Historie bankovek: Ladění maličkostíExtra Credits

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 67
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:68
Počet zobrazení:5 162

Bankovky čelí jednomu velkému problému, a tím je přimět všechny ostatní banky v zemi, které si tisknou své vlastní peníze, aby se sjednotily pod jednu centrální banku, která by vydávala jen jeden druh bankovek.

Epizoda 1: Původ směny
Epizoda 2: První banky
Epizoda 3: Barbonova ekonomika
Epizoda 4: Mississippská bublina

Přepis titulků

V minulých dílech jsme viděli pomalý zrod intelektuálního základu bankovek. Ale mít mlhavé představy, proč by byly bankovky fajn, je jedna věc, přimět lidi, aby jim skutečně věřili, je věc úplně jiná. A tak si dnes promluvíme o vývoji jedné věci, která celý systém spojila. Věci, která má zabránit problému, na který narazil John Law. Velmi zřídka lidstvo přijde s nápady, které jsou prostě dobré. Většinou, když se přijde s novým revolučním nápadem, chvilku vrávoráme ve tmě a poznáváme všechny jeho hrozné důsledky a nástrahy, než přijdeme s návodem.

U bankovek jakbysmet. Protože když začnete tisknout peníze, vyvstane mnoho otázek. Možná vás jako první napadne: „Kolik peněz máme tisknout?“ Ale ještě než zjistíte, jak regulovat, kolik se má tisknout peněz, musíte se zeptat: „Kdo je bude tisknout?“ Dnes to může znít jako divná otázka, protože jsme si zvykli, že je v každé zemi nebo měnovém bloku ústřední orgán, který vydává jednu měnu uznávanou jako nominální hodnotu.

Ale bankovky nepřišly na svět jako součást nějakého systému plánované ekonomiky. Místo toho to začalo bandou bankéřů, kteří začali lidem dávat stvrzenky za zlato a stříbro, místo toho, aby jim to zlato a stříbro vraceli. Což znamená, že každá banka začala postupně tisknout své vlastní bankovky. A to je bordel jako sviňa.

Kdybyste někdy museli do zámoří a vyměnit si tam peníze, měli byste jen malou představu o tom, jaký bordel by v tom byl. Ale bude hůř. Představte si, že ve vaší zemi vydává bankovky několik stovek různých bank. Teď si představte, že naše moderní mezinárodní měnová burza, která bankám usnadňuje obchod s penězi, neexistuje. A pak si představte, jak to řešíte při nákupu v sousedním městě. Tohle je scénář, který by vás čekal.

Uložíte zlato v hodnotě 10 dolarů do místní vesnické banky, ona vám vrátí 10 dolarů v jejich nablýskaných jedinečných bankovkách a vy je půjdete do velkoměsta utrácet, ale když se s nimi rozhodnete zaplatit, velkoměstský obchodník by si je prostě nevzal. Nebo by spíš vytáhl nějakou velkou mapu a řekl vám: „Tak se mrknem. Vaše banka je dost daleko, takže pokud bychom, nebo spíše naše banka, někdy chtěli vaše bankovky vyplatit, museli bychom jet až do vaší zaprděné vesničky.

A protože to pro nás bude dost drahá sranda, vezmeme si vaše bankovky jen se 75% hodnotou.“ Vy byste nad tím samozřejmě trochu reptali, ale pak vám obchodník řekne: „Moment, to není všechno. Tady se píše, že vaše banka má jen jednu pobočku. To je potíž. To budeme muset uplatnit tyto směnky co nejdříve, protože vaše malá banka se může brzy složit a tyto bankovky se mohou stát bezcennými.

Kvůli tomuto riziku a nepříjemnostem budu muset strhnout dalších 25 % z nominální hodnoty vaší bankovky. A tak vašich 10 dolarů, které jste uložili do vaší banky, bude mít v sousedním městě jen pětidolarovou kupní sílu, takže vám pochopitelně z toho nápadu s bankovkami nebude moc do zpěvu. Každá země potřebovala jednotnou měnu, ve kterou by všichni mohli věřit.

Ale tohle se muselo vyvíjet přirozeně. A ve většině zemí to dopadlo podobně, protože téměř všechny problémy, které vzniknou před bankovkami, jsou vyřešeny v snad každé zemi jednou velkou novinkou. Centrální bankou. Ale centrální banky neřešily vše, co vykonávají dnes. A vlastně většina z nich nebyla založena, aby to řešila. Pravdou je, že nazývat centrální banku jedinečnou velkou inovací by byla lež.

Byly spíše něco jako záplaty a rychlá pomoc pro bankovky. Pojďme si tedy říct příběh Bank of England, protože to byla první instituce podobná dnešní centrální bance a mnoho dalších raných bank sdílí stejný příběh. Píše se rok 1694. Vláda zoufale hledá řešení, jak splatit své dluhy. 17. a 18. století budou časy neuvěřitelně nákladných válek. Poprvé musely být jednotky rozmístěny a zásobovány po celém světě.

Námořnictvo muselo být v každém oceánu. Prach a granáty byly spotřebovávány v nevídaném měřítku. To přivedlo většinu významných evropských národů na pokraj finančního kolapsu. Pro někoho byla odpověď jasná. Zřídit banku, která se postará o státní dluh. Po mnoha debatách tedy vznikla Bank of England. Tohle je důležité, protože když vláda dělá bankovnictví s vaší bankou, zvyšuje to její bezpečnost, což znamená, že banky budou mít pobočky nebo alespoň banky, které s ní úzce spolupracují.

A díky této bezpečnosti si lidé začali cenit bankovek Bank of England více než těch ostatních. Tehdy si za ně lidé i připlatili, nabízeli 1,1 nebo 1,2 libry za 1 librovou směnku jen proto, že byly spolehlivé a všeobecně uznávané. Ale směnka Bank of England se stala oficiální bankovkou země až v roce 1844, v polovině 19.

století. Bankovním zákonem z roku 1844 nebylo žádné nové bance dovoleno tisknout bankovky. A pokaždé když byla banka koupena, musela stáhnout své směnky z oběhu, takže bankovky Bank of England budou nakonec jedinými bankovkami v zemi. Ale i díky tomuto systému to bylo až v roce 1921, před méně než sto lety, kdy poslední „nebankovní“ banka přestala tisknout své vlastní bankovky.

A ve Skotsku a Irsku je stále dodnes pár bank, které si nárokují své dávné právo na tisk librových bankovek. Takže tento systém jednotné měny, který uznáváme jako peníze a bereme ho jako samozřejmost, není tak starý. Vlastně byly ve Spojených státech vydávány bankovky Nefederálního rezervního systému až do roku 1935. Ale když to máme za sebou, málo centralizovaná měna nebylo to jediné, co jsme s těmito bankovkami museli řešit.

Také tu byl problém útoků na banky. Vynálezem bankovky dozrálo moderní bankovnictví částečných rezerv. Bankovnictví částečných rezerv je, když banka půjčuje více, než kolik má peněz právě u sebe, což stojí na tom, že ne všichni si půjdou vybrat naráz. Tak například si ve své bance uložíte 100 dolarů ve zlatě a banka si musí ponechat 10% částečnou rezervu. Takže když jste uložili těch 100 dolarů ve zlatě, umožnili jste své bance půjčit dalších 1000 dolarů v bankovkách.

Tenhle systém je pecka, protože nabídka se může v ekonomice rozšířit za množství zlata nebo stříbra, a uspokojí potřeby rostoucí ekonomiky, což je problém, který jsme se snažili v první řadě vyřešit celou dobu. Ale má to jeden háček. Co se stane, když se všichni pokusí vybrat své peníze z banky najednou? No, pokud si lidé myslí, že je banka nedokáže vyplácet, ať už vydala příliš bankovek, nebo proto, že vydala moc špatných úvěrů, lidé se poženou do banky vybrat si své peníze.

Takže tím pádem banka nemůže zaplatit nikomu, protože si nechává jen zlomek, aby kdykoli zaplatila každému. Takže se banka zhroutí a všichni prohrají. Každý, kdo má v bance peníze, je prostě v Prčicích. A v širším měřítku to vytvoří další problém.

Lidé přestanou ukládat peníze do bank a místo toho je začnou syslit, protože se bojí krachu bank. Mezitím se banky snaží získat co nejvíce pravých peněz, zlata, stříbra a bankovek, kolik jen mohou, aby mohly nějak vyplatit všechny ty lidi spěchající do bank vybrat si včas účty. To znamená, že hodně peněz je jen tak vycucnuto z ekonomiky. Prostě přestanou obíhat. A jsme zpět u původního problému, kdy nemáme peníze na rozběhnutí ekonomiky.

To se stalo v Anglii během 19. století. Ale zde byla opět použita záplata centrální banky. Tím, že centrální banka byla věřitelem poslední instance, což znamená, že banka může půjčit kapitál jiným bankám. Bankám, které fungovaly, ale neměly u sebe prostředky, aby ustály paniku, kdy si všichni chtěli vybrat peníze, pomohla přežít. A peněžní zásoba pro zemi nevyschne. Za posledních sto let jsme našli hromadu způsobů, jak by mohla centrální banka rychle vyřešit problémy díky tisknutí peněz.

A ještě jsme neskončili. Je skvělé mít banku, která vlastně nemůže selhat, pokud neselže vláda, jejíž funkce spočívá v udržení silné a stabilní ekonomiky, ne v dosažení zisku, protože dokud se vládě daří dobře, daří se i centrální bance. A to pomohlo k růstu světa, který už není vázán množstvím zlata a stříbra, které koluje kolem. Ale musíme udělat ještě jeden krok, než se dostaneme k dnešnímu světu, kde je měna oddělena od jakékoliv hodnoty, kromě hodnoty, kterou jí dáme, kde peníze platí, protože věříme, že platí.

A tím krokem je opuštění zlatého standardu. Tak přijďte i příště, kdy to s historií bankovek zabalíme. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Diky za preklad videa. On kolikrat neni potreba preklad jako takovy, ale slouzi to jako upozorneni na povedeny a zajimavy videa.

00

Odpovědět

Překlad celého seriálu je super! Jen je škoda, že blahořečí státní okrádání – protože inflace, hyperinflace, měnové reformy a podobné způsoby řešení problémů, které by nebyly, když bychom neměli papírové „peníze“.

Nebude díl o Bitcoinu či kryptoměnách, které se tak vrací k principu vzácnosti a řeší problémy s uskladněním, paděláním, jasným prokázáním majitele, rychlostí, objemy plateb i pohodlností převodů? Jsem si vědom omezení protokolu Bitcoinu, Lightning Network toto elegantně řeší v druhé vrstvě. Také Bitcoin je tu s námi teprve 11 let a bude na něm ještě hodně práce.

V každém případě, opuštění zlatého standardu a měny navázané 1:1 na nějakou komoditu je největší průšvih, který se nám v novodobých dějinách stal. Milovníci grafů se mohou podívat sem: https://wtfhappenedin1971.com/

2623

Odpovědět

Jo, to vykládej ekonomice, která by se nemohla rozvinout ani zdaleka do takové podoby jako je dnes, a to platí i o medicíně, vědě, technice, financování, rezervách nebo investicích. Pro člověka, který se chce zaseknout na místě, ideální.

Kryptoměny jsou jen módní sranda, která nemá žádnou budoucnost. Hezky je to vidět na jejím volatilitě. Nemluvě o snadné možnosti vyluxování účtu. Kryptoměny mají asi stejnou budoucnost jako Windows Vista nebo segway. A nejsou náhodou kryptoměny to stejné jako nekryté peníze? Já bych řekl, že ještě horší.

2030

Odpovědět

+NeDalsi clovek, ktery predstira, ze 19.stoleti neexisovalo.
Centralni bankovnictvi je podvod a zlodejina ze strany statu.
Kdyz se podivam na zlato i bitcoin, tak si zatim s kazdou fiat menou vytiraji zadel.

2516

Odpovědět

+KolemjdouciDalší člověk, který ze sebe dělá slušného daňového poplatníka, který by nejraději platil ve zlatých mincích nebo s imaginárními snadno odcizenými penězi na internetu. A asi jsi tím "fiat" myslel nekryté bankovky, není zač.

1126

Odpovědět

+NeKlidne budu drzet zlato v bance a pouzivat jeji bankovky. Presne do chvile, nez vydaji vic bankovek, nez maji ulozeneho zlata. Pak je to ale na poradny lync a ne uzakoneni.

2514

Odpovědět

+KolemjdouciTak si zůstaň ve středověku a cpi si zlato do matrace. Každýmu to bude ty víš kde. :)

1126

Odpovědět

+NeEkonomika by možno nerastla tak rychlo, ale zase by obdobia boomu ani neboli nasledovane obdobiami bustu, ktore sa opakuju už minimalne raz za dekadu, keď sa začnu čistiť misalokovane projekty sposobene lacnymi peniazmi. Proste by sa rastlo pomalšie, ale stabilnejšie. Ono je si dobre uvedomiť, že v krízach ľudia trpia, hladuju a pachaju samovraždy.

Volatilita bitcoinu suvisi s tym, že je to zatial maličky kus paralelnej ekonomiky, čiže velky predaj alebo nakup poriadne zahybe s cenou. Volatilita bude dobuducna klesat s tym, ako bude rast adopcia. Uz teraz je OMNOHO nižšia ako bola pred 5 rokmi.

Bitcoin nemá žiadny učet. Ak sa dostaneš k privatnym klučom dotyčneho, vieš mu s nimi pohnuť do svojej penaženky. Neviem ale čo je na tom jednoduche v dnešnej dobe ultra bezpečnych hardverovych penaženiek :) asi si nejak zaspal dobu. Bitcoiny sa dnes už prakticky nekradnu (ina vec je nechat si svoje bitcoiny na centralizovanej burze. To sa ale všeobecne neodporuča robiť. Not your keys, not your bitcoin).

Zaujimalo by ma v čom je bitcoin horší ako nekryté peniaze :) že sa nedajú ľubovoľne tlačiť nové bitcoiny, ovplyvnovat ich množstvo v obehu, nedaju sa falšovať, zhabať, cenzurovať transakcie ? Alebo su horšie v tom, že ich viem v prípade nudze prepašovať cez hranice len vo svojej hlave ? :)

2413

Odpovědět

+NeBitcoin není o nic lepší než bankovka odstřihnutá od zlata nad kterou tu brečel týpek před tebou. Je to jen měna v jiném kabátě. Žádná centrální banka regulující tok peněz? Ultrabezpečné hardwarové peněženky (ještě to napsat správně, že)? O nic bezpečnější než ty normální fakt moc nejsou. :D Ve výsledku vznikne stejný problém jako před centralizovanými bankami. Akorát nepřehledný bordel do kterého jsi naivně utopil své skutečné peníze opřené o nějakou skutečnou autoritu.

1127

Odpovědět

+NeAko nie je o nič lepšia ? Nestojí za ňou žiadna autorita. Nemá teda žiaden single point of failure a z toho plynu vyhody, ktore som napisal nižšie a ku ktorym si sa bohužial nijak nevyjadril. Opakovať totiz to iste bez nejakeho argumentu, nie je argument ale circular reasoning :)

V slovenčine existuje poslovenčené slovo hardvér. Čiže tvoj koment je nie len na urovni zakladnej školy, dokonca ani nemáš pravdu v tom, že by som to napisal nespravne.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Hardv%C3%A9r

A hardverove penazensky nie su o nič bezpečnejšie ako tie normalne ? :)) Normalne penazenky nemaju pin, wipecode, sd card protection, ani passphrase, ktora mi umožnuje robiť skryte učty ;) a už vobec nie mnemonic seed, ktory mi umožnuje obnoviť penaženku v pripade že mi ju niekto ukradne, popripade si viem spravit v hlave brain wallet a prejsť nahy hranice s celym svojim majetkom. S bitcoinom mam financnu nezavislost. Skus toto s fiatom prosim :) Ked ti banka zablokuje učet a da ti limit 50 eur denne ako tomu bolo v Grecku alebo na Cypre 10 rokov dozadu. Je smutne, že sa evidentne vyjadruješ k niečomu o čom nemaš ani najmenšiu paru.

2410

Odpovědět

+regressiveUž vidím, jak s tím kontroluješ legalitu převodů. A zkus si hledat existující slovenské termíny a nepatlat do toho angličtinu. Pak to vypadá, že to máš zkopírované z nějakého náhodného anglického webu. :D Pokud to nezvládeš vysvětlit svou mateřštinou, tak tomu nerozumíš, a nezmění to ani ty uměle přidané palce. :D

721

Odpovědět

+NeTakže žiadny argument a do toho ešte aj konšpiračné teórie :) myslel som si.

199

Odpovědět

+regressiveDefinuj konspirační teorii, protože já jí ve svém komentáři nevidím. Že by to byly ty anonymní převody? To je podle tebe konspirační teorie? :D :D

820

Odpovědět

+NeTak to je skutecne zcela zasadni nepochopeni BTC.
Problem centralnich bank je, ze manipuluji s objemem dostupnych ucetnich jednotek, takze kurvi veskere planovani, motivuji k nadmernemu zadluzovani a pri tisku novych jednotek okradaji drzitele uz existujicich.
Je to uplne jina liga ty naivo.

116

Odpovědět

+KolejdouciMotivují k nadměrnému zadlužování jen ty, kteří by se stejně do srabu dostali. Je to jen ekonomický přirozený výběr, ale do toho. Fňukej nad kapitalismem, že se o tebe nepostará jak by sis představoval. Ale ty máš všechny peníze doma a ne v bance, takže tě to trápit nemusí, ne? :)

512

Odpovědět

+NeZase zcela zasadni nepochopeni moderni ekonomiky.
Dnes si zombie firma muze pujcit, protoze se ve chvili podpisu uveru pro ni penize "natisknou".
Na normalnim zdravem kapitalistickem trhu by zkrachovala.
Koukam, ze za par let to mozna i pochopis. Centralbankismus NENI kapitalismus.

123

Odpovědět

+KolejdouciTo říká někdo, kdo prosazuje zlaté mince? :D OK. Pokud nechápeš investici vázanou na kapitál se ziskem jedné nebo obou stran místo držení peněz jen na jednom místě, kde nijak nerostou ani nepodporují ekonimiku, pak je mi jasné, proč by ses nejraději brzdil omezeným prvek jako je zlato, které už má své nejlepší dny za sebou a jehož hodnota je stejně imaginární jako jiné měny. Proč to ještě nechápeš? :) Dával jsi vůbec pozor, nebo jsi pár dílů přeskočil? Asi to druhé.

212

Odpovědět

+NeJenze tobe unika tolik podstatnych veci, ze diskuze pod videem nemuze v zadnem pripade stacit.
Predevsim to, ze realna ekonomika se nezajima o to, cim se v ni zrovna plati, ale kolik lidi pracuje.
Centralbankismus dokaze jenom zmanipulovat ceny, aby zbozi nebylo distribuovano rovnomerne, ale vic k tem, kteri se driv dostanou k levnym uverum. Plus pripadne pretazeni poptavky z budoucnosti a vytvareni bublin a krizi.

Nebo je to mnohem horsi a vedome tuhle kradez obhajujes. V tom pripade bych se vubec nedivil, kdybys ty blaboly par chudaku nekde ucil.

112

Odpovědět

+KolejdouciJenže inflace a imaginarita peněz nejsou jen záležitostí bankovek. Je smutné, že sám proti tomu zbrojíš, ale ve skutečnosti to podporuješ ještě víc. To tobě uniká spoustu věcí. A tyhle problémy nevyřeší ani to tvoje zlato ani bitcoiny, ty naivko. :D Ale věř si dál v tu svou revoluční prozíravou povahu nějakého nevýznamného náhodného týpka, který se zmůže jen na hospodské výkřiky, ale praxe moc nemá. :D

211

Odpovědět

+NeJak revolucni? To je vrchol konzervatismu!

112

Odpovědět

+KolemjdouciTo si myslel i člověk, který přišel s nápadem létajícího auta a nakonec se ukázalo, že to nikam nevede, jen k módnímu výstřelku. :)

112

Odpovědět

+KolemjdouciPřál bych si vidět tvůj výraz až uvidíš, jak ti ta bitcoinová bublina praskne před obličejem. :D

310

Odpovědět

+KENTUSMas pomerne zvlastni prani. Nechal ses uz vysetrit?

113

Odpovědět

+KolejdouciNe, je to obyčejné přání obyčejného člověka, který chce vidět, jak někdo svou hloupostí narazí.

211

Odpovědět

+KENTUSTak to je fakt ubohe..
Kam se podeli normalni trollove?

112

Odpovědět

+KolejdouciJestli si tu svou bublinu neumíš obhajit, tak mi tohle tvoje plácání bohatě stačí. Díky. :)

211

Odpovědět

+KENTUSSorry, ale nemam problem obhajovat svoje postoje pred nejakym zavistivym ubozakem.

112

Odpovědět

+KolemjdouciTo není závist, ale lítost. :)

211

Odpovědět

+KENTUSlen som sa tu prišiel pobaviť, ked je teraz cena bitcoinu okolo jeho all time high :D

20

Odpovědět

+Ne„Bitcoin není o nic lepší než bankovka odstřihnutá od zlata nad kterou tu brečel týpek před tebou.“ – nebrečel a lepší je, protože ač není BTC navázán na komoditu, má předem definovanou vzácnost i tempo zvyšování oběživa.

„Je to jen měna v jiném kabátě.“ – je to jiná opravdová měna, ekvivalent měny navázané na zlato s tím, že nemůžete tvrdit, že máte více, než kolik opravdu máte. Protože si to každý může snadno zkontrolovat.

„Žádná centrální banka regulující tok peněz?“ – ano, BTC síť je decentralizovaná a tak žádný centrální bod nemůže platby na ní regulovat, filtrovat, zakazovat či zrušit. Je to veřejná účetní kniha, kde máte možnost vidět, kolik v které peněžence je, ale s těmi penězi nemůžete hýbat, pokud k nim nemáte autorizační údaje.

„Ultrabezpečné hardwarové peněženky (ještě to napsat správně, že)? O nic bezpečnější než ty normální fakt moc nejsou.“ – do mé bankovkové peněženky se dostane kdokoliv, kdo k ní má fyzický přístup. Do mé BTC HW peněženky se dostane jen ten, kdo má přístupové údaje. Když mi ji někdo ukradne, u bankovní jsou prachy v trapu, u BTC HW si obnovím ze seedu svůj přístup a klidně si založím nový účet, kam peníze převedu (čímž se mohu jistit proti chybě v oné zcizené peněžence – protože člověk nikdy neví).

„Ve výsledku vznikne stejný problém jako před centralizovanými bankami.“ – nemá jak vzniknout. Vy jste sám sobě bankou, vidíte, kolik máte na účtu, ty peníze opravdu vlastníte (v bance jste disponent a pokud se stát rozhodne, že váš účet zmrazí/zabaví/ukradne – tak jste o peníze přišel). S BTC můžete odejít doslova s holým zadkem a pokud si pamatujete seed, tak si u prvního počítače obnovíte účet a máte alespoň na jídlo a kalhoty.

„Akorát nepřehledný bordel do kterého jsi naivně utopil své skutečné peníze opřené o nějakou skutečnou autoritu.“ – skutečná autorita je konsensus všech těžařů bitcoinu a to, že celá posloupnost je hash hashů. Neexistuje prokazatelnější vlastnictví, než to, které je zapsané v nezfalšovatelné veřejné účetní knize, kterou chrání proof of work. Ano, můžete přijít o peníze vlastní neopatrností, případně když někdo vybral burzu. Pak je to ale problém konkrétního vlastníka, že se choval lehkomyslně ke svému majetku. Míru rizika pak neodhadl, nebo se domníval, že jemu se to stát nemůže. Je to smutné, ale pokud se chováte lehkovážně na ulici, může vás srazit auto. Autorita neautorita.

Když se chováte zodpovědně, a to byste měl – jsou to přeci peníze, za které si můžete koupit nový dům, dovolenou, vzdělání a nebo firmu – tak máte peníze uložené způsobem, který vám jen tak někdo opravdu nevezme. Dokonce i když vás donutí mluvit, můžete mít více přístupových hesel – a tak odkryjete fyzickému útočníkovi jen malou část trezoru, kde je oproti zbytku pár šušňů.

Škoda, že kryptoměny odsuzujete, aniž byste o nich něco hlubšího věděl. Uznávám vaše plné právo vědomě je ignorovat, nicméně považuji za fér vaši neznalost v prohlášení pro ostatní čtenáře alespoň trochu uvést na pravou míru.

20

Odpovědět

+NeOmlouvám se za prodlevu v odpovědi. Nevidím žádnou souvislost mezi tištěním bezcenných papírků a rozvinutím ekonomiky. V minulosti ruský rubl, v poslední době americký dolar a i jiné měny ukazují, co se může stát, když zlatý standard opustíte. Ekonomické cykly, které čistí trh od falešných cenových signálů, protože úrokové sazby neurčují ti, co mají peníze a jsou je ochotni investovat, ale ti, co mohou dotisknout oběživo/dopsat nuly na účtu za jedničku.

Bitcoin je a jeho nadstavby řeší problém elegantně matematickou vzácností. Něco jako když by se dalo platit prvočísly do tisíce. Cokoliv nad tisíc už není platné, víme, kolik bude celkem oběživa, není problém jej převést, dělit, zkontrolovat platnost.

Snadnější vyluxování účtu je u centrální banky – podvodem, hyperinflací, zestátněním vkladů, krachem, měnovou reformou… Vyberte si.

10

Odpovědět

Zdravím, poslední díl bude odvysílaný příští týden a bude se věnovat opuštění zlatého standardu. Kryptoměny se probírat nebudou, protože podle autorů je už jenom zlatý standard dost nedávnou minulostí a na takové mladé dějiny je těžké získat pořádný objektivní pohled, proto bude série zakončená takto. :) A děkuju za pochvalu, cením si toho.

160