod vodou a místní jsou na to zvyklí a neřeší to.

Oblíbené jídlo je chléb tapalapa s futi, což je směs rýže a ibiškovce. To by stačilo, podíváme se na lidi. DEMOGRAFIE Guinea si fakt neoddechne. Atentáty, převraty, kmenové konflikty, neúspěšné pokusy o socialismus, dvouletá junta, paranoia a celková nestabilita nadělaly plno problémů. - A ebola! - Jo, ta je už ale pod kontrolou. Pozdě.

Ty škody zůstanou napořád. V zemi žije 12 milionů lidí a přes 40 % z nich je mladších než 15 let. Dělí se do 24 hlavních etnických skupin, nejpočetnější jsou Fulbové, asi 42 %, pak Mandinkové s 31 %, Súsové s 13 % a zbylých 17 % jsou menší skupiny jako třeba bílí Francouzi. Platidlem je guinejský frank, zásuvky jsou typu C, F a K a jezdí se na pravé straně silnice.

Zmínil jsem, že Guinea má 4 geografické útvary a v každém žije jedno hlavní etnikum. Na pobřeží žijí Súsové, dobří truhláři a koželuhové, a pak Bagové, jeden z posledních kmenů, co nosí masky a tančí tance nimba. Střed země je obýván hlavně Fulby, skvělými obchodníky, a je centrem islámské kultury a vzdělanosti.

Na severu žije většina Mandinků, potomků obyvatel království Mali, příbuzných dalších Mandinků, o kterých jsme mluvili v Gambii a Burkině Faso. Mluvili jsme o nich v Beninu? Ne. Myslel jsem, že jo. A ostatní kmeny a etnika žijí v pralesních regionech. 84 % tvoří muslimové, 11 % křesťané a ostatní věří v africké bohy.

Co se týče historie, Guinea si ukousla příliš velké sousto. Než přišli Francouzi, části Guiney spadaly pod Ghanskou říši, království Sosso, Mali, Songhai a pak byla doba, kdy přišli Maročané, ale nebyli schopni je dobýt, pak tu byla království jako Wassalou a v 18. století sem nakráčeli Francouzi. V roce 1958 dal Charles de Gaulle koloniím na výběr: autonomie s francouzskou podporou, nebo úplná nezávislost.

- Zahrajeme to na jistotu. - Ne, já mizím. Guinea byla jediná kolonie, která zvolila úplnou nezávislost. Pak přišlo 24 let tohohle chlapa, zkusili ho zabít Portugalci, on zemřel po operaci, přišel tenhle chlap, pak puč a junta tohohle chlapa a první volby v roce 2010 a prezidentem se stal Condé. A o tom ani nemluvím. - Nezkusili ho taky zabít?

- Jo, oni to chápou. Mí diváci nejsou blbí, dojde jim, o co tu jde. Guinea má silnou kulturu griot, vyprávění a zpěvu příběhů, doprovází se na koru a balafony, dřevěné xylofony. Údajně první balafon se jmenuje Sosso Bala a je uložen v Niagassole, chráněný patriarchou rodiny Dokala, Batiguim. Takový guinejský svatý grál.

Úředním jazykem pro komunikaci mezi etniky je francouzština, většina lidí ale mluví kmenovými jazyky. Někteří známí Guinejci jsou: fotbalista Aboubacar Sidiki Camara, autor Camara Laye, Ahmed Sékou Touré, Black M, MHD a Paul Pogba. Jedineční lidé. A jedinečná diplomacie. To nás přivádí...

FRIEND ZONE Guinea to neměla snadné. Ale v časech nesnází nebyli sami. Mají složitý vztah s Francií. Sice se rozhodli pro nezávislost, ale pořád spolupracují a z Francie sem jezdí i pár turistů. Prezident Hollande byl v dětství Condého přítel. Rusko Guineu sledovalo a navázalo vztahy se socialistickým prezidentem Tourém.

Rusové pořád s Guineou obchodují a provozují tu několik dolů. Pak máme anglické příbuzné, Sierru Leone a Libérii. Podle Fulbů jsou lepší vztahy se Sierrou Leone, podle Mandinků s Libérií. Během válek mnoho lidí z obou zemí uprchlo do Guiney a dodnes tam žijí. Znáte někoho, s kým jste jednou mluvili a on vás měl za nejlepšího kamaráda? Tak to má Guinea s Marokem a Pobřežím slonoviny. Prostě je milují.

Mnoho z nich tam studovalo a zbožňují jejich celebrity, Maroko a Pobřeží slonoviny to berou jako: "Fajn, jasný, dík za uznání." A pak vyrazí s kamarády a Guineu nechají samotnou v koutě. To bude dobrý, Guineo, jseš silný černý národ, nepotřebuješ je! Celkově vzato, v Guineji se pokazilo, co mohlo, přitom je ale doposud nevyužitým, neobjeveným pokladem. Takže jestli chcete daleko od ovcí se selfie tyčema, přijeďte do Guineje. Příště je na řadě Guinea-Bissau.

Překlad: Dr.Don www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář