Mumifikace

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:268
Počet zobrazení:10 053
Starodávné egyptské mumie lidstvo odedávna fascinují. V tomto soutěžním videu se dozvíme, jak mumifikace probíhala a čím konkrétně je zajímavá Hérakleidova mumie vystavená v Gettyho muzeu v Los Angeles. Za tip na video děkujeme Dominiku Fryčovi!

Přepis titulků

Toto je mumie mladého muže jménem Hérakleides. Zemřel v Egyptě v 1. století n. l., když mu bylo asi 20 let. Mumifikaci vyvinuli staří Egypťané, aby zachovali tělo pro posmrtný život. Obvykle byly před mumifikací z těla vyjmuty všechny orgány kromě srdce. V tomto případě však srdce vyjmuto bylo a nedotčené zůstaly jen plíce. Pak bylo tělo zhruba čtyřicet dnů pokryto solí, dokud nebylo zcela vysušené. Na tělo byly naneseny vonné oleje a pryskyřice.

Na tlustou vrstvu pryskyřice se nalepily plátěné pásky omotané kolem těla. Mumii pak položili na dřevěné prkno a svázali ji k němu dalšími pásky. Na hrudník pak položili záhadný váček, zřejmě náboženského významu. Na břicho umístili mumifikovaného ibisa, brodivého ptáka se štíhlým zahnutým zobákem. Mumie ibisů běžně sloužily jako dar bohům. Avšak v tomto neobvyklém případě byl ibis mumifikován spolu s člověkem. Obal byl zajištěn dlouhými plátěnými pásy. Na místo obličeje byl umístěn Hérakleidův portrét.

Mumie byla zabalena do velkého plátna. Rubáš byl nabarven na červeno pomocí pigmentu na bázi olova. Takové ošetření je ojedinělé. Je známo jen velmi malé množství mumií s červeným rubášem. Na vnější plášť byly namalovány egyptské symboly ochrany a znovuzrození pomocí pigmentů a zlata. Nakonec bylo do nohou mumie vepsáno Hérakleidovo jméno v řečtině. Díky této pozoruhodné mumifikaci s námi může být Hérakleidovo tělo i dnes.

Vyrobilo Gettyho muzeum ve spolupráci s Dynamic Diagrams Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hey as you know that most of the people were addicted to play online card game then from our website https://onlinecheckers.net you will play checkers game without any pay and app installation without any pay and download.

10

Odpovědět

To video se mi kednou přehrálo, ale potom už to nejde
Prosím opravte to.

10

Odpovědět

Pekne.. vice o egyptu prosim :)
stejne nechapu jak jemohlo napadnout ze by pouzival to telo kdyz by nemel organy.. ten nemrtvej ;) to by potom nepotreboval telo vubec ne

62

Odpovědět

mna by zaujimalo, preco este aj pri videu o mumifikacii je cenzura, alebo sa snad narodil bez pohlavneho organu?

38

Odpovědět

Protože je to video z émeriky?

203

Odpovědět

Skoda ze to videu nepouzivalo vic zvukovejch efektu, ale jinak dobry :D

110

Odpovědět

Stejně nechápu ten jejich koncept, že je i po smrti potřeba hmotné tělo. Přijde mi to krátkozraké, když si vezmeme v potaz, že ani dokonale mumifikované tělo nevydrží věčně. Pak to odcházení "na věčnost" postrádá své kouzlo

113

Odpovědět

Google.com , vyhledat mumifikace a zmoudříš.

70

Odpovědět

+Tony the fishTady je dobrý úryvek, kde máte to, o čem mluvím... Myslel jsem, že by mě někdo méně omezený než jsem já, nebo vy, mohl vysvětlit jak pohlíželi egypťané na problém, že ani mumie nevydrží věčně. Dle mého názoru to nebrali v potaz, což se mi zdá zvláštní ... úryvek: The ba was usually shown as a bird with a human head that looked like that of the dead person. Unlike the ka, which stayed in the tomb with the mummy, the ba was able to leave. It could fly out of the tomb, magically passing through walls of solid rock. But it always returned to the mummy at night. Like the ka, it could only live forever if it was able to find and recognize the body to which it belonged. And this wouldn't be possible if the body decomposed. This is why the Egyptians wanted to preserve the dead in as life-like a state as possible. Mummification was the guarantee of eternal life.

03

Odpovědět

Zatímco to, že po smrti tvé tělo pustí ducha nezávislého na fyzické podobě, který buď bude lítat po nebíčku v bílém pyžamku a v ruce bude mít harfičku, to jenom pokud mučil, celý život žil v klášteře a čekal až zhebne, upaloval, vraždil, znásilňoval, kradl, vedl války, modlil se(ale to není vůbec nutné), ale pokud byl mocinky moc škaredý půjde do peklíčka kde ho budou do p****e píchat chlápci v červeném oblečku, je naprosté logické.

135

Odpovědět

+deieresSamozřejmě jsem myslel píchat vidlemi.

161

Odpovědět

+deieresJá veřím v to, že po smrti je prostě konec... takže tohle, co jste vyzvracel, není na místě ;)

210

Odpovědět

+deieresA ano. I tak se mi zdá křesťanský koncept posmrtného života rozumnější, protože v něm duše pro posmrtný život nepotřebuje nic hmotného a není tím pádem závislá na tom, jestli se její tělo rozloží nebo ne.

57

Odpovědět

Egyptologie mě vždycky dost zaujímala tak snad ti dokážu odpovědět. Egypťané mumifikovali tělo pro jeho uchování, neboť po smrti si odešel do podsvětí, do Země mrtvých. Do hrobek normálně dávali aj Ankch (což je symbol ve tvaru kříže s přesmičkou, jenž tě měl v podsvětí chránit) a Knihu mrtvých (která sloužila jako průvodce podsvětím). Na konci své cesty si došel k okřídlené bohyni spravedlnosti Maat (která je vyobrazena i na mumii ve videu), která položila tvé srdce, jakožto nejdůležitější orgán, na váhu a jako protiváhu použila jednu ze svých pírek pravdy. Podle toho zjistila jaký život si měl. A buď si mohl žít v podsvětí s ostatními (happy ending) anebo tvé srdce sežrala divoká stvůra (bylo možno i více rozsudků, ale to je na dlouho). Každopádně se věřilo, že čím více honosnější hrobka a její obsah (hlavně talismany, pokrmy apod.), tak tím větší je šance, že přijdeš do posmrtného života. Hrobka se také dobře zajišťovala, aby se po smrti mumie moc nenudila. Každopádně egypťané věřili, že mumie se dochovají věčně (proč by taky ne, když se všechny nalezené mumie dochovaly v pozoruhodném stavu až dodnes ;)), stejně jako jejich duše. Jednoduše řečeno, hlavní bylo se dostat k soudu pravdy, vyhrát ho a tím sis zajistil věčnost. Neexistovalo žádné, až se tvá mrtvola rozsype, tak je konec. To ani nikde nebylo napsané.

100

Odpovědět

+strykerCZkniha mŕtvych nebola iba sprievodcom podsvetím ale taktiež ojebávačom bohov v podsvetí (pardón moralisti)... kresťania sa majú držať Biblie, a za ich dobré skutky, a tie zlé ľutovať a prosiť o milosť a potom dostali dodmenu v nebi. V Egypte sa na moralistov nehrali, kniha mŕtvych slúžila na to, že mala ošáliť bohov v tom, že držiteľ Knihy mŕtvych nespravil žiadny zlý skutok, z ktorého ho tí bohovia hodlali súdiť. Takže mohol byť hriešny, napriek tomu sa dostal do neba. Dobrý marketing, kvôli ktorému mnoho staroegypčanov utratilo celé majetky, aby takú knihu mali.

11

Odpovědět

+strykerCZDíky za pěkné informace :) Pak ale nechápu, proč v tolika zdrojích píší o tom, že se část duše musí vracet stále do hrobky zpět na noc. Snad k tomu má sloužit i prsní plát, který usnadňuje průchod do srdce, ve kterém právěže viděli to jakési centrum.

12

Odpovědět

Každý máme nějaký ten koníček no. Egypťani museli být odvázaní lidé .. pardon obvázaní.

543