Pouze v Japonsku: Město nožů a mečů Seki

Thumbnail play icon
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:95
Počet zobrazení:8 308

John Daub z kanálu Pouze v Japonsku se vydal na festival nožů do města Seki. Každoročně tam představují umění kovotepectví a město se také stává velkou tržnicí, kde se prodává od nůžek, přes nože až po opravdové katany. Seki je známé svou výrobou samurajských mečů, která má svou dlouhou historickou tradici. John nás provede po městě i festivalu a neopomene ani na zajímavá místa v okolí, pokud tolik neholdujete mečům a nožům.

 

Přepis titulků

V TÉTO EPIZODĚ: MĚSTO NOŽŮ A MEČŮ SEKI, PREFEKTURA GIFU VYTVOŘIL: JOHN DAUBE POUZE V JAPONSKU Dobré ráno, přijel jsem sem až z Tokia. Do Seki v prefektuře Gifu, kde se první říjnový víkend koná Hamono festival, festival nožů. Japonsko tvoří jedny z nejlepších nožů světa a dnes budeme mít šanci se na ně podívat, protože Seki je centrem nožů a mečů a škrabek a nůžek a žiletek...

Možná se ptáte, kde se Seki nachází. Je přímo ve středním Japonsku v prefektuře Gifu. V blízkosti Nagoji, 4. největšího města Japonska. Je na úpatí hor, takže se mu dostává krásně čisté vody. Mimo centrum města stojí hodně míst za navštívení. Vítejte v Seki. Rychle se tu porozhlédneme. Seki je okouzlující místo. Mino je blízké město známé svým papírem.

Má dobře zachovalé staré město. Tohle je Monetův rybníček. Vypadá jako jeho malba. Kapři proplouvající akvarelem. Řeky jsou nedotčené a známé sladkovodní rybou Aju. Tahle venkovská restaurace u řeky připravuje rybu Aju na spoustu způsobů. Seki má také úžasného říčního Unagiho, grilovaného úhoře. Jedno z mých oblíbených jídel.

Určitě ho ochutnejte. S nasládlou a slanou chutí sojovky, která se rozprostře po úhoři a rýži. A vykouzlí mi úsměv na tváři. Přišli jsme na Hamono Macuri, festival nožů v Seki. Slavní světoví výrobci nožů se zde prezentují a prodávají své výrobky za zvýhodněné ceny. Tohle je Seki Hamono Macuri nebo také festival nožů. Je tady 43 stánků, takže jestli sháníte nůž, jste na správném místě. Úplná výstava nožů. Seki je z historického hlediska známá svými samurajskými meči.

Po druhé světové válce se přešlo z mečů na nože a nyní jsou pyšní na rozmanitou nabídku výrobků.. Samotné slovo Seki už je značkou kvality. Na tomto festivalu najdete vzácné zboží od různých prodejců s nejlepší řemeslnou prací na světě. Představení Hamono festivalu jsou po celém městě. Najdete tu nože dělané ze silných materiálů. Tyhle jsou vytvořeny z kamene... a řežou úžasně.

Chtěl jsem si koupit všestranný nůž dlouhý 15 až 18 centimetrů. Mám jednu otázku. Nejsou moc drahé? 20 až 23 tisíc jenů? (3 900 až 4 500 korun) Nejsou drahé? Pro lidi, co moc nevaří, se může zdát drahý, ale použité materiály jsou speciální, materiály první jakosti. Rukojeť je ručně leštěná. Je to spíše umělecké dílo než nůž.

Je to vůbec podobné kataně? Není to tak úplně katana, ale proces výroby je tomu dost podobný. První věc, co upoutá pozornost, je vzor toho nože. Přesně tak. Jedná se o damascénskou ocel a materiál je unikátní pro Japonsko. Je oblíbený v zámoří. Má 67 vrstev. Jak tenhle vzor vznikl? Je spoustu druhů damascénské oceli.

Tady se jedná o vzor způsobený svářením. Není to tisknuté. Jsou to jednotlivé vrstvy Dohromady 67 vrstev. Upravováním vzniká různý vzhled. Značka je Mcusta. - Ano. - Proč je Mcusta v Seki? Seki má slavnou historii ve výrobě katan už od dob Kamakury (1185–1330). Zůstalo to tak až do dnešní doby. Po válce průmysl s noži zažil velký rozkvět.

Pro nůžky, kapesní nože, kuchyňské nože a žiletky máme největší podíl v Japonsku. Takže od historických katan-- To je pravda. Tehdy to začalo. Seki je známá svými noži, kvůli své historii se samurajskými meči. Vidíte tu stejnou kvalitu, která tu byla i před stovkami let, když ještě existovali samurajové. Právě proto je dnes Seki Mekkou ve výrobě nožů. Hledám všestranný nůž, který zvládne všechno, ale je zároveň krásný. Co mi doporučíte?

V domácnostech můžete často vidět nůž Santoku velikosti. Je i nejpopulárnější. Je určený ke krájení masa, ryb nebo zeleniny. Ten bych doporučil nejvíce. Líbila se mi rukojeť a ta vyrovnanost. Váhou byl perfetkní. Nikdy v životě bych nevěřil, že utratím za nůž 180 dolarů (4 000 korun), ale ta kvalita, práce a historie... To všechno z toho dělá nesmírně cennou věc. Něco, co budu mít celý život.

Určitě si ho tady koupím. Vzal jsem svůj nůž do vyhlášené restaurace v Seki, kde podávají kvalitní hovězí Wagju. Chtěl jsem, aby se poprvé zabořil do něčeho úžasného. Tohle ji Hida gju. Speciální hovězí Wagju typické pro prefekturu Gifu. Je to štědrá porce. A tohle je... můj nůž vyrobený v Seki. Hovězí Hida je speciální značka, která konkuruje hovězím, jako je Kobe či Macusaka, I když není těžké ho rozřezat, tak se k mému noži skvěle hodí..

Ten nůž je prostě nádherný. Rukojeť je z červeného dřeva a ty nýty vypadají úžasně. Rukojeť je taky dělaná na drcení česneku. Damascénské ocel je kombinací oceli, která dělá nůž lehkým, silným a ostrým. Nůž se ocitá v ráji. Teď jsem na řadě já, abych se pořádně zabořil do masa. Hida gju se rozpadá na jazyku. Není tak mastné jako hovězí Kobe a je ještě křehčí. Je více než uspokojivé po celém dni nakupování.

Netřeba dalších slov. Samurajské meče. Během festivalu je na pódiu vystoupení ukazující disciplínu a schopnosti samuraje. A také se klade důraz na meče. V sekijském muzeu tradičních mečů jich můžete vidět spoustu vystavenou, Seki bylo centrem mečů po 700 let a tamní obyvatelé jsou na to patřičně hrdí. Je to opravdový samurajský meč. Jsou oddaní řemeslu a materiálům. Projevuje se to v jejich schopnostech. Soustředí se na dokonalost svým kritickým okem.

Čtyřikrát do roka můžete vidět ukázku kování tradičního meče a také během Hamono festivalu. Vzduch se pumpuje do ohně, aby byl silnější. Teplota je 1 350 °C, což ocel změkčí, ale neroztaví. Musí být měkká pro tohle. Údery kladivem ocel zploští, takže se může nařezat a ohnout, což ji posiluje. Pak se vrací do ohně a proces se opakuje. Ocel se tak stává čím dál silnější.

Je nařezána, pak ohnuta a znovu zcelena. Ohýbá se zepředu dozadu a pak ze strany na stranu, aby se vytvořil křížový vzor pro posílení. Tím také odstraní bubliny v oceli. Tradiční samurajský meč je ohnut desetkrát až patnáckrát. Nejen že tím ocel zesílí, ale také se odstraní nečistoty. Tato technika se předávala z mistra na učně už od 13. století. Abyste se stali licencovaným kovářem, musíte si projít pětiletým výcvikem. Kováři mohou vytvořit jen dva dlouhé meče za měsíc.

Každý meč pak musí být registrován ve spisech japonské vlády. Ocel je obalena ve směsi jílu, vody a popela, která ji chrání mezi ohýbáním. Vyrobit meč touto metodou trvá asi dva měsíce. Počítá se do toho kování, dekorace, leštění a vytvoření pochvy. Meče se dají vytvořit moderním způsobem během 3 až 4 týdnů. Běžná cena pravého Nihonto meče je okolo 400 až 600 tisíc jenů. 4 až 6 tisíc dolarů, tedy 77 až 116 tisíc korun. Jestli chcete ty nejlepší, tak se připravte zaplatit 13 až 20 tisíc dolarů (285 až 440 tisíc korun) Zavísí to na kováři.

Každý je speciálně ukován tímto způsobem. Blok se prodlouží, nařeže, ohne a znovu sková. Jak se ocel stává silnější, tak už je potřeba tří lidí. Jak vidíte, tak tento proces má svůj rytmus. Tamahagane neboli skvostná ocel je používána v japonském způsobu výroby v jílové peci. Má v sobě 1 % uhlíku. Je také nelegální vyvážet Tamahagane ocel.

To zajišťuje, že nejlepší meče se vytváří pouze v Japonsku. V této ukázce je ocel ohnuta pouze pětkrát. Na ukázku to stačí. Prodloužení, ukování, vyleštění a zaostření této katany bude potřebovat hodně zručnosti. Na stole se můžete podívat na různé fáze tvoření meče. Respekt kovářům ze Seki. Tahle ukázka Čanbary mě přesvědčila ke koupi meče. Ani nemusí být pravý.

Jestli chcete něco levnějšího, tak jsou tu výstavní meče, které stojí méně jak 100 dolarů. Hrany jsou sice tupé, ale slouží svému účelu. - Ten nemá ostří. - Opravdu, ne! Rozumím, je to hned poznat. Nic to neuřízne. Váha je ale stejná jako u pravého. Stejná? - Slouží jen k vystavení.

- Ano, k vystavení. Kolik stojí? Tenhle stojí 10 tisíc jenů (2 tisíce korun). 10 tisíc jenů... - Je ale moc hezký. - Děkuji. Tohle je výstavní krátký meč, Kodači. Docela pěkný. Oproti těmto profesionálům, kteří mají pravé katany, tak já zůstanu u neškodných zbraní. K čemu je výstavní meč dobrý? Může z něj být to nejnebezpečnější zrcadlo na světě.

Mám skvělý účes. Seki a festival nožů byl velmi zábavný. Maskot města má dokonce nože místo uší. Navštívit Seki během Hamono Macuri je skvělé a není to jen pro nadšence mečů. Je to místo, o kterém můžeme říct, že zde stále existuje silný duch Japonska. Vyrábět něco tak dobře, až je to perfektní. Japonské nože jsou jedny z nejlepších na světě a Seki je skvělé místo pro ty, co se zajímají o nože, protože tady meče vyráběli po staletí.

A tuhle historii vkládají do dnešních nožů. Sekijské nože se vykrájeli na vrchol. Příště se vydám do Kagošimi a Sakuradžimi. Zažít si opravdovou sopku. Děkuji za zhlédnutí Pouze v Japonsku. Podívejte se na další videa a nezapomeňte odebírat. Překlad: Haffy www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kde to žije: Pouze v Japonsku... Fajn, že to tam umí roztočit :D

00

Odpovědět

Ten nůž je FAKE. Proboha! To nevidíte to ostří?

34

Odpovědět

Ta hudba co tam hraje zhruba od 0:39 , mi připomíná hudbu z Mafie 1 když jste si jezdili po městě. :D

60

Odpovědět

zajmalo by mě jestli bych se tam domluvil anglicky nebo se mam začit užit japonštinu :D

50

Odpovědět

Japonci hodně vzhlíží k západu.. USA je od války velký vzor. Přesto angličtina, kupodivu, docela slabota.

20

Odpovědět

Pointa? Na vaření se nepoužívá nůž, co mi uřízne ruku.

16

Odpovědět

když nejsi patlalsky lempl tak si ruku neuřizneš... tyhle nože jsou dělane aby vydržely věky k***a a ne aby si s něma tesal do mramoru...

60

Odpovědět

Já vždycky myslel, že japonská ocel byla pěkně nahovno (podřadné kvality) a proto jakmile to bylo umožněno, kupovali evropskou. A ve videu ji chválí do nebe. A pevně věřím, že nůž vyrobený moderní technologií bude ve všech ohledech lepší než to, z čeho tam ucákává.
A k čemu je kamený nůž proboha? Hned praskne.

46

Odpovědět

Poměrně nízká informační hodnota.. na patnáctiminutové video. A to jak pižlá ten kobe steak, a pak to do sebe cpe vidličkou, bylo skoro až bolestivé na pohled.
I tak ale uvítám další.. o jídle či řemeslné výrobě ideálně:-)

93