KolumbieGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:44
Počet zobrazení:4 899

Věděli jste, že existují růžoví delfíni? Kolumbii již dlouho nevystihují pouze drogové kartely. Podívejte se, jaké zajímavosti o této zemi si pro vás Barby připravil.

 

Poznámky:
Morocho – tradiční ekvádorský nápoj z horkého mléka a kukuřice
Steve Harvey – americký komik a moderátor, který při moderování Miss Universe v roce 2015 omylem za vítězku vyhlásil reprezentantku Kolumbie, ač skončila druhá

Přepis titulků

Tuto epizodu vám přináší 24houranswers.com. Ahoj, lidi, pozdravte mého kámoše Diega! Hola muchachos! Je to opravdový Kolumbijec. - Dobře, to stačí, už můžeš jít. - Uvidíme se pak. Jo. Je čas učit se zeměpis... ...teď!

Čau lidi. Znáte nejlepší způsob, jak naštvat Kolumbijce? C-O-L-U... Colombia! Col-O-mbia! Promiň kámo, nechtěl jsem ti ublížit... Pojďme... si rozebrat vlajku. Kolumbijskou vlajku tvoří jen 3 barvy - žlutá, modrá a červená. Žlutá zabírá vrchní polovinu vlajky, modrá a červená zabírají každá 1/4 spodní půlky. Žlutá symbolizuje zlato zde nalezené, modrá pobřeží a řeky, jakož i oblohu a červená...

prolitou krev těch, kteří bojovali za svobodu země. SVOBODA Kolumbie, Venezuela a Ekvádor mají na svých vlajkách stejné barevné schéma, což je zčásti způsobeno jejich jedinečným vztahem. Ale nejdřív... POLITICKÁ GEOGRAFIE Jedna věc, kterou musíte o Kolumbii vědět, je, že vždy dominovala severním oblastem Jižní Ameriky a hrála výraznou roli na latinskoamerické scéně.

Kolumbie se nachází na severu Jižní Ameriky a sousedí s 5 zeměmi. Na severozápadě jí protíná Panama, což z ní dělá jedinou zemi v Jižní Americe, která má pobřeží u Tichého i Atlantského oceánu. Země se dělí na 32 departamentů a distrikt hlavního města, jímž je Bogota. Diego, vyslovil jsem to správně? Bogota - Ne, Bogotá. - Bogotá, Bogotá. Bogotá, která se rovněž chová jako departament.

Zvláštní je, že hlavní město Bogotá je i hlavním městem departamentu Cundinamarca, přitom ale není jeho součástí, takže občané Bogoty mohou volit starostu města, ale ne guvernéra Cundinamarcy, ačkoliv se jeho sídlo nachází v Bogotě. Ach, Kolumbie! Kolumbie má zvláštní správní členění, kdy se za distrikty považují i další 4 města. Jsou jimi Barranquilla, Cartagena, Santa Marta a Buenaventura. Diego, vyslovil jsem správně aspoň tyhle? - Ne.

- Ne. - To je jedno. - No dobře. Většina obyvatelstva žije v horských oblastech vysočin či u pobřeží. A to jste si mysleli, že Čína je nesourodá. I Kolumbie je působivá. Jenom 3 % populace žijí v hustých lesích na jihu a džunglích na východě, ačkoliv zabírají asi 54 % země. Mnoho oblastí je dodnes neprozkoumaných nebo turistům uzavřených kvůli partyzánským skupinkám, které je okupují. Země se rozkládá od Punta Gallinas v Karibiku, které je blízko Venezuelského zálivu, až k městu Leticia na jihu u hranice s Peru v departamentu Amazonas, který má tuhle super vlajku.

Teď pojďme k pobřeží. Kolumbie má přes 40 ostrovů, ostrůvků a souostroví v Karibiku a Tichém oceánu. Nejznámějšími jsou ostrovy Rosario s nedotčenými korálovými útesy, Gorgona, kde bývala vysoce zabezpečená věznice. Ano, mnoho zemí umisťuje těžká vězení na ostrovy. Brzy v tom uvidíte vzorec. Dále souostroví Svatý Ondřej, Providencia a Svatá Kateřina, což je jediné místo v Kolumbii, kde je oficiálním jazykem angličtina.

Souvisí to s anglickými puritány, kteří kvůli zimě přišli z Massachusetts. A taky s piráty, válkami, separatisty... Teď je velmi oblíbený mezi turisty. Pak tu máme souostroví San Bernardo s ostrovem Santa Cruz del Islote, což je nejhustěji zalidněný ostrov na světě. Lidé musí doslova projít obývaky sousedů, aby se dostali na jiná místa na ostrově. Na světě existují i blázni, kteří mají čas, energii i peníze projet Panamericanu, když se pokouší dostat z Aljašky do Argentiny či naopak.

Zhruba v polovině cesty narazí na největší překážku na cestě, Dariénskou zátku. Přímo na hranici mezi Panamou a Kolumbií jsou husté lesy a bažiny, kde nevedou žádné cesty spojující tyto země. S délkou 160 km je tato část nejdelším chybějícím článkem Panamericany. Abyste se dostali z Panamy do Kolumbie, musíte se přepravit letadlem či trajektem. Důvodem je z části to, že lidé říkají něco jako: "Ale ne! Musíme chránit džungli a mohlo by to zhoršit obchodování s drogami a navíc tu žijí některé kmeny." Hlavním důvodem je ale, že by to stálo moc peněz.

Teď si řekneme něco o tom, co se nachází uvnitř země. FYZICKÁ GEOGRAFIE Kolumbie je známá jako velmi rozmanitá země. Co do biodiverzity je hned druhá za Brazílií. Můžete tu nalézt zhruba 10 % celosvětové biodiverzity. Důvodem je stejně jako v případě Kamerunu, kterému jsme se věnovali pár dílů zpět, - podívejte se na něj! - to, že zemi tvoří mnoho dramaticky odlišných oblastí. Kolumbie se dělí na 5 různých ekoregionů: Karibský, Andský, Pacifický, Orinoquijský a Amazonský region.

Andský region je domovem vysočin, ve kterých se nachází většina populace a městských center, jakož i zasněžené hory a sopky. Tato oblast se totiž nachází v Ohnivém kruhu. Můžete tu najít nejvyšší palmy na světě, jakož i většinu kávových plantáží. Kolumbie je mimochodem třetím největším producentem kávy na světě, hned za Brazílií a překvapivě... Vietnamem. Vietnam poráží Kolumbii?

No páni... Ve výsledku ale všechna káva stejně půjde do Finska. Taky tu jsou největší doly s minerály a drahokamy. S více než 140 nalezišti je Kolumbie největším producentem smaragdu, přičemž zajišťuje 75 % - 90 % světové produkce. Karibský region se chová jako povodí největší řeky Magdaleny, která se vlévá do Karibského moře z And u přístavu Barranquilla. Tato nížinná vlhká tropická zóna s úžasnými plážemi byla 1. místem, které v Kolumbii Evropané osídlili a je známá tím, že se zde nachází Guajira, 1 ze 2 pouštních oblastí v Kolumbii, Ve zdejším pohoří Sierra Nevada de Santa Marta najdeme Pico Cristóbal Colón, nejvyšší bod v Kolumbii a největší pobřežní horu na světě, ačkoliv Pico Simón Bolívar má prakticky stejnou výšku.

Pacifický region proslul jako nejdeštivější oblast v Kolumbii s průměrem srážek 400 cm za rok. Tento déšť živí mnoho kolumbijských řek a zavlažuje džungle sahající k pobřeží. Orinoquijský region, pojmenovaný podle povodí řeky Orinoko, je plný farem a rančů.

Tato řídce osídlená oblast se nachází na druhé straně And a je nížinatější a vhodnější pro pěstování rostlin i chov zvířat. Také je bohatá na ropu a nachází se tu slavná, nově objevená řeka Cano Cristales, známá též jako řeka 5 barev - někteří říkají, že i 7 - či tekutá duhová řeka. Říká se, že je to nejkrásnější řeka na světě díky různým horninovým usazeninám a rostlinnému životu v křišťálově čisté vodě. Pro veřejnost otevřeli nedávno, proto je těžké se sem dostat.

Létá sem jediné nákladní letadlo, které vás vyhodí v okolí a zbytek cesty musíte dojet autem. Výzva přijata! Poslední je Amazonský region, který je bezpochyby biologicky nejkompaktnější částí země a jako z jiného světa ve srovnání se zbytkem země. Ještěrky jsou tu modré, delfíni růžoví a lidé občas chovají jako domácí mazlíčky kapybary. Ať už se nacházíte v jakékoliv části země, všechny tu pojí stejná historie i příběhy.

Což probereme v... DEMOGRAFIE Kolumbie! Jediné místo, kde si poskvrní pověst drogovými kartely a pak vás lákají na Shakiru. Chcete-li si ušetřit problémy, tak kokain v rozhovoru s Kolumbijci nezmiňujte. Slýchají to pořád a už toho mají plné zuby. Kolumbie má asi 50 miliónů obyvatel a jedná se o 3. nejlidnatější zemi v Latinské Americe po Mexiku a Brazílii. Jde i o 3. nejlidnatější zemi se španělsky mluvícími obyvateli po Mexiku a USA. Co do etnického složení je obtížné zjistit přesná čísla, protože podobně jako v Brazílii, je velká část kolumbijské populace směsí evropského a indiánského či afrického původu, případně obou.

Čísla se liší podle oblasti, nicméně běloši a mestici tvoří asi 80 % populace, přičemž z toho zhruba 30 % tvoří bělošská populace s převážně španělským původem. Afrokolumbijci, včetně míšených kolumbijských černochů, jako jsou Raizalové a Palenquerové, tvoří zhruba 12 %. Domorodé kmeny zaujímají zhruba 4 % a zbytek populace tvoří jiné etnické skupiny jako Asiati, Arabové a překvapivě i Romové.

Kolumbijci jsou rovněž hodně regionalisticky založeni. Kultura u karibského pobřeží je velmi živá s řadou festivalů v průběhu celého roku. Najdeme zde i 2. největší karneval, a to v Barranquille. V Pacifickém regionu najdeme většinu černochů, když 1/4 zdejší populace má afrokolumbijské kořeny. Andy jsou s největšími městy hlavním sídlem obchodu a vlády. Najdete tu i slavný paisa přízvuk, který si cizinci i celý latinskoamerický svět spojují s Kolumbií.

Joanna z kanálu Flama tohle skvěle vysvětluje. Kolumbie má mnoho různých přízvuků, ale ten nejvýraznější je: No dobře, já jsem paisa. Je to jako, kdyby Sean Connery mluvil španělsky a pořád vám vyprávěl smutné příběhy. Ale ne, já jen... představ si, že jsem právě vyhrála v loterii. Je fakt skvělá.

Hej Diego, pojď sem! Umíš napodobit paisa přízvuk? Můžu to zkusit... Víš, chlape, nepřijdu. Nechápu, co jsem si myslel. Pak tu máme farmáře v Orinoquijském regionu a nejméně obydlený Amazonský region s nejvyšší koncentrací domorodých kmenů, z nichž většina hovoří vlastním jazykem. Mnoho kmenů dosud není zdokumentováno. Celkově tu najdete mnoho typů Kolumbijců.

Modrooké s blond vlasy, černé Afrokolumbijce, libanonské Kolumbijce a všechno mezi tím. Teď to bude trochu matoucí. Pokud máte o Kolumbii pochopit jednu věc, pak to, že téměř všichni lidé jsou nějak ovlivněni jednou z konfliktních politických skupin, které sahají zpět do půlky minulého století. Ačkoliv je na tom Kolumbie s rostoucí ekonomikou a relativně stabilní vládou mnohem lépe než před desetiletími, tak celý svět ví, že má za sebou těžké časy, především 80.

a 90. léta, kdy celá země zažila armagedon. Pokusím se to zestručnit, co nejvíce to jde. Všechno to začalo boji mezi liberály a konzervativci. Pak se rozpoutalo peklo a vražda tohoto muže ve 40. letech vyvolala 10letou občanskou válku, která skončila tím, že se strany dohodly na střídání vládní moci každé 4 roky. Pak si ale lidé řekli: "To se nám nelíbí!" a vytvořili levicové partyzánské skupiny jako FARC, M-19 a ELN inspirované Che Guevarou a marxistickou ideologií, které bojovaly proti vládě a občas i mezi sebou.

Mezitím se odtrhla část armády a vytvořila ilegální polovojenskou skupinu, která bojovala s původní armádou i partizány. V tutéž dobu nabíraly na síle drogové kartely, jež v 80. a 90. letech rozšiřovaly miliardová impéria. Největší byly Calijský kartel v čele s rodinou Rodríguez Orejuela a historicky nejbohatší Medellínský kartel v čele s Pablem Escobarem. Určitě se podívejte na seriál Narcos, prý je překvapivě docela přesný. Kartely měly takovou moc, že prakticky ovládaly některé části země a bojovaly mezi sebou, s polovojenskou skupinou, vládou i partizány.

A zatímco se tohle všechno dělo, největšími obětmi celého konfliktu byli obyčejní Kolumbijci, kteří s tím nechtěli mít nic společného. - Shrnul jsem to správně, Diego? - Velmi dobře. - Fajn. - Jo, dobrá práce. - Díky. Celá situace se uklidnila až na začátku 21. století, kdy USA Kolumbii hodně pomohly v boji proti kartelům, které už dnes téměř neexistují.

Mírové rozhovory stále probíhají a země zažívá nejzářivější dny za dlouhý čas. A samozřejmě nemůžete zářit bez... FRIENDZONE Kolumbie sice zažila vnitřní dramata, nikdy však nebyla diplomaticky izolovaná. Kolumbie byla vždycky extrovertem, a to i v době totální války. První věc, kterou musíte v souvislosti s Kolumbií pochopit, je EKoVe aliance. Tento výraz jsem právě vymyslel ve vztahu k Ekvádoru, Kolumbii a Venezuele. Tyto 3 země spolu s Panamou a částmi Peru a Guyany byly kdysi součástí jedné země nazvané Gran Colombia.

Po rozdělení oblastí tu máme 3 bratry - Ekvádor, Kolumbii a Venezuelu. Jak si můžete všimnout, tyto země mají podobné vlajky a kulturně k sobě mají blíž než k ostatním zemím v Latinské Americe. Ekvádor je jako bratříček, který si našel práci, vyhýbá se problémům a řídí své obchody, zatímco popíjí Morocho v domě na pláži. Kolumbie a Venezuela jsou jako dvojvaječná dvojčata. Kolumbie je jako vystresovaný bratr, který se právě vrátil z války a Venezuela je jako vznětlivá, punková sestra, co nesnáší, když jí ostatní říkají, co má dělat.

Jsou soutěživí a občas se hašteří. Venezuela nedávno dokonce uzavřela hranice. Ale ve výsledku jsou stále rodina, i když trochu dysfunkční. Hodně se přátelí i s Chile. Kolumbijci do Chile jezdí na návštěvu či se sem dokonce stěhují. Obchod mezi nimi nikdy nebyl lepší. Panama je jako malá sestra, která se zamilovala do USA, a opustila kvůli tomu rodinu.

To ale nevadí, protože Kolumbie vidí USA jako vhodného nápadníka, protože jí pomohly v boji proti kartelům a revolucionovat její ekonomiku. Kolumbie by nicméně za svého nejlepšího přítele označila Mexiko. Kvůli členství v Pacifické alianci a také, že rádi zkouší kulturu toho druhého. Mexičani mají rádi kolumbijskou cumbiu a Kolumbijci mexickou rancheru. Kolumbie je jako takový atraktivní týpek, který se právě dostal z tornáda a začíná si umývat bláto z obličeje a česat vlasy. Vstanu z popela jako fénix.

Jo a Steve Harvey, raději by ses měl této zemi vyhnout na... raději navždy. Zůstaňte na příjmu. Další na řadě jsou Komory. Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kolumbie je nádherná země s obrovským potenciálem ale bohužel stejně jako většina jihoamerických států a skoro všechny Africké to tam díky neschopným lidem vypadá , jak to vypadá a o drogách ani nemluvě.

11

Odpovědět

Kolumbii již dlouho nevystihují pouze drogové kartely.... niečo som zmeškal? :)

17