MikronésieGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:25
Počet zobrazení:3 950

Jeden z méně známých států světa, souostroví v Pacifiku, které se rozkládá na celém milionu km² oceánu. Toto území ale obývá sotva více lidí, než žije v Hradci Králové, rozstrkaných na více než 600 malých ostrůvcích. Jak vypadá jejich život a kultura, čím byli ovlivňováni a jak vypadá jejich historická měna? K tomu všemu Barby v dnešní epizodě.

Přepis titulků

Ahoj všichni, nejdřív malé upozornění. Jsem blbec a zamluvil jsem špatný den ve studiu, takže jsem musel improvizovat a natáčeli jsme u mě doma. Příští dvě epizody budou vypadat jako z roku 2016, nic moc kvalita zvuku a hodně viditelné černé pozadí. Ale nechtěl jsem ten týden vynechat, tak jsem to musel zařídit jinak. V těch videích jde stejně o ty informace. Že jo? Omlouvám se.

Ale snažil jsem se a nechtěl jsem vás připravit o video. Tak jdeme na to. Je čas učit se zeměpis – teď! - Chcete slyšet vtip o Mikronésii? - Ne! Smůla. Představte si psa Raye, prodavače mečů. Ten v POHNPEIích prodal pár meCHUU Kosovi, ale ten KOS RAyE podvedl. NeYAPné. To byly hned čtyři kousky, víš, co tě čeká. - Stálo to za to.

Jo, Noah je zpátky. - Čau. POLITICKÁ GEOGRAFIE V celém dílu budu říkat Mikronésie, protože oficiální název je moc dlouhý: Federativní státy Mikronésie. Určitě to pochopíte. Miluju ostrovní země v Pacifiku, o těch se totiž globálně nejméně mluví, takže můžu rozebírat něco neznámého. Navíc je aspoň playlist Oceánie delší. Zemi najdete v podoblasti Tichého oceánu, která se jmenuje Mikronésie, odtud je samozřejmě i název té země, patří tam ale i státy Palau, Nauru, kousek Kiribati a teritoria USA Guam, Severní Mariany a Wake.

K zemi patří 607 ostrovů, někdy se jim říká Karolíny, jejich výlučná ekonomická zóna pokrývá milion km² Pacifiku, ale povrch souše je pouze 702 km². Ostrovy jsou rozdělené na 4 státy tvořené souostrovími. Jsou to Yap, Chuuk, Pohnpei, ne Pompeje, Pohnpei, ke kterému patří i odlehlé Kapingamarangi, a nakonec malé Kosrae, tam patří jen jeden malý ostrov a několik sousedních ostrůvků. Je to jediný stát zcela bez atolů. Hlavní město Palikir leží na ostrově Pohnpei, největším, nejvyšším a nejlidnatějším ostrově.

Ale největší město je Weno na atolu Chuuk. Mají čtyři mezinárodní letiště, jedno v každém státě. Nejrušnější jsou v Pohnpei a Chuuku a jedno lokální letiště je na Ulithi. Na různých ostrovech mají také ranveje pro zásobování a zásilky. Mají malý spor se Španělskem o ten odlehlý atol Kapingamarangi. Když Španělé prodávali ostrovy Němcům, tenhle prý k dohodě nepatřil. Nakonec ale de facto skončil pod nárokem Mikronésie.

Většina městských center leží na velkých hornatých ostrovech, tři z nich, Pohnpei, Chuuk a Yap, mají přístavy, v tom v Chuuku můžete vidět ztroskotanou loď. Jak jsem říkal u Marshallových ostrovů, Mikronésie je součástí dohody o volném sdružení s USA, to už jste všechno slyšeli. Ne, já ne. Jsem nový odběratel. O čem to mluvíš? No jo, někteří z vás tu jsou noví. Tak já to zkusím shrnout. DOHODA O VOLNÉM SDRUŽENÍ - Dobře, myslím, že to už zvládnu sám.

- Když my už tam máme ty základny a skvělé obchodní a diplomatické dohody s jinými státy. Vypadá to, že vám i chutná Spam a burgery, které jsem vám ukázal... - Fakt chcete začínat úplně od začátku? - No jo, máš pravdu, možná bychom si tohle mohli nechat, ale odstranit tvou oficiální nadvládu, - abychom byli formálně nezávislí. - No vidíš, Miku, mluvíš mi z duše. Tak nějak to v 80. letech bylo. Teď se podíváme na nějaké památky. Nan Madol, kameny v Yap, laguna Chuuk, jeden z největších hřbitovů válečných lodí, cesta Tamilyog, trosky Lelu a Menke na Kosrae, petroglyfy na Pohnpei, památky z japonského období jako tento maják, jeskyně Nefo, galerie umění v Yapu, muzeum živoucí historie v Yapu a asi nejlepší, co můžete udělat, je procházka po jakékoli vesnici, kde najdete pěknou kavárnu nebo obchůdek, prostě relaxujte, jste v Mikronésii, celá země je sama o sobě atrakcí.

Hlavně co se týče krajiny. Více v: FYZICKÁ GEOGRAFIE Na rozdíl od svých sousedů měla Mikronésie štěstí a dostala pár pořádných hezky hornatých ostrovů.

Když máte hory, máte výhodu. Země se rozkládá v západním Pacifiku na podoblasti Pacifické desky, které se říká Karolínská. Ta je oddělená podvodním korytem. Nejvyšším bodem je Nanlaud na Pohnpei a u něj teče nejdelší řeka, Lehdau. Yap a jeho atoly jsou jediné na Filipínské desce za Yapským příkopem. Ostrovy byly zformovány z podvodních vulkánů, které buď částečně, nebo úplně prorazily nad hladinu.

Když vystoupily pouze okraje, staly se z nich atoly, když vrcholy, staly se z nich ostrovy, a když vystoupil střed i část okrajů, vznikly z toho laguny. Tady to máte. Základy oceánské geologie. A tady si dám pauzu na trojité preso, takže se triumfálně vrátí na scénu můj milovaný spolupořadatel Noah. Vypadáš nějak jinak. Nevím, o čem mluvíš. Dobrá zpráva je, že tu docela prší, takže jim sladká voda nechybí, většinou sbírají tu dešťovou.

Na hornatých ostrovech se objevují i potoky a říčky. Jen na Pohnpei jich je přes 40 a občas tvoří krásné vodopády. Jinak můžete vyrazit na túru a objevovat přírodu, třeba Sokens Rock, nebo se potápět třeba v Blue Hole. Nemají národní zvíře, ale je to ptačí ráj. Druhy jako muchálek trukský, lori vínorudý a kruhoočko bělooké jsou všechny na ostrovech endemické. Ekonomicky závisí hlavně na zemědělství a rybaření, ale mají jen asi 100 000 obyvatel, tak vymysleli, jak vydělávat na svém mořském území.

NAPŘ. - Hele, máte hodně oceánu. - Ano. - Jsou tam ryby. - No a? - Rád bych tam rybařil. - Zaplať pár milionů dolarů a dostaneš dočasnou licenci. To tvoří část jejich HDP. Z jídla tu najdete typické ostrovní věci, taro, chlebovník, banány a samozřejmě veškeré ryby, které chytí. A jsou tu běžné arekové ořechy, betel, který žvýkají obyvatelé místo tabáku.

Oblíbený nápoj je sakau, hlavně na Pohnpei, má uklidňující účinky a vyrábí se vymačkáním kořenů pepřovníku do ibiškové kůry jako kava na Fidži. Je to společenský nápoj a místní se u něj rádi schází. A to nás přivádí k: DEMOGRAFIE Díky, Noahu. Najdete ho na Instagramu. Pokud tu jste noví, musíte pochopit, že u lidí z Pacifiku je rozdíl mezi Melanésií, Mikronésií a Polynésií.

Mikronésané jsou zajímaví, protože každý ostrov má vlastní historii a tradice. Jako když roky nevidíte svého bratrance. Ten se za tu dobu asi dost změnil, ale pořád jste rodina. Žije tu 105 000 lidí a míra porodnosti je asi 3 %. Většina obyvatel jsou Mikronésané, ale dělí se do čtyř různých skupin. Asi polovina jsou Chuukané, čtvrtina Pohnpeiané, 10 % Yapové, asi 6 % Kosreané a zbytek tvoří jiné skupiny, většinou Američané, Asiaté a Polynésané.

Jako měnu používají americký dolar, mají zásuvky typu A a B a jezdí vpravo, ačkoli některá auta mají volant napravo, což je divný. Úřední řečí je angličtina, kterou používají všichni obyvatelé, ale uznaných je dalších 8 domorodých řečí, kterými se na ostrovech mluví. Z toho jsou dvě polynéské, používané na Nukuoro a Kapingamarangi. Mikronéské jazyky jsou všechny příbuzné, ale některá slova jsou úplně odlišná. Třeba ahoj se řekne: To si vůbec není podobné. A každou z těch řečí mluví méně než 50 tisíc lidí, tolik se ti bratranci změní, když je staletí dělí tisíce kilometrů vody.

Kulturně pochází obyvatelé z dlouhé, ale tajemné linie náčelníků, kmenů, tradicí a zvyků, které se z generace na generaci předávaly většinou ústně. Mají pověst o dvojčatech kouzelnících, kteří postavili Nan Madol. Prý jim s tím pomohl létající drak, a tak začala první dynastie. Nejen to, ale na Yapu obyvatelé používají obrovská kamenná kola zvaná kameny Rai jako měnu. Je to největší měna na světě. Na ostrovech jich najdete asi 6 500.

Také tu mají tradiční domy setkání zvané Pe'ebai nebo Faluw, používají kanoe s plachtami z listů a na ostrově Chuuk mají tradici tyčinek lásky, které používají k randění. Když se muž zamiluje, má do té dívky šťouchnout, a pokud ona lásku opětuje, přitáhne ho k sobě. Ale jinak je vidět hodně pozůstatků po bývalých kolonizátorech. Třeba mluví anglicky s americkým přízvukem a často sledují americká média a trendy. Také milují rýži, ačkoli u nich neroste, tu sem přinesli hlavně Japonci. Většina obyvatel, asi 97 %, jsou křesťané, to přinesli Američané, Němci a Španělé.

Asi polovina jsou protestanti, polovina katolíci. Na západě, blíž k Filipínám, jsou spíše katolíci, na východě protestanti. Když jsme u vnějších vlivů, historie: připluly austronéské kmeny pravděpodobně z jihovýchodní Asie, založení kmenových společností, Yapové vyvinuli jedinečnou ekonomiku a náboženství, postavení Nan Madolu a začátek dynastie Saudeleur, připluli Portugalci, ale moc je to nezajímalo, pak Španělé, které to zajímalo dost, připojili oblast ke své Východní Indii, postavili Kolonii na Pohnpei, při americko-španělské válce prodali ostrovy Německu, pak patřily k německé Nové Guineji, za 1.

sv. války je obsadili Japonci, za 2. sv. války operace Hailstone, OSN souhlasila, že by USA měly území spravovat, Yap, Chuuk, Pohnpei a Kosrae se spojí, chtějí nezávislost, tak vytvoří ústavu, pak v roce 1986 všichni podepsali dohodu o volném sdružení s USA, obnovili ji v roce 2004 a jsme u dneška. Známí Mikronésané nebo osoby mikronéského původu jsou: Upřímně bylo těžké některé ty lidi najít, musel jsem číst mikronéská fóra.

Pokud jste náhodou z Mikronésie, klidně ten seznam upravte. A teď friend zone. FRIEND ZONE Od získání nezávislosti v 80. letech si vybudovali hodně vztahů. Udržují vztahy s více než 80 zeměmi a mají 4 trvalé ambasády, a to v Číně, Fidži, Japonsku a USA. Čína a Indie se předháněly, kdo se s těmi ostrovy více spřátelí.

Čína tam postavila sportovní halu, darovala jim policejní auta a postavila obří chov mušlí. Indie jim dala zemědělskou techniku a nabízí jim stipendia. USA jsou největším obchodním partnerem a podporovatelem rozvoje. Díky dohodě o sdružení má Mikronésie přístup ke službám USA jako pošta a komunikace, mají svobodu pohybu a volný pracovní trh, Mikronésané dokonce mohou do armády USA, ale nemají stejné výhody jako vojáci s americkým občanstvím. Mikronésie patří k dohodě Nauru, spojení 8 států v Oceánii, které ovládají skoro třetinu světového obchodu s tuňáky, upravují zákony o rybaření a společně řídí obchody.

Z těchto států jsou nejbližší kamarádi jejich sourozenci z Mikronésie, Marshallovy ostrovy a Palau. Ty také patří k dohodě o blízkém sdružení. Z těch dvou je Mikronésii o trochu bližší Palau, mají podobnější historii, ty yapské kameny byly dokonce přivezeny z Palau. Milují svou hudbu a kdykoli se potkají, je to úplně jako rodinná sešlost.

Ale pozvou i Marshallovy ostrovy. Federativní státy Mikronésie jsou jako čtyři mušketýři, bratranci, kteří se dlouho neviděli, sotva se dorozumí, ale v roce 1986 se spojili a ukázali světu, že ostrovní kultuře se daří i v moderním světě. Počkejte si, příště bude Moldavsko. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To s těmi kameny mi připomnělo tohle video: The History of Paper Money - Origins of Exchange - Extra History - #1
(možná by taky stálo za překlad :-))

10

Odpovědět

Odsud pochází můj penis.

10