NigerGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:23
Počet zobrazení:5 139

Na řadu přišly další dva blízce příbuzné státy. První z nich je Niger, Pánev světa, země, ve které 87 % obyvatel hospodaří na 3 % území. Země plná písku, nerostných surovin a opuštěných památníků schovaných uprostřed pouště. Příští týden přijde Nigérie, sousední země, příbuzná nejen jménem.

Přepis titulků

Niger, ne Nigérie. Dvě úplně rozdílné země, ale obě fascinující. V jedné mají mrakodrapy a ropná pole, v té druhé uran a tančící muže, kteří dělají soutěže krásy, ve kterých ženy volí vítěze, se kterým potom spí. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. O Nigeru málokdo něco ví, většinou se neobjevuje v hledáčku turistů a v knihách o Africe je jen poznámka pod čarou.

Tohle je Lonely Planet o Západní Africe a tohle je k Nigeru všechno. I přesto je tato země fascinující a troufám si tvrdit ideální destinace, pokud chcete objevovat neznámé kouty planety. Když jsme u planety, podíváme se na mapu. POLITICKÁ GEOGRAFIE Pokud existuje typická saharská země, byl by to buď Niger, nebo Mauretánie. Pamatujete na ten díl? Jednou bych se na tom vlaku chtěl projet. Niger hrál v historii důležitou roli, a když ten písek prozkoumáte, pochopíte proč.

Niger je největší země Západní Afriky, nemá přístup k moři, hraničí se 7 zeměmi a má rozlohu 1,3 milionů km² a tvarem připomíná kuřecí paličku. Je rozdělený na 7 oblastí a okres hlavního města Niamey, které leží na jihozápadě. Po něm jsou největší města Zinder na jihovýchodě a Maradi na jihu. Asi 95 % populace žije na jihu, kde je i většina komunikací. Největší a nejméně lidnatá oblast je Agadez na severu, tam vede jen jedna zpevněná silnice, která končí v důlním městě Arlit.

Odtamtud vedou jenom prašné cesty do málo obydlených koutů nelítostné severovýchodní saharské části. Vedou do nejvzdálenějšího sídla Madamy, vojenské základny, která hlídá hranici s Libyí a Čadem. Z Libye vede jenom jedna silnice, ta prochází kolem ranveje Kourou Arkenne, která je hranicí rozdělená. A odtamtud už jen hodně štěstí... V Nigeru mají dvě mezinárodní letiště, Diori Hamaniho v Nyamey a Mano Dayaka v Agadezu na severu. Teď budují železnici, která má vést do Beninu do přístavu Cotonou a má sloužit k převozu zboží k Atlantiku.

V Nyamey už postavili stanici a pracuje se na dalších. Kromě pár hranic podél řek na jihu namalovali většinu hranic Francouzi a jiné mocnosti během kolonizace. Až do roku 1931 měl Niger dokonce asi polovinu Čadu, ale pak: Kolonie Západní a Střední Afriky, jakpak se máme? Nesnášíme tě! Dobře jako vždy, jak vidím. Chcete si o něčem promluvit? Když už se ptáš, proč má Niger celou plošinu Tibesti, když většina jeho obyvatel žije o 2000 km dál?

Vy jste to nakreslili, co k tomu mám říct? - Dobře, Čade, dostaneš tu oblast. - Díky. - Fajn. Ale pořád tě nesnášíme. Niger je známý třeba svými odlehlými památkami, které jsou schované v prázdné poušti bez snadného přístupu. Na mapách můžete vidět památník havárie letu 772, ke kterému nevedou silnice.

Prostě jen památník uprostřed písku stovky km od nejbližšího města. Kousek dál západně býval poslední živý strom uprostřed pouště Ténéré, v okruhu 400 km žádné další nebyly, ale v 70. letech ho porazil opilý řidič a teď tam udělali kovový památník. A to je jenom začátek. Pokud sem pojedete, mohlo by vás zajímat třeba: město pouštních karavan, palác a bazar v Maradi, národní muzeum Nigeru, trosky měst Djado a Djaba, velká mešita v Agadezu, hroší cesty v Ayorou, tenhle starý hřbitov v Gobero, tyto jeskynní rytiny, festival a trhy Tuaregů v Taouha, fakt těžko dostupná oáza Timia, žirafí rezervace Kaoure, zvířecí trh Balleyary, Zinder je kulturní hlavní město, čtvrť Birni a palác sultána...

A mají národní park, který se jmenuje W, jenom W. Je to super, spousta zvířat... Když jsme u přírody a zvířat, máme skvělý přechod k další kapitole. FYZICKÁ GEOGRAFIE Niger se odlišuje krajinou, protože na povrchu vypadá pustě, ale pohled zblízka ukáže stopy toho, jak vypadal před tisíci lety, než ho dobyla poušť.

Niger patří mezi nejteplejší země planety, říká se mu také pánev světa. Když si odmyslíte tu kuřecí paličku, taky vypadá jako pánev. Říká se, že kapky se tu někdy vypaří, ještě než dopadnou na zem. 80 % území tvoří pouště Sahara a Ténéré. V Ténéré je 4. největší rezervace světa zapsaná na seznamu UNESCO. Mají tři velká vyhaslá sopečná pole, Djabo na severovýchodě, menší Zinder dále na jihu, kde se nachází nejvyšší bod, Idoukal-N-Taghès.

Skoro celá země se nachází buď v oblasti Sahary, nebo Sahelu a mají území pro zemědělství a území pro pastevectví. Tenhle přívěšek na jihu oblasti Tilabéri je součástí národního parku W a je nejzelenější částí Nigeru. Na západě teče nejdelší a nejdůležitější řeka Nigeru, Niger, po ní je také stát pojmenovaný, která protéká hlavním městem. Řeka Niger je zvláštní, protože teče v takovém půlměsíci.

Pramení v horách Guineje a ústí do Guinejského zálivu v Nigérii. Tato řeka poskytuje vláhu pro více než 25 % obyvatel. V oblasti Tahoua jsou vidět stopy přítoků, které dříve zavlažovaly vnitrozemí. Také tu najdete guelty, vodní rezervoáry, mají jich asi 1000, z toho 175 trvalých. Ty čerpají z podzemních zásob vody a poskytují ji mnoha odlehlým komunitám. Největší vnitrozemská vodní plocha je severozápadní část jezera Čad, o které se dělí čtyři země a dnes je bohužel zasaženo desertifikací. Niger je docela suchý, ale umí se s tím vyrovnat, přizpůsobit se.

Když jsme u sucha, je čas na moje espreso, takže to převezme náš jedinečný Noah. Podrž to, prosím. Niger je zajímavý i proto, že dříve byl pokrytý savanou a trávou, než přišel ten písek. Jen asi 1 % území pokrývá les a asi 3 % jsou obdělávaná. To je docela šílené, protože asi 87 % obyvatel jsou soběstační farmáři. Když k tomu přidáme častá sucha a desertifikaci, je výsledná situace hodně napjatá.

Většinou tu pěstují arašídy a bavlnu a obchodují i s dobytkem. Nejvíce ale vydělávají vývozem nerostů, asi 40 % příjmů z vývozu. Dokonce tu proběhla zlatá horečka, když v roce 2014 objevili zlato v oblasti Djabou. Řekli byste, že Sahara jsou jen nepoužitelné kameny a písek, ale ne. Nejvíce vydělává oblast Agadez, je 5. největším výrobcem uranu na světě, ten se těží u města Arlit. I přes nedostatek orné půdy mají vlastní národní jídla, ke kterým se teď dostaneme.

Základem většiny jídel je něco škrobového, nejčastěji jáhly. Z masa jedí nejvíce ryby jako makrely a také často vaří omáčky. Jinak jsou známá jídla třeba: kilishi, moringa, ořechy kola, wache, kořeněné kobylky, tattapara, brochettes, four, ogbono, polévka z afrického manga a tak jako jinde v Západní Africe mají vlastní verzi rýže jollof. - Jo, svoji verzi, ale ne ten originál. - Prosím? Když jsme u jejich verzí věcí, popovídáme si o jejich verzi lidí. DEMOGRAFIE - Díky, Noahu.

- Rádo se stalo. Obyvatel Nigeru se jmenuje Nigeřan. Z Nigérie je to Nigerijec, to bude příště. Jako skoro všude v Africe pochází místní ze spousty etnolingvistických skupin, každá má své tradice, kmeny, příběhy a příběh Nigeru je docela zajímavý. Žije tu asi 21 milionů obyvatel a k roku 2019 má nejvyšší porodnost, každá žena tu má průměrně 7 dětí. Mají také nejnižší průměrný věk, asi 15,4 let. Žije tu mnoho etnik, největší skupinou jsou Hausové s 53 %, potom Zarmové s 21,2 %, Tuaregové s 10,4 %, Fulové s 10 % a zbytek jsou jiné skupiny, třeba Kanuri manga, Tubu, Arabové a další.

Jako měnu používají západoafrický frank, mají zásuvky A, B, C, D, E, F, jo, mají jich dost, a jezdí vpravo. Jsou bývalá francouzská kolonie, takže francouzština je samozřejmě úřední řeč, používá se také ke komunikaci mezi různými etniky, ale mají i 10 uznaných národních řečí, kterými mluví většina populace. Hauština a zarmština patří mezi ty nejpoužívanější. Většina populace se hlásí k islámu, ale jak jsme říkali třeba u Mali, i tady je islám jiný než v typických islámských zemích.

Těžko se určuje, kolik procent patří k doktrinálnímu a kolik k synkretickému. Většina patří k Málikovské sunnitské škole a do jejich víry se mísí hodně afrických náboženských tradic. K tomu patří vliv animismu, třeba svatyně, amulety, rituály posedlosti a tak dále. Nejznámější je kult Bori. Většina žen nenosí hidžáb a mají odhalené paže, nohy a krky. Alkohol je povolený, dokonce mají svou značku piva.

Ve zbytku populace převažují křesťané a Niger je označovaný za světský stát, ačkoliv mnoho zákonů pochází z islámu. Niger má dlouhou historii, táhne se tisíce let před náš letopočet. Byl součástí spousty říší, království a obchodních cest i před kolonialismem a dodnes mají pět konstitučních panovníků. Nejdřív se podíváme na největší etnika, Hausové, Zarmové, Tuaregové a Fulové. Tady máme náhodnou Hannah, ta vám to vysvětlí. Tak jdeme na to. Hausové jsou největším etnikem Afriky, mají dokonce vlastní vlajku.

Je jich asi 70 milionů, z toho 10 milionů žije v Nigeru, především na jižní hranici. Jsou známí svým zájmem o obchod, docela silnou islámskou tradicí, mají dekorativní architekturu a tradiční kroje. Zarmové žijí hlavně na jihozápadě podél řeky Niger. Jsou známí jako více západní, metropolitní lidé. Mluví lépe francouzsky a často pracují ve službách. Známí jsou jejich griotové, kteří vypráví příběhy k hudbě. Také mají zajímavé tradiční chalupy. Tuaregům se někdy říká "Modří lidé", protože mají šaty nabarvené indigem.

Většinou žijí v sušších saharských oblastech na severu a mají dokonce vlastní vlajku. Jsou to příbuzní Berberů a mají tisíce let starou pouštní kulturu. Většinou jsou rozděleni do kast a klanů, někteří nosí kmenové malování. Muži se zahalují a ženy ne. Často cestují na velbloudech a jako poznávací znamení Tuaregů slouží kříž Agadezu. Fulové neboli Fulbové jsou největší nomádskou národností světa. V Nigeru jich žijí asi 2 miliony, většinou ve středu země a na jihu.

Slaví mnoho pestrých festivalů a mají bohaté tradice a ceremonie. K nejznámějším patří festival Guérewol kmene Wodaabe, který je trochu tabu. Muži si pomalují obličej a předvedou vystoupení pro ženy, které mohou vybrat vítěze. Tyto ženy mají často od manželů povolení vyspat se s vítězem, v naději, že budou mít krásné děti. I tak někdy vypadají společenské struktury ve světě. A National Geography ty lidi miluje. Díky, Hannah. Můžu to ještě podržet? Žije tu i spousta jiných skupin, které mají přehršel tradic a jazyků, ale tohle byly ty čtyři největší.

Nesmíme přehlížet, že mají své problémy, které jsou po světě známé. Až v roce 2003 zrušili otroctví, ačkoli kastovní otroctví a obchod s lidmi nadále zůstávají problémem. Celé roky bojují s Boko Haram, které vzniklo v Nigérii a sem expandovalo, a chudoba, negramotnost a politická nestabilita, puče a tak... Určitě chápete, že to pro ně bylo těžké. Přesto se snaží posunovat vpřed, zkouší nové sektory ekonomiky jako turismus a těžba surovin. Asi tak: - Jsem turista, můžu přijet?

- Jasně! Tohle? Ne, jsem v pohodě, toho si nevšímej, to jsou domácí problémy, jen pojď dál. Přijeď se podívat, užij si to. Je tu bezpečno. Historie! Když to zkrátím: prehistorie, transsaharský obchod, songhajská říše, příchod islámu, hauská království na jihu a říše Kanem Bornu na východě, příchod říše Mali, francouzské expedice, tahle královna se brání, Francouzi zruší u Tuaregů otroctví, koloniální vláda Francie, nezávislost, první vojenský režim, uranový růst, 2.

a 3. republika, 1. povstání Tuaregů, 2. vojenský režim, 4. republika a 3. vojenský režim, 5. republika, 2. povstání Tuaregů, 6. a 7. republika a jsme u dneška. Jo, 3 vojenské režimy, 7 republik a 2 povstání Tuaregů. Říkal jsem, že je to docela síla. Známí lidé z Nigeru jsou třeba... Asi všechna ta jména vyslovím špatně. Na zemi se skoro žádnou obdělanou půdou, ale rychle rostoucí populací... Je znát, že je Niger něčím zajímavý. Co na tu jedinečnost říká zbytek světa? FRIEND ZONE Niger je nejrychleji rostoucí populace Afriky s největší porodností.

S nedostatkem zdrojů tedy jejich budoucnost silně závisí na okolí. Sice je kolonialismus pro Nigeřany trochu bolavé téma, ale Francie je nejen největší obchodní partner, ale má s Nigerem také kulturní pouto. Převzali hodně z francouzské kuchyně, francouzština je úřední řeč a mnoho obyvatel studuje ve Francii. USA jsou jejich druhá volba, když Francie nemůže. Už od nezávislosti jsou přátelé, a i přes politické potíže vztahy udržují. V roce 2013 povolili USA základny a testy vojenského vybavení na svém území a USA také mohou trénovat nigerskou armádu.

USA investují i do jejich ekonomiky. Obecně si jsou nejbližší se sousedy v Západní Africe, ale záleží, koho se zeptáte. Hausové označí za nejlepšího kamaráda asi Nigérii, tam žijí jejich bratranci. A díky Ghaně a Beninu mají přístup k moři. Zarmové by asi řekli Mali a Burkinu Faso. Nejen, že hodně obchodují, ale sdílí společnou historii říší, problémů, moderní společnosti, trochu i kulturu a spoustu národností a taky závislost na řece Niger.

Když se podíváte na Niger, vidíte nejdřív jen písek a kamení, ale potom tu rostoucí populaci. Zvládli to až sem, udrželi si své tradice, uvidíme, co jim přinese budoucnost. Počkejte si, příště bude Nigérie. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hannah mě rajcuje už od její první epizody, ale ten její tón a výraz, když říká - tak jdeme na to - a poklepává si tím kladivem mě vzrušil úplně neskutečně, škoda že ten její instagram, co pořád propagujou, je taková nuda

00

Odpovědět

To jeho povídání je takový upocený...

00

Odpovědět

moc hezký holky tam nemaji, ale každá má 7 děcek

20

Odpovědět

Né nadarmo se říká že sex je zábava chudých.

10

Odpovědět

Nigr!!!

22

Odpovědět

Není název státu neuctivý k obyvatelstvu v něm žijícím? Evropské státy by měli tlačit na jeho změnu, tohle přece v dnešní korektní době nejde.

54

Odpovědět

Kombinace porodnosti a lokálních podmínek je záruka průseru do budoucna s dopady až k nám. https://kechlibar.net/2019/01/08/porodnice-sveta/

21

Odpovědět

chybí Vám v názvu videa hned po písmenu "i" jedno G.

58