Thumbnail play icon

Letět do Mordoru je špatný nápad

89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:187
Počet zobrazení:7 219

Po úspěchu teorie ze světa Matrixu se k nám kanál Film Theory vrací, tentokrát s videem o Pánovi Prstenů. Po zhlédnutí této trilogie asi všem vrtalo hlavou, proč Společenstvo ke zničení Prstenu raději nepoužilo orly. Dokonce se objevila teorie, že to byl původní Gandalfův plán. V tomto videu se dozvíte, proč by to byl špatný plán.

Poznámka k překladu:
Fly you fools bylo v dabingu přeloženo jako "běžte, hlupáci", což je mnohem přirozenější, v tomto případě je ale celá teorie postavena na doslovném znění této anglické hlášky.

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ok, jsem ochotný uznat to, že použít orly by nemusel být nejrozumější nápad.
Ale nemohli si pořídit alespoň koně? Opravdu se museli vláčet pěšky?

Případně je mohl teleportovat Gandalf, když už zvládl teleportovat sám sebe po tom, co se s Balrogem zřítili pomalu do středu země. Jiné vysvětlení jak se dostal z tak obrovské hloubky mě opravdu nenapadá. A to ani nemluvím o tom, že všude byly hordy skřetů.

010

Odpovědět

Na začátku měli koně, ale o ty přišli, tuším, před vstupem do Morie. Pak cestovali na lodích a když byli Smíšek a Pipin unesení, Aragorn, Legolas a Gimli zase měli koně. Jenom Frodo a Sam šli dál pěšky.

70

Odpovědět

Gandalf sa neteleportoval ale bol odtial zachraneny. Ak ma pamat neklame, tak prave orlami a dokonca tam s Balrogom dlho bojoval atd. V knihach to je pisane :)

50

Odpovědět

S Balrogem bojoval od té propasti až po vrcholky hor, popisoval to, když potkal ve Hvozdu Legolase, Aragorna a Gimliho...

50

Odpovědět

+ErikpozTaky je nutný si uvědomit, že Tolkien nepsal science-fiction, kde se dbá na etaily, ale psal velmi propracované "pohádky pro dospělé", do kterých ukrýval své myšlenky a filozofii. Někteří lidé mu právě kvůli té pohádkovosti hodně vytýkají a vyzvdihují "realistického" Martina.
Jenže Tolkien prostě takový byl. Psal podobně jako Lewis příběhy z pohledu ideálů (polarita dobra a zla) a důležitější byla nějaká myšlenka, filozofie, hodnoty, morálka a slovní obraty.
A u těch obratů je právě to "od propastí až po vrcholky hor". Vlastně spousta věcí v Tolienově tvorbě je stejně jako v tvorbě jeho přítele Lewise inspirována Biblí a biblickými příběhy a podobnými literárními obraty a tohle si myslím, že je právě jeden z nich. ;)

20

Odpovědět

+MikeMě se Hobit líbil asi i víc, protože to je vážně spíš pohádkový příběh a když si mám vybrat mezi Pánem prstenů, tak si raději vezmu Silmarilion, tam mi to nepřijde tolik o "náhodě a štěstí"...
Narnii jsem přečetl celou, ale nějak zvlášť z toho vyčnívá jen Lev, čarodějnice a skříň a Princ Kaspian, závěr série je tedy dost deprimující...

01

Odpovědět

+ErikpozNo vzhledem k tomu, že oba dva psali opravdu z pohledu věřícího křesťana, tak ty "náhody" vlastně nejsou náhodami. Lewisova Narnie se tím třeba vůbec netají. Aslan je dětské zobrazení Ježíše, čarodějnice Satana a třeba to obětování a zmrtvýchvstání (+puknutá stolice) v "prvním" díle je jasná alegorie, stejně tak odchod do "lepší" Země v Potníkovi. :)
Tolkien si z těxh duchovních věcí vzal pouze myšlenky a přepsal to právě do polarizovaných mocností (dobro a zlo). A nakonec tam jsou i ti andělé, kteří očas zasáhnou, ale nedělají práci za ostatní (právě ti orlové).

Silmarillion ti ais přijde jiný proto, že prošel redakcí jeho syna a asi tam bude hrát roli i to, že to vlastně neměla být uceléná kniha.

Ale jsem vlastně rád, že Tolkien to pojal více obrazně, než Lewis. Lewis mi přijde fakt až moc pro děti, zatímco Tolkien všechno propracoval a zasadil do skutečných postav. Jackson, když filmoval LOTRa, tak to hezky vysvětlil: že když lidé něco vidí ve filmu (nebo čtou), tak to musejí mít v konkrétní podobě, protože se těžko představují ty "duchovní mocnosti". Ještě řekl něco ve smyslu, že celá Středzem není "křestanskou alegorií, ale právě smyšleným mýtem s křestanskými pravdami".
A i proto je Tolkien doteď otcem fantasy, protože zakomponoval to, co lidi táhlo staletí, do něčeho, co přijmou podvědomě i lidé, kteří v podobné duchovní věci nevěří.

00

Odpovědět

Dobře, chápu prsten moci... ale pokud jsou tak mosní, že dokážou zabíti obřího draka... proč prostě neodnesli trpajzlíky až k hoře a nezabili šmaka?

08

Odpovědět

Orly a trpaslíci se nemají zrovna v lásce..v Hobitovi jim pomohli, jenom na přímluvu Gandalfa a taky, kvůli tomu, že chtěli mít víc informací.

70

Odpovědět

Nad míru skvostné :)

20

Odpovědět

No hura :D super kanal. vice od nich. Tohle me vzdy zajimalo.

91

Odpovědět

Tak nějak mi to nesedí... Pakliže jsou drahouškové orli nižší Maiar, tak by je nějaký přelet Mlžných hor s kdovíjakou kosičkou netrápil. Byli ochotní si pro Šmajdalfa dokvačit aj do Železného pasu, tak co by to bylo za prozrazení, prostě by chvilkama letěli výše... a než by stihli nazghulové osedlat své létající ještěrky, tak by měli fůru času. Sauron netuší o co jde společenstvu? A jako Šmajdalf se neprokecnul Duhovce v Pasu? A nemá náhodou duhovka Palantír jako přímé spojení s Přepálenou duhovkou? :D A vůbec, neměl už Bimbas prsten, když je v Hobitkovi zachraňovali poprvé? To by pak padal argument propadnutí moci Prstenu...

710

Odpovědět

Pasáž se záchranou v Hobitovi není z knihy.

35

Odpovědět

+HMTDPočkat, cože? :D Jako v knížce, nejsou orli, kteří zachraňují družinku už v půlce knížky? Jako to jak zmršil filmového Hobita v rámci honu za chcechtáčkama, o tom žádná, ale orli zachránili družinku před skřety po získání prstenu, takže nějaký čachrování s tím, že by orlíci byli posednuti touhou po moci... prdlačky :P

14

Odpovědět

+HMTDAle je.

60

Odpovědět

Jen by mě obecně zajímaly důvody těch palců dolu. Nesouhlas s argumenty nebo s formou jejich podání?

23

Odpovědět

+ErikpozV době kdy orli zachránili Bilba, Gandalfa a trpaslíky prsten moci klidně odpočíval. Probudil se až z návratem Temného Pána, což je ve filmu dobře vidět a je to v něm i řečeno.

61

Odpovědět

+Alberto123Film si nijak zvlášť nevybavuji, ale knížka je čistě pohádkový příběh a nic o prstenu tam pořádně není, kromě té skvělé neviditelnosti. Prsten nikdy nespal, neodpočíval ani nic jiného. Ostatně jakou má jako moc? Zvládá akorát korumpovat mysl nositele, ale že by z postavy na lvl. 20 najednou vystřelil na lvl. 70? Pořád se o jeho moci mluvilo ostatně jako o moci každého jiného prstenu, ale dejme tomu, že kromě prstenu v Lorienu nebyl vidět žádný efekt. A proč prsten nespal? Isildura zradil, když se mu to hodilo, Smeagola zvládnul zkorumpovat během okamžiku a to byl příbuzný pulčíků, takže nějaká hierarchie moci, kterou nám teoretik předkládá je podle mne omyl. Ostatně ani Saruman prsten jako takový nechtěl, prostě najednou začal bažit po moci, protože si přes Palantír povídal se Sauronem. Vždyť schopnost vymluvit díru do hlavy byla vidět, když se odhalil Denethor v Minas Tirith.

Opět Saurona ani nenapadne, že bude prsten zničen? A Gandalf si se Sarumanem nechtěl promluvit o prstenu? Nebyl náhodou kvůli znalosti lokality prstenu vězněn? Jako dobře, Temný Pán mohl spoléhat na korupční sílu prstenu, ale přece jenom... Orli si poměrně solidně byli schopni poradit s ještěrkama, skřeti neměli dostatečně dobré luky na jejich sestřelení. Prostě nevidím důvod, proč se to nevyřešilo pomocí orlů.

03

Odpovědět

+ErikpozV prvním filmu i Knize je řečeno že se prsten probudil. https://cs.wikipedia.org/wiki/Jeden_prsten a https://cs.wikipedia.org/wiki/Prsteny_moci

20

Odpovědět

+Alberto123Trošku šťoura: wiki se někdy nedá brát jako věrohodný zdroj, ale budiž, tady si někdo dal s vypisováním práci. :) Možná je to omyl, ale já měl prostě za to, že Prsten vážně nikdy nespal, jen by mu padnutí do skřetích pracek bylo k ničemu, ty by ani nemohl deformovat ke zlu, když už byli sami pokřivení od Melkora. Podle prvního odkazu opustil Smeagola, když se teda probudil... a co následovalo? Áno, záchrana pomocí orlů. Nemyslím si, že jako poslové Manweho s možná stejnou mocí jako Sauron by byli zkorumpováni a rozhodně ne dostatečně rychle. Galadriel jsetli se nepletu udržovala Lorien právě s pomocí prstenu, který byl přece podřízen Prstenu, takže to její divadélko u zrcadla by se dalo vysvětlit tímhle.

01

Odpovědět

+ErikpozTak si přečti knížky nebo se podívej na filmy v nich to tak je. Jakmile se vrátil Sauron vliv prstenu zesílil, dobře je to vidět na Frodovy, který moci prstenu podlehl mnohem dříve než Bilbo, a ten měl prsten u sebe celých 60 let. Skřeti plnili Sauronovu vůli, takže by mu ho jistě předali až by znovu povstal. Roklinka i Lorien využívali moci prstenů.

20

Odpovědět

+ErikpozTo za jak dlouho nositel prstenu propadne jeho moci záleželo na tom jakou měl na začátku povahu.
Prsten ohně uměl rozdmýchat v ostatních touhu po boji proti tyranii, dominanci a zoufalství, probouzet naději a dobro v každém kdo se nacházel v jeho blízkosti.
Prsten Vody měl sílu uchovávat a chránit. Prsten nosila Galadriel a užívala jej na ochranu Lothlórienu před Sauronem a udržení jeho krásy.
Prsten vzduchu měl schopnost uzdravovat a zahánět únavu. Nebýt léčivé síly prstenu tak by Frodo zemřel.

20

Odpovědět

+Alberto123Knížky jsem četl dávno a filmy běžely nedávno, ale co si teda pamatuju, tak už v průběhu těch filmů s trpaslíky měl Bilbo temnější chvilky, takže argumentace, že mu podlehl později je hloupost. Frodo byl na cestě ke zdroji zla, které sbíralo sílu přes staletí, takže jestli podlehl rychleji? A diví se tomu někdo? Skřeti byli původně výtvor Melkora pokřivením elfů, zrovna v těchhle horách byl skřetí Král, nějak se mi nezdá, že by panáčkoval jak Oko píská. Každopádně jsou dost tupí, aby nevěděli, co se jim dostalo do pracek.
To že využívali prsteny, no jako jo, ale jen na udržovací režim, plnou sílu se neodvážili, právě s ohledem na provázanost s hlavním Prstenem.

00

Odpovědět

+ErikpozTak jak vysvětlíš těch 60 let co měl Bilbo prsten u sebe? To oko poroučelo skřetům stejně dlouho jako Melkor. Konec konců Sauron byl Melkorovým služebníkem dávno před tím než byli stvořeni skřeti. Navíc díky své zlé povaze by skřeti moci prstenu propadli velmi rychle. Po porážce Saurona si elfové prsteny opět nasadili (ve filmech je to vidět), takže žádný udržovací režim.

00

Odpovědět

informace z filmu bych bral s rezervou, i přes to že se mi filmy moc líbily v nich zdaleka vše nebylo řečeno/vysvětleno, když orli nesli Bilba s prstenem a trpaslíky tak o prstenu nevěděli, tudíž je nic nelákalo a neměli čemu odolávat, kdyby nesli Froda do Mordoru tak by asi věděli proč. Prsten nemá jenom schopnost udělat někoho neviditelným, v 1. knize je například psáno, že když si ho Frodo nasadil aby utekl Boromirovi tak najednou viděl hodně do dálky byl schopný pozorovat kde jsou nepřítelovy armády. Ano Saurona by v životě nenapadlo že by chtěli prsten zničit, byl si jistý že ho budou chtít použít proti němu, to je v knize několikrát zminováno a Saruman přesto, že věděl kdo prsten nese tak taky nevěděl o plánu ho zničit. Nám jako čtenářům/divákům se to jeví jako jasná volba nicméně S+S si byli jistí že tu moc chce využít a použít někdo jiný.

40

Odpovědět

+gfhjuDíky za popis vlastností prstenu, ale kromě pozice armády tam není safra nic reálně využitelného. Sauronek by se možná s prstenem byl schopen vrátit ve fyzické podobě, ale jiný "smrtelník" to přece nemá jak reálně využít. Žádnou destruktivní sílu mu to nedává, takže ač by znali pohyby armád, tak se tomu nemají jak postavit, protože skřeti je výrazně převyšovali v počtech. Znalost neznalost, co kdo nese je podle mě k ničemu, Samvěd Křepelka snad taky prsten chvíli nesl a ač byl prsten už skoro nebo vážně na vrcholu sil, tak to na něj nemělo vliv. Opět orli jsou posli nejvyššího z bohů po stvořiteli, vždy byli na straně dobra a nevidím důvod, proč by neměli být použiti, i kdyby to mělo být přenesení prstenu blíže k frontovým liniím, aby mohl být použit proti Sauronovi. Tolkien si prostě vytvořil berličku, jak zajistit vítězství dobra a přitom jí nebyl ochoten vytahovat hned, protože by najednou jeho dílo nemělo moc smysl... Ale zlatý Tolkien, Lewis byl cvok...

01

Odpovědět

+Erikpozrozumbrado....

10

Odpovědět

+xcnbxfPod to se podepisu a slavnistne prohlasuji, ze jsme se navzajem nepresvedcili a uz dam pokoj 😀

00

Odpovědět

+Erikpoz"Sauronek by se možná s prstenem byl schopen vrátit ve fyzické podobě, ale jiný "smrtelník" to přece nemá jak reálně využít." To je pravda. Sauron nikdy neočekával že prsten bude nosit někdo jiný nežli on. Plnou moc prstenu mohl využít Gandalf, Elrond, Saruman a Galadriel případně další podobně mocné bytosti. Pokud by někdo z nich získal Prsten mohl (pokud by byl dost silný a mocný svou vlastní přirozeností) přemoci Saurona, a stát se pánem všeho, co Sauron znal nebo učinil od vytvoření Prstenu, a tak ho svrhnout a usurpovat jeho místo. Orel který by nesl prsten musel čelit nejen jeho moci, ale i samotnému Sauronovy.

10

Odpovědět

Tak ono už v knižním Hobitovi se baví proč je orli nehodí rovnou k Osamělé hoře a orli se vymlouvají na dolet a nebezpečí místních lučišníků, kteří by je brali za škůdce kvůli krádežím ovcí. Navíc i příběhově (Silmarillion) jsou orli hlavně pozorovatelé (Manweho) nikoliv aktéři, jelikož Valar se (narozdíl od Melkora) snaží zasahovat do přirozeného vývoje co nejméně. Orli v pánovi prstenů jsou takové KFOR v Kosovu.

260

Odpovědět

Skutečně se orli vyskytují v knize? Sice je to dlouho co jsem to četl, ale podle mne tam nejsou. Ale jak tak koukám na různé zdroje na googlu tak některé je uvádí, ale také jiné informace které v knize nebyly na 100 procent takže tipuji, že někdo vydal nějakou novou verzi která se přibližuje k filmu a teď jí používá půlka zdrojů, místo té pohádky kterou jsem četl já a kde se řeší barevné ponožky trpaslíků :-)

014

Odpovědět

+HMTDFilmového Hobita jsem neviděla. V knize (mám nějaké vydání snad z přelomu osmdesátých a devadesátých let) se vyskytnou dvakrát: poprvé když zachrání trpasličí výpravu před upálením poté, co se náhodně přinachomýtla k poradě skřetů a vrrrků, podruhé na konci v Bitvě pěti armád (což byli lidé, elfové, trpaslíci, skřeti a právě orli), kde na posledních chvíli přiletí na pomoc do bitvy o Osamělou horu. V prvním případě se dostanou do bezprostřední blízkosti Prstenu, ale to o něm nikdo kromě Bilba neví. Ve druhém případě s Bilbem a prstenem do styku nepřijdou.

220

Odpovědět

+JohankaVždycky jsem myslel že pátá armáda je plemeno vrrků, kteří se se skřetama spojili.

40

Odpovědět

V jedné alternativní verzi Pána Prstenů, získali prsten orli, zmocnilo se jich zlo, dlouho vyčkávali než udeří, ale přišlo to.
Tento příběh nám zfilmoval Alfred Hitchcock již v roce 1963 :)

410

Odpovědět

To nějak za ty věky zdegenerovali, že se z křídel přes půl fotbalového hřiště staly jen takový neopeřený kuřata. :)

10

Odpovědět

Teória dobrá, ale ten chlap je strašne otravný.

203

Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK