Duke NukemDidYouKnowGaming

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:73
Počet zobrazení:5 974

Spousta odkazů na další hry, filmy, seriály i skutečné události. A taky 15 dlouhých let, tak dlouho totiž trval vývoj hry Duke Nukem Forever.

Poznámka: V 0:53 říká Duke: "Otřesů já se nebojím." Nebo také "Quakea já se nebojím." Quake znamená doslova otřes nebo zemětřesení.

Přepis titulků

Překlad: Xardass www.videacesky.cz Věděli jste, že Duke Nukem Forever měl původně být 2D sidescroller, podobný prvním dvěma dílům? Jméno zůstalo, ale koncept se změnil, čímž začala nechvalně známá 15letá éra vývoje Duke Nukem Forever. V raných verzích Duke Nukem Forever byl použit engine Quake 2. Tato verze byla představena na E3 v roce 1998, kde sklidila úspěch. Odhalení, že Forever poběží na enginu od id Softwaru, fanoušky šokovalo, protože 3D Realms a id Software byli považováni za rivaly.

Na soupeření těchto dvou studií lze najít odkazy v Duke Nukem 3D: Shrapnel City. Ve čtvrtém levelu oblasti udeří zemětřesení, zrovna když hráč přichází k budově s nápisem East Town Towers. Na to Duke řekne: "Otřesů já se nebojím." Celé je to odkaz na Town East Towers ve městě Mesquite v Texasu, kde se tehdy nacházelo ředitelství id Softwaru.

Dukova hláška narážela na tehdy ohlášeného Quakea, který měl být technicky vyspělejší než Duke Nukem 3D. Duke Nukem Forever byl vzkříšen krátce po prezentaci na E3 1998. Hra měla běžet na Unreal enginu od Epic Games. Během vývoje se plánovalo, že se ve hře objeví parťák – gay robot. Tato postava měla Dukově postavě dodat hloubku a ukázat, jak se ultra macho týpek vypořádá s někým, kdo má odlišnou sexuální orientaci.

Nápad se nakonec nerealizoval, protože byl založen na tom, že robot skončí tragicky. Ředitel Gearboxu Randy Pitchford vysvětlil, že ztráta a obětování se se do hry nehodí, řekl: "Duke si chce užívat. Chcete zaplatit 60 dolarů a cítit se špatně? Ne." Po několika odkladech šéf vývoje George Broussard odhalil, proč vývoj hry trvá tak dlouho.

Citoval složitost designu moderních her a jeho zvyk hledat nové mechanismy, které by do hry mohl nacpat. Ve 3R Realms si z toho dělali legraci, nechtěli Broussarda pouštět k novým hrám, protože by pak jejich části chtěl do DNF nacpat. Vývoj střídavě pokračoval celých 10 let a byly ohlášeny další odklady. Forever vyhrál několikrát za sebou cenu za neexistující hru roku. V roce 2003 přestal vyhrávat a získal ocenění za celoživotní přínos.

Někdy před rokem 2009 přerušili v 3D Realms vývoj hry. Devět bývalých zaměstnanců, včetně klíčových postav jako Allen Blum, pokračovalo ve vývoji ze svých domovů. Nakonec tito lidé založili Triptych Games a s financováním z Gearbox Softwaru konečně Duke Nukem Forever vyšel v roce 2011. Jedním z podivných důsledků dlouhého vývoje hry bylo, že prodejce GameStop musel brát v potaz i 10 let starou předobjednávku hry.

Uživatel Slash000 si hru předobjednal v roce 2001. Nejen že získal dlouho očekávanou hru, ale Gearbox mu poslal i balíček plný merche ze hry. Hry ze světa Duke Nukem jsou nabité odkazy na filmy, hudbu i další videohry. Obal Duke Nukem 3D vzdává hold ikonickému filmu Armáda temnot. Není to jediný odkaz na tento film.

Kromě několika dalších hlášek je hláška "Pokloň se králi, kotě" doslova přejatá z poslední věty Armády temnot. Další hláška: "Je čas nakopat jim zadek a žvýkat žvejku. A žvejka mi došla!" je v podstatě doslova z filmu Johna Carpentera Jsou mezi námi z roku 1988. Duke Dukem 3D: Shrapnel City level s názvem Freeway obsahuje skrytý odkaz na Terminátora. Za lisem můžete najít rozpláclého robota podobného Terminátorovi. Je to odkaz na konec prvního Terminátora, ve kterém je T-800 rozdrcen hydraulickým lisem.

V levelu Warp Factor z Lunar Apocalypse jsou skryté místnosti odkazující na Star Trek: Novou generaci. Můžete tu najít můstek Enterprisu a také Pickardovu pracovnu. Navíc můžete v Pickardově pracovně najít i "skutečnou pracovnu" se schovanou zásobou hanbatých filmů. V Duke Nukem 3D můžete najít spoustu odkazů na Simpsonovy. V levelu Stadium, pokud se kouknete nahoru nebo použijete jetpack, uvidíte vzducholoď s nápisem Duf Beer, odkaz na pivo Duff Beer ze Simpsonů.

V předposledním levelu Duke Nukem 3D: Atomic Edition můžete za jednou zdí najít Homerův stůl z atomové elektrárny pokrytý donuty. Na záchodě levelu E4M6: Going Postal je na zdi pozpátku napsaná zpráva. V odrazu v zrcadle si můžete přečíst: "Vyzvednout Barta", což odkazuje na epizodu Simpsonů Velký bratr. V baru v Red Light District lze najít odkaz na trochu jiného Simpsona.

V televizi můžete vidět bílé Bronco, jak si to žene po dálnici, což je scéna velmi podobná pronásledování O. J. Simpsona, které přerušilo finále NBA v roce 1994. Postupně vznikly porty Duke Nukem 3D na celkem 11 různých platforem a každý port skrývá vlastní easter eggy. Když ve verzi pro Mac OS zadáte v prvním levelu cheat DN1984, objeví se na obrazovce zpráva: "Velký bratr tě sleduje!" a film, který běží v kině, je nahrazen známou reklamou na Apple z roku 1984.

Level z Lunar Apocalypse, Dark Side, obsahuje odkaz na Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder. V PC verzi můžete najít mrtvého Luka Skywalkera, jak visí ze stropu jeskyně. Ve verzi pro Nintendo 64 je tam místo Luka Yoda. V této verzi je toho změněno více. V originálním Duke Nukem 3D jsou holky unesené mimozemšťany zamotané do kokonů a připoutané k sloupům. Když u nich zmáčknete tlačítko akce, zamumlají: "Zabij mě!"

což je odkaz na podobnou scénu ve Vetřelcích. Ve verzi pro Nintendo 64 jsou tyhle holky méně obnažené a nemůžete je zabít. Místo toho po provedení akce zmizí a objeví se zpráva: "Holka zachráněna." V Duke Nukem Forever je také spousta hravých narážek na další videohry. Před dřevěnou barikádou Duke řekne: "Hodilo by se páčidlo." Je to odkaz na Gordonovo páčidlo ze hry Half-Life.

V levelu Blowin' the Dam je dlouhé schodiště s padajícími barely. Duke řekne: "Kde je kladivo, když ho potřebujete?" Nad schodištěm Duke najde prase a řekne: "Čekal jsem opici." Je to narážka na arkádovku od Nintenda z roku 1981, Donkey Kong. V levelu The Hive lze zase najít odkaz na sérii Dead Space od EA. Můžete zde najít mrtvolu Isaaca Clarka. Duke ji okomentuje slovy: "Máme tu mrtvého vesmírného mariňáka." Tahle hláška je variací na hlášku z Duke Nukem 3D, kde Duke najde mrtvolu hlavního hrdiny Doomu a okomentuje to slovy: "Máme tu zahubeného vesmírného mariňáka."

Věděli jste také, že vývoj rebootu Doomu z roku 2016 trval tak dlouho, že jeden z vývojářů si stihl udělat čtyři děti? Pro více faktů se koukněte na naše video o hře Doom z roku 2016. A pokud chcete slyšet více tohoto hlasu, koukněte na můj kanál, LGR. Každé pondělí a pátek tam dávám nové video o počítačích, hrách, hardwaru, softwaru a všem mezi tím, protože se nemůžu rozhodnout pro jedno téma.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

na duke nukem jsem začínal a byla to v té době prostě pecka... škoda, že na to nenavázali :/ ta dlouhá odmlka a vydání dalšího dílu se prostě na tom podepsala a už to tak neoslovilo a vyloženě to oslovilo jen lidi, co na tom vyrůstali :)

00

Odpovědět

Hrál jsem a byla to pecka nabouchaná prvotřídní akcí. Jsem fakt rád, že tuto srdcovku neuspechali a dali si na ní opravdu záležet:) Rozhodně se na ni vyplatilo čekat skoro dekádu. EA se svými sporty by si mělo vzít příklad...

12

Odpovědět

:D , dopbrej trolling

01

Odpovědět

Poznámka k poznámce: Quake sice znamená chvění nebo otřes, ale hra se tak jmenovala, protože Quake mělo být původně jméno hlavní postavy ve hře, která měla následovat po Doomu. Postava měla mít velké (Thorovo) kladivo a při úderech do země způsobovat zemětřesení okolí, proto jméno Quake. Následně se nápady musely kvuli technické náročnosti osekat, z RPG se stala FPS a vznikl nám známý Quake.

44