Jak blízko jsme ke stažení lidského mozku?Seeker

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 7
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:90
Počet zobrazení:11 136

Digitalizace mozku by mohla být jednou z cest k nesmrtelnosti a jedná se také o oblíbené téma v různých sci-fi filmech. Je to ale reálné? Jak blízko k takovému naskenování a následné simulaci lidského mozku jsme?

Poznámka:
Konektomika je věda zabývající se zmapováním spojů v nervovém systému organismů.

Přepis titulků

JAK BLÍZKO JSME? Jednou naše těla selžou a my zemřeme. Náš mozek se rozloží a navždy zmizí. Ale co kdyby nemusel? Vědci po celém světě nyní pracují na technologii, která by jednou mohla váš mozek, a možná i vědomí, nahrát do počítače. Byl by to převrat v neurovědě, který by podle některých mohl vést k nesmrtelnosti. Jak blízko jsme ke stažení mozku? Zaprvé, co vlastně myslíme stažením mozku? Neznamená to zastrčit vám do hlavy kabel a synchronizovat ji s telefonem.

Je to mnohem složitější, protože mozek je vážně hodně složitý. Informace jsou v mozku zakódovány v synaptických spojích mezi neurony. Podle převládající teorie jsou takto zakódovány nejen epizodní vzpomínky, ale vlastně veškeré naučené vědění. V lidském mozku je řádově stovka miliard neuronů a každý má desetitisíce spojů. Takže to máme stovky bilionů synaptických spojů, z nichž byl každý vyladěn vašimi životními zkušenostmi. Abyste tedy mohli stáhnout váš mozek, každý z těch bilionů spojů by musel být přesně naskenován, zmapován a digitálně zrekonstruován v počítači v imitovaném mozku.

Předpokládá se, že tato simulace by se nejen chovala jako biologický mozek, ale zachovala by si i myšlenky a vzpomínky osoby, jejíž mozek jste naskenovali. To je skvělý materiál k přemýšlení a rozhovorům u večeře, ale zatím jsme lidský mozek nenaskenovali, natož abychom vyzkoušeli teorii vědomí. Ale to neznamená, že nedošlo k žádnému pokroku. Po celém světě se pracuje na skenování a simulování mozků ve jménu zdravotnictví a medicíny.

Tady jde více o odhalování záhad mozku než o hledání klíče k nesmrtelnosti. Žádnému systému nemůžeme rozumět, dokud ho nepostavíme sami a nemůžeme s ním manipulovat v počítači a pochopit všechny jeho díly. V roce 2014 naskenovali vědci mozek hlístice a jeho simulaci instalovali do jednoduchého robota z lega. Simulovaný mozek robotem volně pohyboval bez jakéhokoli řízení člověkem. Proběhly další projekty, které se pokusily mozek vytvořit reverzním inženýrstvím, experimenty se čtením a implantováním vzpomínek a skupina vědců vytvořila algoritmus pro simulování lidského mozku ve velkém měřítku.

Ale jeden z největších projektů skenování mozku probíhá v Allen Institute v Seattlu. Naskenovali a digitálně zrekonstruovali milimetr krychlový myšího mozku. To nezní moc působivě kvůli tomu měřítku, ale je to největší kdy vytvořená mapa spojů v mozku savce. Milimetr krychlový je asi jako zrnko písku a je v něm 100 000 neuronů a přes miliardu synapsí.

Aby tento kousíček naskenovali, museli ho nejprve 25 000krát rozříznout, každý plátek byl silný asi jako pětina lidského vlasu. Potom byly nafoceny desetimiliony fotek. Teď si představte, co by obnášelo naskenování celého lidského mozku. Znamená to, že zmapování lidského mozku, který je milionkrát větší, by trvalo celé flotile elektronových mikroskopů desetiletí, než by ho nafotily. Technologie se prostě musí změnit, možná ne radikálně, ale aspoň v měřítku, aby se něco takového povedlo.

Zkrátka nemáme dostatečně výkonnou technologii, kterou bychom přesně a efektivně zachytili celý lidský mozek. A i kdybychom mohli, zkopírovali bychom tím i vědomí? Většina neurovědců by řekla ano, je to ta samá osoba, úplně stejná věc, ale vážně nevíme, jestli nám něco neuniká. Otázka je také, zda má ta simulace dostatečné rozlišení, aby zachytila, kdo jste. Předpokládá se, že naše myšlenky a vzpomínky jsou vlastně data. A teoreticky by mělo být možné ta data zkopírovat do počítače tak, abyste vy zůstali vámi.

Ale jaká verze vás? Když uděláme repliku vašeho mozku, není důvod žít ve tmě a tichu Dropboxu, dostávali byste falešné podněty. Teoreticky, pokud by byl někdo počítačová simulace, bylo by to pro něj stejné jako toto pro nás. Podíváte se kolem sebe, vidíte se, cítíte své tělo, ochutnáte ten nápoj, sníte tu pizzu a teoreticky by neexistoval rozdíl. Ale pokud byste chtěli dál zažívat skutečný svět, váš mozek by mohl být nainstalován do robota.

Ta osoba otevře své robotické oči a řekne: "Páni, stále tu jsem." A pokud vše správně funguje, mělo by se to tak zdát. Mělo by to být jako probuzení po operaci, měli byste si vzpomenout na svou minulost, pamatovat si, jak něco dělat, mít rádi stejné věci. Pokroky v konektomice ale nepřinesou vědci hledající pramen mládí. Vědci chtějí lépe pochopit mozek, aby mohli bojovat proti nemocem a duševním poruchám. Mohli bychom lépe léčit nádory, epilepsii, závislost a dozvěděli se více o naší evoluci.

Proto chceme digitálně zmapovat mozek. Pokud někdy budeme schopní nahrát něčí vědomí, možná to bude jen bonus z těchto studií. Nahrávání mysli je pro lidstvo velice dlouhodobý projekt. Tak dlouhodobý, že většina lidí, kteří na tom dnes pracují, si neuvědomuje, že na tom pracuje. Existuje touha naskenovat a zmapovat celý lidský mozek a ten proces možná bude základem pro statečného dobrovolníka, jehož mozek bude digitalizován.

To by mohlo vést k první nesmrtelné bytosti. Jen musíme počkat, až technologie dožene naše ambice. Tak jak blízko jsme ke stažení lidského mozku? Vůbec nejsme blízko. Neumíme stáhnout ani octomilku. Dokážeme zobrazit malé části mozkové tkáně nebo mozky malých organismů, ale nevíme dost o tom, jak funguje nervový systém, abychom tyto obrazy interpretovali a vytvořili z nich simulaci. S technologií, kterou máme nyní, jsme na míle daleko.

Ale cesta se zdá dostatečně jasná. Pokud nepřijde nějaké obří překvapení, vypadá to, že se každý rok technologie zlepšuje, takže máme stále lepší rozlišení, cesta k cíli je tedy jasná. Pokud tedy už nejsme tak daleko a nekoukáte na to v počítačové simulaci, kde nic kolem vás není doopravdy. Díky za sledování "Jak blízko jsme". Řekněte nám, jaká témata vás zajímají, a pokud chcete vidět víc, klikněte na tento playlist. Nezapomeňte dát To se mi líbí, sdílet a odebírat.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jsou to jen keci aby se neprozradilo že skenování mozků spíše přenos myšlenek probíhá desítky let ale tajně, tohle jsou jen obyčejní lidé s přístupem k technologii kterou zná lidstvo a není tajná. Snaží se nás jen přesvědčit o tom že to nejde, viz rusko tam se necháte zmrazit celý nebo jen s hlavou a žijete o mnoho déle. k čemu mi bude mozek v počítači, i když u mě by se bylo na co dívat.

00

Odpovědět

Nejde o žádnou nesmrtelnost. I kdyby se nakrásně podařilo, co plánují, vytvoří pouze kopii, tj. nepřemístí originál. Ten stejně zemře. Kopie si pak může myslet, že je pokračováním originálu, ale smrti původního mozku tak nelze zabránit.

20

Odpovědět

Prosim at se jim to nikdy nepovede...uz ted je strasny kdyz na nejaky pozici pracuje duchodce co neni schopen racionalniho mysleni je to akorat dinosaurus a brzdi pokrok uplne vseho

10

Odpovědět

Prosím o více videí od tohoto autora

13

Odpovědět

podle mě až se jednou povede kompletně zkopírovat mozek do počítače tak to bude první důkaz ever že duše a vědomí existuje někde "jinde" pouze v živých tkáních/astrálu/jiných dimenzích atd... nevim kde ale podle mě není pevnou součástí mozku a je to něco víc... něco co nikdo nezkopíruje, něco co se po smrti očišťuje a znovu používá v jiných tělech...

35

Odpovědět

Tady dostaneš jen samé mínusy. Jsme na českém webu kde je každý ateista který je přece tak moc inteligentní že nebude věřit tomu že existuje něco víc. :) Jsme tak super inteligentní a přitom dodnes neumíme třeba takové pravidlo ZIPu. Krásná ukázka inteligence evolučních blbů :)

72

Odpovědět

Reálné to samozřejmě není. Protože reakce mozku jsou závislé na mnoha faktorech. Např. množství živin v krvi, únavě, bolesti, hormonech... takže člověk rozhodně nereaguje na stejný podnět vždy stejně.

13

Odpovědět

A co takhle u zazálohovaného mozku "Např. množství živin v krvi, únavě, bolesti, hormonech... " nasimulovat?

22

Odpovědět

+mykanecPředpokládám, že to budou muset simulovat - stejně, jako ve videu zmiňovali simulaci toho, že jíme. Např. takové vypití virtuální sklenice whisky, jakou si dával A. J. Rimmer v Červeném trpaslíkovi, by mělo ovlivnit chod simulovaného mozku.
Zdá se, že bez simulace těla by simulace mozku byla tak nepřesná, že by spíš šlo o někoho zcela jiného. Zkopírování mozku je tedy jen krok - dalším by bylo vytvoření simulace okolí mozku (těla zprostředkovávající senzorické vjemy a ty samotné vjemy) a pak teprve spuštění.

12

Odpovědět

Zkopírování/stažení mozku je sice fajn, ale co se stane s naším vědomím? Náš fyzický mozek je jen jeden a má svoje vědomí, to se nedá nikam přenést.. po smrti je prostě konec.

22

Odpovědět

Lidé chtějí dosáhnout nesmrtelnosti, a přitom ani nevědí co dělat v Sobotu večer... :D

242

Odpovědět

Nahrajeme mozky do počítače, vytvoříme jim digitální prostředí, které mohou poznávat pouze po určitou hranici a nakonec jim o tom nic neřekneme. My je budeme sledovat jako krysy v labyrintu a oni šílet nad nesmyslností svého bytí. V záchvatu šílenství mozky uvnitř počítače stvoří náboženství, peníze a války a budou si přežívat tak dlouho než dojdou do stupně kdy dokáží vytvořit živoucí mozek v "láhvi". - A jsme kde? A jsme doma.

Matrix v matrixu v matrixu v matrixu v matrixu v matrixu ..... :-)

343

Odpovědět

+AlenkaDěkuji ti za tip, sci-fi romány mám v oblibě :-)

00

Odpovědět

aj keby sa to podarilo ale cele to všetko bude velmi zavisle na elektrike..staci ze na zemi prestane fungovat elektrika tak cele to digittalne prostredie proste zmizne :)

00

Odpovědět

+jojonic proti, ale pokud na celé zemi přestane z nějakého důvodu fungovat elektřina, zmizení digitálního protředí bude lidi trápit nejméně :-D

00