Pixarová teorie

Thumbnail play icon
64 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:122
Počet zobrazení:6 476

Video z kanálu SuperCarlinBrothers, ve kterém se nám bratr "J" trošku rozpovídal o Pixarové teorii. Tato teorie pojednává o tom, že všechny filmy od Pixaru se odehrávají na jedné časové ose.

UI - umělá inteligence
by and large, all in all - celkem, vcelku (zároveň se jedná o názvy společností)

Zde je odkaz, o kterém "J" mluvil na konci videa: http://www.pixartheory.com/

Přepis titulků

Čau, brácho! Řeknu ti, měl jsem šílený víkend. V sobotu večer jsem zhlédl Rebelku a v neděli jsem zkoukl WALL-Eho. Jo, já vím. Odvaz. Poté jsem k oběma filmům hledal na netu easter eggy, protože Pixar vždy zanechává odkaz v jejich filmech na jejich budoucí film a baví mě je hledat.

Narazil jsem však na něco ještě lepšího. Bene, dnes ti řeknu něco o Pixarové teorii. Tato teorie si hraje s myšlenkou, že všechny filmy od Pixaru sdílejí stejnou časovou linku. Všechny filmy od Příběhu hraček po Univerzitu pro příšerky jsou součástí jednoho příběhového celku a všechny jsou propojené. Musím vám říct, že s touto teorií jsem nepřišel já. Týpek, ne...

génius Jon Negroni s tím přišel. Já to jen šířím dál, protože je to boží. Filmy nevycházejí ve správném pořadí, takže chronologicky první film je Rebelka. Rebelka se odehrává v temných dobách ve Skotsku a jedná se o jediný film od Pixaru, který vysvětluje, proč se občas v jejich filmech zvířata chovají jako lidé. K tomu dojde, když se Merida setká s čarodějnicí, kterou požádá o změnu svého osudu. Tímto činem neúmyslně promění svou matku v medvěda. Její matka se časem změnila zpátky, ale také víme, že tato magie byla použita alespoň na jednu další osobu.

Taky byl proměněn v medvěda, ale s tak trochu trvalejšími následky. To jsou dva jediné případy, o kterých víme, ale je dost možné, že toto kouzlo čarodějnice použila i na jiné lidi. Je možné, že tak vytvořila zvířata s vyšší inteligencí a s lidským chováním. Myslím zvířata, jako jsou Remy, Nemo a Dug. Ještě bych měl říct, že na této časové linii se setkáme s mocenskými boji tří různých ras: lidí, zvířat a umělé inteligence. Já se pokusím všechno odvykládat chronologicky, takže další tři filmy budou: Ratatouille, Hledá se Nemo a Vzhůru do oblak.

V tomto pořadí. Během těchto filmů dojde k různým interakcím, které povedou tyto tři rasy k válce. V Ratatouille se Remy snaží naučit vařit, což je aktivita typická jen pro lidi. Ukáže se, že je v tom lepší než většina lidí. Tato informace ale nakonec nezůstává v tajnosti. Ví to jen hlavní postavy a padouch Skinner. Ať už by to vyžvanily hlavní postavy nebo zlý Skinner, zvěsti o inteligentních zvířatech by se jistě rozšířily. a rozhodně by se o tom dozvěděli lidé, kteří objevují svět.

Lidé jako Charles Muntz. "Dobrodružství je tam venku." Když se o tom doslechl, uviděl ve svých zvířatech potenciál. Muntz tak vytvořil speciální obojky, které jeho psům umožňují mluvit. A protože je tato technologie izolována v Jižní Americe, na konci filmu, když Charles zemře, psi jsou volní a můžou si dělat, co chtějí, takže ta technologie může být kdekoliv. Nevíme přesně, jaký to mělo vliv na vývoj věcí, ale víme, že zvířata jsou chytřejší.

A tak se můžeme stát svědky jisté nevraživosti mezi zvířaty a lidmi. Je také důležité říct, že ve Vzhůru do oblak se nám představí společnost BnL, která chce zabavit Carlův dům na začátku filmu. BnL je také společnost, která ve WALL-Em převzala kontrolu nad celým světem a vládou. Nedělám si prču. BnL doslova převzala moc nad celou planetou a znečistila ji tak, že málem způsobili vyhynutí všeho. Mimochodem, také si můžete pořídit BnL baterie do akční figurky Buzze Rakeťáka. Přesuneme se k Hledá se Nemo, kde sledujeme příběh rybího otce, který je natolik inteligentní, že se úspěšně dostane přes oceán a zachrání svého syna od lidí.

Ve filmech od Pixaru lidé takto zachází se zvířaty neustále, ale tady vidíme zvířata, které s tím něco dělají. A to je zatím všechno, co nám Pixar o zvířecí proměně ukázal. I když doufám, že po vydání Hledá se Dory se o tom dozvíme víc. A vím, nad čím asi přemýšlíš: "A co Život brouka?" Neboj se. K tomu dojdeme.

Ale teď se dostáváme k filmu Úžasňákovi, který má strašně chytlavou znělku. Ta tam zůstane celý týden. Zvířata nejsou jediná, kdo se vyvíjí. Lidé se taky vyvíjí ve formě super lidí. Ale pojďme se podívat na ne tak docela super padoucha, Syndroma. Syndrom stvořil UI vraždící stroj, Omnidroid, o kterém pan Úžasňák řekl: "Je tak chytrý, že se diví, proč by měl poslouchat." Dojdeme k tomu, že Mirage chce, aby si to pan Úžasňák jen myslel, ale ve skutečnosti Syndrom ovládá tohoto robota a chce tak zabít pana Úžasňáka.

Na konci filmu se ovšem dozvíme, že ta jeho domněnka byla správná. Když se Omnidroid postaví proti svému tvůrci a porazí ho během pár vteřin. Také můžeme vidět, že stroje jsou schopny zničit i ty nejsilnější hrdiny. Když nižší verze Omnidroida způsobily genocidu všech hrdinů, kteří se dostali na Syndromův ostrov. No a co? Na konci filmu je Syndrom mrtev a Omnidroid zničen. Ale UI existuje a je dost pokročilá.

A i když byl Omnidroid naprogramován k zabíjení lidí, tak to neznamená, že se tak musí chovat všechny UI stroje. Vlastně teď ani nemají žádný důvod k nějaké rebelii. Na řadě jsou hračky, které přicházejí 40 až 50 let po Úžasňákových, což dává strojům dost času na rozvoj BnL. Ale moment, hračky jsou neživé předměty. Ty se nepočítají jako UI. Náš přítel Syndrom objevil technologii nulové energie. To znamená: "Elekromagnetická energie, která se vyskytuje ve vakuu."

"Tato energie se šíří pomocí vln a je to rozumné vysvětlení pro zdroj energie hraček. " Ve všech filmech Příbehu hraček vidíme hračky, které už mají dost toho, jak se k nim lidé chovají. V prvním díle se hračky spikly proti Sidovi. Ve druhém díle Jessie zanevře na svého majitele, když ji opustí. A ve třetím filmu Lotso začne nenávidět lidi poté, co ho opustí jeho majitel. UI je čím dál více nespokojena s okolním světem a tím, jak s ní zacházejí lidé. Proč jsme tedy neviděli robotí povstání inspirované Planetou opic?

Proč nikdy nezaútočili? V Příběhu hraček je naznačeno, že když jsou hračky opuštěné dostatečně dlouho, tak ztratí schopnost žít, z toho vyplývá, že lidský život dává UI energii. Stroje potřebují lidi stejně jako lidé potřebují stroje. Ale stroje chtějí být i přes to u moci. Takže přichází BnL, společnost, která převzala nadvládu nad celým světem. To je taky důvod, proč dlouhou dobu po Příběhu hraček neuvidíme žádná zvířata. Je možné, že se zvířata pokusila povstat, aby lidem ve znečištění zabránila, ale víme, že byla zastavena stroji, a i kdyby se to takto nestalo, tak víme, že žádná zvířata na Zemi nezůstala, co tady vlastně zůstalo?

Auta! Superinteligentní auta, chovající se jako lidé s neskutečně pokročilou UI. Ve filmu Auta nejsou žádní lidé ani zvířata, ale víme, že se nacházejí na Zemi, kvůli různým místům, které navštíví ve filmu Auta 2. Ale stroje jsou závislé na lidech, bez nich jsou nuceni používat palivo. Proto je v Autech 2 energetická krize.

Ta vede ke skutečné palivové válce, kde jedna ze stran používá falešné zelené palivo k zabití nepřátelských aut. To zelené palivo se nazývá "Allinol", což je fakt skvělé jméno, nemyslíš? Myslím si, že je to "celkem" dobré jméno. Ne, to zní hloupě. "Vcelku" se jedná o skvělý název. Nemyslím si, že je náhoda, že "by and large" a "all in all" znamenají to samé. Ať už ve válce vyhraje kdokoliv, stejně jim dojde šťáva, protože nemají lidi, což nás přivadí k Wall-Emu.

Vše, co zbylo po lidské rase po 700 letech, je zanecháno na vesmírné lodi s názvem Axiom. Na Axiomu je UI autopilot, který manipuluje s kapitánem a s lidmi zachází jako s, počkej si, hračkami. Stroje byly frustrovány z nedostatku pozornosti od lidí, proto, a takhle nějak si představuju, že stroje řeší problémy, vyřešily problém tak, že se lidem věnují neustále. A na Zemi máme Wall-Eho, jediného zbývajícího robota?

Proč tomu tak je, když jsou všichni napájení solární energií, proč jen on zůstal? Je to záhada do doby, než si uvědomíte, co Wall-Eho odlišuje od ostatních strojů. Jeho posedlost lidmi. Každý den sbírá různé lidské artefakty a sleduje staré filmy. A možná je to ta věc, která ho stále drží naživu, zatímco ostatní v tomto bodu selhali. Nicméně, na konci filmu se lidé vrátí na Zemi a Wall-E zasadí strom, který musí být sakra odolnej, když se jedná o první rostlinu na Zemi za 700 let. Dost odolný na to, aby se objevil v době, kdy se život začne obnovovat v té nejmenší formě.

Brouci. Strom, který zasadí, fakt vypadá jako ten z Život brouka, i když by se o tom dalo polemizovat. Je to tak, Život brouka se nachází v daleké budoucnosti. Proč? Protože brouci v Životě brouka se nechovají jako jiná zvířata ve filmech Pixaru. Mají města. Vymýšlí nové věci! Budují věci! Flicka varují, aby neopouštěl ostrov, ze strachu z ptáků, hadů a větších brouků. Ale ne lidí.

Předtím jsme si řekli, že se lidé na Zem vrátí, ale v tuto chvíli by jich tam moc nebylo. Takže by nebylo tak divné, kdyby je brouci nebrali jako hrozbu. Co teď? Máme stroje, lidi a zvířata zpátky na Zemi, žijící v harmonii. Dokud se nevyvine další super-rasa. Příšerky. Příšerky s.r.o. jsou nejdále v budoucnosti, kam se podíváme. Daleko v budoucnosti. V Univerzitě pro příšerky můžeme vidět, že byla založena v roce 1313, což znamená, že příšerky nejspíš vytvořily vlastní kalendářní systém.

Takže se to může odehrávat 1400 let po Wall-Em. Ale kde se tady vzaly? Mám dvě možná vysvětlení. První je, že se lidé vyvinuli v příšerky poté, co žili 800 let na radioaktivní planetě. Nebo se lidé zkřížili se zvířaty, což zní divně, ale zvířata se celou dobu stávají chytřejšími, takže když jsou tak chytrá, možná už to není tak divné? Svět je opět bez lidí.

A co všichni zřejmě potřebují k přežití? Lidi! Včetně příšerek, které musí sbírat jekot nebo smích lidí, které pohánějí vše v jejich světě. Kvůli něčemu zcela novému, energetické krizi. Ale momentík, v Příšerky s.r.o. vidíme příšerky a lidi komunikovat. Musí tedy existovat ve stejném čase. Ledaže by příšerky cestovaly časem pokaždé, když projdou dveřmi, aby nasbíraly jekot. Proto by také dávalo smysl, proč se příšerky bojí lidí a nesmí se ničeho dotknout.

Protože kdyby na něco sáhli, způsobili by motýlí efekt a mohli by tak ovlivnit budoucnost. Boo ale prošla dveřmi a zamilovala si Sullyho. Je to její strašák. Na konci filmu vidíme, jak se snaží otevřít a zavřít dveře, aby byla zpět u něj. A víme, že se nakonec dočká návštěvy Sullyho.

Ale představ si, že jsi to dítě. Vyrůstáš s vědomím, že existuje jiný svět. Vzpomínáš si na ten svět, protože jsi tam byl. Chtěl bys ho najít. Vlastně si myslím, že se to stalo Booinou životní posedlostí. Procestuješ svět, abys našel způsob, jak se tam dostat. A co objevíš? Kouzla. Tuto magii použiješ pro cestování v čase do temných časů ve Skotsku. Přesně tak, Boo je ta čarodějnice!

Že si to nemyslíte? Tak za prvé je posedlá medvědy a Sully trochu vypadá jako medvěd. A pokud tě ani tohle nepřesvědčí, tak co tahle rytina Sullyho v její dílně? Nebo tahle soška auta z Pizza Planet v její dílně? Jak by vůbec mohla vědět, že existuje, když nepochází z budoucnosti? A v jedné chvíli dokonce použije dveře pro změnu interiéru jejího pokoje. Projde dveřmi, pak se vrátí a uvnitř je něco zcela jiného. To mi dost připomíná příšerky, nemyslíš?

Pixar je prostě skvělej a tohle video je až moc dlouhé. Pokud chcete vědět víc, v odkazu v popisku najdete celou Pixarovou teorii. Za mě je to všechno. Jaký je váš oblíbený film od Pixaru? Překlad: Roman1211 www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak asi zaprvé...nechápu, že někdo vubec ztrácí svůj čas na přemýšlení o něčem, tak naprosto bezvýznamném a dětinském a za druhé si myslím, že celá ta myšlenka je hrozný nonsens (na to mi stačila asi minuta sledování, víc už bych nezvládl). Vidím to prostě naprosto jednoduše. Ty filmy nějak postupem času vznikají a možná se tvůrci pokouší o nějaké odkazy, ale spíš je to věc vyloženě účelová než přirozená a původní a hledat v tom něco více je ztráta času.

03

Odpovědět

Pravdepodobnejšie, ako táto teória je pre mňa to, že ľudia si vždy pospájajú náhodné veci dohromady tak, aby im dávali tajný zmysel. Bolo to ako napríklad okolo roku 2010-2012, keď niekto našiel v pesničkach popových spevákov často používané slovo "rain" a tvrdil, že je to symbol iluminátov, k tomu sa samozrejme pridalo mnoho iných dôkazov a spojitostí a boom, mali sme odhalenú novú tajnú organizáciu :D Každopádne môj názor je taký, že sa tvorcovia animákov držia určitých zásad a morálnych hodnôt ako napríklad to, že ľudia sú dôležitý a preto môžeme nájsť v ich tvorbe určité súvislosti.

31

Odpovědět

Tohle video by mohlo být i zajímavé, ale nebyla jsem ho schopná ani dokoukat, protože mi ten kluk neskutečně lezl na nervy.

103

Odpovědět

Absolutní souhlas... Vydržela jsem do 7 minuty a jen proto, že mě to zajímalo :) :)

00

Odpovědět

Video pěkný ale úplně mimo. Ano v Rebelce sice čarodějnice použila kouzlo na změnu lidí v medvědy a ti se chovali jako lidi, jenže po nějaké době se začali chovat jako medvědi a to nezvratně. Zkrátka hned mu to padá na prvním argumentu, ostatní je jen snůška blbostí.

41

Odpovědět

Nedodíváno; na toho samolibýho kokůtka se nedá koukat — je celou dobu zbytečně tak moc blízko kamery, že mám strach z jeho vypadnutí z monitoru na můj stůl.
Škoda, protože přitom mluví o mých oblíbených filmech (mimo Život brouka).
·
Ještě drobná připomínka k překladu — násilně počeštit AI na UI mi připadá nešťastné.

66

Odpovědět

UI je zkratka stejně jako AI.

23

Odpovědět

+Alberto123Ale božíčku, to je mi novinka…

19

Odpovědět

Překlad AI je v pořádku. AI je zkratka anglických slov označující umělou inteligenci. Tedy česky je správně UI. Zkratka je pak vysvětlena v popisu videa. Pokud by video bylo zaměřeno na vědce, tak by zachovat AI bylo asi vhodnější, ale tady se překládá pro širokou veřejnost.

42

Odpovědět

mal by si si nájsť frajerku ....

49

Odpovědět

GUI interface using visual basic to track the killers IP address CSI

Dost dlouho mi trvalo, že UI = uměla inteligence a ne User interface :D

61

Odpovědět

Tuhle teorii znám, a přijde mi fascinující :D Ono je jedno, jestli je pravdivá nebo ne, už samotný fakt, že si někdo dal tu práci to pospojovat v jeden celek je úžasné. Je to jako teorie, že McGonagallová je smrtijed. Hloupost? Dost možná, ale už jen, že někdo vystřihl všechny scénky z knih aby to nadávalo smysl.,.
Já zkrátka tleskám :)

113

Odpovědět

Prej to je v lidsky prirozenosti, hledat vzorce a souvislosti. :)

60

Odpovědět

Spíše bych se přiklonil k teorii, kdy příšerky cestují k lidem z jiné dimenze. Přeci jenom nikde v zemi příšerek nic nepřipomíná lidstvo (a jeho výtvory)...

00

Odpovědět

+Lee_01Třeba jsou v muzeích. Vaše teorie nabourává uzavření kruhu mezi Příšerkami a Rebelkou. Což ostatně nabourává i mimopixarová teorie, kdy cestování časem zpět vytváří novou dimenzi. Takže máte i nemáte pravdu zároveň:)

00

Odpovědět

Jaká teorie? O tý sem v životě neslyšela O_o Proč by měla být smrtijed? Ani z knih nic takovýho nevyplívalo.

00

Odpovědět

+whatyStačí do googlu napsat "McGonagall is a Death Eater theory" a najdete moc hezký rozbor :D

01

Odpovědět

Ten typek je strasne moc blizko kamere ze me to neskutecne rusi :D

151