Kurosawův soulad pohybuEvery Frame a Painting

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:336
Počet zobrazení:8 053

Akira Kurosawa nesporně patří k legendám japonské režie. Proslul zejména dobrodružným westernem Sedm samurajů, který se po boku Godzilly řadí k nejznámnějším japonským filmům všech dob. Mezi nejvýraznější prvky jeho režijního stylu patří užití pohybu. Jak ho využívá, aby dosáhl co největšího uměleckého dojmu?

Přepis titulků

Ahoj, jmenuju se Tony a tohle je Every Frame a Painting. Jedna stěžejní otázka. Když hodnotíte záběr, čeho si všimnete nejdřív? Rovnováhy? Linie? Zlatého řezu? Barev? Světla? Tvarů? To všechno je podle mě součástí dobrého záběru. Jedné věci si ale vždycky všímám nejdřív. Pohybu.

Kurosawa je podle mě Beethoven filmových režisérů. Beethoven má takový charakteristický plný zvuk, - který je nezaměnitelný. - Kurosawovy filmy se hýbou jako žádné jiné. Každý z nich mistrovsky staví na různých druzích pohybu a jejich kombinacích. Za svou kariéru, která se rozpínala přes půl století, natočil 30 filmů. Pohyb je v každém z nich překvapivý a působivý. Pokud chcete vidět názvy filmů, stiskněte tlačítko CC na spodní liště. Jaké druhy pohybů rád používal?

Zaprvé, pohyb přírody. V každém filmu můžeme v pozadí záběru vidět počasí. Vítr, vodu, oheň, kouř, sníh. Jednou z výhod tohoto přístupu je hodně vizuálních podnětů. I když herci jen nehybně stojí, pozornost upoutá déšť v pozadí. Déšť skvěle vyvolává emoce. Funguje v každém filmu. Všechno, co je navíc, vytvoří další vrstvu, která upoutá smysly publika.

Zadruhé, pohyb skupin. V Kurosawových filmech jsou obvykle velké skupiny lidí, kteří buď drží při sobě, nebo se štěpí. Podobné davy jsou působivé. Když do záběru vměstnáte tolik lidí, jakákoli emoce získá na síle. Když chcete ukázat reakci, zkuste použít čtyři herce. Nebo 25. A když chcete něco vážně velkého... To nás přivádí k číslu tři, pohybu jednotlivců.

U Kurosawy mám nejradši, že rozestavení herců a jejich gesta jsou nerealistická a přehnaná. Když je někdo nervózní, přešlapuje sem a tam. Když se rozčílí, postaví se. A když se stydí... Často herce požádal, aby si vybrali jedno gesto a to v průběhu filmu opakovali. Publikum tak rychle pozná, o koho se jedná a jak se cítí. Začtvrté, pohyb kamery.

Jedním z Kurosawových charakteristických znaků jsou plynulé pohyby kamery. Může jít od detailu k celku a záběru přes rameno v jediném nepřerušeném záběru. Záběrům na jeden zátah už jsem se věnoval ve videu se Spielbergem. Důležité ale je, že každý pohyb kamery má jasný začátek, střed a konec. Tento pohyb sám o sobě vypráví příběh. Jako poslední je tu pohyb střihu.

Kurosawa byl jedním z mála režisérů, kteří své filmy i stříhali. Jedním z důvodů, proč jeho filmy tak plynou, je to, že měl ve zvyku stříhat při pohybu. Často se tak soustředíte na někoho, kdo se hýbe, že si střihu ani nevšimnete. Na konci scény mění rytmus. Obvykle končí statickým záběrem. A pak střihem přejde přímo do pohybu. Změnou rytmu drží vaši pozornost, protože nemůžete předvídat příští střih. Rozebereme si jednu scénu a zaměříme se v ní na pohyb.

Je to scéna ze Sedmi samurajů. Neřeknu vám, o čem je. Schválně za jak dlouho na to přijdete sami. Můžeme? Nejdřív vidíme celou vesnici, pak jen důležité postavy a nakonec jen samuraje. V tuto chvíli... už většina z vás chápe, co se děje. Když se Kikučio posadí, jeho jednání obratem následuje celá vesnice. Sledujte, jak celé scéně pomáhá vítr. I když se nikdo nehýbe, záběr okoření trocha větru.

Je to celkem jasné. Poskočíme o 60 let. Vidíme Avengers. Kamera pohybem uvádí expoziční záběr. - Ale v tomto případě... - Tohle měl Phil Coulson v kabátu. ...okamžitě následuje dialog. Ve scéně se hýbe jen kamera a Nick Fury. I když venku máme oblohu a v pozadí herce, nevyužili je. Všimněte si, že pohyb kamery nemá začátek ani konec. Nevidíme žádnou variaci. Každý záběr jde tím samým směrem. Možná jsem si to zasloužil.

V Sedmi samurajích má ale pohyb kamery jasný začátek, střed a konec. V každém dalším záběru se navíc mění směr. Kurosawa při výstupu využil pohybu vlajky k tomu, aby střihem plynule přešel do tohoto úhlu, na všech sedm samurajů i s praporem. V této scéně pečlivě zkombinoval a načasoval všechny druhy pohybu, počasí, skupinu, jedince, kameru a střih. Tato scéna ale vypraví příběh hlavně prostřednictvím dialogu.

Jmenuje se iniciativa Avengers. Ano, kamera se hýbe, ale bezúčelně. Přes všechny peníze, které do této scény vložili, působí ploše. - Je to staromódní představa. - Jak by se taková scéna dala vylepšit? Když víte, o čem scéna je, zkuste ji vyjádřit pohybem. Začněte postavou. Co cítí? Může to herec sdělit pohybem? Dobře. To je možná moc. Méně okatě. Znázorněte pocit postavy v pozadí.

Když postava zuří a působí hrozivě, zkuste toto. Nebo když ji sžírá zášť... Další možností je postavit jednu postavu do rozporu se skupinou. Když je někdo veřejně zostuzen, dá se to udělat takto. Nebo když se hledá jehla v kupce sena... Pohybem kamery můžete vyjádřit nadšení. Střihem můžete přejít do pohybu, abyste ukázali překvapení. Všechny druhy pohybu můžete spojit v jednom úžasném záběru.

Není nutné do každého záběru dávat všechny druhy pohybů. To by bylo únavné. Existuje ale kompromis s různými variacemi, který není okatý. To, co funguje nejlépe, nezjistíte, dokud to nezkusíte. Pokud spojíte správný druh pohybu s tou správnou emocí, získáte něco působivého. Osobně se na něj dívám dvakrát až třikrát do roka, abych si připomněl, proč jsem chtěl dělat filmy.

Podívejte, co dělám teď. Speciální efekty. A pak film o speciálních efektech. A pak ještě třetí film o speciálních efektech. Vyberte si jakýkoli jeho film, přejděte na jakoukoli scénu a sledujte, jak se všechno společně hýbe. Právě vizuální stimulace zasahuje publikum. Spočívá v ní smysl filmu. Jinak bychom mohli obraz vypustit a říkat tomu rádio. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nemuzete dat do nazvu nakej nazev tyhle serie? abych vedel na co nekoukat. Tenhle debil co to dela nesnasi nic co je mladsi jak 50. let. Uz i par odborniku se na jeho kanale pozastavovalo nad picovinama co rika.

Radsi se qetu vrat k Normanovi.. dik ;) tady ten c***k si tvuj cas nezaslouzi.

257

Odpovědět

Japonské přehrávání a nerealistická gesta vycházejí z tradic divadla kabuki. V tomto divadle se vše vyjadřovalo určitými gesty (např.: když někdo umřel nebo byl mrtvý odvrátil zrak a přiložil ruku k čelu - pokud si to ještě dobře pamatuji). A nemálo Kurosawových filmů se stalo základem pro westerny (Sedm samurajů, Rašomón,...)

290

Odpovědět

Western Sedm samurajů?

63

Odpovědět

ano to že se to neodehrává na divokém západě neznamená že to nemůže být western. do kategorie westernu to spadá strukturou příběhu a vyobrazením hrdinů

200

Odpovědět

+Brunclastejne by asi bylo lepsi nazvat to easternem, clovek slysi, ze je to naco jako western ale z vychodu :D

81

Odpovědět

+Brunclazanry/podzanry muzeme sloucit (jak se nekdy stava u sci-fi a fantasy) nebo je muzeme rozdelit na dva, ktere se vzajemne ovlivnovaly
davam prednost druhe volbe, kdyz uz i evropske westerny maji svuj subzanr (spaghetti western)
Western je dosti siroky pojem, krome typickych sem muzeme radit Mavericka, Maly velky muz, Tanec s vlky, nebo Elvisuv Charro kde si ani nepamatuji, ze by se strilelo
Pokud se odprostime od podminky ,,na divokem zapade" tak do klasicke pribehove a postavove sablony zapadaji i napriklad Strazci Galaxie

20

Odpovědět

+BrunclaJe to spíš "eastern", ale každopádně je inspirací a de facto předlohou pro western Sedm statečných.

40

Odpovědět

Neviem či to je tým čiernobielym alebo degradáciou Japoncov, ale ich dnešné filmy sú do jedného jednoducho povedané na prd.

920

Odpovědět

Japonci se totiž hlavně zaměřují na animaci, ať už her nebo kreslených seriálů/filmů.

155

Odpovědět

+Blackhand47XDTo je pane, s prominutím, pěkná blbost co jste napsal.

Ano, animace má v Japonsku své neodmyslitelné místo. Ne, japonci se rozhodně nezaměřují hlavně na animaci. To je akorát vlhký sen který sní většina anime fanoušku, že si myslí, že animace vládne japonsku a všichni to tam milují - nicméně opak je pravdou, animace (ať už ve formě anime, či grafiky pro reklamy, bilboardy a další) je víceméně okrajová záležitost - akorát není chápaná jako "něco pro děti" jak tomu je ve většině ostatních zemí.

Abych reagoval i na kolegu "nahoře" ať to je v jednom postu a nemusím dělat další...
Nejde říct, že jejich filmy jsou na prd. Jsou jiné. Pokud se jako evropan podívám na americký film, není tam nic co bych neznal, nic co by mě překvapilo či zaskočilo. Pokud se jako evropan podívám na japonský film určený čistě pro japonské publikum bude tam hromada věci která mi přijde zvláštní, divná až nelogická - což značně ovlivní zážitek z filmu. (platí to i u jiných asijských státu, není to jen případ japonských filmů). Rozdíly mezi kulturou a myšlením jsou značné, někdo to uvítá, ale převážnou část diváku to spíše odradí, jelikož to je něco na co nejsou zvyklí.

Z dnešních režisérů stojí za doporučení Takeši Kitano, jehož tvorba určitě stojí za shlédnutí.

277

Odpovědět

+Blackhand47XDRozdíly mezi kulturou zde jistě jsou, ale mezi myšlením rozhodně ne. Jinak není to animace, ale anime.

124

Odpovědět

+Blackhand47XDBeat Takeshi je skôr niečo ako medzinárodný a dnešný už určite nie je a už aj Matsumoto má pomaly lepšie filmy než on, ale čisto japonské je idol hnus a nič iné. Nájsť novú peknú tvár a nasadiť ju do hlavnej role, čo na tom, že hrať vie asi ako tamtá blonďatá parochna v Game of thrones. Naposledy mi takto skazili Kaijiho.


A inak pre toho weeba, je to stále animácia.

02

Odpovědět

+Blackhand47XDAnime je souhrné označení animovaných filmů a seriálů produkovaných v Japonsku. Tento termín zahrnuje jak kreslenou tak i loutkovou nebo 3D animaci. Nejedná se tedy jen o čistě kreslenou tvorbu, což si mnoho lidí představí pod termínem animovaný film. Film "Cesta do fantazie" se v Japonsku stal nejvýdělečnejším filmem všech dob, druhý byl "Princezna Mononoke". Je to skutečně okrajová záležitost, stejně jako manga, která zabírá skoro 40 % veškerých prodaných tištěných publikací v Japonsku. https://cs.wikipedia.org/wiki/Anime

01

Odpovědět

+Blackhand47XDAch jaj zase to tí weeb autisti skúšajú.

23

Odpovědět

Kde najdu to tlačítko CC?

213

Odpovědět

Na YouTube :). Na stránku videa se dostaneš, když klikneš na nápis YouTube v pravým spodním rohu videa. Akorát ti ho zrovna nesmí překrývat titulky. Na YouTube si pak spusť titulky a přepni si je na Angličtina - Movie Titles.

180