84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:452
Počet zobrazení:9 244

Mnoho návštěvníků nás o tento vesmírný atmosférický kousek prosilo, proto vám ho nyní přinášíme. Proč lidstvo tak láká prozkoumávání nových zemí a světů?

Přepis titulků

VŠECHNA MÍSTA V TOMTO KRÁTKÉM FILMU JSOU ZTVÁRNĚNÍM SKUTEČNÝCH MÍST VE SLUNEČNÍ SOUSTAVĚ. I přes všechny materiální výhody nás usedlý způsob života zanechal podrážděné a nenaplněné. Ani po 400 generacích žijících ve vesnicích a městech jsme nezapomněli. Daleké cesty nás stále přitahují, podobně jako téměř zapomenutá píseň z dětství. POUTNÍCI Daleká místa nám zavání romantikou.

Hádám, že tato přitažlivost byla důkladně vytvořena přírodním výběrem jako důležitá součást našeho přežití. Dlouhá léta, mírné zimy, bohatá úroda, dostatek divokých zvířat. Nic z toho není věčné. Váš život, život vašich přátel nebo dokonce vašeho druhu se může stát nepokojným a začít být přitahován touhou, kterou nedokážete vysvětlit ani pochopit.

K neprozkoumaným zemím a novým světům. Herman Melville v Bílé velrybě promluvil k poutníkům ze všech epoch a národností. Řekl: "Jsem mučen neustálým nutkáním pro nedosažitelné." "Miluji plout po zakázaných vodách." Možná je příliš brzy, možná ještě nenastala správná doba. Avšak cizí světy, slibující nevyslovitelné možnosti, nám kynou. Potichu obíhají Slunce.

Čekají. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"... nám kynou" Může mě prosím někdo vysvětlit co to znamená. Já měl doposud za to že když někdo kynu tak tloustne, ale to asi nebude ono.

46

Odpovědět

Sloveso kynout je synonymem k mávat, zdravit,...

110

Odpovědět

+male zvireDík ;)

31

Odpovědět

Kubrik pochopil, že k filmu v podstate viac nič netreba...
Excelentné!

123

Odpovědět

To takhle vemeš pár scén z vesmíru do toho vytahneš nějakej starej kus rozhovoru a nakonec ženskou co se usměje pod maskou a voala.. FILM !!! Nic mi to nedalo... jen mi to sebralo čtyři minuty času.

4662

Odpovědět

neboj, priste tam budou raperi, a uz to nebude ztrata casu :D

364

Odpovědět

Až na to, že to nejsou scény z filmů, ale ten člověk který ti vytvořil, to celé sám zanimoval, tudíž žádné scéný z filmů, ale neskutečně vypadající ANIMACE. A hudbu si taky dělali sami. Stačí si o tom něco málo zjistit a nemusel byste tady říkat, jaká ztráta času to.je.

373

Odpovědět

Zde jsou podrobnější informace na stránce autora.

http://www.erikwernquist.com/wanderers/

81

Odpovědět

To takhle zapneš krátkej film, ve kterým sou úžasný efekty, nádherně zobrazený místa v naší sluneční soustavě a podmínky na nich, text co dává celému filmu hloubku a mnoho dalších věcí, ale protože zřejmě o tvorbě něčeho takového, ani o tom co v tom filmu je, nic nevíš, tak prostě na chviličku vyjimečně zapojíš mozek, aby si mohl položit ruce na klávesnici a voala... Debilní komentář!!!

595

Odpovědět

+tonyped:D goodone

101

Odpovědět

+tonypedtak tak, člověk si pustí pěkný video o vesmíru (trochu na vlně Interstellar a Gravity...), ale sotva se patřičně naladí, tak zaroluje do komentářů a má chuť zvracet :D

190

Odpovědět

Ten pocit, když jste přiletěli na jinou planetu a zjistili, že jste si místo skafandru vzali plynovou masku....

544

Odpovědět

pokud by tam byla správná teplota a tlak atmosféry, tak není skafandr potřeba - jen si do té masky pustíš kyslík

250

Odpovědět

Tak na co ještě čekáme? :D

140

Odpovědět

2:40 Mirandu jsem čekal že tam bude. Ale pochybuji že se dožiju vůbec cesty na Mars :D

41

Odpovědět

Video je krásne, ale osobne my som z toho mal väčší estetický zážitok keby do filmíku nekecali, len vizuálny a hudobný doprovod

417

Odpovědět

Ten kdo do toho "kecal" byl Carl Sagan, jeden z lidí, který toho pro prozkoumávání vesmíru a celkově vědu udělat neskutečně moc. Částečně se i podílel na sondě Voyager 1, která nedávno jako první, lidmi vyrobené těleso opustilo naši sluneční soustavu a byl i host nejspíše nejoblíbenějšího vesmírného pořadu v 80.letech. Bohužel, tento člověk je už několik let po smrti..

552

Odpovědět

už to vidím, ako tieto športy ako adrenalinové skákanie na mesiaci Saturnu budú robiť zbohatlíci, zatiaľ čo stredná a spodná vrstva budú čušať na Zemi, maximálne si môžu dovoliť štvorhviezdičkový hotel na 3 dní na našom Mesiaci, a aj to keď je to last minute. Uf to bude potom teprve forma socialistickej revolúcie.

1326

Odpovědět

LOL, uplně stejná situace je i dneska pokud jsi dostatečně schopný tak si vyděláš na luxusní dovolenou třeba v Thajsku, pokud jsi méně schopný vyděláš si na Ibizu/Kanáry, prostě něco blízkého, pokud jsi levicové netáhlo budeš trávit dovolenou někde u rybníka. No a pokud budeš za 100 let schopný vyděláš si na luxusní dovolenou na Marsu, pokud ne budeš lítat druhou třídou na otočku na Měsíc. Socialistická revoluce je nonsens, kapitalismus je totiž narozdíl od socialismu spravedlivý systém kde úspěšní, vykonní a vzdělaní jsou naprosto v pořádku odměňováni více než neúspěšní a nevzdělaní. V socialismu jsou naopak úspěšní trestáni za úspěch, ať už formou znárodňování, fyzicky ( vězení, nucená emigrace, fyzická likvidace atd)nebo nepřiměřenou výši daní.

2131

Odpovědět

+dajmi5Kurva, už jsem ti chtěl něco napsat na ten Tvůj kec ohledně kapitalismu jako spravedlivého systému, ale nakonec jsme se rozhodl, že budu reagovat slušně.

"V kapitalismu vyjebává člověk s člověkem. V socialismu je tomu přesně naopak."

236


Odpovědět

+dajmi5Základem lidské civilizace je konkurence, lidé spolupracují pouze pokud musí ale vyjebou s druhým když se jim naskytne příležitost. To se děje v každém systému a nemá to co dělat se spravedlivostí. Spravedlivost neznamená že každý má stejně ale že každý má podle zásluh. A je jasné že podnikatel či CEO má mnohonásobně větší zásluhu na chodu firmy než někdo kdo 8 hodin zevluje u pásu, proto je také jeho odměna mnohonásobně větší. Tohle se socialismus snaží eliminovat, ať už znárodněním nebo "jen" vyššími daněmi pro ty úspěšné, proto je kapitalismus nekonečně krát spravedlivější než socialismus.

1315

Odpovědět

+dajmi5komunard: Zrovna Hilton není moc dobrý příkald, kapitál totiž zdědila a dědictví není ani hřích ani zásluha, je to pouze štěstí. Tesla na druhou stranu naprosto nezvládal marketing a PR ( lépe řečeno žádnej neměl). I ten sebelepší produkt bez řádného marketingu nemůže uspět, to snad chápe každej. :D

911

Odpovědět

+dajmi5Je li vaše pojetí spravedlnosti založeno na tom, že PR, po kterém zítra nezůstane ani prach a dým, je více než vynálezy, které slouží k blahu všech, tak se s vámi nemohu přít. Stejně jako bych se nemohl přít o to, že jíst děti je správné. To je věc vlastního žebříčku hodnot a charakteru. Já tedy děti nejím, ale co bych jiné soudil...

144

Odpovědět

+dajmi5Vtipálek dajmi5 jen ve zkratce: 1) čistý kapitalismus neexistuje (nebo pouč a hned se tam stěhuju)
2) jsi demagog (např. "V socialismu jsou naopak úspěšní trestáni za úspěch")
3) své osobní názory vydáváš za obecná fakta (Základem lidské civilizace je konkurence...)
Ale pod toto bych se podepsal: "Spravedlnost neznamená, že každý má stejně, ale že každý má podle zásluh."
OT: Pozor pod nickem dajmi5 se skrývá pravdoláskařská opice, která random bouchá věty na téma "fůůj socialismus".

163

Odpovědět

+dajmi51) Ano čistý kapitalismus bohužel neexistuje, nicméně i "nečistý" kapitalismus je lepší než socialismus
2) Když vyděláváš více než částku x platíš vyšší procentuální daň, co jiného než daň za úspěch to je ? Můžeme argumentovat že bohatší mají být solidárnější ale oni jsou solidárnější tím že mají vysoký životní standart. Pokud někdo vydělá 10x víc než průměr a 10x víc utratí platít tím 10x vyšší nepřímě daně. Tzn. přispívá státu mnohonásobně víc než někdo kdo vydělá 25k i když platí stejnou daň ( nejen při procentuální dani ale i u jediné spravedlivé dani- dani z hlavy)
3) Člověk je pořád jen zvíře, přesněji pradátor a ti spolupracují ve velmi malých skupinách,pokud vůbec, jinak si čistě konkurují.

Hm, termín pravdoláskař je odvozeno od V.Havla a ač si jej velmi cením ( především jako dramatika) tak musím říct že V.Havel byl více-méně levičák. Já se považuji za Libertariána čili mícháš jablka s hruškami....

Pro socíálního inženýra: Zkus si sebelepší produkt prodat bez jakéhokoliv marketingu a uvidíš jak důležitý marketing a PR je.
Jinak se pohybujeme v jiných dimenzích já mluvím o úspěchu a ty o "blahu lidstva", to jsou naprosto nesouvisející věci. Ano na světě je a bylo spoustu lidí kteří se snažili o "blaho lidstva" ale nestali se úspěšnými protože své snažení nedokázali zpeněžit, naopak bylo plno lidí kteří se stali úspěšní díky "blbostem" nebo věcem které mohou lidem ubližovat ( zbraně např.). Základním smyslem života každého zvířete ( včetně človeka) je zajistit si zdroje ( v našem světě peníze) pro sebe a své potomstvo aby měl co největší šanci předat dál svůj genetický materiál. To jestli ty zdroje získá vynálezem který nasytí všechny lidi na světě, nebo tím že dělá laciný pop plný vulgarit a je u toho nahý je uplně ale uplně jedno protože jde o ty zdroje, ne o to jak se k nim člověk dostal. ( pokud z našeho mentálního cvičení předem vyloučíme trestné činy, tam je to o něco složitější ale zjednodušeně- sellit weed- ok, ozbrojená loupež atd- not ok ).

58

Odpovědět

+dajmi5@dajmi5:
mi se třeba kapitalismus (ať už je jakýkoli) nelíbí z jednoho prostého důvodu - můžeš být skvělý, úžasný a brilantní, ale pokud k tomu nedostaneš příležitost, jako bys byl špatný, hloupý a vlastně neexistující... Bohužel tyto limity IMO svazují spoustu lidí, kteří se "špatně narodili"...
Vadí mi tedy, že ne všichni začínají na stejné startovní čáře - chudí běží maraton, bohatí stovku...

ad 2) když si vyděláš 10.000 a 10 % jde pryč, tak Ti zůstává 9.000 k životu; když ale vyděláš 1.000.000 a odvedeš 10 %, tak ti zůstane 9.000.000, ale obecně máš víceméně stejné potřeby, jako ten druhý (spaní, jídlo, nějaké vedleší činnosti). Ve skutečnosti je málo pravděpodobné, že ten bohatší utratí všechno (protože nemusí), ale je vysoce pravděpodobné, že tech chudý utratí vše (protože musí). Proto ne oba dávají společnosti "stejnou daň", protože jeden uhradí za "žití" vše, druhý jen část...
(spravedlivé by samozřejmě bylo, kdyby ani jeden nemusel utratit všechno, ale život není fér, že...)

Co se týče Tvého tvrzení, že CEO udělá pro společnost víc, než dělník u pásu - nemyslím si, že to platí vždy a všude (a někdy to je přesně naopak - manager dělá rozhodnutí, které jsou kontraproduktivní, takže ten dělník narozdíl od něj odvede nějakou opravdovou práci).

Jen tak pro orientaci - dělal jsi někde 8 hodin u pásu, aby jsi tam "zevloval"? Jasně, nepotřebuješ nějakou super inteligenci, ale abys o někom řekl, že "zevluje", tak by sis to měl někdy vyzkoušet (jak by řekli u nás doma, na šachtu s tebou! To bys teprve poznal, co je dřina...)

podle mého názoru je celý náš systém postaven špatně...
1) devalvuje vysoké školství
2) roste průměrný věk obyvatel
3) mladí lidé nemohou moc sehnat práci
4) funkce rodiny se rozpadá
5) stát špatně distribuuje prostředky

Řešení - jak již bylo někým jiným řečeno, na vysokou školu by mělo mít (inteligenčně) cca 10 % lidí... Zbytek by prostě VŠ neměl zvládnout (mimo jiné odkazuju na Gaussovu křivku).
Prostředky od státu by měly podporovat rodiny s dětmi, a to ty rodiče, kteří pracují (například výraznějšími slevami z daní, protože ani já si nemyslím, že by se měli nějak zvlášť podporovat lidi, co pracovat můžou, ale nechtějí).
S tím souvisí i stárnutí populace - dnes je velmi drahé a časově náročné mít dítě. Pro některé je to vyloženě risk, protože mnoho lidí žije na hranici chudoby. Pokud by tedy byly lepší podmínky pro pracující lidi s dětmi, pak mám za to, že by stoupla porodnost (a tím by se mohl zvrátit neblahý trend stárnoucí populace).

(pozn. stárnoucí populace je ovšem i dílem lepší lékařské vědy, neboť ta prodlužuje věk... Ale zkuste si pracovat po 70, když neděláte nějakou myšlenkovou činnost - i když, ani ta nebude patrně nejjednodušší...)

Vzhledem k tomu, že maldí lidé s dětmi se bojí o práci (pokud nějakou mají), tak pracují (neplacené) přesčasy a kontakt s dětmi omezují. Tím ale z dětí vyrůstají podle mě rozmazlenci, protože rodiče svůj neexistující společný čas raději vykupují penězi (hračky atp.) To ovšem zadělává problém do budoucna, protože děti, které měly více zájmu rodičů (a času strávený nimi), budou mít patrně lepší dlouhodobé výsledky než ty děti, které trávily svůj čas podle svého...

(Mimojiné se mi nelíbí dnešní "kult dítěte", podle kterého může dítě vše, nic mu není zakázáno a nemá jasně nastavené hranice, které nesmí překročit, neboť by následoval trest... Samozřejmě to souvisí s neuznáváním autorit - učitelů, policie, soudů, státních představitelů - na druhou stranu někteří si respekt nezaslouží...)

Obecně si myslím, že za socialismu, který si však drtivá z těch, kteří na něj nadávají, nepamatují, byl lepší vztah v rodině (protože práci, potažmo peníze z ní, měl - a musel mít - každý), a tím i celkové poměry byly zdravější (např. úcta ke stáří).

Co se týče stáří, dnešní svět se na něj dívá s despektem, jako na kouli, kterou musí vláčet za sebou. Co už si však neuvědomuje je to, že tito staří pracovali a živili nás, když my jsme ještě nemohli, živili své předky, kteří už nemohli, a tak něco podobného čekají od nás...
Když se podíváme třeba na Indiány, pak ti měli "radu staších", pokud se nepletu... Tedy staří patřili k ucívaným členům společnosti...
Dnešní "mladí" si myslí, že se z nich svět posere, že všichni budou manažeři... Nevím proč, ale z tabulek a grafů se moc najíst nedá...

Když to vezmu kolem a kolem (mechanizace, hnojiva a tak), tak by mělo teoreticky stačit zemědělství, nějaký těžký průmysl, strojírenství a energetika, abychom tady mohli žít spokojeně... Každý by si oddělal svojich 40 hodin měsíčně a stačilo by to...
Ostatně na co mít takové zisky, které mají některé společnosti? K čemu to je? K investicím do vlastních zdrojů? Tolik většina neutratí (a ani nechce)...

Jenže firmy jsou jenom fiktivní, dneska jsou fiktivní už i peníze, ale za vším stojí pořád člověk, který, ať se to některým líbí nebo ne, potřebuje spát, jíst, vyměšovat se a nejlépe rozmnožovat... Ale pořád spát může v jedné posteli, jít může jednou pusou a sere taky jedom jedním zadkem... Takže nač mít honosné sídla, které vlastně nemůže ani pořádně využít?

Snad to pro některé bude alespoň trochu srozumitelné, ale bohužel je to všechno více komplexní a svázané, než aby to bylo na dvě věty...

134

Odpovědět

+dajmi5dajmi5: co se stane, když "daň z hlavy" někdo nebude schopen zaplatit?
Jinak z rozložení státního rozpočtu vychází, že přímé daně z příjmů fyzických osob (DPFO) tvoří je asi 100 mld. Kč
Daňové příjmy (bez sociálního pojištění) = 562,5 mld. Kč
• DPH = 218,7 mld. Kč
• spotřební daně = 137,3 mld. Kč
• daně z příjmů právnických osob (DPPO) = 82,4 mld. Kč
• daně z příjmů fyzických osob (DPFO) = 104,6 mld. Kč
• ostatní (majetkové, z loterií atd.) = 19,5 mld. Kč
Pojistné na soc. zabezpečení (soc. pojištění) = 382,9 mld. Kč
Nedaňové příjmy = 38,4 mld. Kč
Kapitálové příjmy = 5,2 mld. Kč
Přijaté transfery (zejména z EU) =110,3 mld. Kč

nitram von hive: myslíš si, že 40 hodin měsíčně (být v práci necelé dva dny z 30 ) je opravdu dostačující?

02

Odpovědět

+dajmi5Diskusia so socanmi :D
Aký to má význam. Tý ľudia v živote nezaložili ani vlastný účet, nieto podnik....

46

Odpovědět

+dajmi5V každém systému potřebuješ štěstí, i v tom socialismu se můžeš narodit jako génius, nebo jako člověk s postižením který celý živto stráví v ústavu. Startovní čáru nikdy nebudeme mít stejnou, to by totiž všichni lidé museli být stejní, mít stejné IQ, stejné nadání pro sporty atd.

Nejde o to kolik ti zbyde ale o to kolik odvedeš, jasně že člověk neutratí vše, to bylo jen pro zjednodušení, ale ten co vydělá 10x víc tak taky víc utratí byť "jen" třeba 3x nebo 4x.

CEO má zodpovědnost za celou firmu, za vše co se v ní děje, dělník má zodpovědnost sám za sebe a svou práci, navíc manegment určuje co se bude vyrábět, jakou technologií atd. pokud z firmy vyloučíš managment zbyde ti parda bloudících dělníků kteří nebudou mít co dělat, protože tam nebude nikdo kdo jim řekně co mají dělat a jak to dělat, v horším případě firma zkrachuje protože dělníci začnou dělat cokoliv bez znalosti trhu, bez marketingu atd.

U pásu jsem nedělal, považuji to za práci pod svoji úroveň, jak dovednostně, tak finančně.

S tím že jenom málo lidí má na skutečné univerzitní vzdělání souhlasím, problém je že velká část lidí chce jen titul a je jim jedno z čeho, ideální je systém opravdu prestižních univerzit, na které se dostane opravdu jen elita ( obdoba např. Ivy League) a potom těch méně prestižních jejichž titul je jen takové "eh".

Problém není jen v tom že lidé na dítě "nemají". Problém je že dnešní moderní ženu která může studovat stejně jako muž, může budovat kariéru stejně jako muž, může se bavit po barech, klubech atd jako muž, může mít stejný počet sexuálních partnerů jako muž aniž by to někomu přišlo divné, těžko přesvědčíš k tomu aby měla 2-5 dětí a strávila téměř celý den v kuchyni a jiným skákáním kolem nich ( pominu to že velká část žen dnes ani nevaří). Přehnaný kult dítěte se mi také nelíbí, jde o to vybalancovat 2 extrémy, kult dítěte a diktátorskou výchovu kde je fyzické násilí běžným trestem.

Neřekl bych že zmizela úcta ke stáří, jenom dnes není automatická. Je spoustu starých lidí které uznávám za to co v životě dokázali ale na druhou stranu nechápu proč projevovat úctu někomu kdo byl v KSČ, pracoval pro STB nebo byl v LM jen pro to že je starý ?

Ano základní potřeby mají všichni lidé stejné ale já si např nedokážu představit že bych vánoce trávil ve zmrzlé Evropě a ono trávit vánoce v Karibiku či Austrálii něco stojí a kdybych to neměl byl by můj život ochuzen. Chápu že to asi bude tím že vánoce tak trávím od velmi útlého věku ale né každému prostě stačí zajistit jen ty zákldaní potřeby. To je stejné jako s auty, ano na přepravu z bodu A do bodu B ti stačí felicie ale někdo požaduje víc : větší výkon, větší luxus, větší bezpečí, lepší styl a proto si pořídí např BMW. Někomu stačí garsonka s minikoupelnou, někdo se lépe cítí v paláci s x koupelnami, výřivkou a bazénem.

Nechápu co myslíš těmi fiktivními firmami ( pokud teda nemyslíš fiktivní firmy přes které se např vyvádějí peníze ze státních zakázek atd.) a penězi.

22

Odpovědět

+dajmi5orcinusorca2014: co se děje dnes když nejsi výdělečně činný ? Neplatíš daně, lépe řečeno platí je za tebe stát. Pokud jsi výdělečně činný a neplatí daně jedná se o trestný čin. Tady není co řešit, jen to že pokud (pro zjednodušení) bude daň z hlavy 10k tak nevezmeš práci kde ti nabízejí 15k, protože by ti nic nezbylo.

10

Odpovědět

+dajmi5Ano, vždy záleží na štěstí. Ale takové štěstí není zásluha, tak proč by mělo být nějak honorováno?

Ale ten člověk, který utratí víc, tolik utratí právě proto, že mu víc zůstalo.

Zapomínáte na jednu ne zcela nepodstatnou věc, totiž že kdyby pan nejvyšší vedoucí (nemám rád ty freecoolin zkratky) neměl dělníky, neměl by koho instruovat, a mohl by továrnu zavřít. Takže argumentovat tím, že je pro firmu nepostradatelný je irelevantní, protože ten dělník taky.

Žena nemá dítě sama ze sebe, nýbrž má každé i otce. Pokud se otec choval tak, jak popisujete, tak je hajzl. Teda, nemusí být, pokud se na tom se svou ženou dohodli, přičemž zvážili alternativy (že zůstane doma on, že pojedou každý na půl úvazku atd.). Tedy co se týká kariéry, v chození na večírky, pokud na to mají chuť by se měli střídat automaticky. Anebo to zjednodušme, nahraďte ve svém textu slovo žena slovem člověk. Působí na vás stejně? Pokud jo, tak pardon, ignorujte tento odstavec.

Doufám, že to o úrovni jste nemínil tak, že je vaše práce nějak hodnotnější, než ta dělníkova. A to o vyzkoušení nebylo ode mne, ale troufám si tvrdit, že to nebylo míněno, že byste to měl dělat po zbytek života, ale abyste si to třeba vyzkoušel (pokud vás někde nechají), nebo se alespoň podíval, jak to tam vypadá. Zevlovat se dá v kanceláři, na poli i ve výkopu, ale u pásu ne.

Hm, dovedete si představit, co by ta vaše daň udělala s nezaměstnaností, ekonomickou nezávislostí a podobně?

21

Odpovědět

+dajmi5Nemá být adorováno štěstí ale to jak s tím štěstím člověk naloží.

CEO není nějáká nová "cool" zkratka, je používáná již mnoho desetiletí. Neříkám že kvalitní managment je 100% úspěchu ale je to mnohem víc než 50%, najít kvalitního CEO je těžší než najít dělníka.

Ano lze to nahradit slovem člověk, i kdyby se domluvili pořád příjde o polovinu toho co jsem napsal. Žena jsem napsal záměrně, protože mnoho z těch věcí a práv získali později než muži ( např právo studovat) nebo byly některé věci brány společností jako negativní ( i dnes je malou částí populace promiskuitní žena nazývána kur*ou).

Myslel jsem to tak že se svými schopnostmi a dovednostmi bych se sám před sebou styděl že dělám práci která je pod úrovní mých znalostí, dovedností a vzdělání.

11

Odpovědět

+dajmi5@ orcinusorca2014: možná 40 hodin měsíčně je přehnané tvrzení, možná ne...
Když si vezmeš středověk, tak 99 % lidí pracovalo cca 12 hodin denně na poli. Zatímco v roce 1948 pracovalo na území Česka, Moravy a Slezska v oboru 1,3 milionu obyvatel, v roce 2010 to bylo již jen 132.000 (tj. cca 3 % lidí v produktivním věku).
Řekněme, že celkem na udržitelný stav (zejména primární průmysl jako těžba + zpracování + strojírenství, a zejména zemědělství) bude potřeba 1/3 všech lidí v produktivním věku; dnes máme pracovní měsíc o 160 hodinách, 1/3 je o něco více než 50 hodin...
S možností dalšího pokroku (protože by bylo více času na všechno ostatní kromě generování zisku, který je vlastně k ničemu) může počet lidí, kteří musí pracovat ještě méně (takže méně člověkohodin).

Problémem je, že vysocí manažeři byli jen málokdy trestáni za to, že něco neudělali správně, ale svedou to na své podřízené - a pak se suď... Narozdíl od nižších sfér fabriky, kdy když něco poděláš, tak letíš (protože to může dělat více lidí...)

Mám za to, že správný podnikatel si prošel a alespoň vyzkoušel všechny pozice ve společnosti.
Nevím, jestli je to tak, nebo zda je to výmysl, nicméně Baťa snad, když mu nějaký pracovník řekl, že něco nejde, to ukázal, že to jde...
Zkus některému dnešnímu manažerovi říct, že něco nejde. Jedinou odpověď, kterou dostaneš je, že to musí jít a že pokud to neuděláš, tak letíš... Mnohdy to nejde, někdy jo, na tom nezáleží...

Problémem je, že na fabrice vyrábějící štětovnice (pokud nevíš, googli) prohlásila jedna vysoká manžerka, že vyrábí svodidla... Jako nechť si každý šáhne do svědomí, ale dle mého názoru by šéfy měli dělat lidi, kteří rozumí tomu, čeho se má dosáhnout (nemít jen naučené teorie, které v praxi nefungují)...

10

Odpovědět

+dajmi5HDP Evropské 28 tvoří z 73,5% (!) služby, průmysl "jen" 19,1 % a zemědělství, lesnictví a rybářství pouze 1,7 %. Pokud, jak jsem pochopil, vypustíme služby příjdeme o drtivou většinu našeho HDP a naprosto brutálním způsobem nám klesne životní úroveň. Navíc si stačí položit pár jednoduchých otázek typu: Kdo mě obslouží v baru ? Kdo v kině ? Kdo mi bude doma uklízet ? atd. k zjištění že bez služeb se neobejdeme.

Jasně jenže jak ve středověku, tak v 40.-50. letech byla mechanizace zemědělství mnohem nižší než dnes, navíc velká část státu byla potravinově samostatná, to dnes, v době kdy jsme několikanásobně bohatší než před 50-60 lety a tudíž si můžeme dovolit mnohem více potravin dovážet není potřeba. Nemyslím si že zisk je k ničemu, zisk slouží k investicím, což je jeden ze základů pokroku, k vyplácení divident atd.

Ano sehnat kvalitního managera je samozřejmě težší než sehnat dělníka ale nemohu souhlasit že by manageři nebyli "trastáni", on vyhazov je až poslední možnost, často se to řeší např krácením prémií.

11

Odpovědět

+dajmi5Já samozřejmě vím, že všechno vychází s toho, že najít manažera na nějaké úrovni vzhledem ke standardům profese je těžší než najít dělníka na stejné úrovni vůči standardům jeho profese. Vím, že tohle je příčinou lepších pracovních podmínek a vyšších odměn. Jen mi to prostě nepřipadá spravedlivé, vždyť to, jak snadno lze někoho nahradit není zásluha/vina tak proč za to někoho odměňovat/trestat. Ale chápu, že vnímání spravedlnosti je dost subjektivní a nedá se vyargumentovat.

11

Odpovědět

+dajmi5Nejde jen o to jak snadno je člověk nahraditelný ale o to že manager má mnohem větší zodpovědnost, když z nějákých důvodů, byť vnějších ( jako třeba sankce které managment nemůže ovlivnit), zkrachuje firma kdo za to bude nést zodpovědnost a bude za to viněn ? Dělník nebo CEO ? Samozřejmě CEO, za dělníky maximálně přijede TV hovna a bude vést "dojemný" rozhovor s člověkem jenž není schopen dát dohromady jednu souvislou větu o tom jak přibude x tisíc nezaměstnaných. Což je stejně hovadina pokud někdo propustí 5k lidí neznamená to že všech 5k bude dlouhodobě nezaměstnaných.

Oproti minulosti máme dnes mnohonásobně vyšší životní standart "vykoupený" tím že člověk několikrát za život změní práci a bude se za ní stěhovat. Naproti tomu před 100 lety se postavila továrna kde člověk chodil celý život, nicméně jeho životní standart byl neporovnatelně nižší.

11

Odpovědět

+dajmi5dajmi5:
trochu těch nudných statistických dat
Z celkového počtu 10,4 milionu lidí je 5,5 milionu lidí "ekonomicky neaktivních".
Ze zbývajících 4,9 milionu lidí zhruba půl milionu lidí pracuje pro stát (učitelé, policajti, vojáci, strážní Vězeňské služby,....). Takže 42% obyvatel ČR musí uživit nejen sebe, ale i zbývajících 58% lidí.
Jinak řečeno současná demografická situace tak nějak ani neumožňuje vybírat daň z hlavy.

Osobně nejsem příznivcem "daně z hlavy", ale jisté formy daně progresivní se stropem ve výši dvojnásobku průměrné mzdy (lidé s příjmy od 1xprůměrné mzdy po čtyřnásobek průměrné mzdy by platili 15%, tedy stejná "daň z práce", progresivita by zůstala, sice skrytá )

01

Odpovědět

+dajmi5Žertujete? Já panu generálnímu řediteli jeho odpovědnost neupírám, ale svou výplatu za to nedostává. Pokud vykolejí vlak, kdo bude viněn, strojvedoucí, nebo jeho nadřízený? A kdo bere vyšší plat?
Nebo naopak, kdyby přiletělo UFO a odvezlo všechny instalatéry, a místo nich nechalo managery, tak to s jejich výplatami udělá co?

Oproti minulosti máme lepší životní úroveň kvůli těmto věcem:
1. Technologický pokrok
Výroba snad čehokoli vyžaduje mnohem méně pracovní síly, je efektivnější, a tedy levnější.
2. Sociální pokrok
Většina věcí typu minimální mzda, zákoník práce vůbec atd. v roce 1914 buďto nebyly, nebo byly slabší než dnes.
3. Globalizace ekonomiky
Na vytváření naší životní úrovně se podílí velkou měrou afričtí horníci, čínští dělníci atp. a jejich životní úroveň není lepší než před sto lety u nás.

11

Odpovědět

+dajmi5Jak může být generální ředitel zodpovědný za vykolejení vlaku?
Spíše by měl být zodpovědný za jiné věci-za nevypracování krizových scénářů k různým krizovým situacím (ledovka před 14 dny ukázala jasné NEDOSTATKY právě v krizovém řízení), nákup či prodej vlaků a další celostátní problémy.

01

Odpovědět

+dajmi5Je dost velký rozdíl mezi krachem firmy a technickou nehodou. U nás je většina instalatérů Poláku, takže kdyby je odneslo UFO na jejich místo by nastoupili jiní, Ukrajinci, Rumuni, nebo klidně Češi, pokud to bereš celosvětově, je tu cca 6,5% lidi nezaměstnaných, pochybuju že by se nenašlo pár promile lidí kteří by se na instalatéry rekvalifikovali ( vážně kolik takové Nizozemsko potřebuje instalaterů ? ).

1. Ano ale s tím souvisí také mnohem větší nároky na technologické dovednosti i těch dělníků. Pokud je jich nedostatek pobočka se zruší a ty jako dělník ( byť jsi jedním z těch kteří ty dovednosti mají) si musíš hledat novou práci, stěhovat se atd.
2. Ano stanovení max. pracovní doby, státem garantovaná dovolená atd. se jistě pozitivně podepsala na sociálních podmínkách, na druhou stranu v USA státem garantovaná dovolená taky není a v HDP (PPP) per capita je jednou z předních zemí, ( i když ruku na srdce kdo se spokojí s minimální dovolenou, já osobně bych se s naším minimem-20 dnů- nespokojil takže jde spíše o vyjednávání jednotlivce se zaměstnavatelem než o to kolik říká zákon), minimální mzda je přinejmenším kontroverzní, s vysokou pravděpodobností zvyšuje nezaměstnanost, navíc znovu kdo pracuje za minimální mzdu ? Naprosto nepodstatné % zaměstnanců.

3. Afričtí horníci se možná nemají tak jako u nás před 100 lety, nicméně časy kdy většina dělníků v Číně dělala za dolar denně je už pryč. Navíc pro nás jako obyvatele Západní civilizace je důležitá životní úroveň v USA, Německu, Británii, Nizozemsku nebo ČR, ne v Africe nebo Číně. Tyto destinace nás zajímají z hlediska obchodu, z hlediska turistiky, max. z hlediska dodržování lidských práv.

01

Odpovědět

+dajmi5Rozdíl to jistě je, ale šlo mi o to, že oba mají obrovskou zodpovědnost (ono pokud tu firmu záměrně nevytuneluje, tak málokdy chodí ten manažer sedět, pokud to vykolejení způsobil svou chybou strojvůdce, tak sedět nejspíš půjde).

Tak to modifikujme, že to UFO instalatéry odváží pravidelně, zkrátka že je najednou těžší sehnat instalatéra, než vrcholného manažera. Potom bude instalatér lépe placen, odpovědnost-neodpovědnost.

1. To je ale úplně jiná kauzalita, než kterou jste uváděl prve.
2. HDP je v tomto zcela irelevantní, více by vypovídal průměr, modus a medián životní úrovně. Nečekám, že tyto údaje vysypete, sám je mám nějak problém vygooglit.
Jediná kontroverze kolem jakýchkoli sociálních podmínek je, že čím sou vyšší, tím víc se s nimi snaží zaměstnavatelé vyj*bat. Ať už porušováním zákonů(pokud to nepřeženou, tak si zaměstnanci nepůjdou stěžovat, aby je náhodou nevyhodil), využíváním různých děr (švarcsystémy), nebo přesunem výroby do zaostalejších částí světa (viz 3).
3. Ale tyto hodnoty se při současném propojení trhu natolik ovlivňují, že si nemůžeme dovolit je ignorovat. Kdyby měli všude stejné podmínky (což neplatí ani v západní Evropě, natož na světě), tak by přestalo být na trhu superlaciné čínské zboží, stouply by ceny, na druhou stranu, někteří výrobci by se vrátili, klesla by nezaměstnanost, zvedly se pracovní podmínky včetně mezd. Jestli by se tím podmínky v Evropě zlepšily, zhoršily, nebo by se to přesně vykompenzovalo, to nevím, a asi by to bylo těžké namodelovat.

11

Odpovědět

ta stupidní otázka na kterou už sis sám odpověděl "Proč lidstvo tak láká prozkoumávání nových zemí a světů?" .. protože je to něco nového? přemýšlej!

028

Odpovědět

Přemýšlej!
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98e%C4%8Dnick%C3%A1_ot%C3%A1zka

201

Odpovědět

Dvě slova. Úchvatné záběry.

274

Odpovědět

Mrazivé. Krátkometrážní můžu dost:)

163