BěloruskoGeography Now!
57
V dnešním díle Geography Now! nám Barby představí Bělorusko.
Přepis titulků
Nezáleží na tom, jak moc
rusky tihle lidé mluví. Nikdy je nenazývejte Rusy. Je čas učit se zeměpis – teď! Bělorusko, země, kde vám lidé řeknou:
"Neříkejte nám Rusové," v ruštině. Ale nejdřív, však víte,
si rozebereme vlajku. Vlajka má dva pruhy, červený,
který zabírá dvě třetiny horní strany, a zelený v dolní třetině a bílý
vzor rušnyk na levé straně. Podle Alexandra Lukašenka, prezidenta
od roku 1994, kdy byla vlajka vytvořena, představuje červená svobodu
a oběť předků národa.
Zelená symbolizuje život. A vzor rušnyk má význam spíše kulturní než symbolický. Vzory rušnyku jsou používány v běloruském oblečení a tkaných materiálech, některé rušnyky mají skryté významy, ale ten na vlajce ho nemá. Ale víte, co je oficiální? Hranice Běloruska. A přechod. POLITICKÁ GEOGRAFIE Tady začíná sranda, abyste pochopili běloruské hranice, tak se musíte podívat zblízka a najít zvláštnosti, které vyčnívají.
Bělorusko se nachází ve východní Evropě, je pevninské, obklopené pěti státy. Ruskem, Ukrajinou, Polskem, Litvou a Lotyšskem. Země se dělí na šest částí, tahle se jmenuje Brest. A jeden speciální správní obvod Minsk, hlavní město. Dostat se do Běloruska je celkem snadné pro všechny sousední národy, existují různé cesty a vlaky, které sem vedou z míst jako Polsko, Rusko nebo Litva.
Nicméně pohraniční strážní mají pravomoc nevpustit do země nikoho, kdo se jim nezdá, a nemají problém poslat je zpátky. Pokud nejste z východní Evropy, tak byste mohli mít problém se do země dostat, a proto je Bělorusko jedním z nejméně navštěvovaných států Evropy. Když to zkrátím, pokud nejste z východní Evropy, nemluvíte rusky nebo bělorusky, nebo nemáte ruského nebo běloruského přítele, který se za vás zaručí, tak byste mohli mít problémy dostat se tam. A může vás to hodně stát.
Bělorusko miluje návštěvy, jen je vůči všem trošku podezřívavé. Hranice jsou zvláštní, i když je tu hodně řek a jezer, jenom málo z nich určuje hranice Běloruska. Jasně, jsou tu hranice s krátkými řekami jako řeka Katra u Litvy a řeka Dněpr na jihu Ukrajiny. Ale většinu hranic představují svévolně nakreslené čáry umístěné nad zemí, kde jsou vysekané stromy a keře, aby ukázaly okraje území. Některé hranice jsou divné, třeba na severu máte vlakovou stanici Adutiškis rozdělenou mezi Litvu a Bělorusko.
Když pojedete míli na východ, budete v Bělorusku, když na západ, budete v Litvě. Také existuje rozdělený ostrov mezi Běloruskem a Litvou na jezeře Riču. Dva ostrovy a dva poloostrovy na jezeře Drysvjaty. Snažím se vyslovit tato slovanská a baltská slova, mějte strpení. Ani nebudeme řešit, jak Litva řekla: "Hele, prostě si od vás vezmu tenhle národní park Dieveniškės, i když na něj dosáhnu jen úzkou cestičkou."
Nejdivnější je asi ruská enkláva na jihu u hranice s Ukrajinou Medvežje-Saňkovo. Tohle místo patřilo a technicky vzato stále patří Rusku a je pod ním stará ruská vojenská základna. Nicméně toto místo – základna i dvě města v okolí – je opuštěné a prázdné. Ptáte se proč? Kvůli Černobylu. V roce 1986 ovlivnila černobylská nukleární katastrofa Bělorusko víc než Ukrajinu. Dodnes je velká část jižní hranice s Ukrajinou úplně opuštěná kvůli radioaktivnímu spadu, který tam pořád zůstává.
Protože tu nejsou žádné hraniční přechody, je to tu notoricky známé po celém Bělorusku jako místo, kam chodí několik pitomých a zoufalých lidí, aby pašovali věci přes hranice. S nebezpečím, že se otráví radiací. Hele chlape, mám tu věc, co jsi chtěl. Je to vlastně celkem smutné, protože je to tu vážně krásné s bujnými lesy a zelenými pastvinami...
Než o tom budu mluvit, tak musím ukázat přechod. FYZICKÁ GEOGRAFIE Perfektní! Jak jsem říkal, jih Běloruska je velmi zelený a bujný, velká část země byla před Černobylem používaná na farmaření a zemědělství. Nicméně teď je bohužel zanedbaná. "Díky moc, Ukrajino, tu zemi jsme mohli použít na jídlo a tak." Asi 70 % radiace z Černobylu šlo do Běloruska a asi pětina země byla ovlivněna spadem.
Proto je teď Bělorusko o hodně víc urbanizované, než bylo před 80. léty. Hodně lidí bylo přemístěno a evakuováno z oblasti, aby uniklo nebezpečí. Nyní se za pomoci OSN a jiných organizací snaží bojovat se spadem césiovými pojidly a semeny řepky olejné. Semena řepky olejné jsou známá tím, že pohlcují izotop cesium-137. Je to jeden z mála projektů podporovaných Západem v Bělorusku, většinou se vyhýbají čemukoliv za Polskem. Jinak je krajina většinou plochá, je to vnitrozemský stát bez přístupu k moři, ale s dostatkem vody díky množství řek a jezer.
Asi 40 % půdy je zalesněno, některé části jsou podmanivě krásné, třeba Bělověžský prales na západě u Polska, jedno z mála míst, kde najdete vzácného zubra evropského. Nejoblíbenější zvíře Běloruska, které je i ve znaku, a je to maskot různých hokejových týmů. Nejčastějším zdrojem v Bělorusku je rašelina. Zrovna jsem zjistil, že je to tabulkovitá shnilá vegetace, která se dá používat jako hnojivo a palivo.
Nevím, nejsem rašelinář. Bělorusko se nachází v přechodné zóně mezi kontinentálním a mořským klimatem. Takže počasí je někdy docela nevyzpytatelné. Léta jsou většinou pod pokojovou teplotou, kolem 18 stupňů Celsia, takže asi neuvidíte bikiny ani slipové plavky, ale víte, koho uvidíte? DEMOGRAFIE Tohle bude asi nejzajímavější část videa.
Bělorusové jsou ti, díky kterým tato záhadná země vyčnívá. Bělorusko má asi 9,5 milliónů obyvatel, asi 84 % se identifikuje jako Bělorusové. Zvláštní je, že i když se přes 80 % lidí považuje za Bělorusy, pouze malá část těchto lidí mluví bělorusky. Ano, Bělorusko má svůj vlastní jazyk. Běloruština je taková směsice mezi polštinou a ruštinou. A je asi z poloviny odvozená z ruštiny. Pokud bude Bělorus mluvit s Rusem bělorusky, tak Rus porozumí podstatě toho, co chtěl Bělorus říct, ale bude mít problémy s podrobnostmi.
Aby to bylo ještě více matoucí, mnoho Bělorusů mluví dialektem trasjanka, což je směs běloruštiny a ruštiny. Prezident, Alexandr Lukašenko, někdy mluví trasjankou. Od nezávislosti od bývalého Sovětského svazu v 90. letech mělo Bělorusko jenom jednoho prezidenta, Alexandra Lukašenka. A abyste pochopili Bělorusko, musíte vědět, kdo je tenhle chlap. Mnoho lidí v Evropě vám řekne, že Lukašenko je poslední diktátor v Evropě.
Když máte chlapa, který vyhraje volby a pak vytvoří zákony, které mu prodlouží období a pak i počet období, kdy může vládnout... Termín diktátor není tak daleko od pravdy. Lukašenko je zvláštní, ale legrační vůdce. Ano, byl obviněn z porušování lidských práv a z toho, že je trošku rasistický, proti-západní a vždycky mluví drzým, trošku agresivním hlasem, takže vypadá naštvaně. Nicméně nemůžete pominout fakt, že vybudoval Bělorusko s o něco lepší infrastrukturou, než byla za vlády Sovětů. Nezaměstnanost spadla na asi 1 %, a stát dokonce stíhá občany bez práce.
Města jsou čistá a kriminalita je nízká, je to jedno z nejbezpečnějších míst Evropy. Tresty za zločiny jsou totiž neuvěřitelně přísné. Směnný kurz a HDP je hodně nízké a platy jsou také minimální, a protože téměř vše vlastní stát, soukromý sektor tu téměř neexistuje. Ale to znamená, že suvenýry jsou hodně levné, že? Lukašenko má i opozici a bylo proti němu i mnoho protestů, ale mnoho lidí z Běloruska nemůže popřít, alespoň trochu, že se s ním dá ztotožnit.
Jako atlet naprosto miluje hokej a neustále ho hraje i na přehlídkových zápasech, někdy i se svými syny. Proto byl nadšený, když roku 2014 Minsk pořádal Mistrovství světa v ledním hokeji. A k tomu koukněte na ten knírek. Koukněte na něj! Nicméně Lukašenko dostal Bělorusko do menších problémů s EU a Západem kvůli tomu, jak zemi řídí, a dodnes jsou jejich vztahy žádné nebo poškozené. Hodně štěstí, Bělorusko, máš skvělý začátek v diplomacii. FRIEND ZONE Jak jste asi uhodli, Bělorusko není zrovna hvězdou večírku.
Ano, má pár partnerů, ale je to trošku komplikované. Vztahy Běloruska jsou zvláštní, nejlépe vychází se svými pěti sousedy. Nicméně kvůli sankcím, které na něj byly uvaleny po obviněních Lukašenka, je v podstatě odříznuto od EU, což je zvláštní, protože Polsko, Litva a Lotyšsko jsou v EU. Polsko, Litva a Lotyšsko jsou takové "průplavové země", které slouží jako most mezi EU a Běloruskem.
Jednou za čas udělá EU experiment, kdy zruší některé sankce, aby viděla, co na to Bělorusko, obvykle za účasti Polska, Litvy a Lotyšska. Polsko a Litva jsou blízcí přátelé od prvního dne, Bělorusko bylo částí Litevského velkoknížectví a Polsko-litevské unie více jak 500 let. V jistém slova smyslu byl v Bělorusku vždycky polský a litevský vliv. Potom se to změnilo a v 18. století to přebralo Rusko. A tehdy se to začalo rusifikovat. Dokonce i jméno Bělorusko znamená Bílé Rusko Tady přichází tři sestry: Ukrajina, Rusko a Bělorusko, říká se jim Slovanské sestry.
Tyto tři země si rozumí lépe než kdokoliv jiný na světě. Když přijde na Ukrajinu, Bělorusko s ní jednu dobu vycházelo lépe než s Ruskem. A ukrajinština má k běloruštině blíž než ruština, což jim výrazně usnadňuje kontakt. Problémy ale začaly v roce 2014 kvůli Krymu. Rusko vpadlo na ukrajinské území Krym a uprostřed toho všeho Bělorusko stranilo spíše Rusku než Ukrajině.
A Ukrajina reagovala stylem: "Bělorusko, jak jsi mohlo?" Řekli byste, že Rusko je nejlepší přítel Běloruska, a jakože jo, co se týče diplomacie a smluv, je to tak nějak pravda. S jejich vztahem je to ale jak na houpačce. Hodně dlouho bylo Bělorusko vnímáno jako ruský mazlíček. Všechno začalo dobře a v polovině 90. let podepisovali dohody, smlouvy o přátelství a dohody o spolupráci, podnikali spolu a Lukašenko s Putinem lyžovali na horách. Ale pak začalo Rusko být – jak by řekli Bělorusové – vlezlé.
Obvinili Rusko z mnoha pokusů o uplácení ve snaze změnit národní zájmy Běloruska. Po roce 2000 se snažili, aby Bělorusko uznalo oblasti Jižní Osetie a Abcházie. Když odmítli, zakázalo Rusko všechny mléčné produkty z Běloruska.. Nazývá se to Mléčná válka. Pak přišly války o plyn a pohrůžky celními kontrolami. Lukašenko a jeho zákonodárci začali restrukturalizaci fungování země, za účelem derusifikace – učebnice, vzdělávací materiály, vysílání, televize, dokonce mění i značky, aby byly pouze v běloruštině a ne ruštině. Děti se teď učí jako první běloruštinu a ruštinu až jako druhou.
Toto začalo jednak jako odpověď na vztahy s Ruskem a jako snaha obnovit pocit vlastenectví mezi obyvatelstvem Běloruska. Když to shrnu, po letech šíleného dramatu se Bělorusko začíná učit, jak být zase Běloruskem. Jeden malý, diplomaticky zvláštní krok za druhým. Zůstaňte na příjmu, příště Belgie. Překlad: annon www.videacesky.cz
Zelená symbolizuje život. A vzor rušnyk má význam spíše kulturní než symbolický. Vzory rušnyku jsou používány v běloruském oblečení a tkaných materiálech, některé rušnyky mají skryté významy, ale ten na vlajce ho nemá. Ale víte, co je oficiální? Hranice Běloruska. A přechod. POLITICKÁ GEOGRAFIE Tady začíná sranda, abyste pochopili běloruské hranice, tak se musíte podívat zblízka a najít zvláštnosti, které vyčnívají.
Bělorusko se nachází ve východní Evropě, je pevninské, obklopené pěti státy. Ruskem, Ukrajinou, Polskem, Litvou a Lotyšskem. Země se dělí na šest částí, tahle se jmenuje Brest. A jeden speciální správní obvod Minsk, hlavní město. Dostat se do Běloruska je celkem snadné pro všechny sousední národy, existují různé cesty a vlaky, které sem vedou z míst jako Polsko, Rusko nebo Litva.
Nicméně pohraniční strážní mají pravomoc nevpustit do země nikoho, kdo se jim nezdá, a nemají problém poslat je zpátky. Pokud nejste z východní Evropy, tak byste mohli mít problém se do země dostat, a proto je Bělorusko jedním z nejméně navštěvovaných států Evropy. Když to zkrátím, pokud nejste z východní Evropy, nemluvíte rusky nebo bělorusky, nebo nemáte ruského nebo běloruského přítele, který se za vás zaručí, tak byste mohli mít problémy dostat se tam. A může vás to hodně stát.
Bělorusko miluje návštěvy, jen je vůči všem trošku podezřívavé. Hranice jsou zvláštní, i když je tu hodně řek a jezer, jenom málo z nich určuje hranice Běloruska. Jasně, jsou tu hranice s krátkými řekami jako řeka Katra u Litvy a řeka Dněpr na jihu Ukrajiny. Ale většinu hranic představují svévolně nakreslené čáry umístěné nad zemí, kde jsou vysekané stromy a keře, aby ukázaly okraje území. Některé hranice jsou divné, třeba na severu máte vlakovou stanici Adutiškis rozdělenou mezi Litvu a Bělorusko.
Když pojedete míli na východ, budete v Bělorusku, když na západ, budete v Litvě. Také existuje rozdělený ostrov mezi Běloruskem a Litvou na jezeře Riču. Dva ostrovy a dva poloostrovy na jezeře Drysvjaty. Snažím se vyslovit tato slovanská a baltská slova, mějte strpení. Ani nebudeme řešit, jak Litva řekla: "Hele, prostě si od vás vezmu tenhle národní park Dieveniškės, i když na něj dosáhnu jen úzkou cestičkou."
Nejdivnější je asi ruská enkláva na jihu u hranice s Ukrajinou Medvežje-Saňkovo. Tohle místo patřilo a technicky vzato stále patří Rusku a je pod ním stará ruská vojenská základna. Nicméně toto místo – základna i dvě města v okolí – je opuštěné a prázdné. Ptáte se proč? Kvůli Černobylu. V roce 1986 ovlivnila černobylská nukleární katastrofa Bělorusko víc než Ukrajinu. Dodnes je velká část jižní hranice s Ukrajinou úplně opuštěná kvůli radioaktivnímu spadu, který tam pořád zůstává.
Protože tu nejsou žádné hraniční přechody, je to tu notoricky známé po celém Bělorusku jako místo, kam chodí několik pitomých a zoufalých lidí, aby pašovali věci přes hranice. S nebezpečím, že se otráví radiací. Hele chlape, mám tu věc, co jsi chtěl. Je to vlastně celkem smutné, protože je to tu vážně krásné s bujnými lesy a zelenými pastvinami...
Než o tom budu mluvit, tak musím ukázat přechod. FYZICKÁ GEOGRAFIE Perfektní! Jak jsem říkal, jih Běloruska je velmi zelený a bujný, velká část země byla před Černobylem používaná na farmaření a zemědělství. Nicméně teď je bohužel zanedbaná. "Díky moc, Ukrajino, tu zemi jsme mohli použít na jídlo a tak." Asi 70 % radiace z Černobylu šlo do Běloruska a asi pětina země byla ovlivněna spadem.
Proto je teď Bělorusko o hodně víc urbanizované, než bylo před 80. léty. Hodně lidí bylo přemístěno a evakuováno z oblasti, aby uniklo nebezpečí. Nyní se za pomoci OSN a jiných organizací snaží bojovat se spadem césiovými pojidly a semeny řepky olejné. Semena řepky olejné jsou známá tím, že pohlcují izotop cesium-137. Je to jeden z mála projektů podporovaných Západem v Bělorusku, většinou se vyhýbají čemukoliv za Polskem. Jinak je krajina většinou plochá, je to vnitrozemský stát bez přístupu k moři, ale s dostatkem vody díky množství řek a jezer.
Asi 40 % půdy je zalesněno, některé části jsou podmanivě krásné, třeba Bělověžský prales na západě u Polska, jedno z mála míst, kde najdete vzácného zubra evropského. Nejoblíbenější zvíře Běloruska, které je i ve znaku, a je to maskot různých hokejových týmů. Nejčastějším zdrojem v Bělorusku je rašelina. Zrovna jsem zjistil, že je to tabulkovitá shnilá vegetace, která se dá používat jako hnojivo a palivo.
Nevím, nejsem rašelinář. Bělorusko se nachází v přechodné zóně mezi kontinentálním a mořským klimatem. Takže počasí je někdy docela nevyzpytatelné. Léta jsou většinou pod pokojovou teplotou, kolem 18 stupňů Celsia, takže asi neuvidíte bikiny ani slipové plavky, ale víte, koho uvidíte? DEMOGRAFIE Tohle bude asi nejzajímavější část videa.
Bělorusové jsou ti, díky kterým tato záhadná země vyčnívá. Bělorusko má asi 9,5 milliónů obyvatel, asi 84 % se identifikuje jako Bělorusové. Zvláštní je, že i když se přes 80 % lidí považuje za Bělorusy, pouze malá část těchto lidí mluví bělorusky. Ano, Bělorusko má svůj vlastní jazyk. Běloruština je taková směsice mezi polštinou a ruštinou. A je asi z poloviny odvozená z ruštiny. Pokud bude Bělorus mluvit s Rusem bělorusky, tak Rus porozumí podstatě toho, co chtěl Bělorus říct, ale bude mít problémy s podrobnostmi.
Aby to bylo ještě více matoucí, mnoho Bělorusů mluví dialektem trasjanka, což je směs běloruštiny a ruštiny. Prezident, Alexandr Lukašenko, někdy mluví trasjankou. Od nezávislosti od bývalého Sovětského svazu v 90. letech mělo Bělorusko jenom jednoho prezidenta, Alexandra Lukašenka. A abyste pochopili Bělorusko, musíte vědět, kdo je tenhle chlap. Mnoho lidí v Evropě vám řekne, že Lukašenko je poslední diktátor v Evropě.
Když máte chlapa, který vyhraje volby a pak vytvoří zákony, které mu prodlouží období a pak i počet období, kdy může vládnout... Termín diktátor není tak daleko od pravdy. Lukašenko je zvláštní, ale legrační vůdce. Ano, byl obviněn z porušování lidských práv a z toho, že je trošku rasistický, proti-západní a vždycky mluví drzým, trošku agresivním hlasem, takže vypadá naštvaně. Nicméně nemůžete pominout fakt, že vybudoval Bělorusko s o něco lepší infrastrukturou, než byla za vlády Sovětů. Nezaměstnanost spadla na asi 1 %, a stát dokonce stíhá občany bez práce.
Města jsou čistá a kriminalita je nízká, je to jedno z nejbezpečnějších míst Evropy. Tresty za zločiny jsou totiž neuvěřitelně přísné. Směnný kurz a HDP je hodně nízké a platy jsou také minimální, a protože téměř vše vlastní stát, soukromý sektor tu téměř neexistuje. Ale to znamená, že suvenýry jsou hodně levné, že? Lukašenko má i opozici a bylo proti němu i mnoho protestů, ale mnoho lidí z Běloruska nemůže popřít, alespoň trochu, že se s ním dá ztotožnit.
Jako atlet naprosto miluje hokej a neustále ho hraje i na přehlídkových zápasech, někdy i se svými syny. Proto byl nadšený, když roku 2014 Minsk pořádal Mistrovství světa v ledním hokeji. A k tomu koukněte na ten knírek. Koukněte na něj! Nicméně Lukašenko dostal Bělorusko do menších problémů s EU a Západem kvůli tomu, jak zemi řídí, a dodnes jsou jejich vztahy žádné nebo poškozené. Hodně štěstí, Bělorusko, máš skvělý začátek v diplomacii. FRIEND ZONE Jak jste asi uhodli, Bělorusko není zrovna hvězdou večírku.
Ano, má pár partnerů, ale je to trošku komplikované. Vztahy Běloruska jsou zvláštní, nejlépe vychází se svými pěti sousedy. Nicméně kvůli sankcím, které na něj byly uvaleny po obviněních Lukašenka, je v podstatě odříznuto od EU, což je zvláštní, protože Polsko, Litva a Lotyšsko jsou v EU. Polsko, Litva a Lotyšsko jsou takové "průplavové země", které slouží jako most mezi EU a Běloruskem.
Jednou za čas udělá EU experiment, kdy zruší některé sankce, aby viděla, co na to Bělorusko, obvykle za účasti Polska, Litvy a Lotyšska. Polsko a Litva jsou blízcí přátelé od prvního dne, Bělorusko bylo částí Litevského velkoknížectví a Polsko-litevské unie více jak 500 let. V jistém slova smyslu byl v Bělorusku vždycky polský a litevský vliv. Potom se to změnilo a v 18. století to přebralo Rusko. A tehdy se to začalo rusifikovat. Dokonce i jméno Bělorusko znamená Bílé Rusko Tady přichází tři sestry: Ukrajina, Rusko a Bělorusko, říká se jim Slovanské sestry.
Tyto tři země si rozumí lépe než kdokoliv jiný na světě. Když přijde na Ukrajinu, Bělorusko s ní jednu dobu vycházelo lépe než s Ruskem. A ukrajinština má k běloruštině blíž než ruština, což jim výrazně usnadňuje kontakt. Problémy ale začaly v roce 2014 kvůli Krymu. Rusko vpadlo na ukrajinské území Krym a uprostřed toho všeho Bělorusko stranilo spíše Rusku než Ukrajině.
A Ukrajina reagovala stylem: "Bělorusko, jak jsi mohlo?" Řekli byste, že Rusko je nejlepší přítel Běloruska, a jakože jo, co se týče diplomacie a smluv, je to tak nějak pravda. S jejich vztahem je to ale jak na houpačce. Hodně dlouho bylo Bělorusko vnímáno jako ruský mazlíček. Všechno začalo dobře a v polovině 90. let podepisovali dohody, smlouvy o přátelství a dohody o spolupráci, podnikali spolu a Lukašenko s Putinem lyžovali na horách. Ale pak začalo Rusko být – jak by řekli Bělorusové – vlezlé.
Obvinili Rusko z mnoha pokusů o uplácení ve snaze změnit národní zájmy Běloruska. Po roce 2000 se snažili, aby Bělorusko uznalo oblasti Jižní Osetie a Abcházie. Když odmítli, zakázalo Rusko všechny mléčné produkty z Běloruska.. Nazývá se to Mléčná válka. Pak přišly války o plyn a pohrůžky celními kontrolami. Lukašenko a jeho zákonodárci začali restrukturalizaci fungování země, za účelem derusifikace – učebnice, vzdělávací materiály, vysílání, televize, dokonce mění i značky, aby byly pouze v běloruštině a ne ruštině. Děti se teď učí jako první běloruštinu a ruštinu až jako druhou.
Toto začalo jednak jako odpověď na vztahy s Ruskem a jako snaha obnovit pocit vlastenectví mezi obyvatelstvem Běloruska. Když to shrnu, po letech šíleného dramatu se Bělorusko začíná učit, jak být zase Běloruskem. Jeden malý, diplomaticky zvláštní krok za druhým. Zůstaňte na příjmu, příště Belgie. Překlad: annon www.videacesky.cz
Komentáře (6)
otaznick (anonym)Odpovědět
30.12.2018 12:27:33
Opravil bych přechod na předěl. Když řekne přechod, tak automaticky čekám hraniční přechod.
Miloslav Pluháček (anonym)Odpovědět
23.02.2018 13:19:45
Omluva za chybu
Miloslav Pluháček (anonym)Odpovědět
23.02.2018 13:02:11
Chlapec na videu žvaní nabiflovaný text, jehož obsahu zjevně nerozumí a pochybuji, že kdy Bělorusko navštívil.
Vadí mi, když se mléčné bradavce sotva odrostlý adolescent, který si vlastní prací nevydělal ani na lízátko, dehonestačně vyjadřuje o prezidentovi. A to jakéhokoliv republiky! Uráží tím představitele i lidi země, kteří si jej zvolili.
Hošík cejchuje prezidenta Lukašenka na diktátora. Jde o směšné tvrzení nevzdělaného hlupce, který papouškuje mainstreamové pohádky o bubácích.
Dokonce je podle něj špatně, že nemakačenka a netáhla jsou v Bělorusku k práci nucena, nezaměstnanost je 1%, téměř nulová kriminalita a na rozdíl od všech evropských měst se špinavými chodníky a fasádami domů postříkanými idiocidními klikiháky, je v Bělorusku čisto. Opravdu čisto.
Na rozdíl od videovšeználka, který v Bělorusku nikdy nebyl, tuto zemi navštěvuji. A nemusím si tam držet ruce na kapsách, protože na rozdíl od zemí směrem na západ, v Belarusi parazité pracují a nepřiživují se na ostatních, v obchodě mě nešidí, nemusím přeskakovat zlihované bezdomky a chleba nepečou z brambor, plesnivých kůrek a šrotu pro prasata. O tom, jak se v Bělorusku opravdu žije svědčí fakt, že tam lze vidět jak v parcích běhají bez dozoru dospělých kluci za mičudou a holčičky drandí s kočárky. Oni se totiž nebojí! Což mnozí lidé v tzv. "západní" v Evropě nikdy nezažily.
Až hošík co se producíruje ve videu dospěje, ne moc, ale malinko vlastního rozumu pobere, třeba pochopí jaké hlouposti žvanil, zastydí se a bude-li mít odvahu, všem se za svoji hloupost omluví.
otaznick (anonym)Odpovědět
30.12.2018 12:57:51
Asi jsem viděl jiné video. Obdivuji na téhle sérii vysokou míru objektivity i u podobně kontroverzních států. Byla řečena pozitivní i negativní fakta a hodnocení je necháno na divákovi. Ale pokud někdo nerozlišuje mezi větami "Lukašenko je diktátor" a "Mnoho lidí v Evropě Vám řekne, že Lukašenko je poslední diktátor v Evropě", tak je chyba trochu někde jinde...
blablablabla (anonym)Odpovědět
01.01.2018 18:41:26
Všiml si někdo toho že v čase 1:09 zařadili Entonsko do Ruska?
Koláček (anonym)Odpovědět
01.01.2018 22:36:31
Dobrý postřeh, omlouvá se za to v komentáři na youtube: "UPDATE!! I am fully aware that YES I forgot to add Croatia to the EU at 8:14 and YES I didn't realize while photomapping the image, I accidentally included Estonia in Russia's borders at 8:53. Oh and I spelled "Duchy" wrong and wrote "Dutchy." Yeesh, This is why I need to hire a motion graphics editor for my videos. I am now accepting applications."