MDMAHladová bestie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:332
Počet zobrazení:6 532

Zřejmě poslední Hladová bestie je tu. Podívejte se na historii 3,4-methylenedioxymethamphetaminu neboli MDMA.

Přepis titulků

HLADOVÁ BESTIE SPOJUJE BODY Seznamte se s MDMA, neboli 3,4-methylendioxy-N-methylamfetaminem. Chemická látka použitá v taneční droze, extázi. Tahle nechvalně proslulá molekula byla syntetizovaná omylem v roce 1912, když se němečtí vědci snažili vyrobit lék na srážení krve. V roce 1953 se MDMA poprvé dostala do krve, když americká armáda ve snaze vynalézt sérum pravdy, sponzorovala tajný výzkum na zvířatech kvůli podobnosti drogy se zakázaným mezkalinem.

Výsledky byly nepřesvědčivé, ale americký psychofarmakolog Alexander Shulgin přesvědčen byl. Testoval MDMA na sobě v roce 1976 a všimnul si, že boří zábrany. "Zaznamenal jsem pocity, které obvykle mívám po druhém Martini. To znamená bezproblémové rozmlouvání s nezvykle bystrými analytickými schopnostmi.

Shulgin přesvědčil svého psychoterapeuta, Lea Zeffa, o lékařském potenciálu MDMA. Zeff byl tak nadšený, že přerušil penzi, aby lék rozšířil mezi terapeutisty kolem světa. Mnoho z nich ji shledalo perfektní pro párovou terapii a později se jí začalo přezdívat "penicilin pro duši". Ale lékařská kariéra MDMA skončila, když lidé začali lék zneužívat rekreačně. Extáze se stala velice populární na počátku osmdesátých let. Tehdy se dala koupit legálně. Dokonce i Phil Donahue se o ní vyjadřoval takto: Říká se tomu extáze, kdo by si nedal extázi?

MDMA nicméně padla za oběť "Válce proti drogám" Ronalda Reagana. V roce 1985 Americká protidrogová agentura učinila nezbytné kroky k tomu, aby MDMA zakázala. Tvrdila, že má vysoké riziko zneužití a žádné lékařské využití. Většina zemí brzy následovala, i přesto, že je Světová zdravotní organizace nabádala, aby podpořily výzkum této zajímavé látky. MDMA byla konzumována v obrovském množství.

Byla zapletena do úmrtí několika významných lidí, což bylo komplikováno faktem, že ne všechny pilulky prodávané jako extáze obsahovaly MDMA. Mezitím doktoři pokračovali ve své kampani za povolení drogy pro výzkum. V roce 2002 studie chybně spojily MDMA s poškozením mozku podobnému Parkinsonově chorobě. Ukázalo se, že v laboratoři došlo k chybě s etiketami lahviček a testovací opice dostaly omylem speed.

Pozdější pokusy ukázaly opačné MDMA symptomy Parkinsona u myší. Dlouhodobé užívání má vliv na produkci serotoninu a na paměť. V roce 2002 USA konečně povolily výzkum pomocné terapie u pacientů s posttraumatickým onemocněním s využitím MDMA. Vědci došli k závěru, že u pacientů, včetně veteránů z Iráku, bylo zaznamenáno výrazné zlepšení. Další studie, včetně jedné z Harvardské lékařské fakulty, ukázaly její potenciál při pomoci obětem násilných činů a pacientům s nevyléčitelným onemocněním.

S pozitivním vlivem na trauma a pocit úzkosti. MDMA, party droga, která touží vést normální život. Překlad: Foxii Korekce: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

čisté mdma není problém, je to čistá (rozuměj uměle vytvořená) látka co vejde do organismu, ovlivní pocity a vyleze, aniž by něco poničila, problém byly ty "extáze", které obsahovali příměsi a lidé pak na tom byli dost bledě

200

Odpovědět

Odpovědět

sem uz delal 2x a nepomohlo, ale zkusim dotretice :D

180

Odpovědět

Goeth: premaz cookies muhahaha...

180

Odpovědět

nevite, proc se mi u kazdeho druheho videa objevuje jiz hodnoceno, kdyz jsem jeste nehodnotil ? :/(a ne neni to schizofrenie:D)

180

Odpovědět

http://www.mustwatch.cz/film/alcohol-worse-than-ecstasy-alkohol-horsi-nez-extaze/ Doporucuji, jinak skoda ze se tady neprekladaji i tato videa.

180

Odpovědět

Drogy jsou špatné? Á-no?

180

Odpovědět

supr, krásně udělaný hlavně .-)

180

Odpovědět

2:49 Harvardké -> Harvardské

180

Odpovědět

Jsem to v rychlosti přečetl jako MAMD, jsem si říkal proč se Hladová bestie zajímá o Me And My Dick. :)

181

Odpovědět

Ani me tak nezajímalo o cem se mluvi jako tak co na konci bude za obrazek :)

180

Odpovědět

Foxii: 1:33 "roti" => proti ;)

180

Odpovědět

Každá látka má 2 strany. Vždy záleží na dávce. Vždyť i voda nám může ublížit. Něco jiného je ji vypít 2 - 3 litry za den a něco jiného 7 litrů do hodiny. Takže i zde MDMA v určitém malém množství je třeba zdraví prospěšná - viz léčení vál.veteránů apod.

181

Odpovědět

Ještě je zajímavé video o Australských ponorkách. Je tam hezky vidět, že ne jen u nás se vyhazující nesmyslně peníze oknem :D

181

Odpovědět

Daleko horší látka je DHMO...

181

Odpovědět

Bude mi chybět. Nejvíc se mi líbilo "Velký čínský firewall" a to cestování amerického prezidenta. Ale i dnešní dávám 10.

181

Další