O co jde Islámskému státuPragerU

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:171
Počet zobrazení:14 485

Islámský stát šíří strach téměř po celém světě. Ale o co IS jde? V co věří? Odkud se vzal? A může být zastaven? To všechno s námi v kostce probere Tom Joscelyn, expert z Nadace pro obranu demokracií.

Přepis titulků

Zdá se, že neuplyne den, během kterého by se Islámský stát, také známý jako ISIS nebo ISIL, neobjevil v novinách nebo ve zprávách. A zprávy jsou vždycky špatné. Ošklivá úmrtí a takové bezohledné ničení, kterého je v moderní historii viděno jen málo. Takže co je Islámský stát? Odkud se vzal?

O co mu jde? A proč? Pojďme se pokusit popořadě odpovědět na tyto otázky. Prvně, ISIS je nelegitimním dítětem režimu Saddáma Husajna a Al-Káidy. Saddámovi bývalí vojenští a zpravodajští důstojníci jsou v četných vedoucích pozicích ISIS a dohlížejí vzestupu skupiny na výsluní.

V roce 2002 a na začátku roku 2003 se někteří členové Al-Káidy přemístili z Afghánistánu do Iráku, kde se připravovali na boj s Američany, kteří v březnu 2003 svrhli režim Saddáma Husajna. Tito džihádisté se stali známými jako Al-Káida v Iráku, kdy jejich vůdce Abú Musab al-Zarkáví přísahal v roce 2004 věrnost Usámovi bin Ládinovi. Zarkáví, vražedný psychopat, byl konečně zabit v červnu 2006 americkými a iráckými silami.

Po jeho smrti se Al-Káida v Iráku přejmenovala na Islámský stát v Iráku. V roce 2010 převzal nad skupinou kontrolu nový vůdce. Abú Bakr al-Bagdádí. S využitím mocenského prostoru po kompletním odchodu Spojených států z Iráku roku 2011 a občanské války v Sýrii, která začala téhož roku, Bagdádí a jeho poručíci hodně rozšířili velikost a rozsah organizace.

Zpočátku byl Bagdádí loajální vyššímu vedení Al-Káidy. Ale v roce 2013 se vzepřel rozkazům svých nadřízených a prohlásil, že jeho skupina je nyní Islámským státem v Iráku a Sýrii nebo Levantě, známá díky akronymům ISIS a ISIL. Za zmínku stojí, že ISIS pokračoval do tohoto dne v nakupování se schválením bin Ládina.

O co ISIS jde a proč? ISIS se pokouší vzkřísit impérium podobné tomu, které se objevilo v rané historii Islámu. Tyto říše byly označovány jako „Chalífáty“ a vedeny Chalífem, muslimským vrchním panovníkem, také známým jako Emír věřících. Ve skutečnosti se tak na Bagdádího nyní dívali jeho následovníci. ISIS spoléhá na bohatou islámskou historii, s citováním z islámských textů, aby ospravedlnil své činy a zobrazil sám sebe jako pravého Mohamedova dědice.

Jejich náborová videa používají ranou historii Islámu k vymezení jejich akcí jako součásti probíhajícího konfliktu s „křižáky.“ Velitelé ISIS chtějí, aby jejich následovníci věřili, že bojují jako součást té samé náboženské války. Když v roce 2015 popravila větev ISIS v Libyi 21 egyptských koptských křesťanů, ISIS zveřejnil tyto vraždy na videu s nadpisem „Zpráva národu kříže podepsaná krví“ Národem kříže jsou samozřejmě myšleni křesťané.

Proto na libyjských březích se Středozemním mořem, hlavní popravčí egyptských koptických křesťanů, ukazuje svým nožem ve směru Itálie a slibuje dobytí Říma, symbolického sídla křesťanství.

Navzdory snaze zažehnout mezináboženskou válku je nejvíce obětí ISIS mezi muslimy, obzvláště šíity, ke kterým ISIS, který je tvořen sunnity, chová mimořádnou nevraživost. ISIS tvrdí, že každý muslim, který neodpřisáhne bay'ah (přísaha věrnosti) Bagdádímu, je bezvěrec nebo odpadlík. Dokonce i konkurenční džihádisté ISIS v Al-Káidě jsou považováni za odpadlíky, protože odmítli pokleknout před Bagdádím.

V listopadu 2014 Bagdádí oznámil, že se jeho Chalífát rozrostl do několika oblastí mimo Irák a Sýrii. Bagdádího lidé založili provincie všude od západní po severní Afriku, k Arabskému poloostrovu až do jižní Asie. ISIS tvrdí, že muslimové dluží těmto provinciím svou loajalitu.

Většina z těchto provincií kontroluje malou oblast, ale stali se plodnými zabijáky. Jen něco málo přes jeden rok po Bagdádího prohlášení jsou tyto provincie Islámského státu zapleteny ve stovkách teroristických útoků. Například 31. října 2015. Provincie Islámského státu na Sinaji odpálila ruské letadlo, přičemž zemřelo všech 224 lidí na palubě.

Suma sumárum, ISIS se pokouší stát permanentním totalitním státem, inspirovány chalífáty z prvních dekád islámu. Z této základny budou šířit jejich ideologii do zbytku světa. Každý, kdo stojí v cestě, je odsouzen k smrti. Ale snaha o chalífát ISIS se opírá o schopnost kontroly jejich území. To je jak jejich silnou stránkou, tak Achillovou patou. Pokud by měli ztratit významná území v Iráku a Sýrii, nárok na chalífát by se zmenšil a výrazně by byla poškozena jeho legitimnost v očích mnoha muslimů.

Jak by bylo možné toho docílit, je klíčovou otázkou pro Spojený státy, Evropu, Asii a další v Arabském světě. Ale víme však tolik. Bude zapotřebí mnohem víc než letecké útoky. Jmenuji se Tom Joscelyn z Nadace pro obranu demokracie pro Prager University.

překlad Lexter

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Třetí video co mi hlásí že jsem "z této Ip adresy hlasoval" ...Proč ???? ...Funkčnost těchto stránek je zoufalá. Před asi rokem jsem psal žádost o funkce typu :upozornění uživatele když na jeho komentář někdo reagoval (stejně jako na fb), úpravu či smazání komentářů (alespoň do doby než je na to reagováno (aby to nedělalo bordel...)spíš jen pro opravu chyb a nebo rychlého uvědomění se...) došla mi zpráva že to přibude... Psal jsem o tom znovu když se rekonstruovaly stránky a opět sem dostal podobnou reakci... A stále nic. Od doby rekonstrukce zmizela možnost psát komentáře přímo na stránky což vede k snad jedinému kontaktu a to mailem který nikdy neodpoví.

00

Odpovědět

S problémem s IP vám neporadím, ale funkce, které požadujete už fungují. Akorát se nejspíš musíte zaregistrovat.

A čím se možnost "psát přímo na stránky" lišila od diskuse pod odkazem Aktuality?

22

Odpovědět

+komunardPravda... moje chyba ani jsem si nevšiml té diskuse jak je moc dole(myslím že předtím to bylo přímo na stránce vpravo, takže to bylo daleko patrnější, ale nevadí... tak díky za odpověď

00

Odpovědět

Dlouho jsem měl stejný problém. Jsem rád, že v tom nejsem sám. :D

10

Odpovědět

PragerU. to je naka prazska univerzita? ;DD debilni nazev

013

Odpovědět

Ne, to je podle zakladatele
https://en.wikipedia.org/wiki/Dennis_Prager

82

Odpovědět

o čo ide islamskému štátu? O šírenie pravého islámu

1435

Odpovědět

Vždyť máí pravdu ten chlapec ... Islám nesnáší homouše, židy, ateisty, křesťany, zotročuje ženy a vůbec patří do středověku ... dnes zase "rodilý frantík" pobodal žida (už podruhé dokonce) a místo aby jenj nazvaly Muslimem, tak jhe to pomatenec co křičel sláva Aláhovi ... hnuj

912

Odpovědět

tam je jedinej problém... že jejich mámy je nemůžou dostatečně zmlátit když sou malí!

249

Odpovědět

Možná kdyby tě rodiče nemlátili, tak by z tebe třeba nebyla taková zamindrákovaná pinda. Ale to je kdyby :(

818

Odpovědět

Opět byly zmíněny Křížácké výpravy, ale za ně přeci mohl islám.

226

Odpovědět

Problém s argumentací vás obou je v tom, že máte nějaký "islám" a nějaké "křesťanství", a ty berete jako nějaké jednotné bloky v přímém střetu. To ale absolutně neodpovídá tehdejší realitě. Byly tu minimálně čtyři celky, Turci, Arabové, Byzanci a Západ.
Ti první si začali zakládat říši na úkor druhých a třetích. Arabové, kteří byli až na občasné excesy (třeba to zničení Chrámu božího hrobu) nábožensky tolerantní (samozřejmě relativně, na tehdejší dobu), ztratili území Palestiny, čímž se dost zhoršila situace tamních menšin. Byzantská říše ztratila Anatolii, nábožensky méně významnou, ale o to důležitější v těch přízemních věcech jako obrana a hospodářství. Západu se Turci netýkali, ale měl své problémy. Probíhal střet mezi papežem a císařem, mnohým rytířům se nedostávalo půdy (klasický "problém mladších synů"). Tehdejší byzantský císař požádal západ o pomoc. To se tehdejšímu papeži hodilo, protože možností získat léna v Asii si mohl zavázat nějaké rytíře, což by mu pomohlo ve sporech s císařem. Dobytí Jeruzaléma byla spíš záminka, byť měla obrovský vliv a psychologický efekt. Za zmínku stojí i to, že Jeruzalém byl v době dobytí opět Fátimovský, a křižáci ho totálně vyplenili, včetně pobití většiny obyvatel, mezi kterými bylo i mnoho židů a pár křesťanů.
Takže dělat z první křížové výpravy důsledek křesťanství a jeho dobyvačnosti je nesmysl, ale stejně tak je zcestné vydávat ho za obrannou válku.

Stejně tak je naprosto zavádějící používat pro tehdejší situace moderní termíny typu "okupace". Každý měl, co dobyl a udržel, tak to chodilo.

254

Odpovědět

Překvapivě objektivní video, čekal jsem nějakou sluníčkovou propagandu.

1730

Odpovědět

Co to je ta sluníčková propaganda a jak konkrétně by se měla projevovat u videa popisující ISIS?

416

Odpovědět

+AutoTaková ta islám je mír...nevědomost je síla....atd.
Tak oficiálně jsem ještě nikoho neslyšel veřejně říct, že IS vychází z Islámu, což věděl každý, kdo zná životopis proroka Mohameda.

827

Odpovědět

+MO44444Pro ilustraci ze života Mohameda a vzniku islámu: Protože Mekka byla v držení židů a Kurajšovců, bylo nutné se chopit meče. Islám se stal z původní nauky o lásce k bližnímu bojovým náboženstvím. Z příkazu Mohameda – Proroka, se má vést boj s nevěřícími až do jejich obrácení na víru, nebo jejich úplného vyhlazení. Mohamed vytvořil islám - jednotící ideu společného náboženství se službou jednomu bohu a poslušností Prorokovi. Mohamed se v Medíně postupně ocitl bez finančních prostředků. Využil své teze o boji s nevěřícími a zahájil své válečné podniky typickým způsobem pro Araby. Začal přepadat kurajšovské karavany. To bylo v tehdejší době obvyklé, problém nastal v tom, že k přepadávání karavan docházelo i v období poutí během posvátného míru – radžabu. Toto jednání Mohamed ospravedlnil zvláštním zjevením. Díky těmto „vítězstvím“ si upevnil své postavení v Medíně a začal vystupovat proti jemu nepohodlným osobám, které bylo třeba v zájmu islámu odstranit. Zahájil tvrdé represe vůči medinským židům, především vůči nejslabšímu kmenu Banú Kajnuká. Mohamed je přepadl a sebral jim všechny nemovitosti a vyhnal je do Zájordání. Kurajšovci se snažili Mohameda porazit a poslali proti němu v r. 627 do Medíny deset tisíc mužů. Mohamed se ale ubránil díky vykopání příkopů. Na tento způsob boje nebyli Kurajšovci připraveni. Po krátkém obléhání odtáhli. Toho využil Mohamed a přepadl židovský kmen Banú Kurajza. Všechny muže nechal vyvraždit a ženy a děti prodal do otroctví. Dále postupně přepadal i ostatní beduínské kmeny a po dobrém, nebo po zlém je nutil k uznání nadvlády Mohameda. Za těchto okolností Kurajšovci, kteří byli především obchodníky, nechtěli vést boj proti Mohamedovi a uzavřeli s ním příměří na deset let včetně povolení vstupu do Mekky za účelem vykonání poutí. Když skončily boje s Mekkou, obrátil se Mohamed proti dalším židovským obcím. Tyto přepady mu vynesly velkou kořist, kterou dělil. Kořist snesl na jednu hromadu, jednu pětinu si nechal, zbytek prodal v dražbě a peníze rozdělil mezi účastníky přepadu. Část obyvatelstva ponechal naživu a ti museli platit roční pronájem z půdy a majetku. Roku 629 se Prorok rozhodl dobít rodné město Mekku. Kurajšovci však nechtěli bojovat a slíbili, že když je ušetří, vydají město bez boje. V roce 630 vstoupil do Mekky. Nechal odstranit všechny pohanské bohy a Kurajšovci byli nuceni přijmout islám. Získáním Mekky se Mohamed stal nejvlivnější osobou v Arábii. Po získání Mekky začal vést další místní války proti odbojným kmenům, které donutil k poslušnosti, placení daní a přijetí islámu.

128

Odpovědět

+Mo44444Pěkný příklad toho "používají ranou historii islámu...", tenhle už byl zjevně dobře indoktrinován a jiný islám nezná.
Čekal jsem v komentářích nějakou ISIS propagandu...a nebyl jsem zklamán.

13

Odpovědět

Odpovědět

+MO44444Říkal jsem si kdy se objeví konečně někdo s rozumnejma argumentama a zavře hubu těm pseudolidumilům co nejsou schopný akceptovat jednoduchý fakta. Bohužel nejhorší jsou vždycky srážky s volem já na to odpovídám jednoduše "Seber si raneček a jeď se podívat do Reichu, Francie nebo Švédska a pak tu kázej o uskutečnitelnosti integrace".
Nikdy se nikde multikulturní společnost nedostala do fáze, kde by mohla vzkvétat nebo prosperovat dýl než pár let a tenhle experiment se má teď podařit v Evropě?
Evropskejm národům trvalo několik tisíc let, stovky válek, potyček dvě světový, hromadu náboženskejch čistek a soubojů mezi politickejma ideologiema a teď když to začlo posledních pár desítek let jakž takž klapat si zase zaděláme na problémy?

Každej ať si hezky hraje na svym písečku, nevim kde někdo bere drzost tu poukazovat na domnělý hříchy nebo zločiny našich předků.

28

Odpovědět

+ElanthusZřejmě tam kde se bere drzost poukazovat na domnělý hříchy nebo zločiny muslimů kolem r. 627 n.l. :)
Zrovna ve Francii jsem byl několikrát a přišlo mi to tam výrazně lepší než tady, asi jsem měl štěstí, že jsem nenatrefil na nějakou demošku "my nejsme rasisti, ale bubáků z afriky se bojíme" jako v Česku.
Přemýšlím, která z těch multikulturních zemí, např. ten "Reich, Francie nebo Švédsko" nevzkvétá nebo neprosperuje minimálně pár desetiletí, výrazně vyšším tempem, než stíhá upadat kdysi průmyslově vyspělé Česko...

20

Odpovědět

+Mo44444Muslimové ve Francii začali přibývat po WW2 s první generací problémy nebyly, ty začaly až v dalších generacích. Problémy s vyznavači islámu nejsou jen v podobě teroru tzn. odpálení se mezi kafíry, ale i v podobě vysoké kriminality (v populaci Francie jich je cca 8%, ale 70% obyvatel věznic jsou muslimové). Dále to jsou no go zony, pararelní společnosti, nepřizpůsobivost, neustále požadování vyjímek (zahalování, halal, karikatury atd.). A vůbec nejhorší problém vidím v útocích na židy. Tyto útoky jsou v Evropě! v tak velkém rozsahu, že každoročně opouští Francie tisíce židů a odcházejí do Izraele, kde se cítí bezpečněji je třeba zmínit, že to číslo se každoročně dvojnásobí. Teroro ve jménu islámu existoval dávno před vznikem IS a existuje vpodstatě všude po světě, kde se vyskytuje větší skupina vyznavačů islámu, jak Psal huntighton "islám má krvavé hranice". A to již nezmiňuji islámem danou nadřazenost muslimů proti nemuslimům, mužů nad ženami, tato ideologie není a nemůže být v souladu s lidskými právy a to, že nechcete akceptovat fakta na tom nic nezmění.

63

Odpovědět

+MO44444Ty tvoje sračky vůbec číst nebudu. Jen pro ilustraci, muslimové žijí ve velkém množství například ve Francii desítky až stovky let. Do roku 2013 s nimi nebyly žádné problémy. Z toho jasně vyplývá, že současné teroristické útoky nesouvisí s islámem, ale jen a pouze se vznikem organizace zvané ISIS. Je to dost srozumitelné?

1917

Odpovědět

+Autostovky let? vascina dosla az v 20. storoci

22

Odpovědět

+AutoMísto faktů budou nestále omílat, jak všichni muslimové nejsou stejní atd..

812