PanamaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:30
Počet zobrazení:4 298
Panama je mostem mezi kontinenty a je známá především Panamským průplavem. Ta úzká šíje, kterou se jednou snažili kolonizovat i Skotové, skrývá však mnohem více než jen vodní cestu spojující Pacifik a Atlantik.

Přepis titulků

V latinskoamerickém světě je to s Panamou tak: - No tak, Panamo! - Hm, co? No, máme tady středoamerickou slezinu, pojď se bavit, co děláš tak sama vzadu? Ne, v pohodě. Já tak nějak nepatřím k vám. No tak, Kostariko, ty jsi v pohodě, vykašlem se na ně. Ale já k nim tak nějak patřím. - Hanba! - Jsem těhotná! - On je otcem!

- Tomu nevěřím! - Hodně štěstí! - Proč! A tak to je. Teda bez těch martini. Bydlel jsem s Guatemalcema, nikdy nic takovýho nepili. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Panama! Země, která spojuje sever a jih, brána mezi dvěma světy a dvěma oceány. Ten kousíček pevniny hrál a stále hraje velkou roli na celé západní polokouli.

To není špatné. Tak se podíváme na mapu. POLITICKÁ GEOGRAFIE Panama má o sobě úsloví. "Puente del mundo, corazón del universo" neboli "most světa, srdce vesmíru". A má pro to dobrý důvod. Panama je ta úzká šíje, která spojuje Severní a Jižní Ameriku, připojená na konec Kostariky a začátek Kolumbie. Na východě má pobřeží u Karibského moře a Atlantiku a na západě u Pacifiku. Díky jejímu zakřivení je to jediná země, kde můžete vidět jak východ slunce u Pacifiku, tak západ slunce u Atlantiku.

V nejužším bodě má jen asi 48 km. Je zajímavě rozdělená na 10 provincií, 3 oblasti původních obyvatel a 2 indiánské obce v těch provinciích. K tomu se dostaneme. U pobřeží mají asi 1500 ostrovů, mezi nimi i největší ve Střední Americe, ostrov Coiba u jihozápadního pobřeží. Hlavním městem je Panama City, kde žije asi polovina obyvatel a kde je největší letiště, Tocumen International, na východním okraji města. Druhé největší je Bocas del Toro na oblíbeném turistickém ostrově.

Zbylá letiště jsou spíše menší, regionální. Velká část ekonomiky se točí kolem Panamského průplavu, který zbudovali Američané pro nákladní i osobní lodě. Největší přístavy jsou Balboa v Panama City, který je přes ten průplav spojený s přístavem Colon na severu země. Podél průplavu vede železnice, druhá nejdůležitější trasa po průplavu, kterou také postavili Američané a která průplavu asi o 50 let předcházela. Jinak je v Panamě useknutá ta známá dálnice Panamericana.

Kdo chce projet po nejdelší silnici světa do Kolumbie, bude mít smůlu. V této oblasti bažinatého lesa zvané Darien jsou všechny cesty přerušené na asi 100 km. Ten samotný les funguje jako hranice s Kolumbií, nemají tu žádnou demarkační čáru. Nejdál se dostanete do města Yaviza a odtamtud už jen hodně štěstí. Většina lidí jede do Kolumbie lodí. Dvě zajímavosti: Americká společnost stavebních inženýrů označila ten průplav za jeden ze 7 divů moderního světa a nějakou dobu byl považován za území USA, až v roce 1999 byl vrácen Panamě.

Panama je po Hongkongu 2. největší bezcelní oblast na světě. Taky jednou chtěli Panamu kolonizovat Skotové, ale výrazně se přepočítali ve velikosti hor a horka... Ptal jsem se fanoušků, jaké jsou nejvýznamnější památky hodné zhlédnutí při návštěvě. Patří k nim například: Casco viejo a zlatý oltář kostela San José, muzeum panamského průplavu, Cinta Costera, ve městečku Boquete mají prý nejlepší kávu, muzeum biodiverzity, ostrovy Coiba a Cebaco, horké prameny v Anton Valley, domorodé vesnice kmene Emberů, pevnost San Lorenzo, hráz Plaza de Francia, vesnice z plastových lahví a trh s mořskými plody.

To je asi všechno. Mohli jsme zmínit také ty šílené vodopády nebo lesy, co tady mají. Dokonce mají les s hranatými stromy. Ale to je přírodní bohatství, takže se musíme přesunout k: FYZICKÁ GEOGRAFIE Panama je jednou ze zemí, které respektují přírodu.

Měli s ní štěstí, tak proč ji ničit. Vlastně leží na své vlastní malinké desce, která se jmenuje Panamská a je nacpaná mezi desky Cocos, Nazca a tu Karibskou. Tím pádem je občas zasáhne zemětřesení, ale sopek tam moc nemají. Nejvyšší bod ale sopka je, Volcano Baru, ale už stovky let nevybuchla. Patří k nejdelšímu pohoří Panamy Tabasara. Na východě potom najdete pohoří San Blas, Sapo a Darien, které se táhne až do Kolumbie.

Jen o kousek dál východně najdete největší jezero, uměle vytvořenou nádrž Gatun, která vznikla za přehradou Gatun na řece Chagres. Ta nádrž pomáhá s přesunem lodí na cestě průplavem. Nejdelší řeka je o kus východněji, je to Chucunaque, která teče na jih do neprozkoumaných lesů Darienu. Země má 3 hlavní zálivy, Mosquito Gulf na severu a poloostrov Azuero rozděluje Gulf of Chiriqui a Panamský záliv.

Panama tedy vypadá jako ohnuté kladivo. Spousta přírody a její krajinné útvary nabízí Panamě i jiné výhody než jenom průplav. A s tím je čas na trojité espresso, což znamená, že je čas na Noaha. Tak jdeme na to. Panama v poslední dekádách zažila velký boom ve stavbě a obchodu a přistěhovalo se sem mnoho cizinců. Mají 12 z 15 nejvyšších mrakodrapů Latinské Ameriky. - Ale nejvyšší mám stejně já. - Zatím. Nejenže jsou jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v té oblasti, navíc jsou oblíbeným cílem důchodců.

Proto také moc Panamců neopouští svou zemi, je docela stabilní a nabízí jim více příležitostí než jejich sousedi. Většinu ekonomické činnosti, asi 80 %, tu tvoří služby a už jen průplav velmi vydělává, především díky mýtnému. Málem jsem řekl pitnému. Mýtné závisí na velikosti, nákladu a druhu lodi, která projíždí. Nejvyšší clo bylo 376 000 dolarů, když projížděla norská výletní loď.

Zemědělství tvoří jen asi 7 % HDP, nejvíce se pěstuje káva, banány, cukrová třtina a kokosy. Žije tu asi 1 000 druhů ptáků včetně národního zvířete, harpyje pralesní, a také stovky druhů savců od mravenečníka velkého po lenochoda. Přes třetinu území tvoří národní parky, které těm druhům pomáhají přežít. Dokonce mají super želví útulek, který vede tenhle pán. A navrch mívají asi 9 měsíců dešťů. Proto bylo tak těžké postavit ten průplav, byl neustále zaplavený, lidé umírali...

Nicméně, jídlo! Mezi jídla, která nám doporučili naši fanoušci z Panamy, patří například: bollo, carimañola, tortilly po panamsku, ropa vieja, bienmesabe, smažená ryba jako pargo frito s patacones, saus? Saus. Viděli jste Epic Meal Time? Tam tak vyslovují slovo sauce. A národní jídlo sancocho. Když se lépe podíváte, zjistíte, že někdy mají ta jídla karibský styl.

A tady to začne být zajímavé, protože teď budeme mluvit o lidech, a to v: DEMOGRAFIE Díky, Noahu. Panama se vymyká oproti zbytku Latinské Ameriky, protože se neztotožňuje ani se Střední, ani s Jižní Amerikou. Nikdy nepatřili do Federativní republiky Střední Ameriky a bojovali za odtržení od Kolumbie, když to byla Velká Kolumbie. Takže chtěli prostě odstup ode všech. Každopádně tu žijí asi 4 miliony lidí a je to nejméně zalidněná země Střední Ameriky.

Asi 65 % populace tvoří mesticové, to jsou míšenci mezi indiány a Evropany. Asi 13 % jsou domorodí indiáni, mezi největší skupiny patří Ngabe, Kuna a Embera, asi 16 % jsou aspoň zčásti černoši a zbylých asi 6 % jsou bílí Panamci. Jako měnu používají americký dolar, ale mají mince balboa, mají zásuvky typu A a B a jezdí vpravo. V prvním segmentu jsme zmínili, že tu mají 3 domorodé oblasti a 2 domorodé obce. Ty oblasti jsou vyhrazené pro původní obyvatele Panamy, mají tu jedno z nejvyšších zastoupení na obyvatele v Americe hned po Bolívii a Guatemale.

Ty skupiny stále žijí v tradičních komunitách s různým stupněm modernizace. Španělština je úřední řečí, ačkoliv mají své vlastní nářečí. Naši fanoušci nám to teď vysvětlí. Ahoj všichni, jmenuji se Alma. V Panamě rádi mícháme angličtinu a španělštinu. Třeba "Qué xopa?" pro "Jak se máš?". Také se používá hodně anglických slov jako "fren" nebo "priti". Můžete třeba říct: Někteří vám řeknou, když jste hezky oblečení, - že jste "chaniao" od slova "shiny".

- Mnoho výrazů také popisuje smutek nebo zklamání. Například: Děkuji! Ale tak jako v Kostarice, i tady uslyšíte angličtinu, především mezi mladšími lidmi a ve městech. Panamci mají z Latinské Ameriky asi nejlepší znalosti angličtiny. A to souvisí s tím, že USA tak nějak... No prostě... - Nebylo by super postavit průplav?

- No tak, no tak! Možná později. Chtěl jsem to zkusit, ale je to nemožné. Ty hory jsou moc vysoké a moc prší. Já to zkusím! Dost lidí umřelo a pořád nám to kazí déšť. Já to vzdávám. - Panamo, teď patříš k nám. - Můžeme konečně postavit ten průplav? - Nejspíš ne. - Děláte si srandu? Panamo, tady USA. Bum, 1903. Chci tě poprosit, jestli mi dáš právo na průplav v samostatné zóně a rozdělíme se.

- Tos mě jako pozval na vynucené rande? - Jo, to dělám pořád, ale za pár desetiletí se rozejdeme a ještě mi poděkuješ. A tak nějak se naučili Panamci anglicky. Ale co to znamená být Panamcem? K té otázce patří dlouhá historie. I s tou malou populací je Panama velmi různorodá. Když to zkrátím, mají Hispánce, černochy a indiány, kteří všichni přispívají k té kultuře. S rychlým přehledem kultury přichází náhodná Hannah. - Ty tu ještě pořád jsi?

- Manželství. Asi jsme na to zase dva. V Panamě tvoří černé komunity potomci buď otroků přivezených v 16. století, nebo afro-antilských obyvatel, kteří se přistěhovali z Jamajky, Barbadosu a Trinidadu za prací na železnici ve 40. letech. Od té doby hráli významnou roli ve společnosti a přispěli k její identitě věcmi jako je hudba a umění. Mnoho z nich se i proslavilo - včetně princezny Angely Lichtenštejnské. - Domorodou komunitu tvoří mnoho skupin a kmenů, ale asi polovinu tvoří tyto dvě skupiny.

Lidé kmenů Kuna a Embera-Wounaan jsou velmi známí - svými barevnými látkami a rituály. - Většina těch lidí žije v těch 3 domorodých oblastech a 2 domorodých obcích. Mají vlastní jazyky, obydlí a životní styl odlišný od zbytku Panamy. Když budete mít štěstí, uvidíte léčebný rituál Nuchukuna - s dřevěnými figurkami kmene Kuna. - A sošky ze slonovníku kmene Embera jsou vysoce ceněné. Je to totiž udržitelná náhražka slonoviny. Kmen Ngöbe má hru zvanou Balseria, vláda ji vlastně zakázala, ale musíte v ní házet protivníkovi na nohy klacky, dokud se nevzdá.

Au. Klobouky zvané panama nejsou odsud, jsou z Ekvádoru. Oblíbeným sportem je baseball, ale fotbal byl vždy na druhém místě. Dokonce byli tak nadšení, že... Gratuluju, Panamo, dostala ses do FIFY. Jo! Dlužím ti to, kámo, pomohl jsi mi s tím. Asi bych ti z vděčnosti měla dát provincii Chiriquí. - Víš, hodilo by se mi...

- Zapomeň na to. Říká se, že jen asi 30 dní v roce není žádná národní slavnost - v žádné provincii. - Panamci milují párty. S hudbou. To znamená Keithovu část o hudbě. - Co máš proti Keithovi? - Všechno! Sice v Panamě najdete všechny žánry, ale zajímavé je, jak se smísily vlivy všech jejích obyvatel. Zaprvé tam vždycky budou mít nějaké karibské podtóny. Reggae, salsa, ska, calypso a dancehall, to tu mají už od 20.

století. Ale cumbia a salsa byly první volba. Tohle je asi nejznámější panamský hudebník hrající salsu. Lidová hudba zvaná tipico je u hudebníků jako těchto oblíbená. A tanec tamborito s kostýmy tu také najdete, hlavně na oslavách. Sice se říká, že reggaeton byl vynalezený v Portoriku, ale reggae en español, tedy španělské reggae, pochází z Panamy. Podle mnohých je to předek reggaetonu, proslavili se v něm hlavně tito umělci. - Díky, já jsem Keith. - Díky, Keithe. A teď uzavřeme tuto část jako vždy velmi zkrácenou historií a celebritami.

Indiáni, kolonizace, nezávislost, připojení k Velké Kolumbii, Francouzi nepostavili průplav, přišli Američané a zabránili Kolumbijcům zabránit panamskému povstání, nezávislost, postavení průplavu, spory s Američany po stavbě, Torrijos a Carter se dohodnou na opuštění průplavu, Torrijos zemřel při pádu letadla, diktatura Noriega, Guillermo Endara vyhraje volby, Noriega to ale nepřijal, invaze USA na odstranění Noriega, demokraticky volení prezidenti, růst ekonomiky a jsme u dneška.

Ze známých lidí nám fanoušci navrhli: Justine Pasek, Miss Universe 2002, všichni tito sportovci, fakt spousta, všichni tito hudebníci, je jich hodně. K "Zóňanům", lidem narozeným v americké zóně kolem průplavu, patří: Ano, i Hulk Hogan... Spousta spisovatelů jako tito a samozřejmě dlouhatánský seznam slavných politiků, třeba tito. Mohli jsme mluvit o tolika věcech, ale nemáme moc času.

Jestli jsem něco vynechal, napište to do komentářů. A jinak finišujeme se segmentem: FRIEND ZONE Jak už teď asi tušíte, Panama je diplomaticky v jedinečné situaci. Mnoho Latinoameričanů je považuje za ty, které ovlivňovali Američané, a za ty rychle rostoucí s mrakodrapy nebo za ty, o kterých neví, co si myslet, ale vlastně jim věří. Jako země, která spojuje dva kontinenty a navíc má vztahy s Karibikem, si Panama povídá se spoustou lidí.

Černošské komunity mají často vztahy s karibskými ostrovy Jamajkou, Barbadosem a Trinidadem a Tobagem. Jejich předkové se odsud v 19. století přistěhovali a sehráli velkou roli ve stavbě průplavu. Často tam mají nadále rodinu a cestují tam. Jako bývalý kolonizátor má s nimi Španělsko dále blízký vztah a mnoho Španělů sem rádo jezdí a stěhuje se, třeba i na důchod, kvůli uvolněné atmosféře. USA je milují i nenávidí.

Na společensko-politické úrovni a v ekonomice hrály zásadní roli ve vývoji dnešní Panamy, nejen téměř stoletou okupací průplavu, ale i stavbou infrastruktury jako silnic a železnic. Noriega to dost zamotal a Američané často zakročují, ať to Panamci chtějí, nebo ne. Přesto se sem rádi stěhují na důchod a je to jednoduché díky společné měně a znalostech angličtiny. Mnoho Panamců má také rodinu v USA. Za nejbližší přátele prý ale většina Panamců považuje Kostariku nebo Kolumbii.

S Kolumbií mají společnou historii, jednou se k ní dobrovolně přidali, stali se departmentem Velké Kolumbie, ačkoliv se nakonec rozpadli, ale vztahy udržovali. Rádi se navštěvují a stěhují, berou se, milují kolumbijské telenovely, kulturu a jídlo. Ze Střední Ameriky je ale nejlepší kamarád Kostarika. Je velmi neutrální a hraje na jistotu, to se Panamě líbí. Nehádají se, a když potřebují podporu, Kostarika tam pro ně vždy bude. Panama vskutku ztělesňuje most mezi dvěma světy. Je různorodá, rychle rostoucí, mluví anglicky a je latinskoamerickou zemí s nádechem Singapuru.

Uvidíme, kam ten most povede v budoucnu. Počkejte si, příště bude Papua-Nová Guinea. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To si zaslouží 5 hvězd za tu práci, jak tvůrce tak překladatele !

11

Odpovědět

Blížíme se ke Slovensku

41

Odpovědět

To sa tu niekto snazi sabotovat hodnotenia vsetkych videi?

22