Kolik stojí přeprava prezidenta USA?Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:135
Počet zobrazení:9 575

Přeprava prezidenta USA je velmi náročným úkonem, při kterém se se musí vypořádávat s velkým množstvím potenciálních nebezpečí. Jak taková přeprava vypadá a kolik to celé stojí?

Přepis titulků

Toto video od Wendover Production vám přináší Squarespace. Zaberte si svou doménu, než bude pryč. Přeprava prezidenta USA z jednoho místa na druhé je logistickou noční můrou, která se odehrává každý den. Americký prezident je jedním z nejmocnějších lidí na světě. A nejzranitelnější je, když cestuje. Dva ze čtyř úspěšných atentátů na prezidenta se staly na cestách. Garfield a Keneddy.

Proto tajná služba vynakládá obří množství zdrojů na to, aby se prezident z místa na místo dostal bezpečně. Prezidentská autokolona je asi nejpůsobivějším způsobem dopravy. Najdete v ní 40 až 50 vozidel a více než 100 lidí. Podívejme se na záběry autokolony. Toto je vedoucí vozidlo, v tomto případě motorka. Jak název napovídá, vede autokolonu. Ale není to úplně první vozidlo.

Nevidíme zde vozidla, která projíždějí 5 až 10 minut před kolonou. Toto auto následuje 20 až 30 motocyklů, které hrají důležitou roli ve vyčištění cesty od aut. Na dálnici jedou vpřed a zavřou nájezdy, aby zabránily vjezdu. Avšak ve městě používají jinou techniku. V D.C., kde jsou řidiči na autokolony zvyklí, jedou motocykly ve formaci ve tvaru V a odstavují auta ke krajnici, čímž uvolňují cestu pro kolonu.

Tímto se provoz naruší jen na 2 až 3 minuty. Mimo D.C. řidiči na autokolony nejsou zvyklí, takže motocykly úplně zablokují navazující ulice, čímž vytvoří pro prezidenta volnou cestu. První část autokolony nevede tajná služba. Vede ji místní policejní středisko. Čím méně aut a agentů tajné služby, tím lépe. Auta i agenti se musí na místo pobytu prezidenta dopravovat předem.

To je neuvěřitelně drahé. Další částí autokolony je bezpečností složka. Je to jádro kolony, protože chrání přímo prezidenta. V případě útoku se mohou odpojit od zbytku kolony a fungovat jako samostatná jednotka. Nejdůležitější součástí je prezidentská limuzína. Nikdo si nemůže být jistý, která to je, protože vždy jedou dvě. Tyto limuzíny jsou identické, mají i stejné poznávací značky.

Proto útočník nemůže poznat, do které prezident nastoupil. Tyto limuzíny nejsou obyčejné. Váží mezi 6 800 až 9 000 kg. Jsou postaveny na upraveném podvozku nákladního auta. Celé auto je neprůstřelné, včetně 12 cm tlustých neprůstřelných skel. Otevřít se dá pouze okénko u řidiče, aby prý mohl platit mýtné. Celé auto je hermeticky uzavřeno, aby ochránilo prezidenta před chemickým útokem. Na palubě je raketomet, brýle pro noční vidění, slzný plyn, brokovnice, kyslík v tlakové lahvi a krev prezidentovy krevní skupiny.

Toto auto vedoucí skupinu je rušící auto tajné služby. Jede vepředu, protože má za cíl rušit komunikaci dálkově odpalovaných bomb podél cesty. Tyto dvě antény vysílají široké spektrum radiových frekvencí a tím zablokují jakýkoliv signál k odpalu. Dvě kopule na autě jsou nejspíše elektronické válečné senzory.

Jsou to radary, které detekují odpálení raket nebo naváděných protitankových střel. V případě odpalu nejspíš vypustí mezi auta množství kouřových granátů. Tím by rakety zmátly. Tato informace je utajovaná, takže jsou to jen spekulace. Toto je řídící auto, které veze nejdůležitější osoby. Prezidentovy vojenské poradce a lékaře. V případě útoku jsou pro prezidenta důležití, takže pojedou se skupinou.

V těchto dvou autech jedou tajní agenti. To bližší je zvané Halfback. Jedou v něm prezidentovi osobní agenti. To jsou agenti, kteří jsou s prezidentem vždy a všude. V druhém autě je útočný tým. Tato dvě auta poznáte snadno, protože mají otevřené zadní okénko. Agenti sedí proti směru jízdy s připravenými automatickými zbraněmi, aby mohli odpovědět na možnou hrozbu.

Není to moc vidět, ale zde je útočný tým v černých bojových uniformách a zde tajný agent v košili a kravatě. V případě útoku prezidentův tajný agent velí ochraně a evakuaci prezidenta, zatímco útočný tým zůstane a útok odrazí. V těchto dodávkách jedou novináři informující o prezidentově cestě. Toto je takzvané Identifikační auto.

Agenti v něm komunikují s průzkumnými týmy, kteří aktivně vyhledávají hrozby pro autokolonu. Tato černá dodávka je jednotka pro zneškodňování nebezpečných materiálů. Má vybavení a osoby, které jsou schopné odpovědět na chemický, jaderný nebo biologický útok na kolonu. Dále můžete vidět více dodávek s tiskem. Tyto motocykly je předjíždějí, protože kolona přejela nájezdy, které blokovaly, takže míří dopředu, aby zablokovaly další nájezdy.

Toto auto je Roadrunner. Díky anténám funguje jako mobilní komunikační centrum. Spojuje kolonu s vnějším světem za pomoci satelitů a internetu. Následuje běžná sanitka, která je zde pro případ zranění kohokoliv z kolony. Podobně jako policisté na začátku kolony i sanitka vyjíždí z místního střediska. Toto poslední auto je podpůrné vozidlo, ve kterém jedou další tajní agenti a důležití zaměstnanci.

Nakonec tato tři auta zajišťují, že se nájezdy opět otevřou a že žádné auto nedojede kolonu zezadu. Je nutné chápat, že tohle je standardní rozmístění kolony. Podle prostředí se může měnit. Když prezident v roce 2009 navštívil Irák, jeho kolona vypadala takto. Vojenské humvee vedly konvoj identických suburbanů a v jednom jel prezident. Na autech byly instalovány silnější verze antén proti raketám, než které najdeme u běžného prezidentského konvoje.

Autokolony jsou neuvěřitelně efektivní. Podle záznamů kolona přejela z letiště Laguardia a hotelem Waldorf Astoria na Manhattanu za 8 až 10 minut. To je 16 kilometrů, které běžnému řidiči zaberou 25 až 30 minut. Ale nejbezpečnější kolona je žádná kolona. Právě zde je prezident nejzranitelnější. Proto tajná služby kolony používá na maximálně 30minutové cesty.

Autokolony jsou neuvěřitelně logisticky náročné a drahé. Kdykoliv je to možné, prezident cestuje v Marine One. Marine One není název určité helikoptéry. Je to volací znak jakékoliv helikoptéry s prezidentem na palubě. Mariňáci jako Marine One používají 30 helikoptér různých typů. Zdá se to přehnané, ale tyto helikoptéry také převáží viceprezidenta, poté je znám jako Marine Two, nebo vládní VIP. Ačkoliv Marine One občas létá mezi vzdálenými místy, jeho nejčastější misí je převézt prezidenta z Bílého domu na Andrewsovu spojenou základnu.

Na této základně sídlí prezidentova letadla. Touto 19kilometrovou cestou začínají všechny jeho delší cesty. Podobně jako limuzína, Marine One nikdy neletí sám. Hned po startu se připojí až k 5 dalším stejným helikoptérám, které během letu mění pozice, aby zmátly potenciální útočníky. Air Force One také není určité letadlo, ale je to volací znak letadla, na kterém prezident letí.

Většinou létá na jednom ze dvou upravených Boeingů 747. Abyste viděli, jak efektivní tahle přeprava je, představte si cestu z Bílého domu do ústředí OSN v New Yorku. Let na leteckou základnu s Marine One trvá asi 8 minut. Poté prezident nastoupí do Air Force One. Je vždy poslední osobou, která do letadla vstoupí. Hned poté se dveře zavřou a letadlo jde na start. Mezi přistáním Marine One a startem Air Force One uplyne asi 5 minut.

Následuje 30minutový let na letiště JFK v New Yorku. Následuje cesta s Marine One na heliport v centru města. A poté jede asi 6 minut kolonou do sídla OSN. To znamená, že pokud jde všechno podle plánu, tak prezidentova cesta z Bílého dobu do sídla OSN zabere asi jednu hodinu. Jaká je cena této cesty? Podle dostupných informací hodinový let Air Force One vyjde na 206 337 dolarů. Tento půlhodinový let vyjde na 103 169 dolarů.

Musíme však zahrnout i Marine One. Marine One je sám o sobě poměrně nenákladný. Ačkoliv neznáme jeho přesné provozní náklady, jako Marine One se využívá i Sikorski UH-60 Blackhawk. Jeho provoz stojí 2 199 dolarů za hodinu letu. Ale Marine One vždy letí ve formaci až s 5 dalšími helikoptérami. Patnáctiminutový let každé helikoptéry stojí 530 dolarů. To je celkem 3 180 dolarů.

Cena krátké cesty autokolony je nízká, takže ji zanedbám. Ale helikoptéry a auta se do New Yorku musí dopravit. Jsou naložena na nákladní letadlo C5 Galaxy, jehož hodina letu vyjde na 100 941 dolarů. To je 50 471 dolarů za půl hodinu letu do New Yorku. Dohromady je to 156 820 dolarů za hodinovou cestu do New Yorku. To je 2 614 dolarů za minutu. Pamatujte, že se prezident musí dostat i zpět.

Přeprava prezidenta Američany vyjde asi na 350 milionů dolarů ročně. To je zhruba čtvrtina ročního rozpočtu Bílého domu. Cena je to vysoká, ale mnoho lidí bude tvrdit, že za ochranu nejmocnějšího člověka na světě to stojí. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A u nás nám stačí kuličkovka a ještě dokáže "útočník" v klidu utýct a nedostat kulku. :D A to bylo za Klause, Zeman to neřeší už vůbec.

Ale už se nedivím, že se přepravuje helikopterou nebo Air Forcem, furt to vyjde snadněji, než takováhle kolona...

50

Odpovědět

Tak Zeman to neřeší schválně, naopak atentát by mu vyhovoval, aspoň by se stal mučedníkem a nesmazatelně zapsal do dějin. :-)

31

Odpovědět

u Zemana musí řešit sofistikovanější věci, aby jim třeba prezident nehapal na schodech ... :)

00

Odpovědět

Mám pri tom videu pocit jako ze se chystame zabit prezidenta usa

150

Odpovědět

Tak takovej prezident ČR (nejen on) běžně lítá vládním Airbusem A319 s upravenou motorizací. Životnost mnoha dílů právě kvůli silnějším motorům značně klesá a zároveň vojáci (dopravní základna Kbely) používají jiné metody údržby (menší počet dílů s "Fail-safe" strategií údržby apod.). Provoz vládního Airbusu je tedy mnohonásobně vyšší (na letovou hodinu), než je tomu u podobného éra třeba u ČSA (OK-YBA). Mimo jiné je také dáno vyhláškou, že před letem prezidenta nebo premiéra musí být proveden půlhodinový (nebo tak něco) let pro zjištění závad (dneska již celkem bezpředmětná věc, ale co by si kluci nezalítali) a ten něco stojí. Aspoň létají naši představení o poznání méně než POTUS...

20

Odpovědět

Je jedno kolik to stojí. Peníze se točí a to je podstatné. USA mají mnohem větší výdaje v jiných oblastech, takže bych řekl, že záleží na úhlu pohledu...

Zábavné, jak na začátku videa je prezident jeden z nejmocnějších, ale na konci už je nejmocnější... Obávám se, že komentátor zapomněl na to, že nejmocnější člověk na světě je Chuck Norris ;-)

91

Odpovědět

Jako se divim ze zadny prezident nerekl ze to zkusi zlevnit.. prece musi mit benzin i cenu letadla za nakupku..stejne tak opravy.. tak proc je to tak drahe? Na tom se proste masti penize... ty co to servisuji.
Neni duvod aby provoz letadla stal vic nez u beznyho letadla..

02

Odpovědět

prave ze je... u VC-25 se casteji meni soucastky, vetsinou na polovine standartni zivotnosti to plati i pro motory atd. Dale pak je to prospikovany dalsima miliona vecma, ktery maji taky nakou zivotnost. To ze si na tom nekdo nahrabe je jasny, ale nevidel bych ze to bude nak extra moc...

VC-25 proste neni standartni dopravni letadlo ale spis vojensky vzdusny command center.

Pekny dokument

https://www.youtube.com/watch?v=0Q6lmXHfwQE

30

Odpovědět

Nejvíc mě rozesmála ta část jak říkal, že je to moc drahý, totální ždímárna těch lidí :D když vezmeme kolik ještě utrácejí za armádu :D tak asik je to už všude, že když PIČ*'! jsou tu jen samý ovce!

02

Odpovědět

Kdyby jezdil ve starém Favoritu, ušetří miliardy.

83

Odpovědět

vysvětlí mi prosim někdo proč říká na začátku něco jako President of the United States is one of the most powerful PERSONS in the world..... je to chyba?

13

Odpovědět

Není.

persons = plural of 'person'; used to refer to them individually, rather than as a group. Contrast 'people'.
https://en.wiktionary.org/wiki/persons

There is an old usage prescription holding that 'people' applies to uncountable groups of individuals (e.g., 'Times Square was packed with people') while 'persons' applies to groups that are easily counted (e.g., 'there were four persons on the balcony'). But there is no good reason for this distinction, and in any case it is not consistently borne out in real-world usage.
http://grammarist.com/usage/people-persons/

20

Odpovědět

Doslovný překlad snad funguje, ne? Prezident Spojených států je jednou z nejmocnějších OSOB na světě.

01

Odpovědět

Viděl bych to takto: person-people pro označení člověk-lidé a person-persons jako osoba-osoby. Velmi často se to používá v právnických textech, zákonech, vyhláškách, kdy chceš přesně vymezit nějakou osobu a hodit to do plurálu. To u people moc nejde, protože ti označují prostě nepočitatelnou skupinu lidí. Jako příklad: politicky exponovaná osoba (obecně vysoký státní funkcionář nebo šéf vyznamné státní organizace, používají to např. Finanční instituce pro identifikaci skupiny klientů, u kterých je to riziko přece jen jiné a musí být tak pod větší kontrolou): politicaly exposed person. Když jich máš víc, máš persons, protože je umíš spočítat a hlavně víš, které to konkrétně jsou, protože ty funkce jsou buď) jasně vymezené (např. Premiér a Prezident) nebo zastoupeny konkrétními lidmi.

10

Odpovědět

Koukám, že se tu poslední dobou objevuje spousta informačně nosných videí, to je strašně super!

260

Odpovědět

Ochrana prezidenta v ČR: https://www.youtube.com/watch?v=NHk_oMkkblk :-D
(pro srovnání)

160

Odpovědět

:D ještě že ty naši prezidenti jsou takový podržtašky a serou jen občany :D

20

Odpovědět

Skvělý návod pro atentátníky. :D Prezident má jistě radost.

161

Odpovědět

JAKOTŽE JSTE NEPŘELOŽILI TEN KONEC VIDEA ???

16

Odpovědět

10:20 - 350 mil. dolarů, ne 300.

20

Odpovědět

Opraveno, díky.

30

Odpovědět

Na kolik seznamů NSA, CIA... se asi dostal, když si vyhledával tolik informací :D

320

Odpovědět

ceny uvedené až od 08:55

51

Další