Holubi jsou nechutní, ale podceňovaní

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:340
Počet zobrazení:8 432

Většina z nás vnímá holuby jako otravnou havěť. Jak to ale vypadalo v minulosti? Jak se holubi zapsali do historie lidstva? Na to nám odpoví dnešní video kanálu Vox.

 

Přepis titulků

Kontroverzní názor: Holubi jsou podceňovaní. Vytvoří každý z nich zhruba 11 kil trusu každý rok? Ano. Šíří se tímto trusem nemoci? Ano. Ale to samé platí o některých zvířatech, se kterými sdílíme postel. A holubi, i když se může zdát, že jsou k ničemu, hráli v historii světa velikou roli. A taktéž v historii vědy.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz VOX OBSERVATOŘ Když se začtete do první kapitoly Darwinova O původu druhů, zjistíte, že není o zvířatech, která pozoroval v tropech. Svou knihu začíná tím, že mluví o holubech. Darwin si všiml, že chovatelé holubů vytvořili spoustu různých druhů holubů z jednoho jediného druhu, Columba livia neboli holuba skalního.

Tento příklad umělého výběru použil k přiblížení převratné teorie přirozeného výběru. Holubi byli tisíce let domestikováni kvůli potravě i jako mazlíčci. Kdysi bylo symbolem společenského postavení stavět obří holubníky. Některé dodnes stojí v Evropě či Asii. Je to také důvod, proč jsou v amerických městech holubi. Evropané je měli rádi a přivezli je s sebou. Až donedávna byli holubi vnímáni jako užiteční společníci.

Kupříkladu byli tisíce let využíváni za války, a to včetně obou světových válek. Elegantní, dobře krmení holubi se starají o rodinu. Díky nim budeme mít na bojišti více létajících doručovatelů zpráv. Doručili spoustu zpráv. To je Phil Edwards, pro Vox píše o historii. Nepotřebovali energii, nepotřebovali natažené dráty, potřebovali jen schopnost létat, díky které přenášeli zprávy a spolehlivě se vrátili domů.

Jeden holub zachránil 200 ztracených amerických vojáků tím, že během 1. světové války doručil jejich zprávu i přesto, že byl těžce zraněn. Ve druhé světové válce rozšířila Británie počet ptáků na 250000 kusů. Posílala do okupované Evropy padáky s holuby. Byly to takové předplacené obálky, které zajišťovaly informace. 33 holubů získalo medaili za chrabrost, medaili Marie Dickinové.

Vědci zatím zcela nepřišli, jak funguje jejich naváděcí schopnost, ale někteří holubi jsou schopni vrátit se domů ze vzdálenosti několika stovek mil. Tyto schopnosti neunikly některým kriminálním živlům. Brazilští vězeňští hlídači objevili nový způsob pašování ve věznicích. Poštovní holubi byli používáni k doručování drog a mobilů vězňům. Stojí to také za tajemstvím bílých holubic vypouštěných při oslavách. Jsou to holubi. Když je vypustí, letí domů. Během druhé světové války byli holubi také součástí zajímavého projektu, který vedl známy behavioralista B.

F. Skinner. Jeho základem byla myšlenka, že holubi jsou schopni nasměrovat střelu k cíli. Skinner zjistil, že je schopen vytrénovat holuby k tomu, aby přesně zobali do cíle díky systému odměn. A po dostatečném tréninku byli schopni přesně trefit konkrétní roh ulice. Nakonec se ale armáda rozhodla od projektu upustit. Kvůli pokroku v naváděných střelách a asi kvůli tomu, že to byli holubi.

Skinner však s holuby pracoval po zbytek své kariéry. Pomohli mu ukázat, že je lze naučit i poměrně složité chování. Pokusím se vybrat určitý vzorec chování a zajistím, aby jej pták častěji opakoval. Z tohoto projektu později čerpala pobřežní stráž, která se pokoušela používat toto chování k tomu, aby našla lidi ztracené na moři. Na misích žili v malé bublině pod helikoptérou a klovali vždy, když viděli objekt ve vodě.

A vedli si velmi dobře. Soutěž začala, kdo uvidí cíl dříve? Lidé či holubi? Jejich přesnost byla výrazně větší než přesnost lidí. A to proto, že nikdy neusnuli, měli lepší zrak a hledání je více zajímalo, protože za to čekali odměnu. Program se nikdy nedostal z testovací fáze kvůli selhání vybavení a škrtům, náš vztah s holuby se navíc změnil.

Začali být vnímáni jako havěť. Jsou jedním ze tří druhů ptáků, které nechrání federální zákon. Navíc existuje celý průmysl, který je zaměřen na jejich likvidaci. Slunce nás hřeje, všechno je prima, ale holubům v parku už zvoní hrana. Možná proto, že dnes máme email, drony a GPS už od zvířat chceme jen to, aby byla roztomilá.

Tito malí šmejdi ale naváděli naše střely. No tak. Zaslouží si trochu respektu. Všechny je trháme na kusy, jen pár si jich necháme na pokusy. Má píseň nabírá obrátky, pro holuby chystáme oprátky. Chce to jen ždibec a holubovi zatneme tipec.

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Holuby maj vsichni radi dokud se jim nenastehujou na pudu, balkon, misto kde parkuji auto, atd... Pak urychlene zacnou shanet bouchacky ci sokoly (...)

00

Odpovědět

Takže, nejen že holubi měli lepší zrak a nespali při hledání trosečníků, ale taky je hledání kvůli odměně zajímalo víc než lidi.
Doufám, že když se ztratím na moři pošlou holuby a ne demotivovaný záchranáře.

121

Odpovědět

S holubmi je to ako s ľuďmi. Inteligentní, vyučení jedinci sú pre spoločnosť prínosom, zatiaľ čo nevychované, divé a rozmaznané (mestské) holuby sú iba príťažou a na každého serú...doslova.

231

Odpovědět

Sakra, ta závěrečná písnička je tak chytlavá! :3

142

Odpovědět

Chuďátka :( Hned teď je pudu do města nakrmit !

66

Odpovědět

Beztak do teď nechápu, jak je možné že vypustí holuba z bodu A a on doletí do bodu B, aniž by tu trasu třeba někdy letěl :D

112

Odpovědět

Takhle to právě nefunguje, více informací dostanete už brzy ve videu od AsapSCIENCE :-)

160

Odpovědět

Do bodu B nikdy nedoletí, tam ho musíš dostat ty. On se vždy vrátí do místa bodu A.

80

Odpovědět

asi 1500 lety byl v Evropě holubičí trus základem fosfátových hnojiv, a přesto jsou holubi známí jen jako pošťáci

10

Odpovědět

Holubi jsou velmi chutní, název kecá...

271

Odpovědět

No, dospělí holubi už ne, ale holoubátka se v naší zemi kdysi běžně konzumovala...

20

Odpovědět

Já mám k holubům takový neutrální vztah. Ne že bych je nenáviděl, ale ani je nemám vyloženě v lásce. Když jdu po ulici a motají se mi skoro pod nohama, tak je na jednu stranu neodháním, ale taky kvůli nim nijak neupravuju svůj kurz, uhnout musí oni.

Ale je to zajímavé, jak jim člověkem vybudované umělé městské prostředí vyhovuje a dokázali se mu dokonale přizpůsobit. Jenom jsem zrovna dneska přemýšlel, proč ti holubi přechází rušnou silnici pěšky, když ji můžou přeletět.

191

Odpovědět

Chodí, protože jsou přežraní a lítání je unavuje.

242

Odpovědět

Vedel som že tam budú tie zábery ako v Mr. Nobody :D ale pekné video, neviem odkiaľ nahrabali že všetci nenávidia holuby a tajne som dúfal že nebudem jediný ktorých viac fascinujú ako im prekážajú (asi preto, lebo nevlastním auto) :D

200

Odpovědět

proč je nenávidět, vždyť jsou po patřičné úpravě chutní  :-)

51

Odpovědět

zvláštní, že včera sem si ten film pustil a teď čumim na to video ráno a říkám si wtf jak je toto možné a nečekal sem že se tam ten záběr s holubem objeví.

10

Odpovědět

Tak takhle to je snad se vším co lidstvo ke svýmu fungování využívá, ne? Vyždímat z toho bez rozmyslu všechno co se dá a až se to nehodí, tak se toho jednoduše zbavit.

131

Odpovědět

Včetně partnera. :)

30

Odpovědět

+MikeVidíš to, ženská perspektiva v kostce :D :(

130

Odpovědět

+MikeLíbí se mi ta kombinace smajlíků. :D Je to smutný, ale co jinýho než to brát s humorem. :D

31

Odpovědět

Mě holubi nevadí. Rád se při čekání na autobusu dívám na ty hopery jak rytmicky kývají hlavou. Jinak pěkné záběry jsou ve videu, nejlepší asi jak hrají ping pong :D

491

Odpovědět

Otravou havěť? Vždyt holubi byli vždy moji nejoblíbenější! :D

113

Odpovědět

Holubi jsou prostě skvělí :D

303

Další