Vzdá se KLDR jaderných zbraní?

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:69
Počet zobrazení:4 437

Celý svět mluví o setkání Donalda Trumpa a Kim Čong-Una. Dá se očekávat, že se KLDR vzdá jaderných zbraní? A proč by měla? 

Přepis titulků

Toto video bude krátké, ale chci dané téma prodiskutovat. V posledních více než sedmdesáti letech jaderné éry a studené války světové mocnosti přemýšlely, jak jaderné zbraně použít. Během a krátce po druhé světové válce viděly Spojené státy jaderné bomby jako prostě větší konvenční bomby, a podle toho je chtěly použít. Avšak během let supervelmoci pochopily, že v době velkého počtu jaderných zbraní válka jednoduše nejde vyhrát, a tak vznikla idea vzájemně zaručeného zničení.

V podstatě jde o mexický pat. kde má každá strana možnost zcela zničit nepřítele. To změnilo vnímání jaderných zbraní jako pouhých bomb a vznikla myšlenka jaderného odstrašení. Jaderné zbraně v této roli zůstaly a nebyly užity v konvenčních válkách, jakou byla třeba válka v zálivu. Neuvěřitelná moc jaderných zbraní dala zemím jako Severní Korea, která má relativně mnohem slabší armádu, možnost odradit od útoku i nejpokročilejší armády světa, například americkou.

Se zdokonalenými jadernými zbraněmi středního doletu a skoro dokončenými mezikontinentálními balistickými raketami, a i malým počtem jaderných hlavic, které mohou nést, se Severní Korea dostala do bodu, kdy může způsobit nevýslovné ztráty jakémukoliv útočníkovi, například Spojeným státům, Japonsku nebo Jižní Koreji. Toto je severokorejským plánem – sebezáchova.

Média často ukazují Severokorejce a vládnoucí dynastii jako blázny. Ale tak to není. Viděli, jak byly země jako Irák, Afghánistán, Libye a další rychle přemoženy silnějšími armádami, a tak zjistili, že jediný způsob, jak přežít, je vyvinout zbraně schopné způsobit masivní ztráty jakémukoliv agresorovi. A nehledě na zprávy v médiích Kim Čong-Un ví, že nemá šanci přežít, jestliže zaútočí jako první. Severní Korea zaútočí jako první jen tehdy, pokud si bude 100% jistá, že se Spojené státy připravují k útoku.

Od počátku věků měl obránce výhodu. Mohl zůstat za opevněnými městskými hradbami a bojovat z úkrytu. V době jaderných zbraní to neplatí. Nyní má útočník výhodu, pokud obránce zaspí jen na půl hodiny. Takže pokud by KLDR došla k závěru, že útok USA a spojenců je nevyhnutelný, přešla by rovnou k užití jaderných zbraní. Cílem těchto zbraní by byly velké vojenské základny v oblasti.

Záměrem by bylo zničení výchozích pozic pro americký útok. Byly by zasaženy základny jako Osan, Kunsan, Kadena, americká námořní základna Yokosuka, Guam a další. Tyto základny jsou klíčovým místem pro americké údery na KLDR, takže jejich zničení by bylo prioritou. Severokorejské testy ukázaly, že rakety létaly do stejných vzdáleností, jako jsou tyto zmíněné základny, jen do jiných směrů. Dělají to ke zvýšení přesnosti raket a také jako vzkaz Spojeným státům.

Je to vidět z fotografií map Severokorejců během raketových testů. Jako cíl ukázaly například Andersenovu leteckou základu na Guamu. Zničení těchto základen by ochromilo americké možnosti na útok zareagovat. Američané spoléhají na svoji vzdušnou a námořní moc, proto by bylo zničení základen velkou ranou a rovněž by mohli ztratit velkou část své námořní flotily, včetně například USS Ronald Reagan, která prochází údržbou v přístavu Yokosuka. Američané by poté museli počkat, než přiletí další letadla a letadlové lodě, což může trvat několik dní.

A po takovém útoku by Severní Korea stále měla mezikontinentální rakety, kterými by se mohla snažit odradit Spojené státy od jaderného útoku. A jak jsme určitě všichni slyšeli, Kim Čong-un a Donald Trump plánují schůzku. Nehledě na to, co říkají ve zprávách, se Severokorejci k jednání moc nevyjadřovali. Většina podrobností pochází od jihokorejského velvyslance, který se s Kimem nedávno sešel, a od americké vlády. Jižní Korea uvedla, že Kim mluvil o úplném denuklearizování, ale pokud je to pravda, bude si bezpochyby klást podmínky.

Jednou z nejpravděpodobnějších podmínek bude stažení Američanů minimálně z Jižní Koree. Pokud dojde k takové dohodě a obě strany ji naplní, nebude zde žádný způsob jak 100% ověřit, že se KLDR vzdala jaderných zbraní a také kapacit na jejich výrobu. KLDR má stovky podzemních bunkrů a v kterémkoliv z nich může skrýt jaderné zbraně a rakety. Dalším cílem Severní Koree vždy bylo znovu získat Jižní Koreu.

Snažili se o to už od konce druhé světové války. A jakmile se Američané z poloostrova stáhli, Sever napadl Jih, čímž v roce 1950 začala Korejská válka. Je možné, že se o to někdy v budoucnu pokusí znovu, pokud se Američané z jihu stáhnou. Avšak nyní by měli jaderné zbraně, které úspěšně schovali, a mohli by se pokusit odstrašit Američany od zapojení se do války hrozbou vystřelit rakety s jadernou hlavicí na americkou půdu, avšak tento scénář není z několika důvodu zrovna realistický.

Za prvé má Jižní Korea schopnější armádu vzhledem k Severu než měli v roce 1950. I když má KLDR jednu z největších armád světa co se týče počtu vojáků, Jižní Korea není o moc pozadu, pokud připočteme zálohy. Od 50. let se také drasticky změnily dostřely zbraní. Jižní Korea má balistické rakety řízené rakety krátkého a středního doletu, které mohou zasáhnout kterékoliv místo v KLDR. Každopádně bude zajímavé sledovat, co z jednání vzejde, pokud k němu dojde. Osobně si nemyslím, že by se KLDR vzdala jaderných zbraní.

Jsou tou nejlepší obranou, jakou může kterákoliv země mít. Nikdy v historii spolu přímo nebojovaly dvě jaderné mocnosti a KLDR to ví. Viděla jiné autoritářské režimy bez jaderných zbraní jako Libyi a Irák rychle padnout. Nejpravděpodobnějším výsledkem bude, že vše zůstane tak, jak je teď. KLDR bude nadále vyvíjet jaderné zbraně a rakety, a Američané se spojenci se tomu budou snažit zabránit. Nikdy jsem o tom nemluvil, ale pokud můžete, podpořte mě prosím na Patreonu.

Každé mé vide stojí spoustu práce a asi víte, že reklamy moc nevydělávají, zvláště ve videích spojených s válkou. Pokud ne, je to v pořádku, podpory sledováním a odebíráním si cením. Díky.

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak připravit raketu k odpalu a vypustit jí trvá dlouho. Minimálně několik hodin a pokud by to začala, v případě konfliktu KLDR dělat, tak má protistrana prostředky to v čas zastavit. Aspoň myslim. A následně by se Kimovo jednotky jen udržovali od toho místa. V dnešní době satelitů...ale je hrozná ta představa :D pro svět bylo v podstatě lepší, když byla KDLR "zticha", teď v případě neúspěchu jednání k tomu máme nakročeno blíž, protože by se to mohlo vyhrotit. Hlavně známe Trumpa a jeho tweety :D

00

Odpovědět

1) Vystřelení rakety je na pár minut, zvlášť když nevíš, kde je má a USA si nelajzne spálit celé území s obydlenou Jižní Koreou hned pár kilometrů vedle. Navíc jsou i přenosné střely s mobilním silem a to ti stačí aktivovat kdekoliv. Byly i vidět ve videu.
2) KLDR nebyla hrozba a nikdy nebude, ať si USA říká co chce. Dokud necháme KLDR jak je, hrát si na svém písečku, nemá důvod se odsoudit k záhubě.

Jak bylo řečeno ve videu, jaderné zbraně má na obranu, že jí nikdo nenapadne. A je dobře že tomu tak je, protože už nezbývá moc zemí, kde Američani ještě nebyli "demokratizovat" :)

00

Odpovědět

Zdá se mi, nebo autor tak nějak nepočítá s tím, že USA by na KLDR v případě jejich útoku jadernými hlavicemi nepoužívala vojáky nebo tak, ale prostě by celé území spálila na uhel použitím za pomocí svých raket? :-)

33

Odpovědět

Jakože vyhladit všechny civilisty, zatímco se důležité cíle schovávají v bunkrech?

40

Odpovědět

Než by to stihla, tak si KLDR právě vypustí tu odvetnou palbu. A to je právě ta obrana země, ke které jsou nutné jaderné zbraně. Je to hrozba, ne aktivní prostředek. Už od dob studené války to tak funguje.

A nejde jen o civilisty v KLDR, ale také o území okolo KLDR, včetně jaderného spadu, kontaminace většího území, atd atd. Aby jsi spálil na 100% všechno včetně podzemí, tak bys udělal bordel na tak velké části Země, co by pravděpodobně zničilo i celou Jižní Koreu (udělalo neobyvatelnou) a velkou část dalšího okolí.

00

Odpovědět

Ve videu neni to nejduležitější a to co udělá každý takový režim když mu začne téct dobot. Uplně nejistější je obasdit nějaké uzemí na které máte "historické právo" Viz falklandy to funuje už stovky let. Jeden den lidi stavěli šibenice v ulicích druhý den je vystřídal jasající dav s vlaječkama a ono to nemusí být ani vojenská diktatura. Stačí se podivat jak to v rusku vypadalo po volbách kdy tam bylo statisíce demonstrantů a jak se znich po obsazení krymu stali největší vlastency. Až se zhroutí režim v kldr tak z toho bude na 99% válká a asi nikdo nechce aby měli atomovky.

06

Odpovědět

Je opravdu velký rozdíl mezi vytvořením jaderne zbraně a dokázat udělat jadernou zbran kterou jsi schopný narvat do rakety.

51

Odpovědět

Tak jak jsme viděli, test jaderné zbraně nesené raketou se KLDR povedl. Teď už jde jen o to dopilovat přesnost takových raket.

00

Odpovědět

Kolem 6. minuty tvrdí, že spolu dvě jaderné velmoci nikdy přímo neválčily, ale to není pravda. Indie-Pákistán...

52

Odpovědět

Pakistan ma jaderne zbrane od roku 1998, takze by se dal pocitat jen konflikt v roce 1999, ale to byla spise potycka nez valka... Neco jako ted turecka okulace Syrie, ale krvavejsi.. Jinak nevim, ze by se od roku 1998 rozhorela nejaka totalni valka, ale rad se necham poucit pokud mi to uslo...

133

Odpovědět

+Dr. InkJenže on nemluvil o totální válce, ale o válce. tzn. ta válka v roce 1999 se do toho počítá. A vzhledem k tomu, že si tohle vyžádalo několik stovek a možná i tisíc mrtvých (Spíš těch stovek) a trvalo to nějakou dobu, tak to byla válka. Sice ne velká, ale pořád válka.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pig_War_(1859)
Tohle byla potyčka.

61

Odpovědět

+blablablablaVe stamilionových státech, kdy konflikt zahrnuje stovky mrtvých, to opravdu není válka. :)

00