KyrgyzstánGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:48
Počet zobrazení:4 421

Po nedávném dílu o Kazachstánu přichází jeho mladší bratr Kyrgyzstán, který si s ničím moc hlavu neláme. Čeká nás hodně tančení, krásná hornatá příroda a dobré vztahy s nejrůznějšími mocnostmi světa.

Přepis titulků

Řeknu vám příběh. Bylo nebylo, žili dva bratři, Kazachstán a Kyrgyzstán. Adoptivní otec měl raději staršího, který vystudoval, měl dobrou práci, založil podnik, zaměstnal tisíce a vydělal miliardy. Mladší bratr si místo toho řekl: Šprt! Já jdu na pařbu v horách, asi budu pařit nebo tak. A to je tak nějak Kyrgyzstán. Je čas učit se zeměpis – teď!

Ahoj, já jsem Barby, pokud o Kyrgyzstánu nic nevíte, a tomu bych se vůbec nedivil, je to král večírků střední Asie. Fakt milujou tanec. Teď si řekneme, kde se ten večírek koná. POLITICKÁ GEOGRAFIE Tady vás opět musím upozornit, že Kyrgyzstán je země pro výletníky. Jezdí tam málo lidí a asi byste se tam měli podívat teď, než přijedou davy turistů a všechno zničí. Kyrgyzstán nemá přístup k moři a leží ve střední Asii.

Hraničí se 4 zeměmi a má strašně moc enkláv a exkláv, především na hranici s Uzbekistánem v oblasti jménem údolí Fergana. K tomu se dostaneme. Hlavní město je Biškek na severu a země je rozdělená na 7 oblastí a dvě samostatná města, Biškek a Oš. Po těch dvou je třetí největší město Džalálábád, ale Karakol je turističtější. Největší letiště má v největších městech, Manas v Biškeku a letiště v Oši. Teď k těm enklávám.

Tady je velká rozkouskovaná oblast, která je matoucí, protože patří různým zemím, ale je v Kyrgyzstánu. Čtyři exklávy Uzbekistánu, největší je Soch, který patří Uzbekistánu, ale 99 % obyvatel jsou Tádžikové. Tádžikistán tu má Voruch a oblast Kayragach, která je podle mě na Googlu špatně. Označili tam jen kus prázdné cesty. K tomu došlo z různých důvodů. Třeba kvůli historickému osídlení těch oblastí, a navíc v sovětském Rusku bylo tehdy možné všechno.

To je asi vše, vypadá trochu jako ryba se zdeformovanou zadní ploutví. Tolik k hranicím území. Tady obvykle mluvím o památkách, tak jdeme na to. Omlouvám se za výslovnost. Dungan mešita v Karakolu, náměstí Ala Too a budovy Manase, jurtová dílna Ak Örgö, státní museum výtvarného umění, bazar Jayma v Oši, zvířecí trh v Karakolu, ruiny Kašoy, pomník Jurije Gagarina, tyhle petroglyfy, Taš Rabat, hippodrom, a nejikoničtější památka, věž Burana, asi nejstarší budova v zemi, která se dochovala dodnes.

Část byla zničena, ale pořád stojí. Paráda, jdeme dál. FYZICKÁ GEOGRAFIE Na Kyrgyzstánu je rozhodně nejkrásnější ta krajina. Mají tisíce jezer, přes 400 řek, 88 pohoří, lesy a skoro vše nedotčené. Asi tři čtvrtiny země jsou hornaté, většinu pokrývá pohoří Ťan-šan. V něm najdete i pramen nejdelší řeky, Naryn, která teče na západ. Ču je ale důležitější, protéká Biškekem a ústí do nejvýraznější přírodní památky, největšího jezera, Issyk-kulu.

To je po Kaspickém moři největší slané jezero a druhé největší ve velké nadmořské výšce hned po jezeru Titicaca v Jižní Americe. Haha, Jižní Amerika. Kvůli slané vodě a horkým pramenům to jezero nikdy nezamrzne, ani v mrazivé zimě. Co by kamenem dohodil je nejvyšší hora, Džengiš Čokusu, kterou sdílí s Čínou. Čína nějak ráda krade, - teda sdílí, nejvyšší body jiných zemí.

- Ten vtip už říkáš podruhé. - A budu ho říkat dál. - Sleduju tě. Ne, nesleduješ. Teda, kontroverzní. Mají 6. největší nepolární ledovec, Inylček. A taky mají šílené kaňony, třeba "pohádkový" kaňon a útes sedmi býků. Navíc mají největší ořechový les na světě, 27 000 akrů velký, ano, to jsou ořechy. Jejich jídlo je hodně podobné tomu kazašskému, ale více horské.

Třeba bešbarmak, pilaf, kuurdak, oromo – Tak se jmenoval ten kmen v Etiopii, Oromové, pamatujete? – manti, boorsok, kurut, šurpu. A mají fakt levnou vodku. Lahev nestojí ani stovku. Národním zvířetem je irbis a zvěř v Kyrgyzstánu je různorodější než u jejich bratranců. Žije tu třeba argali Marco Polův, největší ovce na světě, kuna skalní, medvěd hnědý, manul a samozřejmě koně, které chovají na maso i mléko.

Podojit koně je ale fakt těžké. Taky má obrovský potenciál v oblasti obnovitelné energie. Mají tolik vodní energie z přehrad, že ji vyvážejí k sousedům. Investoři už na Kyrgyzstán chvíli koukají. Asi takhle: - Kyrgyzstáne... - No, copak? - Kolik slunečných dní máš? - Asi 250, tak zhruba. Dobře. A v těch údolích v Alajském hřbetu celý rok docela fouká, co? - Jo, rozhodně.

- Dobře, dobře. Mám nápad. Proč nepostavit spoustu solárních panelů a větrných elektráren... Počkej, uklidni se, časem se k tomu dostaneme. - Nejdřív si musíme zatancovat. - Cože? Taky mají poslední důl na rtuť na světě. Mají hodně dolů, zlato je velkou součástí vývozu, ale rtuť je taky důležitá. Ale může vás zabít, když si nedáte pozor. To mi říkáš teď? Je to krásná země s velkým potenciálem, ale moc z něj nečerpají.

Raději na stromy lezou, než je kácí. Tak to Kyrgyzové dělají. Je řada na: DEMOGRAFIE Kyrgyz, tak se těm lidem říká. Ani Kyrgyzstánec, ani Kyrgyzstáňan, jsou to Kyrgyzové. Chápete? Výborně. To jméno znamená původně asi "je nás 40", což je narážka na 40 původních kmenů, které tu oblast obývaly. Číslo 40 je pro ně důležité.

Všechno začalo s ním, s Manasem. K tomu později, nejdřív základy. Populace Kyrgyzstánu je 6 milionů. Obyvatelstvo je rovnoměrně rozloženo po celém území, přes 65 % obyvatel bydlí na venkově. Asi 75 % jsou Kyrgyzové, 12 % Uzbekové, 6 % Rusové a zbytek jsou ostatní, třeba Číňané, Ujgurové a tak dále. Jako měnu používají som. Mají minci v hodnotě 3 somy, zásuvky typu C a jezdí vpravo. Zeptal jsem se svých kyrgyzských odběratelů, jaká je jejich kultura, a většina odpovědí zněla: "Jsme podobní kazašským bratrům, ale jsme horský národ.

Vyrostli jsme v jiném terénu a museli jsme žít úplně jinak. Máme uvolněnější párty a milujeme přírodu, ale nenecháme sebou postrkovat jako někteří naši sousedi. Když máme problém, čelíme mu a bráníme se. Proč jsme asi vykopli dva prezidenty." Nekecám, to mi fakt přišlo v mailu. Obyvatelé EU a USA tady nepotřebují vízum, zato k sousedům někdy jo. Chceš vidět Bránu do pekla, tak koukej zaplatit a pak zmiz.

Ne, Turkmenistán je super, jen je fakt těžký se tam dostat. Jak jsem říkal, historicky tam byli kmeny, které ale sjednotil hrdina Kyrgyzstánu, Manas. Žil v 10. století a bojoval proti Kitanům a Ojratům. Tím se stal hlavní postavou nejdelší epické básně světa. Jmenuje se toho po něm spousta, ulice, sochy, univerzity, rozhlasové stanice, národní parky a největší letiště. Tahle záležitost sjednotila kyrgyzskou identitu a odlišila je od sousedů.

Teď mají vlastní kulturu horských kmenů a válečníků. Taky patřili k těm nájezdníkům, kteří donutili Čínu postavit Velkou zeď. A jsme u historie: Skytové, invaze turkických kmenů, turkické národy porazí ujgurský kaganát, přijde Manas, vytvoří kyrgyzský kaganát, Čingischán a Mongolové, kokanský kaganát v 19. století, v polovině 19. století přijde Rusko, 1918 se stane součástí SSSR, 1991 získá nezávislost, revoluce 2005 a 2010 a jsme u dneška. Kyrgyzština je téměř identická s kazašštinou, která je docela podobná turečtině, protože jsou všechny turkické.

Ale oficiálním jazykem je i ruština, vyučovala se v dobách SSSR. Většina obyvatel Kyrgyzstánu, asi 88 %, se považuje za muslimy, ale to náboženství není moc vidět, protože bylo v době SSSR potlačené. Navíc mají prvky turkické a mongolské kultury, která islámu předcházela. To je vidět při oslavách a v tradiční hudbě a tanci. Manželství jsou taky zajímavé. Aby se vyhnuli svatbě s příbuzným, většina dětí zná své mužské předky až 7 generací nazpět.

Ano, mají tady to stigma s únosem nevěst, ale není to tak, jak si myslíte. Dříve byla většina manželství domluvená, a pokud se do sebe někdo zamiloval bez souhlasu rodiny, mohli se vzít jedině, pokud tu ženu její milenec "unesl". Jakmile byli svoji, rodiny už s tím nic nezmohly. Byla to taková zvláštní nelegální romantika. Bohužel v modernější době došlo ke zneužití tohoto zvyku a v extrémních případech muži opravdu unesli ženy, které si chtěli vzít, ať souhlasily, nebo ne.

Dnes je ten zvyk odsuzován, ale zanechal na kyrgyzském národě stopy. Také jsou známí svými tanci, které berou velmi vážně. K tradičním tancům patří hodně cukání rameny a prohýbání se. Tady se inspirovali i moderní tanečníci, třeba tihle. Teda, ty ramena. Budu z toho mít noční můry, ale nemůžu se přestat koukat. Známí lidé z Kyrgyzstánu jsou třeba: Čingiz Ajtmatov, Roza Otunbajevová, Isa Achunbajev, Talant Dujšebajev, Eldar Džangirov, Saližan Šaripov, Takže Kyrgyzové jsou horský národ, turkicko-mongoloidní skoro-muslimové, kteří skvěle tancují.

Mohl jsem tak shrnout celou tu část, ale potřebuju těch deset minut, abych měl víc peněz. Jdeme dál. FRIEND ZONE Kamarádi Kyrgyzstánu jsou zajímaví svou politickou různorodostí.

Kyrgyzstán si říká: "Možná u tebe vládne anarchie, ale máš obchodní nabídku, poslouchám." S Čínou vychází dobře, je to největší obchodní partner, hlavně co je ve městě Naryn zóna volného obchodu. Spousta Číňanů si tady otevřela obchody, ale Kyrgyzstán je opatrný vzhledem k tomu, co se stalo autonomní oblasti Sin-ťiang. Kyrgyzstán byl vlastně fakt rád součástí SSSR a dožadoval se pozornosti, moc jí ale nikdy nedostal.

Samotné Rusko ho přesvědčovalo, aby zavedl vlastní ekonomický systém. Dodnes jsou SSSR památníky k vidění na veřejných místech a i po nezávislosti rádi uvítají svého bývalého okupanta. USA mu poskytují humanitární i vojenskou pomoc a pomohly mu dostat se do WTO, takže s těmi taky kamarádí. Ale nejlepší kamarádi jsou podle většiny asi Kazachstán a možná Turecko. To jako první uznalo jeho nezávislost a podepsalo s ním dohodu o věčném přátelství a spolupráci a má tam ambasády a investuje.

Kazachstán je jako starší bratr, který vede obchod, ze kterého profituje i Kyrgyzstán. Když se hádají s Uzbekistánem kvůli ropovodu, utíká ke Kazachstánu, ten vyjednává a napraví to. Mluví stejně, jedí stejně, a když je Kazachstán ve stresu, Kyrgyzstán mu připomene: "Brácho, dej si pauzu. Pojď na čerstvý horský vzduch, vymáchej se v Issyk-kul, bešbarmak platím já." Kyrgyzstán je mladší bratr, který ví, že ho obklopují obří ekonomiky, ale to ho neděsí, místo toho protančí všemi problémy.

Počkejte si, jako další přijde Laos. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Poprosim Gruzínsko: Geography Now! Georgia

00

Odpovědět

Pustím se do toho. Na webu se možná ještě chvíli neobjeví, ale snad do konce srpna, nejpozději na začátku září přijde :)

50

Odpovědět

+jesterkaThx, chystame sa tam 02/2019 ;)

20

Odpovědět

Ještě bych vypíchnul extrémní korupci a zkorumpovanost dopravní policie. Infrastrukturu na úrovni začátku 20stol., mizernou zdravotnickou péči a nulovou úroveň odpadního průmyslu. Ale hory a přírodní bohaství, jó tak ty má moc pěkné :-)

20