Malé a děsné aerolinky Severní Koreje

Thumbnail play icon
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:76
Počet zobrazení:5 477
Že jste netušili, že má Severní Korea aerolinky? Má. A jaké! Krátké dokumentární video z kanálu Half as Interesting nám objasní kuriózní stav a historii státních aerolinií KLDR.

Přepis titulků

Toto video mohlo vzniknout díky CuriosityStream. Sledujte až 31 dní zdarma po přihlášení na CuriosityStream.com/HAI a použitím kódu HAI. Severní Korea. Byla by skvělá jako reality show, s realitou je to horší. I když tato země ráda předstírá, že zbytek světa tvoří pohani s vymytými mozky, žijící v plamenech a smetí, občas někteří dostatečně výjimeční Severokorejci potřebují vycestovat a občas přicházejí cizinci, toužící poznat diktátorský Disneyland.

Do KLDR sice jezdí vlak z Ruska a Číny, ale upřímně, k čemu jsou vlaky? Tedy kromě nízkonákladové, časově efektivní, ekonomiku podporující, uhlíkově minimální, rovnostářské a smrt snižující přepravy? K ničemu. Protože nemají křídla. A proto má Severní Korea své vlastní, speciální, malé a děsné aerolinky. Toto je jejich nudná historie, která vznikla s pomocí mé statisticky upadající sledovanosti.

Severní Koreu si v 50. letech vydržoval Sovětský svaz a byla vybudována první aerolinka pro lety do východní části svazu, kde se mohla napojit na letové služby Aeroflotu do Moskvy. Zpočátku se létalo výhradně v sovětských letadlech, která občas ani nepadala. Pozornost se věnovala letům do SSSR a později do Číny. Posléze ale aerolinky získaly i velké Ilyushiny IL-62 a Tupolevy TU-154, což překvapivě nejsou názvy toustovačů. Šlo o letadla s doletem až do východní Evropy.

To znamenalo, že mohly bez přistání létat na trase mezi Pchjongjangem a Moskvou. Poté přibyly i lety na další místa Sovětského bloku, například do východního Německa a Bulharska. Ale pak se stal ze svazu nesvaz, vztahy Ruska a Severní Koreje se omezily a Air Koryo začalo létat i na nesovětská místa. Kolem roku 2010 začalo létat do vzdálených destinací, jako je Curych, Budapešť a Praha.

Pak ale letecká přeprava KLDR narazila na dva zásadní problémy. Předně byla zařazena na prestižní seznam aerolinek zakázaných v EU. To znamenalo, že nesměly létat přes, do nebo z většiny evropských zemí. Druhým problémem, zejména v minulé dekádě, bylo zavedení celé řady sankcí vůči Severní Koreji ze strany individuálních zemí a zároveň i OSN. Tyto sankce zakazují členským státům OSN téměř veškerý obchod se Severní Koreou. Tudíž v zemi není skoro žádná ekonomická aktivita a lidé nemají mnoho důvodů k cestování.

Dnes je Air Koryo výrazně menší oproti dnům své dřívější slávy. Létají jen do pěti destinací: do Vladivostoku, Šen-Jangu, Pekingu, Šanghaje a v srpnu 2019 začaly nově létat i do Macaa, aby si malé množství elitářů mohlo dopřát trochu starého dobrého gamblerství. Protože tento nejdelší let trvá jen tři hodiny, nemusí se řešit komplikace s posádkou, které by se mohlo až moc líbit v místech mezipřistání, jelikož k žádným mezipřistáním nedochází.

Avšak existuje řada komplikací, vycházejících z létání v zemi s jedněmi z nejpřísnějších sankcí na světě. Tyto sankce jim dlouho bránily v pořízení Boeingů či Airbusů, takže kupovali sovětská a ruská letadla. Pak ale Korea omylem zmáčkla velké červené tlačítko „Více sankcí“. Dne 28.

listopadu 2017 odpálila Severní Korea balistickou raketu, která dopadla nepříjemně blízko Japonska. OSN v reakci odpálila nálož všech sankcí, shrnutou v těchto drsných dokumentech. Rezoluce OSN 2397. Tato rezoluce mimo jiné určuje, že „všechny členské státy OSN zakážou přímé i nepřímé zásobování, prodej či přepravu všech přepravních prostředků do KLDR“. Dále vysvětluje, že toto zahrnuje všechny prostředky s HS kódem 86 až 89, což jsou kódy celních organizací.

Když si vyhledáte kódy HS 86 až 89, uvidíte, že zahrnují mimo jiné: lokomotivy, traktory, tanky, dětské kočárky, bójky a letadla. A protože jde o sankci Organizace spojených národů, znamená to, že Severní Korea nemůže kupovat letadla od… Podívám se do mapy. Od těchto zemí. Můžou nakupovat například z Kosova.

To není člen OSN. Přemýšlím o tamním průmyslu výroby letadel. Ne že by Kosovo bylo stát. Nebo nebylo státem. Částečným státem. Částečným ne-státem. Zapomeňte na Kosovo. No nic. To celé znamená, že Air Koryo operuje jen s letadly, získanými před rokem 2017. Skoro vždy jde o stará ruská, ukrajinská a sovětská letadla. Rezoluce OSN 2397 specificky umožňuje KLDR nákup náhradních dílů pro civilní letadla, pravděpodobně proto, aby nepadala z oblohy.

V tom není problém. Ale spousta jejich letadel je stará a dále stárne. Tak funguje čas. Nedostatečná možnost nákupu letadel se jistě stane rostoucím problémem. I když řada zemí opakovaně a v tajnosti porušuje sankce – Rusko, myslím si, že létající Severokorejci v nově nablýskaných ruských letadlech by vyvolali nějaké otázky. Rezoluce OSN 2270 dále zakazuje veškerý prodej leteckého paliva do KLDR, ale zahrnuje specifickou výjimku pro komerční lety s pasažéry. I tak ale varuje své členy kvůli prodeji přesného množství paliva, potřebného například u Ruska pro cestu z Vladivostoku do Pchjongjangu a zpět.

Bez přebytku, který by se pak záludně dostal do stíhaček. Nějak, vždyť víte. Na Air Koryo je nejšílenější to, že na jejich webu si můžete zabookovat let jako u každé jiné aerolinky. Je to až děsivě snadné. Přijetí na konci této cesty ale nemusí být zrovna hřejivé. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Další Hoax, něco jak korejský nahý soudruh na vesnici kouká hladem na louku, potůček a pole. Koupíte od souseda slepičku a máte vajíčka. Osázíte polem žito a máte chleba. Kráva na louce vám dá 10 l mlíka. Opravdu není důvod hladovět. To by musela Korea stát v poušti a moře by muselo být bez ryb. Proč věříte levné americké propagandě?

337

Odpovědět

bože, tupec

93

Odpovědět

Jeďte tam a pak mluvte ;)

62

Odpovědět

Tímto prohlašuji, že mi za překlad videa zaplatili vrazi z Wall Streetu v ukradených zlatých cihlách. Míru zdar a kupředu levá ;)

262

Odpovědět

podobne si hovorili i v kambodži, kým tamtá vláda Polpotova nespravila pestovateľský plán, plán ktorý znel, ak sa dobre pametám z múzea, 3 tony ryže na hektár ktorý musíš odovzdať vláde a z toho pre tvoj požitok a rodinu dostaneš údel ak nesplníš, nič nedostaneš. Pričom priemer produkcie farmárov bol pod 1 tonu. good luck with that.

52

Odpovědět

Protože ze Severní do Jižní Koreje lidé utíkají. Naopak nikoli. Occamovo holení v praxi.

40

Odpovědět

No nevím, ale meta 10 litrů mléka při jednom dojení, plnotučného (obvykle se provádí dvě ráno/večer) byla například u nás překročena až v minulé dekádě (https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ceska-ekonomika/dojivost-roste-krav-je-mene-mleka-mame-vice/r~48357664a51d11e3a089002590604f2e/);

A byla při tom potřeba šlechtitelská pomoc EU a USA....

20