FidžiGeography Now!
57
Tentokrát se podíváme na Fidži, v některých kruzích známé též jako bájný Fušál. Dnes je souostroví v Oceánii vyhlášené jako líbánková destinace, dříve byste tu však mohli narazit také na kanibaly.
Poznámky:
Datová hranice či datová čára – mezinárodní dohodou stanovená hranice, při jejímž překročení je třeba změnit datum o jeden den.
Fibonacciho posloupnost – v matematice je tímto termínem označována nekonečná posloupnost přirozených čísel, začínající 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 atd. Každé číslo je vždy součtem dvou předchozích.
Přepis titulků
Lidi, už to jsou skoro 2 roky,
co jsme tu měli zemi z Oceánie. Máte vůbec tušení, jak dlouho byl ten
seznam osamocený a vyděšený bez přátel? Dnes konečně přepisujeme historii a ty,
Austrálie, pozdrav svého nového kámoše Fidži! To mi nemůžeš dát aspoň
Nový Zéland nebo tak něco... Dělám videa podle abecedy, takže holt
musíš vydržet, než dojde na Kiribati. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, jsem Barby a dnes tu máme
první melanéskou ostrovní zemi.
Nemáte ani tušení, jak nadšený jsem, protože celý Pacifik je bohatý na jedny z nejpestřejších lidí na Zemi. Pojďme na to. POLITICKÁ GEOGRAFIE O Fidži jste už možná slyšeli, ať už v souvislosti s vodou, která opravdu pochází z Fidži, nebo s ragbyovým týmem, který vyhrál zlato na olympiádě v Riu. Kde se ale tento zámořský poklad, o kterém všichni mluví, nachází?
Fidži je trochu jako křižovatka Pacifiku. Jde o souostroví více než 330 ostrovů, z nichž je obydlená méně než polovina, a více než 500 kamenů a ostrůvků v Jižním Pacifiku v regionu Melanésie. Kdybyste to náhodou nevěděli, tohle je Melanésie, tohle Polynésie a tohle Mikronésie, kterou si nepleťte se suverénním státem Mikronésie, který se v mikronéském regionu také nachází. Nejbližší sousedé jsou Vanuatu na západě, Tonga na východě a prakticky neviditelné Tuvalu na severu, jež můžete z jednoho konce na druhý v některých částech přejít za minutu.
Dva největší a nejosídlenější ostrovy jsou Viti Levu a Vanua Levu, hlavní město Suva leží na Viti Levu. Země se dělí na 4 obvody, z nich 2 leží na Viti Levu. Ty se dále dělí na 14 provincií. A když už jsme u toho, v severní části najdeme ostrov Taveuni, který leží přímo na datové hranici na anti-poledníku na 180° východní délky. Aby nebyla část Fidži o den pozadu, což by bylo složité na administrativu, tak se celá země řídí časovým pásmem UTC +12.
Jo, počkejte, až se dostaneme ke Kiribati, tam to dohnali do extrémů. Vedle hlavních ostrovů je tu také nejvzdálenější osídlený ostrov Rotuma, vzdálený 400 km od zbytku Fidži. Útes Conway je však se vzdáleností 440 km od hlavních ostrovů nejvzdálenější ostrov náležící k Fidži. Tento ostrov je v podstatě malé pískoviště obydlené jenom ptáky. Má sice skvělá místa na potápění, ale mimo vysoký příliv se k nim nedá přiblížit kvůli ostrým a zubatým korálům, které mohou snadno propíchnout lodní trup.
Na ostrovech je zhruba 30 letišť a přistávacích drah, z nich jsou jen 2 mezinárodní: Nadi a Nausori. Pokud sem přiletíte, pravděpodobně to bude přes Nadi, na severozápadě Viti Levu, a to i přesto, že se největší město Suva nachází na opačné straně ostrova, která je blíže k Nausori, hned naproti řeky Rewa. A pak je tu ostrov Kia uprostřed písčin na severní straně Vanau Levu, který vypadá jako tlustý klokan. A když už jsme u klokanů, na tomto ostrově žádní nejsou!
Ale jsou tu jiná zvířata. Přechod! FYZICKÁ GEOGRAFIE Jeden z důvodů, proč je Fidži tak vyhlášené, je to, jak to tam vypadá: úchvatně! Ale stojí za to i prozkoumat, co je na něm tak úchvatného. Když se podíváte na satelitní mapu, všimnete si, že Fidži má spirálovitý tvar, který připomíná spirální galaxii nebo Fibonacciho posloupnost. Důvodem je, že Fidži se nachází na konci Novohebridského příkopu, který se oproti jiným kroutí, a proto se výbuchem z roztavené lávy zrodilo Fidži.
K dnešnímu dni jsou jediné ostrovy se sopečnou aktivitou Vanua Levu a Taveuni. Pravděpodobně narazíte i na národní drink kava, který je vyroben z prášku z kořene rostliny yagona. Váš jazyk údajně znecitliví a potom máte uvolňující pocit. Hlavní jídla obvykle zahrnují škroby jako jeden ze 70 druhů tara... 70 druhů tara? Jo, to jsem našel.
Kumala neboli sladké brambory, chlebovník, listy tara a bele, jedna z nutričně nejbohatších zelenin v Oceánii. Pokud máte možnost, určitě si dopřejte tradiční pokrm lovo, vařený pod zemí s marinovaným masem, zabalený v listech tara. Země je plná divoké zvěře, mnoho druhů nikde jinde nenajdeme, jako např. 4 různé druhy netopýrů, některé ptáky a ryby. Fidži nemá žádné oficiální národní zvíře, ale leguán fidžijský je poměrně unikátní a pro zemi typický.
Ostrovy blízko středu spirály jsou velmi hornaté, nejvyšší vrch je Mount Tomanivi, dříve zvaný Mount Victoria. Je vysoký 1300 metrů a najdeme ho na Viti Levu. Jen 5 ostrovů je dostatečně velkých na to, aby na nich tekly řeky: Viti Levu, Vanua Levu, Taveuni, Ovalau a Gao. Nejdelší jsou Rewa a Sigatoka, obě na ostrově Viti Levu. Ostatní ostrovy se musí spoléhat na malé přehrady nebo dešťovou vodu. Souostroví Mamanuca se doslova přezdívá líbankové ostrovy, je totiž plné nádherných pláží a palem.
Natáčel se tu i film Trosečník. Vanua Levu je zemědělský ostrov pokrytý cukrovou třtinou a kokosovými plantážemi. Květnatý a džunglovitý ostrov Taveuni je skvělým útočištěm od ostatních ostrovů s plážemi s černým pískem. Pokud ale chcete opravdové dobrodružství, vydejte se na zřídka navštěvované východní ostrovy jako Lao či Moala, známé též jako fidžijská poslední hranice. Nebo můžete přeletět na Rotumu, kde si budete připadat jako v Polynésii, protože to technicky je v Polyné... Přechod!
DEMOGRAFIE Můžeme si povídat o plážích a džunglích, ale nakonec to jsou lidé, kterými se Fidži odlišuje. Žije tu asi 900 tisíc lidí a jde o rasově nejrozmanitější zemi v Melanésii. Asi 57 % země tvoří domorodí Fidžijci zvaní též iTaukei. Asi třetina populace jsou Indové z Indie zvaní Indofidžijci. 2 % jsou Rotumané a zbytek převážně Evropané, další Tichomořané a Číňané. Používají fidžijský dolar, řídí na levé straně silnice a používají zásuvky typu I.
Zajímavostí je, že na rozdíl od ostatních ostrovů v Pacifiku na Fidži najdeme velkou komunitu Indů. Jsou to potomci smluvních dělníků, které sem v 19. století přivezli Britové. Indofidžijci neboli Findové, jak si rádi říkají, mají velmi odlišnou kulturu od Indů z pevninské Indie. Mluví fidžijskou hindštinou, což je zvláštní mix angličtiny, tamilštiny, paňdžábštiny a urdštiny, který se vyvinul v minulém století a pro Indy je někdy nesrozumitelný.
Úředními jazyky země jsou angličtina, fidžijština a hindština. Domorodí Fidžijci jsou jedni z nejvíce fascinujících lidí na planetě. V odlehlých oblastech mají stále velký vliv stařešinové a náčelníci, kteří dohlížejí na svou komunitu. Od návštěvníků se v jejich přítomnosti vyžaduje respekt a slušné oblečení. A rozhodně žádnému z nich nesahejte na hlavu. Hlavně náčelníkovi, tohoto muže kvůli tomu zabili a snědli. No dobře, pojďme k tomu ožehavému tématu.
Ano, jejich předci kdysi praktikovali rituální kanibalismus. Proto se jim přezdívalo ostrovy kanibalů. Praktikovali ho především na nepřátelích poražených ve válce. Přiznávají to, není to něco, co by popírali. A už dávno to nedělají. Domorodí Fidžijci jsou zvláštní. Ač Melanésané, tak se chovají spíše jako Polynésané. Melanésané jsou tak trochu genetickou anomálií, protože jsou jedni z mála mimo Evropu, kterým přirozeně rostou blond vlasy.
Tento fakt je připisován genu TYRP1, který většina Melanésanů má. Blond vlasy jsou typické u dětí a v pubertě, v dospělosti potom tmavnou, až zcela zčernají. Mezi zajímavé kulturní aspekty patří tapa tkaniny, keramika, morušové rohože, vyřezávání dřeva, kánoe, zbraně, ženský seasea tanec, mužský meke wesi tanec s oštěpy a tradiční bure kalou střešní domy. A pokud budete mít štěstí, uvidíte plivání ohně a chůzi po žhavých uhlících.
Zrychlená historie: Politické neshody po vyhlášení nezávislosti, následují 4 puče, jež měly mnohdy původ v rasových rozdílech mezi Fidžijci a indickou menšinou. Hodně to souviselo i s ekonomickými rozdíly. Mnoho Indů proto Fidži opustilo. Najděte si to, na to nemáme čas! Při návštěvě Fidži často uslyšíte slovo bula, což znamená ahoj. A pamatujte si, že v jejich abecedě C zní jako th, D jako nd, B jako mb a Q i G jako ng. Tím pádem se město Nadi vyslovuje jako Nandi. A slovo beqa čteme jako mbenga.
Zapomenout nesmíme na malou Rotumu. Rotuma je trochu jako havajské Fidži, jako kdyby Fidži nebylo tropickým rájem samo o sobě. Fakticky Rotuma leží v Polynésii a lidi tu jsou razantně odlišní od zbytku Fidži. Mají vlastní kulturu, která je bližší té na Samoe a Tuvalu. Fidžijci milují ragby, toho si všimnete na první pohled. Jejich tým se dlouhodobě řadí na přední příčky, stejně jako Nový Zéland dokonce 2x vyhráli světový pohár.
Fidži, ty s Novým Zélandem teda pěkně soupeříš. Pojďme si říci více v mezinárodních vztazích. FRIENDZONE Pokud jde o přátele, Fidži má blízko k tradičnímu východu i modernímu západu. Vždy měli k blízko k sousedním ostrovům: Vanuatu, Tuvalu, Samoa a Tonga. Třeba na Tuvalu se jinak než přes Fidži ani nedostanete. Jako bývalá kolonie stále ještě mají vazby na Velkou Británii, nezávislost získali roku 1970.
Pořád jsou v Commonwealthu a inkasují jejich pomoc. Jejich nejlepšími přáteli jsou nejspíš Nový Zéland a zčásti Austrálie. Nejvíce turistů přichází právě z nich. Výrazně tak pomáhají zdejší ekonomice. Austrálie však neschvalovala puč z roku 2006 a nějakou dobu Fidži vyhrožovala sankcemi. To Fidži naštvalo, ale po čase to nechali plavat a vrátili se k popíjení na pláži. Fidži je tedy melanéská země, která se pomalu transformovala v polynéskou, ale zasekla se na půli cesty a rozhodla se, že se jí to tak líbí. A do toho přišlo pár Indů, aby to tu trošku okořenili.
Zůstaňte na příjmu. Překlad: marysol www.videacesky.cz
Nemáte ani tušení, jak nadšený jsem, protože celý Pacifik je bohatý na jedny z nejpestřejších lidí na Zemi. Pojďme na to. POLITICKÁ GEOGRAFIE O Fidži jste už možná slyšeli, ať už v souvislosti s vodou, která opravdu pochází z Fidži, nebo s ragbyovým týmem, který vyhrál zlato na olympiádě v Riu. Kde se ale tento zámořský poklad, o kterém všichni mluví, nachází?
Fidži je trochu jako křižovatka Pacifiku. Jde o souostroví více než 330 ostrovů, z nichž je obydlená méně než polovina, a více než 500 kamenů a ostrůvků v Jižním Pacifiku v regionu Melanésie. Kdybyste to náhodou nevěděli, tohle je Melanésie, tohle Polynésie a tohle Mikronésie, kterou si nepleťte se suverénním státem Mikronésie, který se v mikronéském regionu také nachází. Nejbližší sousedé jsou Vanuatu na západě, Tonga na východě a prakticky neviditelné Tuvalu na severu, jež můžete z jednoho konce na druhý v některých částech přejít za minutu.
Dva největší a nejosídlenější ostrovy jsou Viti Levu a Vanua Levu, hlavní město Suva leží na Viti Levu. Země se dělí na 4 obvody, z nich 2 leží na Viti Levu. Ty se dále dělí na 14 provincií. A když už jsme u toho, v severní části najdeme ostrov Taveuni, který leží přímo na datové hranici na anti-poledníku na 180° východní délky. Aby nebyla část Fidži o den pozadu, což by bylo složité na administrativu, tak se celá země řídí časovým pásmem UTC +12.
Jo, počkejte, až se dostaneme ke Kiribati, tam to dohnali do extrémů. Vedle hlavních ostrovů je tu také nejvzdálenější osídlený ostrov Rotuma, vzdálený 400 km od zbytku Fidži. Útes Conway je však se vzdáleností 440 km od hlavních ostrovů nejvzdálenější ostrov náležící k Fidži. Tento ostrov je v podstatě malé pískoviště obydlené jenom ptáky. Má sice skvělá místa na potápění, ale mimo vysoký příliv se k nim nedá přiblížit kvůli ostrým a zubatým korálům, které mohou snadno propíchnout lodní trup.
Na ostrovech je zhruba 30 letišť a přistávacích drah, z nich jsou jen 2 mezinárodní: Nadi a Nausori. Pokud sem přiletíte, pravděpodobně to bude přes Nadi, na severozápadě Viti Levu, a to i přesto, že se největší město Suva nachází na opačné straně ostrova, která je blíže k Nausori, hned naproti řeky Rewa. A pak je tu ostrov Kia uprostřed písčin na severní straně Vanau Levu, který vypadá jako tlustý klokan. A když už jsme u klokanů, na tomto ostrově žádní nejsou!
Ale jsou tu jiná zvířata. Přechod! FYZICKÁ GEOGRAFIE Jeden z důvodů, proč je Fidži tak vyhlášené, je to, jak to tam vypadá: úchvatně! Ale stojí za to i prozkoumat, co je na něm tak úchvatného. Když se podíváte na satelitní mapu, všimnete si, že Fidži má spirálovitý tvar, který připomíná spirální galaxii nebo Fibonacciho posloupnost. Důvodem je, že Fidži se nachází na konci Novohebridského příkopu, který se oproti jiným kroutí, a proto se výbuchem z roztavené lávy zrodilo Fidži.
K dnešnímu dni jsou jediné ostrovy se sopečnou aktivitou Vanua Levu a Taveuni. Pravděpodobně narazíte i na národní drink kava, který je vyroben z prášku z kořene rostliny yagona. Váš jazyk údajně znecitliví a potom máte uvolňující pocit. Hlavní jídla obvykle zahrnují škroby jako jeden ze 70 druhů tara... 70 druhů tara? Jo, to jsem našel.
Kumala neboli sladké brambory, chlebovník, listy tara a bele, jedna z nutričně nejbohatších zelenin v Oceánii. Pokud máte možnost, určitě si dopřejte tradiční pokrm lovo, vařený pod zemí s marinovaným masem, zabalený v listech tara. Země je plná divoké zvěře, mnoho druhů nikde jinde nenajdeme, jako např. 4 různé druhy netopýrů, některé ptáky a ryby. Fidži nemá žádné oficiální národní zvíře, ale leguán fidžijský je poměrně unikátní a pro zemi typický.
Ostrovy blízko středu spirály jsou velmi hornaté, nejvyšší vrch je Mount Tomanivi, dříve zvaný Mount Victoria. Je vysoký 1300 metrů a najdeme ho na Viti Levu. Jen 5 ostrovů je dostatečně velkých na to, aby na nich tekly řeky: Viti Levu, Vanua Levu, Taveuni, Ovalau a Gao. Nejdelší jsou Rewa a Sigatoka, obě na ostrově Viti Levu. Ostatní ostrovy se musí spoléhat na malé přehrady nebo dešťovou vodu. Souostroví Mamanuca se doslova přezdívá líbankové ostrovy, je totiž plné nádherných pláží a palem.
Natáčel se tu i film Trosečník. Vanua Levu je zemědělský ostrov pokrytý cukrovou třtinou a kokosovými plantážemi. Květnatý a džunglovitý ostrov Taveuni je skvělým útočištěm od ostatních ostrovů s plážemi s černým pískem. Pokud ale chcete opravdové dobrodružství, vydejte se na zřídka navštěvované východní ostrovy jako Lao či Moala, známé též jako fidžijská poslední hranice. Nebo můžete přeletět na Rotumu, kde si budete připadat jako v Polynésii, protože to technicky je v Polyné... Přechod!
DEMOGRAFIE Můžeme si povídat o plážích a džunglích, ale nakonec to jsou lidé, kterými se Fidži odlišuje. Žije tu asi 900 tisíc lidí a jde o rasově nejrozmanitější zemi v Melanésii. Asi 57 % země tvoří domorodí Fidžijci zvaní též iTaukei. Asi třetina populace jsou Indové z Indie zvaní Indofidžijci. 2 % jsou Rotumané a zbytek převážně Evropané, další Tichomořané a Číňané. Používají fidžijský dolar, řídí na levé straně silnice a používají zásuvky typu I.
Zajímavostí je, že na rozdíl od ostatních ostrovů v Pacifiku na Fidži najdeme velkou komunitu Indů. Jsou to potomci smluvních dělníků, které sem v 19. století přivezli Britové. Indofidžijci neboli Findové, jak si rádi říkají, mají velmi odlišnou kulturu od Indů z pevninské Indie. Mluví fidžijskou hindštinou, což je zvláštní mix angličtiny, tamilštiny, paňdžábštiny a urdštiny, který se vyvinul v minulém století a pro Indy je někdy nesrozumitelný.
Úředními jazyky země jsou angličtina, fidžijština a hindština. Domorodí Fidžijci jsou jedni z nejvíce fascinujících lidí na planetě. V odlehlých oblastech mají stále velký vliv stařešinové a náčelníci, kteří dohlížejí na svou komunitu. Od návštěvníků se v jejich přítomnosti vyžaduje respekt a slušné oblečení. A rozhodně žádnému z nich nesahejte na hlavu. Hlavně náčelníkovi, tohoto muže kvůli tomu zabili a snědli. No dobře, pojďme k tomu ožehavému tématu.
Ano, jejich předci kdysi praktikovali rituální kanibalismus. Proto se jim přezdívalo ostrovy kanibalů. Praktikovali ho především na nepřátelích poražených ve válce. Přiznávají to, není to něco, co by popírali. A už dávno to nedělají. Domorodí Fidžijci jsou zvláštní. Ač Melanésané, tak se chovají spíše jako Polynésané. Melanésané jsou tak trochu genetickou anomálií, protože jsou jedni z mála mimo Evropu, kterým přirozeně rostou blond vlasy.
Tento fakt je připisován genu TYRP1, který většina Melanésanů má. Blond vlasy jsou typické u dětí a v pubertě, v dospělosti potom tmavnou, až zcela zčernají. Mezi zajímavé kulturní aspekty patří tapa tkaniny, keramika, morušové rohože, vyřezávání dřeva, kánoe, zbraně, ženský seasea tanec, mužský meke wesi tanec s oštěpy a tradiční bure kalou střešní domy. A pokud budete mít štěstí, uvidíte plivání ohně a chůzi po žhavých uhlících.
Zrychlená historie: Politické neshody po vyhlášení nezávislosti, následují 4 puče, jež měly mnohdy původ v rasových rozdílech mezi Fidžijci a indickou menšinou. Hodně to souviselo i s ekonomickými rozdíly. Mnoho Indů proto Fidži opustilo. Najděte si to, na to nemáme čas! Při návštěvě Fidži často uslyšíte slovo bula, což znamená ahoj. A pamatujte si, že v jejich abecedě C zní jako th, D jako nd, B jako mb a Q i G jako ng. Tím pádem se město Nadi vyslovuje jako Nandi. A slovo beqa čteme jako mbenga.
Zapomenout nesmíme na malou Rotumu. Rotuma je trochu jako havajské Fidži, jako kdyby Fidži nebylo tropickým rájem samo o sobě. Fakticky Rotuma leží v Polynésii a lidi tu jsou razantně odlišní od zbytku Fidži. Mají vlastní kulturu, která je bližší té na Samoe a Tuvalu. Fidžijci milují ragby, toho si všimnete na první pohled. Jejich tým se dlouhodobě řadí na přední příčky, stejně jako Nový Zéland dokonce 2x vyhráli světový pohár.
Fidži, ty s Novým Zélandem teda pěkně soupeříš. Pojďme si říci více v mezinárodních vztazích. FRIENDZONE Pokud jde o přátele, Fidži má blízko k tradičnímu východu i modernímu západu. Vždy měli k blízko k sousedním ostrovům: Vanuatu, Tuvalu, Samoa a Tonga. Třeba na Tuvalu se jinak než přes Fidži ani nedostanete. Jako bývalá kolonie stále ještě mají vazby na Velkou Británii, nezávislost získali roku 1970.
Pořád jsou v Commonwealthu a inkasují jejich pomoc. Jejich nejlepšími přáteli jsou nejspíš Nový Zéland a zčásti Austrálie. Nejvíce turistů přichází právě z nich. Výrazně tak pomáhají zdejší ekonomice. Austrálie však neschvalovala puč z roku 2006 a nějakou dobu Fidži vyhrožovala sankcemi. To Fidži naštvalo, ale po čase to nechali plavat a vrátili se k popíjení na pláži. Fidži je tedy melanéská země, která se pomalu transformovala v polynéskou, ale zasekla se na půli cesty a rozhodla se, že se jí to tak líbí. A do toho přišlo pár Indů, aby to tu trošku okořenili.
Zůstaňte na příjmu. Překlad: marysol www.videacesky.cz
Komentáře (1)
Damocles (anonym)Odpovědět
08.01.2019 09:36:04
Fidžijci jsou nejmilejší lidé, které jsem kdy potkal. Za to místní indové jsou prostě indové. (hovada)