Dokáže pouštní země vyřešit nedostatek vody?PragerU

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:194
Počet zobrazení:8 772

Za několik desítek let se může svět potýkat s extrémním suchem, které s sebou přinese celou řadu problémů. Jedna země uprostřed pouště již tento problém vyřešila. 

Přepis titulků

Čeká nás krize nedostatku vody? Určitě to tak vypadá. Americká vláda předpovídá, že do roku 2025 bude 60 % pevniny a 40 z našich 50 států čelit nedostatku vody a někde bude tento nedostatek extrémní. Americká rozvědka vidí světový nedostatek vody jako hlavní bezpečnostní riziko. Nedostatek vody pomohl k vypuknutí války v Sýrii a byl klíčovým důvodem, proč tolik Afričanů imigrovalo do Evropy. Takových událostí může následovat více.

Je tu ale určitý prostor pro optimismus. Pochází z nečekaného místa, ze země uprostřed pouště. Tou zemí je Izrael. Donucen nedostatkem a poháněn pozoruhodnými technologickými inovacemi se Izrael stal světovou vodní mocností. Díky znovu používání odpadní vody, učinění odsolování cenově přijatelným, změně zavlažování a vyvinutí sofistikovaných vodních nádrží nemá Izrael vody pouze dostatek, ale nadbytek.

To, co udělal Izrael, mohou udělat i jiné země, včetně jeho blízkovýchodních sousedů. A i když to vypadá jako zbožné přání, spolupráce na problémech s vodou může být počátkem spolupráce i na jiných tématech. Posedlost vodou není pro Izrael nová. Slovo "voda" se v hebrejské Bibli vyskytuje 600krát. Po dva tisíce let bylo modlení se za déšť v Izraeli součástí tradičního židovského rituálu. Pro zakladatele moderního Izraele nebyl nedostatek vody jen menší obavou, ale zásadní otázkou pro budoucí přežití.

Ohromné množství vody bude potřeba pro miliony imigrantů, kteří do nové země zavítají. Bez dostatku vody by ekonomický růst nebyl možný. Ale odkud ta voda pochází? Byla to skutečná výzva, ale Izrael si s ní poradil. Zatímco dnes i země s bohatou přírodní zásobou vody zápasí s jejím přerozdělováním, Izrael má užitkové vody nadbytek. Poušť, jak otcové zakladatelé snili, se zelení. Nejen, že země své obyvatele zásobuje spoustou ovoce a zeleniny, ale také plodinami za miliardy dolarů, které exportuje do celého světa.

Jak to tak malá země s občasnými přeháňkami, pouze jedním přírodním jezerem a žádnými velkými řekami dělá? Začalo to s "nic nepřijde nazmar" přístupem, který platí na vládu, soukromé podnikatele, farmáře i spotřebitele. Izrael svým obyvatelům účtuje za vodu tržní cenu. Nijak ji nedotuje. Můžete mít, kolik vody chcete, ale musíte za ni zaplatit.

A když za něco platíte, nakládáte s tím mnohem rozvážněji. To platí i pro národní infrastrukturu. Snad v každé zemi je promrháno obrovské množství vody kvůli netěsným trubkám. Izrael vyvinul technologii, která upozorní, když a kde vody uniká, a problém tak může být okamžitě napraven. Nejen že to šetří vodu, ale také peníze lidí za jejich účty za vodu. Nejvíce vody v Izraeli i jinde na světě spotřebuje zemědělství. Aby vodu co nejlépe zužitkoval, Izrael vyvinul revoluční zemědělskou techniku známou jako kapkové zavlažování, kdy je přímo na kořeny rostliny aplikováno minimální množství vody.

Je to mnohem efektivnější než tradiční, stále hojně využívaná metoda, záplavového zavlažování, tedy zaplavování polí vodou. Izraelští vědci také vypěstovali suchu odolná zrna, které potřebují méně vody. Odpadní voda nás takřka nezajímá, ale pro Izrael je velice důležitým zdrojem. Izrael skoro veškerou odpadní vodu téměř dokonale vyčistí a znovu ji využívá v zemědělství.

Žádná jiná země nevyužívá odpadní vodu tak komplexně jako Izrael. Izrael je také průkopníkem v užívání odsolování, kdy se z mořské vody stává voda pitná. Dříve byla tato metoda příliš drahá. To už ale neplatí. Izrael postavil pět obřích odsolovacích zařízení podél pobřeží Středozemního moře, které dohromady poskytují izraelským domácnostem 80 % vody. Sloučením těchto technologií se Izrael stal světovou vodní mocností a světovým centrem vodníchinovací. Jak svět vysychá a lidé jsou žíznivější, ti, kdož budou hledat řešení, se mohou pro odpovědi obrátit na zemi uprostřed pouště.

Izrael má odpovědi připravené. Seth Siegel, Prager University.

Komentáře (84)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Wau, tolko komentov som na take video necakal :) Video a prednaska super, klobuk dolu pred Izraelom.

10

Odpovědět

a kdo četl Verneova Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Podivuhodn%C3%A1_dobrodru%C5%BEstv%C3%AD_v%C3%BDpravy_Barsacovy

...ty stroje na umělý déšť jsou jedním z posledních Vernovejch vynálezů, na který se v realitě ještě čeká... ale je teda vidět, že si jako v Izraeli můžem poradit i bez toho...

00

Odpovědět

Kamarád mi vyprávěl ,že na koleji měli studenta z Nigerie. Pro něj byl největší kulturní šok ,když zjistil že u nás se splachuje pitnou vodou.

20

Odpovědět

a vôbec sa nečudujem... to že splachujeme pitnou vodou je na výprask.

64

Odpovědět

+ehmChtěl bych vidět ty 3 borce co dali palec dolů, resp. jejich ho.na jak vypadají že se musí splachovat pitnou vodou a ničím horším...

00

Odpovědět

Četl jsem několik článků o tom, že současné čističky nedokážou z odpadních vod vyfiltrovat antibiotika a zbytky hormonální antikoncepce. Tato voda se pak dostává do řek, kde se tím snižuje např. počet ryb a dokonce i muži jsou díky tomu čím dál víc neplodní. Setkávají se v Izraeli s tímto problémem a nebo je to jen hoax?

81

Odpovědět

Našel jsem článek, který se tím zabývá.
http://www.vitalia.cz/clanky/ve-vode-jsou-zbytky-leku/
TD;DR: Stopové množství zbytků léků se vodě skutečně vyskytnout může, ale bez jakéhokoliv vlivu na člověka. Vliv na ostatní organismy nebyl prokázán.

00

Odpovědět

Je to odlišné zemi od země a jak se přistupuje k dodržování standardů a norem. U nás (v ČR) je těchto škodlivých látek „homeopatická“ dávka. Je to dáno hlavně tím, že se spousta čističek ve městech se modernizovala nebo nově postavila z dotací EU i v těch nejzapadlejších vesnicích a vesměs splňují nejpřísnější standardy. Zkus si projít vesnické potoky - na mnoho míst se vrátily různé druhy vodních hlodavců, žab, vážek a některé druhy raků. Kvalita vody u nás klesá obvykle ve chvíli, kdy jsou nějaké povodně nebo nárazové akce přetěžující čističky (vylití hektolitrů pančovaného alkoholu do kanálu). Problém jsou však v některých městech v prvorepublikové zástavbě, kde straší olověné trubky.

Na druhou stranu v Číně je prakticky jakákoliv voda nepitná i přes tvrdé represe směřující na zodpovědné úředníky.

20

Odpovědět

Je to pravda a stává se to čím dál tím větší problém. Za posledních 80let se např 2x zvýšila norma povoleného množství amoniaku, možná i fosforu. Nejsem si teď jistej, ale hlavní příčina je chemie v zemědělství. Stopové množství léků je taky alarmující, hlavně v době kdy antibiotika přestávají účinkovat. Ono stačí přidat stopový množství z vody přidat to stopový množství z jídla a pak i z ovzduší a už máš překročenej denní limit ledas čeho =)

10

Odpovědět

Problémy s vodou v těchto krajinách se už dávno řeší tím, že všichni kdo by jí tam pili se natlačí do Evropy což se už děje. Tady je zatím vody pro všechny čmoudy dost. Ale až dojde i tady budou se lidi divit.

37

Odpovědět

Takové dokumentární videa mě vždy zneklidní a mám pak pocit, že má schopnost přežít na tomto světě o něco déle sestává z toho, zda se půjdu napít nebo ne, či mám opravdu nutnost použít sprchový kout, i když to opravdu až tak nutně nepotřebuji. Docela se to daří... a díky Izraeli mám teď i naději v celosvětový optimismus.

61

Odpovědět

Ten pán, hned na začátku, říká nepravdy.
Za válku v Sýrii nemůže sucho, ale dlouholetá podpora islamistů ze strany USA, Turecka a Ruska, plus přirozená schopnost člověka udělat v každé víře nejméně dvě antagonistické frakce.
A za "stěhování" z Afriky nemůže (zase) sucho, ale jednak to co jsem napsal výše, a jednak podpora migrace ze strany mnoha států, vč. výše jmenovaných, dále některých islámských, a nakonec i z EU.
Ve skut. se v souč. takřka zastavil růst tzv. sahelu, a nacházíme se v období vyšších srážek než např. v 80. letech - odkud zřejmě ten pán čerpá své údaje podporující jeho přesvědčení.
Píšu to nerad, ale Prager university rozhodně nepatří ke zdrojům, o kterých by bylo známo, že předkládají nepředpojaté údaje. Právě naopak - bývají často označováni za demagogy až propagandisty. Tedy ne že by nějaká jiná, nejmenovaná, levico-enviro-gendero univerzita, nedělala totéž. Jen s opačnými znaménky.

138

Odpovědět

Určitě je možnost si informace dohledat.
https://www.youtube.com/watch?v=oxxYmn3HpDU

11

Odpovědět

Máš odkaz na nějakou studii co by dokazovala tvá slova?

12

Odpovědět

+Alberto123Proboha, studiema se tu neohánějte. Všichni dobře víme, jak pro zpracování těchto studií probíhá tzv "výzkum", celá ta "empirie" a shánění "podkladů" atd atd... Studii za pár šupů ze své perspektivi už v poslední době napíše každý blb.

13

Odpovědět

+DereckAha, na důkazech nezáleží. To je ten správný přístup trola!!! Důležité jsou pocity, vědecké teorie a důkazy jsou jen takový nezajímavý nevýznamný šum na pozadí.

22

Odpovědět

+Alberto123No jo, nechtěl jsem být na úvod konfliktní. Pracuju spoustu let ve vodohospodářském oboru a důkazy mám už docela dlouho před očima, alespoň ty, kterým věřím já. Ty si věř čemu chceš, třeba těmhle levico-enviro-gendero studiím.
Ve zkratce, nevěřím na tu mediální masáž, že přichází sucho a voda není a nebude. Mdlý pán na videu sice správně adoruje Izrael, ale říká tam i dost nepravd. Hlavně mě baví ta mapka na úvod. Ukazuje místa, kde je obecně méně vody pořád :-) a Indie a Čína mají problém trochu někde jinde než v nedostatku vody, ale velmi mírně řečeno je problém v její "kvalitě".
Když pracuju v terénu na přípojkách, tak lidé mají neustálý zájem o kanalizaci, ale vodovodní přípojky nechtějí, protože mají své podzemní zdroje (naposledy nedávno na Křivoklátsku a Rakovnicku). Ať se ptám, jak se ptám, tvrdí, že se studnou sucho nesucho nikdy neměli problém s vodou vzdor mediální masáži. A pozor, bavím se tu o správně provedených studnách na pozemních kolektorech vody, ne o studni támhle u Pepíka na zahradě, kterou si vykopal sám a díky vodnému roku, tam měl na dně nějakou hladinu. Jenže další rok ani hovno a tak v hospodě nad pátým pivem předpovídá příchod konce světa, protože jemu už vyschla studna.
Díky práci na MVE Veletov mám na stole denní průtoky Labe za posledních deset let. V TV slyšíme jak Labe vysychá a přichází pravděpodobně nějaká apokalypsa či co ... ale nikdy se už nezmíní, že např. rok 2014 byl na Labi mimořádně vodný.
Jakákoliv data poptaná od ČHMÚ na základě řad let pozorování se mění. Základní hydrologické údaje (m-denní a N-leté průtoky) vydané na začátku milenia (po 30 až 40 letých řadách pozorování) se nyní po dalších 15 letech zvyšují až 1,5x.
Příroda si své výkyvy kompenzuje, se s tím smiřte. Po suchém létě tu máme opět na srážky bohatou zimu a v TV opět slyším nějakého uvědomělého pána říkat, že to na to strašlivé sucho nestačí :D ...
Jinak neříkám, že seriozní vědecká práce už neexistuje, jen je ztracená v záplavě subjektů, které se předhánějí o prachy a granty na ty své účelové snůšky keců, které správně budou zapadat do současného demagogického smýšlení.
Tolik asi k tomu trolovi, ty pako ;-)
Nečekám, že by to někdo dočetl až sem, ale pokud ano, tak přesně vím, jakou odpověď dostanu, tak se ani nenamáhejte ;-)

100

Odpovědět

+Derecknemám zkušenosti z praxe a neviděl jsem data, ale nemohlo by zvýšení průtoků znamenat i to, že krajina není schopná vodu tolik držet a proto ji pouští pryč do řek?

Nebo je to uplně mylný pohled na věc? Nejsem si jistý, jestli je průtok v řece adekvátní veličina, dle které měřit množství vody na určitém území.

10

Odpovědět

+DereckKde jsou ty důkazy o Africe co jsi nasbíral? Jen na základě průtoku poznáš, že je v krajině vody dostatek či nedostatek? To seš machr.

01

Odpovědět

Ty jsi vůl.

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Syria

Populace se v Sýrii vzrostla od roku 1950 3 milionů na současných 17 milionů. Připočti k tomu stagnaci reálných příjmů s růstem cen potravin a vznikne ti časovaná bomba. Podobně jsou na tom ostatní státy Blízkého východu a Afriky. Holt ne všechny zaostalé země byly obdařeny diktaturou snažící se nárůst populace zastavit (jako Čína) nebo ho přibrzdit genocidou a vlastním diletanstvím (jako Stalinistické Rusko ve 30. letech).

Zkus zrušit veškeré sociální výhody (podpora v nezaměstnanosti a nastavit tržní nájem) pro propuštěné horníky z OKD a budou migrovat po ČR úplně stejným způsobem. Že nevěříš? Podívej se na to, jak řádí fanoušci Baníku.

10

Odpovědět

Palestinšťí arabové to nepotřebují. Koupí si balenou vodu. Z rent mají peněz dost:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-zapad-plati-vrahy-0b4-/p_zahranici.aspx?c=A160714_153948_p_zahranici_wag

30

Odpovědět

Ako inak izrael... jediná krajina na blízkom východe ktorá má úroveň... ISRAEL FOREVER!

184

Odpovědět

Tak nějak nechápu, proč je Izrael jedinou zemí, která má úroveň. Co Jordánsko, které má navíc je úzký proužek mořského pobřeží?

25

Odpovědět

+orcinusorca2016Izrael patrí medzi svetovú technologickú špičku. Neutláčajú ani ženy, ani b********v. Majú pravú demokraciu a sú pravicovo liberálny. Majú vlastné satelity a majú špičkový výzkum pre liečbu rakoviny. Púšť premenili na zeleň. A pokračovať by sa dalo na strany...Izrael nieje len najlepšia krajina na blízkom východe... Mnoho europskych krajín sa má od izraela čo učiť....

Jordánsko? Nebud smiešny.Anilen ženy tam nemajú rovné práva...Samozrejme nič iné sa od moslimskej krajiny ani nedá čakať

142

Odpovědět

+ehmA jaké práva jsou jim tam upírána?

Na rozdíl od Izraele, kde mají POVINNOU vojenskou službu pro všechny, tak Jordánsko funguje na DOBROVOLNÉM základě.

A od tohoto rozdílu se odvíjí vše dále; Izraelci si mohou dovolit vědu, protože šetří na armádě;

111

Odpovědět

+orcinusorca2016Ja ti rozhodne nebudem vypisovať jordánsky zákonník :) Vyzerá to tak, že času máš dosť, môžeš sa činiť :)

Povinná vojenská služba v krajine, kde je terorizmus na dennom poriadku, je správna vec. Navyše väčšina židákov s povinnou vojenskou službou súhlasí :)

A ak izrael šetrí na armáde, tak ja zožerem klobúk.

140

Odpovědět

+ehmNepochopil si moji poznámku.

Když ušetříš NA ARMÁDĚ, tak ti více peněz zbyde na jiné kategorie.(http://www.celysvet.cz/poradi-statu-vydaje-na-obranu)

Jasně vidíš, že arabské země dávají jednak relativně, jednak absoulutně více (HDP Saudské Arábie kolem 750 miliard dolarů, tedy 75 miliard dolarů na armádu); (HDP Izraele 300 miliard dolarů, tedy 21 miliard dolarů na armádu; jasně viditelné je toto porovnání s Irákem HDP Iráku 230 miliard dolarů a na armádu dává 9%, protože tam povinná vojenská služba NENÍ, tedy určitě ne PRO ŽENY)

Doporučuju si tedy tvůj klobouk OSOLIT než ho budeš jíst.

06

Odpovědět

+orcinusorca2016Doporučuji ti si znovu projít fakta. Izrael na NA ARMÁDĚ nešetří. Výdaje na Armádu byli v roce 2006 13 mld, v roce 2007 13 mld a v roce 2015 je to 13 mld. Na obranu je vynakládána stále stejná částka. Kde přesně šetří Izraelská Armáda?

21

Odpovědět

+Alberto123A dokážeš odzdrojovat svá data?

Nebo sis prostě řekl, že to má být 13 mld (ani nevíme čeho), tak to bude těch 13 mld. .

00

Odpovědět

+orcinusorca201613 mld dolarů. Zdroj http://www.celysvet.cz/poradi-statu-vydaje-na-obranu . To je tvůj zdroj, tak doufám že je pravdivý.

00

Odpovědět

+Alberto123Ale ten ukazuje trochu něco jiného. Nikoli 13 mld. dolarů, ale díl z HDP. A ten je klesající. Jak si dospěl k číslu 13 mld.?

http://www.celysvet.cz/vyvoj-zmeny-v-case-vydaje-na-obranu?country=85

00

Odpovědět

+orcinusorca2016Růst HDP 2006 byl 6% stejně tak v roce 2007 a v roce 2008 to byla 4%. HDP převedeno na mld 2006 152 mld, v roce 2007 177 mld a v roce 2008 214 mld. Když si to spočítáš tak se částka stále pohybuje mezi 11 až 13 mld. Další stránka o Izraeli zde http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/izrael-zakladni-charakteristika-teritoria-18661.html na téhle stránce to máš rovnou převedené na dolary. Z tvého zdroje je jasné že hdp roste a to během posledních čtyř let 3 až 2,5 % ročně. Co tě tedy vedlo k tomu že se částka na obranu snižuje?

00

Odpovědět

+Alberto123Už jen ten rok 2015 v tom článku NENÍ 13 mld. dolarů, ale 15,5 mld. dolarů. Zatímco já tvrdím, že měli na obranu 21 mld. dolarů.

Navíc netvrdím, že se bude snižovat absolutní částka. Ale pouze část vztažená k HDP ("DÍL Z HDP"), což překvapivě znamená, že HDP Izraele bude RŮST.

00

Odpovědět

+Alberto123Jinak je zajímavé, že při HDP/na obyvatele mají 35 802 USD, celkově HDP celkově pak 304 321 mld USD.

Což z Izrale číní třetí nejlidnatější zemi světa.

00

Odpovědět

+orcinusorca2016Vyděleno několikrát, vyšlo my ale jen 8,5 mil lidí, jak to? Mělo to přeci být podle tvého výpočtu něco přes 850 mil. lidí, ne? Mimochodem kde jsi sebral těch 21 mld. . Protože to by znamenalo že se naopak díl HDP na obranu zvýšil na 7%.

00

Odpovědět

+Alberto123304 321 Gdolarů/35 802 dolarů je....stejně jako 304 321 000 000 Kdolarů/35,802 Kdolarů.

Zkus tedy dát upravená čísla znovu do kalkulačky. Musí ti vyjít 8,5 Glidí, nikoli 850 Mlidí.

Je zajímavé, že svůj výsledek upravuješ podle vstupních informací o "třetí nejlidnatější zemi světa" (což byl chyták), nikoli na základě brutální matematiky.

00

Odpovědět

+orcinusorca2016304 321 000 000 / 35 802 = 8 500 000
Jak jinak to mám ještě zadat do kalkulačky?
Jakou používáš kalkulačku?
Není náhodou rozbitá?

00

Odpovědět

+Alberto123Přečti si tu číslovku ještě jednou.

Není to 304 miliard 321 milionů, ale 304 321 miliard dolarů, neboli 304 321 Gdolarů.

00

Odpovědět

+Alberto123Právě to je pointa mého příspěvku, měli tam správně uvést 304 miliard dolarů, nikoli 304 321 miliard dolarů (neboli 304 BILIONŮ)

00

Odpovědět

+orcinusorca2016Aha narážíš na to že jim v té tabulce chybí čárky, že?

00

Odpovědět

+Alberto123Nebo špatně překládají slovo "bilions".(304 321 000 000 000 je špatně uvedená číslovka, správně by mělo být 304 321 000 000; právě to číslo, s kterým si počítal ty)

Rozdíl mezi HDP České republiky (208 miliard dolarů, neboli zhruba 6 bilionů korun; erární rozpočet zhruba 2 biliony)

a Izraele (300 miliard dolarů, neboli 8,5 bilionů korun;) NENÍ až tak propastný, jak se snaží tenhle plátek prezentovat.

00

Odpovědět

+ehmZe stránek o Izraeli: Mezi zeměmi OECD zaujal Izrael poslední místo v počtu osob žijících pod hranici chudoby (21 %, za Mexikem a Tureckem), zatímco Česká republika, i přes výrazně nižší průměrnou mzdu, se společně s Dánskem usadila na místě prvním (6 % obyvatel pod hranici chudoby). Za nelichotivou statistikou je příjmová nerovnost jak mezi nejbohatšími a nejchudšími skupinami, tak i mezi muži a ženami (22 %).

00

Odpovědět

+orcinusorca2016Chodiť alebo vydávať sa za kresťanských chlapcov napr. zoznam je dlhší.

00

Odpovědět

+MarekSVK32Jinými slovy se křesťané nemohou v Jordánsku množit.

Proč jich je tedy v Jordánksu 6%; a v Izraeli pouhá 2%

01

Odpovědět

+ehmAle proč jsou tou špičkou? Tento uměle vytvořený stát ukradený Palestině, je pravidelně dotován penězy a know-how USA, a proto jsou takoví kámoši. Tohle video je jen sionistická propaganda. Nechutné.

36

Odpovědět

+frantaNa této zemi (v porovnání s okolními zeměmi) jde vidět, kolik stojí válčení (rozpad britského mandátního území). Žádný zázrak v tom vlastně není.

Podobné video by šlo natočit o rozpadu Československa a rozpadu Jugoslávie. Jasně vyhraje Československo.

01

Odpovědět

+frantaSieg Heil moj nacistický priateľu... zabi svojho žida

01

Odpovědět

+ehmMazal tov! Užij si svůj Bar Micva, dokud ještě můžeš....

01

Odpovědět

Proč ten pán vypadá, jako by se právě podroboval rektálnímu vyšetření (a líbilo se mu to)? :D. Každopádně informace zajímavé.

150

Odpovědět

Pokud jde o informace týkající se šetrného využívání vody, je video celkem zajímavé a poučné. Někdo se pak možná i zamyslí nad tím, jestli zbytečně neplýtvá. Ale nedostatek vody je podle mě jednou z těch téměř zanedbatelných příčin zmíněné občanské války a zvýšené migrace Afrika -> Evropa. V tomto ohledu mi přijde, že je video zbytečně trochu zavádějící (podobný dojem jsem měla i u některých předchozích videí od PragerU).

138

Odpovědět

Já nevím, jsem jediný kdo má pocit že poslední dobou tu úroveň diskuze tak nějak upadá? Či spíš že už vůbec žádná diskuze ani není ...

252

Odpovědět

Je to o lidech. Kontroverzní témata z poslední doby (migranti, Trump...) způsobila, že tu cítí potřebu vyjádřit se i lidé, co dřív nic moc nekomentovali a najednou tu vznikají názorové přestřelky, sáhodlouhé pře o ničem apod. :-)

120

Odpovědět

Tak je to taky smerem, kterym se vydal tento server. Kdyby tu prekladala nejaka technicka a vedecka videa, tak tu nebude tolik hadek jako kdyz se tu prekladaji stand-up komici, kreslene serialy, kratkometrazni skece atd. Myslim si, ze tak 80% navstevniku jsou nactileti a tim ta debata u videii taky vypada. Chodim i na jeden vedecky server a tam je v diskusi tak krasne cisto, ze se clovek i stydi neco napsat, aby neplevelil.....

20

Odpovědět

+pozorovatelHmm to asi taky, ale byl jsem tu už od počátku webu a takový shitstorm se objevil docela nedávno, ještě před rokem to tu vypadalo docela normálně, teď už je místy skoro jak na novinkách. Ale pravda že taky záleží na tématu videa.

13

Odpovědět

smutne je, ze kym Izrael ma vody nadbytok, Palestinci trpia jej akutnym nedostatkom..

615

Odpovědět

a kto im za to môže? :D na rakety prachy majú...

352

Odpovědět

+ehmJasne, vsetci Palestinci su teroristi co nerobia nic ine ako strielaju rakety..Izrael systematicky obmedzuje dodavky vody a nici vodne zasobniky Palestincanov, infrastrukturu je tazke (nemozne?) opravit, kedze nahradne diely su na zozname zakazaneho importu. To nie je ziadna konspiracna teoria Iluminatov, ale fakty, ktore vyplyvaju z Izraelskej okupacie, staci poguglit, plno serioznych zdrojov, nie ac24.

55

Odpovědět

+xgazaxAno, palestínci sú teroristický národ...
Záznam z "palestínskej" ( v zátvorkách, pretože palestína neexistuje, existuje len izrael) televízie pre deti: https://www.youtube.com/watch?v=X1RzFrBYk78

Každý tunel, každá medzera medzi tzv." palestínou " je likvidovaná, pretože tade prúdi hromada zbraní... Hamas zoberie prachy, ktoré im UN pošle v rámci humanitárnej pomoci a namiesto vody, jedla a zdravotnej pomoci, nakupujú zbrane...

33

Odpovědět

+ehmA to video dokazuje ze cely narod su teoristi? Pozri si potom aj aku retoriku pouzivaju Izraelski osadnici pre kompletnost obrazu, nie ako ospravedlnenie Palestinskeho extremizmu, ale ako doplnenie mozaiky vztahov. Kurdi tiez nemaju vlastny stat a stale ich volame Kurdi, nevidim v tom nejaky problem.

Tyrania okupacnych jednotiek a korupcia/politika Hamasu su dve rozne kapitoly, jedna horsia ako druha, ale stale nejak nechapem preco by sa to mali trpiet bezni ludia, preco by mali prichadzat o vodu, preco by im mali vytinat olivovniky, preco by ich mali mlatit a zatvarat bez riadnych procesov a dokazov..

00

Odpovědět

Technologické inovace?

Ono natáhnout trubku z moře před odsolovací stanici do vodojemu není až tak obtížné.

222

Odpovědět

Ze znalosti kolik litrů vody je potřeba na výrobu kila mouky, kila drůbežího a kila hovězího masa, jsem došel k názoru, že věc která nejvíc šetří vodu jsou kondomy.

371

Další