Letět do Mordoru je špatný nápad

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:192
Počet zobrazení:10 596

Po úspěchu teorie ze světa Matrixu se k nám kanál Film Theory vrací, tentokrát s videem o Pánovi Prstenů. Po zhlédnutí této trilogie asi všem vrtalo hlavou, proč Společenstvo ke zničení Prstenu raději nepoužilo orly. Dokonce se objevila teorie, že to byl původní Gandalfův plán. V tomto videu se dozvíte, proč by to byl špatný plán.

Poznámka k překladu:
Fly you fools bylo v dabingu přeloženo jako "běžte, hlupáci", což je mnohem přirozenější, v tomto případě je ale celá teorie postavena na doslovném znění této anglické hlášky.

Přepis titulků

Považuji za osobní cíl předat vám nejen vědění potřebné ke spokojenému životu, ale taky ke spokojenému milostnému životu. A tak vítejte u prvního dílu Matpatova průvodce k nalezení té pravé s tématem Pána prstenů. Holka, neukoval tě Sauron? Protože jsi můj milášek. Nelíbí se ti oscarová CGI animace? Dobře, dobře. Musíš být Frodo Pytlík, protože mě máš omotaného kolem prstu. No vida, dokonce jsi i zmizela.

Ale, ahojda. Neprojdeš dál, teda dokud mi nedáš číslo. A skočila z mostu. Možná bych měl zůstat u teorií. Ahoj, internete! Vítejte u Filmových teorií. Dneska si nasadíme hornické helmy a sestoupíme hluboko do dolů teorií, abychom vydolovali odpověď na nejzásadnější otázku Pána prstenů. Ne proč je zfilmovaný Hobit příšerný, ani já neznám odpověď na všechno. Ne, dnes přináším konečnou odpověď na oblíbenou teorii celého internetu: Proč Frodo nedoletěl k Hoře osudu na orlech, aby tam hodil prsten?

Všichni víme, že existují, můžou prakticky kamkoli, jsou na straně nositele Prstenu, tak proč ho sakra neodnesli do Mordoru? Mordor. Pardon. Morrrdoru. Ten film si o tu otázku přímo říká. Po 85 minutách a 48 sekundách prvního filmu – teda když se díváte na rozšířenou verzi a jinak se na ně ani koukat nedá – vidíme Gandalfa, jak zdrhá z Železného pasu na obřím orlovi po tom, co pro něj poslal můru.

Něco jako Uber hrdinské fantasy. Proč nabídnout řešení všech problémů tak brzo? Prostě spustit můří appku, zavolat orla a máme to za třičtvrtě hodinky z krku. Podle nejznámější a nepopulárnější teorie to vůbec nebyla mezera v příběhu. Od začátku bylo v plánu orly použít. Je to super teorie, a kdyby tenhle kanál existoval v roce 2001, vrhl bych se na ni jako tahle horda skřetů na toho skřeta, kterého se náhodně rozhodli sežrat. Teorie "Leťte, vy blázni" se proslavila díky stránce tickld, což jen zázrakem není porno stránka.

Rychle se rozšířila, ale původně byla navržena na Redditu uživatelem VulcanDeathGrip. A za to úžasné jméno mu náleží 1,5 tlesknutí. Shrňme si tu teorii. Náš hrdinný čaroděj Gandalf je vězněn zlým čarodějem Sarumanem, protože odmítl jeho zlovolný plán. Gandalf si přes svou chytrou můru objedná obřího orla a bum, orel přiletí a Gandalfa odnese.

Ale místo aby letěl přímo do Roklinky, letí podle té teorie do Orlího hnízda, což podle knih ve Středozemi skutečně existuje. A tam si promluví s Pánem orlů. To hnízdo je vlastně blízko Roklinky, ale je na východní straně Mlžných hor. Tento detail je důležitý, protože když Gandalf prchá na orlovi, vidíme ho přelétat na východní stranu hor. Takže směr souhlasí. Podle teorie tam Gandalf připraví plán použít orly k odnesení Prstenu.

O tom není v knihách ani filmech ani slovo. Gandalf a orlové se to rozhodnou držet v tajnosti kvůli momentu překvapení, a to očividně i před čtenáři a diváky. Otázka tedy je, kde se s orly setkat v maximální tajnosti. Gandalf se rozhodne, že na jihu, protože všude jinde jsou podle knih skřeti nebo Sauronovi špehové. Navíc to musí být na téhle straně hor, protože podle té teorie je pro orly kvůli počasí příliš nebezpečné letět přes hory.

To zní možná trochu nuceně, ale je zrovna zima a ty hory jsou tvořené podle Alp, kde je v zimě klidně -46 °C. Takže je to přinejmenším možné. Jediná další možnost by byla úplně se vyhnout Mlžným horám a jít na jih až k Rohanské bráně. Ale jak neustále vysvětlují Boromirovi, to je hned vedle Železného pasu, tedy Sarumanovy základny. Orli by byli hned odhaleni a celý plán také.

A tak jim nezbývá jiná možnost než jít pěšky na druhou stranu hor, tam se setkat s orly a potom konečně odletět na jih do Mordoru. Bohužel se nemůžou dostat přes hory kvůli už zmiňovanému ošklivému počasí, - takže se Společenstvo rozhodne jít: - K Rohanské bráně. Ne! Sklapni, Boromire. Rozhodnou se jít: - Přes doly Morii. - Tam Pipin zabije Gandalfa, protože je úplně blbej, ale než Gandalf spadne, - pronese ta tři osudná slova: - Leťte, vy blázni.

Podle té teorie jim Gandalf sděloval, co měli udělat. Letět na orlech. Týmu Prsten to ovšem nedojde. Ale kdo by jim to vyčítal? Místo aby je svými posledními dvěma slovy urážel, mohl být trochu konkrétnější. Místo "leťte, vy blázni," Mohl říct: "leťte do Mordoru", "leťte na orlech", nebo klidně: "leťte jako..."

, zbytek vám určitě dojde. To je tedy ta teorie a podle mě je fakt super! Ale problém je, že je prostě špatně. A já o špatných teoriích něco vím. Teď si ale dopřeju dárek a dovolím si rozcupovat cizí teorii. Je to taková radost být pro změnu na druhé straně. Dneska sestřelím tu orlí teorii, slovní hříčka byla záměrná, protože je to pro Společenstvo ten vůbec nejhorší plán.

Upřímně je to skoro horší, než Prsten přímo předat Sauronovi. Pro tohle video jsem nespoléhal jen na redditové posty z roku 2012, pořádně jsem doloval. Knihy Pána prstenů, Silmarillion, dokonce skoro všechny Tolkienovy dopisy. Kouknul jsem se do Nedokončených příběhů, které uspořádal Christopher Tolkien. V těch knihách jsou části příběhů i útržky mytologie. Celé dny jsem pročítal desítky tisíc stránek. A to nebyly e-knihy, byly to opravdové papírové stránky, protože Christopher Tolkien má něco proti technice a ty méně známé texty nedovolí vydat elektronicky.

A tak jsem nemohl hledat přes Ctrl + F, místo toho jsem se spoléhal na analogové metody, tedy rejstřík. A ten bývá na prd. A další věc: vím, že někteří fanoušci nepovažují Nedokončené příběhy a dopisy za kanonické texty, takže jsem se jich držel jenom pokud přímo neodporovaly vydaným knihám.

Když se našla nějaká neshoda, vrátil jsem se k informacím v těch knihách. Co jsem se z toho celého dozvěděl? Že mytologie Středozemě je fakt dlouhá a občas dost nudná. A některé velké věci dost přehlíží. Třeba zničení celého kontinentu je věnován neuvěřitelný jeden odstavec. Takže, zaprvé, podle Tolkienovy mytologie vytvořili většinu Středozemě tři bozi. Manwë, Yavanna a Aulë. Ano, ve Středozemi jsou bohové. A ti byli nejspíš docela naštvaní, že ani ve třech filmech Hobita, které natahovali každým zoufalým nápadem, se o nich neobjevilo ani slůvko.

Každopádně na začátku stvořila Yavanna všechny rostliny, stromy, lesy a zvířata. Potom Aulë stvořil trpaslíky. Yavanna se bála, že ti jí posekají lesy, takže stvořila enty, aby stromy chránili. Manwë se cítil odstrčeně, podíval se, co ti dva stvořili, a řekl: "Hustý, pomohli byste mi udělat orly?

Jako fakt velký. Velký orly." Yavanna a Manwë teda stvořili orly. A tak byli orli stvořeni. Konec. Proč by vás to celé mělo zajímat? Ukazuje to, že orlové jsou ve Středozemi už hodně dlouho. A obecně tu platí, že čím starší něco je, tím je to mocnější. Teda až na trpaslíky. Promiň, Gimli. To znamená, že ve středozemské hierarchii jsou orlové fakt vysoko. Bohové, kterým se říká Valar, jsou úplně nahoře.

Přímo pod nimi jsou polobohové, Maiar. A v té lize je pár známých tváří: Sauron, Saruman a Gandalf. A orli jsou těsně pod nimi. Ale sám Tolkien to neřekl moc jasně. Vlastně jsou možná neoficiálně Maiar. Ale každopádně jsou nad všemi ostatními. A proč je to všechno důležité? Tohle ve filmech není moc jasné, ale podle knih funguje Prsten moci úměrně k moci vlastníka. Říkali jste si někdy, proč je hobit nejbezpečnější volba? Nebo proč ten všemocný prsten, kterého se všichni bojí, nechá hobita jenom zmizet?

To proto, že hobiti jsou v tomto světě na žebříčku moci dost nízko. Proto je v jejich rukách Prsten nejméně nebezpečný. Prsten může použít jenom to, co najde v nositeli, což u hobita není zrovna moc. Na rozdíl od obřích orlů, kteří jsou v podstatě polobozi, a kteří podle Tolkiena mají rozpětí křídel 30 sáhů, tedy asi půl fotbalového hřiště. A nejsou jenom velcí, během Války hněvu, která příběhu Pána prstenů předchází, zabili draka tak obrovského, že při pádu rozdrtil tři aktivní sopky.

Ti orli jsou obří, mocní, nesmrtelní a mocnější než všechny ostatní rasy. Jo, a podle knih vidí skrz zdi. Orli jsou více než jenom ptáci, je potřeba je brát vážně a rozhodně by se jejich moc neměla násobit mocí Prstenu. Pokud jim dáte příležitost nést Prsten, pravděpodobně by se z nich stali nejmocnější temní páni celého příběhu. Pokud by se jim teda podařilo ten Prsten navléknout na spáry.

A to je i důvod, proč se Prsten nesmí nikomu jinému dostat do ruky. Proto se ho Gandalf nikdy přímo nedotkne a snaží se ho mít co nejméně na očích. - Dokonce řekne Frodovi, že skrze něj... - ...by vládl velkou a strašlivou silou. Protože Gandalf je Maiar, polobůh. A ta děsivá scéna s Galadriel, v té prorokuje svou sílu, kdyby vládla Prstenem. A kvůli tomu ho musí tolik lidí chránit. Hej, Boromire, oči mám tady nahoře, hej. A kdy se orli zapojí?

Aby zachránili Froda a Sama z Hory osudu, když je Prsten moci zničen. Jakmile je Prsten mimo hru, orli se mohou zapojit, protože je nic nebude pokoušet, nikomu nic nehrozí. A přesně tehdy je Gandalf zavolá na pomoc. Ale ten plán je hloupej i z jiných důvodů. Saurona prostě ani nenapadne, že by nositel chtěl Prsten zničit a tento plán do poslední chvíle neodhalí. Nemůže se bránit, když neví proti čemu se brání.

Proto je nezbytné, aby bylo Společenstvo naprosto tajné. A orli? Ti jsou velcí jako Boeing 747. Snažit se s jejich pomocí nenápadně hodit prsten do Hory osudu je stejné, jako byste se snažili vkrást do cukrárny se stíhačkou. Nebo prostě věřte samotnému Tolkienovi. V dopise z června 1958 kritizoval neoficiální scénář k filmu Pána prstenů, řekl dokonce, že autoři "znásilnili" jeho příběh. Tolkien přímo zmiňuje, že scénář nadměrně používá orly.

Cituji: "Orli jsou nebezpečný 'stroj'. Šetřil jsem jimi, více by nebylo uvěřitelné." Použitím orlů k vyřešení každého problému prostě nevytvoříte dobrý příběh. A to nakonec jako diváci chceme. A Tolkien, neuvěřitelný spisovatel, přesně tohle věděl. Ale co, je to jenom teorie. Filmová teorie! Á... konec. Hledat díry v cizích teoriích je krásný.

Možná bych měl změnit kanál, udělat z toho Bořiče teorií. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ok, jsem ochotný uznat to, že použít orly by nemusel být nejrozumější nápad.
Ale nemohli si pořídit alespoň koně? Opravdu se museli vláčet pěšky?

Případně je mohl teleportovat Gandalf, když už zvládl teleportovat sám sebe po tom, co se s Balrogem zřítili pomalu do středu země. Jiné vysvětlení jak se dostal z tak obrovské hloubky mě opravdu nenapadá. A to ani nemluvím o tom, že všude byly hordy skřetů.

013

Odpovědět

Na začátku měli koně, ale o ty přišli, tuším, před vstupem do Morie. Pak cestovali na lodích a když byli Smíšek a Pipin unesení, Aragorn, Legolas a Gimli zase měli koně. Jenom Frodo a Sam šli dál pěšky.

80

Odpovědět

Gandalf sa neteleportoval ale bol odtial zachraneny. Ak ma pamat neklame, tak prave orlami a dokonca tam s Balrogom dlho bojoval atd. V knihach to je pisane :)

70

Odpovědět

S Balrogem bojoval od té propasti až po vrcholky hor, popisoval to, když potkal ve Hvozdu Legolase, Aragorna a Gimliho...

60

Odpovědět

+ErikpozTaky je nutný si uvědomit, že Tolkien nepsal science-fiction, kde se dbá na etaily, ale psal velmi propracované "pohádky pro dospělé", do kterých ukrýval své myšlenky a filozofii. Někteří lidé mu právě kvůli té pohádkovosti hodně vytýkají a vyzvdihují "realistického" Martina.
Jenže Tolkien prostě takový byl. Psal podobně jako Lewis příběhy z pohledu ideálů (polarita dobra a zla) a důležitější byla nějaká myšlenka, filozofie, hodnoty, morálka a slovní obraty.
A u těch obratů je právě to "od propastí až po vrcholky hor". Vlastně spousta věcí v Tolienově tvorbě je stejně jako v tvorbě jeho přítele Lewise inspirována Biblí a biblickými příběhy a podobnými literárními obraty a tohle si myslím, že je právě jeden z nich. ;)

40

Odpovědět

+MikeMě se Hobit líbil asi i víc, protože to je vážně spíš pohádkový příběh a když si mám vybrat mezi Pánem prstenů, tak si raději vezmu Silmarilion, tam mi to nepřijde tolik o "náhodě a štěstí"...
Narnii jsem přečetl celou, ale nějak zvlášť z toho vyčnívá jen Lev, čarodějnice a skříň a Princ Kaspian, závěr série je tedy dost deprimující...

01

Odpovědět

+ErikpozNo vzhledem k tomu, že oba dva psali opravdu z pohledu věřícího křesťana, tak ty "náhody" vlastně nejsou náhodami. Lewisova Narnie se tím třeba vůbec netají. Aslan je dětské zobrazení Ježíše, čarodějnice Satana a třeba to obětování a zmrtvýchvstání (+puknutá stolice) v "prvním" díle je jasná alegorie, stejně tak odchod do "lepší" Země v Potníkovi. :)
Tolkien si z těxh duchovních věcí vzal pouze myšlenky a přepsal to právě do polarizovaných mocností (dobro a zlo). A nakonec tam jsou i ti andělé, kteří očas zasáhnou, ale nedělají práci za ostatní (právě ti orlové).

Silmarillion ti ais přijde jiný proto, že prošel redakcí jeho syna a asi tam bude hrát roli i to, že to vlastně neměla být uceléná kniha.

Ale jsem vlastně rád, že Tolkien to pojal více obrazně, než Lewis. Lewis mi přijde fakt až moc pro děti, zatímco Tolkien všechno propracoval a zasadil do skutečných postav. Jackson, když filmoval LOTRa, tak to hezky vysvětlil: že když lidé něco vidí ve filmu (nebo čtou), tak to musejí mít v konkrétní podobě, protože se těžko představují ty "duchovní mocnosti". Ještě řekl něco ve smyslu, že celá Středzem není "křestanskou alegorií, ale právě smyšleným mýtem s křestanskými pravdami".
A i proto je Tolkien doteď otcem fantasy, protože zakomponoval to, co lidi táhlo staletí, do něčeho, co přijmou podvědomě i lidé, kteří v podobné duchovní věci nevěří.

10

Odpovědět

Dobře, chápu prsten moci... ale pokud jsou tak mosní, že dokážou zabíti obřího draka... proč prostě neodnesli trpajzlíky až k hoře a nezabili šmaka?

09

Odpovědět

Orly a trpaslíci se nemají zrovna v lásce..v Hobitovi jim pomohli, jenom na přímluvu Gandalfa a taky, kvůli tomu, že chtěli mít víc informací.

80

Odpovědět

Nad míru skvostné :)

20

Odpovědět

No hura :D super kanal. vice od nich. Tohle me vzdy zajimalo.

91

Odpovědět

Tak nějak mi to nesedí... Pakliže jsou drahouškové orli nižší Maiar, tak by je nějaký přelet Mlžných hor s kdovíjakou kosičkou netrápil. Byli ochotní si pro Šmajdalfa dokvačit aj do Železného pasu, tak co by to bylo za prozrazení, prostě by chvilkama letěli výše... a než by stihli nazghulové osedlat své létající ještěrky, tak by měli fůru času. Sauron netuší o co jde společenstvu? A jako Šmajdalf se neprokecnul Duhovce v Pasu? A nemá náhodou duhovka Palantír jako přímé spojení s Přepálenou duhovkou? :D A vůbec, neměl už Bimbas prsten, když je v Hobitkovi zachraňovali poprvé? To by pak padal argument propadnutí moci Prstenu...

711

Odpovědět

Pasáž se záchranou v Hobitovi není z knihy.

36

Odpovědět

+HMTDPočkat, cože? :D Jako v knížce, nejsou orli, kteří zachraňují družinku už v půlce knížky? Jako to jak zmršil filmového Hobita v rámci honu za chcechtáčkama, o tom žádná, ale orli zachránili družinku před skřety po získání prstenu, takže nějaký čachrování s tím, že by orlíci byli posednuti touhou po moci... prdlačky :P

15

Odpovědět

+HMTDAle je.

70

Odpovědět

Jen by mě obecně zajímaly důvody těch palců dolu. Nesouhlas s argumenty nebo s formou jejich podání?

24

Odpovědět

+ErikpozV době kdy orli zachránili Bilba, Gandalfa a trpaslíky prsten moci klidně odpočíval. Probudil se až z návratem Temného Pána, což je ve filmu dobře vidět a je to v něm i řečeno.

71

Odpovědět

+Alberto123Film si nijak zvlášť nevybavuji, ale knížka je čistě pohádkový příběh a nic o prstenu tam pořádně není, kromě té skvělé neviditelnosti. Prsten nikdy nespal, neodpočíval ani nic jiného. Ostatně jakou má jako moc? Zvládá akorát korumpovat mysl nositele, ale že by z postavy na lvl. 20 najednou vystřelil na lvl. 70? Pořád se o jeho moci mluvilo ostatně jako o moci každého jiného prstenu, ale dejme tomu, že kromě prstenu v Lorienu nebyl vidět žádný efekt. A proč prsten nespal? Isildura zradil, když se mu to hodilo, Smeagola zvládnul zkorumpovat během okamžiku a to byl příbuzný pulčíků, takže nějaká hierarchie moci, kterou nám teoretik předkládá je podle mne omyl. Ostatně ani Saruman prsten jako takový nechtěl, prostě najednou začal bažit po moci, protože si přes Palantír povídal se Sauronem. Vždyť schopnost vymluvit díru do hlavy byla vidět, když se odhalil Denethor v Minas Tirith.

Opět Saurona ani nenapadne, že bude prsten zničen? A Gandalf si se Sarumanem nechtěl promluvit o prstenu? Nebyl náhodou kvůli znalosti lokality prstenu vězněn? Jako dobře, Temný Pán mohl spoléhat na korupční sílu prstenu, ale přece jenom... Orli si poměrně solidně byli schopni poradit s ještěrkama, skřeti neměli dostatečně dobré luky na jejich sestřelení. Prostě nevidím důvod, proč se to nevyřešilo pomocí orlů.

14

Odpovědět

+ErikpozV prvním filmu i Knize je řečeno že se prsten probudil. https://cs.wikipedia.org/wiki/Jeden_prsten a https://cs.wikipedia.org/wiki/Prsteny_moci

30

Odpovědět

+Alberto123Trošku šťoura: wiki se někdy nedá brát jako věrohodný zdroj, ale budiž, tady si někdo dal s vypisováním práci. :) Možná je to omyl, ale já měl prostě za to, že Prsten vážně nikdy nespal, jen by mu padnutí do skřetích pracek bylo k ničemu, ty by ani nemohl deformovat ke zlu, když už byli sami pokřivení od Melkora. Podle prvního odkazu opustil Smeagola, když se teda probudil... a co následovalo? Áno, záchrana pomocí orlů. Nemyslím si, že jako poslové Manweho s možná stejnou mocí jako Sauron by byli zkorumpováni a rozhodně ne dostatečně rychle. Galadriel jsetli se nepletu udržovala Lorien právě s pomocí prstenu, který byl přece podřízen Prstenu, takže to její divadélko u zrcadla by se dalo vysvětlit tímhle.

02

Odpovědět

+ErikpozTak si přečti knížky nebo se podívej na filmy v nich to tak je. Jakmile se vrátil Sauron vliv prstenu zesílil, dobře je to vidět na Frodovy, který moci prstenu podlehl mnohem dříve než Bilbo, a ten měl prsten u sebe celých 60 let. Skřeti plnili Sauronovu vůli, takže by mu ho jistě předali až by znovu povstal. Roklinka i Lorien využívali moci prstenů.

30

Odpovědět

+ErikpozTo za jak dlouho nositel prstenu propadne jeho moci záleželo na tom jakou měl na začátku povahu.
Prsten ohně uměl rozdmýchat v ostatních touhu po boji proti tyranii, dominanci a zoufalství, probouzet naději a dobro v každém kdo se nacházel v jeho blízkosti.
Prsten Vody měl sílu uchovávat a chránit. Prsten nosila Galadriel a užívala jej na ochranu Lothlórienu před Sauronem a udržení jeho krásy.
Prsten vzduchu měl schopnost uzdravovat a zahánět únavu. Nebýt léčivé síly prstenu tak by Frodo zemřel.

20

Odpovědět

+Alberto123Knížky jsem četl dávno a filmy běžely nedávno, ale co si teda pamatuju, tak už v průběhu těch filmů s trpaslíky měl Bilbo temnější chvilky, takže argumentace, že mu podlehl později je hloupost. Frodo byl na cestě ke zdroji zla, které sbíralo sílu přes staletí, takže jestli podlehl rychleji? A diví se tomu někdo? Skřeti byli původně výtvor Melkora pokřivením elfů, zrovna v těchhle horách byl skřetí Král, nějak se mi nezdá, že by panáčkoval jak Oko píská. Každopádně jsou dost tupí, aby nevěděli, co se jim dostalo do pracek.
To že využívali prsteny, no jako jo, ale jen na udržovací režim, plnou sílu se neodvážili, právě s ohledem na provázanost s hlavním Prstenem.

00

Odpovědět

+ErikpozTak jak vysvětlíš těch 60 let co měl Bilbo prsten u sebe? To oko poroučelo skřetům stejně dlouho jako Melkor. Konec konců Sauron byl Melkorovým služebníkem dávno před tím než byli stvořeni skřeti. Navíc díky své zlé povaze by skřeti moci prstenu propadli velmi rychle. Po porážce Saurona si elfové prsteny opět nasadili (ve filmech je to vidět), takže žádný udržovací režim.

00

Odpovědět

informace z filmu bych bral s rezervou, i přes to že se mi filmy moc líbily v nich zdaleka vše nebylo řečeno/vysvětleno, když orli nesli Bilba s prstenem a trpaslíky tak o prstenu nevěděli, tudíž je nic nelákalo a neměli čemu odolávat, kdyby nesli Froda do Mordoru tak by asi věděli proč. Prsten nemá jenom schopnost udělat někoho neviditelným, v 1. knize je například psáno, že když si ho Frodo nasadil aby utekl Boromirovi tak najednou viděl hodně do dálky byl schopný pozorovat kde jsou nepřítelovy armády. Ano Saurona by v životě nenapadlo že by chtěli prsten zničit, byl si jistý že ho budou chtít použít proti němu, to je v knize několikrát zminováno a Saruman přesto, že věděl kdo prsten nese tak taky nevěděl o plánu ho zničit. Nám jako čtenářům/divákům se to jeví jako jasná volba nicméně S+S si byli jistí že tu moc chce využít a použít někdo jiný.

50

Odpovědět

+gfhjuDíky za popis vlastností prstenu, ale kromě pozice armády tam není safra nic reálně využitelného. Sauronek by se možná s prstenem byl schopen vrátit ve fyzické podobě, ale jiný "smrtelník" to přece nemá jak reálně využít. Žádnou destruktivní sílu mu to nedává, takže ač by znali pohyby armád, tak se tomu nemají jak postavit, protože skřeti je výrazně převyšovali v počtech. Znalost neznalost, co kdo nese je podle mě k ničemu, Samvěd Křepelka snad taky prsten chvíli nesl a ač byl prsten už skoro nebo vážně na vrcholu sil, tak to na něj nemělo vliv. Opět orli jsou posli nejvyššího z bohů po stvořiteli, vždy byli na straně dobra a nevidím důvod, proč by neměli být použiti, i kdyby to mělo být přenesení prstenu blíže k frontovým liniím, aby mohl být použit proti Sauronovi. Tolkien si prostě vytvořil berličku, jak zajistit vítězství dobra a přitom jí nebyl ochoten vytahovat hned, protože by najednou jeho dílo nemělo moc smysl... Ale zlatý Tolkien, Lewis byl cvok...

02

Odpovědět

+Erikpozrozumbrado....

10

Odpovědět

+xcnbxfPod to se podepisu a slavnistne prohlasuji, ze jsme se navzajem nepresvedcili a uz dam pokoj 😀

00

Odpovědět

+Erikpoz"Sauronek by se možná s prstenem byl schopen vrátit ve fyzické podobě, ale jiný "smrtelník" to přece nemá jak reálně využít." To je pravda. Sauron nikdy neočekával že prsten bude nosit někdo jiný nežli on. Plnou moc prstenu mohl využít Gandalf, Elrond, Saruman a Galadriel případně další podobně mocné bytosti. Pokud by někdo z nich získal Prsten mohl (pokud by byl dost silný a mocný svou vlastní přirozeností) přemoci Saurona, a stát se pánem všeho, co Sauron znal nebo učinil od vytvoření Prstenu, a tak ho svrhnout a usurpovat jeho místo. Orel který by nesl prsten musel čelit nejen jeho moci, ale i samotnému Sauronovy.

20

Odpovědět

Tak ono už v knižním Hobitovi se baví proč je orli nehodí rovnou k Osamělé hoře a orli se vymlouvají na dolet a nebezpečí místních lučišníků, kteří by je brali za škůdce kvůli krádežím ovcí. Navíc i příběhově (Silmarillion) jsou orli hlavně pozorovatelé (Manweho) nikoliv aktéři, jelikož Valar se (narozdíl od Melkora) snaží zasahovat do přirozeného vývoje co nejméně. Orli v pánovi prstenů jsou takové KFOR v Kosovu.

270

Odpovědět

Skutečně se orli vyskytují v knize? Sice je to dlouho co jsem to četl, ale podle mne tam nejsou. Ale jak tak koukám na různé zdroje na googlu tak některé je uvádí, ale také jiné informace které v knize nebyly na 100 procent takže tipuji, že někdo vydal nějakou novou verzi která se přibližuje k filmu a teď jí používá půlka zdrojů, místo té pohádky kterou jsem četl já a kde se řeší barevné ponožky trpaslíků :-)

015

Odpovědět

+HMTDFilmového Hobita jsem neviděla. V knize (mám nějaké vydání snad z přelomu osmdesátých a devadesátých let) se vyskytnou dvakrát: poprvé když zachrání trpasličí výpravu před upálením poté, co se náhodně přinachomýtla k poradě skřetů a vrrrků, podruhé na konci v Bitvě pěti armád (což byli lidé, elfové, trpaslíci, skřeti a právě orli), kde na posledních chvíli přiletí na pomoc do bitvy o Osamělou horu. V prvním případě se dostanou do bezprostřední blízkosti Prstenu, ale to o něm nikdo kromě Bilba neví. Ve druhém případě s Bilbem a prstenem do styku nepřijdou.

230

Odpovědět

+JohankaVždycky jsem myslel že pátá armáda je plemeno vrrků, kteří se se skřetama spojili.

40

Odpovědět

V jedné alternativní verzi Pána Prstenů, získali prsten orli, zmocnilo se jich zlo, dlouho vyčkávali než udeří, ale přišlo to.
Tento příběh nám zfilmoval Alfred Hitchcock již v roce 1963 :)

410

Odpovědět

To nějak za ty věky zdegenerovali, že se z křídel přes půl fotbalového hřiště staly jen takový neopeřený kuřata. :)

10

Odpovědět

Teória dobrá, ale ten chlap je strašne otravný.

213