Historie bankovek: Původ směnyExtra Credits

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 67
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:85
Počet zobrazení:5 839

Když se podíváte na svou stokorunu, co vidíte? Dnes uvidíte platidlo, za které si můžete koupit krabičku cigaret nebo kuřecí prsní řízky v akci. Ale ještě před tři sta lety byste si s ní na území dnešní České republiky mohli vytřít leda tak podvozek. Jak tedy lidstvo došlo od vyměňování zářících zlatých mincí k něčemu tak na první pohled bezcennému, jako je kus papíru? Je to dlouhá, ale velice poutavá historka. Pohodlně se usaďte, začínáme.

Přepis titulků

Jak lidstvo přijalo obdélníkové kusy dřevoviny jako něco, pro co pracovat od osmi do deseti hodin denně? Znáte nějaké bizarní platidlo, které ve videu nezazní? Napište do komentářů. Je to dost trhlý příběh. Tato změna z tvrdé měny, jako je zlato nebo stříbro, je opravdové terno. Bez ní by zřejmě nebyly dnešní masivní industriální a postindustriální ekonomiky. Tato změna způsobila revoluci v podnikání a navždy změnila způsob financování vlád.

Učení se o této velké změně proudu, jak jako lidský druh uvažujeme nad penězi, nám může pomoci uvažovat o historickém posunu, od vnímaní papíru jako peněz až po bity, digitální jedničky a nuly. Než začneme mluvit o lidech snažících se nahlodat jiné lidi, že papír něco stojí, a o tom, proč je to takové terno, musíme si nejdříve promluvit o vnímání peněz před papírem. Pokud se navrátíme k počátku společnosti, najdeme obchod.

Než se lidé začali poprvé usazovat, existují důkazy, že jsme si vyměňovali věci, které jsme vyrobili nebo našli. A když jsme začali obdělávat zem a tvořit společnosti, začali jsme se specializovat. A tudíž jsme nejen rádi obchodovali, byla to nutnost. Když přemýšlíme o obchodu, přemýšlíme o obchodu dálkovém. Myslíme na karavany s exotickým zbožím. Ale my si musíme promluvit o obchodu místním, protože tady narazíme na problém shody potřeb.

Nebo na něj narazíme všude, ale pokud ho nevyřešíme na místní úrovni, společnost se rozpadne a my nemůžeme mít specializované obchody známé už od nejranějších lidských skupin. Co je to tedy shoda potřeb? Je to základ, na kterém obchod existuje. Řekněme, že vyrábím trička a vy pěstujete jídlo. Jestli chcete tričko a já jídlo, boží, můžeme měnit. Ale jestli nechci vaše blbý jídlo nebo vy máte mých trik už dost, tak nemůžeme měnit, že ne?

A společnost tak má problém, pokud chci jídlo, ale vy nechcete trička. Možná bych mohl splašit někoho se třetím zbožím, které chcete, ale takto je spoustu času ztraceno obchodem. A jestli nenajdu něco jiného, za co byste chtěli měnit, budou trable. Tento problém je ještě hlubší, než si někdy myslíme, když zvážíme nedostatek chlazení a přepravy. Představte si, že jsem rybář a vy farmáři.

Řekněme, že chceme obchodovat. Jenže to má háček. Vy sklízíte jen jednou do roka. Nemůžu měnit za to, co ještě nemáte. A než něco sklidíte, budou ty ryby navíc, které jsem dnes chytil, pořádně zkažené. A i když se to může zdát jako velmi konkrétní příklad, obchod s jídlem byl zřejmě nejrozšířenějším obchodem starověku. Takže musíme najít třetí zboží, které oba chceme a za které můžeme měnit. A nebylo by příhodné, kdyby bylo nějaké všeobecné třetí zboží, které by každý chtěl a měnil za něj?

Odpadl by tak dlouhý řetězec výměn vždy, když bychom něco chtěli. Přichází peníze. Všechny peníze jsou třetím zbožím, které se nezkazí a shodneme se na tom, že má cenu, čímž se stává jednotkou směny. Meziprodukt, za který může být ostatní zboží vyměňováno. A i když si často představíme mince z drahých kovů k tomu vyrobené, tak pokud je to dost odolné a dost těžké na obstarávání, cokoliv může být penězi. Odbočka!

V historii jsme používali hodně ujetých věcí jako peníze. Třeba dobytek často sloužil jako peníze. Je poměrně odolný, vydrží roky, je praktický a poměrně vzácný. Když Evropané dorazili do Ameriky, jako měna často sloužil alkohol. Mohli jste doslova propít výplatu. Cigarety se často staly penězi vězňů a zajateckých táborů. Ve starověké Číně se peníze ve formě nástrojů a nožů staly jedním z prvních drahých kovových peněz.

A moje oblíbené. Obrovské vápencové donuty na ostrově Yap sloužící jako peníze. Jsou tak obří, že jakmile jsou přivezeny na ostrov, nikdo s nimi ani nehne. Jen si tam pamatují, kdo které vlastní. Tyto kameny musely být těženy mimo ostrov, protože na Yapu není žádný vápenec. A jednou, když se posádka vracela z těžební výpravy, udeřila bouře a kámen skončil na dně oceánu, ale posádka přežila a všem řekla, co se stalo.

A ostrované si řekli: „No co, furt to platí.“ Takže dodnes někdo vlastní ten obrovský kus kamenných peněz na dně moře. A i když je dnes dost nepoužitelný, tak byl tento kámen stovky let používán pro nákup a prodej věcí, i když ho nikdo nikdy neviděl. Což dělá z Yapu jeden z nejpromyšlenějších předmoderních měnových systémů. Ale pokud chceme mluvit o králi všech, o formě peněz, která se používala nejdéle a nejrozšířeněji po celém světě, musíme zmínit jednu věc.

Ne, zlato ne. I když to bych si tipl také. Ne, jsou to kauri ulity. Jsou odolné, nelze je padělat a bez moderních technik sklizně nejdou lehce získat, čímž nehrozí inflace. Konec odbočky. Zpět na cíl. Máme mnoho různých typů předmoderních peněz, včetně zlata a stříbrných mincí, které si s minulostí spojíme.

Ale všechny tyto typy peněz mají jednu věc společnou. Jsou tím, co nazýváme komoditní peníze, protože jejich cena je komoditou samotnou. I kauri byly považovány za vzácné a krásné a mohly být použity jako šperky, a tak měly také svou vlastní hodnotu. Také zlato má vnitřní hodnotu pro jeho nedostatek a použití. Jako měna je to tedy v pořádku. Vypadá bezpečně a rozumně.

Můžete věřit hodnotě té zlaté mince ve své ruce. A když jste zvyklí vyměňovat jednu věc za druhou, proč byste měnili něco cenného jako koně za něco bezcenného jako hromadu papíru? Ale zlato a kauri, to je jiná. Ale když vaše ekonomika roste, začíná tento systém mít jisté meze. Zaprvé, komoditní peníze jsou těžké. Pokud obchodujete ve velkém, je těžké je převážet. A je riskantní je převážet územím bez zákona.

Komoditní peníze se také často znehodnocovávají, když někdo, běžně člověk zodpovědný za to, aby si měna udržela svou hodnotu, zředí whisky, nebo vezme zlatou minci, roztaví ji, překová ji s menším množstvím zlata a pošle ji dál za stejnou hodnotu. Ale když se dostanete do gigantických ekonomik, tak nedostatek komoditních peněz, díky čemuž mají cenu, se stává nepřítelem. Vezměte si třeba zlato a stříbro.

Co když se ekonomika dostane do bodu, kdy ho zkrátka nemáte dost? Účinky tohoto jsme vlastně viděli u opiových válek, kde skončilo v Číně tolik anglického stříbra výměnou za čaj, že to způsobilo inflaci a bránilo základním ekonomickým transakcím doma. A nevyhneme se tomu obzvláště u moderních vládních financí a války. Co se stane se zemí, když musí drasticky zvýšit své výdaje, ale nezíská hotovost na pokrytí nákladů ani od těch, kteří jsou ochotni půjčit? Jak jistě uvidíme v budoucích dílech Extra History, zacloumá to s ekonomikou a i se schopností dál vést válku.

A opak je také pravdou. Měny založené na nedostatku podléhají změnám v nedostatku dané komodity, což může být problém, když někdo najde haldu vaší měnové komodity. Když Španělsko začalo přivážet obrovské množství zlata a stříbra z Ameriky, všechny měny na bázi drahých kovů v Evropě poznamenala inflace. Všechny ty zlaté mince tedy nebyly vůbec tak cenné, protože někdo právě hodil novou hromadu zlata na evropské pobřeží.

A když vláda nebo finanční sektor vykopává novou hromadu minerálů a vy neuřídíte vlastní fiskální politiku... no, špatné zprávy. Ale tyto nevýhody lze snadno vidět, pokud jste hlavou státu nebo pracujete s největšími transakcemi. Pokud jste ale prostý člověk na ulici a nějaký zazobanec chce vyměnit vaše obilí za tento pěkný lístek... To je papír?

Bylo by v pořádku, kdybyste cítili levárnu. Přijďte i příště, až se konečně ponoříme do původu bankovek a začneme řešit problém lidí, kteří se bojí vzdát svého starého zlata. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (73)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Neměl by nedostatek zlata v Anglii naopak způsobit deflaci (zlata je nedostatek, a proto za něj dostanu víc zboží)?

20

Odpovědět

Když se ptal na absolutně nejrozšířenější platidlo v dějinách, tak jsem si byl jistej, že řekne sex. A ono mušle...

121

Odpovědět

Jsem majetný, a proto jsem spal s Anežkou i Žanetou? Myslím, že tato zkušenost není univerzálně směnitelná (jsem majetný, ale potřebuju rohlík od místní pekařky, a tak se části svého "bohatství" zbavím). Zatímco látka obarvená vzácnými schránkami (purpurová látka, či šarlatová látka), nebo dokonce samotné schránky jsou celkem snadno směnitelný prostředek.

23

Odpovědět

+LVíš co je to vtip nebo nadsázka, že jo? Protože tu ze sebe děláš trotla.

20

Odpovědět

+ach joPodívej se na video, které ukazuje podmínky směnitelnosti (omezené množství, univerzální potřeba, dávkovatelnost)...
A opravdu sex opravdu není tou vtipnou odpovědí. Spíše takovou hospodskou odpovědí zastydlého puberťáka.

33

Odpovědět

+LTy musíš být hodně zakomplexovaný, když na vtip odpovídáš vážně :D

21

Odpovědět

+ach joJenže ta první poznámka prostě není vtipná. Ani na poměry českých pseudohumoristů. Vtip má být jiskřivý, svěží a ve své podstatě pravdivý.

04

Odpovědět

+LPardon, zapomněl jsem, že to ty určuješ co je vtipné a do jakého přesného poměru musí být vtip pravdivý. :D Ale chápu, příště si na to vezmu kalkulačku, abych zjistil intenzitu jiskřivosti vtipu.

31

Odpovědět

+Ach joNo lepší je wattmetr, ale i kalkulačka dokáže určit elektrickou aktivitu mozku...

13

Odpovědět

+LNo jo, humor je ti zdá se cizí. :D Nebo jsi jen troll. Sle to se nevylučuje.

21

Odpovědět

+LCo je vtipné, určuje reakce publika. Tím je dáno, že "Ach jo" v tomto konkrétním případě vtipný nebyl. Pokud byste se, "Ach jo", chtěl vtipnosti věnovat častěji, rozhodně si osvojte umění vycouvat při neúspěchu. Bez toho to nejde.

00

Odpovědět

Chápu, že dnes v době internetu každý kouká jen na videa a skoro nikdo nečte knihy. Přesto bych rád všem, kdo tápou v oblasti finančního vzdělání a chtějí s tím něco dělat, doporučil aspoň malou knížečku "Peníze do kapsy" vydané v nakl. Albatros 2004. Zde se dozvíte stručně a krátce o vzniku, smyslu a funkci peněz vše, co potřebujete. Mj. se např. dozvíte proč Roosevelt v 1933 násilně zkonfiskoval téměř veškeré zlato občanů USA výměnou za papírový dolar.

20

Odpovědět

Knihy čte pořád spoustu lidí. Jen se kvůli větší medializaci zdá, že všichni koukají na YouTube a hrajou hry. Není to pravda,. Ale tip dobrý, díky.

40

Odpovědět

Co takhle mluvit pravdu?

https://en.wikipedia.org/wiki/Executive_Order_6102

Nezkonfiskoval veškeré zlato občanů USA za "papírový dolar", ale vyměnil ho za "lidovou cenu" 8000 Kč/gram zlata (aktuálně činí cena zlata 1300 Kč/gram). Navíc každý občan mohl mít 160 gramů a dále jiné sběratelské zlato.... Jinými slovy "přeplatil" zlato 5x v jeho dnešní hodnotě....

11

Odpovědět

+LKdyž něco nařídím zákonem s trestem až doživotního vězení, tak to není "výměna za lidovou cenu"!

00

Odpovědět

Začal bych mnohem starší knihou: Pojednání o podstatě a původu bohatství národů, zkráceně Bohatství národů od Adama Smitha. Myslet však bolí a jedním z nesprávných výkladů je Kapitál od Karla Marxe...

00

Odpovědět

Náhodou, papírové peníze jsou ještě super, jsou totiž anonymní. Jestli je někdy zakážou a bude možné platit jen elektronicky, tak budou mít státy a korporace absolutní moc nad všemi penězi v oběhu a to teprv přijde šílená totalita.

80

Odpovědět

Uplne anonymni nejsou. Maji totiz seriova cisla. Mince jsou lepsi. Zlate a stribrne nejlepsi.

59

Odpovědět

+KolemjdouciJasně, je úplně nejlepší mít v kapse stříbrnou minci za pětikilo, když si potřebuju koupit dva rohlíky a deset deka šunky.

62

Odpovědět

+KolemjdouciAž na to, že zlato má jen takovou hodnotu, kterou mu dáme, stejně jako bankovky, takže když pomineme výhodu transportu bankovek, je to prašť jako uhoď.

51

Odpovědět

Peníze jsou dnes jen papírek a to je platidlo založené jen na víře. Ten kdo tiskne vládne věřícím otrokům. I ten bitcoin je jen víra. Jen zlato se okecat nedá, proto ten kdo vládne prosazuje papír nebo čísla. Jak toto video. Konec ještě dobře nedopadl.

1010

Odpovědět

Dovzdělej se.

107

Odpovědět

No nevím, ale 90% zlata na trhu bylo vytěženo v 20. století (právě proto nemá tak vysokou hodnotu jako v minulosti).

Jen pro představu Karel IV. (za zhruba padesát let) vytěžil ze Zlatých hor okolo tuny zlata, jen Rusko vytěžilo za jeden rok 314x více. Takže hodnota cena logicky musí klesat (žádní Rotschildi tisknoucí peníze, ale naopak těžící zlato průmyslovým způsobem)...

02

Odpovědět

+LCož ale může být ukazatelem inflace. Viz cena zlata v Eurech, co níže napsal Kolemjdoucí.

10

Odpovědět

Mají chytrá videa, ale tento díl je snůška blbostí. Kožešina z veverek byla známa ve středověku jako platidlo.....veverčí maso se jedlo v Českých zemích i v západní Evropě..... sloužilo jako platidlo nebo součást naturální daně v 17.-19. století..... Zde má pravděpodobně původ staročeské rčení stojí to za starou belu, tj. starou, opelichanou veverčí kožku.

98

Odpovědět

A z kterým tvrzením z videa si to odporuje? Navíc kožešiny byly jen lokálním platidlem a jen ' od Bílé hory '; kdy se ukazuje evropská malá doba ledová.

Zatímco purpura ( mleté schránky živočichů, či červená barva ) jsou známy už od Caesara a vlastně už po Frantu Pepu jedničku ( jen se podívej na císařské portréty a množství červené barvy)...

02

Odpovědět

Já mám nejradši tohle video pro děti

Americký sen - drsný animovaný film o americké centrální bance NOVĚ S DABINGEM

a mám ho nejradši protože s ním docela souhlasím
a pak tenhle film

https://www.csfd.cz/film/410755-sazka-na-nejistotu/prehled/

asi takové mám mínění o současném finančním systému

42

Odpovědět

Extremne spatne a zavadejici video.

522

Odpovědět

Důvod?

154

Odpovědět

Odpovědět

+KolemjdouciA co to má společného s tímhle videem? Řekni to svými slovy.

154

Odpovědět

+NeCo nechapes na slove "delsi"?
Od 5:40 zacinaji uplne bludy.
A jestli chces poitu, tak vsechny papirove meny skonci hyperinflaci. Fakt uzasny vynalez. Pro toho, kdo je tiskne..

418

Odpovědět

+KolemjdouciJestli to nedokažeš vysvětlit svými slovy, tak tomu nerozumíš.

177

Odpovědět

Tak co ti teda vadí? Tohle video (respektive jeho jedna krátká část), nebo samotný koncept papírových peněz? Nebo je tvým jediným záměrem tady všechny otrávit svými bludy? Jdi raději trollit jinam.

167

Odpovědět

+AnonyMařkaJe to obhajoba nejvetsiho podvodu v dejinach lidstva.

515

Odpovědět

+KolemjdouciMyslíš to konspirační video? :D Ještě řekni, že to je celé pod vládou tajné rady mocných. Bankovky vznikly z ryze praktického důvodu. Leda že bys chtěl platit velkýma šutrama nebo se pokoušet narvat do peněženky zlatý cihly. Bože, ty máš teda vymytej mozek.

135

Odpovědět

+ŠpatněOmyl, vymyty mozek mas ty. Ocividne nechapes rozdil mezi penezi a nekrytou menou. Je smutne, kolik vas je. Udelej neco pro svou budoucnost a dovzdelej se. V tehle dobe je to extremne dulezite.
Bankovky byly fajn, dokud to byly poukazky na skutecne penize v trezoru. Ve chvili, kdy jich banky natiskly vic, zacal podvod, ktery konci takzvanym runem na banku. Jenze lidi jsou nepoucitelni a jdou do toho znovu a znovu.
A proc bych si mel proboha cpat do penezenky cihlu? Tusis vubec, kolik zlato stoji?

713

Odpovědět

+KolemjdouciJenomže ten větší tisk je přirozený vývoj peněz obíhajících po celém světě. Zkus občas čerpat znalosti odněkud jinud než z konspiračního youtube videa. :D

104

Odpovědět

+Kolemjdoucisi uplně mimo, zlatý standard brzdí ekonomiku, protože toho zlata prostě nikdy nemužeš mít tolik, žiješ ve světě, který je tak bohatý jen a pouse proto, že zlatý standard opustil, dalším řešením je pak válka

105

Odpovědět

+ehmNo tvl, ja tady ztracim cas s uplnymi ignoranty.
Spatne: Videl jsi to video vubec? Muzes mi laskave vysvetlit, co je na nem konpiracniho?
ehm: USA na zlatem standartu fungovaly mnohem lepe nez bez nej. To je jasne dana historie. Ale to bys ji musel trosku studovat.
Nekryte meny a centralni banky jsou zlo. To vedel uz Andrew Jackson a konal podle toho.

511

Odpovědět

+Kolemjdouciusa opustily zlatý standard právě proto aby se mohly dále ekonomicky rozvíjet, nefungovaly lépe, to je nějaká tvoje dojmologie, zlato a na něj navázaná ekonomika byly příčinou všech válek už od starověku, jinak byl další růst nemožný

meleš akorát hovna a nemáš argumenty, víš?

95

Odpovědět

+ehmnejlepší je ovšem argument, že něco věděl politik první poloviny 19.století, za tu dobu ekonomická věda ušla opravdu obrovský kus cesty(navíc v té době například neexistoval globální obchod v nějaké míře co by stála za zmínku, Panama i Suez zbudovány až na konci 19.stol, nelétalo se atd., zcela odlišné objektivní podmínky, které nelze vztahovat na stav druhé poloviny 20.stol. kdy se krytí měny opustilo)

tyhlety výkřiky PODVOD!!!! LIDIČKI!!!!SDÍLEJTE NEŽ TO SMAŽOU!!!! bez racionální argumentace jsou akorát k smíchu nebo spíš k pláči

86

Odpovědět

+KolemjdouciViděl jsem to video a na rozdíl od tebe to není můj jediný zdroj informací. Jak můžeš uvádět jako ekonomický vzor podle kterého se dnes řídit Andrewa Jacksona? Kdes to proboha vyhrabal? To jsi fakt takovej debil, co si nedokáže nic přečíst nebo tu jen trollíš?

74

Odpovědět

+ŠpatněTusis, co se delo ve Francii v cervnu 1720?
Vis, oni zakladatele USA nebyli blbci a poucili se z cizich chyb. Bohuzel si 23. prosince 1913 vytreli ustavou p***l a pak uz to jelo..
Chapu, ze soucasna ekonomie, jak se uci ve skolach, je paveda a vyrabi ignoranty tveho typu. Ale par lidi se snad probere.

39

Odpovědět

+KolemjdouciZakladatelé nebyly blbci? No, podle toho dnes Amerika částečně i vypadá. Prosím tě, vysvětli to video svými slovy, jinak už se neozývej.

75

Odpovědět

+ŠpatněVzhledem k tomu ze nevim, kolik a jakych s****k mas v hlave, a uz vubec nemam potrebu kazdou vyvracet zvlast, nebudu s Tebou ztracet cas. Precti si Rothbarda nebo Hayeka.

Pro ostatni ve zkratce:
a) skutecne penize z definice uchovavaji hodnotu. Tiskem meny se snizuje hodnota drive vytistenych jednotek.
b) kdyz zvysim hodnotu sveho majetku na ukor ciziho, tak jsem ho okradl. Centralni banky nedelaji nic jineho.

39

Odpovědět

+KolemjdouciPopiš video svými slovy, jinak tomu nerozumíš.

64

Odpovědět

+ŠpatněPsat ti vysvetlivky pro 10 dilu po 20 minutach? Ses p****l v kine.
Nauc se anglicky!

28

Odpovědět

+KolejdouciAnglicky umím a jde to vysvětlit stručně i jasně. Ale je jasné, že tomu nerozumíš.

72

Odpovědět

+ŠpatněJa to vysvetlil na dva radky, ale Ty jsi moc blby, abys to pochopil.

16

Odpovědět

+KolemjdouciNe, nevysvětlit. A jestli myslíš ten žvást, ze kterého by se ti každý ekonom vysmál, který jsi napsal před třemi hodinami, tak to fakt není ono. Nedívej se na ty konspirační videa a přečti si něco seriózního, ty Ilumináte. :D

61

Odpovědět

+ŠpatněJa se zase smeju ekonomum za jejich keynesianske bludy.
Tobe se smat nebudu, mentalne slabsi si to nezaslouzi.

17

Odpovědět

+KolemjdouciTo je jediné, co dokážeš? Obhajovat něco, co ani nedokážeš vysvětlit? :D OK.

62

Odpovědět

+ŠpatněTak jinak: je 1.1.1999. Zacina platit nova nekryta mena Euro. Gram zlata stoji lehce pres 8E a lide maji na vyber:
Drzet svuje uspory
a) v mene/Eurech
b) v penezich/zlate
Kazdemu dle libosti.
Lide, kteri narozdil od Tebe chapou rozdil mezi menou a penezi, voli samozrejme b).
Je o nejakych 20+let pozdeji a gram zlata v Eurech stoji kolik ty ekonomicky experte? Pres 50E za gram.
Kampak se podela kupni sila puvodniho Eura? Naredila se.
Jakpak se nam naredila? Centralni banka z niceho vytvorila spoustu dalsich jednotek, ktere postupne znicily kupni silu.
To same USD. Od zalozeni FEDu prisel o nejakych 96% hodnoty.
Uz svita?
Tobe asi nikdy..

47

Odpovědět

+KolemjdouciA ekonomika založena na omezených zdrojích se bude rozvíjet asi jak. Asi hodně těžce, co? :D Mysli.

61

Odpovědět

+ŠpatněTvoje teorie jsou na urovni skolky. To neni ani na zakladku.

Zdroje v realne ekonomice mas omezene, at se Ti to libi nebo ne.
Jenze v ni neni problem uctovat ve zlomcich ani v hausnumerech. Na tom totiz absolutne nezalezi. Dulezite je, aby ta cisla dlouhodobe neujizdela.

Presne jako dnes. Jak by se asi tvaril ekonom z 90.let, kdyby mu nekdo rekl, ze FED tiskne 130 miliard USD denne?

Zacinam tusim, v cem je Tvuj problem. Mas pocit, ze inflace je neco normalniho.
Dostuduj si americkou ekonomiku 19.stoleti. Vzhledem k vyvoji technologii, usporam z roshahu a podobne, je prirozena deflace 1-3% rocne pri rustu HDP o 2-4%. To vsechno samozrejme za zlateho standartu.

07

Odpovědět

+KolemjdouciJá ekonomiku měl na vysoké, takže ji v podstatě vystudovanou mám a ty tvoje údaje jsou jak z nějakýho ústavu pro rychlokurz ekonomie. Ty máš úplně vymytÿ mozek. Kolik lidí ti ještě musí říct, že ekonomika založrnà na zlatém standardu nikam nevede a akorát vyvolává celosvětové konflikty o moc. To, že si budeš bràt náhodná čísla z internetu a konspirační videa z YouTube z tebe experta neudelà.. :D Běž radši s cedulí protestovat před banku a zkusit jim tohle (z hlavy) vysvětlit. :D Uvidíme, jak se ztrapniš.

51

Odpovědět

+KolemjdouciOdkud tyhle výblitky máš? Ty ty čísla úplně vytrhuješ z kontextu. A ještě je máš úplně špatně. Chápeš vůbec jakou blbost jsi teď napsal? Řekni mi svoje vzdělání.

52

Odpovědět

+ProbogProbíháProbohaKtera cisla mam spatne?

U FEDu se samozrejme kazdy den dost vyrazne meni a zalezi, co vsechno pocitas. Kdyz vezmes cisla z predminuleho mesice, tak na tebe vypadne v prume cca 84 miliard USD. Minuly mesic byl vyrazne horsi.

Jakpak ta cisla vytrhavam z kontextu? Ze je to narust balance sheet FEDu na na jehoz zaklade ve skutecnosti vznikaji uvery v systemu frakcnich rezerv a celkove cislo je radove jinde? To je pro Spatne uz moc komplikovane a nepochopil by to.

Spatne: jo, jeden semestr ekonomiky na vysoke z tebe udela experta.
;)
Pamatuju si, co od nas chteli slyset u zkousek - presne ty keynesianske bludy, ktere tu na me zkousis.

Chces srovnat dve ekonomiky, ktere zacinaly prakticky stejne, ale jedna zustala u zlateho standartu a druha pridavala do minci vic a vic medi?
Tak si nastuduj, jak dopadly Byzantska a Zapadorimska rise a proc.

Ale bacha, za jeden semestr celou ekonomickou historii fakt nestihnes!

16

Odpovědět

+KolemjdouciVážně jsi teď uvedl za příklad říši z 5. století? Jak to můžeš srovnávat se současností? A pro tvé info, těch semestrů bylo šest. Proboha. Ty ty blbosti fakt nevidíš? Ty jsi neuvěřitelný troll.

42

Odpovědět

+ŠpatněTy rise jsem uvedl dve. Ale jenom jedna z nich prezila od roku 395 az do 1453.
Ono je celkem jedno z jakeho obdobi bude priklad. Tenhle byl jenom extra nazorny. Nekryta mena bude vzdycky porazena zlatem.

Celych 6 semestru bullshitu? Uprimne Te lituju. Ocividne to zanechalo nenapravitelne skody.

26

Odpovědět

+KolemjdouciTeď sis to hezky p****l. Hezky jsi teď dokázal, že ať už bude opačná strana sebevzdělánější a sebeinformovanější, ty si budeš pořád věřit tomu svému konspiračnímu youtube bulšitu a čísla, která srovnáváš s ničím a opíráš se o mrtvou říši o jejíž historii víš jen hodně vybrané části. :D Hezky sis teď nasral do huby. :D

42

Odpovědět

+ŠpatněNaopak. Na rozdil od tebe jsem pomerne dlouho studoval a zvazoval argumenty protistrany.

Ale realita ukazala/ukaze, kdo ma pravdu.
Predpoved je celkem jasna.
Kratkodobe: v USA deflace. V mezinarodnim obchodu USD inflace.
Dlouhodobe: zhrouceni dollaru a v USA hyperinflace. Pet rock wins!

Copak predpovidas Ty a jak ses podle toho zaridil?

15

Odpovědět

+KolemjdouciUvědomuješ si vůbec, že tu celou dobu cpeš lidem něco, co to video vůbec neříká? :D To si tu kompenzuješ to, že tě jinde nikdo neposlouchá a nebere vážně? Pokud ne, řekni konečně v čem je obyčejné video vyprávějící historický vývoj zavádějící.

33

Odpovědět

+Kolemjdoucito srovnání s cenou zlata v EUR kulhá na obě nohy...bez srovnání, kolik průměrně vydělal za tohle období Evropan a kolik si čeho mohl koupit v 1999 vs. dnes...mj.kolik gramů toho tvého zlata slavného,které má období i 20let+, kdy nepřekoná blbou inflaci :/

32

Odpovědět

Klid, pokud budeš všem okolo říkat, jací jsou debilové a ještě k tomu budeš používat obzvláště dementní způsob, budou si klepat na čelo a mít tě sami za debila. :)

Zklidni hormon a zkus to polopaticky vysvětlovat. ;-)

00

Odpovědět

Klobouk dolů před kreslíři. Je vidět, že je to fakt baví. :D

103

Odpovědět

Na základce se platilo žvejkačkama. Když jsi je měl, byl jsi za poloboha.

160