Jak můžeme objevit exoplanety?MinutePhysics

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 13
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:39
Počet zobrazení:4 171

Exoplanety jsou planety, které obíhají jinou hvězdu než naše Slunce. Jak můžeme takové planety vůbec najít, když máme kolikrát problém i s pozorováním objektů v naší sluneční soustavě?

Přepis titulků

Clyde Tombaugh musel půl roku koukat na fotografie, na kterých bylo přes dva miliony hvězd, než objevil Pluto. A to je v naší sluneční soustavě. Jak tedy nacházíme planety, které obíhají vzdálené hvězdy? Můžete se jen dívat, ale hvězdy jsou daleko a mnohem jasnější než planety, takže je těžké jen tak zahlédnout obíhající planetu. Objevit novou exoplanetu jen přímým pozorováním je možné jen u blízkých hvězd a daleko obíhajících velkých planet, zhruba 10× větších než Jupiter a podobně vzdálenou dráhou.

Naprostá většina exoplanet byla objevena nepřímo, pozorováním jejich vlivu na hvězdy. Například planeta letící před hvězdou ji na chvíli trochu ztmaví a podle intenzity ztmavení můžeme zjistit velikost této planety. Tento trik ale funguje, jen když je její dráha orientovaná tak, že prolétá mezi námi a hvězdou.

A méně než 1 % planet má takto šikovnou oběžnou dráhu. I tak jsme intenzivním pozorováním z družic takto našli hodně exoplanet, ale lepší je místo toho pozorovat efekt, který planety mají na pohyb hvězd. Planety totiž neobíhají okolo hvězd. Obě tělesa obíhají okolo společného těžiště, Hvězdy jsou tak těžké, že je často těžiště uvnitř hvězdy, i tak se ale hvězda pohybuje. Tento pohyb vypadá jako drobné kolísání rychlosti pohybu hvězdy vůči nám, což změříme pozorováním Dopplerova jevu u modrého nebo červeného spektra světla.

Obě tyto metody jsou nejefektivnější u velkých planet blízko hvězdy, protože změny rychlosti i zatemnění jsou výraznější a protože blízké planety obíhají častěji, takže nemusíme čekat tak dlouho. Jsou i složitější a pokročilejší metody, které umí objevit i planety, u kterých předchozí metody nefungují. Všechny dohromady nám pomohly do roku 2014 objevit přes 1800 exoplanet. A promiň, Pluto, z tebe je ex-planeta.

Překlad: Dr.Don www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V podstatě je to jen smé hádání a o tom, jaké ty planety jsou se můžeme jen domnívat. :)
Astrofyzika je úžasná věc, jen by měla být v médiích prezentována tak, jak je. Nikoliv si najímat designéry, co by to nádherně vykreslili a uváděli nevědomky lidi v přesvědčení, že je to fotka nebo reálná podoba.

15

Odpovědět

Co sa stalo Jarininovi?

18

Odpovědět

umřel na chronickou debilitýdu.

30