65 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:80
Počet zobrazení:5 300

Po každém útoku střelce v USA vyvstávají stejné otázky: Proč Američané tak milují své zbraně? Kde má tento postoj kořeny? Na to se pokusí odpovědět dnešní video.

Přepis titulků

Spojené státy jsou známy svou láskou ke zbraním. Je zde více zbraní na obyvatele než kdekoliv jinde, ovšem také nejvyšší počet smrtí způsobených střelnými zbraněmi na obyvatele. Proč tedy Amerika tolik miluje zbraně? Základem zbraňové politiky USA je Druhý dodatek americké Ústavy. Píše se zde: Dobře udržované milice jsou nezbytné k zabezpečení svobodného státu, právo lidu vlastnit a nosit zbraně nebude porušeno.

Od doby vzniku v roce 1791 vznikly různé zákony o zbraních, které se liší stát od státu. Láska Ameriky ke zbraním i tak pramení z její rané historie. Otcové zakladatelé byli názoru, že ve většině konfliktů vyhrává strana, která je lépe vyzbrojena. Druhý dodatek měl bojovat proti tyranskému útlaku, chránit lid před dobyvateli a garantovat právo na sebeobranu. Právo na sebeobranu pramení z angloamerického práva, ze kterého Otcové zakladatelé čerpali při tvorbě Ústavy.

Vznik USA tedy provází myšlenka, že svoboda musí být bráněna silou. I když se dnes politická i vojenská situace změnila, mnoho Američanů si stále spojuje svobodu a vlastnictví zbraní. Zastánci zbraní jako Národní střelecká asociace tvrdí, že zbraně umožňují lidem bránit se před ozbrojenými zločinci. A také tvrdí, že kvůli všudypřítomnosti zbraní by zákony omezující vlastnictví zbraní omezovaly jen bezúhonné občany, zločinci by tyto zákony ignorovali, což by vedlo k nárůstu zločinnosti.

Studie z roku 2014 potvrzuje, že většina Američanů podporuje volné držení zbraní, nikoliv omezující zákony. Lidé věří, že je bezpečnější vlastnit zbraň, kterou se mohou bránit, než omezit vlastnictví zbraní. Nejčastější argument, který spojuje svobodu a zbraně, je ten, že vláda USA má existovat pouze díky vůli lidu. V roce 1946 se v městečku v Tennessee odehrála ozbrojená vzpoura proti policii a šerifovi, který omezoval práva občanů, neoprávněně je zavíral do vězení a zmanipuloval volby.

V Deklaraci nezávislosti se píše: Kdykoliv počne být některá vláda svému lidu zhoubná, má lid právo ji změnit nebo zrušit. Druhý dodatek má tedy garantovat, aby této změny byli lidé schopni dosáhnout.

Odhlédneme-li od osvobození od diktatury, studie se nemohou shodnout, zda omezování zbraní vede k poklesu násilných činů, či nikoliv. Vědci z Harvardu však zjistili, že téměř ve všech případech platí, že čím víc zbraní, tím víc vražd. V USA je 17krát pravděpodobnější, že díte někdo zavraždí střelnou zbraní, než v ostatních zemích. I tak je nepravděpodobné, že se situace v Americe změní a lidé tam přestanou spojovat zbraně se svobodou.

Evropa má ke zbraním zcela jiný vztah než USA. Ale fungují tamní zákony na kontrolu zbraní? Více v našem videu. V jiných zemích, jako je Litva nebo Rumunsko, vlastní zbraně málo lidí. To proto, že v bývalém Sovětském svazu byly velmi striktní zbraňové zákony. Díky za zhlédnutí. Máte-li nápady na videa, kontaktujte nás na Twitteru nebo Facebooku. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Takže Američani nosí zbraně, aby se mohli ubránit, pokud by se vláda změnila v tyranii? Proti puškám pušky. Jo, to v roce 1787 dává smysl. Ve 21. století? Bránit se profesionální státní armádě s koltem nebo brokovnicí v ruce je pouhá slabomyslná iluze. Chápu, že si ji stát hýčká.

24

Odpovědět

Hm... zajímavé, že nejvíce masových útoků střelnými zbraněmi se odehrává na místech, kde je nošení zbraně zakázáno, viz školy, koncerty atp. Navíc, každá diktatura se pokoušela jako první omezit obranyschopnost běžných lidí. To by mělo být jistým varováním před těmi, kteří se o to samé pokoušejí.

164

Odpovědět

Nejvíc masových útoků střelnými zbraněmi se odehrává na místech, kde se zdržuje nejvíce lidí například školy, koncerty, letiště, tržiště atd.

121

Odpovědět

+Alberto123Korelace neimplikuje kauzalitu. Na tohle by se člověk musel vážně podívat do nějakých statistik ale logika mi dává tušit, že bych dal přednost místům, kde je mnohem menší šance, že mne někdo v mém počínání zastaví= místa, kde je zakázáno nosit zbraně.

41

Odpovědět

To dnešním sluníčkům nevysvětlíš ! Největší důvěra mezi občanem a jeho vládou je puška nad jeho krbem Orwell :) Sám sem držitel střelných průkazů skoro všech kategorií a velkej zastáncem svobody mít a nosit zbraň pro normální,slušný a bezproblémový lidi ! Aby se mohly bránit nenormálním, vulgárním a problémovým lidem !

Já už zbraň mam a chci zachovat tu možnost pro každého dalšího poctivého, pracovitého a slušného Čecha kdo chce mít pocit bezpečí ! Nikdy si nesmíme nechat brát svobody !!! NIKDY !!! Ať už de o zákazy cigár ! zákazy nošení pokrývek hlavy, zákazy jízdy po městě z naftou atd. SVOBODA SE SNADNO ZTRATÍ ALE TĚŽKO SE ZÍSKÁVÁ ZPĚT !!!!!!! A tohle je to nejdůležitější právo ! Právo se bránit !! BRÁNIT SE GAUNERUM !! BRÁNIT SE PŘED HAVĚTÍ !!! BRÁNIT SE DOKONCE I POLITIKUM !!!!! Lidi a hlavně vy sluníčka neuďte blbí nebuďte ovce !!!! Nespoléhejte se na někoho že vás ochrání nebuďte slaboši !!! Udělejte něco pro svojí ženu a děti zaručte jim samy bezpečí !!! Pořiďte si pistol a dejte jí do trezoru ! Kdo ví třeba jednou na vaše futra zaklepe nechtěná návštěva a nebo při procházce v parku si vás a vaší drhaou polovičku vyhlídne banda úchylů !!! Policie nedorazí včas ! ale zbraň se dá vytasit za 0,5 vteřin a stačí jí jen ukázat !! NEBOJTE TEN ÚCHYL JÍ MÍT NEBUDE !!!! NELEGÁLNÍ ZBRANĚ SOU DRAHÝ A TĚŽKO SE SHHÁNÍ A LEGÁLNÍ JEN TAK NĚKDO NEDOSTANE !!!!! Většina těhle hajzlů má nože a obušky a spoléhají na početní převahu ale zbraň je krásné boží dílo které vyrovná vaše šance a nemusí padnout ai facka a útok odvrátíte !!! NESEBERTE SI POSLEDNÍ PRÁVO NA BEZPEČÍ !!!!

814

Odpovědět

+Master Jouda:D :D :D :D :D

63

Odpovědět

Manipulace. Oni ti "vědci z harvardu" totiž zjistili, že nejvíce vražd se koná tam, kde je nejvíce NELEGÁLNÍCH zbraní, nikoli VŠECH (tedy jak legálních tak nelegálních).
A neříkám to proto, že bych se chtěl ozbrojit. Naopak, nemám ani ZP ani zbraň a nehodlám si ani jedno pořizovat - jsem na už starý než abych se s tím prcal a dohadoval se s nějakým policajtským degenem :)
Jen prostě ukazuji, že odpůrci zbraní lžou a to furt. Obhájci zbraní nemusí...

175

Odpovědět

Souhlas podle té jejich ošizené rovnice by nejnebezpečnější místa měly být policejní stanice, vojenské základny, obchody se zbraněmi a střelnice tedy místa kde je koncentrováno nejvíce lidí se střelnými legálními zbraněmi :D :D :D jak je tedy možné že na kasárnách se vražda odehraje zcela výjimečně když tam běhá minimálně 1000 lidí co mají u sebe full automaty a pistole nabitý ostrými a občas tam ty vztahy mezi nimi taky nejsou hezký :D a v getách kde by zbraně vůbec neměli být vzhledem k minulosti obyvatel se střílí každý den ? :D

48

Odpovědět

+Master JoudaTakže dva plzeňští policisté v civilu (čti: degeni), co ohrožovali (náhodného) řidiče při nebezpečné jízdě policistů v civilu, NEJSOU důvodem, aby byli policisté odzbrojení?

43

Odpovědět

+LithiumOdzbrojit policii ? Kvůli jednomu incidentu dvou kreténů ?!! To je větší logika zakázat muslimům kupovat si auta a nože a absolutně zákaz pro jejich komunitu jakékoliv zbraně ani teleskop by muslim nesměl mít !!!!
to sou celý sluníčka něco posere Muslim !! Nesmíme je krátit na občanských právech bla bla bla ! Něco posere policista ! Oooo Okamžitě odzbrojit všechny policisty i urnu a proč má zbraně armáda !!! Hate free culture ! FUCK OFF

12

Odpovědět

+Master Jouda_FAKT: Při použití zbraně policistou v USA je zhruba v 11% případů zabita nezúčastněná osoba - při použití zbraně civilistou jsou to pouze 2% případů._

Tedy zbraň nepatří především do rukou policie....

53

Odpovědět


Odpovědět

+Alberto123Vždyť ten článek je v pořádku je opřený o legitimní data, je odzdrojovaný, a opírá se reálně o výzkumy sociologů a ne o výstřiky odpůrců zbraní ! Jakto že v každé diskuzi o střelných zbraní co sem zatím viděl odpůrci absolutně prohráli !! A totálně argumenty rozmetali sluníčka, hippies, pacifisty a vychcaný politiky co chtějí lidem Vzít tu nejzásadnější svobodu ! SVOBODU SE BRÁNIT NEJEN GAUNERŮM A ZLODĚJÍČKŮM ALE I SOBECKÝM POLITIKŮM !! Sám mam několik střelných zbraní a rád je sbírám občas dokonce u sebe nosím pistoli samozřejmě skrytě a za 25 let co u sebe nosím zbraň sem nikdy ale opravdu nikdy jí nepotřeboval díky bohu použít ! (Jednou jsem jí ukázal partě cigánů co na nás s manželkou v parku pořvávali a jak se hned kluci opálený uklidnily a odešli a nechali slušné lidi napokoji ale to je 10 let zpět :D :D

Lithium: Co je nezúčastněná osoba ? Spolujezdec střelce ? Člen gangu co zrovna neměl zbraň a tak se přestřelky neúčastnil ? Kde se píše že osobu zabil policista a ne zbloudilá kulka pachatele ? To neni argument ! Policista prostě zbraň mít musí to je jako hasičovi sebrat hadici protože v 11% hasičských zásahů namočí nezúčastněnou osobu ! A nebo zdravotníkům sebrat nosítka protože v 9% z nich někdo spadne ! Já znám osobně hodně policistů jak bývalých tak současných a když sem kolikrát slyšel co si v ČR lidi k nim dovolujou, můžem jen děkovat že mají tady tak perfektní výcvik !! A že třeba oddělení hlídková služby v autech vozí i Mp5 ;) Protože nemálo je volají k opravdu nebezpečným osobám třeba do různých squattů ! Před rokem mi přítel vyprávěl že na něj vyběhl feťák z nožem a zastavil se až co vytahli zbraně a vystřelili mu na hlavu ! Co ty policisty co ubodal ten feťák minulé vánoce hmmm ? Taky jim měla přiject posila s holýma rukama ? Víš on je tu stav policistů kterému se říka akutní podstav ! Možná by vzali i tebe ;) To jest že jich je tu jen cca 60% plného stavu a spíše ubývají než přibývají !

Takže PČR opravdu nemůže být všude ! A Ano opravdu jim nemůže sluníčkovej hippiek vzít zbraně ! Pač všechny hlídky musí být v ulici nikdo se nefláká na stanici a než by si přijeli pro zbraň a pak až jeli na místo třeba by už tvoje například maminka byla mrtvá ! :) A pak by si tu akorát plakal proč neměli zbraně, proč tam nebyli dřív atd. atd. to moc dobře znam !!

23

Odpovědět

+Master JoudaČasto si v článku pisatel odporuje. "Srovnání počtu zbraní a statistik vražd v Evropě neukazuje žádnou souvislost." a potom "Město Kennesaw v Georgii vydalo před 25 lety vyhlášku, že v každém domě povinně musí být funkční střelná zbraň. Dodnes se tam od té doby nestala jediná vražda." Autor se nedokáže rozhodnout zda počet zbraní má nějaký vliv na statistiku vražd. A je toho víc. "Na americkém venkově jsou zbraně všude a děti se s nimi učí zacházet už odmalička. Přesto se školní masakry vyskytují téměř výhradně ve městech." Autor si neuvědomuje že nejvíce Američanů 85 % žije v jedné z 361 metropolitních oblastí a ani to že střelci navíc pocházeli jak z městských tak z venkovských oblastí. Podobných věcí je tam víc než dost. Tento článek je stejně manipulativní jako některé články odpůrců zbraní. V článku jsou uvedeny i názory autora které vydává za fakta, to je podle vás v pořádku?

32

Odpovědět

+Alberto123to první je fakt ! to druhé je zajímavost která potvrzuje ten fakt a vyvrací (čím víc zbraní tím víc vražd) :) Školní masakry je selhání při výchově a nebo školy určitě za to nemůže zbraňová legislativa když už je útočník rozhodnutej mohl tam přijít s nožem nebo začít přejíždět spolužáky před školou pučenou dodávkou ! A přinejhorším by si tu zbraň opatřil nelegálně z Mexika do USA proudí takových zbraní že by to nebyl problém !
Co kdyby se do škol mohly zbraně nosit volně ? :D Stoupl by a nebo by klesl počet masakrů když se skoro v 50% případů pachatel bojí víc ozbrojených občanů než policie !? (samozřejmě na Detroitský černošský školy na předměstí bouchačky asi opravdu nepatří !!!! ale ruku na srdce podle jejich legislativy si nikdo se záznamem nemůže zbraň pořídit takže by jich tam moc legálních nebylo ;) Ale myslím si že kdyby studenti univerzit kteří nemají záznam a sou z normálních poměrů nosili do školy zbraně asi by tam kriminalita vůbec nestoupla !
Jak píšu celej život sem ze zbraní buď sloužil a nebo jí nosil ! Nikdy sem neviděl nezodpovědného člověka s legální zbraní ! Znam plno historek od kamarádů kdy jim zbraň pomohla předejít nehezkým situacím a to jí jen ukázali, jako třeba já jednou !
A navíc v USA vraždí výhradně dve komunity a všichni víme jaký ! :) kdyby těmhle dvěma komunitám zákonem zakázaly vlastnit zbraň jako v 60 letech byla by USA bezpečná jako v 60. let

33

Odpovědět

+Master JoudaPotvrzuje a zároveň vyvrací fakt že neexistuje spojitost mezi množstvím zbraní a počtem vražd?
Zajímavostí je že stejný počet vražd je třeba i v nedalekém městečku Nelson. V obou těchto městech se kriminalita skládá většinou z drobných krádeží, ne ze zločinů se zbraněmi. Co se týče zbraňové legislativy v USA tak se liší stát od státu, stejně tak účinnost se kterou je vymáhána.

03

Odpovědět

+Master JoudaVíš, kolik různých policejních útvarů má Policie ČR? Přes dvacet, z nichž některé jsou tak podivné už svým názvem, že opravdu nechápu, proč by měli mít právo nosit zbraň.

Například: Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu SKPV; no jasně důchodce bude zapírat, že byl StBák, a proto by měl mít každý policista tohoto útvaru právě i ten samopal;

Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy; prostě jako ve středověké scholastice, nenaučil ses, budeš nyní učit ostatní, samopal ti dáme, kdyby si náhodou zakopl o zločince

Útvar zvláštních činností; kdyby náhodou policajta chytli, jak zavádí štěnici do střeženého prostoru, tak ať se taky může bránit; tak nějak bych se vsadil, že ti degeni z Plzně byli právě z tohoto Útvaru Policie ČR;

obecně policistů není málo, ale právě jejich složení a úkoly je natolik vnitřně zaměstnávají, že na obvyklou činnost už nemají ani lidi, ani prostředky

12

Odpovědět

+LithiumNevíš o čem mluvíš Policistů je málo, například v mém městě je 450 policistů včetně písařek, ředitelství, kriminálky, expertů atd. moje město má mezi 150 000- 200 000, Policisté jsou rádi když dají dohromady 12 hlídkových vozů (některé obvodní stanice mají dokonce jen 6 policistů) to je 36 policistů v ulicích 150 000/36 = 4166 lidí na jednoho policistu na ulici !

A kvůli lidem jako jste vy to bude jen horší ! Protože samozřejmě je odzbrojit aby se mohly co nejefektivněji zasahovat ! Určitě jim nepřidávat platy ono je 18 000 čistého opravdu hodně když máte rodinu !!! Samozřejmě jim sebrat výsluhy protože proč já !!! kterej si vydělává víc než policista, nenasazuje život bych neměl mít výsluhu. !!Policista jako člověk kterej má minimálně střední školu s tím že když chce být aspoň poručík nebo kriminalista potřebuje vysokou a bere za to směšný prachy a defakto se obětoval pro službu veřejnosti je kretén kdyby skládal palety v Lídlu jak já měl by se mnohem líp !! a zato že je kretén mu dávat výsluhu ooo bože !!!

Hele ty Anarchisto co úplně Policii zrušit ? To by se ti líbilo viď ! Mě taky ! :) Byla by tu krásná anarchie !! Nikdo by nikomu nic nedělal ! zbraně by si určitě nikdo nepořizoval protože sou zlý ! a všichni by bez policie žili v míru ! :D Hele já mam úžasnej nápad !!! Odzbrojíme i armádu ! prodáme vybaveí a koupíme jim balonky !!! Přece svět je tak mírumilovné místo kde nepotřebuje policie ani zbraně ! :D

11

Odpovědět

+Master JoudaNejdřív si něco zjisti o policii. Ty si policii stejně jako autor toho článku představuješ jako armádu tak to ale není. https://cs.wikipedia.org/wiki/Policie_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky

02

Odpovědět

+Alberto123V armádě jsem byl docela dlouho chlapče takže moje představa o policii určitě zkreslená není ale tvoje asi jo (v armádě se totiž seznámíš s plno ex policisty a taky hodně lidí k policii přechází) ! :) Řekl bych že skoro každý desátý voják byl policista a nebo se jím stal :)

Takže moc dobře vím s čím se policisté setkávají !!! Ale o tom si ty v životě nemohl slyšet protože 90% vůbec nejde do médií jelikož by to nebylo dobré jak pro pachatele tak pro policisty ! A jak je napsáno vytažení služební zbraně se nemusí hlásit a věř že jí potřebují víc než si myslíš ! Ale o tom takového anarchistického levičáka asi nepřesvědčím :D

Váš argument budou ty dva kreténi ! Ano posrali to ! Ano byla to ostuda ! Ale nemůžeš vědět kde slouží ! s čim vším se setkávají ! kolik nebezpečných pachatelů zatkli ! pod jakym sou tlakem ! Tím je neomlouvám ale hned máš chytrý kecy že někde dávali štěnice ! já sem třeba slyšel něco jiného ale nebudu to rozmazávat protože to není duležité ! Prostě sou to idioti posrali to a kdyby to nebyli tak dobří policisté šli by na hodinu a vypadá to že i pudou což je naj ednu stranu dobře na druhou stranu policistů je málo a vyhodit dva zkušené důstojníky je problém !!! To nejsou Skladníci v Lídlu ty nenahradíš jen tak !!!

Ale kvůli tomu že si emocionálně založenej človíček ! A necháš se unášet srdíčkem a ne rozumem tak by si hned policii krátil na pravomocích kterých už tak mají poměrně málo kord co se týče užití zbraně proto se to absolutně nehlásí pokud to není nutné pač by to měsíce vysvětlovali proč tahali pistol když pachatelé byly jenom dva a měly jenom nože!

Policie má primárně chránit pořádek a dodržování zákona a chránit slabí lidi co se o sebe nedokážou postarat ! Viz tebe ! Já zbrań mám, mě když nějaký vyfetlo vleze do garáže aby mi ukradl sekačku a pilu ! s pánvičkou nebo trapnym obuškem se kterym 95% lidí neumí zacházet tam fakt proti noži nebo jehle nepudu a navíc mam výcvik kterej se vaší generaci nejspíš nikdy nedostane což je škoda ochuzuje to vás navíc, kdyby si zažil výcvik a poznal pár policistů a to že zbraně nejsou nebezpečný když je drží legálně prověření jedinci třeba by si dospěl k jinému názoru ! Možná by tě i střelba bavila a v civilu by sis pořídil svojí zbraň !! Takže Policie pro mě primárně není !

K těm útvarům co podle tebe nemají nosit zbraně no je to asi takhle lepší jí 30 let nosit a nikdy jí nepoužít ! Než jí potřebovat a nemít jí ! Navíc podle tvojí logiky by jsme měly odzbrojovat všechny lidi třeba i na lovu se stane nehoda ! proč mají myslivci zbraně ! jak je možné že si věřící Muslim může udělat zbrojní průkaz když statistika je jim hůře nakloňená než policii !

Tento případ byl ojedinělí a hned se z toho dělá jako by se to dělo každý den ! To že na vás policista vytáhne zbraň když se budete chovat slušně je asi stejná že vyhrajete ve sportce ! Možná je statisticky větší šance že tě v Německu někdo zdžiháduje ! Takže nenechat se unášet emocema ! To sem tvrdil i po prvním teroristickém útoku v Paříži teď když vidím že je to fakt problém tak tam už to chce řešení ale to si slunce v duši jako ty nepřipustí !! Ale když se stane něco poprvé za 20 let tak hned všechny policisty odzbrojit protože já levičáček sem si přečet wiki a vim že policie není armáda nikdy sem s policajtem nemluvil max s písařem nebo dopravákem ale nikdy sem se nebavil s obvoďákem v problémovém okrsku většího města, OHS a nebo PJ nedej bože SPJ !

Můžes si tu obhajovat svojí anti zbraňovou politiku ! Ano můžou tě podporovat všechny slunce světa a rudý chcanky anarchistický ! Ale já jakožto starší konzervativní člověk kterej má rodinu a chce jí bránit a něco už viděl si rozhodně zbraň nenechám sebrat a určitě jí nenechám sebrat ani policistům !!! Naopak si myslím že zbraň by měly mít povinně v každé herně a benzíně aspoň už by to tolik Rumunů a Ukaček nevykrádalo nožíkama a nebo plynovkama ! :) Zbraň není nebezpečná !! Jen zločinec se zbraní ano a toho nejlíp zastaví normální člověk se zbraní pač než přijede policie už může být velmi pozdě :(

23

Odpovědět

+Master JoudaPrávě že tyto excesy, bohužel, ojedinělé nejsou.

Jen letos se chování policistů probíralo, když přijel čínský prezident. Uniformovaní policisté byli připosraní a neuniformování policisté dokonce vtrhli do hotelového pokoje, protože tam byla vylepena tibetská vlajka (a stěžovali si na "špatný výhled").

A právě proto by neuniformovaní policisté neměli mít možnost mít zbraň, protože je mocní lidé použijí jako svůj ochranný štít proti těm naštvaným (a být naštvaný je naše ústavní právo, dokud svým naštváním neprohodíme popelnici výlohou).

Tedy jak píšeš:"Největší důvěra mezi občanem a jeho vládou je puška nad krbem občana ", jak píše Orwell
a já dodávám "a neozbrojení neuniformovaný policista pracující právě pro občana, nikoli pro vládu" (což prostě nedělají výše uvedené útvary; ať už honí bývalé bolševiky, či odposlouchávají "své zaměstnavatele", tím myslím občany, nikoli vládu).

11

Odpovědět

+Master JoudaPokud o policii něco víš tak jak jsi mohl napsat toto? "4166 lidí na jednoho policistu na ulici" Policie snad bojuje s kriminalitou a ne s občany, ale asi se mýlím co?

30

Odpovědět

+Master JoudaTak začneme od zásadní fámy, kterou jsi napsal: Pouze začínající policista má základní hrubý příjem od 20 120 Kč, naopak průměrný plat policisty je 35 774 Kč (http://www.policie.cz/clanek/sluzebni-prijem-vysluhove-naroky-a-dalsi-socialni-vyhody.aspx);

Dále jsem vypsal jasné útvary, které nošení zbraně jasně nepotřebují už z povahy své činnosti ( Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu SKPV;
Útvar policejního vzdělávání a služební přípravy;
Útvar zvláštních činností-tedy pokládání štěnic a odposlech).

Právě těchto policajtů jen prostě nadbytek a navíc mají veškerý komfort služebního poměru-od služebního vozu po služební mobil, a proto chybí v ulicích pochůzkáři, zcela se zrušila železniční policie (byla zrušena v roce 2012) a je z něj pouze oddělení některých krajských útvarů.

Nikde jsem nenapsal, že si přeju odzbrojení CELÉ policie, ale právě vyjmenovaných složek.

Jaké zločiny vyšetřuje třeba ten Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu SKPV?

Když je obvykle nejodpornějším zločinem vražda a u té je promlčecí lhůta 20. Tedy by jakýsi zakuklený bolševik by musel začít konat v roce 1997, ale toto datum je už v době demokracie, ne?

Policie je tedy ve stavu, kdy jí praskl kotel, ale majitel řeší, jestli si koupí satelit, nebo jestli si koupí nový mobil. Občan by očekával, že aspoň zastaví přívod vody, jenže policie řeší právě jen ten rozdíl mezi satelitem vs. novým mobilem.

11

Odpovědět

+orcinusorca2017Ukaž mi policistu co to bere !!!!! Já žádného takového neznám naopak plno policejních veteránu odešlo kvůli špatné finanční situaci ono je to těžké když vysoký policisté, Plukovník a víc berou obrovský peníze a ti policisté kterých by mělo být nejvíc berou úplně hovno ! viz. Můj kamarád je u Policie 15 let ! Jeho výplata se pohybuje podle odměn někdo kolem 20-25 ! Jeho syn nastoupil je tom tři roky, musí žít s tátou a mámou protože najít nájem který by utáhl ze vším s jeho úžasnou výplatou 16 tisíc !! Dělej kámo najdi mi policistu co má 35 774 kč !!! Běž na stanici at´ ti velitel směny ukaže výplatní pásku, že si slyšel že berou kolem 35 774 kc :D asi se budeš tahat za vlasy a on se ti pěkně vytlemí !!
Kamarád mé ženy dělá na kriminálce ! Takže je u Policie nějaký ten pátek ! no a jeho výplata je prý také neslavná, vedl se mnou diskuzi jestli není místo v armádě pač jeho plat 22 za ty přesčasy ! Neznám jediného policistu který by bral tolik !!!!

02

Odpovědět

+Master JoudaTak se organizujte do odborů; běž makat do Amazonu, nebo do Lidlu, nebo k městské policii.

Mně je jedno, jestli 30 tisíc policistů bere 25 tisíc měsíčně a zbylých 5 tisíc policistů bere 50 tisíc měsíčně; mě zajímají CELKOVÉ náklady.

Jo a mimochodem, nevzpomínáš si na srovnání platu policisty u hospodářské kriminálky a učitelky; učitelka by ráda šla dělat k té hospodářské kriminálce (vlastně žádný stres, pravidelné směny), ale ten policista z hospodářské kriminálky by učitele dělat nešel....

(A ještě jeden takový malý bezvýznamný detail, učitelka musela makat i během studia, aby mohla na kolej, policista dostane během státní policejní školy stravu i kavalec; takže ještě rozpočítej na každého policistu-60 měsíců x 7 tisíc.)

10

Odpovědět

+LithiumHospodářská kriminálka a učitel ? :D Kamaráde ty si úplně v jiný dimenzi vyfetovanosti ! :D Hospodářská kriminálka má kamaráde takový přesčasy že by si tomu nevěřil !! :D narozdíl já mám osobní zkušenost a ne že sem četl nějaký článek od hippies článek !
Víš přoč ty sluníčko ! :D Těch policistů co se v hospodářské kriminalitě vyznají je sakra málo !! Dokonce tak málo ty degene že to za ně dělají dneska pomalu všechno celníci !!! :D
Hospodářská kriminálka bere stejně jako normální pokud nejsi v nějakej daňovej kobře nebo jiným zvláštním útvaru !!!! Takže pro běžného vyšetřovatele tak 20-22 ! Takže plat srovnatelný s učitelem ! Učitel má narozdíl od Policisty pevnou pracovní dobu ! Ví kdy a jak učí ! Narozdíl ty hovádko nevzdělaný kriminalista i ten hospodářskej de do práce na 8 hodin je tam 12 hodin pač jich je málo ! a práce se musí udělat a to papírování by někdo s tvojí mozkovou kapacitou ai nepochopil kord u finanční kriminálky :D příde domů a za dvě hodiny mu třeba volají že je problém že celníci našli tohle a tohle ! :D Samozřejmě Policie do teď měla neplacené přesčasy ! :) Nevím jak je tomu teď ale minimálně před půl rokem byly celníci jediný kdo měl placené přesčasy ! :D
Být tebou nejsem línej neonanuju nad článkama s internetu ! Du na policejí stanici ! Řekni že chceš být policista (pochybuju že máš střední ale zkusit to můžeš) ! A zalži že máš třeba Ekonomku že by si rád na hospodářskou kriminálku v tvým okrese a kolik berou ! ;)

02

Odpovědět

+Master JoudaNo jinými slovy jsi právě napsal, že z několika desítek tisíc policistů _je sakra málo_ opravdu schopných.

Stát musí živit všechny policisty, ale policisté nevidí v policii perspektivu (aby se dále vzdělávali a byli společnosti více prospěšní.) V tomto systému je tedy pochopitelné, že celoživotní pochůzkáři nikdy nebudou vydělávat více.

A jestli ti to nikdo neřekl, tak existuje taky zákon efektivně využité energie (Lidé vynaloží vždy nejmenší množství energie, aby mohli maximalizovat své výsledky. Polopatě: Raději se studenti upíšou k vystudování počítačových věd než aby se upsali k vystudování policejní školy; a syn tvého kamaráda raději bude raději pochůzkářem než aby se stal kriminalistou, z toho vyplývá, že ho každý schopnějš uchazeč "přečůrá". )

Mimochodem stát nabízí OSM TISÍC pracovních míst NA ÚŘEDNICKÝCH pozicích s průměrným platem PŘES TŘICET TISÍC měsíčně, proč tedy neupíchne syn tvého kamaráda tam?

10

Odpovědět

+Master JoudaNástupní městský policista v Praze má hrubý nástupní plat 28K-32K a nástupní bonus 100K; ubytování zdarma po dobu získávání Osvědčení. (http://mppraha.info/index.php/2-articles/uncategorised/67-nabor);

Tak, co ti sakra vadí? Zvednou p***l a dojíždět (z Plzně) do Prahy?

Nebo dojíždět do Brna? Po dobu výcviku 14 800 Kč, od 17 940 Kč do 26 500 Kč, nástupní bonus 50K (https://www.mpb.cz/zamestnani/)

10

Odpovědět

+Master JoudaA pokud ti velkoměsta nevoní, tak můžeš ty, nebo tví imaginární přátelé vycestovat i na Valašsko (http://www.jalovec.cz/roznovsti-straznici-berou-nejvic/); stačí jen zvednou p***l z prdelovic, (tedy vlastně Plzně (ono je totiž právě jedno město, které _má mezi 150 000- 200 000_)).

A mimochodem toto je údaj z roku 2013, mezitím i na Valašsku přidávali k platům bonusy, takže _syn policisty, který dělá policistu za 16K_ je prostě odlehlé pozorování

(čti: vzdálen od průměru tak daleko, že musel provést nějakou do nebe volající pitomost)

10

Odpovědět

Jednou už zbraně existujou a každej zloduch co jí chce, si jí prostě sežene. A teď vás asi překvapím, ale když stát zakáže zbraně, zbraně najednou nezmizí z povrchu zemského a zloduši si neřeknou "sakra, tak nic, zbraň si vzít nemůžu". Slušní lidé akorát tak přijdou o možnost se bránit.
Mimochodem, to že většina těch vražd jsou spáchaný mezi gangsterama a nelegálně drženejma zbraněma, to už nikdo neřekne...

152

Odpovědět

Jak by asi vypadala čísla bez počítání přestřelek v n***o a hispánckých čtvrtách.

126

Odpovědět

Je to naozaj zážitok čítať tu tieto "zmysluplné" názory.

31

Odpovědět

Žádná zbraň nikoho nikdy nezabila, to díry v orgánech důležitých pro život :D

Na Gaussové křivce, jsou všechny tyto medializované případy na koncích křivky. Většina zbraní vesele klátí roztomilá lesní zvířátka, zasahuje terče na střelnici a nebo odpočívá v sejfu. Každý, kdo to má v hlavě srovnaný by nějakou vlastnit měl. Možná někdo chce spoléhat ve všem na stát, důchod, vzdělání, ochranu já ne.
Každopádně žijte všichni dlouho a blaze :)

164

Odpovědět

Spíš by měli regulovat typy prodaných zbraní. Nevím jak někdo může argumentovat, že potřebuje automatické zbraně typu AK47 (btw 700 $ ) pro svojí obranu...

97

Odpovědět

AK47? Majú tam dovolené kupovať si na obranu odstreľovačky...to nech mi niekto zdôvodní.

611

Odpovědět

+RezolutA prečo by to mal niekto zdôvodňovať? Je to legálne? Je, tak nech si ju kúpi. Ty tiež nikomu nemusíš zdôvodňovať načo potrebuješ napr. auto, motorku, počítač, domáce kino... tak prečo práve nákup strelnej zbrane "musíš" obhajovať pred spoločnosťou?

127

Odpovědět

+Rezolutoni se zbraně nekupují jen na obranu ale třeba na profesionální střelbu nebo na lov atd...

53

Odpovědět

"automatické" asi ne hele.. a co je na tom mít dlouho zbran?

33

Odpovědět

.

05

Odpovědět

Automatické? Ne, ty opravdu ne. Max. semi-auto. Ale chápu, oni i europoslanci v tom mají hokej, když nedávno schvalovali evropskou směrnici o zbraních..

00

Odpovědět

Já se tedy cítím lépe, když zbraň mám. Když se to bude regulovat, tak lidi se zbrojním průkazem budou omezováni a zločinci si je stejně vždy seženou. Jako to přísloví "Je lepší zbraň mít a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji"

274

Odpovědět

Nějak mám pocit, že než stihl říct něco zajímavého nebo dojít k nějákému závěru tak skončil.

71

Odpovědět

Pointu videa najdete ve druhém videu, tak nějak

31

Odpovědět

Kde můžou, tam marxisti lžou, i když nemusí.
Drtivá většina zastřelených v USA je mezi gangstama navzájem (90% černý a mexikánci) a při konfliktu gangsta - oběť. Viz. každoroční statistika na webu FBI. A to jakými zbraňemi? Neregistrovanými...
http://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/myty-a-fakta/14-myty-a-fakta-o-zbranich

https://cs.wikiquote.org/wiki/Zbraně

227

Odpovědět

A ještě tvrdí, že více lidí se zabije sama než kolik lidí je zavražděno jiným (https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/feb/08/trump-muslim-terrorists-gun-violence-america-deaths)

15

Odpovědět

Často si v článku pisatel odporuje. "Srovnání počtu zbraní a statistik vražd v Evropě neukazuje žádnou souvislost." a potom "Město Kennesaw v Georgii vydalo před 25 lety vyhlášku, že v každém domě povinně musí být funkční střelná zbraň. Dodnes se tam od té doby nestala jediná vražda." A je toho víc. "Na americkém venkově jsou zbraně všude a děti se s nimi učí zacházet už odmalička. Přesto se školní masakry vyskytují téměř výhradně ve městech." A nebude to tím že nejvíce Američanů 85 % žije v jedné z 361 metropolitních oblastí. Střelci navíc pocházeli jak z městských tak z venkovských oblastí. "Cílem tohoto pojednání není Vás přesvědčit, že nejlepší věc na světě je jít si okamžitě koupit pistoli." Opak je spíše pravdou. Článek značně manipulativní, není objektivní.

12

Odpovědět

Vážně....
Rumunsko bylo součástí Sovětského svazu? Tak to nás ve škole učili něco zcela jiného.

190