Jak přesvědčit mravence, že je mrtvý

Thumbnail play icon
53 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:3 386
Když mravenec zemře přirozenou smrtí, odnesou ho po určité době jeho druzi na hřbitov ve své kolonii. Entomolog Edward Wilson vyzkoumal, jak mravenci poznají, že opravdu našli mrtvolu, a díky tomu také zjistil, jak si vyrobit „zombie“ mravence. Je to velice jednoduché a kanál Action Lab vás to teď naučí.

Přepis titulků

Dnes se pokusím přesvědčit mravence sběrače, že je mrtvý. Tomu experimentu říkám Noc oživlých mrtvol. Kdybyste někdy zkoumali mravenčí kolonii, uvidíte, že když jeden zemře, když ho nic nerozmačká, prostě zemře přirozenou smrtí, jeho mrtvola tam zůstane. Ostatní si jí nevšímají, chodí kolem toho a mrtvolu tam nechají.

To se asi po dvou dnech změní. Pak mrtvého mravence popadnou a odnesou do hřbitova své kolonie. Hřbitov je to místo, kam živí mravenci odnáší mravenčí mrtvoly. V roce 1950 si výzkumný asistent na Harvardu, Ed Wilson, všiml toho chování. Zjistil, že mravenci mrtvolu ignorují první dva dny. Zajímalo ho to, říkal si, proč ji neodnesou hned, proč až za dva dny.

Napadlo ho, že mravenec se možná začne rozkládat a vypouští chemikálii, která prozradí, že je mrtvý. Ed se pak stal průkopníkem ve výzkumu mravenců, zjistil, že mravenci komunikují především čichem. Rozhodl se vyzkoumat, jaký pach, kterou chemikálii vylučují mravenci po smrti. Metodou pokus omyl, při které z rozkládajících se zvířat extrahoval různé chemikálie, objevil látku, která mravencům sdělí, že našli mrtvolu.

Říká se jí kyselina olejová. Otestoval to tak, že dal malou kapku kyseliny olejové jednomu mravenci ve své kolonii na záda. Viděl, že ostatní mravenci ho skoro okamžitě popadli a odnesli ho na hřbitov. A ten označkovaný kyselinou se v podstatě nebránil, přijal svůj osud, sám myslel, že je mrtvý a na hřbitov patří.

Zůstal tam, dokud se neočistil, a pak se zase začlenil do kolonie. Chci experiment zopakovat, tak jsem si sehnal kyselinu olejovou a vlastní mravenčí kolonii. Pořídil jsem si je před pár dny a hodně jsem se na to těšil, vždycky jsem chtěl mravenčí farmu, ale nikdy jsem si ji nepořídil, až teď. Je to skvělé! Tahle je naplněná gelem, takže jsou ty tunely vidět.

Jakmile je dáte dovnitř, hned se pustí do práce a hloubí tunely. A skvělé je, že přesně jak jsem vyprávěl, jakmile začali mravenci umírat, ostatní jim udělali hřbitov. Doteď zemřelo asi 10 mravenců, jejich těla jsou tu nakupená na hromadě. Otázka je, co se stane, když na jednoho dám kyselinu olejovou. Bude si sám myslet, že je mrtvý? Budou si to myslet ostatní? Co se stane? Ještě zmíním, že látka, kterou na něj dám, pro mravence není nebezpečná.

Jmenuje se to kyselina, ale v podstatě je to olej nebo tuk. Rozhodně mu to neublíží. Nejprve zkusíme jednoho chytit. To šlo snadno. Když totiž něco strčím dovnitř, naštvou se a zaútočí na to. Ještě pořád to brčko kouše. Dáme na něj kyselinu olejovou a zkusíme přesvědčit ostatní o tom, že je mrtvý.

Aby se s ním dalo lépe pracovat, dám ho do mrazáku. To mu neublíží, i když si ty mravence koupíte, doporučují, abyste je dali na chvíli do lednice, abyste je snáze přenesli do nového prostředí. Takže mu to neublíží, jen se mu zpomalí metabolismus, tím pádem ho budu moct natřít kyselinou olejovou.

Tak zatím, pane mravenče, užijte si společnost zmrzliny a malin. Tak tady ho máme. Není mrtvý, jen je mu zima. Tak na něj dáme kyselinu olejovou. Jenom malou kapku. Teď ho dáme zpátky, už se probouzí. Dáme ho zpátky, uvidíme, co to udělá. Chtěl jsem toho s kyselinou nějak označit, ale bude jednodušší ho sledovat jenom digitálně.

Udělám u něj kroužek nebo šipku, podle toho ho poznáme. Máme ho tady vzadu, přímo tady. Schválně, jak se k němu budou chovat. Vypadá to, že jde na hřbitov dobrovolně. Myslí si, že je mrtvý. Je to zajímavé, asi si myslí, že má být na hřbitově.

Jeho smysly mu říkají, aby tu mrtvolu odnesl na hřbitov, ale ten pach je přímo na něm. Tady ho máme. Fakt hodně chce být na tom hřbitově. Vidíte, že většina ostatních zůstává v téhle oblasti, většinou se shlukují někde tady. Ale tady vzadu nebývají, pokud sem nenesou mrtvolu.

On tu ale na té hromadě zůstává, jako by byl mrtvý. Je to zajímavé, v té studii ho přinesli ostatní mravenci, ale v tomhle případě zůstává na hřbitově sám. Možná je to pudové, protože cítí kyselinu olejovou. Jsou tam tři mrtvolky a tenhle si myslí, že je mrtvý. Vidíte, že nakonec se očistí, smyje tu kyselinu olejovou a prostě se vrátí zpět do společnosti.

Po nějaké době se všichni vrátili k běžné činnosti. Dal jsem na něj tu kyselinu asi před hodinou a všichni vypadají v pohodě, čile pokračují ve stavbě tunelů. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Neni to hlupak, je to jen Youtuber... :D

30

Odpovědět

jak muže mít kolonii bez královny? to kde sehnal?

21

Odpovědět

Příroda je můj koníček, takže pár poznámek: Mravenec žije cca 8 - 10 let, královna až 20. Nevím, kde ty mravence vzal, ale nemá tám královnu, takže je asi nachytal někdě na chodníku před barákem. Ti mravenci v tom formikariu teď vlastně jen zoufale hledají svou královnu. Nic jiného nedělají a až jim dojde energie tak umírají vyčerpáním. Vzhledem k tomu, že už jich je 50% mrtvých a má je doma jen pár dní, tak to asi nebude mít dlouhého trvání. Co se týče toho pokusu s kyselinou, tak vím, že to je jen amatérský pokus, ale to provedení, to je fakt mazec. Předpokládám, že v reálu ten mravenec té kyseliny vyprdoukuje stopové množství v jednotkách µg. Vezmu mravence a následně na něj kápnu kapku cca o hmotnosti 500% jeho váhy. Potom je mravenec hozen zpět a je celý od kyseliny, vše čeho se dotkne je od kyseliny a všichni mravenci, kteří se ho dotkli taky. Opravdu vypovídající pokus.
Borec ještě upozorňuje, že se nemusíme bát, že to je neškodné a našemu mravenečkovi se nic nestane. Pokud ty mravence nevypustil přesně v tom místě, kde je nasbíral, tak byli určitě všichni za dalších pár dní kaput. Né, že bych se tak úzkostlivě strachoval o jeho život - jsem realista a je mi jasné, že 20 takových zašlápnu nevědomky každý den, když jdu do práce, ale chtěl jsem to uvést na pravou míru.

271

Odpovědět

Muzete nahradit to video tim jeho komentarem ?

130

Odpovědět

Díky moc za doplnění! Uznávám, že je pokus dost amatérský, ale v tipech mě ta informace zaujala, tak jsem to překládala vlastně víc kvůli tomu úvodu než kvůli pokusu samotnému. Co jsem se koukala na další videa z toho kanálu, zabývá se všemi možnými tématy, od chemie a fyziky po botaniku a očividně jde do všeho dost po hlavě, tak je dost možná jen laik-nadšenec. Sama se biologii vůbec nevěnuju, takže se přiznám, že jsem to tolik nezkoumala, ale ani by mě nepřekvapilo, kdyby se v Americe prodávaly mravenčí "farmy" bez královny. Ve videu zmiňuje, že mravence koupí v nějaké nádobce a pak se doporučuje, dát je na chvíli do lednice, zní to tedy, že si mravence nenachytal sám...
Každopádně děkuji za kontext pro všechny laiky, jako jsem já. Zkusím být příště při výběru populárně vědeckých videí opatrnější :)

130

Odpovědět

+jesterkajesterka - taky mne fascinují mravenci, takže další video o nich jen ocením, toto bylo zajímavé opravdu jen skrz to minutové informační okénko...

30