Jordan Peterson – Interpretace egyptské mytologie

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:91
Počet zobrazení:7 685

Jordan Peterson interpretuje jeden z hlavních příběhů egyptské mytologie a dává jej do paralely s dalšími příběhy a filmy.

Přepis titulků

Musíte znát ty postavy. Osiris. Osiris je starý král. Je to Brumbál, pro naše potřeby. Je to starý král. Je to duch, který založil egyptský stát, když byl mladý. Byl to velký hrdina, ale teď je starý. Je starý a úmyslně slepý. To je Osiris. Má bratra – Setha.

Seth je Set a Set je Satan. Protože slovo Satan pochází ze slova Set přes koptskou církev. Je předchůdce západní představy Satana. Dále Eset, která je královnou podsvětí. A Eset byla bohyní náboženské struktury, která přežila po tisíce a tisíce let. Eset.

A dále Hór. Hór je sokol a egyptské oko. To oko každý zná. To oko se širokou panenkou. To je Hór. A on je sokol, protože sokoli vidí daleko lépe než my, lépe než kdokoli jiný, snad kromě orlů. A létají nad vším. Zazu ve Lvím královi je Hór. A Mufasa je Osiris.

A Scar je Seth. A není tam žádná přesná reprezentace Eset, ale nejblíž bude královna hyen, kterou dabuje... Kdo je ta herečka? Ano, Whoopi Goldberg. Protože ona je královna podsvětí, že? Je královna hyen, které žijí u mrtvých. Dobře, Seth...

Osiris, Seth, Eset a Hór. Ten příběh probíhá takhle: Osiris je velký král. Založil egyptský stát. Je ztělesněním egyptských zvyků a tradic. Je tím, co reprezentují pyramidy. Býval dobrý, když byl mladý, ale už je starý. A úmyslně slepý. A to znamená, že nevidí to, co by mohl vidět.

Odmítá vidět to, co by měl vidět. Proč je Osiris starý a záměrně slepý? Protože taková je kultura. Je to otcovský duch, který je starý a záměrně slepý. A je takový vždy. A to protože to je výtvor mrtvých. Mrtví nejsou živí, jsou zastaralí a už se nemohou modernizovat. A vy obýváte jejich mrtvoly.

To se stalo v dřívějším příběhu, o kterém vám povím za týden. Raní mezopotámští bohové obývali těla svých otců, zhruba řečeno. Každopádně, Osiris byl slavný, když byl mladší, ale už není mladý. Je starý a záměrně slepý. Nedívá se tam, kam ví, že by se měl dívat. Nemá na to energii nebo možná nemá odvahu. Jeho bratr Seth není dobrák. A Osiris to ví, ale podceňuje jeho zlomyslnost a sílu. A Seth chce vládnout království.

Co to znamená? To je jednoduché. Každou stabilní společnost ohrožuje úmyslná slepota a zlomyslnost. Vždy. Každá byrokracie k tomu má sklon: stagnovat a oslepnout. Proto korporace neustále krachují. Proto firmy v žebříčku Fortune 500 vydrží jen 30 let. Proto máme volby: abychom zabránili mrtvým vládnout příliš dlouho. Osiris zůstává slepý vůči Sethovi. Sethovi se to líbí.

Podobná věc se stane ve Lvím králi. Seth čeká, až Osiris jednoho dne udělá chybu a bude oslaben, zaútočí na něj a rozseká ho na kousky. A rozhází ty kousky napříč celým egyptským státem. Egypťané dokonce nahlíželi na své kraje jako na kousky Osirisova těla. Osirise nejde zabít, protože je bůh. A proč je bůh? Protože reprezentuje ducha struktury. A struktura je permanentní. Nemůže být zničena, vždy se obnoví.

Může být poškozena a rozřezána na kousky, což se přesně stalo Osirisovi. Věci se rozpadají. Proč? Protože zestárnou a zlomyslnost je podkope. To se Egypťané snažili vyřešit. Seth rozhází Osirise po Egyptě, aby se nemohl dát dohromady. Věci se rozpadají a nemohou se dát dohromady. Ale Osirisův duch stále žije v těch kouskách.

Co se stane? Řád je zničen. Co byste čekali? Objeví se chaos. To je Eset. Eset je královna podsvětí. Je Osirisova žena. Řád a chaos, stejně jako jin a jang. Řád se rozpadne, vyvstane královna podsvětí. Hledá řád. Chaos potřebuje řád. Chodí po celém Egyptě a snaží se dát Osirise dohromady. Je to chaotický stav.

Najde jeho falus. Otěhotní. Co to znamená? To znamená... Je to jako Gepetto v břiše velryby. Ta věc má potenciál znovu vyvstat. Věc, která se rozpadne na kousky, je stále naživu. Může se spojit s chaosem a vytvořit něco nového. To je příběh o úpadku struktury do chaosu a jejím oživení. Eset otěhotní, vrátí se do chaosu a porodí Hóra. Hór je egyptské oko.

Je to syn velkého otce a matky. Je to mesiášská postava. Velká část mytologie, která popisuje Hóra, byla vzata a bez velkých úprav přenesena na Ježíše. Můžete si přečíst o jejich podobnostech, je to na internetu. Je jich hodně. Podle jedné mytologie Židé přišli z Egypta a Křesťané vycházejí z Židů, a tak je tu obrovský vliv egyptských myšlenek na vývoj těchto pozdějších představ. A můžete vidět malby Eset s Hórem na klíně, které jsou identické, obsahem i podobou, jako novější obrazy Marie s malým Ježíšem.

A to je svatá matka boží a hrdina. Není to křesťanský motiv. Je daleko hlubší než křesťanský motiv. Je to motiv lidstva. A tak Eset, královna podsvětí, porodí Hóra a Hór vyrůstá mimo království. V podsvětí. Proč? Protože takoví lidé jsou! Jste izolováni od kultury.

Vždy. Proč? Je stará, mrtvá a prohnilá. A tak vyrůstáte v chaosu, izolováni od své primární kultury. To je příběh dospívání. Hór dospěje. Dokáže vidět. V tom se liší od Osirise. Proto je to sokol. Jde do boje se Sethem. A rozdíl mezi Osirisem a Hórem je, že Hór nepodceňuje Setha.

Ví, proti čemu jde. Svede s ním strašlivou bitvu o království. Tohle se opět objevuje ve Lvím králi. Když spolu Hór a Seth bojují, Seth mu vytrhne jedno oko. Proč? Protože Seth je ztělesněním ničivosti a zlomyslnosti a nezáleží, jak moc jste uvědomělí, pokud se s tím střetnete, i dobrovolně, pravděpodobnost, že vám to poškodí vědomí, je velice vysoká.

Proto to lidé nedělají. Vytrhne mu oko, ale Seth je poražen. A Hór ho vyžene do spodních oblastí království. Nejde zabít. Proč? Protože ta zlomyslná, ničivá síla, která ohrožuje stát, nikdy neumírá. Neustále existuje. Můžete ji pouze dočasně odstranit.

Z Hóra je král. Faraon. Král. Bůh. Má své oko. A můžete si myslet, že si ho vrátí do hlavy a bude moct řádně zaujmout své místo v nejvyšším pantheonu bohů. Ale to on neudělá. Vezme své oko a jde zpátky do podsvětí, stejně jako Pinocchio šel do hlubin zachránit Gepetta. A tam dole je Osirisova duše, přebývající jako polomrtvý duch.

A dá Osirisovi své oko. A teď Osiris může vidět. Co to znamená? Jdete dolů do chaotické... Když vás ohrožuje zlo, a i kdyby vám poškodilo svědomí, půjdete dolů do chaosu a najdete mrtvého ducha vašich tradic a dáte mu vizi.

Když má vizi, Osiris oživne a spolu s Hórem jdou zpátky na svět spojeni dohromady a vládnou spolu. A Egypťané věřili, že faraón, který měl nesmrtelnou duši, byl ztělesnění toho spojení Osirise a Hóra. A to mu dávalo suverenitu. Zamyslete se nad tím, jak geniální to je. Egypťané se snaží vyřešit, kdo je má vést.

Kdo má být faraón. A jací byste měli být, pokud jste faraón, aby věci fungovaly. Musíte být bdělí vůči zlomyslnosti a chaosu. A musíte ztělesnit svou tradici. A to vás umístí na nejvyšší vrchol hierarchické struktury. A to je totéž jako... Totéž jako bitva mezi bohy po staletí nebo věčnost a vznik nejvyšší morální hodnoty následkem tohoto soupeření.

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A tak se děje co Jordan Peterson sám ve videu zmiňuje..lidé z vlastní vůle slepnou, aby náhodou nenačerpali ani ždibec moudrosti, ke které má člověk dnes tak snadný přístup..holt když pro strom nevidíš les, tak ti toho moc nepomůže..nebo ještě jinak: perly sviním

00

Odpovědět

Mám pocit, že tu většině uniká pointa. Účelem jeho výkladu není správně přeříkat Egypský mythos. Nepotřebuje vyříkavat všechny detaily, různé bohy a jejich obdoby a formy.
Zcela očividně se jedná o jeho volnou interpretaci Egypské mythologie, založené na psychologických a sociologických základech. Základech, které dle mého alespoň částečně dávají smysl, vzhledem k tomu, že mýtus není práce jediného autora s jeho finální formou a úmyslem. Většinou se jedná o obecné moudro, nebo morální hodnotu, která má dále utvářet lidského ducha (v myšlenkovém slova smyslu.)

Pokud se nejedná o dílo jediného autora, je absurdní se na dílo dívat jako na prostou fantazii bez hlubšího smyslu, kterou je třeba doslovně a "správně" intepretovat.

90

Odpovědět

Bohužel nechápeš zdejší komentáře. Peterson se sám pasuje do role autora, a proto například Isis/Eset přikládá roli temné ženy a reprezentace temnoty. V původním egyptském mýtů však tuto roli zastává Set/Sutech, protože v tomto náboženství bylo volné, když proti sobě stojí dva "bojové - muži".

"Bohyně - ženy" jsou vzdušné, protože prvotní bohyně Nut byla ženou, zatímco Geb byl reprezentací země a mužem.

01

Odpovědět

Nerad to pisem ,ale chlap len vytiahol kusky zo skladacky bez zjavneho pochopenia a este aj tam sa mylil a prisposobil si to na co potreboval . Az na tie mena ,to z Egytpom nema moc spolocne. Rozpisovat kde vsade zavadza, alebo zjavne nepochopil , alebo to ma nastudovane zle ,ani nema vyznam ,je toho tak na par A4. Mohol ostat pri Levom kralovi radsej.

213

Odpovědět

Škoda, že jsi neuvedl JEDINÝ bod, kde se mýlil a nevysvětlil důvod. I kdyby to byl jeden bod z mnoha, vykonal bys tím záslužnější činnost, než takovýto nafoukaný plivanec!

120

Odpovědět

+hmmmmmmmmmmmmmmmmNevidim na tom nic nafukane , 1. nafukane je skor zobrat par kusov z nabozenstva a interpretovat si ich tak ako sa mu hodi .To je nafuknuty plivanec ...Ze mi to vadi ,no to by malo aj tebe ... Rozoberat nabozenstvo je na par A4 a hlavne Egypt , 2. evidentne vychadza z Greckeho vysvetlenia (Plutarchos najskor )panteonu co je uplna blbost, (kedze Plutarchos moc Egyptan nebol ) 3. Seth nebol vzdy Satan bol normalny boh ,Osiris nebol nesmrtelny (kedze ho zavrazdil Seth) vstal z mrtvych na 3 den ked ho zlozila dokopy Eset, Eset predstavitelka chaosu wtf? ani si nedal tu pracu si to nastudovat poriadne . 4 uvadzat a vysvetlovat je nadlho ako kazde nabozenstvo sa neda vysvetlit v jednom komentari nemyslis?? To co typek rozprava je odpad a za tym si stojim .

25

Odpovědět

+YeeehelCelý Usirevuv/Osirisuv příběh směřuje k tomu, že se z něj stane "zelený bůh", který dává obživu Egypťanům. Právě tak se tento bůh obětuje pro svůj lid.

00

Odpovědět

Peterson pouziva chaos, order v zmysle jing jang... Nepotrebuje mať zadefinované, že eset je boh chaosu. On to tam vidí archetip. Preto dokáže prirovnáva príbeh aj k leviemu kralovi.

10

Odpovědět

+Amyi33Jenže právě tím jing-jang protějškem byl Set/Sutech, bůh neúrodných (písečných) krajů, moře a právě chaosu.

00

Odpovědět

+LUsir, řecky Osiris byl v před svým zavražděním egyptským bohem plodnosti, naproti tomu Eset byla kouzelnice a ochránkyně mrtvých.

00

Odpovědět

OK to se ani nedalo dokoukat, všechna ta přirovnání. Nejsem zas tak na 100% zběhlí v Egipské mitologii, ale přijde mi, že to moc nevysvětluje a akorát tím posluchačům mate hlavy.

212

Odpovědět

Když jste schopen napsat "egipt" a "mitologie", tak je jasne, ze toto video nebylo zrovna pro vas...

90

Odpovědět

Dedula Peterson role model pre slabšich jedincov

216

Odpovědět

Čirý OT: Je nějaký standardní český ekvivalent spojení My oh my a bien bien/well well ? :) Můj ó můj a dobře dobře se mi nelíbí :D

02

Odpovědět

Nejblíže zvolání "My oh my!" budou, co se funkce týče, asi české fráze nerespektující druhé přikázání :) Takže "Panebože!" "Můj bože!" "Propána!", případně méně heretické "A jéje!" "Jejda mane!" a podobně.
Co se "well, well" týče, asi by to chtělo kontext, to se dá použít ve více významech. Ten by samozřejmě pomohl i u toho prvního spojení ;) Přeci jen pro překlad je vždy nejdůležitější kontext. A stejné spojení se při různých příležitostech dá/má přeložit jinak.

31

Odpovědět

Admini, prosím vyšel nový Conan Tokyo přeložíte ? :) Conan Hits The Streets Of Tokyo

38

Odpovědět

Přimlouuvám se za Conana.

18

Odpovědět

Nějak nechápu, kde vzal interpretaci Isis/Eset jako představitelky chaosu. Isis/Eset byla ochránkyní mrtvých (i živých) s křídly.

Navíc vůbec nezmiňuje roli (boha) Re, který potvrdil Hora jako svého pokračovatele (Osiris byl Reovým strážcem - stejně jako Set/Sutech, nikoli samotným nositelem řádu).

75

Odpovědět

Tak zasekli ste se na tom ?****u o kterým vůbec nemluvil ale nevyvrátil si že by v nkteré verzi nebyla Isis představitelkou chaosu.

00