O co jde Islámskému státuPragerU

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:170
Počet zobrazení:12 457

Islámský stát šíří strach téměř po celém světě. Ale o co IS jde? V co věří? Odkud se vzal? A může být zastaven? To všechno s námi v kostce probere Tom Joscelyn, expert z Nadace pro obranu demokracií.

Přepis titulků

Zdá se, že neuplyne den, během kterého by se Islámský stát, také známý jako ISIS nebo ISIL, neobjevil v novinách nebo ve zprávách. A zprávy jsou vždycky špatné. Ošklivá úmrtí a takové bezohledné ničení, kterého je v moderní historii viděno jen málo. Takže co je Islámský stát? Odkud se vzal?

O co mu jde? A proč? Pojďme se pokusit popořadě odpovědět na tyto otázky. Prvně, ISIS je nelegitimním dítětem režimu Saddáma Husajna a Al-Káidy. Saddámovi bývalí vojenští a zpravodajští důstojníci jsou v četných vedoucích pozicích ISIS a dohlížejí vzestupu skupiny na výsluní.

V roce 2002 a na začátku roku 2003 se někteří členové Al-Káidy přemístili z Afghánistánu do Iráku, kde se připravovali na boj s Američany, kteří v březnu 2003 svrhli režim Saddáma Husajna. Tito džihádisté se stali známými jako Al-Káida v Iráku, kdy jejich vůdce Abú Musab al-Zarkáví přísahal v roce 2004 věrnost Usámovi bin Ládinovi. Zarkáví, vražedný psychopat, byl konečně zabit v červnu 2006 americkými a iráckými silami.

Po jeho smrti se Al-Káida v Iráku přejmenovala na Islámský stát v Iráku. V roce 2010 převzal nad skupinou kontrolu nový vůdce. Abú Bakr al-Bagdádí. S využitím mocenského prostoru po kompletním odchodu Spojených států z Iráku roku 2011 a občanské války v Sýrii, která začala téhož roku, Bagdádí a jeho poručíci hodně rozšířili velikost a rozsah organizace.

Zpočátku byl Bagdádí loajální vyššímu vedení Al-Káidy. Ale v roce 2013 se vzepřel rozkazům svých nadřízených a prohlásil, že jeho skupina je nyní Islámským státem v Iráku a Sýrii nebo Levantě, známá díky akronymům ISIS a ISIL. Za zmínku stojí, že ISIS pokračoval do tohoto dne v nakupování se schválením bin Ládina.

O co ISIS jde a proč? ISIS se pokouší vzkřísit impérium podobné tomu, které se objevilo v rané historii Islámu. Tyto říše byly označovány jako „Chalífáty“ a vedeny Chalífem, muslimským vrchním panovníkem, také známým jako Emír věřících. Ve skutečnosti se tak na Bagdádího nyní dívali jeho následovníci. ISIS spoléhá na bohatou islámskou historii, s citováním z islámských textů, aby ospravedlnil své činy a zobrazil sám sebe jako pravého Mohamedova dědice.

Jejich náborová videa používají ranou historii Islámu k vymezení jejich akcí jako součásti probíhajícího konfliktu s „křižáky.“ Velitelé ISIS chtějí, aby jejich následovníci věřili, že bojují jako součást té samé náboženské války. Když v roce 2015 popravila větev ISIS v Libyi 21 egyptských koptských křesťanů, ISIS zveřejnil tyto vraždy na videu s nadpisem „Zpráva národu kříže podepsaná krví“ Národem kříže jsou samozřejmě myšleni křesťané.

Proto na libyjských březích se Středozemním mořem, hlavní popravčí egyptských koptických křesťanů, ukazuje svým nožem ve směru Itálie a slibuje dobytí Říma, symbolického sídla křesťanství.

Navzdory snaze zažehnout mezináboženskou válku je nejvíce obětí ISIS mezi muslimy, obzvláště šíity, ke kterým ISIS, který je tvořen sunnity, chová mimořádnou nevraživost. ISIS tvrdí, že každý muslim, který neodpřisáhne bay'ah (přísaha věrnosti) Bagdádímu, je bezvěrec nebo odpadlík. Dokonce i konkurenční džihádisté ISIS v Al-Káidě jsou považováni za odpadlíky, protože odmítli pokleknout před Bagdádím.

V listopadu 2014 Bagdádí oznámil, že se jeho Chalífát rozrostl do několika oblastí mimo Irák a Sýrii. Bagdádího lidé založili provincie všude od západní po severní Afriku, k Arabskému poloostrovu až do jižní Asie. ISIS tvrdí, že muslimové dluží těmto provinciím svou loajalitu.

Většina z těchto provincií kontroluje malou oblast, ale stali se plodnými zabijáky. Jen něco málo přes jeden rok po Bagdádího prohlášení jsou tyto provincie Islámského státu zapleteny ve stovkách teroristických útoků. Například 31. října 2015. Provincie Islámského státu na Sinaji odpálila ruské letadlo, přičemž zemřelo všech 224 lidí na palubě.

Suma sumárum, ISIS se pokouší stát permanentním totalitním státem, inspirovány chalífáty z prvních dekád islámu. Z této základny budou šířit jejich ideologii do zbytku světa. Každý, kdo stojí v cestě, je odsouzen k smrti. Ale snaha o chalífát ISIS se opírá o schopnost kontroly jejich území. To je jak jejich silnou stránkou, tak Achillovou patou. Pokud by měli ztratit významná území v Iráku a Sýrii, nárok na chalífát by se zmenšil a výrazně by byla poškozena jeho legitimnost v očích mnoha muslimů.

Jak by bylo možné toho docílit, je klíčovou otázkou pro Spojený státy, Evropu, Asii a další v Arabském světě. Ale víme však tolik. Bude zapotřebí mnohem víc než letecké útoky. Jmenuji se Tom Joscelyn z Nadace pro obranu demokracie pro Prager University.

překlad Lexter

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Třetí video co mi hlásí že jsem "z této Ip adresy hlasoval" ...Proč ???? ...Funkčnost těchto stránek je zoufalá. Před asi rokem jsem psal žádost o funkce typu :upozornění uživatele když na jeho komentář někdo reagoval (stejně jako na fb), úpravu či smazání komentářů (alespoň do doby než je na to reagováno (aby to nedělalo bordel...)spíš jen pro opravu chyb a nebo rychlého uvědomění se...) došla mi zpráva že to přibude... Psal jsem o tom znovu když se rekonstruovaly stránky a opět sem dostal podobnou reakci... A stále nic. Od doby rekonstrukce zmizela možnost psát komentáře přímo na stránky což vede k snad jedinému kontaktu a to mailem který nikdy neodpoví.

00

Odpovědět

S problémem s IP vám neporadím, ale funkce, které požadujete už fungují. Akorát se nejspíš musíte zaregistrovat.

A čím se možnost "psát přímo na stránky" lišila od diskuse pod odkazem Aktuality?

21

Odpovědět

+komunardPravda... moje chyba ani jsem si nevšiml té diskuse jak je moc dole(myslím že předtím to bylo přímo na stránce vpravo, takže to bylo daleko patrnější, ale nevadí... tak díky za odpověď

00

Odpovědět

Dlouho jsem měl stejný problém. Jsem rád, že v tom nejsem sám. :D

10

Odpovědět

PragerU. to je naka prazska univerzita? ;DD debilni nazev

012

Odpovědět

Ne, to je podle zakladatele
https://en.wikipedia.org/wiki/Dennis_Prager

82

Odpovědět

o čo ide islamskému štátu? O šírenie pravého islámu

1434

Odpovědět

Vždyť máí pravdu ten chlapec ... Islám nesnáší homouše, židy, ateisty, křesťany, zotročuje ženy a vůbec patří do středověku ... dnes zase "rodilý frantík" pobodal žida (už podruhé dokonce) a místo aby jenj nazvaly Muslimem, tak jhe to pomatenec co křičel sláva Aláhovi ... hnuj

912

Odpovědět

tam je jedinej problém... že jejich mámy je nemůžou dostatečně zmlátit když sou malí!

249

Odpovědět

Možná kdyby tě rodiče nemlátili, tak by z tebe třeba nebyla taková zamindrákovaná pinda. Ale to je kdyby :(

717

Odpovědět

To, že banda h*jzlů podporovaných západem se rozhodne zabíjet ve jménu "Islámu", neznamená, že to má spojitost s reálným Koránickým Islámem. Je potřeba rozdělovat mírumilovný Koránický Islám a tento nějaký hybrid mezi Hollywoodským Islámem a ostatními psychopaty, kteří se do IS sjeli snad z celého světa.

1348

Odpovědět

To že veľká časť moslimov neplní islamské zásady neznamená, že sú to skutočný moslimovia... jediný skutočný moslimovia sú z islamského štátu... zvyšok moslimov sú moslimovia asi tak, ako väčšina kresťanov, ktorým je desatoro úplne ukradnuté...

1015

Odpovědět

+ehmMohu se zeptat, kdo nebo co vám dalo právo rozhodovat o tom, kdo je muslim nebo křesťan?
Platí i pro pana SI.

146

Odpovědět

+komunardJe to jednoduché... Kto dodržuje desatoro, je pravý kresťan... kto dodržuje zákony proroka (vraha a dobyvateľa) mohameda je pravý moslim :)

36

Odpovědět

+ehmTakže podle vás nemusí křesťan následovat Evangelium, ale především dodržovat část starého židovského Zákona? A proč zrovna Desatero, proč ne celou Tóru? Není to v rozporu s přáním Spasitele ji nepopřít, nýbrž doplnit? A jestliže tedy kázání, výklady a doplňky Jozuy z Nazaretu, neboli Ježíše Krista, nejsou důležité pro pravého křesťana, proč se s nimi tento vůbec obtěžoval? Má ta vaše definice nějaké obsahové rozlišení od dobrého žida? Nemělo by být součástí definice i nějaké krédo? Případně které?

Co jsou "zákony proroka Mohameda"? Opravdu nevím, který islámský pramen (případně které prameny) si pod tím mám představit.

71

Odpovědět

+komunardTvoje argumentace je na tohle vlákno příliš sofistikovaná. :(

54

Odpovědět

+ehmKurva lidi řiká se tomu VÍRA to znamená že člověk v něco věří a ne že něco striktně dodržuje, člověk může být křesťan a přitom porušovat desatero v jednom kuse.

31

Odpovědět

+ehmSchválně - uměl bys vygooglit desatero? Přečti si to a zamysli se nad tím, jestli ho křesťani dodržujou celé.

00

Odpovědět

+Ondra č.:D heh...
Skutočný kresťan je magor, ktorého nikto nemôže vystáť.
Skutočný moslim je magor, ktorý vraždí, alebo potlačuje základné ľudské práva.

Ak niekto tvrdí, že je umiernený moslim, tak nieje skutočný moslim.
Jediný pravý moslimovia sú práve moslimovia z islamského štátu.
Jediný pravý moslimovia sú moslimovia žijuci v kalifáte. :)

Je ti to jasnejšie? :)
Netreba odpovedať, je mi jasné že nie :)

21

Odpovědět

+komunardJestli jste si všiml, tak jsem o Muslimech nepsal, psal jsem o Koránickém Islámu a jeho zdeformovanosti, která představuje dnešní Islám. Potom jsem psal o Arabech a pokud vím, Arab se nerovná Muslim. A když už se tedy chceme bavit o Muslimech, potkal jsem spoustu pohostinných Muslimů, stejně tak, jako spousty pohostinných křesťanů a ateistů. Je to o člověku. Šm*jdy z IS srovnávat s Islámem je stejná paralela jako srovnávat drogové gangy z Jižní a Střední Ameriky s Křesťanstvím.

52

Odpovědět

+SIAno, tak trochu jsem vás zatáhl do reakce na pana ehm, ale nemyslel jsem to zle.

Víte, já mám problém s celým tím konceptem "pravé víry". I když bychom dejme tomu nějak vybrali excesy a ignorovali je, pořád by tu byly otázky. Jakou váhu má svatý text, jakou tradice, jakou výroky autorit a institucí, jakou mystický prožitek, jakou osobní náhled každého věřícího. Já myslím, že není v možnostech člověka to rozsuzovat. Jeden věří, že správná interpretace té či oné víry je taková, druhý že maková, a kdo jsem já, abych to rozsoudil? Za jistých předpokladů to brzy udělá někdo kompetentnější, a pokud předpoklady nebudou splněny, tak je to jedno.

Ano, tím se z celého náboženství stane tak možná jeho krédo, a pak je to každého věc. Ale víte co? To je výborné. Výborné pro všechny. Proto jsem proti tomu, říkat, jaká je která víra. Je taková, jakou si ji každý vyznavač udělá.

Co ale posuzovat hodlám, je, jak se kdo chová tady na tomto světě. Takže Islámský stát a Boží armáda odporu jsou ze svého ohledu praví věřící, a hodní a slušní křesťané a muslimové z toho svého. Což je ale pro mne dým, mne zajímá, že ti první jsou bandy zločinců a ti druzí nikoliv.

50

Odpovědět

+komunardVelmi zajímavá myšlenka, nebo způsob myšlení. Berete to tedy dost zeširoka, ale pochopil jsem, co jste tím chtěl říct. V případě Islámu jako takového je potřeba se zamyslet na prapůvodní chápání světa a reakcí na okolnosti dané doby, kdy Islám vznikl. Ono pokud k nám do Evropy proudí davy nevzdělanců z Islámského světa a ohrožují zde bezpečnost a v jejich popředí stojí Immám nanejvýš s maturitou, ale většinou s dokončenou ZŠ, je těžké se tomuto stavu věci otáčet zády. To, co se k nám v tuto chvíli hrne do Evropy je větší část nevzdělaných vyznavačů Koránu. Já doufám, že Islám zde bude uveden na pravou míru svobody a tolerance, tak jak je viděn a určován z Íránu. Tato pseudoverze "Islámu", která se objevila v Evropě, předtím ve Wahhábismu - instalovaným Západem cca 300 let zpět (burkini, Allahu Akbar atd..) je zdeformovaný pohled na Islámský a vůbec celý svět. Opakuji, že je potřeba pátrat po rozdílech Koránického Islámu a tohoto zdeformovaného, který je potřeba likvidovat a ničit od základu. Potom to vrhá černé světlo na Islám jako takový. Samotná vzdělaná část Muslimů se stydí za to, co se děje v Evropě, je to stejné, jako bychom my Češi přijeli do USA a většina Čechů tam dělala bordel....taky bychom se k nim nehlásili a bylo by nám nepříjemné, kdyby nás někdo házel do stejné studni.

00

Odpovědět

Nic jako mírumilovný islám neexistuje.

2627

Odpovědět

Opět byly zmíněny Křížácké výpravy, ale za ně přeci mohl islám.

226

Odpovědět

Za Křižácké výpravy Islám nemohl. Za Křižácké výpravy mohli vládci Evropy, kteří pod záštitou Křesťanství ničili národy Islámu a v první řadě šlo o jejich zotročení, získání moci. O pár staletí později se tak vládci Evropy podepsaly i na celé Africe, kterou v kuloárech rozparcelovali podle pravítka, podívejte se na mapu Afriky dneska. Kmen ne-kmen, národ ne-národ...bum čára, tady je to Francie a tady zase Belgie atd. Rozsekali celé národy lidstva od Austrálie po obě Ameriky. Teď chtějí zdiskreditovat Islám a strašit s ním lidi! Jako to dělali, když pluli po světě a nutili Koránistům ten svůj zavšivený Wahhábismus.

1221

Odpovědět

+SI1. Islám vznikl v 7. Století na Arabském poloostrově. Do té dobyla oblast Blízkého východu křesťanským územím. Islám velmi rychle vojensky expandoval a obsadil celou oblast krom oblasti dnešního Turecka, kde narazil na Byzantskou říši. Tedy vnímat Blízký východ jako tradiční muslimské území, na které křesťané a židé nemají žádný nárok, je zcestné.

2. Prvních 400 let se islám ke křesťanství choval v rámci možností tolerantně. Křesťané nebyli perzekuováni a poutníci z Evropy mohli navštěvovat svatá místa. To ale nebylo kvůli mírumilovnosti islámu, ale díky tomu, že východní křesťané měli zastání v lokální mocnosti Byzantské říši.

3. Od konce 10. Století začala Byzantská říše slábnout a v průběhu celého 11. Století čelila nájezdu Tureckých kmenů. Tím ztratila schopnost prosazovat své zájmy v oblasti Jeruzaléma, čehož místní muslimové využili a začala perzekuce křesťanů, ničení posvátných míst a zabíjení poutníků. (například v roce 1009 nechal místní sultán srovnat se zemí chrám božího hrobu) Tato změna vyústila v Křížové výpravy, které měly za cíl osvobození původních křesťanských území na Blízkém východě.

4. Ano, křižáci zabírali tamní území, ale to v té doby byla obvyklá praxe. Sami muslimové okupovali tamní území od 7. Století, kdy ho sebrali místním křesťanům. (Viz bod 1)

272

Odpovědět

+Moor8V podstatě souhlas. Jenom je potřeba si uvědomit reálie té doby, kdy Křesťanství hrálo silnou militantní roli. Nebýt nelidského chování tzv. Křesťanů na Blízkém východě, nikdy by nebyl důvod zformovat Islám. Křesťané tvrdě expandovali v Evropě, kdo se vzepřel, po tom šli. Islám vznikl jako odpověď na zrůdné chování Křesťanů, kteří likvidovali a zotročovali celé národy. Arabové se bránili a dodnes jim to zůstalo v krvi a mají proto důvody. Myslíte si, že k nám na naše území přišli věrozvěstové a všichni je vítali a klaněli se k nim? Možná malá hrstka, ale většina byla proti a proti takovým Křesťané TVRDĚ zasahovali, aby zde expandovali. Jenom my jsme tak nějak ohnuli hřbety, narozdíl od Arabů. Ještě je dobré prostudovat si téma expanze Křesťanství na Slovany, konkrétně území dnešní Ukrajiny a Ruska, tam také byly Křížové výpravy. Podlehli Křesťanům také, sice v jejich pravoslavné formě, ale i tak spousty staletí měl hlavní slovo Papež sídlící v Římě. Podtrženo sečteno: Islám, respektive Arabi nebyl hlavní element Křížových výprav, stejně jako Slované na východě nebyli důvodem k výpravám. Nikdo nikde o nějaké věrozvěsty s jejich Biblickým projektem nestál a ten, kdo se bránil, byl zničen, nebo zotročen. Arabové se budou bránit, stejně jako byste se bránil vy, kdyby Vaší rodinu někdo stovky let ponižoval a vy byste věděl, že teď máte tu příležitost ho zničit a začít od znovu.

417

Odpovědět

+SITak s tím nesouhlasím. Většinu Evropy křesťanství získalo v momentu, kdy se stalo hlavním náboženstvím Římské říše a tu rozhodně křesťané nedobyli. Křesťanství bylo celkem dobře přijímáno místními vládci, protože učilo lidi smířit se svým osudem, a že současný světový řád je vůle boží. V podstatě je tak potvrzovalo jako nezpochybnitelné vládce. Jistěže k bojům docházelo, ale to bylo v té doby normální a nijak se to nevymykalo běžným standardům. Islám nevznikl kvůli útlaku ze strany křesťanů, ale aby si Mohamed udržel loajalitu své armády. Arabové ho pak využili k expanzi, jelikož je to ze své podstaty válečné náboženství.

111

Odpovědět

+Moor8Křesťanství je pokřivená ideologie na ovládání mas. Zneužili učení Ježíše k obrazu svému. Jan Hus mohl vyprávět, co byli ti Křesťané za pakáž. Islám ve své podstatě je defenzivní odpověď na chování "Křesťanů" v Arabském teritoriu. Jinak, píšete že se Křesťanství stalo hlavním náboženstvím Římské říše, no jistě. Své k svému, militantní říše, která se cpala až na Britské ostrovy samozřejmě zaujme militantní náboženství a postaví na něm militantní civilizaci. Jinak je potřeba rozlišovat učení Ježíše a zdeformované Křesťanství, stejně jako Koránický Islám a ten nynější zdeformovaný.

113

Odpovědět

+SIOsobně jsem proti jakémukoliv náboženství. Tedy nehájím křesťanství, jen obhajuji tvrzení, že za Křížové výpravy mohli muslimové svým chováním po oslabení Byzantské říše. A v době, kdy se křesťanství stalo hlavním náboženstvím Říma, už Řím dávno neexpandoval a křesťanství bylo tmelem, které mělo sjednotit nábožensky nejednotnou říši a upevnit moc panovníka.

72

Odpovědět

+Moor8Naopak, Římská říše nezanikla, posílila. Jenom se změnila struktura řízení. Duchovním centrem se stal Vatikán s novodobým "hierofantem" Papežem a skrz něho ("zaniklou" Řím. říši) se veškeré vojensko-politicko-ekonomicko-sociální systémy a mechanismy řídily dalších stovky let.

08

Odpovědět

+SINeříkám, že zanikla, ale že neexpandovala.

30

Odpovědět

+Moor8Takže nezanikla? Kdo tedy expandoval dále do Evropy a po světě po dobu stovek let.

06

Odpovědět

Problém s argumentací vás obou je v tom, že máte nějaký "islám" a nějaké "křesťanství", a ty berete jako nějaké jednotné bloky v přímém střetu. To ale absolutně neodpovídá tehdejší realitě. Byly tu minimálně čtyři celky, Turci, Arabové, Byzanci a Západ.
Ti první si začali zakládat říši na úkor druhých a třetích. Arabové, kteří byli až na občasné excesy (třeba to zničení Chrámu božího hrobu) nábožensky tolerantní (samozřejmě relativně, na tehdejší dobu), ztratili území Palestiny, čímž se dost zhoršila situace tamních menšin. Byzantská říše ztratila Anatolii, nábožensky méně významnou, ale o to důležitější v těch přízemních věcech jako obrana a hospodářství. Západu se Turci netýkali, ale měl své problémy. Probíhal střet mezi papežem a císařem, mnohým rytířům se nedostávalo půdy (klasický "problém mladších synů"). Tehdejší byzantský císař požádal západ o pomoc. To se tehdejšímu papeži hodilo, protože možností získat léna v Asii si mohl zavázat nějaké rytíře, což by mu pomohlo ve sporech s císařem. Dobytí Jeruzaléma byla spíš záminka, byť měla obrovský vliv a psychologický efekt. Za zmínku stojí i to, že Jeruzalém byl v době dobytí opět Fátimovský, a křižáci ho totálně vyplenili, včetně pobití většiny obyvatel, mezi kterými bylo i mnoho židů a pár křesťanů.
Takže dělat z první křížové výpravy důsledek křesťanství a jeho dobyvačnosti je nesmysl, ale stejně tak je zcestné vydávat ho za obrannou válku.

Stejně tak je naprosto zavádějící používat pro tehdejší situace moderní termíny typu "okupace". Každý měl, co dobyl a udržel, tak to chodilo.

244

Odpovědět

Překvapivě objektivní video, čekal jsem nějakou sluníčkovou propagandu.

1730

Odpovědět

Co to je ta sluníčková propaganda a jak konkrétně by se měla projevovat u videa popisující ISIS?

416

Odpovědět

+AutoTaková ta islám je mír...nevědomost je síla....atd.
Tak oficiálně jsem ještě nikoho neslyšel veřejně říct, že IS vychází z Islámu, což věděl každý, kdo zná životopis proroka Mohameda.

827

Odpovědět

+MO44444Pro ilustraci ze života Mohameda a vzniku islámu: Protože Mekka byla v držení židů a Kurajšovců, bylo nutné se chopit meče. Islám se stal z původní nauky o lásce k bližnímu bojovým náboženstvím. Z příkazu Mohameda – Proroka, se má vést boj s nevěřícími až do jejich obrácení na víru, nebo jejich úplného vyhlazení. Mohamed vytvořil islám - jednotící ideu společného náboženství se službou jednomu bohu a poslušností Prorokovi. Mohamed se v Medíně postupně ocitl bez finančních prostředků. Využil své teze o boji s nevěřícími a zahájil své válečné podniky typickým způsobem pro Araby. Začal přepadat kurajšovské karavany. To bylo v tehdejší době obvyklé, problém nastal v tom, že k přepadávání karavan docházelo i v období poutí během posvátného míru – radžabu. Toto jednání Mohamed ospravedlnil zvláštním zjevením. Díky těmto „vítězstvím“ si upevnil své postavení v Medíně a začal vystupovat proti jemu nepohodlným osobám, které bylo třeba v zájmu islámu odstranit. Zahájil tvrdé represe vůči medinským židům, především vůči nejslabšímu kmenu Banú Kajnuká. Mohamed je přepadl a sebral jim všechny nemovitosti a vyhnal je do Zájordání. Kurajšovci se snažili Mohameda porazit a poslali proti němu v r. 627 do Medíny deset tisíc mužů. Mohamed se ale ubránil díky vykopání příkopů. Na tento způsob boje nebyli Kurajšovci připraveni. Po krátkém obléhání odtáhli. Toho využil Mohamed a přepadl židovský kmen Banú Kurajza. Všechny muže nechal vyvraždit a ženy a děti prodal do otroctví. Dále postupně přepadal i ostatní beduínské kmeny a po dobrém, nebo po zlém je nutil k uznání nadvlády Mohameda. Za těchto okolností Kurajšovci, kteří byli především obchodníky, nechtěli vést boj proti Mohamedovi a uzavřeli s ním příměří na deset let včetně povolení vstupu do Mekky za účelem vykonání poutí. Když skončily boje s Mekkou, obrátil se Mohamed proti dalším židovským obcím. Tyto přepady mu vynesly velkou kořist, kterou dělil. Kořist snesl na jednu hromadu, jednu pětinu si nechal, zbytek prodal v dražbě a peníze rozdělil mezi účastníky přepadu. Část obyvatelstva ponechal naživu a ti museli platit roční pronájem z půdy a majetku. Roku 629 se Prorok rozhodl dobít rodné město Mekku. Kurajšovci však nechtěli bojovat a slíbili, že když je ušetří, vydají město bez boje. V roce 630 vstoupil do Mekky. Nechal odstranit všechny pohanské bohy a Kurajšovci byli nuceni přijmout islám. Získáním Mekky se Mohamed stal nejvlivnější osobou v Arábii. Po získání Mekky začal vést další místní války proti odbojným kmenům, které donutil k poslušnosti, placení daní a přijetí islámu.

128

Odpovědět

+Mo44444Pěkný příklad toho "používají ranou historii islámu...", tenhle už byl zjevně dobře indoktrinován a jiný islám nezná.
Čekal jsem v komentářích nějakou ISIS propagandu...a nebyl jsem zklamán.

13

Odpovědět

Odpovědět

+MO44444Říkal jsem si kdy se objeví konečně někdo s rozumnejma argumentama a zavře hubu těm pseudolidumilům co nejsou schopný akceptovat jednoduchý fakta. Bohužel nejhorší jsou vždycky srážky s volem já na to odpovídám jednoduše "Seber si raneček a jeď se podívat do Reichu, Francie nebo Švédska a pak tu kázej o uskutečnitelnosti integrace".
Nikdy se nikde multikulturní společnost nedostala do fáze, kde by mohla vzkvétat nebo prosperovat dýl než pár let a tenhle experiment se má teď podařit v Evropě?
Evropskejm národům trvalo několik tisíc let, stovky válek, potyček dvě světový, hromadu náboženskejch čistek a soubojů mezi politickejma ideologiema a teď když to začlo posledních pár desítek let jakž takž klapat si zase zaděláme na problémy?

Každej ať si hezky hraje na svym písečku, nevim kde někdo bere drzost tu poukazovat na domnělý hříchy nebo zločiny našich předků.

28

Odpovědět

+ElanthusZřejmě tam kde se bere drzost poukazovat na domnělý hříchy nebo zločiny muslimů kolem r. 627 n.l. :)
Zrovna ve Francii jsem byl několikrát a přišlo mi to tam výrazně lepší než tady, asi jsem měl štěstí, že jsem nenatrefil na nějakou demošku "my nejsme rasisti, ale bubáků z afriky se bojíme" jako v Česku.
Přemýšlím, která z těch multikulturních zemí, např. ten "Reich, Francie nebo Švédsko" nevzkvétá nebo neprosperuje minimálně pár desetiletí, výrazně vyšším tempem, než stíhá upadat kdysi průmyslově vyspělé Česko...

20

Odpovědět

+Mo44444Muslimové ve Francii začali přibývat po WW2 s první generací problémy nebyly, ty začaly až v dalších generacích. Problémy s vyznavači islámu nejsou jen v podobě teroru tzn. odpálení se mezi kafíry, ale i v podobě vysoké kriminality (v populaci Francie jich je cca 8%, ale 70% obyvatel věznic jsou muslimové). Dále to jsou no go zony, pararelní společnosti, nepřizpůsobivost, neustále požadování vyjímek (zahalování, halal, karikatury atd.). A vůbec nejhorší problém vidím v útocích na židy. Tyto útoky jsou v Evropě! v tak velkém rozsahu, že každoročně opouští Francie tisíce židů a odcházejí do Izraele, kde se cítí bezpečněji je třeba zmínit, že to číslo se každoročně dvojnásobí. Teroro ve jménu islámu existoval dávno před vznikem IS a existuje vpodstatě všude po světě, kde se vyskytuje větší skupina vyznavačů islámu, jak Psal huntighton "islám má krvavé hranice". A to již nezmiňuji islámem danou nadřazenost muslimů proti nemuslimům, mužů nad ženami, tato ideologie není a nemůže být v souladu s lidskými právy a to, že nechcete akceptovat fakta na tom nic nezmění.

63

Odpovědět

+MO44444Ty tvoje sračky vůbec číst nebudu. Jen pro ilustraci, muslimové žijí ve velkém množství například ve Francii desítky až stovky let. Do roku 2013 s nimi nebyly žádné problémy. Z toho jasně vyplývá, že současné teroristické útoky nesouvisí s islámem, ale jen a pouze se vznikem organizace zvané ISIS. Je to dost srozumitelné?

1917

Odpovědět

+Autostovky let? vascina dosla az v 20. storoci

22

Odpovědět

+AutoMísto faktů budou nestále omílat, jak všichni muslimové nejsou stejní atd..

812
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK