Nevyhazujte kávovou sedlinu! Je dobrá pro rostliny.

Thumbnail play icon
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:20
Počet zobrazení:2 724
Kávovou sedlinu nebo lógr většina z nás vyhazuje, přitom se dá ještě využít jako skvělé hnojivo.

Přepis titulků

Kávová sedlina je skvělé hnojivo, já ji používám jako doplňkové hnojivo, neboť samotná samozřejmě nestačí. Ale je obzvlášť skvělá pro rostliny, které mají rády kyselé prostředí. A protože se hodně z vás ptalo v komentářích, ukážu vám teď, jak kávovou sedlinu využívám na své zahrádce. Jsem Horst, jsem zahradník a mám zahrádku v Charlottenburgu v Berlíně. Je pro mě důležité co nejvíc věcí použít na své zahradě a co nejmíň věcí vyhodit. Kávová sedlina je úžasné hnojivo, neboť obsahuje důležité rostlinné živiny a skutečně podporuje růst.

Ale hlavně je zdarma, však to znáte. Tohle vám zbude po vylouhování kávy. Tu kávovou sedlinu chceme, ale takto je moc mokrá a blátivá, ta by zplesnivěla a dosáhli bychom tak přesného opaku toho, co chceme. Takže ji všechnu přesypu do misky, ať nic z této cenné suroviny nevyplýtváme, a potom přijde na řadu vidlička, já si vezmu tuhle malou se třemi hroty. Opravdu pořádně s ní rozmačkáme hrudky, které se vytvořily, aby se všude dostal vzduch.

A když to mám dobře promíchané, vidličku nechám v tom, vezmu tu misku a postavím ji na okno, nejlépe na nějaké prosluněné místo. Vždy, když půjdu okolo, tak sedlinu zamíchám. Po pár dnech je to opravdu dobře suché, stane se z toho velmi příjemný, jemný prášek, který má ideální konzistenci pro hnojení na zahradě nebo na balkoně. Moje třapatkovka už se těší na svou lžíci kávy.

Stejně jako mně po ránu udělá káva dobře i záhonům. Nejdříve rozprostřít a potom přichází otázka, zda ji máme zapracovat. Já bych ji vždy zapracoval, tak se k ní lépe dostanou mikroorganismy. Kromě toho sedlina přiláká žížaly, které se postarají o zkypření půdy. Písčité půdě na mojí zahradě káva opravdu prospívá, protože tak půdě dodávám trochu humusu a to jí dělá dobře. Toto je klasické nářadí především pro balkonové zahradníky, protože tam bývají rostliny blízko u sebe a tímhle můžeme kávovou sedlinu krásně mezi nimi zapracovat do zeminy.

Můžete použít jakékoli množství sedliny. Žádný problém. Tady platí čím více, tím lépe. Klidně můžete sedlinu sbírat celý týden a potom hnojit, až když máte větší množství. Začíná pršet.

Nabízí se otázka, zda musíte po rozmístění kávy záhon zalít. Nemusíte, když potom prší, je to v pořádku a mikroorganismy začnou pracovat. Funguje to skvěle, s kávou nemáte žádné starosti, přináší jen to dobré. Je to vidět i na rostlinách. Kávová sedlina obsahuje fosfor, draslík a dusík. - Dusík podporuje růst. - Draslík posiluje buněčné tkáně. - Fosfor zvyšuje fotosyntézu. Dobré také pro pokojové rostliny a byliny.

Pokud znáte skvělá hnojiva, která možná nejsou tak známá, napište mi to do komentářů. A kdybyste chtěli vidět další video, pojďte dál. Překlad: losenka www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

FAKE. Dělá to potíže v čističkách vod tak tento hoax, ničemu to sice neuškodí, ale taky nepomůže, jediný efekt to má na povrchu květináče udělá krustu a brání smutnicím v kladení vajíček.

01

Odpovědět

Lógr se dá použít proti mravencům, kteří tak rádi odnášejí části rostlin do svého hnízda. Takže "ničemu to nepomůže" není pravda.

Naopak lógr rostlině pomůže, i když je opravdu lepší nechat tento odpad zpracovat žížalám než aplikovat přímo do květináče.

10

Odpovědět

+EvikVždyť jsem to psal, vedlejší efekty než se tvrdí, pokud by to mělo fungovat jako hnojivo musí to projít fermentací nebo žížalou, která k tomu dodá enzymy nebo jak se tomu říká.

00

Odpovědět

+Komentáře (2)Ale mluvils o jediném efektu na smutnice, ale logr z kafe dokáže smrdět i mravencům.

10

Odpovědět

+EvikNemůžu vědět všechno, hnojivo to určitě není.

02

Odpovědět

+Komentáře (2)Jako každá organická část ( třeba i jako slupky od pomerančů) zahradě pomůže.

Ale největší užitek udělá, když je organická část předem zpracovaná žížalami.

30

Odpovědět

Přidávám to žížalám do kompostu, ty už si to zpracují a pěkné promíchají, pak se zapracuje kompost do hlíny, jak se má. To sušení mi přijde teda dost času ztratné.

20

Odpovědět

Přiznám se, že kávu moc nemusím, ale dělat hnojivo z jakéhokoli zbytku mi zní skvěle. Nebylo by třeba podobné video o čajových lístcích? (Od kamaráda vím, že házet je tam vcelku je jako žádost o plíseň a tlení kořenů.)

00

Odpovědět

Já mám v bytě x let vermikomposter vyrobený ze dvou kýblů od primalexu a tam teda házím naprosto všechno bio a plíseň jsem měl snad jen jednou, když mi uhynuly žížaly a já si toho nevšiml a pořád je krmil. Ony totiž zrovna Kalifornské žížaly žerou jak blázen. Polovinu své váhy denně. Čajové pytlíky mají žížaly dost rády, protože se v nich množí. Dobré je ale udržovat určitou vlhkost, aneb když vidím, že je moc zeleného, tak přihodím suchý papír, ruličku od toaleťáku, plato od vajíček. Naopak v létě i rosím....V podstatě je to ale bezúdržbové ... házím jim zbytky a oni mi za to dávají zeminu a žížalý čaj, což je to nejlepší hnojivo, co jsem kdy použil.

60

Odpovědět

+yakubKafe nepiju, ale to s tím čajem je zajímavé, pytlíků je furt hromada...

10