Otázky pro Darrena Aronofského

Thumbnail play icon
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:146
Počet zobrazení:2 814

Už v minulosti jste na VideaČesky mohli narazit na tento formát rozhovorů - prestižní časopis Time zpovídá slavné osobnosti z mnoha oblastí (prozatím jsme tu měli herce - Jima Parsonse a Emmu Watson) a využívá přitom vybrané otázky čtenářů.

V tomto díle bude na otázky odpovídat Darren Aronofsky, slavný americký režisér stojící za snímky jako Requiem za sen, Fontána či Černá labuť, na níž především se bude tento rozhovor zaměřovat, protože vzniknul v roce její premiéry.

V komentářích pak kromě názorů na tento konkrétní rozhovor pište, jestli máte zájem o další takovéto ne-komediální rozhovory.

Přepis titulků

Otázky pro Darrena Aronofského. Jsem Gilbert Cruz a jsem tu s režisérem snímků jako Wrestler, Requiem za sen, Pí a letošního filmu Černá labuť. - Díky, že jste tu. - Díky za pozvání. První otázka je od Elise Cordo z Duluthu v Minnesotě. Co vás tak lákalo na světě baletu? Vždy je zajímavé prozkoumat neznámý svět. Balet je obklopen záhadou.

Tušíte, jak vypadá, ale podobně jako u Wrestlera jsme chtěli zvednout tu oponu u baletu. A hned v zákulisí vidíte, že ta lehkost, kterou vidíte při sledování baletu, je ve skutečnosti plná bolesti, krve, násilí, soupeření a potu. To vše nás zaujalo. Jaký průzkum světa baletu jste podniknul? Hodně jsme ho zkoumali. Bylo těžké do něho proniknout. Obvykle máte všechny dveře otevřené, můžete jít kamkoliv a lidi jsou rádi, že o nich točíte.

Ale baletu to bylo fuk. Trvalo léta, než jsme si získali jejich důvěrů a úctu. Záleželo jim na tom, jak je vyobrazíme. Chvíli to trvalo a pak jsme pomalu získali podporu slavných lidí z baletu a dveře se nám začaly otevírat a mohli jsme řádně zkoumat. Natalie Portman je ve filmu obklopená skutečnými lidmi od baletu. Zmínil jste se o náročnosti natáčení kvůli rozpočtu. Byla by Černá labuť s větším rozpočtem odlišná?

Výsledek se vždycky liší. S více penězi získáte víc času a to vše změní. Vše se točí kolem toho, kolik toho stihnete za den a kolik jich zbývá. Netuším, jak by vypadala. Vždy to tak je. Na Pí jsme měli 60 000 dolarů, a tak je černobílé a vypadá tak, jak vypadá. Každý film je omezen a tvořen tím, kolik máte peněz. Další otázka je od Caleba Garcii z Calabasasu v Kalifornii. Měl jste u Černé labuti i jiných filmů v úmyslu, aby se diváci cítili nepříjemně, nervózně a napjatě?

Rozhodně chci, aby cítili něco. Černou labuť lidé vnímají různě. Potěšilo mě, že většina lidí říká, že to byla zábava. A to jsem u mých filmů ještě neslyšel. Možná proto je tak úspěšný tady v Americe. Protože se bavili. Rozhodně mě inspirovala horská dráha Cyclone v Coney Islandu, kde jsem vyrůstal. Je to nejlepší horská dráha na světě a snažím se mít u filmů podobnou stavbu.

A tou je intenzivní napjatá jízda. A jsem velmi rád, pokud to tak lidé cítí. Kvůli kterým filmům jste se stal režisérem? Je mnoho... Vyrůstal jsem v době Spielberga a George Lucase, kdy byly filmy něčím neuvěřitelným. Vždy se mi ale líbily artové filmy, takže Spike Lee, Jim Jarmusch, evropští režiséři jako Fellini, Kurosawa mě také velmi ovlivnili a ukázali mi, čím vším může film být.

Protože jsem vyrůstal na běžných hollywoodských filmech. Ale také tu byly filmy jako Mechanický pomeranč, na který jsme chodili do kina v Greenwich Village. Nebo Stop Making Sense. Takže tu bylo mnoho různých vlivů. Díky jakému filmu jste si uvědomil, že je za kamerou někdo, kdo o všem rozhoduje, a že jím chcete být? Nejspíš Ona to musí mít od Spika Leeho.

Jsem z Brooklynu a když jsem viděl, že něco, co bylo velmi osobní, stejně funguje jaksi mezinárodně, tak mě napadlo, že i malý příběh se dotkne lidí po celém světě. Ať už jste 7letá holčička v Íránu nebo padesátník z Austrálie, lidský příběh je pro lidi. - Díky, Darrene, za zodpovězení otázek našich čtenářů. - Díky. Díky, Time. Překlad: Ninjer www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mne teda pobavil ten "evropský" režisér Kurosawa. Jinak určitě víc rozhovorů, i když tenhle mi připadal trochu fádnější.

180

Odpovědět

chcel by som vidiet ako by vyzeral "nekomedialny" rozhovor s Kevinom Smithom :D
@Ninjer: ja by som bol rad za taketo rozhovory, hlavne od najznamejsich reziserov :) a s hercami by som si radsej pozrel talk-show s conanom alebo craigom fergusonom

180

Odpovědět

Requiem for a Dream, je to ten najodpornejší film aký som kedy videl a zároveň ho radím do kategórie tých najlepších. Doporučuem každému si ho pozrieť, ale nie na rande :D
Fontána bola IMHO vizuálne divadlo pre "hyperentelektuálov", ktorím stačí jeden dookola opakovaný motív pre ich filozofické rozplývanie sa.

181

Odpovědět

Chapu, ze pro lidi co ho neznaj tak je to nezajimalo. Stejne tak me by nezajimal rozhovor napr s Magonoum. Presto si myslim, ze tyhle rozhovory jsou velice vecny i kdyz v nich neni spousta pripravenejch komickej casti (viz kimmel atd).
O to vic me mrzi, ze se venovali ciste a labuti. Jj labud je na dnesni dobu peknej film, ale Pi, Requiem a hlavne fontana, jsou naprosto uzasny filmy. To jsou filmy, o kterych se bude za 20 let mluvit. A on to naprosto vystih. Fontana nemohla prumernyho americana, zvyklyho na akci, vybuchy a drsny hrdiny bavit. Prece jenom evropa je otevrenejsi takovejm tem alternativnejsim filmum a fontana byla v tomhle dost slozita.

181

Odpovědět

*Madonou samzrejme. omlouvam se za tohle a dalsi preklepy.

180

Odpovědět

Jeden z mých nejoblíbenějších režisérů. Děkuji za překlad.

180

Odpovědět

Nudně udělaný rozhovor bez absolutně žádného oživení...

1814

Odpovědět

ani jedno sem neviděl a ani mě to nezaujalo 1/10

1842

Odpovědět

Tak to jsi takzvané kulturní hovado :-)

181

Odpovědět

To by mě zajímalo,jaký filmy teda sleduješ...:-D

180

Odpovědět

Otázky pořád o labuti a podle mého také jeho nejslabší film ( což neznamená špatný na dnešní poměry pořád výborný snímek ).. Pro mě nejlepší film který doposud Aronofsky natočil byl Wrestler...Mickey Rourke se pro tuto roli pravděěpodobně narodil neskutečný 3x viděno a všem vřele doporučuji..

181

Odpovědět

Černá labuť je dobrá, Requiem za sen je parádní, ale Fontána... FONTÁNA! To je DOKONALOST!

184

Odpovědět

Fontána je úžasná! Můžu se na to dívat pořád dokola.

180

Odpovědět

ty dlouhé záběry na toho moderatora::D:DD: ten je gay na 120%...proč tam nenachali jneom Darrena když mluvil:D nemožu omg ten je tak nesympaticky ten co pokládá ty otazky

186