Střih Satošiho KonaEvery Frame a Painting

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:265
Počet zobrazení:8 102

Nové video z kanálu Every Frame a Painting se zaměří na japonského režiséra animovaných filmů Satošiho Kona, do jehož filmografie patří například Perfect Blue, Tokijští kmotři nebo Paprika

 

Přepis titulků

Ahoj, jmenuju se Tony a tohle je Every Frame a Painting. Dnes budu mluvit o jednom z velikánů posledních dvaceti let. O japonském filmaři Satošim Konovi. I kdybyste jeho dílo neznali, jeho obrazy jste už určitě viděli. Jeho vliv uznávají Darren Aronofsky i Christopher Nolan. Mezi jeho fanoušky patří v podstatě všichni milovníci animace. Během 10 let natočil čtyři celovečerní filmy a jeden seriál. U všech dokázal zachovat kvalitu.

Vyprávěly o tom, jak se lidé v moderní době vypořádávají s několika životy. Na veřejnosti a v soukromí. V záběru a mimo něj. Vzhůru a ve snech. Jestli jste nějaké jeho dílo viděli, poznáte toto prolínání reality a fantazie. Dnes se budu soustředit jen na jeho vynikající střih. Jako střihač neustále hledám nové způsoby střihu. Obzvlášť mimo doménu hraného filmu. Kon patřil k těm nejvíc fascinujícím. Jeho nejnápadnějším zvykem byly shodné prvky v po sobě jdoucích scénách. Už jsem zmínil, že Edgar Wright to dělá u vizuální komedie.

- Scotte! - Co? - Do této tradice spadají i Simpsonovi... a Buster Keaton. Kon se od nich lišil. Inspirovala ho hraná verze Jatek č. 5, kterou režíroval George Roy Hill. Vždycky poznám, když pendluješ časem. Do této spíše sci-fi tradice spadá i Philip K. Dick a Terry Gilliam. Ježiši. Kon ale s touto myšlenkou zašel poměrně daleko. V Jatkách č.

5 najdeme tři typy přechodů mezi scénami. - Klasický match cut. - Kluci. - Hej, Billy. Přesnou grafickou shodu. K noze. K noze. Hodnej. A prostřih mezi dvěma různými časovými liniemi, které se v sobě odrážejí. Díky, Harry. To všechno najdeme i u Kona. Kon ale film také přetáčel, nárazem přecházel do nových scén, couval z televizní obrazovky, používal černé snímky pro skokový střih, překlenoval scény pomocí objektů...

Ani nevím, jak nazvat tohle. Abyste měli představu o tom, jak je to komplexní, úvodní titulky Papriky obsahují pět snových sekvencí. Všechny scény jsou propojeny match cutem. Šestá scéna match cutem propojena není. Další na ni ale navazuje graficky. Jen tak pro srovnání, úvodních patnáct minut Počátku obsahuje čtyři vzájemně propojené sny.

Počet match cutů? Jeden. Který parazit je nejodolnější? Podobné střihy nejsou nezvyklé. Filmaři na nich ale většinou nestaví celý svůj styl. Většinou je vidíte jen jako jednorázové efekty. Dva nejznámější příklady... Ještě tento, protože je úžasný. Konovo dílo se zakládalo na interakci mezi sny, vzpomínkami, nočními můrami, filmy a životem.

Shodující obrazy tyto rozdílné světy propojovaly. Někdy na sebe přechody vrstvil. Jakmile jste si začali zvykat na jednu scénu, vrhl vás do další. Sledovat ho proto bylo velmi překvapivé. Pouhým mrknutím oka jste mohli zmeškat přechod do jiné scény. Když kreslí, neustále myslí na příští scénu. Může tak každý obraz propojit s předchozí i následující scénou. I když se nejednalo o sny, Kon byl neobvyklý střihač. Miloval elipsy a často části scén jednoduše přeskočil.

Když se postava dívá na klíč, čekali byste, že ho sebere. To se ale nestane. Scéna prostě jde dál. Později v jiné scéně... Nebo někdo vyskočí z okna a záběr se rozplyne do tmy. Následuje scéna, které nerozumíme. Ukáže se, že je to sen. Film se vrátí zpět a ukáže vyústění předchozí scény. I u vraždy vybudoval atmosféru a pak scénu ustřihl. Ukázal nám až její krvavý výsledek.

Obzvlášť se mi líbilo, jak si poradil s úmrtím postav. Zemře stařec a větrníky jeho chatrče se zastaví. Pak se ukáže, že je naživu, a zase se rozběhnou. Když scéna končí, záběr na větrníky se neopakuje. Vidíme ale, že se nehýbají, což naznačuje, že je po smrti. Kon měl také ve zvyku scény začínat detailem. Na to, kde jste, jste museli přijít postupně. Jednou za čas použil uváděcí záběr.

Pak se ale ukázalo, že šlo jen o úhel pohledu. Ani jste si nevšimli, že vás uvedl do světa postavy. U obrazů se často ukázalo, že všechno není tak, jak se mohlo zdát. Vaše vnímání času a prostoru začalo být subjektivní. Mohl také stříhat způsoby, které by u mnoha hraných filmů nebyly možné. Kon v rozhovoru řekl, že by hrané filmy režírovat nechtěl, protože jejich střih je moc rychlý.

Například... Tento záběr tašky se skládá jen z šesti snímků. Ve srovnání s hraným filmem... To bylo deset snímků. A co třeba předání zprávy? Deset snímků. Ale v hraném filmu... 49. Kon měl za to, že jako animátor může do záběru zakreslit méně informací, aby je vaše oči mohly zpracovávat rychleji. Můžete to vidět i v hraných filmech Wese Andersona. Zbavuje se vizuálních informací, abyste jeho vsuvky zpracovávali rychleji.

Stojí za zmínku, že stříhat se dá i mnohem rychleji. Obrazy pak ale začnou být v podstatě podprahové. Některé tyto záběry se skládají jen z jednoho snímku. Neměly to být laciné efekty. Kon měl za to, že všichni čas, prostor, realitu a fantazii vnímáme jako jedinci a zároveň jako společnost jako celek. Jeho styl se to snažil vyjádřit pomocí obrazu a zvuku. Deset let hnal animaci kupředu způsobem, který by u hraných filmů nebyl možný.

Pružný byl nejen obraz, ale i střih. Jedinečný způsob, jak přecházet z jedné scény do druhé. Pomohlo mu studio Madhouse, mezi jehož nejlepší práce patří právě jeho filmy. Jako dokonalé shrnutí jeho díla vám představuji jeho poslední film. Jednominutový krátkometrážní film o tom, jak se cítíme po ránu. Toto je Ohajó. Sbohem, Satoši Kone. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Viděla jsem jen Perfect Blue. Pravda, že ještě po skončení titulků jsem hleděla na plátno, dokud mě nedohnaly poslední záběry, v podstatě jako v Ohajó. :) Jdu stahovat zbylé Satošiho filmy, je vidět, že mám co dohánět.

70

Odpovědět

Papriku som prvý krát pozeral opitý a poviem vám, že to bol neskutočný zážitok :D

60

Odpovědět

Děkuji za video, protože zrovna jeho thriller Perfect Blue považuji za jeden z nejvíce "mindfuck" filmů, které jsem kdy viděl. Ten jeho unikátní střih i typ animace (spíše jednodušší, nepřeplácaná, temější) celý ten film protkávají úžasně nepříjemnou a nervydrásající atmosférou. Asi jako kdyby si Lynch, Fisher, Tarantino a Nolan sedli u kafe a rozhodli se že natočí animovaný film.

111

Odpovědět

Stále mne hodně mrzí, že zemřel. Nejraději od něj mám Millennium Actress :) Video zajímavé, děkuji za překlad.

70

Odpovědět

Takové animačky jsou jen pro malé děti.

255

Odpovědět

Tvůj děda je animačka pro malé děti.

235

Odpovědět

WAT?

51

Odpovědět

dafuq?

ghost in the shell.. serial.. kdo si chce nechat vyexplodovat mozek

112

Odpovědět

Já mám taky zkušenosti s anime... jako malý jsem sledoval Pokémony.

929

Odpovědět

Cesta do fantázie... povinne každý... teda.. kto má rád rozprávky

1012

Odpovědět

vybornej snimek, taktez Mononoke Hime, ale od Satoshi Hon je to imho hodne vzdalene...

100

Odpovědět

Víc věcí a faktů o anime prosím :)
Třeba to pomůže haterům prozřít :D

394

Odpovědět

Co si budeme nalhávat, většina populárních anime jsou naprosté blbosti, např. nadhodnocený Attack on Titan, Elfen Lied, Naruto, Bleach a podobné braky cílené na pubertální publikum.

1324

Odpovědět

+deieresBlbosti? Pff, todle už je jak na intoušským čsfd, co v sobě nemá tunu patetického morálního bláta, je blbost a brak. Bleach i Naruto jsou přesně to co jsou a plní svou roli skvěle. Né všechno musí být poetické žvatlání nad krásou života, semo tamo se člověk chce pobavit u nějaké té čisté epické akce s vymazlenou choreografií bitev, epickými soundtracky a tunou typického japonského humoru.

284

Odpovědět

+deieresSice všechno nemusí být poetické žvatlání nad životem, ale mělo by to mít aspoň hlavu a patu. Pokud chceš dobré anime s dobrou akcí tak se poívej na Bersrka, pak to srovnej s Narutem(nebo s čímkoliv z toho co jsem napsal výše) a vykládej jak je Naruto kvalitní ,má čistou epickou akci a epický soundtrack.

Pokud se díváš jen na Ordinaci v Růžové Zahradě a čteš jen 50 odstínů hlouposti, tak nemluv o tom že poznáš kvalitu.

177

Odpovědět

+deieresBerserka jsem viděl (jako ostatně asi každý). Jinak nevím co ti na klasickém shounen nedává smysl. Jistě je to víc patetické než seinen a v jednom kuse to vnucuje vírů v přátele a ideály, ale když dojde na epický showdown, pořádně to nakopné mé Nerdsko-Otakuské já. No další diskuze na toto téma nemá cenu, dávno už jsem překonal věkovou hranici pro kterou je shounen určen a nijak mě to netankuje. Japonská fantasy mě vždycky dost bavila, narozdíl od většiny té západní (Malaz, Warhammer a GoT jsou vyjímky) a styl humoru v shounen dokáže člověku zlepšit den. Takže i když nevím co ti na tak jednoduchém story se snadno uchopitelným lore jaký má Naruto nedává smysl, budiž, názor ti brát nebudu. Jinak jsem pochopitelně plně i pro seinen, některý kousky jsou úchvatný.

100

Odpovědět

+deieres"Pokud se díváš jen na Ordinaci v Růžové Zahradě a čteš jen 50 odstínů hlouposti, tak nemluv o tom že poznáš kvalitu." Tohle si myslím nezaslouží komentář, jestli každému kdo není rádoby intelektuální chytrolín nahodile nadáváš do diváků ordinace, jsi hloupější než jsem si prvně myslel.

72

Odpovědět

+deieresNadáváš mi do hlupáků a sám se se chováš jak hlupák. Počínaje u urážení člověka s jiným názorem, konče u nepochopení jednoduché metafory. Tak abych ti to trošičku osvětlil. Pokud vyhledáváš to nejhorší z daného žánru, tak nemůžeš očekávat, že tvůj názor bude mít velkou hodnotu, zlatíčko.

17

Odpovědět

+deieresAh, na každé diskuzi se objeví někdo jako ty. To jsem hloupě čekal že VČ diskuze bude oproštěna od rádoby expertů, kteří určují co je a co není dobré a pak to ostatním vnucují. Kdopak ti dal patent (mistře dobrého vkusu) říkat co je a co není v daném žánru nejlepší? Podobné radílky vážně zbožňuji. Zvláštní, že ty tvé odpady žánru mají tisíce fanoušků po celém světě. Počkat, teď (jako v každé podobné diskuzi) určitě přijde nějaká zmínka o ofcích a strašně složitě napsaná metafora (BTW: zjisti si co to slovo znamená, učilo se to už na ZŠ), díky které se budeš cítit jako diskuzní bijec. No, nemusíš se namáhat s reakcí, ještě bych tě mohl nějak "urazit". Jinak jak jsem psal, názor ti neberu, to ty tu ostatním vnucuješ, co je a co není dobré. Takže pá brouku a zjisti si jak by měl vypadat pořádnej anime fight.

80

Odpovědět

+deieresPadesát odstínu hlouposti má taky tisíce fanoušků po celém světě a připadá ti to jako kvalitní čtení? A vskutku o metaforách učí už na ZŠ, že ty jsi tak daleko ještě ani nedošel? Ty tu vůbec nikomu svůj názor nevnucuješ, ani trošičku, ale pokud na této stránce sjedeš trošičku dolů, tak uvidíš něco jiného. Vím, že se cítíš ohrožen, ale ten ofensivní tón si můžeš nechat. A na Narutovi(apod.) každý pozná, že je to to nejhorší z daného žánru už jen tak, že se podívá do jakékoliv diskuse a přečte si komentáře od fanoušků Naruta(apod.), zrovna tak to platí i o Ordinaci v růžové zahradě.
Podle Naruta(apod.) by měl vypadat anime souboj, tak že spolu deset minut vedou postavy bez osobnosti špatně napsaný dialog, pak hrdina vyčaruje obrovskou koulí a oponent se přestane hýbat a nechá se zasáhnout. To je kvalita, ty brďo!

14

Odpovědět

Těm haterům se nejde ale vůbec divit. Když střelím od boku, tak 90% (troufl bych si říct i víc) anime tvorby jsou infantilní sračky (ale klidně si ty upištěné, uječené kraviny, případně soubojové kraviny ala Naruto pro dětičky, obhajujte jak chcete)... a to co dávají u nás v TV obzvlášť. Kdyby mně před nějakými deseti lety nepřivedl kamarád na Ergo Proxy (napřed to zkoušel s Elfen Lied, ale to mu neprošlo = upištěné holčičky, hnus), Gungrave, na HBO neviděl film Tokijské kmotry, a potom si nevyhledal Monster, Texhnolyze, Shigurui... tak jsem hater taky.

Jinak bohužel už jsem několik let nenarazil na něco, co by mě zaujalo tak, jako mnou jmenované.

911

Odpovědět

+R3diOoops... sry, já vlastně haterem v globálním anime kontextu jsem. :)

34

Odpovědět

+R3diOps a koho to zajímá, já zas nesnáším např. Blizzard a taky to na diskuzích omezuju. Tolerance, nauč se to slovo.

12

Odpovědět

+R3di99 %.

Tu si vyberte. http://images2.wikia.nocookie.net/__cb20100917195644/animu-mango/images/1/12/1284751708378.jpg Každé je top v tom čo sa dá nájsť. Žiadna hárem rakovina , school life a podobné sračky.


Od 2009 ide anime do sraček z ktorých sa už nevytiahne. Stačí pozrieť na aktuálnu sezónu, kde je len jediná vec čo sa dá pozerať.

43

Odpovědět

+R3diTak sorry, ale některý kousky z toho seznamu (a že jsem jich viděl většinu) jsou taky pěkně overrated. Nechci být nutně v opozici a sám nesnáším (většinu) ecchi, harémy, školní život, malý holky s obrovskejma mečama atd. Každopádně takovéto automatické slintnání nad něčím, co kdosi označil za legendární, mě dávno přešlo. Jinak v poslední době mě nadchl Psycho Pass. Za mé Top kousky pak počítám např. Baccano, Hellsing, nebo Steins Gate.

20

Odpovědět

+R3diRookie: Zřejmě jsi někde nabral dojmu, že já svůj názor zde prezentovat nemůžu...no já ti to přeju, ale pleteš se. A co tady prosím tě mektáš o Blizzardu a toleranci? Jinak v pohodě?

11

Odpovědět

+R3diInergio: Něco z tama mi nic neříká, něco jsi mi tím připomněl, že jsem chtěl zkouknout... takže díky za výběr.

00

Odpovědět

+R3diOno je to asi jako kazda jina tvorba. Bollywood je plny trapnych akcnarem, kde se nejmene na konci filmu tanci, obcas jsou to vsak pecky. Kvalitni tuzemsky snimek jsem delsi dobu taky nezaznamenal, stejne tak potrestene Anime, ktere v te masove produkci pripomina, alespon zvukem, nejake kvalitni Hentai. Takze hater je v celku na dobre ceste, jen nevi o tom "vyberu z hroznu" a vsechno haze do kbeliku s napisem "synteticka sracka"...

btw. Ergo Proxy mam rozkoukane, tak zkusim, co rikas na NGE (znam jen celoveceraky, ne serial) ci Gantz?

00

Odpovědět

+R3diNa anime se nesmíš dívat jako na celek, kdybych to samé udělal s hranými filmy, řeknu že "filmy jsou s****a" a nebudu na ně koukat. Když budeš hledat, najdeš. Dle mého názoru je co se % zastoupení týče dobrých filmů mezi špatnými tolik jako je tomu u anime.

40

Odpovědět

moc temhle vecim jako strihy a tak nerozumim ve smyslu ze je podle sebe nev nim ani kladne ani zaporne nikde ale asi na tom neco bude protoze Paprika byla žužo užo zazitek a proto lidi nebudte blbi a mrknete na to pokud jste to nevideli a jak uz zminil LH mijazaki ma vsechno dobre tak mrknete taky na vsechno co udelal jsou to vesmes pohadky ... ale takove ze se na ne s radosti za 20 let podivam klidne znova

05

Odpovědět

Japonci dělají vážně pěkné animované filmy, kterým se většina západní produkce nikdy nevyrovná a většina xenofobních tupců je odsoudí, jenom proto, že jsou animované.
Ať už jsou to skvělé střihy, skrytý podtext, který se objevuje ve filmech Hajaa Miyazakiho(Princezna Mononoke- proekologický, Zámek v Oblacích - protiválečný), či neúnosná míra násilí, která nepůsobí směšně, ale děsivě odporně(Jak by to mělo být), stačí se podívat na trilogii Berserk, která vznikla jak pomocí ruční kresby tak i CGI, a vypadá nádherně a svižně, především třetí díl.

http://www.csfd.cz/tvurce/3892-hajao-mijazaki/
http://www.csfd.cz/film/299248-berserk-ogon-jidai-hen-i-hao-no-tamago/

132

Odpovědět

Tak u Berserkra se ani nedostali k tomu nejlepšímu :( Opravdový Berserk se z něho stane až později v manze :3

70

Odpovědět

+ElaricJe to filmová sága(je nedokončená, pracují na dalších dílech) a ne trilogie. A i v manze byla má nejoblíbenější část, ta která je ve filmech(+ Gutsovo dětství). Čím méně byl Berserk fantasy tím víc byl pro mně zajímavější. Zbytek mangy je samozřejmě taky super(Holt je to nejlepší manga vůbec), ale některé části jsou slabší(Část s motýlem, nebo ta zobrazující konec války proti chudě) a to především proto, že tam nejsou dostatečně zajímavé postavy(naprosto zbytečný Puck a Ishidoro, ty dvě děcka v Midlandské armádě).

11

Odpovědět

Když už se ve videu zmiňoval o Edgaru Wrightovi, byl bych strašně rád za překlad tohoto videa :)
https://www.youtube.com/watch?v=3FOzD4Sfgag&list=TLefMvx073prKa9hlpJtl1gp8MMQz-Ql7U

71

Odpovědět

Co nevidět se tady objeví ;).

30

Odpovědět

+qetuUž objevil, paráda :)!

00

Odpovědět

Mám rád anime. :)

354

Odpovědět

Já taky, obzvláště pak hentai :3

2518

Odpovědět

Nemám žádné filmařské / estetické vzdělání, ale z pohledu řadového diváka musím říct, že co se týče střihu, kreativní někdy neznamená nejlepší. Při sledování mě tyhle věci trochu matou a ruší. Ty animace jsou ale nádherné, což u anime nebývá vždycky samozřejmostí. Dík za video.

1824

Odpovědět

V tomhle videu mi to taky přišlo matoucí a rušívé, ale to protože se musí číst titulky k tomu komentáři. Předpokládám že kdybych se díval na celý film tak zrovna tyhle sekvence budou mít opodstatnění a nebudou tak často za sebou.

200