Jak velká zima je ve vesmíru?

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:316
Počet zobrazení:12 458

O vesmíru se říká, že je to chladné místo. Ale jak chladný je? A má vůbec smysl se na jeho teplotu ptát?

Přepis titulků

Jsem Fraser Cain, vydavatel Universe Today. Pokud byste cestovali mezi světy, mezi hvězdami, přes propast mezihvězdného prostoru, budete se vzdalovat od tepla hvězd a budete v chladných hlubinách prázdnoty. Vezměte si svetr, bude tam zima. Ale jak chladno je ve vesmíru? Na rozdíl od domu, auta nebo bazénu nemá vakuum ve vesmíru žádnou teplotu. Ptát se na teplotu vesmíru je nesmysl.

Teplotu můžete měřit jen tehdy, když do vesmíru něco vložíte, třeba kámen nebo astronauta. Pamatujte, teplo se může přenášet třemi způsoby. Vedením, prouděním a sáláním. Když zahřejete jednu stranu kovu, bude teplá i ta druhá, to je vedení. Cirkulující vzduch může přenést teplo z jedné strany místnosti na druhý, to je proudění. Ale ve vakuu se může teplo šířit jen sáláním.

Předmět absorbuje fotony, a tím se ohřívá. Ale ve stejný okamžik také fotony vyzařuje. Pokud objekt pohlcuje víc fotonů než vyzařuje, ohřívá se. Pokud jich více vyzařuje, ochlazuje se. Teoreticky existuje bod, ve kterém už víc energie z objektu nezískáte. Tato nejnižší teplota se nazývá absolutní nula. Jak za chvilku uvidíme, nemůžeme jí dosáhnout. Podívejme se na něco nám bližšího, třeba na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Kus kovu ve vesmíru, který je vystavený slunečnímu záření, se může zahřát až na 260 °C. To je pro astronauty pracující mimo stanici nebezpečné. Pokud mají manipulovat s kovem, musí ho balit do speciálních pokrývek. Ale v zemském stínu se vše ochladí na -170 °C. Astronauti mohou být vystaveni velkému rozpětí teplot podle toho, zda jsou nebo nejsou vystaveni Slunci. Jejich skafandry to řeší topením a chlazením.

Teď se podívejme o kus dále. Čím více se od Slunce vzdalujete, tím nižší je teplota objektů. Teplota na Plutu může dosáhnout až -240 °C, což je jen 33 °C nad absolutní nulou. Mezihvězdná plynová a prachová mračna v naší galaxii jsou jen 10 až 20 stupňů nad absolutní nulou. Můžete klidně cestovat daleko od všeho, ale nikdy se nedostanete pod 2,7 stupně nad absolutní nulou, což je -270,45 °C.

To je teplota kosmického mikrovlnného pozadí, které prostupuje celým vesmírem. To je ta nejnižší teplota ve vesmíru. Díky za pozornost. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tady je videt, kdyz se k***t snazi udelat zajimave vedecke video

Dikyl za Veritasium nebo Vsauce.

323

Odpovědět

prvy krát som nejaké náučné video 100% pochopil a dokázal by som tieto informácie spostretkovávať ďalej. Väčšinou mam po takýchto videach pocit že som pochopil celý vesmír a keď to chcem niekomu vysvetliť si zrazu uvedomim že som pochopil možno tak 20% videa :D

721

Odpovědět

Neříká náhodou -100°C (místo -170°C)?

100

Odpovědět

Samozrejme nizsie ako 2.7 K sa dostat da. Ale len laboratorne. Preto ak by sme nasli vo vesmire znamky teploty nizsej ako 2.7K tak je to znamka inteligentnej civilizacie.

711

Odpovědět

Myslím, že to žádným měřením nepoznáme, ani když toho dosáhli v laboratoři ve vedlejší budově, natož na jiné planetě :)

11

Odpovědět

+fireReliktni záření má jasné měřitelnou teplotu.

00

Odpovědět

mohli byste prelozit vic jeho videí, treba o černejch děrách atd. děkuji

281

Odpovědět

pobavilo me jak si to napsal :D, jestli chces vedet vic o cernejch derach bez nekam na pornhub, tam je materialu az az :)

3221

Odpovědět

+Dwmne nezajimaj me stranky, kam chodis kazdej vecer nez des spat.

1513

Odpovědět

+Dwmtady se ti clovek snazi pomoct :-) ... nemas nahodou uz po vecerce? upaluj :)

424

Odpovědět

skus pozriet toto:
http://www.dailymotion.com/video/x11sygs_jak-funguje-vesmir-cerne-diry_shortfilms

30

Odpovědět

Docela se mi líbí, že se drží tématu a neskáče z pod obrazovky, aby to udělal zajímavější.

1326

Odpovědět

odpověď je 0 K

616

Odpovědět

Hm, téma zajímavé, ale Michael je holt jen jeden.

1431

Odpovědět

Dobre vedieť ak tam pôjdem :D

180

Odpovědět

sálání bych zaměnil za záření

1119

Odpovědět

I když se radiation dá přeložit jako záření, tak v tomto případě je sálání naprosto správně. Je to odborný pojem, který označuje jeden ze tří způsobů přenosu tepla. Záření se v tomto smyslu nepoužívá...

501

Odpovědět

+Kyblikjenom bych rád podotkl, že je možné použít oba termíny, já osobně jsem se častěji setkal se zářením, ale sálání mi tady přijde lepší, protože to není zaměnitelné

51

Odpovědět

Tak jsem se díval a Kyblik má pravdu, i když jsem si původně myslel to stejné. Problém asi je, že se v běžné řeči řekne, že třeba od topení sálá teplo a tam si nejsem jistý, jestli je to čistě přenos zářením nebo spíš prouděním.

00

Odpovědět

+Ligersrsly nevíš, jestli z radioátoru teplo proudí zářením, nebo prouděním? :D:DD

14

Odpovědět

+LigerDendelin: No myslím, že je to kombinace obojího, teplo se vyzáří a pohltí ho vzduch, který ho pak prouděním přenese do všech koutů místnosti.

22

Odpovědět

+LigerNení to spíš kombinace přenosu a proudění? Mezi radiátorem a vzduchem nebývá vakuum...

50

Odpovědět

+Ligerobyčajný radiator odovzdáva teplo sálaním asi z 10%, zvyšok je konvekcia čiže prúdenie. Naproti tomu pri podlahovke je dominantné sálanie.

01

Odpovědět

+LigerPři podlahovke je dominantní vedení(od tepelných tělísek ke kachličkám) a pak proudění kachličky vzduch. Řekl bych, že nejlepší příklad radiace je naše Slunce .

30

Odpovědět

Když je teda nejnižší teplota co může být -270,45 tak proč to není zároveň absolutní nula?

01

Odpovědět

http://cs.wikipedia.org/wiki/Absolutn%C3%AD_nula: Absolutní nula je hypotetický stav látky, ve které se zastaví veškerý tepelný pohyb částic.

260

Odpovědět

+OnbagrAno absolutni nuly nejde dosahnout (viz. 3 zakon termodynamiky), ale nedojde k zastaveni veskereho pohybu (viz. Heisenberguv princip neurcitosti). Je to nejmensi stupen energie, kterou castice muze mit. Stale tu jsou kvantove fluktuace - castice, napr. elektrony vibruji kolem sve "nulove" polohy a mam pocit, ze i obihaji kolem atomu.

40

Odpovědět

Navíc v laboratorních podmínkách může být dosaženo nižší hodnoty než je "teplota" vesmíru (http://newsoffice.mit.edu/2003/cooling).
Ale jak říkali, nikdy nelze dosáhnout absolutní nuly. Pouze se přiblížit. To máš jak s rychlostí světla.

120

Odpovědět

+ZitamoVlastně to není jako s rychlostí světla. Rychlost světla c reálně existuje, kdežto absolutní nula ne...

201

Odpovědět

+Zitamoabsolutní nula, rychlost světla a absolutní vakuum mi z hlediska nepřiblížitelnosti připadají jako stejné pojmy :D

10

Odpovědět

+ZitamoTělesa s nulovou klidovou hmotností (fotony, potenciálně gravitrony) se rychlostí světla pohybují.

01