ÁzerbájdžánGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:5 680

Víte, kde najdete největší KFC na světě? No přece v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu, který v dnešním díle Geography Now! Barby rozebírá.

Poznámka:
Předchozí tři díly mají na YouTube české titulky, takže je překládat nebudeme. Pokud se na ně chcete podívat, najdete je zde: Arménie, Austrálie, Rakousko.

Přepis titulků

Konečně jsme se dostali k poslední zemi na A. A zabralo to jenom, já nevím, asi tři měsíce? Jdeme na to, Ázerbájdžán. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, já jsem Paul Barbato, víte jak to chodí, pojďme si rozebrat vlajku. Vlajka Ázerbájdžánu je trojbarevný prapor s modrou, červenou a zelenou, s bílým půlměsícem a hvězdou uprostřed. Modrá představuje turecké dědictví lidí, červená pokrok a sociální demokracii a zelená islámskou kulturu.

Asi si myslíte, že půlměsíc znamená islám, a taky že v podstatě ano. Nicméně Azerové a Turci vám řeknou, že symbol pochází od Turků, a ne od Arabů, takže by mohl představovat i turecké dědictví. A osmicípá hvězda podle některých symbolizuje osm kmenů: Dumbuli, Kizilbaš, atd. Ale doopravdy symbolizuje osm písmen slova Ázerbájdžán napsaných v arabštině, i když v Ázerbájdžánu používají latinku.

Jdeme dál. POLITICKÁ GEOGRAFIE Pokud se podíváte na ázerbájdžánskou hranici, vypadá jako šílený letící pták, kterému padá velké pero. Nachází se v centrální kavkazské části Eurasie a sousedí s pěti zeměmi. Vypadá to, že jen se čtyřmi, ale k tomuhle se ještě vrátíme. Na východě leží Kaspické moře. Hlavním městem je Baku hned na pobřeží Kaspiku.

Země je rozdělena do devíti oblastí a jednu zajímavou autonomní republiku, o tom budeme brzy mluvit. Jak jsme se zmínili ve videu o Arménii o Náhorním Karabachu, a jak je tam hodně napětí a střetů. Za prvé, před Azery to nenazývejte republikou, naštvou se na vás. Náhorní Karabach není uznáván jako samostatný stát žádnou zemí a je oficiálně považován za součást Ázerbájdžánu. I když se té oblasti Azerové vyhýbají.

V arménském videu jsem mluvil o arménské genocidě, což podráždilo diváky z Ázerbájdžánu a Turecka. Tak by asi bylo fér, kdybych mluvil o ázerbájdžánském úhlu pohledu. Azerové zmiňují Masakr v Chodžale, kdy byly stovky Azerů napadeny Arménskými vojáky. Udává se, že v průběhu masakru zemřelo asi 300–600 lidí. Obě strany se v průběhu konfliktu napadaly. Jdu dál, než to bude ještě nepříjemnější. Pak je tady podivná oddělená exkláva známá jako Nachičevanská autonomní republika, je na západě a sousedí s Arménií a Tureckem.

Mimochodem Nachičevanská autonomní republika není oddělená země, je část Ázerbájdžánu, nechtějí se oddělit. Víte, jak jsem vám ve videu o Arménii říkal o tom, že na Araratu prý přistál Noe? Tak Nachičevanská autonomní republika se považuje za oblast, kde Noemova rodina žila. Tato oblast je jediná část Ázerbájdžánu, která má přístup do Turecka skrz úzkou, asi 8kilometrovou hranici kolem řeky Araks. Pokud se někdo z Nachičevanu chce dostat do zbytku Ázerbájdžánu po cestě, musí kvůli blokádě překročit hranici do Íránu a jet po 12.

dálnici, která kopíruje řeku Araks, až k nejbližšímu přejezdu u Mil-Muganské nádrže 50 kilometrů od hranice s Arménií. Asi uhodnete proč. A jak také uhodnete, území Nachičevanu je další oblastí neshod mezi Ázerbájdžánem a, uhodli jste, Arménií. I když Arménie nebojuje za vlastnictví Nachičevanu, tohle říkají jednotlivé země: "Nachičevane, přestaň ničit všechny arménské památky v oblasti Nachičevanu, abys vymazal všechnu arménskou kulturu v tomto okolí."

"Tato tvrzení jsou pouze arménská propaganda, která není založená na hmatatelných důkazech, a navíc to ani není arménské, je to kavkazsko-albánské." "Já to poženu k evropskému soudu!" "Do toho!" Neříkám, kdo má pravdu, jen říkám, co říkají oni. Jdeme zpátky k Baku, ano? Nachází se na Apšeronském poloostrově nebo ptačím zobáku Ázerbájdžánu, který trčí do Kaspiku.

Hlavní město Baku není pouze největší město a nejlepší přístav u Kaspického moře, ale je to i dechberoucí, krásný a architektonický div se světově proslulými Plamennými věžemi dostavěnými roku 2012. Také si pamatujte, že Baku má největší KFC na světě. Ázerbájdžán byl první, většinově muslimský, demokratický, necírkevní stát na světě. Byl také první většinově muslimský stát s divadly, operami a moderními vysokými školami.

Nicméně se Ázerbájdžán stále drží svých historických artefaktů a míst, jako je třeba slavná Panenská věž a ještě více okouzlující podvodní hrad Sabayil, známý jako Atlantida Kaspiku. Abychom opravdu pochopili, jak tato země funguje, musíme si promluvit o... FYZICKÁ GEOGRAFIE Tady se to trošku zamotá, protože krajina Ázerbájdžánu má pár es v rukávu. Země je asi z poloviny hornatá, Kavkaz dominuje severu a západu země a Talyšské hory jihu v oblasti Lankaranu.

Se severskými větry, které dují na Kavkaz, a mírným efektem Kaspického moře se může klima v různých částech země drasticky odlišovat. Ázerbájdžán má fenomén zvláštního terénu, díky kterému má chladné alpské hory hned vedle suchých, subtropických oblastí hned vedle pobřeží. V nich můžete najít pomerančové a citrónové háje a čajové plantáže, které potřebují teplejší klima. Mimochodem, Azerové milují čaj, jsou jím posedlí. Dokonce čaji vvěnovali několik monumentů.

Asi nejzajímavější je gobustánká oblast jižně od Baku. Jeden ze světově proslulých typů krajiny v Ázerbájdžánu jsou asi bahenní sopky. Asi polovina všech bahenních sopek světa se nachází v Gobustánu. Další hustá věc je, že Ázerbájdžán je bohatý na zemní plyn a ropu, které tvoří asi 80 % jejich ekonomiky. A kvůli tomu Ázerbájdžán v průběhu času vytvořil neuvěřitelně složitý, spletitý, a přesto překvapivě okouzlující systém kůlů, trubek a cestiček, které spojují ropné nádrže ve středu Kaspiku.

Roku 1949 postavil Ázerbájdžán první ropnou mořskou plošinu na světě v Neft Daşları. Když už mluvíme o zemích na světě s ropným vývojem, pojďme mluvit o... DEMOGRAFIE Pouze několik lidí ví, kdo jsou Azerové, odkud pochází a jak se vůbec vyslovuje "Ázerbájdžán". O tom budeme mluvit za chvíli, Ázerbájdžán má kolem 9,5 milionu obyvatel, což je skoro stejně jako Švédsko. Etnicky je vcelku homogenní s 91 % lidí, kteří se identifikují jako Azerové. Zbylých 9 % pochází ze spousty dalších národností a skupin lidí, nejvíce je Rusů, Lezginů, Talyšů a věřte tomu, nebo ne, Arménů.

To spíše souvisí s Armény žijícími v oblasti Náhorního Karabachu, protože je téměř nemožné, nebo neskutečně výjimečné, najít Armény žijící jinde v Ázerbájdžánu. Ale kdo jsou Azerové? Někteří vám řeknou, že jsou potomci Peršanů, jiní že kavkazských Albánců, nepleťte si je s moderními Albánci, to je něco úplně jiného. Obecně se souhlasí, že Azerové jsou Turkové.

Nepleťte si je s Turky z Turecka, i když jsou velmi blízcí bratranci. Ve světě geografické sociologie zní hodně věcí jako jiné věci, ale nejsou to ty samé věci jako tamty věci. To znamená, že ázerbájdžánština je hodně podobná turečtině a lidé mohou mezi oběma zeměmi cestovat a jakžtakž se domluví. Jako španělština a portugalština. Zajímavé je, že Ázerbájdžán má jako jeden z mála státu na světě většinu šíitů. Také mají velmi zajímavou kulturu, většina lidí se identifikuje spíše jako kulturně muslimských než důsledně, pobožně muslimských.

Tento druh sociální soudržnosti prostupuje obyvatelstvem země, protože je očividně necírkevní ve způsobu, jakým funguje. Ženy mohou nosit cokoliv chtějí, nemusí nosit hijáby a burky a je zde náboženská svoboda. Dobře, jdeme dál. FRIEND ZONE Abych to zjednodušil, Ázerbájdžán má dlouhou historii přátel a také překvapivé nováčky, se kterými si prostě sedl.

Dnes má Ázerbájdžán diplomatické styky s více jak 160 zeměmi, především v Evropě a Asii. Nejbližší sousedé Ázerbájdžánu na severu a jihu, Gruzie a Írán, měli s Ázerbájdžánem přátelské vztahy, mají otevřené hranice a obchodní dohody. S Ruskem je to taková střelba naslepo. Jako bývalý sovětský stát má Ázerbájdžán "vztahy" s Ruskem a pracují na diplomacii a partnerství.

Nicméně většina Azerů tyto vztahy s Ruskem neschvaluje, hlavně protože více podporuje Arménii v konfliktu o Náhorní Karabach. A dokonce se zúčastnil bojů jako masakr v Chodžale. Pákistán je taková fanynka Ázerbájdžánu. Pákistán fandí Ázerbájdžánu a je na jejich straně v konfliktu o Náhorní Karabach. Dokonce zašel tak daleko, že neuznal Arménii jako stát. Zvláštní je, že Ázerbájdžán je jedna z mála zemi s muslimskou většinou, která vychází docela dobře s Izraelem.

Dodává Izraeli pohonné hmoty a on jim zemědělskou a technologickou pomoc. Židovská komunita žije v Ázerbájdžánu pokojně už více jak 1 500 let. Pronásledování bylo židům v Ázerbájdžánu v podstatě neznámé a byl bezpečným útočištěm pro židy utíkající před holokaustem. A konečně se dostáváme k Turecku. Turecko, jak jste asi uhodli, je bez pochyb nejlepší přítel Ázerbájdžánu. Navzdory sunnitským a šíitsým rozdílům, mají nejtěsnější vazby v kultuře, jazyce i diplomacii.

Turecko také podporuje Ázerbájdžán ve všech hádkách a konfliktech jako pyšný starší bratr. Existuje i rčení, podle kterého jsou to dvě země, ale jeden národ. Když to shrnu, zaručuji vám, že Ázerbájdžán je unikát. Je to země s většinou šíitů, a přesto necírkevní stát, kde se pije víno, vychází s Izraelem a má bahenní sopky. Co? Zůstaňte na příjmu, naše první země na B, Bahamy, přijde příště.

Ahoj, lidi, jen chci rychle poděkovat Azerům, kteří odebírají tento kanál, za pomoc s tímto videem. Někteří jste zmíněni v titulcích. Dalším státem jsou Bahamy, pokud jste z Baham, napište mi na geography@gmail.com Uděláme další video. Odebírejte tento kanál, klikněte na krabičku, kde jsem, snad máte dobrý den. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč nepoužívá autor přiléhavý název Turkiti a turkický národ?

10

Odpovědět

Proč byla vynechaná Arménie?

14

Odpovědět

Má na YouTube české titulky :D

60