KuvajtGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:26
Počet zobrazení:3 514

Na přání diváků přichází další ze zemí Arabského poloostrova. Mnohým se možná při slově Kuvajt vybaví jen obrázky Války v Zálivu, ale Kuvajt znamená mnohem více než konflikt z 90. let. Co, to už vám prozradí Barby v tomto videu.

Poznámky:
HDI je anglická zkratka pro index lidského rozvoje.
GCC je anglická zkratka pro Radu pro spolupráci arabských států v Zálivu.
V tomto díle slibovaný Kyrgyzstán už u nás s českými titulky najdete a minule avizovaný Pákistán přijde příští týden.

Přepis titulků

Ahoj všichni, vítejte u nového dílu. Konečně jste se dočkuvajtli. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Jo, máme nový intra, udělal je Ken. Najděte ho na Instagramu a zatleskejte mu. Když máme arabské země, snažím se vysvětlit, čím je která jedinečná. Třeba Jemenec bude jiný než Libanonec. A čím vyniká Kuvajt? To zjistíme hned po dalším skvělým intru.

POLITICKÁ GEOGRAFIE Kdy jsme byli naposledy v Perském zálivu? Bahrajn? Nebo Írán? Ne, Irák! Jo, v sousedství mají dost zajímavé lidi. Kuvajt leží na severovýchodě Arabského poloostrova u Perského zálivu a sousedí se Saúdskou Arábií a Irákem. - Tys řekl Pers... - To už jsme měli čtyřikrát, stačilo. Vlastní 9 větších ostrovů, největší je Búbiján hned u hranic s Irákem u kanálu Khor-Az-Zubar.

Hlavním městem je Kuvajt u zálivu a země je rozdělená na 6 guvernorátů. Momentálně mají skoro hotovou hráz šejka Jabera Al-Ahmada Al-Sabaha, která protíná záliv a má spojovat město Kuvajt se severní částí země, což by snížilo zácpy o polovinu. Největší město je Kuvajt, kde je jediné a největší mezinárodní letiště, zbytek letišť je pro armádu, například na americké základně Camp Buehring. Mimo Kuvajtu jsou největší města Abdali na severu a Wafra na jihu, ale doufají, že se hodně lidí nastěhuje do mořského města Sabah Al Ahmad, až bude hotové.

To má být opakem a ekologičtější verzí dubajského Palm Islands. Asi takhle: - Emiráty, copak to děláte? - No, vyrábíme umělé ostrovy. - Jak to funguje? - No, vysaju zeminu ze dna moře - a voilà, objeví se nový ostrov. - Ale nezničí to většinu korálů - a nezabije skoro všechny ryby? - A ty jako víš, jak to dělat líp? Vlastně jo. My v Kuvajtu uděláme umělé kanály a necháme moře, aby přirozeně nateklo jejich bránami.

Tím pádem nezničíme ekosystém. - Dobře, tady máš 50 dirhamů a sklapni. - To je roztomilý. Moje měna je cennější. K zajímavým místům patří třeba: starý trh, Avenues Mall, aquapark, vědecké muzeum, kulturní centrum Jabera Al Ahmada, trh Al Mubarakiya, kuvajtské věže, 360 Mall, Mirror House, stadion Jabera Al Ahmada, park Al Shaheed, věž a obchod Al Hamra a další trošku divná věc k navštívení, u severní hranice s Irákem najdete zbytky z války v Zálivu, zničená ropná pole, která ztuhla v asfalt, a na jihu je spousta ropovodů a rafinérií.

To je tajemstvím Kuvajtu a je to příležitost podívat se dál. FYZICKÁ GEOGRAFIE Kdo o Kuvajtu aspoň něco ví, asi se mu při tom názvu vybaví hořící ropná pole z války v 90. letech. To je pochopitelné, to se stalo, taky jsou 3. největším producentem ropy a mají zásobu asi 104 miliard barelů, to je skoro 10 % světových zásob, ale v Kuvajtu mají i něco jiného než ropu. - Jako co?

- Vodu. - Vodu? - Vodu. Pokud jste viděli předchozí díl, na který jsem byl tak zvědavý, že jsem tam sám byl, totiž Bahrajn, asi víte, jak získává vodu Kuvajt, suchá, pustá pouštní země - bez trvalých vodních ploch. - Déšť? - Ne. - Studny? - Ani ne. - Vodopády? - Říkám bez trvalých vodních ploch. - Vodopády nemusí být trvalé, mohou se zastavit, pokud je k tomu podmínky donutí. - To je pravda, ale...

- Dobře, Barby, asi potřebuješ pomoct. Kuvajt jako jiné země získává vodu hlavně díky odsolování. Kuvajt byl dokonce první zemí světa, která tento proces v 50. letech zavedla ve velkém měřítku jako zdroj vody. Dokonce symboly Kuvajtu, kuvajtské věže, jsou vodojemy, kde se uchovává voda. Aspoň tyhle dvě. V téhle je vybavení a správa energie. A v téhle je i kavárna a restaurace, - v té menší kulaté věci. - Děkuju, Noahu. Diváci tě chtěli vidět víc, tak jsem ti to přenechal. Teď já!

Nejvyšší bod má jen asi 110 metrů, mají mokřad na ostrově Búbiján, kde se houfují ptáci, národním zvířetem je orel skalní a kvůli větru šamál z Iráku, o tom jsem mluvil, tu bývá chladněji než u sousedů. Někdy tu lidé nosí tohle, říká se tomu bisht. Dokonce mi to někdo poslal, našel jsem to u videa o vlajce Jamajky. Jeden skutečný Kuvajťan, Abdul Aziz, mi to poslal a teď to fakt využiju v té epizodě. Jsi skvělej, díky! Taky mi poslal sandály a vějíř.

Ostatně, léta tu bývají neúprosná, 50stupňová vedra nejsou výjimkou. Je tam tak vedro, že změnili státní svátek z 19. června na 25. února, aby lidé mohli slavit a neumřít u toho. Kromě ropy býval Kuvajt známý jedněmi z nejžádanějších perel sbíraných z divokých ústřic. Jenže asi v roce 1916 se stalo tohle: Tenhle průmysl nikdy neztratím, jsem ten nejlepší na světě. Co kdybych ty ústřice choval a nechal je uměle perly tvořit, - abych vyráběl perly ve velkém měřítku? - Ne, ty malej... A tak nějak to skončilo, ale jo, mají ropu, takže...

Bezpečnostní pojistka. K tomu to stačilo, podíváme se na další segment. DEMOGRAFIE Kuvajťané, tak se jmenují. Kuvajťané, žádní Kuvajteci, ani Kuvajťáci, ani Kuvajtové, Kuvajťani. Žije tu asi 4,2 milionu lidí a po Kataru je 2. nejbohatší zemí v Radě pro spolupráci v Zálivu. Nezapomeňte, jak se to vyslovuje. Teď to bude zajímavé, z celé populace je jen asi 30 % opravdu Kuvajťanů, kteří se považují za Araby.

Asi 70 % obyvatel jsou tedy přistěhovalci odjinud. V zemích této oblasti jsou takové poměry běžné, nedivte se tomu, počkejte si na Katar. Z těch 70 % přistěhovalců je dalších asi 30 % Arabů ze zemí jako Irák a Egypt a zbytek populace tvoří především lidé z asijských zemí jako Pákistánu, Indie, Bangladéše, Nepálu, Indonésie, dokonce pár Filipínců.

Jen asi 3 % tvoří Afričané a Evropané, zase hlavně pracovní síla. Jako měnu používají kuvajtský dinár, který má k roku 2018 nejvyšší hodnotu ze všech měn, mají zásuvky typu C a G a jezdí vpravo. Ostatně, s těmi přistěhovalci to tam funguje asi takhle: Jsem bohatý, ale nechci zaměstnávat vlastní lidi, ty jsou všichni bohatý a pro mě pracovat nebudou. Navíc dost fňukaj, jsou líný, potřebuju levnou, ale zoufalou pracovní sílu. - Já to udělám.

- Super, dobře, můžeš tady dlouho legálně bydlet, ale nezapomeň, že sem nepatříš - a nejspíš ani nikdy nebudeš. - Dobře. PO LETECH - Ty ses fakt stal občanem. - Jo, vzal jsem si Kuvajťanku, - s papírama to pak bylo snadný. - Super, jsi jedním z nás, vítej mezi šťastlivci. Ostatně jsi teď moc drahej, takže máš padáka. Ano, Kuvajťané pracují, ale většinou na vysokých pozicích a málokdy jsou v těch nižších, které obsazují přistěhovalci.

A být obyvatelem GCC je v arabském světě ceněné. Co znamená být Kuvajťanem a čím se liší od ostatních zemí v Zálivu? Na to se těžko odpovídá, ale zeptal jsem se svých fanoušků a ti mi řekli tohle: Kuvajt je vlastně monarchie, které vládne korunní princ, teď zrovna je to tenhle, ale mají divné zákony o nástupnictví, střídají se tam emírové a princové. Je to složité, ale někdy mají emíra, někdy korunního prince, to je fuk, prostě Kuvajt.

Také tu žije spousta ší-itů, odhaduje se to až na 40 % populace, ale ta čísla se těžko shánějí. Spolu s Bahrajnem mají velkou svobodu náboženství. Křesťané tvoří asi 17 % populace, většinou mezi přistěhovalci, mají tu postavené kostely a asi 400 samotných Kuvajťanů jsou křesťané. Všechna ostatní náboženství, hlavně hinduisté a buddhisté, tvoří zbylých asi 13 % přistěhovalců a mohou ta náboženství také vykonávat svobodně.

Kuvajťané prý mají trochu přízvuk, jejich J není DŽ, takže slovo "jadeed", "nový", by se vyslovovalo jidýd. Jedině v Kuvajtu najdete robotické závody velbloudů s žokeji na dálkové ovládání. Dřív to byly děti, ale potom se prosadil nějaký zákon o zneužívání, aby se to zrušilo. Vy jste na ty děti až moc hodný... Kuvajťané prý také nosí své oblečení trochu jinak, aspoň to jsem slyšel. Hej, Kene, potřebuju modela. To nemá být přivlastnění kultury, jen chci vysvětlit, co mi Kuvajťané řekli.

Mužské thawby neboli dishdashe mají zvednuté límečky, jednu řadu knoflíků a jsou úzké. A teď ghotra a agal. V každé oblasti to nosí jinak a je to úplné umění, ale mně řekli, že v Kuvajtu se nosí rovnoměrně srovnaný a většinou asi nosí bílý gothra, ne kostkovaný, ale tenhle mi dal fanoušek Sultan, když jsem byl v Saúdské Arábii. Díky, kámo. To je super používat ty dárky ve videích. - Díky, Kene.

- Super. Ženy v Kuvajtu prý asi nejméně v celé GCC nosí hidžáb, spoustě stačí čepice na vlasy. Jestli je žena Kuvajťanka nebo přistěhovaná poznáte podle toho, jestli nosí velké sluneční brýle, nějaké šperky, make-up a má značkovou kabelku. To platí pro všechny ženy z GCC. Kuvajt má prý také nejlepší modelky v Zálivu a nejlepší telenovely arabského světa. Jako v jiných arabských zemích, i tady žijí různé kmeny, ale ty dva největší jsou Handarové, obyvatelé měst, a venkované Beduíni.

Ale Beduíni jsou v arabském světě všude, jsou to nomádi, trochu jako ten strejda, co v důchodě prodal dům a zbytek života jezdí s karavanem. Čas na historii. Usídlí se tu Bani Othub a rybaří, jsou známí svými čluny, Alexandr Veliký, Peršani, Rášidský chalífát, prakticky každý další chalífát, Osmané se sem cpou, dorazí Východoindická společnost, podepíšou smlouvu, stanou se protektorátem, aby vyhnali Osmany, Velká hospodářská krize, nezávislost 1961, problémy s irácko-íránskou válkou, Kuvajt nepromine Iráku dluh, vznik napětí, invaze Iráku, válka v Zálivu, chvíli potom opět prosperita, 2005 mají ženy právo volit a kandidovat, jeden z nejvyšších HDI arabského světa a už jsme u dneška.

Tuto část uzavřeme známými lidmi z Kuvajtu. Kuvajt je známý jako vyrovnaný miláček Zálivu, proto v té oblasti tak dobře spolupracuje. Více si o tom povíme v posledním segmentu. FRIEND ZONE Předpokládám, že víte, že země GCC si jsou blízké a nejspíš budou patřit k nejlepším kamarádům Kuvajtu, ale tu GCC si trochu rozebereme, ať to lépe pochopíte.

Saúdská Arábie je macho zazobanej táta, SAE a Katar jsou jako dvojčata, která se nesnáší, Bahrajn je přítelkyně Saúdské Arábie, kterou pořád balí Írán, Omán je jako moudrý starý strejda a Jemen jeho ukřičená ex. A pak přijde Kuvajt, starší, atraktivní a tichá sestra Zálivu, která většinou to drama řeší.

Irák je její ex, se kterým se vyspala, potom se s ním několikrát rozešla, a když měli pauzu, měla něco s Katarem, to taky ukončila, ale když byli všichni v Zálivu proti němu, vzpomněla si na to dobrý a radši byla zticha. Mimo tuhle oblast má Kuvajt asi nejradši USA a UK vzhledem k historickým vztahům jako britský protektorát. A USA jí pomohly zbavit se jejího opilýho ex a jeho invaze při válce v Zálivu. Ale za nejlepší kamarády nakonec většina Kuvajťanů považuje Saúdskou Arábii.

Občas došlo na nějaké problémy, ale Saúdové a Kuvajťané jsou sourozenci, kteří budou vždycky mezi sebou mít tisíce let staré pouto už od dob skromných vesnic na začátku všeho. Kuvajt byl tím, který jako první započal s exponenciálním růstem zemí v Zálivu ve 20. století. A i přes modernizaci, boje a problémy stejně nakonec nosí kabelky od Gucciho. Počkejte si, příště bude fakt Kyrgyzstán. Chápete? Protože s tou Severní Koreou... To je fuk, dejte závěr.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

Bahrajn je přeložený?

00

Odpovědět

Ano, díl o Bahrajnu má české titulky přímo na YouTube :)

10

Odpovědět

+jesterkaDěkuji moc za tento zajímavý díl!

00