Hádanka s dědictvímTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:948
Počet zobrazení:9 677

Hádanek není nikdy dost. A co teprve když díky správnému řešení získáte velké dědictví! Dědili byste, nebo byste ostrouhali? Podělte se s námi v komentářích.

Přepis titulků

Váš bohatý, výstřední strýc právě zemřel. Spolu s vašimi 99 hanebnými příbuznými jste byli pozváni na čtení jeho poslední vůle. Chtěl všechny své peníze nechat vám, ale věděl, že kdyby to udělal, vaši příbuzní by vám nikdy nedali pokoj. A tak vsadil na fakt, že vás naučil vše, co potřebujete vědět o hádankách. Váš strýc zanechal ve své vůli následující instrukce: Vytvořil jsem rébus.

Pokud na něj odpovíte všichni společně, peníze si rovnoměrně rozdělíte. Pokud však budete prvním, kdo problém vyřeší, aniž byste se k výsledku dobrali hrubou silou, získáte celé dědictví sami pro sebe. Hodně štěstí. Advokát vezme vás a vašich 99 příbuzných do tajné místnosti ve vile, ve které je 100 skříněk.

V každé je schované jedno slovo. Vysvětlí vám, že každý příbuzný dostane číslo od 1 do 100. Dědic 1 otevře každou skříňku. Dědic 2 pak zavře každou druhou skříňku. Dědic 3 změní stav každé třetí skříňky. Tedy pokud je otevřená, zavře ji. Pokud je zavřená, otevře ji. Takto to bude stejným způsobem pokračovat, až se vystřídá všech 100 dědiců.

Slova ve skříňkách, které zůstanou na konci otevřené, vám pomohou rozluštit kód k sejfu. Předtím, než se bratranec Thadius zařadí do fronty, vystoupíte z řady a řeknete advokátovi, že víte, které skříňky zůstanou otevřené. Jak? Pokud chcete hádanku vyřešit sami, video nyní zastavte. Odpověď za 3, 2, 1...

Klíčem je uvědomit si, že to, kolikrát se skříňky někdo dotkne, je totéž jako počet dělitelů čísla skříňky. Například u skříňky číslo 6: Osoba 1 ji otevře, osoba 2 ji zavře, osoba 3 ji otevře a osoba 6 ji zavře. Čísla 1, 2, 3 a 6 jsou děliteli čísla 6. Takže má-li skříňka sudý počet dělitelů, zůstane zavřená. A pokud má lichý počet dělitelů, zůstane otevřená.

Většina skříněk má sudý počet dělitelů, což dává smysl, protože dělitele se přirozeně dělí do dvojic. Jediná čísla, která mají lichý počet dělitelů, jsou tzv. čtvercová čísla, protože ta mají jeden dělitel, který vynásobený sám sebou dává původní číslo. Skříňku 9 otevře osoba 1, zavře ji osoba 3 a otevře ji osoba 9.

3 x 3 = 9, ale číslo 3 přijde na řadu pouze jednou. Tedy každá skříňka, jejíž číslo se dá zapsat jako druhá mocnina, zůstane otevřená. Víte, že těchto deset skříněk je řešením, proto je okamžitě otevřete. A přečtete si slova v nich. Čísla prvních pěti skříněk, kterých se dotkli právě dva lidé. Uvědomíte si, že jediné skříňky, kterých se dotkli jen dva lidé, musí být prvočísla, protože ta mají jen 2 dělitele.

Jedničku a sebe sama. Takže kód k sejfu je 2-3-5-7-11. Advokát vás přivede k sejfu, kde dostanete své dědictví. Je to pech, že vaši příbuzní na sebe byli akorát hnusní, místo aby se starali o hádanky vašeho výstředního strýce. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co je na tom za hádanku, když je to čisté počítání?

145

Odpovědět

Hádanka je v tom, že nejprve musíš přijít na to, že je to čisté počítání...

52

Odpovědět

No především je skutečně nezbytné přijít na řešení dřív, než ta šaškárna začne. Protože nutit minimálně prvních pět lidí odemykat či zamykat tolik skříněk, aniž by z toho něco měli, to je jako rovnou si říkat o to, aby do těch skříněk dědice naporcovali.

100

Odpovědět

Tak asi po 5 minutách jsem to taky vyřešil, i když trochu jinak :) A schválně. Která skřínka by se otevřela/zavřela nejvíckrát? Nejmíň samozřejmě 1 a nejvíc? :)

30

Odpovědět

36 a 100 (celkem 9x)

20

Odpovědět

+TStancek72 musí mít víc dělitelů než 36.

30

Odpovědět

+TStancekJo, já jsem si neuvědomil, že dotaz je globálně na všechny skříňky, ne jen na ty, co budou nakonec otevřené. Takže pak 72 a 60 (obojí 12x), jestli počítám správně. Díky za připomenutí.

10

Odpovědět

+TStancekA taky 90 a 96. Sakra, teď už mi snad žádné číslo neuniklo.

20

Odpovědět

+TStancekJo, asi máte pravdu. Taky jsem na lepší výsledek nepřišel. Takže 60, 72, 90 a 96, všechny 12x :) A první co by se otevřela/zavřela vícekrát by byla s číslem 120 (14x)

30

Odpovědět

Dědil bych pouze za předpokladu, že bych měl po ruce počítač obsahující programovací jazyk ve kterém umím cykly :D

51

Odpovědět

Noo, programátor by měl tohle asi vyřešit i bez pomůcek :)

50

Odpovědět

Ja som označil čísla, ktoré majú lichý počet delitelov a prišiel som na to tiež...

30

Odpovědět

Příliš mnoho matematiky...
Mám raději ty hádanky, kde je nějaký fígl.

454

Odpovědět

Kdybych nebyl debil, byl bych býval dědil.

441

Odpovědět

Wow, je hezké, že vysvětlili, proč mají druhé mocniny lichý počet dělitelů :) (protože to vůbec nevysvětlili). Jejich vysvětlení se týká pouze prvočísel, ale funguje to třeba i pro 36.

19

Odpovědět

Proč by jejich vysvětlení mělo platit jen pro prvočísla? Pro složená čísla platí úplně stejně.

32

Odpovědět

vysvětlili všechno, holt ne každý to pochopí

41

Odpovědět

A to vadí, že to funguje pro číslo 36, když je to druhá mocnina šestky? :-)

50

Odpovědět

Nikde není řečeno, proč všechny druhé mocniny mají lichý počet dělitelů. Argumentace zazní stylem - je dělitelné tou první mocninou dvakrát, ale počítá se to jenom jednou, a pak je dělitelné tou druhou mocninou (což má spolu s číslem 1 dávat 3 různé dělitele a to je liché). Třeba ta 36 je dělitelná 12, to není ani 6, ani 36. Já teda vím, jak to dokázat (hnusný chvástal). Ale zajímá mě, kolik lidí se spokojí s naprosto neuspokojivým vysvětlením.

54

Odpovědět

+TStancekAle tak ta argumentace nezní. Je tam řečeno, že se dělitele párují (poznámka k překladateli: dělí do dvojic je dost matoucí, prárují, tvoří dvojice by bylo lepší). Nevysvětlil proč, ale někomu, jehož matematické myšlení je na takové úrovni, aby se dobrovolně zabýval tímhle druhem hádanek, by to mělo být zřejmé. A pak je možná až zbytečně podrobně vysvětleno, proč to pro čtvercová čísla neplatí.

24

Odpovědět

+TStancekVidím, že je tady jeden spokojený. No, musím říct, že ti, kdo to nepochopili, jsou podstatně inteligentnější než ty, protože zvládli se nad tím natolik zamyslet, že jim to přestalo dávat smysl, který to nemá.

Ono totiž co přesně myslí tím párováním? Že když číslo rozložíš na dva dělitele, tak buď oba lze zase rozdělit, nebo už jsou oba prvočíslo? To ne, tak co? A jak to vůbec souvisí s počtem dělitelů, protože ten rozklad, jak je naznačen ve videu, můžeš dělat různými způsoby a v nich budeš dostávat různé dělitele, tak proč je nakonec počet dělitelů jednou lichý, jednou sudý? Jak to párování souvisí s počtem dělitelů? Chápal bych, kdyby aspoň řekli blbost typu, že druhá mocnina je dělitelná děliteli původního čísla a pak jejich druhými mocninami a že 1^2 (jedna na druhou) je jedna, takže to má počet dělitelů dvojnásobný oproti n, ale o jedna menší, čili to musí být liché. Ale ani tak to neřekli a i tak by to byla hloupost. Tak proč mají čtvercová čísla lichý počet dělitelů?

Takže prosím, možná jsem blbec já a jenom mi unikají odpovědi na ty otázky, tak mi je prosím zkus zodpovědět, a to na základě jenom toho, co je řečeno ve videu, protože tam to přece dostatečně vysvětlili.

02

Odpovědět

+TStancekMusím říct, že někdo by se neměl vyjadřovat o cizí inteligenci, když sám dělá pěknou botu, protože se snaží dokázat, že má pravdu (kterou v jistém smyslu opravdu má), tím, že říká nesmysly a podivuje se, že nedávají smysl.

Když si přečtete, co jsem napsal, tak zjistíte, že se nikde nezastávám té kraviny, co je ve videu, pouze polemizuji s tím, co píšete vy. Protože ať už k tomu dali naprosto zbytečnou a naprosto nesouvisející ilustraci prvočíselného rozkladu, nebo to kritizujete tím, že pořád dokola píšete cosi o prvočíslech, vyjde to na stejno. Jenom to mate.

Kdybyste pochopil, co tím asi chtěli říct (že se dělitelé párují, což je zřejmé), mohl byste se právem rozčílit nad tím, že tam je ten rozklad, který s tím nemá co dělat. Ale vy jste si z toho vykonstruoval nějaký nesmysl, a pak říkáte, že je to nesmysl. Což nemá žádnou hodnotu.

Možná pomůže, když si z videa pustíte jenom zvuk/titulky. Tam je totiž toto:
"Většina skříněk má sudý počet dělitelů, protože dělitelé se přirozeně párují. Jediná čísla, která mají lichý počet dělitelů, jsou čtvercová čísla. Protože ty mají jeden dělitel, který vynásobený sám sebou dá původní číslo. Skříňku 3 otevře osoba 1, osoba 3 ji zavře a osoba 9 ji otevře. 3 krát 3 je 9, ale 3 přijde na řadu pouze jednou."
Když se nebudete snažit do toho napasovat tu nesouvisející ilustraci, kterou tam dali bohové vědí proč, tak zjistíte, že to smysl dává.

Aby to člověk pochopil, tak se samozřejmě musí zamyslet, proč to vlastně tak je, a pak mu dojde, co tím bylo myšleno, proč je to ve výsledku opravdu špatně (kvůli té matoucí animaci). Pokud někdo místo toho vytvoří nesmyslnou konstrukci a dojde k závěru, že nemá smysl, je to v praxi totéž, tak jako tak je tam chyba. Ale s úsudkem, kdo je tady chytřejší byste měl byt opatrnější.

11

Odpovědět

+TStancekChápu, jde o trolling. Nabyl jsem podezření už u té první reakce, ale ze samotného textu a faktu, že se s autorem osobně neznám, je velice těžké to identifikovat. Ale teď už je to jisté :). Nicméně ještě závěrečná poznámka - dokud mi nějak nezkusíte (když si potrpíme na internetové vykání) zodpovědět mé otázky, tak za svým tvrzením o inteligenci si stojím (zopakování obsahu videa není vysvětlení). A můžete si být jist, že když uzřím svůj omyl, omluvím se v plné parádě a poděkuji za vysvětlení.

02

Odpovědět

+TStancekTak zaprvé, byl bych rád, abyste si své urážky složil do čtverečku, nikdo tu na ně není zvědavý. S hodnocením něčí inteligence jste začal s dovolením vy, takže pokud by měl být někdo podezříván z trollingu, jste to vy.

K vašim otázkám:
předpokládejme že a je dělitelem c, platí tedy c/a=b, kde b je přirozené číslo (definice dělitelnosti). Vynásobme rovnici číslem a/b (ekvivalentní úprava). c/b=a. b je tedy rovněž dělitelelem c. můžeme tedy utvořit dvojice (spárovat do) [a;b], kde jsou oba prvky dělitelem c.
Předpokládejme že a se nerovná b. Počet dělitelů čísla c je 2n, kde n je počet párů [a;b]. Z toho plyne, že pokud pro všechny [a;b] a!=b, je celkový počet dělitelů sudý. Ergo, počet dělitelů c je lichý právě tehdy, když existuje dvojice a=b=d. Pro tu platí c/d=d a tedy c=d^2. Všecny ty kroky lze provést i v opačném směru, tedy výrok "c má lichý počet dělitelů" je ekvivalentní "c je čtvercové číslo".

Proč si myslím, že to je správná interpretace toho odstavce? Protože je to v souladu se vším řečeným a zároveň správně. Proč je v obrazu rozklad na prvočinitele? Bota. Nemá tam být. Jasně, mohli tam dát nesmyslné vysvětlení, které se čistě náhodou dá bez potíží pochopit jako vysvětlení správné, a nesouvisející obrázek. Ale uznejte, že to není úplně pravděpodobné.

Jsem zvědav na vaši reakci. Pevně doufám, že nebude zahrnovat urážlivá obvinění, nebo nepodložené úvahy o inteligenci mé, či někoho jiného.

11

Odpovědět

+TStancekJak jsem slíbím, tak i doručuji. Byl jsem hodně zatížen na svůj způsob řešení a uznávám, že tento důkaz je daleko elegantnější. Omlouvám se za svoje narážky, a jsem rád, že jsem byl zase jednou intelektuálně obohacen, za což nanejvýš děkuji. Takže ještě jednou, uniklo mi nad tím se takto zamyslet, UČINIL JSEM RYCHLÉ A LÍNÉ ZÁVĚRY, OMLOUVÁM SE za ně a doufám, že chápete, že mě to mrzí.

30

Odpovědět

+TStancekV pořádku. Uznat svou chybu je dnes ještě cennější, než mít pravdu.

21

Odpovědět

Dělitelé se přirozeně párují - jejich vzájemným vynásobením dostaneš dané číslo (např. u šestky jsou dvě dvojice - 1,6 a 2,3). Jen druhé mocniny toto narušují, protože jejich odmocnina se páruje sama se sebou (např. u devítky jsou páry 1,9 a 3,3 ovšem trojka se jako dělitel započítá pouze jednou).

20

Odpovědět

Hodně pěkná hádanka, ale na to s těmi čtvercovými čísly jsem bohužel nepřišel.

41

Odpovědět

nic extra, myslel tym len obsah stvorca

15

Odpovědět

Jako obvykle ty úsměvné background story neřeším, ale tohle je až moc hloupé. Když strýček odkáže hrdinovi poklad, příbuzní ho nenechají na pokoji. Pokud ho odkáže tomu, kdo vyluští hádanku, příbuzní ho nechají, protože asi mají respekt k schopnosti luštit hádanky, nebo nevím.

463

Odpovědět

Problém s příbuznýma se dá vyřešit snadno. Kyanidová kapsle v bramboře. Tak co? Nedali by jste si brambory na loupačku? :-D

81

Odpovědět

Příbuzní ho nechají, protože to dědictví vyhrál v rovné soutěži a oni se tak nebudou cítit ukřivděně, že to strýček odkázal jenom jemu.

12

Odpovědět

+StyvPrý rovná soutěž, když strýček už holčičce kdysi prozradil řešení, tak to není moc spravedlivé.

11

Odpovědět

+StyvNic takového ve videu netvrdí.

11

Odpovědět

+StyvKdyby někdo uspořádal dostihy pro lidi, o kterých ví, že jen jeden z nich jezdí na koni, tak to těžko někdo bude považovat za rovnou soutěž.

A i kdyby to rovná soutěž byla, myslíte, že ti lidé, kterým nechtěl odkázat ty prachy, budou v jádru čestní a féroví, a tato férovost by je odradila?

V jednom bulváru byla veselá historka, že jeden boháč udělal pro své dědice turnaj v boxu, vítěz bere vše. Jeden vyhrál, dědil, a všichni ostatní ho do jednoho zažalovali. Možná je to stejně fiktivní, jako příběh ve videu, ale rozhodně to dává mnohem větší smysl.

31

Odpovědět

Sice jsem to nepochopil, ale jako blbec se stejně necítím.

343

Odpovědět

Uz si nevzpominam, bud jsem dedil nebo jsem debil.

161