Nutella: Zázrak 2. světové války

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:90
Počet zobrazení:6 694

Každý ji zná a skoro každý ji miluje. Tato vynikající pomazánka se stala kultem nejen v Americe, ale po celém světě. Málokdo však ví, jak skutečně vznikla.

Nedostačující dodávky surovin udělaly italským cukrářům čáru přes rozpočet. Aby suroviny co nejvíce využili, začali do čokoládové směsi přidávat sekané lískové ořechy. To, co začalo jako náhražka čokolády, se vyvinulo v Nutellu, kterou známe dnes!

Přepis titulků

Nutella. Božská pomazánka, která zachutnala milionům lidí po celém světě. Za jediný rok se prodá tolik skleniček Nutelly, že by 8krát pokryly Velkou čínskou zeď. Ale jak přesně se tato oříšková pochoutka rozšířila a stala senzací? Jak se brzy dozvíte, Nutella se zrodila v daleko temnějším období, v časech války a chaosu.

Příběh této krémové hmoty je dlouhý a křivolaký a začíná v 19. století v Itálii. Ke vzniku prvního předchůdce Nutelly totiž přispěl samotný Napoleon Bonaparte. V této době byla čokoláda vzácným zbožím kvůli napoleonským válkám mezi Francií a dalšími evropskými zeměmi, včetně Velké Británie.

Británie byla světovým obchodním centrem a Napoleon samozřejmě spojencům a koloniím zakázal s ní obchodovat, ve snaze zničit její ekonomiku. Výsledkem byla kontinentální blokáda, která vyhnala ceny čokolády nahoru. Lidé se snažili najít východisko a jednoho důvtipného italského cukráře napadlo přidat do čokolády sekané lískové ořechy, aby vystačil se zásobami.

Výsledkem byla chutná kaše, která byla známá jako Gianduia. Zatímco během války byla populární, upadla v zapomnění, jakmile se dovoz kakaa vrátil k normálu. Ale víte, co se říká, historie se ráda opakuje. Netrvalo dlouho a stín dalšího diktátora znovu ohrozil italský čokoládový průmysl.

Italští milovníci čokolády prostě neměli chvíli klidu, protože se země kvůli 2. světové válce opět ocitla v krizi. Ale Italové byli vynalézaví a vrátili se ke starým způsobům využití omezených dodávek čokolády. Tentokrát to byl pekař Pietro Ferrero, který Gianduiu vylepšil. Vytvořil nový recept s použitím lískových ořechů, cukru a té trochy kakaa, kterou dokázal sehnat.

Výsledkem byl silný sladký bochník, kterému říkal Giandujot. Jestli máte potíž představit si Nutellu, která se krájela nožem, buďte v klidu – moc se to neujalo. Avšak tento neúspěch Ferrera neodradil od dalších pokusů. Vrátil se k práci a roce 1951 uvedl roztíratelnou variantu. Nazval to Supercrema.

Název byl sice jen na efekt, ale chuť nezklamala. Protože byla roztíratelná, stala se i v malém množství populární a dostupná pro milovníky čokolády, kteří na tu pravou neměli. Důsledky 2. světové války samozřejmě nadále měnily celý svět. Ale lidé aspoň konečně našli levný způsob, jak ukojit chuť na sladké. Teď se posuňme do roku 1964, kdy byl recept na Supercremu upraven pro masovou produkci a znovu uveden jako Nutella.

Tehdy Pietro předal vedení firmy synovi jménem Michele. Ten během následujících desetiletí rozšířil Nutellu po Evropě a poté do Spojených států. Tím vytvořil impérium, za něž by se nestyděl ani Napoleon. Michele samozřejmě neusnul na vavřínech, vytvořil další ikonické pochoutky jako Ferrero Rocher a Kinder. Ale to je zase jiný příběh.

Michelovou nejlepší strategií bylo nejspíš to, že si dával pozor na soukromí, protože za jeho vedení se firma odmítala účastnit tiskovek nebo dát komukoliv přístup do svých továren. Díky takto striktní kontrole produkce mohl Michele udržet kvalitu a zároveň rapidně expandovat. Nutella rychle přestala být náhražkou čokolády a stala se sama kultem.

Dnes se můžete připojit ke spoustě fandů, kteří si Nutellu mažou ráno na chleba. A můžete slavit Světový den Nutelly, každý rok 5. února. Nutella je v mnoha ohledech důkazem lidské vytrvalosti. Vznikla následkem jedné z nejstrašnějších válek v celé historii. A i dnes lidem vykouzlí úsměv na tváři. Díky všem za zhlédnutí. Pokud jste tu noví, nezapomeňte nás odebírat.

Klepněte na tenhle zvoneček, abyste dostali upozornění, když pro vás vydáme nové video. Důležitější ale je, abyste dole zanechali komentář, kterou firmu byste chtěli na tomto kanále představit příště. Takže mi dejte vědět, co vás napadá. A když už jste v tom, hoďte tam taky lajk. A zvažte také návštěvu našeho Patreonu. Byl bych vám moc vděčný.

Díky moc. Teď už jen zbývá navrhnout, abyste si šli sami dát trochu té výtečné Nutelly. Překlad: Líza www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Náhražka čokolády, jo, to sedí.

50

Odpovědět

Ten má hlas kterej má člověk chuť obejmout :P

140

Odpovědět

Nevím co na tom tolik lidí vidí, na té Nutelle. Když sem viděl složení tak jsem myslel, že špatně vidím, Viz Google
(Nutella složení obrázky)
Navíc Palmový olej jak zmínil kolega Morče. Já třeba zásadně odmítám kupovat výrobky s PO, a nechápu jak někdo takové výrobky může kupovat a je mu jedno co za tím vše stojí.

137

Odpovědět

To si poměrně nechápavej.

24

Odpovědět

+witty1Naopak chápu to velmi dobře :)

21

Odpovědět

Tak ju ochutnaj a pochopíš, čo na nej ľudia vidia. Je to fakt vynikajúci snack.
Ako "profesor" by si nemal generalizovať a zovšeobecňovať. Sú firmy, ktoré dbajú na to, aby pestovanie palmového oleja bolo ekologicky udržateľné, nekácalo pralesy a bolo 100% vystopovateľné.

https://www.planetforward.org/idea/facing-the-facts-about-nutella-palm-oil-the-environment

"All Nutella products contain 100% segregated RSPO certified palm oil, and are traceable back to the plantation and production line. Ferrero Group also launched its 10-point Palm Oil Charter in 2013, yet another commitment to consumers that the palm oil used in Nutella does not contribute to deforestation, species extinction, greenhouse gas emissions, or human rights violations."
"In 2015, Ferrero Group became a member of the Palm Oil Innovation Group (POIG), which builds upon RSPO’s original commitments and standards. "
"Ferrero Group is clearly working to make the company appear to be sustainable and environmentally and socially conscious at the very least. In fact, Greenpeace actually came to the company’s defense after the French minister of the environment called for consumers to boycott Nutella products."

11

Odpovědět

Palmový olej ♥ mnam ♥

143

Odpovědět

Nutella dodnes těží ze svého kultu, původní tuk nahradila palmovým olejem a cenu stejnou, přestože chuť je už srovnatelná se spoustou noname pomazánek, co jich v obchodech najdete.

111

Odpovědět

Môj názor.
Nutella nie je zrovateľná s ostatnými pomazánkami. Dosť tam zaváži aj kvalita samotných ingrediencií. Schválne, kúp si s ňou 10 iných pomazánok a porovnaj ich.
Jej chuť neustále testujú, vylepšujú a zdokonaľujú už dlhé roky.

43

Odpovědět

Nie je to vycitka k prekladu, ale blbosti v orig. videu, vid teda:

"Michelovou nejlepší strategií, bylo nejspíš to, že si dával pozor na soukromí, protože za jeho vedení se firma odmítala účastnit tiskovek nebo dát komukoliv přístup do svých továren.
Díky takto striktní kontrole produkce, mohl Michele udržet kvalitu a zároveň rapidně expandovat."

To, ze nikoho neumoznil pristup do tovarni, malo vplyv na udrzanie kvality??
Videl niekto nezavisly, aka tam kvalita bola? No asi tazko, ked nikoho nepustal. :)
Takze - ano, kvalita mohla byt dobra - lebo to prosto nesmejdil, alebo aj nie, co "externisti" nemali ako posudit.
Ako sukromnik to zrejme bola jeho vec, to je ok. A asi aj splnal nejake poziadavky na kvalitu, ak tieto v tej dobe boli nastavene.
Moja vycitka (nie k prekladu) sa teda viaze k logike vety, kde sa spaja nieco, co sa konstatovat bez nezavislej kontroly/posudenia neda. :)

71

Odpovědět

Není to spíš myšleno tak, že díky udržení tajemství neměli konkurenci? Tím pádem nemuseli šidit suroviny, aby se cenově udrželi nad konkurencí. A v době, kdy tato konkurence vznikla, už byla Nutella natolik oblíbená, že už se jí nemusela bát.
Kdyby aspoň Nutella nezačala používat palmolvý olej, možná bych si ji kupoval :(

10

Odpovědět

+TuvokNo, to prave tazko povedat, stale mam na mysli povodnu formulaciu, ktora tam naviac miesa este aj "expanziu", ktoru som zabudol dopisat.
Mozno to vzniklo nejakym kratenim povodne dlhsieho clanku(?), no zostala tam kazdopadne takato cudne vyzerajuca formulacia.

21