GhanaGeography Now!
57
Ghana je jednou ze zemí, kterými se Afrika ráda chlubí. Tato rychle rostoucí ekonomika, která si i přes kolonizaci zachovala množství kultur, národů i řečí, tvoří skvělou bránu pro všechny, kteří si chtějí potrénovat své africké expedice, než se vydají hlouběji do divočiny.
Přepis titulků
- Barby, chci do Afriky, kam mám jet?
- Ta odpověď se ti bude líbit, ghámo. Tanzanie. Ne, tam bys nepřežil ani tři dny.
Jeď do Ghany. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby.
Ghana je taková Afrika pro začátečníky. Chodí se sem cvičit subsaharské expedice,
než si sundáte pomocný kolečka a vydáte se do savan
a džunglí ve vnitrozemí. Hlaste se na letišti v Accra v 07:00.
Odchod, vojáku! POLITICKÁ GEOGRAFIE Jen na okraj, slovo Ghana znamená král bojovníků, což se vztahuje ke ghanské říši ze 4. století, která ani nebyla v Ghaně. Ghana má podobnou rozlohu jako Rumunsko, leží v Západní Africe u Guinejského zálivu a hraničí s Pobřežím slonoviny, Burkinou Faso a Togem. Ghana je také jednou z 8 zemí, kterými prochází nultý poledník. 10 oblastí Ghany má hlavní města se zvláštními názvy, třeba Wa, Ho a Tamale.
A hlavní město Accra, ano, tak se to říká, které leží na jihovýchodě u pobřeží. Největší letiště je Accra Kotoka a druhé Kumasi dále ve vnitrozemí. - Hele, Barby. - No? Koloniální oblasti jsou fajn, ale řekni něco o těch etnických. Víš co, Noahu, to nechám na tobě. Ty máš lepší hlas. Proti tomu nic nemám. Na severu žije hlavně kmen Mole-Dagbani, centrálněji žije skupina Guan. Jihovýchodu včetně Accry dominují národnosti Ewe a Ga-Adangme.
A potom velká oblast západu, středu a jihu, kde žijí Akanové a Ašantové. Té oblasti se někdy říká země Ašantů. Teda, Noahu, to bylo skoro až moc dobré. Nechci, aby tě měli radši než mě. Zmiz! Ghana je konstituční republika, ale přesto má stále krále, nebo teda oblastní krále. Ti jsou spíše kulturní osobnosti než oficiální zákonodárci. I tak mají králové velký společenský vliv. Nejznámější a nejmocnější z nich je nejspíš vládce Asantahene Nana Otumfuo Osei Tutu II., který vládne zemi Ašantů.
Žije v paláci Manhyia v Kumasi. Další významné památky Ghany jsou: hrad Elmina, nejstarší evropská budova v subsaharské Africe postavená roku 1482, a také hrad Cape Coast. Oba hrály svou roli v obchodu s otroky. Mauzoleum Kwame Nkrumaha s bronzovou sochou Dr. Kwame Nkrumaha. Neplést se sochou zničenou při puči. Oblouk nezávislosti, pevnost Ussher, nebeská stezka Kakoun, svatyně Tengzug a Agbogloshie, největší digitální skládka světa, kde se zločinci snaží hacknout do vládních počítačů.
Trh Kejetia v Kumbasi, největší v Africe, a Ghana má i vlastní vesmírné centrum. Centrum vědy a techniky v Ghaně. A to jsou jen lidské památky, co příroda? FYZICKÁ GEOGRAFIE U přírody Ghana omylem překonala světový rekord. Mluvím o nádrži Volta, největším umělém jezeru světa na Černé, Bílé a Červené Voltě. Pamatujete na Burkinu Faso? Na mapě uvidíte obrovskou, 400 km dlouhou vodní plochu, která se táhne jihovýchodem Ghany a zabírá asi 4 % území.
To je nádrž vytvořená jedinou přehradou, přehradou Akosombo. Tisíce lidí a zvířat byly odsunuty tím zaplavením, ale tato přehrada produkuje elektřinu pro většinu země a ještě zbude na vývoz, který přináší zisk. Bylo to asi takhle: - Tvůj dům bude za chvíli pod vodou. Zmiz! - Cože?! O 3 MĚSÍCE POZDĚJI Asi to za to stálo... Země je rozdělená na 4 zeměpisné plošiny. Pobřežní, Ašanti-Kwahu, povodí Volty a severní plošina.
Jih je vlhčí, sever sušší, někdy trpí i větrem harmatán. Pamatujete na Burkinu Faso? Na méně zabydleném severu najdete rozlehlé savany a chráněnou oblast, národní park Mole, kde žijí sloni, hroši, paviáni, krokodýli a národní zvíře, orel skalní. Hm, mole, tamale, taková španělská slova, - divím se, že tu Španělé nikdy nebyli. - Nebo byli? Ne, fakt nebyli. Přitom tu byla skoro každá evropská země. - I Švédové.
- Ale Španělé to asi zvládnou, mají to pojištěný jinde. Ghana je po Pobřeží slonoviny druhým největším výrobcem kakaa. Společnost Cadbury, která vyrábí ty vynikající velikonoční vajíčka, dováží 90 % svého kakaa z Ghany. A po JAR je Ghana v Africe druhým největším výrobcem zlata. Zlato je v Ghaně hrozně důležité. Britové jí dokonce říkali Zlaté pobřeží kvůli velkým zásobám zlata, především v zemi Ašantů. Proto uvidíte kolem Kumasi více zlata. Pěstují typické africké plodiny jako maniok, jam, bavlnu, gumu, cukr nebo palmový olej.
A k tomu kenaf, rostlinu na všechno. Ta vlákna se používají na lana, provazy, hrubé látky, papír, tašky, můžete tím nakrmit zvířata a použít to jako podestýlku. Je to trochu jako juta. Pamatujete na Bangladéš? Dneska je těch odkazů fakt hodně. Klasické jídlo z manioků a plantainů se jmenuje fufu. Škrobovitá masa, která se obvykle jí s masem a omáčkami. Fufu má v Africe mnoho jmen, třeba sadza, nshima a ugali, je typické v mnoha subsaharských zemích.
Asi jako rýže v Asii nebo chleba v Evropě. Známá národní jídla jsou třeba knedlíčky kenkey, waakye a u rýže jollof si dejte pozor. Hlavně nesmí být kolem Nigerijci. - My to vynalezli, naše je lepší! - Historicky sice Ghaně dominovalo zemědělství a těžba, ale hodně tu ekonomiku rozrůznili. V r. 2011 získali titul nejrychleji rostoucí ekonomiky. Dnes se zaměřují více na výrobní průmysl, elektroniku, technologie a v roce 2007 objevili zásoby ropy, takže také vyváží uhlovodíky. To přispívá 1,5 miliardy dolarů do příjmů státu.
Částečně i proto má Ghana skoro nejnižší nezaměstnanost v Africe, je to kolem 6–8 %. Dokonce se přidali mezi země, které vyrábí automobily, a mají i vlastní značku, Kantanka. Další přírodní divy jsou třeba pláže Busua a Krokrobite, jezera s krokodýly Paga, kde si můžete sednout na krokodýly, kterým je všechno jedno, rezervace Boabeng-Fiema, vodopády Wli a Kintampo, jezero Bosomtwe, deštníková skála a taky se projeďte po nádrži Volta.
Nebo si tam zarybařte. Nejlépe, aby vám to všechno ukázal někdo místní. Místní jsou stejně nejlepší, povíme si o nich víc. DEMOGRAFIE Ghana, to nejsou jen pomocná kolečka Afriky, taky je ze subsaharské Afriky první zemí s evropskými kontakty. Ano, saharské a sahelské západní pobřeží, jako Senegal a Gambie, už bylo objevené, ale až v 15. století připlul portugalský objevitel Fernão Gomes a založil tu osadu El mina, první evropskou osadu v subsaharské Africe.
Ghana je považována za určitý maják demokracie v Africe. Když tenhle chlápek předal moc Johnu Kufourovi, jednalo se o první pokojnou demokratickou změnu od jejich nezávislosti v roce 1957. Byli také první subsaharskou zemí, která získala nezávislost. Libérie ji sice získala kolem roku 1840, ale ta nebyla úplně kolonií, spíš americkým projektem přesídlení. Ghana má asi 27 milionů obyvatel a často patří mezi nejvíce demokratické, transparentní a stabilní země Afriky.
Žije tu více než 70 kmenů, které mají přes 200 nářečí, ale většinou patří k 5 hlavním skupinám. Nejvíce, asi polovina, je Ašantů, Mole-Dagbani tvoří asi 17 %, Ewe asi 14 % a zbytek patří k jiným etnikům jako Ga, Gurma, Guan, Bassa a tak. Asi 2 % tvoří Neafričané. Používají zásuvky G a D, jezdí vpravo a měna je cedi, což znamená mušle, kterými se dříve platilo. Ghana je také velmi náboženská, asi tři čtvrtiny obyvatel jsou křesťané, především protestanti a pentakostalisté.
Asi 15 % jsou muslimové a zbytek vyznává tradiční náboženství. Každá etnická skupina má specifickou kulturu odlišnou od těch ostatních, a navíc mají velmi různé jazyky. Angličtinu ale používá většina obyvatel ke komunikaci, bývali britskou kolonií. Nejvíce mluvčích má z místních jazyků twi a jeho různá nářečí. Tím mluví Ašantové a Akanové. Podle některých jsou pro mluvčí srozumitelné i fante a bron, jsou to spíš nářečí. Tak jako americká a skotská angličtina.
Víte, že je spousta skotských... Ne, radši se ani nesnažím. Ga se mluví na jihovýchodě a prý pochází z Nigérie. Ewe je jazyk spíše typický v Togu a dagbani a mole jsou jazyky severu, které jsou příbuzné s jazykem mossi. Pamatujete na Burkinu Faso... Chápeme, prostě si znovu pustíme Burkinu Faso. Hele, byla to dobrá epizoda. Natáčení bylo super. Mají africké kovboje. Kulturu Ghany ale představují i jiné kmeny než Ašantové. Třeba lidé Ewe jsou vynikající bubeníci a tanečníci a také u nich vzniklo vúdú.
Oblasti kmene Dagomba byly více ovlivněny islámem a mívali svého krále, Yakubu II., který byl zabit v roce 2002 a od té doby se vedou spory o následníka. Taky měl přes 30 žen a přes 100 dětí. Lidé Ga-Adangbe žijí v hlavním městě a na jihovýchodě země. Muži i ženy skvěle boxují a také vyrábí proslulé ghanské umělecké rakve. Tato tradice začala v 50. letech. Zruční truhláři vyrábí rakve, které mají vystihnout identitu zemřelého.
Teď se dostáváme k Ašantům. O těch se toho dá říct spousta, já to zkrátím. Vždy hráli výraznou roli v historii a vývoji Ghany. Věří, že jsou potomky Habešanů, které Egypťané vytlačili na jih. Hráli také velkou roli v obchodu s otroky a divokých povstáních proti Britům. Museli bojovat ve 4 válkách v průběhu 70 let, aby konečně ustoupili. Dnes jsou známí svým zlatem, nádhernou tkaninou kente se složitými vzory a královskou rodinou. Nějaké zvyky typické pro všechny Ghaňany: Nikdy levou rukou nenabízí dar, neukazují ji ani ji nepodávají ke stisku, je považována za špinavou.
Mnoho dětí se jmenuje podle dne v týdnu, na který se narodili, a jejich pohlaví. Kluk narozený v sobotu se jmenuje Kwame a dívka zase Ama. V neděli si většina lidí obleče ty nejlepší šaty, chodí totiž do kostela. Na upoutání něčí pozornosti často používají syčení a lidé tu moc nepoužívají deštníky. - Není to tabu, ale mají to tak. - Noah ostatně není Ghaňan, jen jsem chtěl, aby toho řekl trochu víc.
Však víte, kvůli tomu hlasu. Známí Ghaňané jsou třeba: Kwame Nkrumah, první prezident, který Ghaně přinesl nezávislost, Yaa Asantewaa, hrdinná královna matka, která vedla povstání proti Britům, Kofi Annan, bývalý generální tajemník OSN, spousta fotbalistů, britský herec Idris Elba, jehož máma byla Ghaňanka, to stačí, má ghanskou krev, je Ghaňan. Ghana dnes vzkvétá a prosperuje, ale to by sami nezvládli. S kým se Ghana baví? FRIEND ZONE Ghana má v subsaharské Africe nejdelší zaznamenanou historii a její vztahy sahají i mimo Afriku.
Jako u jiných zemí s různými kmeny, lidé Ghany měli celá staletí vztahy se svými sousedy. Lidé Ewe vychází s Tongem, kmen Dagomba ze severu miluje Burkinu Faso a Ašantové si povídají s obyvateli z východu Pobřeží slonoviny. Jako hodně postkoloniálních zemí má Ghana nadále vztahy s UK a hned po nezávislosti podepsali dohody a smlouvy o vzájemných vztazích. V UK je taky největší komunita Ghaňanů, hned potom v New Yorku, USA má tedy také blízké vztahy s Ghanou.
Ale za nejlepší kamarády považuje většina Ghaňanů, které znám, Nigérii. Sice jsou skoro ve všem rivalové, v hudbě, fotbalu nebo v tomhle, ale mají pevné pouto, které je spojuje už staletí, hlavně během kolonialismu, kdy měli podobné problémy. Sierra Leone je pěkná, ale trochu hysterická přítelkyně, se kterou už jsou roky, která má furt problémy s WHO. Takže...
Víte co, Noahu, potřebujeme tvůj hlas. - Já ti to přenechám. - No jasně. Ghana je jedna z mála subsaharských zemí, která krásně přešla do moderní doby. Udržela si regionální kultury, stabilizovala svou ekonomiku, a přesto má pořád královský šarm. Počkejte si, příště bude... Příště bude Řecko. Pořád je to můj pořad! Milujte mě! Mě milujte! Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Odchod, vojáku! POLITICKÁ GEOGRAFIE Jen na okraj, slovo Ghana znamená král bojovníků, což se vztahuje ke ghanské říši ze 4. století, která ani nebyla v Ghaně. Ghana má podobnou rozlohu jako Rumunsko, leží v Západní Africe u Guinejského zálivu a hraničí s Pobřežím slonoviny, Burkinou Faso a Togem. Ghana je také jednou z 8 zemí, kterými prochází nultý poledník. 10 oblastí Ghany má hlavní města se zvláštními názvy, třeba Wa, Ho a Tamale.
A hlavní město Accra, ano, tak se to říká, které leží na jihovýchodě u pobřeží. Největší letiště je Accra Kotoka a druhé Kumasi dále ve vnitrozemí. - Hele, Barby. - No? Koloniální oblasti jsou fajn, ale řekni něco o těch etnických. Víš co, Noahu, to nechám na tobě. Ty máš lepší hlas. Proti tomu nic nemám. Na severu žije hlavně kmen Mole-Dagbani, centrálněji žije skupina Guan. Jihovýchodu včetně Accry dominují národnosti Ewe a Ga-Adangme.
A potom velká oblast západu, středu a jihu, kde žijí Akanové a Ašantové. Té oblasti se někdy říká země Ašantů. Teda, Noahu, to bylo skoro až moc dobré. Nechci, aby tě měli radši než mě. Zmiz! Ghana je konstituční republika, ale přesto má stále krále, nebo teda oblastní krále. Ti jsou spíše kulturní osobnosti než oficiální zákonodárci. I tak mají králové velký společenský vliv. Nejznámější a nejmocnější z nich je nejspíš vládce Asantahene Nana Otumfuo Osei Tutu II., který vládne zemi Ašantů.
Žije v paláci Manhyia v Kumasi. Další významné památky Ghany jsou: hrad Elmina, nejstarší evropská budova v subsaharské Africe postavená roku 1482, a také hrad Cape Coast. Oba hrály svou roli v obchodu s otroky. Mauzoleum Kwame Nkrumaha s bronzovou sochou Dr. Kwame Nkrumaha. Neplést se sochou zničenou při puči. Oblouk nezávislosti, pevnost Ussher, nebeská stezka Kakoun, svatyně Tengzug a Agbogloshie, největší digitální skládka světa, kde se zločinci snaží hacknout do vládních počítačů.
Trh Kejetia v Kumbasi, největší v Africe, a Ghana má i vlastní vesmírné centrum. Centrum vědy a techniky v Ghaně. A to jsou jen lidské památky, co příroda? FYZICKÁ GEOGRAFIE U přírody Ghana omylem překonala světový rekord. Mluvím o nádrži Volta, největším umělém jezeru světa na Černé, Bílé a Červené Voltě. Pamatujete na Burkinu Faso? Na mapě uvidíte obrovskou, 400 km dlouhou vodní plochu, která se táhne jihovýchodem Ghany a zabírá asi 4 % území.
To je nádrž vytvořená jedinou přehradou, přehradou Akosombo. Tisíce lidí a zvířat byly odsunuty tím zaplavením, ale tato přehrada produkuje elektřinu pro většinu země a ještě zbude na vývoz, který přináší zisk. Bylo to asi takhle: - Tvůj dům bude za chvíli pod vodou. Zmiz! - Cože?! O 3 MĚSÍCE POZDĚJI Asi to za to stálo... Země je rozdělená na 4 zeměpisné plošiny. Pobřežní, Ašanti-Kwahu, povodí Volty a severní plošina.
Jih je vlhčí, sever sušší, někdy trpí i větrem harmatán. Pamatujete na Burkinu Faso? Na méně zabydleném severu najdete rozlehlé savany a chráněnou oblast, národní park Mole, kde žijí sloni, hroši, paviáni, krokodýli a národní zvíře, orel skalní. Hm, mole, tamale, taková španělská slova, - divím se, že tu Španělé nikdy nebyli. - Nebo byli? Ne, fakt nebyli. Přitom tu byla skoro každá evropská země. - I Švédové.
- Ale Španělé to asi zvládnou, mají to pojištěný jinde. Ghana je po Pobřeží slonoviny druhým největším výrobcem kakaa. Společnost Cadbury, která vyrábí ty vynikající velikonoční vajíčka, dováží 90 % svého kakaa z Ghany. A po JAR je Ghana v Africe druhým největším výrobcem zlata. Zlato je v Ghaně hrozně důležité. Britové jí dokonce říkali Zlaté pobřeží kvůli velkým zásobám zlata, především v zemi Ašantů. Proto uvidíte kolem Kumasi více zlata. Pěstují typické africké plodiny jako maniok, jam, bavlnu, gumu, cukr nebo palmový olej.
A k tomu kenaf, rostlinu na všechno. Ta vlákna se používají na lana, provazy, hrubé látky, papír, tašky, můžete tím nakrmit zvířata a použít to jako podestýlku. Je to trochu jako juta. Pamatujete na Bangladéš? Dneska je těch odkazů fakt hodně. Klasické jídlo z manioků a plantainů se jmenuje fufu. Škrobovitá masa, která se obvykle jí s masem a omáčkami. Fufu má v Africe mnoho jmen, třeba sadza, nshima a ugali, je typické v mnoha subsaharských zemích.
Asi jako rýže v Asii nebo chleba v Evropě. Známá národní jídla jsou třeba knedlíčky kenkey, waakye a u rýže jollof si dejte pozor. Hlavně nesmí být kolem Nigerijci. - My to vynalezli, naše je lepší! - Historicky sice Ghaně dominovalo zemědělství a těžba, ale hodně tu ekonomiku rozrůznili. V r. 2011 získali titul nejrychleji rostoucí ekonomiky. Dnes se zaměřují více na výrobní průmysl, elektroniku, technologie a v roce 2007 objevili zásoby ropy, takže také vyváží uhlovodíky. To přispívá 1,5 miliardy dolarů do příjmů státu.
Částečně i proto má Ghana skoro nejnižší nezaměstnanost v Africe, je to kolem 6–8 %. Dokonce se přidali mezi země, které vyrábí automobily, a mají i vlastní značku, Kantanka. Další přírodní divy jsou třeba pláže Busua a Krokrobite, jezera s krokodýly Paga, kde si můžete sednout na krokodýly, kterým je všechno jedno, rezervace Boabeng-Fiema, vodopády Wli a Kintampo, jezero Bosomtwe, deštníková skála a taky se projeďte po nádrži Volta.
Nebo si tam zarybařte. Nejlépe, aby vám to všechno ukázal někdo místní. Místní jsou stejně nejlepší, povíme si o nich víc. DEMOGRAFIE Ghana, to nejsou jen pomocná kolečka Afriky, taky je ze subsaharské Afriky první zemí s evropskými kontakty. Ano, saharské a sahelské západní pobřeží, jako Senegal a Gambie, už bylo objevené, ale až v 15. století připlul portugalský objevitel Fernão Gomes a založil tu osadu El mina, první evropskou osadu v subsaharské Africe.
Ghana je považována za určitý maják demokracie v Africe. Když tenhle chlápek předal moc Johnu Kufourovi, jednalo se o první pokojnou demokratickou změnu od jejich nezávislosti v roce 1957. Byli také první subsaharskou zemí, která získala nezávislost. Libérie ji sice získala kolem roku 1840, ale ta nebyla úplně kolonií, spíš americkým projektem přesídlení. Ghana má asi 27 milionů obyvatel a často patří mezi nejvíce demokratické, transparentní a stabilní země Afriky.
Žije tu více než 70 kmenů, které mají přes 200 nářečí, ale většinou patří k 5 hlavním skupinám. Nejvíce, asi polovina, je Ašantů, Mole-Dagbani tvoří asi 17 %, Ewe asi 14 % a zbytek patří k jiným etnikům jako Ga, Gurma, Guan, Bassa a tak. Asi 2 % tvoří Neafričané. Používají zásuvky G a D, jezdí vpravo a měna je cedi, což znamená mušle, kterými se dříve platilo. Ghana je také velmi náboženská, asi tři čtvrtiny obyvatel jsou křesťané, především protestanti a pentakostalisté.
Asi 15 % jsou muslimové a zbytek vyznává tradiční náboženství. Každá etnická skupina má specifickou kulturu odlišnou od těch ostatních, a navíc mají velmi různé jazyky. Angličtinu ale používá většina obyvatel ke komunikaci, bývali britskou kolonií. Nejvíce mluvčích má z místních jazyků twi a jeho různá nářečí. Tím mluví Ašantové a Akanové. Podle některých jsou pro mluvčí srozumitelné i fante a bron, jsou to spíš nářečí. Tak jako americká a skotská angličtina.
Víte, že je spousta skotských... Ne, radši se ani nesnažím. Ga se mluví na jihovýchodě a prý pochází z Nigérie. Ewe je jazyk spíše typický v Togu a dagbani a mole jsou jazyky severu, které jsou příbuzné s jazykem mossi. Pamatujete na Burkinu Faso... Chápeme, prostě si znovu pustíme Burkinu Faso. Hele, byla to dobrá epizoda. Natáčení bylo super. Mají africké kovboje. Kulturu Ghany ale představují i jiné kmeny než Ašantové. Třeba lidé Ewe jsou vynikající bubeníci a tanečníci a také u nich vzniklo vúdú.
Oblasti kmene Dagomba byly více ovlivněny islámem a mívali svého krále, Yakubu II., který byl zabit v roce 2002 a od té doby se vedou spory o následníka. Taky měl přes 30 žen a přes 100 dětí. Lidé Ga-Adangbe žijí v hlavním městě a na jihovýchodě země. Muži i ženy skvěle boxují a také vyrábí proslulé ghanské umělecké rakve. Tato tradice začala v 50. letech. Zruční truhláři vyrábí rakve, které mají vystihnout identitu zemřelého.
Teď se dostáváme k Ašantům. O těch se toho dá říct spousta, já to zkrátím. Vždy hráli výraznou roli v historii a vývoji Ghany. Věří, že jsou potomky Habešanů, které Egypťané vytlačili na jih. Hráli také velkou roli v obchodu s otroky a divokých povstáních proti Britům. Museli bojovat ve 4 válkách v průběhu 70 let, aby konečně ustoupili. Dnes jsou známí svým zlatem, nádhernou tkaninou kente se složitými vzory a královskou rodinou. Nějaké zvyky typické pro všechny Ghaňany: Nikdy levou rukou nenabízí dar, neukazují ji ani ji nepodávají ke stisku, je považována za špinavou.
Mnoho dětí se jmenuje podle dne v týdnu, na který se narodili, a jejich pohlaví. Kluk narozený v sobotu se jmenuje Kwame a dívka zase Ama. V neděli si většina lidí obleče ty nejlepší šaty, chodí totiž do kostela. Na upoutání něčí pozornosti často používají syčení a lidé tu moc nepoužívají deštníky. - Není to tabu, ale mají to tak. - Noah ostatně není Ghaňan, jen jsem chtěl, aby toho řekl trochu víc.
Však víte, kvůli tomu hlasu. Známí Ghaňané jsou třeba: Kwame Nkrumah, první prezident, který Ghaně přinesl nezávislost, Yaa Asantewaa, hrdinná královna matka, která vedla povstání proti Britům, Kofi Annan, bývalý generální tajemník OSN, spousta fotbalistů, britský herec Idris Elba, jehož máma byla Ghaňanka, to stačí, má ghanskou krev, je Ghaňan. Ghana dnes vzkvétá a prosperuje, ale to by sami nezvládli. S kým se Ghana baví? FRIEND ZONE Ghana má v subsaharské Africe nejdelší zaznamenanou historii a její vztahy sahají i mimo Afriku.
Jako u jiných zemí s různými kmeny, lidé Ghany měli celá staletí vztahy se svými sousedy. Lidé Ewe vychází s Tongem, kmen Dagomba ze severu miluje Burkinu Faso a Ašantové si povídají s obyvateli z východu Pobřeží slonoviny. Jako hodně postkoloniálních zemí má Ghana nadále vztahy s UK a hned po nezávislosti podepsali dohody a smlouvy o vzájemných vztazích. V UK je taky největší komunita Ghaňanů, hned potom v New Yorku, USA má tedy také blízké vztahy s Ghanou.
Ale za nejlepší kamarády považuje většina Ghaňanů, které znám, Nigérii. Sice jsou skoro ve všem rivalové, v hudbě, fotbalu nebo v tomhle, ale mají pevné pouto, které je spojuje už staletí, hlavně během kolonialismu, kdy měli podobné problémy. Sierra Leone je pěkná, ale trochu hysterická přítelkyně, se kterou už jsou roky, která má furt problémy s WHO. Takže...
Víte co, Noahu, potřebujeme tvůj hlas. - Já ti to přenechám. - No jasně. Ghana je jedna z mála subsaharských zemí, která krásně přešla do moderní doby. Udržela si regionální kultury, stabilizovala svou ekonomiku, a přesto má pořád královský šarm. Počkejte si, příště bude... Příště bude Řecko. Pořád je to můj pořad! Milujte mě! Mě milujte! Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Komentáře (2)
Alfa Alfons (anonym)Odpovědět
24.04.2019 14:43:42
oceňuju práci překládatelky/le, ale mohl by mi někdo vysvětlit proč tak chaoticky skáče v pořadí epizod (za poslední epizody N - C - D - G - N - G místo Barbyho abecedního) ??? v tomhle zmatku se dá jen těžko orientovat, nejhorší je to u epizod přeložených na youtube, které se tady neobjevují, kdybych video vypnul o pár vteřin dřív a nevyskočilo mi v doporučených Německo, tak mi ani nedojde, že jsme je přešli (Ghanou anglicky a Nizozemskem česky)
případně by stačilo přidávat v popisu epizody nějakou poznámku typu - příští Řecko už tu bylo, předchozí Německo je na youtube
jesterka (Admin)Odpovědět
24.04.2019 16:22:14
Pokud ohlášený další díl už u nás bude, nebo bude přeložený na YouTube, do poznámky ráda přidám odkaz, děkuju za připomínku :)
K pořadí epizod: ono se tu abecední pořadí nikdy tak striktně nedodržovalo, ale teď to bylo i tím, že si po Nizozemsku dal Barby pauzu, takže několik týdnů by nebylo co vysílat. Vrátila jsem se tedy k epizodám, které předtím byly vynechané, protože se přednost dávala "zajímavějším" zemím (našim evropským sousedům a podobně). Snažila jsem se doplňovat na web díly, které nejsou přeložené ani u nás, ani na YouTube. Teď se Barby vrátil, pokračuje tedy jeho abecední seznam. Pokud se někde objeví zase skok zpátky, je to většinou proto, že nějaký týden vynechá. Ten potom vyplňuji starými epizodami :)