BeninGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:5 056

Dnes přijde na řadu první země ze západní Afriky, Benin.

Přepis titulků

Už jste byli v Beninu? Máte do Beninu pro začátek pozvánku. Když nevíte, co dělat, hrajte si se slovíčky. Paráda! Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, já jsem Paul Barbato. Dneska poprvé zamíříme do západní Afriky. Než to uděláme, však to znáte, si rozebereme vlajku. Vlajka Beninu je celkem prostá, jsou na ní tři barvy: zelená, žlutá a červená.

Žlutá a zelená symbolizují savany a palmové háje, které jsou na jihu země. A červená symbolizuje, říkejte se mnou, krev těch, co bojovali za tuto zemi. Z jiného pohledu vlajka také používá barvy hnutí panafrikanismu, aby ukázala jednotu a sílu lidí po kolonizaci a hrdost na jejich identitu. To bylo o tolik jednodušší než vlajka Belize z minula. Jdeme dál. POLITICKÁ GEOGRAFIE Benin může být velice tenká a úzká země, ale nenechte se zmást, za svou polohou má dlouhou a šílenou historii.

Benin se nachází v západní Africe pod Saharou a hraničí se čtyřmi zeměmi: Togem, Burkinou Faso, Nigerem a Nigérií. Na jihu má Guinejský záliv. Lidé říkají, že Benin vypadá jako klíč, já si myslím, že vypadá jako atomový hřib před tím, než se ten hřib úplně roztáhne, je to šílený. Hlavním městem je Porto Novo, to v portugalštině znamená Nový Přístav. I když oficiálním jazykem je francouzština.

Nachází se na jihu. Nicméně sídlo vlády a většiny vládních budov je pár kilometrů na jihozápad v největším městě Cotonou na pobřeží. Stát je rozdělen na 12 krajů, které jsou dále rozděleny na 77 okresů. Původně měl 6 krajů, ale ty se roku 1999 rozdělily a Atakora, Plateau, Littoral, Djougou, Dogbo-Totta a Collines byly přidány s vlastními hlavními městy. I když je pobřeží dlouhé jenom 75 mil, 120 kilometrů, většina lidí žije na jihu do 100 kilometrů od pobřeží.

I sever má slušně veliká města, která si stojí za svým, hlavně v krajích Donga a Atakora u hranice s Togem, jako třeba Natitingou a Djougou. Na severu je sporný kousek země s Burkinou Faso blízko beninského města Porga, kde je nejnudnější letiště na světě. Velká část hranic jde kolem řek, Pendjari s Burkinou Faso, Okpara s Nigérií a s řekou Niger na severu se Benin usměje na Niger a řekne: "Ha ha, moje strana má bujné zelené savany a ta tvoje vyprahlou poušť" Většina beninských hranic není přesně vyznačená a vynucovaná, lidé z Nigérie a Toga sem mají snadný přístup.

Města Illara a Tuandi jsou rozpůlené mezi Beninem a Togem a nikoho to nezajímá. Jak se brzy dozvíme, mezi Beninem a jeho bráškou Togem na západě je menší rivalita. Můžete to vidět na jihu, kde si Benin říká: "Já si od tebe prostě vezmu tady těch 16 kilometrů pobřeží navíc, místo abych šel po hlavním přítoku moře, budu sledovat tenhle malý potůček, který vybíhá dovnitř." "A nazvu to Grand Popo, protože to přesně jsem, Togo, Grand Popo, nezapomeň na to."

Promiň, Benine, ale když to vidíš, vypadá to, že ses choval jako geografický hajzl. Ale nejsi jediný. Namibie. Benin možná je malý se zajímavými okraji, ale důležité jsou ty tajné, speciální věci uvnitř těchto okrajů, které probereme v... FYZICKÁ GEOGRAFIE Pospojovali jsme tečky a teď to suverénní prkno vymalujeme, jdeme na to? Krajina Beninu je většinou plochá, země trošku stoupá, čím víc na sever jdete, dokud nedojdete k pohoří Atakora u severovýchodní hranice s Togem.

Nejvyšší vrchol je Mont Sokbaro s nadmořskou výškou okolo 650 metrů. Obecně jsou tu čtyři geografické oblasti, které rozdělují tuto zemi. Nízko položené, písčité pobřeží s bažinami a lagunami připojenými k oceánu. Náhorní plošiny s údolími a řekami, kde se nachází většina ekoregionů a přírodních rezervací. Dále na severu jsou roviny se suchými savanami a kamenitými kopci. A na severozápadě je pohoří Atakora.

Benin má tak nějak dvě různá klimata, to na jihu a to na severu. Na jihu je většinou horko a vlhko celý rok a shromažďuje se tu většina deště. Na severu, čím blíž k Sahelu jste... Musím vysvětlit, co je Sahel. Sahel je v podstatě tahle část severní Afriky, což je něco jako oblast přechodu mezi Saharou a polosuchými savanami, které se drží zuby nehty, aby se z nich nestala poušť. Je to jako bitevní pole pouště a savany.

"Přidej se ke mně, savano, staň se taky pouští." "Ne-ne, já chci pít vodu a taky jakože pěstovat nějaký rostliny, poušti, padej mi z očí, z očí." Nicméně, Benin se nachází tady hned po Sahelem, to znamená, že když se spolu Sahel a Sahara perou, sever Beninu to schytá ve formě suchého větru jménem harmatán. Tento vítr každoročně vysuší trávu a vegetaci a nechá za sebou závěs prachu, který visí nad vším.

Je to taky období, kdy farmáři pálí křoví, aby pomohli vyživit půdu na další sklizeň. Když o tom mluvíme, Benin je jako mnoho afrických národů ekonomika poháněná zemědělstvím, kde potraviny a bavlna dělají většinu HDP. Ale mají jednu tajnou zbraň. Zlato. Ukryté v žilách pohoří Atakora, blízko u měst Kwatena a Tchantangou jsou největší zlaté doly Beninu. Ty v nedávných letech tvořily až 20 % k celkovému vývozu.

Hlavně od cizích investorů, jako je Čína a evropské země. To by byl skvělý přechod do Friend Zone, ale musíme se držet formátu, zase. Tady je demografie DEMOGRAFIE Lidé Beninu. Tady to začne být zajímavé. Pak matoucí, divné, pak trošku děsivé, a pak zpátky k zajímavému. Země má asi 10 milionů obyvatel, asi jako Švédsko.

Tady se to trošku zkomplikuje. Benin má 42 kmenových etnických skupin. Největší jsou Fon, Aja, Joruba, Bariba, Fula, Ottamari, Kabye a Dendi. Kmeny Aja, Fon, Ewe a Ga-Adangbe, které jsou na západním pobřeží Afriky, dělají většinu kmenů, které byly vzaty do amerických států z této oblasti během atlantského obchodu s otroky. Mnoho z nich směřovalo do Severní Ameriky a Karibiku na rozdíl od Afričanů z jižních oblastí Afriky, jako je Angola a Kapverdy, kteří jeli do jihoamerických oblastí, jako je Brazílie a Venezuela.

Taky, i když je to sporné, se říká, že z kmenů Aja a Mina pochází voodoo. Ti přivezli tuto víru do amerických států, hlavně na Haiti. Dodnes praktikuje asi 17 % obyvatel nějaký druh voodoo. Toto číslo je ještě vyšší v sousedním Togu a v Nigérii je jich také mnoho, Proto je tato oblast neoficiálně známá jako Voodoo pobřeží. Tradiční africká náboženství navíc k voodoo dají dohromady asi polovinu obyvatel. Křesťanů, kteří jsou hlavně na jihu, je asi 30 % a muslimů, hlavně na severu, je asi 20 %.

Je to matoucí, protože mnoho Beniňanů spojuje tradiční víru s křesťanstvím a islámem. 42 % se identifikuje jako křesťané, ale co se týče víry, tak asi 12 % je zóna namíchaného křesťanství a to samé platí pro muslimy. I když je jich méně než 1 %, většina bělochů v Beninu jsou křesťanští misionáři, ti poskytují podporu dlouhodobou pomoc, například ekonomickou a lékařskou. Je tu také pár Francouzů a jejich rodiny, které zde zůstaly z doby před tím, než Benin získal nezávislost od Francie.

Moc tu o historii nemluvíme, ale abyste porozuměli lidem Beninu, musíte rozumět, odkud pochází. V 17. století založili Fonové Království Dahomey, byli velmi vojensky založení, někdy se jim říká "Černá Sparta". Dokonce založili ženskou vojenskou skupinu Ahosi. Přijelo sem Portugalsko a království s nimi obchodovalo, prodávalo jim válečné zajatce jako otroky.

Když trh s otroky na konci 19. století skončil, přijela sem Francie, sebrala území a přejmenovala ho na Francouzskou Dahomey. V 60. letech jim Francie dala nezávislost, takže jak vidíte, Benin je ovlivněn Francií i Portugalskem. Tady to začne být zvláštní. Pamatujete albánské video? Mluvili jsme o čínsko-sovětské roztržce. Albánie se rozhodla směřovat na Čínu, a ne na Rusko To mohlo být špatné rozhodnutí.

To udělalo z Číny jediného spojence Albánie na světě. Ty jo, ta kvalita byla příšerná. Snažil jsem se být kameramanem, neměl jsem zvukové vybavení. Nicméně v 70. letech byl Benin krátkou dobu marxisticko-leninistickou republikou. Jako Angola, pamatujete? Benin byl jediná země v západní Africe, která to udělala, a šokoval svět. Bylo to kvůli tomuhle Mathieu Kérékouovi. Pokud chcete vědět něco o Beninu, musíte znát tohohle chlápka.

Když to zkrátím, řídil zemi železnou rukou, tak nějak všechno zničil, obchody, vzdělání, bankovnictví. Pak se pokusil financovat zemi tím, že vzal nukleární odpad od Ruska a Francie – špatný nápad. Nakonec vypuklo povstání z jeho vlastní strany, protože je neměl čím platit. Vzdal se marxismu a konečně roku 1990 byla vytvořena nová ústava a byla zrozena dnešní Beninská republika, tak trochu, první svobodné volby byly roku 2006, ale pracují na tom.

Jak se to všechno stalo v průběhu 11 let? Byli do toho zahrnuti i jiní lidé. O těch lidech budeme mluvit v... FRIEND ZONE Benin má podivnou, nečekanou historii přátelství. Zaprvé, jak jsem už říkal, má historické vazby s Portugalskem i Francií. Nicméně vazby s Francií jsou silnější, protože se nepodílela na otrokářství. A její jazyk se stal oficiálním.

Nicméně Beniňané mají k Francouzům takový "meh" přístup. Nejsou jejich přítomností úplně okouzleni, ale zároveň neřeší drama toho, jak byli v minulosti okupovaní. Po nezávislosti Benin táhnul zvláštně a rozhodl se přidat se k Sovětům. SSSR sem po nezávislosti skočilo a ovlivňovalo Benin tím, že bylo z prvních, co uznali jejich samostatnost. Rychle vybudovali vztahy a poslali sem velvyslance. Tehdy začal Mathieu Kérékou s vojenským pučem a převzal moc poháněn marxistickou ideologií ovlivněnou Sověty o vládnutí zemi.

Byly podepsány smlouvy o spolupráci, ruské námořnictvo mělo přístav v západní Africe, který mohlo použít. I po konci marxismu v Beninu a pádu Sovětského svazu si nově ustanovená Ruská federace udržuje s Beninem dobré vztahy. Togo je takový šílený malý brácha, nad kterým Benin protáčí oči. Kulturně a historicky si byly tyto státy blízké, oba mluví francouzsky a byly částí francouzského impéria, Togo bylo chvíli pod Německem, a oba sdílí některé stejné kmeny, jako je Aja a Mina.

Nicméně Benin se vidí úplně jinak a tvrdí, že obyvatelé Toga jsou příliš pověrčiví. Hlavně obyvatelé, kteří silně lpí na voodoo a všech těch divných rituálech, dokonce postavili chrám zasvěcený hadům. Když přijde na jeho nejlepšího přítele, tak je to nejspíš Nigérie. Benin je závislý na Nigérii ohledně většiny svého vývozu a obchodu. Části Beninu historicky patřili do Impéria Oyo nigérského kmene Joruba. Dodnes žije v Beninu spoustu Jorubů.

Když to shrnu, i když je to malá země, její příběh je obrovsky propojený s impérii, královstvími, koloniemi a zlatem, pokračuj v tom příběhu, Benine. Zůstaňte na příjmu, příště bude Bhútán. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Super video, jen teda v 7:25, "war captives" nebudou "vaječní zajatci" :D

20

Odpovědět

Opraveno :D

20