Jak funguje burza?

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:357
Počet zobrazení:11 432

Zajímalo vás, jak vlastně funguje burza, co jsou to akcie a proč je společnosti vydávají? Zde se můžete lehce poučit.

Přepis titulků

Co je to burza a jak funguje? Burza není ničím jiným, než obří světovou sítí organizovaných trhů, kde se každý den protočí ohromná spousta peněz. Ročně se uskuteční obchody za 60 bilionů eur. Je to víc, než hodnota všeho zboží a služeb na celém světě. Avšak na těchto trzích se neprodávají jablka nebo použité kartáčky. Zde se obchoduje s jistinami. Jistiny jsou majetková práva, většinou ve formě akcií.

Akcie jsou podílem ve společnosti. Ale proč s podíly obchodovat? Zaprvé to nejdůležitější. Hodnota akcie závisí na dané společnosti. Pokud si hodnotu společnosti představíme jako pizzu, tak čím je pizza větší, tím větší je i každý díl. Pokud například Facebook díky novému obchodnímu modelu zvýší svoje příjmy, tak se zvýší velikost pizzy společnosti, a tak i hodnota akcií.

To je dobré pro držitele akcií. Akcie, která stála 38 euro, může nyní stát 50 euro. Když je prodána, tak to znamená výdělek 12 euro. A co z toho má Facebook? Společnost může zvyšovat své finance emisí akcií a peníze použít pro další růst. Facebook získal na burze 16 miliard dolarů. Obchodování s akciemi je často o štěstí. Nikdo neví jistě, které firmě se bude dařit a které ne.

Pokud má společnost dobrou reputaci, investoři ji zainvestují. Společnost se špatnou reputací nebo výsledky bude mít problém akcie prodat. Na rozdíl od běžného trhu, kde si zboží můžete odnést domů, na burze je dostupné pouze virtuální zboží. To je ve formě cen a tabulek na monitorech. Cena akcií může stoupat a klesat v řádech sekund. Vlastníci akcií musí jednat rychle, aby nepropásli příležitost. I pouhá pomluva může vyústit v rychlý pád ceny bez ohledu na reálnou hodnotu společnosti.

Naopak je možný i opak. Pokud poměrně velký počet lidí koupí levné akcie, protože vidí za tímto nápadem velký potenciál, tak se jejich cena zvýší. Z toho může mít prospěch i malá společnost, které klesají prodeje, ale dokáže generovat peníze díky akciím.

V těch nejlepších případech se jejich nápad stane realitou. V nejhorším případě se z toho stane spekulativní bublina, plná horkého vzduchu. A stejně jako běžné bubliny časem splaskne. Hodnota největších německých společností je shrnuta v DAX podílovém indexu. DAX ukazuje jak dobře nebo špatně si tyto společnosti vedou a jak si v daném okamžiku vede celá ekonomika.

Burzy v jiných zemích také mají vlastní indexy a všechny tyto trhy dohromady vytvářejí globální tržní síť. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zaujímavé video. Burza ako taká ma zaujíma. Trocha som pátral na internete a napríklad tuto: https://uspesnynaburze.sk/obchodovanie-na-burze/ som sa dočítal, že na burze obchodoujú veľké spoločnosti prostredníctvom počítačových algoritmov HFT. Veľmi zaujímave čítanie.

01

Odpovědět

Imaginární obchod? Burza? :-) Bože...

Takže všichni kteří obchodují na burze vlastně jenom hrají zábavnou ekonomickou hru? Tak jste to mysleli? A nakupují si auta, domy čistě jen z imaginárních peněz a když zkrachují tak se nic neděje, jen přijdou o reputaci :-) (LOL)

Chlapci, chlapci...

Daně se mimochodem platí z jakkéhokoliv zisku (až na pár vzácných vyjímek, jako např. výhra pod 10 000,- Kč.). Neplatí se Zdravotní a sociální pojištění (to je kravina), ale platí se 15% daň z příjmu. (A to jak z prodeje akcií, tak např. z úroků které Vám u běžného účtu vyplácí banka)

14

Odpovědět

Ve zkratce - co melo podporovat produkci a rust firem, se premenilo na imaginarni transakce s neexistujicimi penezi. Nic to neprodukuje, nic nevytvari, jen to vsechno ovlivnuje a navic je to osvobozene od dani. Vitejte v neokapitalismu.

1015

Odpovědět

Tak to je ale logický, když to jsou imaginární transakce s neexistujícíma penězma, že se z toho neplatěj reálný a existující daně, ne? :-D

74

Odpovědět

+MoggsTak z akcií máte dividendy a to jsou reálný peníze vyplácené periodicky... jenže tyhle příjmy se nedaní a ani se z nich neodvání sociální a zdravotní pojištění. Čím více příjmů bude z dividend, tím větší daně tím pádem musí zaplatit běžný občan, který se k akciím nedostane, aby se státní kasa udržela na nějaké normě.

Nejsem ekonom, ale takhle to já chápu. Pokud se pletu, tak mě opravte. Ale proč by neměla být tato činnost zdaněná? Díky tomuto se začne tvořit čím dál větší propast mezi bohatými a chudými až nastane situace, kdy chudý nebude mít žádnou šanci stát se bohatým, pokud nebude krást.

Pokud schopní nebudou mít šanci dostat se ze dna nahoru, tak pak to povede do pořádnejch s****k.

79

Odpovědět

+MoggsZ dividend se daně platí. Sociální a zdravotní se odvádí z hlavní pracovní činnosti.
Jen tak mimochodem - sociální a zdravotní platí převážně zaměstnavatel, plat se určuje jako čistý, jako hrubý se jen reprezentuje (vyšší částka vypadá líp), tedy tratí na tom on. Což je jeden z důvodů pro daňové výhody (mimo např. poskytování pracovních míst, mnohem vyšší zodpovědnosti, atd.).
A akcionář je takový zaměstnavatel (resp. má na tom podíl). Proto by tato činnost nemusela být zdaněná.
Propast mezi bohatými a chudými je nikdy nekončící problém a jeho důvod je jasný. Nejsou to ani daně ani žádné jinéh zásahy státu (který naopak tlačí na menší rozdíly jak může), je to neschopnost těch chudých dělat dobře finančně hodnocenou práci. To už je zákon trhu.

85

Odpovědět

+MoggsMarvin: Proč by se z prodávání a nakupování mělo platit zdravotní a sociální pojištění? To je dost uhozené na hlavu. A komu by mělo být připsáno "na účet", pěstiteli jablka, dovozci jablka, prodejci jablka, nebo kupujícímu jablka. Z dividend se daně platí jako z každého příjmu. Asi ve jménu brát všem a za všechno, co?
Jinak každý občan se DOSTANE alespoň k jedné akcii-aktuálně třeba AAA Auto stojí 20 Kč.
Jinak autor videa zmiňuje, že akcie JSOU prostě loterie, někdo vydělá, jiný prodělá.

20

Odpovědět

Podobně nesmyslně uvažoval Karel Marx a po něm stejné uvažovaní převzal i jistý neúspěšný malíř pokojů z Rakouska Adolf Hitler a jakýsi negramotný gruzínec Josif Džugašvili známý též jako Stalin. Jak oba později dokázali, jejich ekonomické myšlení nefungovalo (dokonce i Lenin podporoval základní ekonomické principy).

Ono je celkem jedno, jestli si akcii koupíte na 0,1 sekundy nebo na měsíc. Jakmile ji totiž koupíte, peníze (po odečtení provizí za transakce) směřují do dané společnosti (v případě futures pak záloha k prodejci dané komodity). Princip je poměrně jednoduchý - pokud nemáte za co koupit materiál na výrobu a z čeho platit zaměstnance, nemůžete vyrábět. To, že vznikají čas od času bubliny je jen výsledek morálního hazardu a snadné dostupnosti komukoliv začít obchodovat.

20

Odpovědět

Vcelku pěkné, ale je pravda, jak už tu mnoho lidí řeklo, tak že by to mohlo být delší a podrobnější. Řekl bych, že tohle co řekli asi lidi obecně ví, ale třeba by mě více zajímalo, jak je to s těmi akciemi. Kolik jich má firma, když vstupuje na burzu. Jak je může navyšovat a rozprodávat bez toho, aby nějakým způsobem ublížila současným vlastníkům atd.

90

Odpovědět

0:30 securities jsou spíš cenné papíry než jistina (= principal)

60

Odpovědět

celé video je hodně stručné a ukazuje jenom to, jak by to mělo fungovat... Problém je, že dneska nejsou hodnotné akcie těch společností, které něco vytvářejí (a nejlépe něco hodnotného), ale ty, které se kupují (ostatně to tam je trochu zmíněno)... Takže místo toho, aby měly hodnotu společnosti, které opravdu něco dělají, tak jsou vynášené do nebes takové společnosti, které jenom někdo chce koupit (viz facebook)...

67

Odpovědět

ne dneska, ale odjakziva

41

Odpovědět

Facebook vytváří reklamní prostor pro své klienty. Tvoje tvrzení je podobné, že televizní a nahrávací společnosti nevytváří nic fyzického, ale jen chvilkové uspokojení.

20

Odpovědět

Vůbec tam nezmínili dividendy (nárok akcionáře na část zisku), bez kterých by trh s akciemi prostě nemohl fungovat :D

143

Odpovědět

Všichni se těšíme na tvé video o akciích. A nezapomeň na pojmy jako pákový efekt, sázka na pokles, dluhopisy, deriváty, komodity, apod. .

12

Odpovědět

Pekne, ale mohlo to byt trochu delsi s vetsim mnozstvim informaci.

230

Odpovědět

Já jsem našel více informací o obchodování na burze v tomto článku: https://www.winsidetrading.com/cs/obchodovani-na-burze-online/ . Možná to někomu také pomůže.

00

Odpovědět

Konečně video, které masám přiblíží fungování burzy (i když velice povrchově). A ono to se štěstím nemá nic společného. Pro nás ano, ale velké firmy mají celé počítačové architektury dedikované k předpovídání a plánování ovlivňování burzy. A základem těchto předpovědí je davová psychologie, ne ekonomika.

Ta "bublina" u konce... Tohohle efektu se používá při takzvaném boiler room scheme. Investor koupí milión akcií po dolaru (například) a pak parta jeho zaměstnanců začne cpát akcie řečené společnosti všem kolem. Nafouknou bublinu, poptávka po akciích zvýší jejich hodnotu na dejme tomu dvacet dolarů, investor prodá s naprosto neuvěřitelným ziskem a všichni ostatní nemají nic (v nejlepším), případně ještě dluží.

325

Odpovědět

Ono když si vezmeš i tu poslední recesi. Ani zdaleka nejsem expert, ale přišlo mi, že recese vznikla z toho, že se lidé báli, že vznikne. Taková "nemoc", která vznikla jen z myšlení.
Lidé se báli, že přijdou o peníze, proto spíš šetřili, neinvestovali ani nekupovali nic, co nebylo nutné. Proto ekonomika stagnovala a nakonec přišla recese.

236

Odpovědět

+MithrilChristopher nacrtol dobre dovod ale rad by som ti ho vysvetlil detailnejsie tu " poslednu recesiu" alebo aj velku krizu. Zjednodusene okolo roku 2001-3 sa zmenili zakony (kto vie preco) na poskytovanie uverov, hypotek, nasledkom coho sa zvysovalo mnozstvo poskytovanych uverov, to hlavne aj menej solventnym klientom, zmeny nastali aj hodnoteni rizik nesplatenia danych uverov, ratingove agentury dovolili spajat rozne rizikove aktiva do jedneho balicka, ( napr v takom baliku mohli byt zmixovane vysoko rizikove hypeteky s dlhopismy napr USA ) a umelo sa zlepsoval rating danym cennym papierom. Taketo "toxicke aktiva" sa ovela lepsie predavali zvysovali sa zisky a kazdy bol stastny. Lenze takyto system obchodovania nebol dlhodobo udrzatelny ( bublina). Okolo roku 2006 hlavne v roku 2007 zacali byt tieto aktiva vysoko neatraktivne pretoze zacala klesat ich realna cena - nesplacanie hypotek, uverov atd. Bola len otazka casu ktora banka ich bude mat prilis vela vo svojom portfoliu a pomer dlhov voci realnemu kapitalu bude neunosny a trh si to vsimne - krach a potom prisiel klasicky domino efekt.

100

Odpovědět

No tak začalo to tím, že praskla jedna z těch bublin. Banky ve velkém půjčovaly lidem, o kterých věděly, že nebudou mít na splácení a pak s těmito půjčkami kšeftovaly. Mno a když to ruplo, udělalo to bordel na celé burze a od té doby to bylo čistě o psychice. Když giganti (např. Warren Buffet) nevěří, že se z toho ekonomika jen tak vzpamatuje, následuje zbytek makléřů a firem jak domino.
On asi bude problém i v tom, že se dá vydělat i na klesající akcii. Lidi místo na vzestup "sázeli" na propad a když tohle udělá většina, tak ten propad vážně příjde.
Proto jsou taky společnosti jako Leaman Brothers, nebo Buffetovy holdingy tak efektivní. Dokáží za koupi postavit několik miliard, nepotřebují ostatní "menší" společnosti aby vytvořili kýžený efekt.

154

Odpovědět

+ChristopherChristopher ty sa v tom dako vyznas,nespravime si dakedy maly vyletik do Wall Street ? :D

63

Odpovědět

+Christopherteda na Wall Street :D

01

Odpovědět

+ChristopherA z toho důvodu je v ČR stále recese. Lidé se bojí, že přijde další krize nebo že přijdou o práci => Neutrácejí peníze => Peníze nedostane nějaká firma, která když je nemá nemůže investovat => Bez investice nevzniknou pracovní místa => A zase jsme na začátku :)

55

Odpovědět

+ChristopherHarroc není to tak jednoznačné :) nebereš v úvahu třeba to, že někteří žijí z ruky do huby a jak prokázali poslední výsledky tak i přes ohlášení snížení hodnoty koruny se o tolik prodej nezvedl.. Což ukazuje na to, že peníze v domácnostech nejsou. +díky naším důchodovým reformám si současní poplatníci musí spořit na důchod pokud chtějí důstojně dožít

101

Odpovědět

+Christophertady je to moc pěkně vysvětlený, možná by to taky stálo za překlad: http://www.youtube.com/watch?v=bx_LWm6_6tA

20

Odpovědět

+ChristopherNo na situaci v ČR působí hromada vnějších a vnitřních faktorů vzhledem k otevřenosti naší ekonomiky, ale Harroc zas tak daleko od pravdy není. Ve společnosti jak u spotřebitelů, tak i u firem převládají pesimistická očekávání. Spotřebitelé radší šetří v obavě před dalším poklesem a snižuje se tak agregátní poptávka. Úspory generující výše zmínění spotřebitelé se však nepřeměňují na investice (ačkoliv je úroková sazba nízká), protože firmy mají také strach a preferují likviditu a rezervy před investicemi, což opět snižuje agregátní poptávku a tedy výstup ekonimiky (HDP) a tak se i zvyšuje nezaměstnanost. Na tohle je jednoduché řešení které už použil Keyness po velké recesi a to expanzivní fiskální politika, protože se rovnovážný produkt nachází v recesní mezeře. Tady je však problém, že se po událostech Řecka a situaci v EU všichni bojí deficitů jak čert kříže a tak v recesi, kdy měl stát utrácet aby ekonimiku nastartoval, tak šetřil a škrtal. Dalším problémem je pak nedůvěra lidí v politiky a jejich schopnost ekonomicou situaci zvládnout. Jinak TripleTripe čachry s měnovým kurzem koruny a ohlášení CB mělo zastavit deflační tlaky, které by vedli k prohloubení recese - neměli sloužit k nastartování spotřeby. Depreciace ekonomiky byla vlastně reakce na okolní státy, které postupovaly podobně - znehodnocovali svou měnu, aby stimulovali zahraniční poptávku -> říká se tomu vývoz nezaměstnanosti.

40

Odpovědět

Zajímavé. A teď ať zkusí vysvětlit, jak funguje kapitalistická finanční totalita.

339

Odpovědět

Vieš čo znamená kapitalizmus ?
Vieš čo znamená finančná totalita ?
Prosímťa nepoužívaj výrazi, ktoré si videl na nete a ktorým nerozumieš

344

Odpovědět

+thorium.cekuj.netVím Atomku, ptal jsem se na to babičky :D

223