Kdy je namístě natočit remake?

Thumbnail play icon
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:4 075

Hollywood filmové remaky miluje. Diváci jsou na tom ale mnohdy jinak. V tomto videu vám Rossatron vysvětlí, kdy má smysl film nově zpracovat.

Přepis titulků

Ať je taktičtější. Pojďme do černé! Není žádným tajemstvím, že Hollywood miluje filmové remaky. Nevyvíjí tlak na lidi za ně odpovědné, mají osvědčené obecenstvo, mají s čím srovnat komerční úspěch, stále se prodávají na DVD, pravděpodobně nepotřebují takovou přípravu jako originál. Ale není většina z nich strašná? V poslední době se jim tolik nedaří.. Mohli jsme vidět docela dost filmů pohybujících se od průměru až po: "Koho sakra tohle napadlo?"

A množství nedávných předělávek je také docela ohromující. Ale nechci se věnovat tomu, jak jsou nově zpracované a předělané filmy hrozné, i když popravdě jsou. Některé z mých nejoblíbenějších filmů jsou remaky. Chtěl bych mluvit o tom, kdy je opravdu dobré natočit remake. Stejně jako hodně lidí skoro vždy upřednostním originál před nově zpracovaným, hlavně když je od mých oblíbených režisérů.

Ale pokud k tomu jsou dobré důvody, může to mít z kreativního hlediska smysl. Pro studio je velmi atraktivní vzít starý film jako např. Robocop a zmodernizovat jej pro nové publikum. "Je to v našem vlastnictví, vydělává nám to peníze, lidem se to líbí, tak to pojďme oprášit." Robocop byl trochu zmetek. Moc se nepodařil, a jestli to nebyl ten nejhorší nově zpracovaný film, byl rozhodně průměrný. Byl sestaven výborem.

Režisér byl najat až po přípravě, poté co byl celý film pečlivě naplánován do posledního detailu. Film nebyl vyroben s láskou, ale spíše aby stihl určené datum premiéry a v prodeji dosáhl úspěšné sumy. To mohli zakrýt faktem, že film má již získané publikum. Takže kdyby to nevyšlo, nemohli bychom je vinit. O novém zpracovávání filmů se toho moc říci nedá, jelikož už hodně lidí toho plno řeklo. Hlavně se chci věnovat tomu, kdy to má z kreativního hlediska smysl, kdy byste film měli nově zpracovat.

Když je někdo opravdu nadšený pro to, co by s tím materiálem mohl udělat. Film jako Vrána, docela oblíbený a slušný film, který není tak starý, zřejmě nemohl být znovu natočen s docela absurdně prodlouženou přípravou a herci a režiséři si stále předávají dveře. Prostě cítíte, že za tím není žádná vášeň a nikdo to vlastně tak moc vidět nechce. Očividně to někdo chce natočit, ale kde je vyhraněný umělecký pohled měnící vůli v realitu?

Skoro každý slušný originál jej má, ale nově zpracované filmy většinou ne. Ale neplatí to u všech. Někdy někdo v zákulisí opravdu chce, aby byl film znovu zpracován. Mají vášeň, elán, příběh, který chtějí odvyprávět využívající originál, který pro ně má nějaký význam. Typicky jde o nedokonalé filmy natočené před dlouhou dobou těmi, které poznamenají režiséra nebo scenáristu. Ovlivnění umělci mají pro film novou myšlenku, viditelně jiné pojetí, cení si základní myšlenky a originálu, ale také vlastního přístupu ke stejnému dílu.

Chtějí vzít příběh, postavy a koncept a nejen je aktualizovat, ale vytvořit něco, co je podle nich lepší, co tam bude více sedět, co mohou jako vypravěči říci jejich generaci. Zamilovat si úžasný film a být jím inspirován je něco jiného než ho prostě předělat. Když si vezmete něčí film, něčí příběh a převyprávíte ho po svém, je to statečný čin.

Zaslouží si to pečlivost a úctu. Mnoho diváku dává jasně najevo svůj odpor k množství nových remaků. Těm slabým se obecně nedaří. Ty s nepředstíranou láskou a vynalézavostí si alespoň někdy najdou své publikum. Že by si publikum našel nově zpracovaný Bod zlomu? Tím si nejsem tak jistý. Nově zpracované a předělané filmy někdy vypadají jako příšerný nápad, dokud se z nich nestanou opravdu kvalitní filmy.

Když je film dobrý, odpustí mu diváci jeho vznik a označení jako nově zpracovaný nebo předělaný nehledě na to, jaký jim připadal předtím. Musíte mít prostě pro jeho tvorbu ty správné umělecké důvody. Často se původnímu režisérovi bude zdát, že nové zpracování nebylo nutné. Samozřejmě vyjma režisérů, kteří natáčí remake svého vlastního filmu. Kdysi to byla jejich vize, jejich děťátko. Georgi Romerovi se nelíbí nové zpracování Úsvitu mrtvých, protože se tolik odchýlil od jeho satirického konceptu a protože umístění do obchodního domu bylo důležité v roce 1978, ale už ne tolik v roce 2004.

Podle mě jako diváka odvedli James Gunn a Zack Snyder dobrou práci u scénáře i filmu. Vytvořili něco, co si podle mě zaslouží existovat. Neudělali to narychlo a odfláknutě jako příšerné nové zpracování Dne mrtvých. Místo toho do filmu vložili značné množství úsilí. Je to znát.

A důvodem, proč jsou dnes filmy se zombíky zase tak zatraceně oblíbené, je dost možná i tento film. Romerovi se to nelíbí, což je pochopitelné, ale alespoň vidíte, kolik toho udělali, aby byla jejich verze hodnotná. Je rozdíl mezi tím říci, že máte vášeň pro nové zpracování a opravdu to dokázat. Opravdu mě nadchl nápad Denise Villeneuvea nově zpracovat film Duna, protože se chce vrátit ke knize, chce se podívat na to, co je pro něj nepochybně znamenitým a důležitým příběhem, který podle něj nebyl tak dobře podán ve filmu Davida Lynche.

Má potřebu odvyprávět jeho verzi příběhu. Když Len Wiseman mluvil o novém zpracování Zapamatujeme si to za vás se slevou, místo toho, aby se odrážel od Verhoevenovy násilné sci-fi klasiky Total Recall, začal jsem se opatrně těšit. Nepovažoval jsem Wisemana za tak dobrého režiséra, i když to, co říkal, znělo dobře.

Když jsem se díval na ten hodně špatný film, viděl jsem také hodně věcí převzatých z Verhoevenova filmu. Myslel to dobře, ale nakonec za filmem žádná vášeň pro originál nebyla. Kdo to sakra jsem? Dílo, které se nepovedlo, jako Duna, má smysl předělávat, protože první film prostě nebyl tak dobrý. Ale Total Recall?

Proč ho zpracovávat znovu? Proč se obtěžovat? U Hvězdné pěchoty se očividně vracejí zpět k základům, aby zpracovali předlohy s přikloněním spíše k pravicovému fašismu než k Verhoevenově levicové satiře. Za mě: Jak by mohli natočit lepší film? Když máte Hvězdnou pěchotu, je to klasika, byla tu první a povedla se. Tak ji nechte být! Jsou ale filmy, u kterých jsem rád, že se vrací. Higlander pod taktovkou režiséra filmu John Wick Cheda Stahelskiho.

To absolutně chápu. Původní film je kultovní, ale není úžasný. Je dostatečně sympatický a jeho koncept je velmi zajímavý, ale chtěl bych vidět, co zvládne vytvořit někdo jiný se Stahelskiho schopnostmi a jeho nápady. Potřeboval jsem vidět, co zvládne udělat výborný režisér jako Spike Lee s Oldboy? Ne, protože ten film je zkrátka dokonalý. Vášeň, péče a respekt k originálu jsou to, co potřebujete. Spolu s volbou filmu – takového, u kterého má smysl jej zpracovat znovu.

Pokud je film nepovedený, pokud nefunguje na plné obrátky nebo pokud byl náznak velkoleposti sražen rozpočtem nebo chabým provedením a vy víte, jak jej vylepšit, jděte do toho. Zpracovávat znovu Psycho? Jaký to má smysl? U Volavky i Skryté identity bych do toho šel. Co byste znovu zpracovali vy? Jaké filmy jste jako malí milovali, ale myslíte si, že by mohly být vylepšeny? Jak byste to udělali? Osobně mám zálusk na Údolí Gwangi.

Kovbojové chytající dinosaura pro cirkus? To je koncept, který bych velmi rád viděl znova. Díky za zhlédnutí, lidi. Pokud se vám video líbilo, začněte odebírat, uděláte mi radost. A brzy na viděnou! Překlad: Sisa www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já osobně bych ráda viděla remake Eragona... jako fantasy kniha nic moc vykrádačka, ale jako film, kdyby se drželi předlohy, by byla ucházející...
Ze seriálů rozhodně Legend of the Seeker, opět mnohem blíž ke knižní předloze.

Ve videu souhlasím hlavně s Hvězdnou Pěchotou, ta pro mě byla je a bude jedinou. Další pokračování už nestojí za nic. Navíc jsem četla i knihu (respektive jsem se snažila ji číst) a žasnu, jak z toho vytořili takový film.

Ale opravdu nechápu, proč se točí tolik remaků a divnofilmů....Už minimálně 10 let čekám na zfilmování Příběhů Septimuse Heapa, ke kterému koupili natáčecí práva Warner Bros.
Stejně jako už roky všichni čekají, jestli se bude, nebo nebude natáčet Hraničářův Učeň.

Něco pro Čechy/Slováky... když poláci v Allegro dokáží natočit tak dobré věci a ještě si vybojovat remake Zaklínače, proč my točíme filmové sračky? Šup!!! Juraj Červenák nám napsal Bivoje Běsobijce a hlavně Černokněžníka, a já se pám... jakto, že to nikdo nechce natáčet?! I když... Při tý představě že by tam jako hlavní postavu obsadili Jiího Mádla a Olgu Lounovu...

70

Odpovědět

Od konce:

Za polskými legendami stojí jistě nemalý finanční kapitál. Allegro je něco jako české Aukro, akorát větší (uměrně k velikosti Polska). Řekl bych. Navíc za Allegrem stojí dále ještě větší investoři. U nás by se šikovní lidé našli (ani náš zaklínačskej kraťas není úplně špatnej, a to i po tehhnické stránce), ale nikdo to nezaplatí. Ale třeba Kosmo nebylo úplně zlé, i když je to samozřejmě technicky i žánrem úplně jiná liga. Mně se to líbilo...a Polákům vesměs taky :D

Zaklínač má velkou fan základnu (čtenáři+hráči), bohužel si nemyslím, že u nás máme podobně horké literární zboží. Nadějné určitě, ale nikdo z venku jej nezná. Já bych třeba někdy rád viděl zfilmovaného Kulhánka. Tedy nějakou jeho přízejmější látku, třeba Cestu krve, hodit to trošku do stylu Cesty. Mohlo by z toho být fajn postapo scifko říznuté survivalem a zombíkama.

Co se týče remaků tak bych chtěl vidět snad jen remake Hospody - v hlavních rolích John C. Reilly, John Goodman, Robert De Niro, Tom Hanks, Paul Giamatti a Peter Dinklage.

70

Odpovědět

+Neugekdyž si vezmu, kolik spolykal milionů ten fejkovej film "Poslední z Aporveru", nevidím důvod proč by to nešlo.... Dějiny českého zapadákova Sázav taky ještě před rokem nikoho nezajímaly a Fan základna byla nula nula hovno.... Všechno záleží na tom, kdo se toho ujme...

01

Odpovědět

Z čeho je ta ryba v 3:48?

00

Odpovědět

Piraňa 3D

10

Odpovědět

Podle mne nastane čas kdy má smysl udělat remake pro jakýkoliv úspěšný film. Otázka je spíš kdy, pokud uplyne dost času tak to význam má, nebo pokud má někdo námět jak film zpracovat jinak, je klidně možné to udělat i v době kolem deseti let od původního. Pak jsou dvě pojetí jak remake udělat, buď ho chcete udělat odlišný a nebo pouze moderní. Obě mají smysl, jen ta druhá verze má malou šanci překonat originál a musí se soustředit na odvedení té nejlepší práce, protože jenom tak se na film někdo podívá a nebude odcházet zklamaný. Pro mladé diváky se tak může vlastně za čas stát i kopie bez nápadu, tím jejich originálem, který byl legendární, protože film z 80tek si nikdy nepustili.

22

Odpovědět

Máš absolutní pravdu, akorát dnes se filmy (včetně remaků) doslova vyrábí, proto poslední dobou téměř vše stojí za hovno. Největší nadějí vkládám do internetových distribucí typu Netflix, které si pomalu troufají konkurovat kinofilmům a zároveň dokážou poslouchat fanoušky...

00

Odpovědět

Naprosto nudné, neustále opakuje to samé, radši jsem to ani nedokoukal.

36

Odpovědět

Jen já a mí dva synové čistíme šPíNU!!!!

00