ParaguayGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:22
Počet zobrazení:4 382
Po jihovýchodní Asii z minulého týdne se dnes přeneseme na opačnou stranu světa, do země, která mezi svými latinskoamerickými sourozenci platí trochu za podivína. Jako v jediné zemi Nového světa se tu udržel jazyk původních obyvatel na docela prestižní úrovni, navíc pijí yerba maté studené a nemají ani hory, ani pořádné pralesy. Zato nás čeká třeba jihoamerická polka, tanec s lahvemi na hlavě a obrovské území neobydlené divočiny.

Přepis titulků

Dobrá, třído, jsme všichni? Argentina, Brazílie, Kolumbie? Málem jsem tě přehlédnul, El Salvadore. Kuba, Ekvádor, to jsme asi všichni. Tak jedeme na výlet. - Kde ses tu vzal ty? - Byl jsem tu celou dobu, moje jméno je na tom seznamu. Aha, ty jsi ten, co divně mluví a pije yerba maté. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby, Paraguay je asi nejdivnější, úplně opačnou zemí Latinské Ameriky.

Běloši tu mluví jazykem domorodých indiánů a jeden čas bylo nelegální manželství mezi lidmi stejné rasy. Stejné rasy! A navíc tu ženy umí balancovat na hlavě asi 10 lahví. Ale předbíháme, nejprve se musíme parazhlédnout po té zemi na mapě. POLITICKÁ GEOGRAFIE Paraguayi se někdy říká Corazón de Sudamérica neboli Srdce Jižní Ameriky, protože je tak nějak uprostřed.

Jeden department tu má jméno amerického prezidenta. Paraguay je jednou ze 2 zemí v Jižní Americe bez přístupu k moři. Hraničí s Bolívií, Argentinou, Brazílií a pobřeží neměla nikdy. Bolívie ho dřív měla a nerada o tom mluví. Paraguay tvoří 17 departmentů a hlavní a největší město Nuestra Señora Santa María de La Asunción neboli zkráceně Asunción. Tam najdete nejrušnější obchodní přístav Villetu u řeky Paraguay a také největší a nejrušnější letiště Silvia Pettirossiho.

Druhé největší město o kus na východ, příhodně pojmenované Ciudad del Este neboli Východní město, má 2. největší a poslední mezinárodní letiště, Guaraní. K tomu ještě: vidíte ty ostrovy v řece? Tam býval obrovský vodopád Guaira neboli Sete Quedas. Zatopil ho rezervoár vytvořený přehradou Itaipu, 2. největší přehradou na světě, dostavěnou roku 1982, společnou s Brazílií. Podle map se zdá, že tenhle ostrov je rozdělený mezi ně a Brazílii, ale všem je to fuk.

Možnosti transportu v Paraguayi jsou soustředěné především východně od řeky Paraguay, kde žije také přes 90 % populace. Tomu se říká oblast Paraneña, té na západě zase Gran Chaco, která patřívala Bolívii, ale nechtějí o tom mluvit. Každopádně to tvoří asi 60 % území, ale žije tu jen asi 5 % populace a protíná ji jen jedna dálnice, číslo 9, která vede do Bolívie. V departmentu Alto Paraguay žije jen asi 18 000 lidí, zatímco v hlavním městě asi půl milionu. Ačkoliv nemají přístup k moři, mají z vnitrozemských států největší námořnictvo, které především hlídá řeky.

Mnoho Paraguayců vám bude vyprávět, jak velká ta země bývala před paraguayskou válkou. Každoparadně, některé památky, které nám navrhli naši fanoušci, jsou například Národní muzeum umění Asunciónu, botanická a zoologická zahrada, etnografické a přírodovědné muzeum, tyto jezuitské misie, ulice Areguy, jeskyně Vallemí, panteon hrdinů, Palacio de los Lopéz, muzeum domu nezávislosti, metropolitní katedrála v Asunciónu, ředitelství CONEMBOL, stanice Ferrocarril a staré město Asunciónu.

A navíc docela pěkné vodopády a tenhle národní park, který nevyslovím. Ybycuí? Je to guaransky, ne španělsky. Ke kultuře se dostaneme později. Mezitím krajina. FYZICKÁ GEOGRAFIE Jak jste už nejspíš pochopili, východní část Paraguaye je zábavnější, ale to neznamená, že na západě není nic zajímavého. Paraguay leží na větší podoblasti na jihovýchodním pobřeží Jižní Ameriky, které se říká povodí Rio de La Plata, kde se slévají všechny velké řeky a ústí do Atlantiku hned vedle Buenos Aires.

Tato oblast je plošší s menšími kopečky a bez extrémních nadmořských výšek, nejvyšší bod, Cerro Peró, leží pouhých 842 m. n. m., nedaleko najdete největší jezera, Ypoá a Vera jižně od Asunciónu. Paraguay je rozdělená na 5 malých přírodních regionů. Ty rozděluje nejdelší řeka, která zemi půlí, řeka Paraguay, po které je země i pojmenovaná.

Na východě je severní vrchovina, plošina Paraná, kde jsou nejvyšší vrchy, roviny Neembucú – nejnižší část země, a na západě je Gran Chaco, celkem plochá, sušší, strašně nudná část Paraguaye, kterou tvoří hlavně farmy a ranče. Ale když pojedete do Chaco, můžete najít park Defensores del Chaco, kde je 40kilometrová bílá věc, Cerro Leon, geologická formace ve tvaru mozku, která tu zčistajasna vystupuje, a nikdo neví, jak vznikla. Většinu hranic Paraguaye tvoří řeky, Picomayo, Apa, Estrela a dvě hlavní, Parana na východě a Paraguay uprostřed.

Protože nemají pohoří, má Paraguay většinou jen dvě období. Teplé větry z Amazonie na severu přináší mokré období od října do března a chladné větry z And zase to suché od května do srpna. Protože je Paraguay tak rovinatá, nabírá ten vítr snadno na rychlosti, někdy až 160 km/h, vzácně z toho vznikají malá tornáda, ale ta spíše zasahují pampy v Brazílii a Argentině. Ta mozková hora vypadá hustě, tu určitě musíte vidět. Každoparadně, teď je čas na mé trojité espreso, takže přijde Noah a dokončí to.

- Co to...? - Noah je ještě na dovolené. - Tak teda Kaleb. - Většina území sice leží pod hranicí 300 m. n. m., ale úplně plochá není. Spousta toků a kopečků vytváří mírnou a příjemnou scenérii s krásnými vodopády a přírodními parky, kde najdete národní zvířata, psa pampového a zvonovce paraguayského. Paraguay jakožto země se středními příjmy od 80.

let finančně docela pohodlně rostla díky exportu hydroelektrické energie. A 100 % jejich elektřiny pochází z vodních zdrojů, jsou tedy jednou ze zemí s nejčistší energetikou. Ale ze všech majitelů pozemků, asi 1 % vlastní 70 % území. Většina se používá pro zemědělství a lesnictví, což tvoří asi 30 % HDP. Když se na Paraguay podíváte z vesmíru, uvidíte na západě všechny ty čtverečky. To nejsou farmy, většinou jde o oddělené pozemky pro těžbu dřeva.

Jo, je jich dost. A co vyrábí? Jsou 6. na světě ve vývozu sóji a 8. u masa. Také jsou 2. největším producentem stévie. A jsme u jídla. Jako obyvatelé země chovající dobytek Paraguayci samozřejmě milují své hovězí. Dokonce mají světový rekord z roku 2008 za největší grilovačku, kam přišlo přes 30 000 lidí. Známá jídla, která nám doporučili fanoušci z Paraguaye, jsou třeba národní jídlo sopa paraguaya, mbeju, řízek milanesa, polévka soyo, vori vori, pira Caldo, kukuřičný koláč s masem a dvě věci najdete všude, chipa, což jsou sýrové housky, a tereré, což je jako yerba maté, ale udělaný se studenou vodou a ledem.

To pochází odsud z Paraguaye od Guaraníů. Nic není tak paraguayské jako pít tereré z guampy pomocí bombilly. Jediné, co je více paraguayské, jsou sami Paraguayci. A jsme u: DEMOGRAFIE - Díky, Kalebe.

- Řekl bych, že je čas, abych se vyparaguařil. Kalebe! Jak jsme říkali, Paraguayci jsou z Latinského světa asi nejdivnější. Zaprvé mají fakt divnou historii - a taky dost podivně komunikují. - To je odvážné tvrzení. Vážně si za tím stojíš? Ano. Ale nejdřív graf. V Paraguayi žije asi 7 milionů lidí a etnicky je nejhomogennější z celé Latinské Ameriky.

Teda tak zhruba. Asi 95 % se považuje ze mestice, to znamená míšence Evropanů, většinou Španělů, a domorodých indiánů. Ale to číslo je možná zkreslené, v některý dotaznících je "bílý mestic", ať to znamená cokoliv, ale i tak naprostá většina jsou mesticové. Ale genealogové odhadují, že zhruba 40 % populace má nějaké italské kořeny, protože po nezávislosti se sem přistěhovalo mnoho Italů, tak jako do Argentiny. Jinak asi 1 % tvoří Afro-Paraguayci a zbytek tvoří další skupiny, především Evropané, jako Němci, Rusové a Poláci, nebo Východoasiaté, třeba Korejci, Japonci a Číňané, s malou menšinou domorodců, převážně Guaraníů.

Jako měnu používají guaraní, mají zásuvky typu C a jezdí vpravo. Mimo Paraguay moc Paraguayců nepotkáte, a když se dva náhodou v zahraničí potkají, vypadá to takhle: To je tak krásný den tady, řekněme třeba v Tokiu. - Zdravím, señore, odkud jste? - Zdravím, podivně vlídný cizinče, - jsem z Paraguaye. A vy? - Já jsem z Paraguaye. Jo, Paraguayci si jsou blízcí.

Jako fakt hodně. Jednou se vláda snažila zhomogenizovat společnost, jako jediná země na světě zakázali manželství lidí stejné rasy, alespoň bělochům. Stejné rasy. Jo, tohle byl dost hustej diktátor. A to neříkám subjektivně, jeho oficiální titul byl "nejvyšší a věčný diktátor Paraguaye". Každoparadně, co je pro Paraguayce tak typické? Většina z nich vám asi řekne, že guaranština. Paraguay je oficiálně bilingvní země, kde španělština a guaranština, původní domorodý jazyk, sdílí rovnocenné postavení.

Ale guaransky jich mluví plynně více. Trochu jako Nový Zéland naopak, kdyby většina lidí, co nejsou Maorové, mluvila maorštinou a angličtina by byla cizím jazykem. Tak je to v Paraguayi. Ale jak se to stalo? Když to fakt hodně zkrátím: jezuitští misionáři se to učili, aby šířili náboženství, a conquistadoři zase, aby spolu s Guaraníy mohli bojovat proti Inkům. Časem se rodily děti mesticové, ale guaranské matky opravdu chtěly, aby jejich děti tu řeč uměly.

Navíc to byla ceněná řeč, kterou Španělé respektovali. Díky ní porazili nepřátele, a tak ji nikdy moc nepotlačovali. Dnes je většina lidí buď bilingvní, nebo mluví joparštinou, směsicí guaranštiny a španělštiny. A kdo by to vysvětlil lépe než sami Paraguayci. Fanynka Marian nám napsala a nejen, že pomohla s tímhle dílem, ale navíc byla zrovna na dovolené v LA, když jsme tu epizodu natáčeli, tak jsem se zeptal, jestli mluví guaransky. Její máma to prý umí lépe, tak jsem je pozval na natáčení obě.

Marianne, proč jsi mě sem sakra zatáhla? Až přijedeme domů, potrestám tě. Omlouvám se. Paraguayce poznáte podle těchto frází: Španělsky je to normálně "mira esto", ale Paraguayci řeknou "mira un poco" - a guaransky je to: - Me'emina koa. V Latinské Americe mívají slovo vaina, co může znamenat cokoli, ale v Paraguayi říkáme to guaranské slovo, což je ma'ena. A obvykle Hannah přebírá kulturu, ale někde dostala roli, něco hraje, takže tu není.

Ale to je v pohodě, můžeme si zase zavolat Marianne. Je to tvoje země, tohle máš uvést ty, na to Hannah nepotřebujeme. Jak už jsme říkali, guaranština je rodný jazyk pro asi 7 milionů lidí v Bolívii, Paraguayi a Brazílii. Domorodých Guaraníů je ale ve skutečnosti jen asi 300 000. Dominantním náboženstvím je katolicismus, patří k němu asi 89 % obyvatel. Samozřejmě celá staletí tvořil důležitý aspekt ve formování země.

Po celé zemi jsou roztroušeny katedrály a staré jezuitské misie, dokonce v málo obydlených oblastech. Náboženské festivaly jsou také populární, například slavnost San Juan 24. 6., kdy lidé hrají tradiční hry a chodí po žhavém uhlí, nebo slavnost Virgen de Caacupe 8. 12. s poutí do svatyně ve městě. V paraguayské tradici je srpen považován za smolný měsíc a 1. 8. pije mnoho lidí carrulim, tradiční guaranský nápoj z destilované cukrové třtiny, routy a citrónu, aby odehnali nemoci a smůlu. Každý rok se v září koná třídenní Trans-Chaco Rally, tisíce kilometrů prašných cest v té obrovské pusté oblasti.

Tradiční paraguayská krajka se nazývá ñadutí... Ñandutí. Ñandutí. Ona ji dokonce vyrábí. Ñandutí, což znamená pavučina, a v červenci se koná festival ñandutí. A na závěr: stále je legální řešit spory soubojem se zbraněmi, pokud jsou oba účastníci dárci krve. Jo, duely se zbraněmi. A teď to Keith uzavře okénkem o hudbě.

V Paraguayi byla muzika vždycky útěkem od stresujícího života, ať od diktatury nebo zabití poloviny populace, prostě takové věci. Mají tři tradiční styly, energickou galopu a to, co neumím vyslovit. Paraguayská polka byla ovlivněna českými imigranty, kteří se zapojili do stylu guarania, který vymyslel tenhle chlápek v roce 1925. Tradiční nástroje spojují domorodé i španělské prvky, uvidíte tu třeba třtinové flétny nebo rumba koule.

Španělé zase přinesli španělskou kytaru a španělskou harfu, ze které se stala známá paraguayská harfa. Paraguayci jsou známí jako skvělí hráči na harfu. A rozhodně nesmíte v Paraguayi vynechat lahvový tanec neboli danza de la botella. Ženy tu tancují se sloupcem lahví na hlavě a někdy jich zvládnou vybalancovat až deset najednou. Opravdová podívaná. Asi takhle to vypadá. Takže u Paraguaye si zapamatujte polku, harfy a lahve. To je asi vše, co mám. Jo, začali jsme vydávat trička s Keithem.

Máme trička s Keithem a jsou boží! Je to tak. Díky, Keithe. Kupte si jeho tričko. Abych rozvedl to, na co Keith narazil, během paraguayské války neboli války trojité aliance se proti Paraguayi spojily tři země, a tak ztratila kolem 70 % veškeré mužské populace. Podle historiků to byla jedna z, pokud ne ta nejničivější, válka pro nějaké obyvatelstvo v novověku. To je šílená část jejich historie. A k historii vám dám i extrémně zkrácený přehled: Guaraníové, Místokrálovství Rio de La Plata, nezávislost na Španělsku, diktatura Francia, první prezident Carlos Antonio López, paraguayská válka, ztracené území, revoluce 1904, válka o Chaco, El Stronato, ústava z roku 1992, puč 2012.

A už jsme u další části, hodně zkráceného seznamu známých osobností. Tady jsou někteří lidé, které nám navrhli naši fanoušci. spousta fotbalistů jako tito. Tak vidíte, Hispánci, kteří také mluví domorodým jazykem, dávají si při tanci na hlavu lahve a u toho hrají na harfu.

Ti na párty rozhodně zazáří. Když už jsme u párty, podívejme se, s kýmžto Paraguay paří. FRIEND ZONE Na začátku její historie se Paraguay vědomě izolovala, proto si také zachovala jedinečnost. Teď už se ale baví skoro s každým. Časem se uvolnili a teď jsou součástí mnoha bilaterálních organizací jako Latinskoamerické integrační sdružení, Rio Group, Mercosur nebo Unasur. To znamená, že vychází s většinou ostatních latinskoamerických zemí, i s Bolívií podepsali smlouvu, která ukončila spor, co zbyl po válce o Chaco ve 30.

letech. Paraguay je nyní největším státem, který uznává Čínskou republiku neboli Tchaj-wan. Ten vztah má kořeny v roce 1957. Hlavy státu a jiní představitelé se pořád navštěvují a podepsali mnoho smluv o obchodu a rozvoji. Ty dvě země jsou také protinožci, jsou přímo na opačných stranách glóbu. Také Pákistán s Paraguayí posílil vztahy a sdíleli expertízu a využití zdrojů.

V Pákistánu se hodně pěstují olejniny, pšenice a bavlna a chtěli by investovat do paraguayského zemědělství, aby si vypěstovali obchodní vztah. Kvůli docela velkým komunitám, které se sem přestěhovaly na začátku 20. století, má Paraguay blízké vztahy se zeměmi střední a východní Evropy jako Polsko, Německo, Rusko a Ukrajina. Ty všechny mají ambasády, v těch komunitách často stále mluví rodným jazykem a mají příbuzné v Evropě.

Ještě na okraj, v Paraguayi žije asi 40 000 německých a ruských mennonitů, kteří tam přišli ve 20. letech a hodně přispívají k mléčnému průmyslu Paraguaye. Ale za nejlepší kamarády považují Paraguayci, se kterými jsem mluvil, Argentinu a Brazílii, ačkoliv se spolu s Uruguayí proti nim spikli a nelítostně s nimi válčili, ale překonali to a jsou si blízcí, potom už spolu nikdy neválčili. Jsou to nejen největší obchodní partneři, ale i jako lidé spolu vycházejí, mají toho hodně společného kulturně.

Paraguayci stejně jako Argentinci mají italské předky a milují grilovačky a kulturu gaučů s jejich koňmi a hudbou cumbií. Mnoho Paraguayců v Argentině také hledá lepší život. Do Brazílie nejen nejvíce vyváží, mnoho lidí na východě Paraguaye mluví portugalsky a Brazílie byla důležitá také pro rozvoj a investice v Paraguayi. Přehrada Itaipu byla zásadní a je asi největším pojítkem těch dvou. Sice se občas hádají, ale nakonec budou Paraguay a Brazílie vždycky dobří kamarádi.

Pokud chcete vidět zemi, kde je to naopak, kde domorodá řeč ovládla řeč kolonistů, kde lidé tančí s lahvemi na hlavě a přitom pijí studený čaj z býčího rohu, přijeďte do Paraguaye. A než to ukončíme, pojďte sem, Marianne a Sarah, děkuji vám, že jste byly v té epizodě. Chcete na závěr něco říct Paraguayi? Děkujeme, že jsi nás pozval do své show. - Do toho, Paraguayi. - Přesně tak. Počkejte si, příště bude Peru.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář