Jak byla strukturována římská armáda

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:279
Počet zobrazení:19 790

V tomto krátkém videu se dozvíte základy složení armády starověkého Říma. Kdo všechno v armádě sloužil a jak na sebe navazovalo velení?

Přepis titulků

Existovaly dva druhy vojáků. Legionáři byli římští občané, ale auxiliares ne. Oba typy legionářů měly své vybavení a oba přísahaly věrnost císaři. Legionáři tvořili pěší jednotku contubernium o 8 mužích. Všichni spali v jednom stanu. Nováčci měli na starosti špinavou práci. Poté zaujali místo specialisty. 10 contubernií vytvořilo setninu.

Měli vlastního praporečníka, velitele hlídky, zástupce velitele a centuriona, který je vedl. 6 setnin tvořilo kohortu. 10 kohort spolu s malou jezdeckou jednotkou equites legionis tvořilo největší vojenskou jednotku – legii. Symbolem legie byla římská orlice. Nosil je aquilifer. Kohorty legie byly očíslovány 1 až 10.

První kohorta byla větší, skládala se z 5 dvojitých setnin. Její centurioni byli zkušení primi ordines. Nejvýše postavený z nich byl primus pilus čili první oštěp. Mohl být povýšen na praefectus castorum – prefekta tábora. Měl řídit každodenní fungování tábora. Nad prefektem tábora stálo sedm mužů. Šest štábních důstojníků, tribunů, a velitel celé legie, legatus.

V Římě byl členem senátu – 600členné vládnoucí elity. Ale na bojišti velel své legii o přibližně 6 000 mužích. Každý z nich byl římským občanem. Tito legionáři byli páteří armády, ale auxiliares, kteří nebyli občané Říma, byli specialisté. Kohorty auxilliares byly verbovány z celého území říše a využívaly své schopnosti ve prospěch Říma. Jednou speciální jednotkou bylo jezdectvo.

Existovaly regimenty jezdců zvané alae. Existovaly i dvojnásobné jezdecké regimenty včetně britských ala petriana. Také existovaly částečně jezdecké kohorty. Některé kohorty auxilliares byly běžnou pěchotou organizovanou stejně jako kohorty legionářů. Ale podobnost končí zde u kohorty. Auxilliares nebyli součástí žádné větší jednotky.

Neexistuje legie ani legatus, který by jim velel. Místo toho každá kohorta měla svého velitele, který vedl tuto flexibilnější jednotku. Když voják v auxilliares sloužil po 25 let, dostalo se mu velké odměny. Získal kus země, penzi a všechna práva římského občana pro něj, jeho děti a všechny budoucí generace.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ač je video zjednodušené a místy zavádějící a nebere v potaz vývoj a proměnlivost římské armády v čase, tak je to zajímavé video. Kdo onu problematiku zná zevrubně, tak video taktéž ocení pro pěknou názornost. Kdo ji nezná, tak ho to může inspirovat k následnému studium a zájmu o tuto zajímavou problematiku. Římská armáda byla první profesionální armáda a tato struktura armády je platná až do dnešních dní a tvoří základ dnešních armád po celém světě.

30

Odpovědět

Tak záleží jak si definujeme profesionální, například Sparta (ačkoliv tam se můžeme přít o to, zda to už není spíše kastovní systém) nebo Perská říše ("tvrdé jádro armády" př. nesmrtelní etc.) by k profesionalitě měly také co říci. Pravděpodobně i Asírie či Egypt za Ramsese III. (vozatajské jednotky byly profesionální), ale tam zase nemáme dostatek pramenů. Je dokonce možné tvrdit, že Kartágo za Punských válek mělo "profesionálnější" armádu než Řím. Nicméně rozhodně musím dát za pravdu, že struktura, která se vykristalizovala během principátu, je natolik vyspělá, že snese jen těžko srovnání.

60

Odpovědět

Víc by se mi líbilo auxilliares přeložit jako pomocné sbory a contubernium na družstvo, když už je centurie překopaná na setninu.

61

Odpovědět

chcem metalové okienko

311

Odpovědět

Na totéž téma doporučuji tohle video:
https://www.youtube.com/watch?v=YKBWAYZOXqA
které, pravda, není tak graficky vymazlené, ale zase mi přijde podávané o dost srozumitelněji a navíc s mnoha zajímavostmi.

20

Odpovědět

Tak nám to ještě přelož a uploadni a bude to ok :)

41

Odpovědět

Víc takových videí :-)

250

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=zrCqpJ05E3k

Maybe tohle by si zasloužilo přeložit, i když to bude o něco náročnější - vývoj Římské armády. Tohle je dost generalizované.

92

Odpovědět

Vynikající video. Sice hodně generalizované, ale to já pět dní před zkouškou ze starověku potřebuji - generalizaci. :D

90

Odpovědět

Jaky bylo zasobovani takovy legie?Jakej byl zold/plat? A co si za nej mohli koupit? Jakej slava na ne cekala v Rime a meli nejaky svuj valecny chram, sin slavy?

141

Odpovědět

Tak s trénem to bylo různé, víceméně všechny tyhle otázky se různí podle toho "ve kterém století". Kupříkladu klasické republikové armády dostávaly malý plat (nejednalo se o žold, ale spíše o odškodnění z kořisti za ušlý zisk pro mobilizované občany, většinou byl spíše symbolický a kvůli tomu střední vrstva velmi trpěla častými mobilizacemi) a byly kvůli velkému trénu neohrabané. Tohle změnily Máriovi vojenské reformy, které stanovily pevný žold, podíl na kořisti a sám Márius vyžadoval, aby si jeho muži nosili veškerou výzbroj a nejnutnější zásoba sami, takže jeho armády byly mnohem mobilnější.

110

Odpovědět

Zásobování probíhalo tak, že na začátku měli velké jezdectvo a domů se vraceli po svých...

74

Odpovědět

Uplna topka je ked si predstavime ake velke straty sa v staroveku diali. Len Hannibal vzal Rimu viac ako 100 000 bojaschopnych mladych muzov a stale mali kde brat. No a to bol len lokalny konflikt dvoch vtedy malickych mocnosti. Sialene cisla, staroveky clovek bol velmi vyspeli a populacia bola znacna.

21

Odpovědět

+ehmPopulace teda značná rozhodně nebyla. :D
Celosvětově asi 170M.

00

Odpovědět

Jsem rád že jste tohle skvělé video přeložili. Je třeba si uvědomit že takováto římská armáda fungovala až od reforem Gaia Maria a následně v době vrcholu Římské říše.
V době republikového Říma fungovala primárně Římská armáda na dělení Hastati/Principes/Triarii dle zkušenosti vojáků a hlavně si tito vojáci hradili výzbroj ze svého.

150

Odpovědět

Nikoli jen podle zkušenosti ale hlavně podle majetku který především určoval zařazení k té které třídě.Za Republiky(pro římany mělo slovo "Republika" trochu jiný význam než jak ho dnes používáme my) měla římská armáda vícero podob.Ta kterou zminujete byla nastolena až téměř 300 let od pádu vlády králů.I císařští vojáci si svou zbroj museli zaplatit.Rozdíl byl v tom že jim základní výbavu automaticky poskytl stát ale oni za ni bud museli platit srážkami ze mzdy(bralo se to tak že výbava je jím pouze propůjčena) nebo jednorázově odkoupit od státu.

00

Odpovědět

já si nějak nedokážu představit kolik tak asi mohli mít jezdeckých regimentů dohromady. Znamená to, že na 800 jezdců bylo 800 koní? Wow

34

Odpovědět

Také záleží na významu jezdec jako voják (kavalír/kavalérista-občas jako osobní stráž augustova), či jezdec (rytíř-vrstva společnosti, druhá nejvyšší po senátorech).

51

Odpovědět

Jen 700 koní, zbytek jezdců jezdilo jen s koštětem strčeným mezi nohy.

251

Odpovědět

Nemělo by to být spíš víc ? Nebo do boje vyráželi a zásoby si vozili na jezdeckých koních ?

11

Odpovědět

Jistě, zkoušel se i princip jízdy na druhou. jezdec si sedl na koně, tento kůň se přivázal na většího koně a tím získali 2x více koňských sil. Bohužel se v praxi osvědčili jedině proti jezdcích s koštětem a slonům z papundeklu.

162

Odpovědět

pardon, že se ptám. Ale je to jedna z věcí v historii, která mě vždycky zajímala, chov koní v různých dobách a kulturách. Co je na tom tolik špatného se na tohle ptát, či se o to zajímat? Ale rozumím, že ptát se na to tady je zbytečné, protože odpověď nedostanu, pokud neseženu znalého historika.

10

Odpovědět

+lenaciaJakožto samozvaně renomovaný specialista na parahistorii se cítím velmi dotčen a mohu nabídnout snad už jen jedno klasické lidové moudro: Darovanému koni na chrup nekoukej, tím spíše pokud je to smeták...

62

Odpovědět

Who would win?
Highly trained and battle experienced roman legion vs one small gallic village

512

Odpovědět

maybe one small garlic village

50

Odpovědět

Je v tom jeden drobný problém, vzhledem k dlouhé době trvání Římské říše se těžko dělají obecná videa na její armádu, která se musela neustále vyvíjet. Legie za válek s Kartágem jsou jiné než ty za Caesara a Augusta a zcela odlišné od armády například za panování Konstantina a to už vůbec neuvažujeme o podobě armády v posledních sto letech pře rozpadem Západní říše a zcela samostatný vývoj ve Východní říši. Větší smysl by dávalo takové video vztáhnout k nějákému konkrétnímu století nebo konfliktu.

340

Odpovědět

All Hail Generalization..that thing which prevents your head from exploding ;)

65

Odpovědět

+hoblíkTak jasně že nějáké zjednodušení je vždy nutné, ale když se to přežene, tak člověk vidí Caesara, jak v Koloseu vypuští lvi na křesťany. :-D

180

Odpovědět

+CelegormStejně tak to máš i se zbrojí. I když laminata byla využívána jen část římské existence (před, během i po se používala hamata, případně další typy), tak v 90% filmů, kreseb atp. nic jiného než laminata není, a proto většinu lidí ani nenapadne, že by mohl legionář nosit něco jiného. Aspoň auxiliary správně oddělili jiným vybavením, to jim musím nechat...

40

Odpovědět

+KorektorPřesně. A to ji ještě raný Hollywood rád dělal koženou. :-D Ono u zbrojí jsou to ostatně spíše kvalifikované odhady (kombinace vyobrazení na př. vítězném oblouku z daného období s archeologickým nálezem z -+ 100 let a vágním popisem z díla antického autora, jehož autentičnost je vzhledem ke způsobu zachování také s otazníkem).

40

Odpovědět

+CelegormTo mě právě mrzí, že se nic moc kloudného nezachovalo. Pak můžeme jen spekulovat. Vycházet právě z nějakého díla jednoho autora, který nutně nemusel ani problematice rozumět, mi je dost proti srsti. To už spíš věřím ve Trajánův sloup, přeci jen tehdejší lidé by se asi hodně divili, kdyby na něm byly výmysly. Ale pořád je to jen jeden sloup zobrazující vládu jednoho císaře. Takže nezbývá kvalifikovaně odhadovat jak pravíš.
P.S. Kůže není jen Hollywood, i každý druhý "historický" seriál jako Vikings, Black Sails aj. se může z kůže posmolit. A čím černější, tím lepší. A hlavně nezapomenout na nesmyslné výšivky. A třásně! A pokud možno nemít normální oblečení, ale potit se v tomhle nesmyslu celý díl, obyč oblečení je too mainstream pro hlavního hrdinu.

40

Odpovědět

+KorektorJo, taky mi příjde, že vyobrazení jsou asi nejspolehlivějším ukazatelem, ale zase na druhou stranu to trpí tím, že tehdy tyhle památky, a ne jen tehdy, sloužili jako hlavní nástroj propagandy, takže tehdejší člověk by je mohl vnímat podobně jako mi vnímáme prvo a druhoválečné propagandistické plakáty a články. Jak to bylo krásně řečeno v Zaklínačovi: "Všechno to je umělecká nadsázka, takže když mi ctěný pan kumštýř promine, hovadina." :-D

Jo, ty kostýmy zvláště u seriálů jsou často peklo, nicméně mě to štve podstatně méně než když se v "historickém" seriálu někdo chová jako by ho právě vytáhly z moderní doby, jelikož když seriál nerespektuje ani základní dobové cítění, tak už je to zkrátka fantasy "akorát bez draků".

40

Odpovědět

+CelegormAko sa to vezme. Staroveky clovek bol oproti stredovekemu cloveku trosku ako to povedat rozhladenejsi. Ak by si vzal 4 rocne dieta z roku 800 pnl,0, 1200 a dnesne a dal ich vedla seba do skolky a potom skolskej triedy napredovali by vsetky relativne rovnako. Pre vacsinu ludi je zakladne identifikovanie. Helma s chocholom je Riman, Skot ma kylt a Grek kopiju a stit.

11

Odpovědět

Místo kritiky jsi nám mohl jako znalec teda napsat, z jakého století to bylo. :D :D

00

Odpovědět

+MikeTak já až tolik nekritizoval, jako jsem se zamyslel. :-D

Jinak to zařazení není vzhledek výše zmíněnémů úplně jednoduché, ale řekněmě že takto by mohla zhruba vypadat legie za císaře Claudia při invazi do Británie či armáda při pacifikaci Judei za Židovských válek. Obecně závěr juliovsko-claudiovské dinastie a nástup flaviovců tedy řekněme +- první století po kristu. .-)

00