Pochodně a jejich použití

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:170
Počet zobrazení:8 150

Také jste viděli spoustu filmů, kde byly uzavřené prostory osvětleny spoustou pochodní? V tomto videu zjistíte, proč tomu tak doopravdy nebylo.

Přepis titulků

Další poznámka k... Pochodním. Ve filmech používají pochodně ve středověkém světě, aby svítili v kryptách, žalářích nebo chodbách hradů. To ale nedělali. Proč byste ve vězení, v podzemním žaláři, což je vězení, dávali na stěnu pochodně, které neustále hoří? Aby vězni lépe viděli na stěny?

To je snad nějak důležité? Není. Ve skutečnosti jsme zjistili, že někteří středověcí vězni byli v naprosté tmě tak dlouho, až z toho oslepli. A pokud byste měli velký zámek nebo hrad a chtěli byste spoustu těchhle věcí na stěně každých pár metrů, takže kdykoliv byste šli chodbou do nějaké věže, viděli byste, kde jste, použili byste pochodně? Ne, nepoužili.

Jak dlouho pochodeň hoří? Na to je těžké odpovědět. Ale řekněme, že vydrží půl hodiny, a řekněme, že je půl dne tma. 12 hodin denně, to je 24 pochodní na držák. Po celém hradu, zámku nebo kde. A to každý den. Takže potřebujete velké množství pochodní, také potřebujete hromadu sloužících, kteří budou chodit kolem a měnit vyhořelé pochodně. Pokaždé, když projdete chodbou, bude tam oheň, který vám může podpálit vlasy a tak. Ne, když se procházíte po vlastním domě, zámku nebo tak, berete si světlo s sebou, vezmete si malou olejovou lampu, svíčku nebo něco mnohem vhodnějšího.

A levnějšího. Je mnoho filmů, ve kterých jsou pochodně použité pro efekt a osvětlení směšných míst, ale cenu vyhrává Solomon Kane, kterého jsem před nedávnem viděl. V tomto filmu jde Solomon do opuštěného, zničeného kostela v naprosté díře a v tomto opuštěném, zničeném kostele v naprosté díře jsou padací dveře, které vedou do krypty, která je plná zombií.

Našeho hrdinu shodí do těchto padacích dveří a zavřou ho tam. Z nějakého důvodu dali nějací milí lidé do té opuštěné krypty plné zombií pochodně. A to se mi zdálo celkem nepravděpodobné. Chtělo by se vám každou půl hodinu měnit pochodně v místnosti plné zombií? Mně ne. A je těžké představit si, jak to dělají ty zombie. Na ně je to až moc organizované, jinak jenom stojí nebo na někoho útočí. Ale to není to nejlepší, protože jak náš hrdina uteče?

Náš hrdina prorazí dělící zeď, která tam je, do oddělené části krypty, která je také osvětlená velkými, jasně hořícími pochodněmi. Kdo je tam dal? A proč? A jak? Když se nad tím zamyslíte, osvětlovat vnitřek pochodněmi není moc chytré. Takže vnitřek ani venek nebýval osvětlen pochodněmi, pochodně byly vzácné. Pochodeň, kterou tady vidíte, je moderní pochodeň na žonglování. Nahoře je omotaný pásek namočený v moderním parafínu a ten hoří jasným plamenem bez kouře.

A takhle by starověká pochodeň nevypadala. Starověká pochodeň by byla z dehtu, březové smůly nebo něčeho takového. Z černé, lepkavé hmoty, která by ztvrdla a vytvořila celkem dobrý kyj. A tou byste nechtěli dostat po palici, protože to byla slušná náhrada za kyj nebo palcát. Ale také byste nechtěli být s pochodní vevnitř. Asi jste už byli někde, kde opravovali střechu s dehtem nebo tak.

Takže víte, že když je to tekuté ve velkém kotli, tak to strašně smrdí. Představte si, jaké by to bylo, kdyby to začalo hořet. Cítili jste někdy hořící pneumatiky? Představte si, že jste v pokoji 5×5 metrů, v Dračím doupěti jsme tam všichni byli, a máte skupinku dobrodruhů, dva z nich nesou pochodně z takových věcí. Kolik sekund nebo minut si myslíte, že by v té místnosti vydrželi, než by je přemohl kouř nebo by zemřeli na vdechnutí kouře? Z očí by jim teklo, skoro nic by neviděli, místnost by se plnila černým kouřem a po nějaké době by někdo, asi ten s nejmenší odolností, začal říkat: "Lidi, musíme jít pryč, nic nevidím, je tu strašně moc kouře."

Nebyl by to moc efektivní způsob, jak si posvítit v žaláři v Dračím doupěti. Museli byste najít něco jiného Ale co? Lampa, svíčka, vím, není to tak dobré, snadno to zhasne, ale pokud máte na výběr mezi tím a udušením, co si vyberete? MOŽNÁ BY NĚJAKÝ OHLEDUPLNÝ ORKSKÝ ARCHITEKT ŽALÁŘŮ PŘIDAL KOMÍNY A ROURY. Už je to pár let, co jsem tohle dělal.

Normálně to nedělám s rukama natřenýma olivovým olejem. A v úplné tmě. Ale než je začnu házet, musím pronést žonglérské rčení. Žluté konce ne. Žluté konce ne. Jdeme na to. Možná jsem je měl nejdřív zkusit nezapálené, abych se do toho dostal. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kde se v dungeonech berou pochodně?
Četli jste posledního hrdinu?

44

Odpovědět

Tak Lindybeige nám zavítal na Videacesky, gratuluji překladateli/ce k dobrému vkusu ;). Na svém youtube profilu má stovky skvělých naučných videí, doufám že nezůstane jen u jednoho. Dovolím si pár nadhodit:
Modern art insults me
Fire-arrows!
A point about historical advisors in films

310

Odpovědět

Ahoj, děkujeme za pochvalu, video (jako spousta dalších) k nám doputovalo jako tip prostřednictvím našeho rozšíření do prohlížeče (více viz zde Posílejte nám tipy na videa přímo z YouTube!), takže díky patří též našim věrným divákům, kteří nám tak kvalitní tipy posílají :-)

151

Odpovědět

Prosím víc videí od Lindybiege má spostu super komentářů k historii a filmům/ hrám

90

Odpovědět

Tak já měl do teď pocit, že ve většině her nejsou pochodně, ale louče. :)
A na ty se cokoliv ve videu nevztahuje, mohou hořet celkem dlouho a oheň je povětšinou krytý...

Co si vzpomínám, tak třeba Dungeon Master měl pochodně, a taky vydržely hořet jen pár minut a pak z nich ten kyj taky byl. ;)

24

Odpovědět

Můžu se zeptat, jaký je zásadní rozdíl mezi loučí a pochodní? Kromě toho, že louč je nasazená do držáku na zdi?

82

Odpovědět

+BugHer0Myslím, že rozdíl je v tom, že louč je prostě jen hořící dřevo, zatímco pochodeň se máčela ve smole a podobně (a byla na rozdíl od louče mobilní). Ale možná to Mike bude vědět líp :-)

31

Odpovědět

+XardassSpíš bych řek, že loučí myslel něco jako olejovou lampu, nebo prostě něco jako svíčku na tyči (samozřejmě s nějakym stínidlem proti větru).

15

Odpovědět

+BugHer0Rozdíl je zásadní. Mluví o pochodních, tedy všech nevýhodách, co má a louč je nemá.
Louč má chráněný ohen, nekape z ní cokoliv do čeho je namočena, případně má rovnou nádobku s hořlavinou. Má ochranu jak pře přímým světlem, tak kapající hořlavinou, tak poppálením, stejně tak rychlému shoření.
Pochodeň je kus klacku, případně látky a hořlaviny, zatímco louč je vyměnitelná, plamen je moderovaný. Kdyby lidi měli pochodně , tak by brzo neměli kde bydlet, protože by byl požár z uhlíků. Proto louče.

10

Odpovědět

přesně tak. Používaly se louče, což byla taková dlouhá rovná větev, která se zapálila... Byl to tradiční zdroj světla, od toho byly ve stěnách držáky, do kterých se olouče vkládaly a zapalovaly. Občas jde na hradních chodbáh vidět na stěnách černá očouzená místa... Je samozřejmě hloupost dávat louče do míst jako jsou hrobky nebo žaláře, ale většina chodeb a schodiště byla osvětlena, přece nenecháte své vojáky chodit po hradu po tmě nebo o světle nějaké malé svíčky. A jelikož jde o místa, která jsou jinak přes den osvětlená, tak výměna je pouze v noci, a většinou na to stačí jeden člověk

35

Odpovědět

+lenaciaHmm, zdá se mi to trochu nedůvěryhodný... zkoušela si někdy jen tak zapálit "dlouhou rovnou větev" a dát jí tim hořícím koncem nahoru? Hodně rychle uhasne. Takhle může hořet možná nějaká malá tříska, ale jakejkoli větší kus dřeva určitě ne. Asi záleží na druhu dřeva, ale i tak si myslim, že by musela bejt napuštěná nějakou hořící látkout, aby to fungovalo...

použití svíček nebo olejových lamp je daleko praktičtější (menší plamen = menší riziko požáru a delší doba hoření) a obojí bylo celkem běžně dostupný

31

Odpovědět

+BullOverona se dávala hořícím koncem dolů, a máš pravdu on to byl spíš úštěpek z většího polena než větev

21

Odpovědět

+lenaciaFurt mi to připadá strašně nepraktický - furt to bude poměrně dost čoudit a celkem bych se bál, že to vypadne a něco zapálí... ale asi by to šlo, určitě je to levnější varianta :D.

11

Odpovědět

+BullOvertaky že to byl nejčastější důvod požáru :D

22

Odpovědět

+Alberto123Samozřejmě tuhle louč nemyslím, ale princip je stejný. pevný stojan a výměnné palivo. Akorát tahle louč z wiki je jen "pochodeň" v držáku. Nemá nic z výhod "novodobé" louče.

00