PalauGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:28
Počet zobrazení:4 459
Dnes se vydáme na Palau, jedná se o 4. nejméně lidnatý stát na světě, který má ale přesto 5 úředních řečí a patří k největším zastáncům ochrany oceánských ekosystémů. Zrovna zažívá turistický boom, ale to neznamená, že si nechá zničit své přírodní bohatství. Vyražte s Barbym do jednoho z nejbohatších států Mikronésie.

Přepis titulků

Dobře, Palau. Dáme si rychlé shrnutí. Kdysi se USA a Japonsko hádaly o péči o dítě, ale kecaly do toho i Filipíny. Navíc se kvůli něčemu hádaly Německo a Španělsko, ale to dítě bylo Tchaj-wanu, který na něj neměl nárok, ale dal mu spoustu peněz, aby se na něj nepřilepila Čína, a umí tu skvěle grilovat. Je čas učit se zeměpis – teď!

Ahoj všichni, já jsem Barby. Miluju Oceánii, nejméně probíranou a probádanou oblast světa. Palau teprve teď začíná zářit na scéně dovolenkových destinací, až teď se o něm mluví. Každý ostrov má vlastní příběh. Tak hurá na mapu. POLITICKÁ GEOGRAFIE Palau prošlo obrovským chaosem, a přesto má docela štěstí. Štěstí v tom, že na rozdíl od svých bratránků v Mikronésii leží geograficky příhodně blízko pevniny.

Najdete ho mezi Filipínským mořem a severním Pacifikem. Je to nejzápadnější bod souostroví Karolíny i pacifické oblasti zvané Mikronésie. Neplést s Federativními státy Mikronésie, což je stát v Mikronésii. Palau je také nejblíže k pevnině Asie a Austrálie. Leží na východ od Filipín a severně od indonéské provincie Západní Papua vedle Papuy-Nové Guineje.

Palau tvoří přes 340 ostrovů, podle některých až 500, když připočítáte skaliska a ostrůvky. Největší ostrov je Babeldaob, na kterém je hlavní město Melekeok neboli Ngerulmud, což je nejméně lidnaté hlavní město, žije tu jen asi 400 lidí, ale mají nový parlament. Najdete tam i největší letiště, které používá většina návštěvníků, Romana Tmetuchla. Menší ranveje jsou i na ostrovech Anguar a Peleliu. Největší město je ale Koror, které je na jiném ostrově jižně od Babeldaobu, tady probíhá většina obchodu.

Země je rozdělená na 16 států, každý má vlastní vlajku. Nezapomeňte na maličké ostrůvky úplně na jihu zvané Jihozápadní ostrovy, které k Palau také patří. Stát Hatohobei je nejvzdálenější, tvoří ho Toby a útes Hellen, je to nejjižnější bod asi 640 km od Babeldaobu. Obývá ho jen 43 lidí, je to tedy nejméně lidnatý správní celek prvního řádu na světě. Na útesu Hellen žijí jen asi tři lidé. Celou zemi propojují vodní taxi a přívozy, které rozváží mezi ostrovy.

Malakol je největší námořní přístav, ale s délkou 68 km má pouze ostrov Babeldoab větší silniční síť, která vede až ke Konlei, nejsevernějšímu bodu země, přesahuje i na Koror díky mostu Koror-Babeldoab. Dva další ostrovy, Meyungs a Malakal, jsou také spojeny mostem. Když jsme u jeho geografické jedinečnosti, musíme zmínit, že tak jako Marshallovy ostrovy a Mikronésie, Palau je třetím k USA volně přidruženým státem.

Co znamená volně přidružený stát? Kene, vysvětli to. Volné přidružení znamená, že Palauané, lidé z Marshallových ostrovů a Mikronésané mají přístup k některým sociálním službám USA jako k poště, vzdělání a obraně, a také mohou svobodně vstoupit do a cestovat po USA bez jakýchkoli problémů. Získání občanství je také jednodušší, - pokud ho chtějí mít. - Díky Kene. Uvidíte, že na mnoha budovách jsou desky věnované zemím, které je nějak financovaly.

Ten most postavili Japonci, parlament zase Tchajwanci, ale inspirovaný je Kapitolem ve Washingtonu. Mluvil jsem taky s fanoušky z Palau, ano, sledují nás i lidé z Palau, a ti mi poradili významná místa, pokud byste přijeli na návštěvu. Třeba národní muzeum, muzeum Eptison, parlamentní budova, kamenné monolity Ngarechlongu, kamenná rakev Tet el Bad, obětní kámen Yapů, hřbet "krvavý nos", spousta japonských památek z 2.

sv. války včetně šintoistické svatyně, jeskyně tisíce mužů na Peleliu, Milky Way a Rock Islands, atol Kayangel. Najdete tu spoustu pozůstatků po Japoncích a 2. sv. válce. To za chvíli vysvětlíme. Ale nejdřív si zaplaveme s nežahavými medúzami. FYZICKÁ GEOGRAFIE Jo, mají jezero s nežahavými medúzami, kde si můžete zaplavat. Je to u turistů oblíbené, ale kvůli davům jsou návštěvy omezené, aby se nepoškodil ekosystém.

A o to u nich jde, patří k nejlepším v ochraně oceánského ekosystému. Asi 60 % jejich vod je chráněným územím, ale předbíhám. Palau leží přímo na Ohnivém kruhu u příkopu Palau, což je puklina poblíž Mariánského příkopu docela blízko Challenger Deep, nejhlubšího objeveného místa. Tak ta země také vznikla, sopečná činnost zformovala ostrovy do dlouhého roztroušeného souostroví za velkým ostrovem Babeldaob, což je po Guamu 2. největší ostrov v Mikronésii.

Většina země je úrodná a zarostlá tropickou vegetací, většina sopek už vyhasla a nejvyšší bod, hora Ngerchelchauus, leží na ostrově Babeldoab. Na tom ostrově jsou i ostatní extrémy, třeba největší jezero, Ngardok, největší sladkovodní jezero Mikronésie. Mají mnoho říček a potoků, největší se vlévají do zálivu Ngaremeduu, třeba tyhle tři, největší je Ngermeskang. Potom se stát roztahuje oceánem, vlastní malé, často neobydlené, ale úrodné ostrůvky s mangrovy, a uzavírá ho velký korálový útes. Jeho území tedy pokrývá 1260 km².

Ta země je plná nádherných přírodních památek, například Rock Islands, památka UNESCO, je to pár ostrůvků tvaru hub vykukujících z oceánu, korálové útesy a místa k potápění najdete úplně všude a taky podvodní jeskyně, nejznámější je Chandelier Cave. Ostrovy sice tvoří pouze 460 km², ale jejich výlučná ekonomická zóna se rozkládá na asi 500 000 km², to je jako území Francie. V roce 2009 podepsali, že asi 80 % toho území bude mořskou rezervací a prvním žraločím útočištěm světa.

V té oblasti bude zakázána těžba i rybaření, ačkoliv došlo k několika roztržkám se sousedy, kteří překročili hranice, a také je problém jejich znečištění. Obecně jsou mimo oblast tajfunů, největší, který je zasáhl, byl Haiyan v roce 2013, ale ten jen trochu poškodil domy, nikoho neusmrtil ani nezranil. To je asi vše, čas na moje kafe, a to znamená čas na Noaha. Jsem na řadě.

Palau je tropický ostrovní stát, takže vás nepřekvapí, že i jejich příroda bude tropická. Žije tu asi 150 druhů ptáků včetně národního zvířete ptilinopa, 1300 druhů ryb a 700 druhů korálů. Savců tu žije méně než 20 druhů, většinou to jsou vodní savci jako dugongové nebo velryby. Na souši žijí třeba 3 druhy netopýrů, patří k nim endemický kaloň palauský nebo makak živící se kraby. Ekonomicky se jim daří lépe než většině zemí Pacifiku, podle HDP na obyvatele jsou 3. nejbohatší z Oceánie hned po Austrálii a Novém Zélandu.

Závisí hlavně na třech odvětvích, zemědělství pro svou potřebu, rybaření a především turismu, který sám o sobě tvoří 80 % HDP. Díky různým místům k potápění a bělostným plážím se Palau stalo destinací turistů z celého světa. Asi 80 % z nich je ale z Japonska, Tchaj-wanu nebo USA. Asi 3/4 obyvatel tak pracují v odvětví služeb, ale přijíždí více turistů, než kolik tu žije obyvatel. To ztěžuje snahu všechny ubytovat a uživit a zároveň nepoškodit životní prostředí.

Vláda tedy zavedla víza, omezila počet letů a návštěvníků a také přístup k některým ostrovům. Teď naše oblíbená část, jídlo! Pro Palau je typická kolokázie nebo jam vařené na různý způsob. A samozřejmě ryby. Zeptali jsme se fanoušků na nějaká známá jídla z Palau a navrhli jste například polévka belthakl, tinola, ulkoy, halo halo po palausku, netopýří polévka, ukaeb a spousta ovoce jako mučenka, papája, mango, graviola a rambutan.

Také se sem rozšířila jídla ze Západu i z Asie, všude najdete sushi, burgery a pizzy. I přes vnější vliv se Palauané drží svých kořenů, jejich stát je osobitý. To nás přivádí k: DEMOGRAFIE Palau je zvláštní. Trochu jako americko-japonský hybrid z Mikronésie se špetkou Filipín pro štěstí. Je zajímavé sledovat, jak časem vyrostli do dnešní podoby. Žije tu jen asi 22 000 lidí, je 4.

nejméně lidnatým státem světa. Žije tu především mikronéské etnikum Palauané, ti tvoří asi 73 % obyvatel, 17 % jsou Filipínci a zbytek jiné skupiny, hlavně Asiaté a pár bělochů, nejčastěji Američané. Jako měnu používají americký dolar, mají zásuvky A a B a jezdí vpravo. Na Palau je zajímavé, že sice většina lidí mluví palauštinou nebo anglicky, ale mají 5 úředních řečí včetně sonsorolštiny a tobianštiny, kterými mluví asi 600 lidí na ostrovech Sonsorol a Tobi. - A poslední je kupodivu japonština.

- Nene. Jo. Vlastně je úřední jen na Anguaru, ten je tedy jediným místem mimo Japonsko, kde je japonština úřední řečí i na státní úrovni. - Jak se to stalo? - Když to zkrátím, 2. světová válka. Dobře, teď patříš nám. Začni se učit japonsky. Cože? Japonsko je pryč, takže se nauč anglicky. Co jsi to říkal? V celé zemi se dodnes píše i mluví japonsky i mimo Anguar, hlavně jde o starší lidi, pro které je druhou řečí, nabízí se volitelně ve školách a používá se v turismu vzhledem k velkému počtu japonských turistů.

Palauština je docela zajímavá. Patří mezi austronéské jazyky, má jen 10 souhlásek a 6 samohlásek a nikdo pořádně neví, kde se vzala. Je trochu mikronéská, ale ne úplně. Ch je glotální ploziva, která není slyšet, ng je někdy jako n a občas se objeví nenapsaná samohláska, je to matoucí.

Co přesně z nich dělá Palauany? Patří mezi Mikronésany spolu s lidmi z Marshallových ostrovů, Mikronésie, Guamu a Marian. Kdyby tichomořské ostrovy byly rodinou, Palau a Guam by byli bohatší, společenští strejdové s kontaktama, mají přístup k mezinárodnímu obchodu. Jejich bratranci jsou odměřenější a méně se zapojují. I přes vnější vliv třeba z Japonska a USA si Palau udrželo tradice a zvyky. S tím přivítám náhodnou Hannah s kulturou. Ale nikoho to nezaj... - Hej, kdo seš ty?

- Já jsem Ian. - Zmiz, manželi. - Proč to neřeknete společně? Předpokládá se, že původní obyvatelé byli austronéští osadníci pocházející z dnešního Tchaj-wanu a přišli před asi 4500–5000 lety. Iane, zkus tu druhou část. Přečti to z té obrazovky. Palauané mají podobné tradice jako jejich mikronéští bratranci. Většina společenství je matrilineálních, dědí se tam tedy po matce. - To nebylo špatné. - Děkuju. Yapské kameny, o kterých jsme mluvili u Mikronésie, byly často vytesány v a odvezeny z Palau.

K dalším aspektům jejich kultury - patří například žvýkání betelu. - Mají ceremonii pro prvorozené dítě. Při tradičních tancích ženy často nosí oranžové a žluté - sukně z trávy a náhrdelníky z korálků. - Muži zase nosí náramky - z obratlů dugongů. - Baseball je nejběžnější sport, vyhráli spoustu titulů v Mikronésii a byli šampiony pacifických her 2007. Většina Palauanů vyznává křesťanství, buď protestantské nebo římskokatolické. Mají tu ale i sektu Modekngei, která mísí křesťanství s tradiční vírou Palauanů.

- Patří k ní asi 8 % obyvatel. - Dva symboly, které zosobňují palauskou identitu, jsou kruh rozdělený na čtvrtiny, to je symbol bohatství, a tradiční dům zvaný bai. Ten bývá složitě vyzdobený malovanými řezbami na trámech i zdech a funguje jako místo setkání komunity. Stavěly se ještě před jakýmkoli vlivem z Východu nebo Západu. A teď přijde Keith s hudbou, která nikoho nezajímá, nikdo to nechce vidět... - Co máš proti Keithovi?

- Fandí Gatorům. Keith musí zemřít. Mimochodem, mám na sobě tričko s Rush, je boží, Rush je má oblíbená kapela, miluju ji. Tolik k jejich kapele, aby nás nezažalovali za nečestné užívání. Hudba Palau je zajímavá, protože nemají žádné zákony o duševním vlastnictví, lidé tedy mohou opisovat od všech bez jakýchkoli následků. Obvykle tu najdete tanec s holemi a hru na perkuse, to stále patří především k různým událostem.

Z mainstreamové moderní hudby mají kvůli vlivu USA a Japonska místní písně prvky z obou stylů. Mají dokonce vlastní country hudbu. Děkuju Keithe a Hannah, i když Hannah tu není. Teď historie, zkusím to zkrátit. Austronéští mořeplavci pravděpodobně z Tchaj-wanu a Papui, smísí se, loď kapitána Henryho Wilsona ztroskotá na ostrově Ulung, přijdou první Evropané, princ odjede do Anglie, zemře na neštovice, Britové dají ostrovy Španělům, přijde katolicismus, prodají to Německu, japonská invaze za 2.

sv. války, USA porazí Japonce, stanou se poručenským územím USA, 1994 volné přidružení k USA a nezávislost a to je asi vše. Mezi známé lidi, které navrhli naši fanoušci, patří princ Lee Boo, To je v této části asi vše, teď propalaujeme tou poslední. FRIEND ZONE Palau je sice malé, ale dokáže oslovit svět.

Zdá se, že hodně lidí chce přijet, ale oni si dávají pozor, aby se to moc nevymklo. S Filipínci mají společnou dobu kolonie Španělska a jednou patřili pod Filipíny, v době 1. filipínské republiky, než se zase odtrhli. Žije tu mnoho Filipínců a přízvuk Palauanů zní jako filipínská angličtina. Nejblíže jim jsou další mikronéské státy, Federativní státy Mikronésie, Marshallovy ostrovy, Guam a Mariany. Kulturně toho mají mnoho společného, mají se rádi a často se navštěvují.

Jsou jednou z mála zemí, která uznává Tchaj-wan jako nezávislý na Číně. Ten Palau pomáhá ve zdravotnictví i ve školství, Palauané tak mohou studovat na Tchaj-wanu. Mají i program převodu pacientů, Palauany tedy ošetří i na Tchaj-wanu. Navíc Tchaj-wan odklání vlny čínských investorů a turistů. Ale za nejlepší kamarády většinou považují buď USA nebo Japonsko. Je to taková hádka o to, komu bude svěřené dítě. Jo, za 2.

sv. války byly problémy, ale rychle se přes to dostali. USA je jako nevlastní táta, který je přijal, nabídl jim zdroje a příležitosti a potenciál pro vlastní samosprávu. Japonsko ale má a vždycky bude mít významné místo v jejich srdci. Je po USA 2. největším dárcem, císař přijel 2015 se ženou na návštěvu, milují japonské jídlo a kulturu, sdílí časovou zónu a i po skončení kolonialismu si zůstali blízcí. Palau je tak nějak na okraji Mikronésie, mluví trochu japonsky a snaží se zastavit turisty, aby uchránilo své přírodní krásy.

Páni – Palau! Počkejte si, příště bude Panama. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář