Nejhustěji osídlené místo světa

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:209
Počet zobrazení:10 553

Nejhustěji osídlené místo planety je v současné době hlavní město Filipín (Manila), ale do roku 1993 to bylo Kowloonské opevněné město (Kowloon Walled City) v Hongkongu. Krom vysoké hustoty osídlení pro něj také byla typická absence jakýchkoli zákonů a tím pádem i vysoká kriminalita.

 

Přepis titulků

Ahoj, tady Thoughty2. Vítejte u videa o tom, co bylo kdysi nejhustěji osídlené místo na světě. Kowloonské opevněné město bylo domovem asi 33 000 lidí, kteří se tísnili na pouhých šesti akrech. Město se nacházelo přímo uprostřed Honkongu. Manila, hlavní město Filipín, je v současné době nejhustěji osídleným místem na světě. Ale jen proto, že Kowloonské opevněné město bylo v roce 1994 srovnáno se zemí.

Do té doby drželo více než 20 let prvenství. Tento mišmaš budov splácaný ze zbytků byl také jednou z nejzajímavějších komunit na světě. Nebyl to jen slum. Tisíce jeho obyvatel žilo v bezprostřední blízkosti zločinu, podivností i zázraků. Bylo to soběstačné město, svět ve světě. Pojďme se podívat do uliček tohoto chudinského města a odhalme jeho tajemství. Nejdříve se ale podíváme na to, jak něco takového vůbec mohlo vzniknout.

Kowloonské opevněné město má dlouhou a komplikovanou historii. A jako každý dobrý příběh v minulosti začíná díky Britům. Hongkong přešel do držby Velké Británie v roce 1841 v rámci Nankingské smlouvy, která ukončila opiové války. Čína nicméně Britům nedala Kowloonské opevněné město, které si ponechala z vojenských důvodů. Kolem města pak postavili opevnění, proto "opevněné město". Za dynastie Sung bylo Kowloonské opevněné město základnou pro prodej soli.

A to již v roce 960. Po stovky let bylo malou zapomenutou základnou, dokud se Britům do rukou nedostal Honkong. Určitě je vám jasné, že být malá čínská osada obklopená ze všech stran cizí zemí, je trochu problém. Pro Brity bylo opevněné město kuriozitou, byli z něj paf. Dokonce jej láskyplně nazvali Čínským městem. Dokonce jej takto zanesli do mapy Honkongu.

Stala se z něj taková atrakce pro britské kolonialisty. Tak jak se tedy proměnilo v tohle? A kam se podělo opevnění? Během okupace Honkongu v průběhu druhé světové války zničili Japonci kamenné opevnění osady. A co se týče jeho hustoty osídlení, díky jedné politické kuriozitě. Protože byl v Kawloonu čínský lid obklopený britským teritoriem, nemohla Čína na tuto oblast nijak dohlížet.

A protože se nejednalo o území Britů, bylo jim ukradené, co se tam děje. Díky tomu v Kawloonském městě v podstatě neexistoval zákon. Tisíce uprchlíků z Čínské občanské války našly v 40. letech 20. století uvnitř města své útočiště. Bylo to skvělé místo pro život, protože patřilo Číně, ale jeho obyvatelé byli obklopeni a zároveň chráněni Brity. Protože tu neplatily žádné pravidla ani zákony, stavěli si lidé svá obydlí tam, kde bylo zrovna místo.

Nebyl v tom absolutně žádný řád. Pokud bylo volné místo, našel se vždy někdo, kdo si tam postavil byt. Bez ohledu na to, jak stísněné to bude. No a když už nebylo kde stavět, začali hnát stavby do výšky. Až do 14. patra. A nejspíš by stavěli i výše, kdyby nestálo poblíž letiště, které potřebovalo vzdušný prostor Kowloonského města pro dopravu.

Celá tato stavba je zajímavým technickým výstřelkem vzhledem k tomu, že ji stavěli obyčejní lidé. Dokonce postavili i obrovské vodovodní potrubí, aby měl každý doma tekoucí vodu. Ve světě bez dohledu policie se dařilo nejen zločinu, ale i podnikání. Často v podobě stejného subjektu. Netrvalo to dlouho a městu začaly vládnout zločinecké syndikáty – tzv. triády. Slum zaplavily nevěstince, herny a opiová doupata.

Znepokojující na tom je i to, že kvůli nedostatku místa byla stejná místa během dne využívány jako škola či kadeřnictví. V noci to pak byly striptýzové kluby a nevěstince. V ulicích města nebujela jen kriminalita, všudypřítomná v nekonečných uličkách. Dařilo se tu i skutečným podnikům. Město se stalo soběstačnou, úzce provázanou komunitou se stovkami obchodů, které prodávaly všechno možné.

Ve městě se vyráběly stovky produktů: psí maso, rybí krokety, přístroje na výrobu nudlí, prostě všechno. Všichni mohli své zboží vyrobit a prodat v Hongkongu bez regulace bezpečnosti práce, ochrany zdraví nebo požární bezpečnosti. Město se nicméně proslavilo hlavně těmito dvěma věcmi: doktorům a zubařům bez licence. Díky tomu, že Kawloonu neexistovaly zákony, nemuseli jste mít licenci, abyste si coby doktor nebo zubař mohli otevřít ordinaci.

Vzniklo tak mnoho pochybných míst, kde vám mohli zaplombovat zub. Obyvatelé Hongkongu, kteří si nemohli dovolit vysoké poplatky za zdravotní péči, tak přicházeli do Kawloonu za levnou lékařskou péčí. Což asi není moc chytrý nápad, když tu pro provoz praxe nebylo zapotřebí žádné kvalifikace. Podmínky ve slumu nebyly nikdy moc příznivé. Protože byly budovy tak vysoké a nerovnoměrně postavené, nebylo ve spodních patrech vůbec žádné přirozené světlo.

Většina obyvatel tak nepřetržitě žila bez slunečního světla. Děti si hrály na střeše, což bylo děsivě nebezpečné díky mezerám mezi budovami, které na sebe byly nalepené, a mnoha nebezpečným výčnělkům na střechách. Špinavé a přeplněné městské bludiště, domov tisíců lidí, bylo nakonec zničeno. V roce 1993 se Britové i Čína dohodli, že město už příliš hyzdí okolí, a srovnali Kawloonské opevněné město se zemí.

Obyvatelé obdrželi drobnou peněžní kompenzaci a dnes je tu veřejná zahrada, která se jmenuje Kawloonský park. Dokonce je v něm malý památník stavby, která jednou byla šesti nejhustěji obydlenými akry na Zemi. Díky za pozornost. Překlad: sethe www.videačesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To by ma aujímalo, ako dotiaľ všetkých tých ľudí dostali, aby ho mohli zrovnať so zemou.

92

Odpovědět

Tak část odejde vždy bez odboje, další část jde, když jim zaplatí (i když to bylo málo) a ten zbytek prostě bude muset odejít, když se ti začne bourat za prdelí. A moc bych nevěřil tomu, že to je jak v EU, že to musí bejt na 100% prázdný, jak tam vjedou buldozery. No a nejspíš tam asi i pár lidí zahynulo, co si budem vykládat. :)
Podobnou věc mnohem většího rozsahu máš ohledně Tří Soutězek v Číně. Kdo neodešel za malou kompenzaci, tak ho prostě vyhnala stoupající voda a nazdar.

00

Odpovědět

Super video, hned jsem začal přemýšlet, zda na tohle neexistuje nějáký delší dokument a kde by se dal sehnat.

30

Odpovědět

Na konci videa jsou vidět zdroje, odkud Thoughty2 čerpal.

20

Odpovědět

Je strašně zajímavé pozorovat, jakým směrem se vyvine komunita lidí, která není omezována žádnými zákony.

202

Odpovědět

proč jsou tak HLASITÝ REKLAMY!?!?!? chápu že váš web potřebuje prachy z reklam ale nemusí to kvůli tomu reklamy ŘVÁT NA CELÝ LESY

221

Odpovědět

ta hlasitost reklam mě také štve

31

Odpovědět

co by řekl Adam Gebrian na Kowloon Walled City ? :D

90

Odpovědět

Co to e za nacka? dejte hoi do p**e a radsi dejte poradnej dokument o Kawlung City

122

Odpovědět

To místo je svým způsobem krásny a strašně inspirativní ale bál bych se tam projít, natož žít.

223

Odpovědět

Thoughty2 ma na webe fakt kvalitne videa, bude fajn ak sa tu objavi castejsie

52

Odpovědět

za mě naprosto super video :) Takový informační nášup mám rád, a po dlouhé době něco ze světa o čem jsem nikdy neslyšel :)

320

Odpovědět

Proc to ma tak nizke hodnoceni? Neuniklo mi neco? Ve videu mi odpovedel na spoustu otazek co se mi zrodilo v hlave, takze parada .

251

Odpovědět

má hroznej přízvuk

1410

Odpovědět

Proč na konci mrknul ???? Proč?"

204

Odpovědět

lebo vi, ze milos vyhraje

314