AngolaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:51
Počet zobrazení:5 059

Sendviče za 26 dolarů? I toto najdete v jihoafrickém státě Angola, o kterém bude v dnešním videu Geography Now! Barby mluvit.

Přepis titulků

Jednou jsem jel do Dánska a koupil si sendvič za 21 dolarů. V některých částech Angoly to považují za dobrou cenu. Vítejte v zemi, která má nejdražší město na světě. Je čas učit se zeměpis – teď! Čau, jsem moderátor Barby. Asi chcete slyšet o tom sendviči, ale nejdřív rozebereme vlajku. Vlajka Angoly je zajímavá, protože je to jedna z mála zemí, která má vlajku, která se snaží napodobit jinou vlajku.

Barvy černá a červená, černá zastupuje Afriku a červená zastupuje, uhodli jste, krev těch, kteří za Angolu bojovali. Uprostřed je angolský znak. Znak je mačeta a polovina ozubeného kola umístěné tak, že to připomíná starou, bývalou vlajku SSSR s kladivem a srpem. Mačeta zastupuje rolníky a zemědělství, polovina ozubeného kola zastupuje průmysl a hvězda nahoře zastupuje rozvoj země, všechno ve žluté, která zastupuje bohatství národa.

Asi se ptáte, proč má Angola vlajku, která se snaží napodobit bývalou sovětskou vlajku? O tom se pobavíme později, nejprve rozebereme politickou geografii. POLITICKÁ GEOGRAFIE Co se týče politické geografie, Angola se nachází na západním pobřeží jižní Afriky, na západě hraničí s Atlantským oceánem a sousedí s dalšími čtyřmi zeměmi. Mysleli byste si, že sousedí jen se třemi, ale na severu je jedna malá provincie Cabinda.

Tento malinkatý kousek půdy ani ne o velikosti Delaware je pro Angolu strašně důležitý, protože obsahuje a produkuje více jak 60 % angolských zásob ropy. Tento malý kousek půdy se dotýká Republiky Kongo, tím pádem je z ní čtvrtá země sousedící s Angolou. Stejně jako Albánie, o které jsme mluvili nedávno, je Angola přímořský stát, ale nemá moc ostrovů u pobřeží, má jenom asi dva. Ostrov Kwanda na severu, který funguje jako správní město, které řídí logistiku ropných společností v Angole a Baia dos Tigres, který dokonce ani nebyl ostrov ale poloostrov, byl spojen s pevninou malou pevninskou šíjí, ale v 70.

letech oceán pohltil a zničil tuto šíji a jediné vodovodní potrubí, které zásobovalo jediné město na ostrově, které se jmenovalo Tigres. Tigres bylo rybářské město, ale po tom, co se rozbilo jediné vodovodní potrubí, se celé město téměř přes noc evakuovalo a dnes je Baia dos Tigres městem duchů. Hlavní město Angoly je Luanda, která je architektonickým divem Afriky, z většiny postavena z peněz ropného průmyslu, díky kterým Angola vzkvétá.

Většina jejich vymožeností je doopravdy z dovozu, a proto je všechno tak drahé. Například typický sendvič stojí 26 dolarů, rifle 240 dolarů a nebuďte překvapení, pokud bude nájemné dvou až třípokojového bytu stát 10 až 15 tisíc dolarů za měsíc. FYZICKÁ GEOGRAFIE Angola má ve skutečnosti spoustu druhů krajin, na severu a severovýchodu je hodně tropických lesů a tropických pralesů.

Ve střední části je hodně planin a savan, čím více na západ jdete, tím více najdete suchých kopců a hor. A čím více na jih jdete poblíž pobřeží, tím více najdete pouští a suchých erodovaných oblastí. Když půjdete do provincie Moxico na východní stranu, uvidíte na satelitních snímcích takové listové vzory, a to je ve skutečnosti velmi komplikovaná, široce rozptýlená oblast řek, které vypadají jako list.

Pokud si tyto satelitní snímky přiblížíte, můžete najít domorodá kmenová města a oblasti, které jsou nezmapovaná, kde lidé stále žijí v hliněných chatách a domech s doškovými střechami. Angolská půda je hodně bohatá na zdroje a má velký potenciál na obdělávání země. Při portugalské kolonizaci Angola produkovala téměř všechny hlavní plodiny kromě pšenice a měla velké odvětví vývozu kávy, banánů a kukuřice. Nicméně teď je zemědělství pouze na malém zlomku toho, kde bývalo.

Produkce kávy je ve skutečnosti na jednom procentu oproti stavu před rokem 1975. Problém je, že v Angole byla občanská válka a v průběhu občanské války nemáte moc času investovat do infrastruktury své země. A to buď zpomalilo nebo úplně zastavilo většinu zemědělského vývozu. A také byly úplně všude nášlapné miny. Tato země se snaží vrátit tam, kde byla, jak nejlépe to jde. Do dnešního dne pochází více jak 95 % vývozu z ropy. Asi se ptáte, proč byla v Angole občanská válka?

Co se to tu děje? To probereme v demografii. DEMOGRAFIE K roku 2014 měla Angola kolem 22 miliónů obyvatel, jsou tu tři hlavní skupiny lidí – Ovimbundové, Ambundové, se kterými je možná vzdáleně spřízněn Chris Tucker, a Bakongové. Existují i jiné menšiny, které tvoří zbytek obyvatelstva jako třeba Ovambové, Čokvové a Kindogové.

Asi dvě procenta obyvatelstva jsou mestici, míšenci černé a bílé. Jedno procento populace je také evropské, hlavně portugalské, a překvapivě jedno procento je také čínské. V několika minulých desetiletích z Číny přicházelo velké množství imigrantů do Angoly hlavně kvůli obchodu, to probereme za chvíli. To je celkem působivé vzhledem k tomu, že až do roku 1975 neměla Angola s Čínou naprosto žádné vazby, ještě před pár desetiletími. Oficiální jazyk Angoly je portugalština, protože Angola byla portugalskou kolonií více jak 400 let až do roku 1975.

Mluvili jsme o lidech, dějinách, spoustu dalšího si vysvětlíme ve Friend zone. FRIEND ZONE Když přijde na přátele, Angola je tak zvláštně diplomaticky nejistá, a to všechno kvůli, uhádli jste, občanské válce. Když to zkrátím, Angola byla jako korejská válka a vietnamská válka, kde šlo o zástupnou válku ovlivněnou studenou válkou. Sověti zabrali jednu stranu a západní aliance tu druhou.

Nicméně je to zajímavé, protože v této válce se Čína postavila sovětům. To udělalo z Angolské občanské války jednu z mála, kde USA a Čína bojovali spolu. Nakonec vyhrála MPLA, strana podporovaná sověty. Nicméně v 90. letech se Angola zbavila komunismu a přisvojila si vládní styl více přátelský směrem k USA a na západ. To znamená, že Angola je ve zvláštní situaci, kdy má pořád určité vazby k bývalým národům Sovětského svazu, i když se zbavila komunismu a celé téhle ideologie, ale zároveň vytváří nová přátelství na západě a s USA, i když strávila mnoho let a použila mnoho zdrojů ve válce proti nim.

Pokud jde o Čínu, ta má stále mnoho pout s Angolou v diplomatice i ekonomii. Angola právě předběhla Saudskou Arábii na pozici hlavního dovozce ropy do Číny. A na oplátku Čína hodně investovala do Angoly, dokonce postavili celé sousedství, které se jmenuje Nova Cidade de Kilamba na jihu Luandy se 750 bytovými komplexy. Naneštěstí tento projekt nešel moc dobře, byty byly moc drahé a dodnes je méně jak 10 % této oblasti obydlené, zbytek je takové město duchů.

Co do jejích nejlepších přátel, Angola za ně považuje asi Brazílii a Portugalsko. I když Portugalsko Angolu více jak 400 let okupovalo, od chvíle, co dosáhla své nezávislosti, si se svým kolonizátorem udržuje dobré vztahy. Brazílie, která taky byla portugalskou kolonií, sdílí s Angolou nejenom jazykovou podobnost, ale velký obchodní sektor, který s Angolou také sdílí. Nejen to, ale také jsou spolu svázané příbuzensky, protože velké množství černochů v Brazílii má možné vazby v Angole z dob portugalského obchodu s otroky.

Milují se. Mosambik je něco jako malý bratříček Angoly, který ji chce napodobovat. Když to shrnu, Angola si prošla více změnami v posledních čtyřiceti letech než předtím v celé svojí historii. A i dnes se pořád mění. Angola je rozhodně tou zemí, kterou chcete sledovat.

Zůstaňte na příjmu, příště Antigua a Barbuda. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zvláštne sledovať tieto staré časti - veľa rozostrených záberov a niekedy Barby číta titulky s nami :)

70

Odpovědět

Asi by bylo dobré říci, že ty velké ceny jsou, tam kde bydlí běloši co pracují pro ropné společnosti a navíc ty společnosti jim to platí. Ze zbytku města jsou jen n***i, kriminalita a typické africké ceny.

Krásně ukázáno jak za dob kolonizace, kdy tomu vládli běloši, tak opičky pracovaly a země prosperovala, teď na vše zase serou a žijí jen z ropy, kterou zase těží běloši pomocí bílé technologie.

1416

Odpovědět

Až na tu divnou rokovou hudbu na pozadí to šlo.

11

Odpovědět

3:08 Arid, ne Eroded

00